BEHANGSEL ITALIË BESCHULDIGT FRANKRIJK De handel uit zijn kluisters Is de tijd er rijp voor? DONDERDAG 8 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Allerwegen belangstelling voor het werk van Van Zeeland EEN BESCHOUWING VAN DE „TIMES". Suikerconferentie de aanleiding tot economische besprekingen. In een hoofdartikel over de Britsch- Fransche uitnoodiging aan van Zeeland, schrijft de „Times" o.a.: Dit bericht is temeer van beteekenis, nu het samenvalt met de hernieuwde belang stelling in de mogelijkheid van een Britsch-Amerikaansch vlootverdrag, welke aangewakkerd is door het bezoek van Nor man Davis aan Londen, volgende op het bezoek van Runciman aan Washington. De suikerconferentie, de officieele reden voor de reis van Davis, heeft eveneens dr. Co- lijn, Spinasse en andere staatslieden, die in het bijzonder belang stellen in economische vraagstukken, naar Londen gebracht, en men verwacht algemeen, dat zij gelegen heid zullen vinden, onderling en met le den der Britsche regeering breedere vraag stukken dan suiker te bespreken. Zoo ge looft men b.v. te-Parijs, dat Spinasse, de Fransche minister van economische zaken, gemachtigd is, eenige implicaties van het monetaire accoord, dat in September tus- schen Engeland, Frankrijk en de Vereenig- de Staten is gesloten, te bespreken, en na te gaan of de tijd gekomen is voor een ver dere stap in de richting van economische samenwerking. lederen dag meer wint de overtuiging veld, aldus de „Times", dat met rassche schreden de tijd nadert indien hij al niet gekomen is dat de volken, die werkelijk grootere vrijheid in de uitwisseling van hun goederen wenschen, zich aan eensluiten om dit te bereiken, en aldus het streven her vatten, dat men na het hoopgevende initia tief van September j.L heeft laten verloo- pen. Deze overtuiging wordt nog gesterkt door de ontwikkeling in de Vereenigde Staten, waar regeeringkringen, de verantwoorde lijke zakenlieden en de economisten alleen de vrees koesteren dat het herstel, dat zich zoo snel voltrokken heeft, zal ontaarden in een „boom". De enorme stijging der prij zen doet denken aan de omstandigheden, die voorafgingen aan de ineenstorting van 1929. En men geeft openlijk uiting aan de vrees, dat indien niet onmiddellijk maatre gelen worden genomen, het tegenwoor dige herstel zal leiden tot een nieuwe in eenstorting. Er doen zich teekenen voor van een hernieuwing van den vruchteloo- zen wedstrijd tusschen de stijgende loonen en een stijgenden levensstandaard, ernsti ge arbeidsgeschillen, en een voortbestaan van een groot aantal werkloozen, gepaard gaande met een tekort aan arbeidskrachten in bepaalde bedrijfstakken. Terwijl ieder een het er over eens is, dat dit ongezonde symptomen zijn, bestaat er geen overeen stemming omtrent de oorzaken en de mid delen noodig ter verbetering. Regeerings- kringen en het zakenleven verschillen hier omtrent volkomen in zienswijze. In Engeland worden reeds soortgelijke symptomen, ofschoon niet zoo uitgesproken, merkbaar, onder den invloed van het bewa peningsprogramma. De „Times" acht de Britsche bewapening een machtige factor ter bevordering van den vrede, doch verwacht hiervan econo mische ontwrichting, waarvoor zorgvuldig moet worden gewaakt. De toestand waartoe men thans in de Vereenigde Staten, zoowel als in Engeland is gekomen, noodzaakt de regeeringen dezer landen te zoeken naar middelen om de basis van het herstel te verbreeden, teneinde het evenwichtiger en stabieler te doen zijn. Het blad vervolgt: De tijd schijnt thans aangekomen, dat de landen, die elk hun eigen herstel hebben