VROOMeDREESMAM to 'TlAJUAAAfh Groote Sorteering KINDERWAGENS 111 Dames-Mode TEA-ROOM fóorU&i/A TWEEDE BLAD - PAG. 8 De meerderheid van B. en W. acht momenteel bouw van arbeiders woningen met overheidssteun niet noodig. Bij Raadsbesluit van 21 Maart 1932 ver- eenigde de Raad zich in beginsel met den bouw van pl.m. 358 woningen door ver schillende bouwvereenigingen en door de gemente, volgens een daarbij gevoegd schema van verdeeling van het aantal wo ningen over deze lichamen. Als uitvloeisel hiervan kwamen inge volge daartoe telkens door den Raad ge nomen besluiten tot stand de volgende com plexen: Eensgezindheid20 woningen de Eendracht 60 Ons Doel 27 de Tuinstadwijk 63 Werkmanswoningen 71 241 Omtrent de in dat schema opgenomen plannen van de gemeente (Stichting) met 58 woningen, „De Goede Woning" met 25 woningen en „Ons Belang" met 40 wonin gen, werd nog geen definitieve beslissing aan den Raad gevraagd. Werden door de gemeente en „De Goe de Woning" geen bouwplannen opgemaakt, de vereeniging „Ons Belang" diende in de maand Maart 1933 wel een ontwerp bij B. en W. in, beoogende het bouwen van 41 (later 53) woningen op een terrein benoor den den Maresingel. Het plan werd in de maand Juni van dat jaar doorgezonden naar den Minister van Sociale Zaken voor het verkrijgen van rijksvoorschot. Nadat aanvankelijk door het Rijk opmer kingen van technischen aard waren ge maakt, die een omwerking van het plan noodig maakten, werd later tegen het ge wijzigde plan bezwaar gemaakt met het oog op den huurprijs. De huurprijs moest oorspronkelijk op pl.m. 5.worden ge raamd en hoewel hij daarna nog kon wor den verlaagd tot 4.88 per week, achtte de Minister ook dit bedrag nog te hoog. Lang durige besprekingen hadden over deze aangelegenheid plaats, zoowel tusschen de vereeniging en de gemeente, als tusschen het Rijk en de gemeente, doch deze onder handelingen brachten geen wijziging in het standpunt van den Minister, dat voor een plan met deze huur geen rijks voorschot kon worden verleend; het beleid der Re geering was schreef de Minister o.a. in den loop van 1935 - uitsluitend gericht op bevordering van den bouw van zeer een voudige woningen en de woningen van „Ons Belang" behoorden niet tot die ca tegorie. Een en ander had tot gevolg, dat de bouwvereeniging ten slotte in Juli 1935 een opnieuw gewijzigd plan, thans met een huur van 4.54, inzond. In den loop van den tijd was echter de particuliere bouwnijverheid tot groote op leving gekomen; zij legde zich vooral ook toe op den bouw van arbeiderswoningen In een betrekkelijk snel tempo vermeer derde de woningvoorraad aanzienlijk, wat vooral tot uiting kwam door het stijgend aantal leegstaande woningen. Hoe langer hoe meer was dan ook bij B. en W. de vraag gerezen, of er nog wel be hoefte aan arbeiderswoningen bestond en of het dus wel raadzaam was om het plan van „Ons Belang" nog te doen uitvoeren. Het bouwen van overbodige woningen, in economisch opzicht reeds niet verantwoord, legt toch een zwaar financieel risico op de gemeente, daar zij voor 100 pet. aansprake lijk is voor betaling van rente en aflos sing van het Rijksvoorschot. Teneinde omtrent den stand der woning behoefte meer nauwkeurige gegevens te verkrijgen, was den toenmaligen directeur van het Bouw- en Woningtoezicht, over eenkomstig diens voorstel, reeds in de maand Mei 1935 opgedragen halfjaarlijks een telling te houden van leegstaande wo ningen en gegevens te verzamelen om trent huurprijs en toestand dier woningen. De verdere behandeling van het gewijzig de bouwplan van „Ons Belang" werd, in afwachting van het resultaat der eerste telling, aangehouden. Dit