VRIJDAG 2 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN Gruwelijk drama te Rotterdam GEMEENTEWERKMAN VALT COLLEGA AAN EN VER WONDT HEM. Dader pleegt daarna zelfmoord Omstreeks vier uur gistermiddag heeft zich in het schoolgebouw aan de Vierambachtstraat 22 te Rotterdam, waarin eertijds waren ondergebracht de scholen voor gewoon lager onder wijs no. 187 en no. 256, welke scholen inmiddels verplaatst zijn naar de Aleidisstraat, een gruwelijk drama af gespeeld. Twee gemeentewerklieden zijn in dit gebouw, dat momenteel verbouwd wordt tot gymnastieklokaal, met elkan der slaags geraakt. Een van beiden heeft, nadat hij den ander met een stompen hamer vijf of zes slagen op het achterhoofd had toegediend, zich in het schoolgebouw opgesloten en zich daarna door ophanging van het leven beroofd. De school, welke eenigen tijd heeft leeg- gestaan, was bestemd om verbouwd te wor den tot gymnastieklokaal. Daartoe waren den laatsten tijd in het gebouw een aantal gemeentewerklieden, benevens eenige elec- triciens, leden van een jeugdclub ter be strijding van de werkloosheid, aan den ar beid. Onder hen, die aan de verbouwing me dewerkten, bevond zich ook de 40-jarigen opperman A. K. Deze K. had zich de laat ste dagen al wat onrustig getoond. Tegen een van zijn chefs had hij gisteren nog gezegd: „als ik er morgen niet ben, dan zeg je maar, dat ik ziek ben". Maar men heeft achter deze woorden toch niets bij zonders gezocht. Het is nu evenwel gebleken, dat K. een van zijn collega's, den 39-jarigen J. Gar- denier, die werkzaamheden verrichtte aan de school in de C. P. Tielenstraat, ge vraagd had om gistermiddag om vier uur even bij hem te komen. Het is nog niet komen vast te staan, of er tusschen de bei de mannen een oude veete bestond. Een feit is evenwel, dat omstreeks vier uur de «lectriciens en het andere werkliedenper- soneel naar huis zijn gegaan, zoodat K. al leen zijn collega opwachtte. Toen deze ar riveerde, liet K. hem binnen, waarop hij de deur sloot. Wat zich toen heeft afgespeeld is nog onbekend, maar vermoedelijk is K. op de trap naar de eerste verdieping voorgegaan. De man had een handha mer met twee stompe einden in de hand cn blijkens de verklaringen van den getroffene B. heeft hij zich plotseling omgedraaid, waarop een regen van slagen op het hoofd van G. neerdaal de. Ondanks het feit, dat de man vijf of zes diepe slagwonden aan het ach terhoofd opliep, terwijl hij tevens een groote' wonde over voorhoofd en neus kreeg, zoodat hij veel bloed verloor, heeft hij het op een loopen kunnen zetten, daarbij op hulp roepend. Daar op begon een wilde jacht door de ver schillende lokalen van de school, waar in verschillende materialen als electri- citeitsbuizen e.d. verspreid liggen. K. is er evenwel in geslaagd zijn aanvaller te grijpen, waarop zich een heftige worsteling, waarvan de sporen aan wezig zijn, heeft ontsponnen. Wonder boven wonder slaagde de zwaar gewonde G., een groote forsche man, erin zijn aanvaller te overmeesteren, waarop hij den hamer nam en vluchtte. Inmiddels hadden omwonenden de hulp kreten gehoord en verzamelden verschei dene personen zich voo 't gebouw, toen de hevig bloedende G. met den hamer naar buiten kwam. Aanvankelijk dacht men, dat de man een mes in de hand hield, zoo dat men verschrikt uiteen stoof. Weldra bleek evenwel, dat men hier met een slachtoffer te doen had. In afwachting van de komst van den ge neeskundigen dienst, werd de zwaargewon de man door de politie, welke inmiddels gearriveerd was, behandeld. De aanvaller was intusschcn ook weer op de been gekomen en het eer ste, wat hij deed was de buitendeur van de school sluiten, zoodat de politie niet naar binnen kon. Aangezien men niet wist in welken toestand de aan valler verkeerde, was voorzichtigheid geboden. Een van de politiemannen ontdekte, dat een raampje van een klein vertrekje, naast de deur, op een kier stond. De politie klom door dit raampje naar binnen, doch het was niet gemakkelijk om tusschen die hoe veelheden opgeslagen materialen K. te vinden, en tevens moest men erop bedacht zijn, dat K. zich niet zonder verzet zou overgeven. Na eenig zoeken trof men K. in het schoollokaal