nagestreefd, op hun eigen manier, met vrucht tezamen kunnen komen en zien, hoe zij kunnen bijdragen tot een meer algemeene, en bijgevolg meer stabiele, vermeerdering van den handel. Iedere verantwoordelijke waarnemer Is ervan overtuigd, dat economische toenade ring noodig is voor politieke toenadering, even goed als een verbetering der interna tionale betrekkingen noodig is voor een verbetering van den internationalen handel, De beide dingen moeten hand in hand gaan, Wat op het oogenblik noodig is, is een meer daadwerkelijke erkenning van de onderlin ge afhankelijkheid der volken, een aan moediging der internationale samenwer king. De toenemende erkenning, dat de tarief muren den weg versperren voor een econo mische, zoowel als een politieke toenadering, wettigen de hoop, dat een gezamenlijke po ging zal worden ondernomen om ze te ver minderen. BELANGSTELLING VAN GENèVE. Genève stelt levendig belang in de bewe ging, die ontstaan is door de Engelsch- Fransche démarche bij van Zeeland ten gunste van een eventueele voorbereiding eener internationale economische conferen tie. Uit het totaal van inlichtingen, dat thans te Genève ontvangen is, blijkt, dat de oorsprong der de laatste dagen aan den dag getreden beweging teruggaat tot ze kere besprekingen, die te Londen in De cember jJ. gevoerd zijn tusschen van Zee land en de leidende Engelsohe figuren. De Fransche regeering, die hiervan op de hoog te werd gesteld, sloot zich spoedig geheel aan bij de voornemens van Londen en Brussel. Internationale kringen leggen het Fransch-Engelsch-Belgische initiatief uit als een uitsluiting van een Amerikaansche po ging op hetzelfde gebied, zulks in strijd met de geruchten, die de vorige week de ronde deden. Men is er echter van overtuigd, dat de regeering der Vereenigde Staten naar heel haar kunnen de poging van van Zee land zal begunstigen. Wat den Volkenbond betreft, deze begrijpt volkomen, dat op het oogenblik, bij afwezigheid van iedere Duit sche en Italiaansche samenwerking met de organen van Genève, voor een nuttige pei ling der regeeringen ten aanzien van een economische conferentie geen nuttiger mid delen bestaan dan die,, waaraan de Fran sche en Engelsche regeeringen gedacht hebben. De Volkenbond is er dan ook van overtuigd, dat de taak van van Zeeland en zijn medewerkers ten zeerste vergemakke lijkt zal worden door de werkzaamheden, waaraan gedurende de geheele crisis de eco nomische en financieele comité's van den Volkenbond en zijn afdeeling voor finan cieele en economische studiën zich gewijd hebben. Dat wil niet zeggen, dat Genève de taak van van Zeeland als gemakkelijk beschouwt, noch een bijeenroeping eener internationale economische conferentie zeer nabij acht. Het feit alleen echter van een zoodanige voorbereiding op een zoodanig oogenblik kan niet nalaten in de wereld een sfeer van ontspanning te scheppen, die gunstig is voor een herstel en een terugkeer van het internationale vertrouwen. De economische besprekingen van de volgende week. Vernomen wordt, dat de bekende Zwit- sersche econoom, Stucki, de volgende week in Brussel zal zijn, tegelijkertijd met dr. Schacht en de deskundigen, die zullen deel nemen aan de in verband met de Osloge- dachtenwisselingen dan bijeenkomende conferentie. Stucki komt te Brussel spreken over verschillende problemen betreffende de handelsbetrekkingen tusschen België en Zwitserland. Het schijnt echter, dat het oogenblik van zijn bezoek volstrekt wille keurig is. In ieder geval zal de volgende week te Brussel een belangrijke tijd vormen voor de internationale economie, waarbij van