rapport is intusschen verschenen en gepubliceerd. B. en W. stelden dit rapport, met het dossier inzake „Ons Belang", enz., in han den van de Commissie van Fabricage. In haar advies van 10 Februari 1936 gaf deze als haar oordeel te kennen, dat met het oog op de bestaande overproductie van woningen, de bouw van nieuwe arbeiders woningen met overheidssteun niet moest worden bevorderd. Naar haar inzien bood deze overproductie de gelegenheid, om thans zonder nieuwbouw de opruiming van krotten geleidelijk ter band te nemen. In overeenstemming met dit advies be sloot het College van B. en W. dan ook den directeur van het Bouw- en Woningtoe zicht op te dragen voorstellen te doen tot onbewoonbaarverklaring van slechte wo ningen, terwijl de meerderheid van het College onder deze omstandigheden geen termen aanwezig achtte, thans de totstand koming van het plan van „Ons Belang" te bevorderen. Uiteraard bestond er nu ook geen aan leiding meer om de in het schema genoem de plannen van de gemeente en „de Goede Woning" ter hand te nemen, noch ook om gunstig te beschikken op een door de ver eeniging „Eensgezindheid" in October 1935 tot den Raad gericht verzoek om voorschot voor den bouw van 71 eengezinswoningen en 11 woningen voor ouden van dagen te verleenen en den voor dit plan benoodig- den grond aan te koopen. Wat dezen grond aankoop betreft, was de door den eigenaar gevraagde prijs trouwens ook te hoog. En voor het bouwen van woningen voor ouden van dagen was reeds een verzoek van een andere organisatie ingekomen, naar aan leiding waarvan het College een voorstel bij den Raad heeft ingediend voor het in erfpacht uitgeven van een strook grond voor den bouw van 10 dergelijke woningen aan de „Stichting tot werkverschaffing aan DINSDAG 13 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT jeugdige werkloozen ter verstrekking van woningen aan ouden van dagen." Tegen het einde van de maand Mei 1936 diende de heer Schüller, een voorstel bij den Raad in, om B. en W. te verzoeken door een nauwkeurig onderzoek gegevens aan den Raad te verschaffen. B. en W. zetten uitvoerig uiteen, dat het voorstel van den heer Schüller naar de meening van de meerderheid van hun Col lege overbodig is. De laatst gehouden telling van leegstaan de woningen (15 Dec. 1936) bevestigt hun meenin, dat voorloopig voor nieuwbouw met steun van de gemeente geenerlei aan leiding bestaat en in geen geval op dit oogenblik. Het bovenstaande samenvattende geven B. en W. als College alsnu aan den Raad in overweging: a. het voorstel van den heer Schüller inzake een woning- en gezinstelling en een onderzoek naar den toestand der woningeii, niet aan te nemen; b. het beginselbesluit van 21 Maart 1932 inzake den bouw van een aantal arbeiders woningen met Rijksvoorschot in te trek ken voorzooveel betreft de door de ver- eenigingen „Ons Belang" en „De Goede Wo ning" en de door de gemeente bouwen wo ningen; c. afwijzend te beschikken op de ver zoeken van de vereeniging „Eensgezind heid" om medewerking te verleenen voor den bouw van 82 woningen, waaronder 11 woningen voor ouden van dagen, en niet over te gaan tot aankoop van den door den heer Snoeker aangeboden grond be noorden de Trompstraat; d. de verdere adressen en het voorstel- Schoneveld als afgedaan te beschouwen, en kleine middenstandswoningen. Verhuring. De huurder van het winkelhuis Heeren straat No. 48 wenscht de huur tegen 1 Mei a.s. te beëindigen. Als gegadigde voor de nieuwe huur heeft zich aangemeld Mejuffrouw M. M. Bomli, alhier; zij is bereid het pand, waarvan de huur thans f 460.bedraagt, met ingang van 1 Mei as. te huren van jaar tot jaar tegen