aan. Deze had zich in tusschcn door middel van een touw, dat hij aan een deurknop bevestigd had, van het leven beroofd. Wel heeft men den man direct losgemaakt, doch de inmiddels ontboden dr. J. J. Koning, heeft slechts den dood kunnen consta- teeren. G. is per auto van den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij is opgenomen. Ook het stoffelijk over schot van K. is naar dit ziekenhuis vervoerd. C -rtrent de oorzaak van dit drama tast men thans nog volkomen in het duister. Vast staat, dat de beide mannen elkaar wel kenden, doch uit hoofde van hun be roep hadden zij op dat oogenblik niets met elkaar te maken. Beide mannen waren ge huwd. G. kwam alleen op verzoek van K, naar de Vierambachtstraat, waar zijn hulp geroep de aandacht trok. Kort nadat dit drama zich had afgespeeld verzamelden zich zooveel publiek in de omgeving van het gebouw, dat het verkeer, hetwelk op dat uur tamelijk druk is, geruimen tijd volkomen moest worden stilgelegd. De politie heeft het schoolgebouw onder bewaking doen stellen en zet thans het onderzoek voort. Schandelijk misbruik van vertrouwen. Duitsch douaneambtenaar lokt twee Hollanders over de grens. Zij werden daarna gearresteerd Naar eerst thans bekend wordt, zijn Zaterdag j.l. de gebroeders H. en J. Holland uit Wellerlooi door een Duitschen douanebeambte over de grens gelokt en op Duitsch gebied ge arresteerd. De gebroeders H. hebben te Wellerlooi, onder de gemeente Well een z.g. gemengd grensbedrijf, waardoor hun bezittingen gedeeltelijk op Nederlandsch en gedeelte lijk op Duitsch grondgebied zijn gelegen. Beiden overschrijden vaak meermalen per dag de grens om den arbeid op hun lan derijen te controleeren; hierbij is hun nooit iets in den weg gelegd. Zaterdag verscheen een Duitsche doua ne-beambte ten huize van de weduwe Holland met het verzoek of de gebroeders een oogenblik met hem wilden meegaan, daar de douane-inspecteur van Twistteden hen wilde spreken. De gebroeders H. vol deden onmiddellijk aan dit verzoek, te meer daar zij genoemden inspecteur goed kenden. Nauwelijks waren zij echter de grens gepasseerd, of beiden werden ge arresteerd en naar een gereedstaande auto gebracht. Men had dus blijkbaar op den goeden trouw van de gebroeders H. gerekend. Tot dusver tast men volkomen in het duister om welke reden de arrestatie is geschied. Begrijpelijkerwijs verkeert de weduwe H. in groote ongerustheid over liet lot van haar beide zoons. Tot nog toe is niet bekend, waarheen men hen heeft gevoerd. GECOMPLICEERDE AANRIJDING Omstreeks half 10 gisteravond bemerk ten op het Hobbemaplein agenten van de motorpolitie te 's Gravenhage, een man op een driewielige bestelauto, die zeer woest reed. Op sommatie om te stoppen voldeed de bestuurder niet. Hij ging integendeel nog harder rijden met het gevolg, dat hij eerst een wielrijder aanreed, die er met eenige schaafwonden afkwam. Daarna werd de 26-jarige voetgangster A. M. van D. het slachtoffer. Zij werd naar het zie kenhuis aan den Zuidwal vervoerd en bleek een bekkenfractuur te hebben beko men. De politie was toen echter in staat, den man aan te houden. Hij bleek te zijn de 19-jarige K. H., naar hij opgaf zonder vaste woonplaats. De aanleiding tot zijn groote haast werd weldra opgehelderd: hij ver klaarde de bestelauto te hebben gestolen. ZESJARIG KIND ONDER EEN AUTO Gistermiddag is op den Staphorsterweg nabij Meppel het zesjarig zoontje van den heer L. van der Woude, te de Werkhorst, dat plotseling achter een wagen vandaan kwam door een auto, welke door een ge neesheer uit Zwolle werd bestuurd, ge grepen. Het kind bi'ak beide beenen en is naar een ziekenhuis te Zwolle overge bracht. MEISJE VERBRAND Te Kaalte is bij het stoken van een vuur tje de kleeding van het 11-jarige dochter tje van den landbouwer Hoekjan in brand geraakt. Het meisje is later aan haar brandwon den overleden. BRAND IN EEN MANUFACTUREN- MAGAZIJN TE VOORBURG Gisteravond circa 10 uur is brand uit gebroken in een manufacturenmagazijn van den heer Z. aan de Prinses Marianne- laan te Voorburg. Door afwezigheid van de bewoners moest de brandweer zich ge forceerd toegang tot het perceel verschaf fen. Het bleek dat de