Zeeland tevens gelegenheid zal hebben tot besprekingen met verschillende gede legeerden ten aanzien van het hem door Frankrijk en Engeland gedane verzoek. De rechtsche opmarsch in In Biscaye wordt het offensief der recht- schen stelselmatig voortgezet en de hoog ten, waar de linkschen twijfelachtige ver sterkingen hadden aangelegd, zijn in han den der regulares gevallen. Hemelsbreed gemeten bevinden de nationalisten zich thans op zes K.M. afstand van Durango. Franco's troepen hebben bezit genomen van belangrijke hoogten, waar de regee- ringstroepen versterkingen hadden aan gelegd, die onneembaar werden genoemd. De rechtschen, die in kleine, sterk bewa pende colonnes opereerden, hebben den vijand overal verrast, daarbij door de luchtmacht terzijde gestaan en verwar ring gesticht onder de linkschen, die vie len onder het vuur der automatische wa pens, handgranaten, geweren en mortie ren. De regeeringstroepen verdedigden zich overal hardnekkig, doch lang konden zij onder den kogel- en bommenregen niet stand houden. Hoewel het wellicht langer zal duren dan sommige optimisten zeggen, kan men thans reeds met stelligheid verklaren aldus wordt van rechtsche zijde beweerd dat Bilbao eerlang het Malaga van het Noorden zal zijn geworden. Baskische regeering erkent haar nederlaag. De persdienst der Baskische regeering deelt mede, dat de nationalisten met een sterk leger bestaande uit allerlei nationa liteiten, gesteund door artillerie, vliegtui-. gen en tanks, verscheidene malen een aanval hebben ondernomen, op de linksche stellingen van Barazar, Urquiola en an dere ten Noorden van Aalava gelegen stellingen. „Onze soldaten, aldus het communiqué, verdedigen het terrein stap voor stap, en de „kleine" vooruitgang, dien de vijand kon boeken, werd slechts ten koste van enorme verliezen verkregen". Rechtsche nederlaag aan het Zuidelijk front van Cordoba. De regeeringszender van Madrid heeft gisteren om kwart voor twee medegedeeld dat de rechtschen aan het Zuidelijke front van Cordoba een ernstigen nederlaag gele den hebben. Hieraan wordt toegevoegd: „De operatie is met volledig succes ten uitvoer gelegd. De verrassing van den vijand werd tot een paniek. Een belangrij ke hoeveelheid materiaal is in onze han den gevallen. De regeeringstroepen zijn vanmorgen overgegaan tot een zuivering der veroverde stellingen". Vervolgens deed de zender mededeeling van een ver klaring, die door generaal Miaja was af gelegd 'egenover journalisten, luidende: „De f jstand is stat'ionnair en blijft gunstig voor de regeeringstroepen". Mislukte luchtaanval op Bilbao. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de be volking gisteravond door sirenes gealar meerd is, in verband met de aanwezigheid van rechtsche luchtstrijdkrachten. Jacht vliegtuigen der regeering stegen onmid dellijk op en de rechtsche toestellen slaag den er niet in te naderen. Zij wierpen echter verscheidene bommen op de dor pen in dit gebied, waarbij twee personen gedood en verscheidene anderen gewond werden. Een bom viel op een als zieken huis ingericht schip en doodde een daar opgenomen gewonde. Keert de regeering naar Madrid terug? De correspondent van de „News Chro nicle" te Valencia schrijft, dat de regee ring van Spanje de mogelijkheid over weegt binnenkort naar Madrid terug te keeren. Hij voegt hieraan toe, dat het personeel van sommige ambassades reeds opdracht heeft gekregen zich gereed te houden naar de hoofdstad te gaan. Deze instructies werden gegeven in een golf van optimisme na het succes van de re geeringstroepen aan het Guadalajarafront. INTERNATIONALE INCIDENTEN. 