een j aarlij kschen huurprijs van 425.Zij kan zich ook vereenigingen met de bij de gemeente gebruikelijke voorwaar den, waaronder de bepaling, dat de ge meente de hum- met een termijn van drie maanden tusschentijds kan opzeggen. Aangezien met een verhuring op dezen voet genoegen kan worden genomen, geven B. en W. in overweging, te besluiten,, het winkelhuis aan de Heerenstraat No. 48 van 1 Mei 1937 tot 1 Mei 1938 te verhuren aan Mejuffrouw M. M. Bomli, te Leiden, tegen een huurprijs van f 425.per jaar. De huurder van de bovenwoning Nieuwe Rijn No. 22a, A. Eradus, heeft een verzoek om huurvermindering ingediend. Dit huis is aan hem verhuurd bij raadsbe sluit van 29 Mei 1933 voor den prijs van 450.per jaar, met dien verstande, dat de straatbelasting ad f 25,32 voor rekening van den huurder is. Ook heeft Mevr. de Wed. J. Gelök om huurverlaging gevraagd. Aan haar werd bij raadsbesluit van 14 April 1930, gewijzigd bij raadsbesluit van 23 December 1935, het perceel Aalmarkt No. 5 verhuurd tegen een huursom van f 420.per jaar, met in begrip van de straatbelasting. Bovendien verzoekt H. C. van Leeuwen de huur te verlagen van het perceel Nieuwe Rijn No. 20 en het bovenhuis van de Graan- beurs, welke bij raadsbesluit van 22 Janu ari 1923, gewijzigd bij de raadsbesluiten van 14 Mei 1934 en van 25 Maart 1935 is be paald op 1250.per jaar, straatbelasting inbegrepen. Voorts is een nader verzoek om huurver laging ingekomen van A. Christ ia anse, in verband waarmede het voorstel van B. en W. van 12 Februari j.l. werd teruggeno men. Hij is huurder van het pakhuis Lok horststraat No. 20, dat aan hem verhuurd is bij raadsbesluit van 2 September 1930 tegen een jaarlijksche huursom van 150. (straatbelasting ad f 7.08 voor zijn reke ning), en van het woonhuis Lokhorststraat No. 22, dat ingevolge raadsbesluit van 25 Januari 1932 verhuurd is tegen 300.per jaar (straatbelasting ad 10.50 ten laste van den huurder). Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat er in deze ge vallen aanleiding bestaat de huurprijzen met ingang van het nieuwe huurjaar op 1 Mei a.s. te verlagen, t. w. dien van de bovenwoning Nieuwe Rijn No. 22a tot 425.per jaar, dien van het perceel Aal markt No. 5 tot 375.per jaar/dien van het perceel Nieuwe Rijn No. 20 met het bovenhuis van de Graanbeurs tot f 1100.— per jaar, dien van het pakhuis Lokhorst- straat No. 20 tot 125.— per jaar, en dien van het woonhuis Lokhorststraat No. 22 tot 250.per jaar. De straatbelasting komt in al deze gevallen voor rekening van de gemeente. Uitzending van lichamelijk gebrekkige kinderen. Het bestuur van de in den loop van 1936 hier ter stede opgerichte afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Ver eeniging Vacantieoord voor Lichamelijk Gebrekkigen heeft zich tot B en W. ge wend met het verzoek te willen bevorderen, dat aan deze afdeeling een jaarlijksche subsidie wordt verleend in de kosten van uitzending van kinderen. Zooals bekend is, wordt ingevolge raads besluit van 13 Februari 1928, met inacht neming van een korting van 15%, aan de vier hier ter stede gevestigde vereenigingen, welke zich het uitzenden van zwakke kin deren ten doel stellen, een subsidie verleend van 0.6375 0.75 min 15%) per kind en per dag, voor elk door die vereenigingen naar een vacantiekolonie uitgezonden en aldaar verpleegd, te Leiden woonachtig kind, met een maximum van 510. 