brand ontstaan was in een met wol gevulde kast. Met 2 stra len zoowel aan de voor als aan de achter zijde werd spoedig water gegeven, waarna de brandweer den brand, die reeds naar de achterkamer was overgeslagen, spoedig meester was. De achterkamer was geheel uitgebrand; een begin van brand in den winkel kon spoedig bedwongen worden. De rook was zoo hevig dat de brandweer zich genoodzaakt zag voor het in veilig heid brengen van de bovenbewoners ge bruik te maken van de rookmaskers. WEER EEN BRAND BIJ PERRY EN CO. TE AMSTERDAM In den winkel van de N.V. Perry en Co. in de Kalverstraat te Amsterdam, welke zaak, na eind November van het vorig jaar door brand te zijn verwoest, voor de her opening gereed wordt gemaakt, is gister avond opnieuw brand ontstaan, welke ech ter gelukkig van weinig beteekenis is ge weest. Te ongeveer half negen trokken rookverschijnselen aan den kant van het Rokin de aandacht van omwonenden, die dadelijk de bradweer waarschuwden. Toen deze met het noodige materieel ter plaatse was, dacht men aanvankelijk, dat de vuur haard zich bevond in het perceel van de N.V. Almara, Rokin 86, waartoe men zich door het inslaan van een ruit toegang ver schafte. Spoedig bleek echter dat de rook te voorschijn kwam uit het pand van Perry; toen de brandweer hier een onderzoek in stelde, ontdekte men dat er een hoeveel heid emballage aan het smeulen was. Met behulp van een straal was het gevaar wel dra bezworen, waarna het brandweerper soneel echter nog geruimen tijd doende was met het verder onderzoek, dat ech ter niets verdachts opleverde. FELLE BRAND TE AMSTERDAM Te Amsterdam heeft gisteravond in het achtergedeelte van een oud perceel, op nummer 87 gevestigd in de volkrijke Jo- denbreestraat, welk gedeelte grenst aan de Joden Houttuinen, een vrij felle brand ge woed. Huurder van het perceel is de heer IJzerkooper, die in het gelijkstraatsche ge deelte aan den voorkant een tabaksfa briekje exploiteert. De daarachter gelegen ruimte, via een portaal bereikbaar, heeft hij onderverhuurd aan den heer Piller, die hier een opslagplaats heeft van papierwa ren, in hoofdzaak uit zakken bestaande, terwijl de eerste verdieping aan de achter zijde, waartoe een smal trapje toegang geeft, weer is onderverhuurd aan den heer Boesnach, die daar een grooten voorraad ongeregelde marktgoederen had opgesla gen. Huurder en onderverhuurders waren niet in het perceel aanwezig toen de brand, welke door onbekende oorzaak in het por taal moet zijn ontstaan, zich dermate ont wikkeld had, dat bewoners van de naast gelegen panden, van wie enkelen reeds een paar uur tevoren een brandlucht hadden waargenomen, zonder te weten waar deze vandaan kwam, opgeschrikt werden door vuurverschijnselen. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd. Toen de bevel voerder van het eerst aanwezige materiaal zich met zijn mannen toegang tot het per ceel verschaft had, liet hij dadelijk het alarm middelbrand geven, dat weldra ver sterking ter plaatse bracht. De vlammen hadden zich inmiddels via het trapje een weg gebaand naar de eerste verdieping en de daarboven gelegen zolderruimte, waar een warboel van electriciteitsbenoodigdhe- den lag, die het eigendom waren van den heer IJzerkooper. Vóór de eerste straal werd gericht er werden in 't geheel drie slangen naar binnen geleid, twee aan de zijde van de Joden Houttuinen en een via de winkeldeur aan de Jodenbreestraat sloegen de vlammen naar buiten uit. Echter slechts voor korten tijd, aangezien het natte element na een. kwartier blus- schingsarbeid reeds de overwinning voor zich kon opeischen. Het bovenachterge- deelte is met den inventaris echter ge heel uitgebrand, terwijl de voorraad pa pier, welke een waarde van ongeveer 700 vertegenwoordigde, door het bluschwater nagenoeg geheel is vernield. Bewoners van de ter weerszijden van het perceel gelegen panden, die hun wo ningen uit vrees voor uitbreiding van den brand verlaten hadden, konden zich weer vrij spoedig naar binnen begeven. De heer Piller is door den brand ernstig gedupeerd, aangezien de door hem gele den schade niet door verzekering wordt gedekt, hetgeen wel het geval is met de heeren IJzerkooper