17 Nederlanders op de „Andra"? Hoewel er nog steeds geen zekerheid bestaat omtrent het aantal Nederlanders, dat zich aan boord bevond van het onder Panameesche vlag varende vrachtschip „Andra", waarvan van officieele zijde uit Bilbao wordt gemeld, dat het Dinsdag tot zinken is gebracht, zouden er volgens het Nederlandsch Bevrachtingskantoor, dat voor de betrokken reederij, welke haar agent in België heeft, als cargadoor was opgetreden, zeventien Nederlanders deel van de bemanning hebben uitgemaakt. Daarentegen werd van de zijde van de familieleden der opvarenden medegedeeld dat het schip met twaalf Nederlanders aan boord is vertrokken, waarvan er tij dens de reis negen zijn weggeloopen. Het bevrachtingskantoor kon echter niet be vestigen, dat eenige Nederlanders van boord waren gegaan. Dat de „Andra" tot zinken is gebracht, staat vast en ook dat dit bij. het verlaten van de haven geschied is door den natio- nalistischen kruiser „Almirante Cervera". De „Andra" had in Bilbao gelost en had op het oogenblik dat het werd aangeval len, geen lading. Het officieele bericht maakt echter geen melding van het lot van de opvarenden. KOOPT BIJ HEN. DIE IN U W DAGBLAD ADVERTEEREN Baskenland vordert gestadig De „Gallant" uit de lucht beschoten. Uit Londen wordt officieel gemeld, dat de torpedojager „Gallant" tusschen Va lencia en Alicante werd aangevallen door drie vliegtuigen. Een zestal bommen, door een van de vliegtuigen van een hoogte van ongeveer 3000 M. op den jager neergeworpen, raak- tèn het schip niet. De jager opende ter stond -vuur uit zijn luchtafweer-geschut en verdreef den aanvaller. Korten tijd la ter werd uit de twee andere vliegtuigen, die iets lager vlogen, opnieuw geschoten. Negen bommen vielen neer op eenigen afstand van het schip. DE ITALIAANSCHE BESCHULDIGIN GEN AAN HET ADRES VAN FRANKRIJK. Een aanklacht van de „Giornale d'Italia". In een hoofdartikel van de „Giornale d'Italia" worden Frankrijk en Sovjet- Rusland beschuldigd van het leveren van manschappen, wapens en munitie aan de Spaansche regeeringstroepen, aan de hand van een serie cijfers. Het blad beweert, dat sedert den 20sten Februari, den dag, waarop de bepalingen der overeenkomst van niet-mmenging van kracht werden, geen dag voorbij gegaan is, waarop geen vrijwilligers en oorlogstuig uit Frankrijk en Rusland in Spanje zijn aangekomen. De „Giornale" wijdt zich dan verder alleen aan de houding van Frankrijk en zegt, dat gedurende de laatste weken de roode troepen gereorganiseerd zijn onder Fransche leiding en voorzien van Fran sche wapens. Een Fransch generaal leidt den „Franschen oorlog", die naar Spaansch gebied is overgebracht. Vijfentwintig of ficieren van den Franschen generalen staf werken de krijgsplannen uit en lei den de krijgsverrichtingen. Een offensief tegen Siguenza wordt door hen voorbe reid en aanbevolen. Frankrijk heeft nieu we kanonnen van 155 millimeter geleverd, die vooral in den strijd in Guadalajara gebruikt zijn. Rapporten over de doelma tigheid dezer kanonnen zijn den minister van oorlog, Daladier, gezonden. Het blad beweert vervolgens, dat Spaansche vlieg tuigbestuurders op Fransche luchtvaart- scholen in snel tempo worden opgeleid en noemt de namen van verscheidene of ficieren van den generalen staf der Spaan sche luchtmacht en van de artillerie, die zich op het oogenblik te Parijs zouden bevinden. Onder toezicht van minister Cot zijn twee overeenkomsten tot stand gekomen tusschen afgevaardigden van Valencia en Fransche vliegtuigfabrieken. De eerste overeenkomst heeft betrekking op de levering van vijf toestellen