600.min 15%) per jaar en per vereeni ging. DAMES- TASCH van prima leder, voorrijde van ge- fronet nappa, ga- heel rilden voering* in beige. blauw 4.90 DAMES- TASCH aardig bewerkt ge heel nieuw modeL In beige, bruin en blauw 1.95 LEIDEN De werkkring van deze vier vereenigin gen omvat meef speciaal de uitzending van zwakke- niet lichamelijk gebrekkige kin deren, terwijl de thans adresseerende ver eeniging uitsluitend de uitzending van zwakke, lichamelijk gebrekkige kinderen beoogt. Onder de tegenwoordige moeilijke finan- cieele omstandigheden mogen alleen in ge vallen van hooge uitzondering nieuwe sub sidies worden verleend In casu is er echter wel reden voor een dergelijke uitzondering, aldus B. en W. Het betreft hier toch niet alleen zwakke- doch bovendien nog licha melijk gebrekkige kinderen, welke evenals de zwakke kinderen de uitzending zeer noo dig hebben, zoodat een geldelijk offer door de gemeente ook voor dit doel B. en W. wel gewettigd voorkomt. Bovendien is de omstandigheid, dat de vereeniging alleen dan provinciale subsidie slag van 1.50 per M.2 bouwrijp terrein, kan verkrijgen, wanneer ook de gemeente een bijdrage verleent, een reden om even eens aan deze vereeniging een subsidie toe te kennen. Met de Commissie voor den Geneeskundi gen Dienst zijn B. en W. van oordeel, dat de bijdrage aan deze nieuwe vereeniging kan worden gesteld op hetzelfde bedrag, als de andere vereenigingen ontvangen, zijnde 0.6375 0.75 min 15%) per dag en per kind. Vermits het aantal lichamelijk gebrekkige kinderen, dat voor uitzending in aanmerking komt, belangrijk geringer zal zijn dan dat, hetwelk door de andere vereenigingen wordt uitgezonden, kan ech ter het maximum bedrag van de subsidie voor deze vereeniging gevoegelijk worden gesteld op de helft van het bedrag, dat voor de andere vereenigingen geldt, mitsdien de helft van f 510.600.min 15%) is 255.Dit voor 1937 toe te kennen maxi mum bedrag kan worden afgeschreven van den post voor onvoorziene uitgaven, waar op thans nog 22.673.beschikbaar is. Voorts is B. en W. met genoemde Commissie van oordeel, dat voor het ver leenen van een subsidie ook nog over 1936, gelijk de vereeniging vraagt, geen aanlei ding bestaat. Conversie geldleeningen. Ten laste van de gemeente loopen bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en bij de Indische Pensioenfondsen eenige geld leeningen tegen een rente van 4% en hooger. Deze leeningen, tezamen 5 221.000. groot, kunnen op aannemelijke voorwaar den worden geconverteerd. Onder verwijziging naar ter visie liggen de stukken geven B. en W. den Raad in overweging, tot bedoelde conversie te be sluiten. De gemeente heeft door tusschenkomst van de firma Staal Co. een aanbieding ontvangen voor een conversie-leening met langen looptijd ad 500.000. Aangezien deze aanbieding B. en W. aan nemelijk voorkomt, geven zij den Raad in overweging tot bedoelde leening te be sluiten. DNDERSPEELGARNITUUR beslaande uit tafeltle en 2 stoeltjes van hout met C nr metaal, w.£v) ONZE AFDEELING brengt de allerlaatste nouveauté'* van dl) seizoen In de grootste •orteering. HOBBELSTOEL, aardig modeL uitgevoerd in blank m lakwerk, solide uitvoering 1.50 DAMESHANDSCHOEN van zeer goede en fijne matzljde, dubbel a geweven, in diverse mode-tintenO.njO UIT ONZE Geminderde kous van besfe matzijde, in vele modems r A kleurenO.Dw Fijne matzQden kous, In np prachtige voorjaarsünten 0* O Zeer fijne matzljde, extra sterk KINDER SPEEL STOELTJE, stevige Uitvoering, practisch model U-OÏJ staande uit een nieuw model breton en bijpassende shawl, verkrijgbaar in fy 8 modetinten««90 BABY VOORJAARSMANTEITJE mooie kwaliteit, rratté stoL verkrijgbaar In bleu A en wit «.lU tuur, bestaande uit een bolero en bijpassende shawL verkrijgbaar in 8 mode- Q tinten «.90 aardig, nieuw modeL gegai» neerd mei kleine zijden s ft_ zoosjesX.&d

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8