van het type Devoitine 510 aan het Spaansche mi nisterie van luchtvaart, de tweede op de levering van 50 groote Poteztoestellen. Er bestaan brieven, waarin de regeering te Valencia verklaart een aanbod tot het leveren van Fransch oorlogstuig, bestaan de uit 50.000 Mausergeweren en 100 mil- lioen patrorfén, te aanvaarden. Bovendien hebben de regeeringstroepen reeds 150.000 geweren in Frankrijk gekocht. Fransche land- en zeewegen staan ter beschikking van Valencia voor het vervoer van oor logstuig. Eind Februari en begin Maart hebben drie Spaansche schepen Marseille verlaten met aanzienlijke ladingen oor logstuig. Op 19 Maart vertrok de „Anduz Meundi" van Sete met wapens en pro ducten voor den chemischen oorlog. Tenslotte beweert het Italiaansche blad, dat eenige dagen geleden de Catalaansche generaliteit eenige duizenden paspoorten naar het anti-fascistische comité te Per- pignan heeft gezonden om de Fransche vrijwilligers voor Spanjaarden te doen doorgaan. BUITENLAND VAN HET VATICAAN INWIJDING PAUSELIJKE ACADEMIE Op 's Pausen verjaardag. Men seint uit Rome d.d. gisteren aan de „Msbd.": De H. Vader ontving vandaag den zeer- eerwaarden pater Gemelli O.F.M., rector van de H. Hart-universiteit te Milaan, in audiëntie en stelde den datum der plech tige inwijding van de hernieuwde pause lijke academie van wetenschappen op 31 Mei a.s. vast. Deze datum werd gekozen, wijl op dien dag de verjaardag des Pausen gevierd wordt. De openingsbijeenkomst zal gehouden worden in het pauselijk appartement van het apostolisch paleis. Intusschen zal op genoemden datum ook de sluiting plaats hebben van de interna tionale persexpositie. Z. H. de Paus is op 28 October van het vorig jaar tot de samenstelling der pause lijke academie van wetenschappen over gegaan, waarbij tevens dë eerste 70 aca demici door den H. Vader benoemd wer den. De opening van het belangrijke insti- stuut, hetwelk door Zijne Heiligheid als „wetenschappelijke senaat" betiteld werd, zal stellig alom belangstelling wekken, vooral in de wetenschappelijke wereld. DUITSCHLAND DE SCHANDPROCESSEN BEGINNEN WEER Aanklacht tegen katholieke geestelijken Voor het Duitsche Volksgerechtshof te Berlijn is vandaag een proces begonnen tegen zeven beklaagden, waaronder ka tholieke geestelijken, waarin volgens het Duitsche Nieuwsbureau de „geheime sa menwerking tusschen Katholieke geeste lijken en communistische kringen tot ver wezenlijking van een katholiek-communis tisch eenheidsfront wordt behandeld". FELLE AANKLACHT VAN NIEMÖLLER „Predikanten als openbare vijanden behandeld" De Evangelische predikant ds. Niemöller is gisteravond in de kerk te BerlijnDah- lem voorgegaan in een bijzonderen dienst, waarin hij protesteerde tegen de politiek van den nationaal-socialistischen staat op godsdienstig gebied. Ds. Niemöller noemde de namen van tien predikanten en leeken, wien het spre ken is verboden, van dertien mepschen, die uit hun parochie verdreven zijn, van een vrouw die in een concentratiekamp is opgesloten en van een advocaat te Bres- lau, die in hechtenis is genomen. „Dit aantal", aldus vervolgde hij, „is mis schien niet zoo groot, maar erger is het, dat onze predikanten en onze geloovigen door den staat als openbare vijanden wor den beschouwd en behandeld. Christus zelf wordt als openbare vijand be schouwd. De vervolging van Christenen en van Christus wordt gedreven in naam van een wet, welke „wet tot bescherming van volk en staat" heet. Het is een leugen, indien men beweert, dat de leden der Evangeli sche Kerk zich hebben schuldig gemaakt aan welke overtreding of welk misdrijf ook. Men heeft hun. vrijheid van gods dienst beloofd". Aan het einde van den dienst werd geld ingezameld voor de „beproefde predikan ten en geloovigen". ZWITSERLAND NAAR VERBOD DER COMMUNISTISCHE PARTIJ Wetsontwerp tot verbod in kanton Genève aangenomen De groote raad van het kanton Genève heeft? het wetsontwerp tot verbod van de communistische partij en voor den staat gevaarlijke buitenlandsche örgamsötiës definitief aangenomen. OOSTENRIJK DE VERSTANDHOUDING MET DUITSCHLAND Kolonel Adam, de leider van den Oos- tenrijkschen federalen persdienst, zal bin nenkort naar Berlijn vertrekken om er met de Duitsche autoriteiten tc conferee- ren over de bertrekking tusschen de Oos- tenrijksche en de Duitsche pers. Met weet, aldus Havas, dat ondanks de op 11 Juli tot stand gekomen verzoening den laatsten tijd weer een oplaaiing van de polemieken tusschen de Duitsche en Oostenrijksche bladen te constateeren valt, welke tamelijk verontrustende vor men heeft aangenomen. JAPAN HET KABINET BERAADSLAAGT OVER NIEUWE NATIONALE POLITIEK Het Japansche kabinet komt dagelijks bijeen om te beraadslagen over de formu leering van de nieuwe nationale politiek ter uitvoering van het program, dat door den premier, Hayasji, aangekondigd is en dat bestaat in een waar tot uiting brengen van de aan Japan eigen nationale struc tuur, aanvuling der nationale defensie, en tot ontwikkeling brengen van de nationa le hulpbronnen. De nieuwe nationale po litiek zal Vrijdag a.s. aan den keizer wor den voorgelegd en vervolgens bekend ge maakt worden. AMERIKA DE STAKINGSACTIE Motie inzake de bezetting van fabrieksgebouwen De senaat heeft gisteren de door senator Robinson ingediende motie, waarin de be zetting van fabrieksgebouwen door sta kende afbeiders en de industrieele spion- nage, welke door sommige werkgevers in de voornaamste industrieën wordt toege past, veroordeeld wordt, met 75 tegen 3 stemmen aangenomen. Senator Robinson is van meening, dat deze motie de meening weergeeft van de meerderheid der leden van het congres en dat zij door deze meerderheid zeer spoedig zal worden goedgekeurd. Gedupeerde boeren verdrijven stakers uit een chocolade-fabriek. Tweehonderd boeren te Hershey (Penn- sylvanië, die ontevreden waren, daar zij tengevolge van een staking in een choco ladefabriek sedert Vrijdag geen melk aan deze fabriek konden leveren, zijn het fabrieksgebouw binnengedrongen en heb ben na een hevig gevecht, waarbij vele personen gewond werden, de stakers daar uit verdreven. De politie heeft de bewo ners der stad, die de stakers trachtten te mishandelen, uiteengejaagd. GODSDIENSTTROEBELEN OP DE PHILIPPIJNEN? Men meent te Manilla, dat de mogelijk heid bestaat van het uitbreken van een godsdienstoorlog in de provincie Lanao, waar 23 Morobandieten en een nog niet bekend aantal Philippijnsche soldaten tij dens een hevig gevecht gedood zijn. De bewoners van Moro in Lanao hangen den Islam aan en schijnen te gelooven, dat zij vervolgd worden door de Philippijnsche Christenen. De toestand zou ernstig zijn en er zijn door het leger versterkingen gezonden, terwijl een strenge censuur is afgekondigd. Minister Colijn uit Londen vertrokken. Minister Colijn is gisteravond per trein uit Londen vertrokken om via Harwich naar Nederland terug te keeren. onderwijst sedert 1878 de MODERNE TALEN direct en zonder vertalen door buitenlandsche Leeraren aan beginnenden en meergevorderden Prospectus op aanvraag. TURFMARKT 3 van de 3 EENEN vol leven, licht en kleur, zonder bont te zijn HAARL.STRAAT 111 TELEF. 3867.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5