en Boesnach. GROENTEZAAK TE HAARLEM UITGEBRAND Een hevige binnenbrand heeft gister avond een groentezaak aan de Romolen- straat no. 60 te Haarlem, vrijwel geheel verwoest. - Omstreeks half elf bemerkten eenige voorbijganfers, dat er rook dooreen kier van de winkeldeur kringelde, zoodat zij na eerst een onderzoek te hebben in gesteld, de brandweer waarschuwden. De ze verschafte zich met geweld toegang tot den winkel, daar de eigenaar ergens an ders woont, en de bovenverdieping van het huis onbewoond is. Binnen heerschte een ontzettende hitte, terwijl het er naar benzine rook. Hoewel zeer snel water werd gegeven, brandde de opslagruimte achter den winkel met den geheelen voorraad totaal uit, evenals de achterkant van den winkel zelf, terwijl de bovenwoning zeer emétige schade opliep. De vloeren en het plafond waren geheel doorgebrand. De eigenaar van de zaak was nergens te vinden, zoodat men op het oogenblik nog niet de juiste oorzaak te weten is kunen komen, Bij het onderzoek in den winkel vond men een benzineblik, dat nog half gevuld was. Of dit mede oorzaak is geweest van den brand, staat nog niet vast. Een uur na de melding was het gevaar voor uitbreiding geweken, hetgeen aan het doortastend werk der brandweer te danken was. „Tel." FELLE BRAND TE DEEST Twee woonhuizen en stallen in de asch gelegd Te Deest is door onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken op de steenfabriek van Vermeulen en Blom.- Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat twee woonhuizen en de stallen niet meer konden worden gered. Vier paarden kwa men in de vlammen om, terwijl nog twee paarden, wegens de vele opgeloopen brand wonden, moesten worden afgemaakt, meldt de „Geld." De huizen werden bewoond door de fa milies van Merwijk en van Koolwijk. Een driejarig kind van v. d. M. bekwam zulke ernstige brandwonden, dat onmiddellijke overbrenging naar 't ziekenhuis te Nijme gen noodig was. Dit kindje was reeds bui ten het huis, doch liep in een onbewaakt oogenblik weer het brandende perceel bin nen. Het woonhuis van v. M. en de stallen waren verzekerd. De motorspuit uit Druten heeft goede diensten bewezen en den brand weten te beperken. VROUW ERNSTIG MISHANDELD Gistermiddag om half zes vervoegde een 37-jarige man zich in haar woning aan de ten Katestraat te Amsterdam, bij zijn 35- jarige vrouw, van wie hij gescheiden leeft. Bij de woordenwisseling welke ontstond, heeft de man de vrouw eenige vuistslagen toegediend. Zij kwam daarbij met het hoofd tegen een deurpost te vallen en bleef bewusteloos liggen. De man heeft daarop de woning verlaten. Buren, die het rumoer hoorden, waarschuwden de politie, die den man korten tijd later op straat heeft aan gehouden. De vrouw bleek een kaakfractuur en een hersenschudding opgeloopen te hebben en is door den geneeskundigen dienst naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De man is ingesloten in het politiebureau Mar- nixstraat. FILIAAL-CHEF TE ALMELO ER VAN DOOR MET DE KAS De filiaal-chef van een groote schoenen zaak te Almelo, de 24-jarige B. P., heeft zich uit de voeten gemaakt met medene ming van de geheele kas, groot ongeveer ƒ700. De jongeman, die ongehuwd is en op het punt stond in het huwelijk te tre den met een meisje uit Almelo, genoot het volste vertouwen van zijn firma. Op den avond vóór zijn spoorlooze verdwijning woonde hij nog een feestje bij, dat ten huize van zijn verloofde werd gegeven. Om elf uur wendde hij plotseling voor, iets te hebben vergeten en hij verontschuldig de zich even. Men bleef vergeefs op hem wachten, want P. keerde niet terug, meldt de „Tel.". Toen de winkel den volgenden dag ge sloten bleef werd de firma, die te Waal wijk zetelt, gewaarschuwd, Zij zond een controleur naar Almelo en hij ontdekte, dat de voortvuehtige chef met het kasgeld verdwenen was. Daar er grond bestaat voor het vermoeden, dat P. ook verduiste ringen heeft gepleegd ten opzichte van den voorraad en de verantwoording van de verkochte schoenen, wordt een volledie onderzoek ingesteld. De politie is in de zaak gemengd. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Gisteravond omstreeks negen uur be merkte een surveilleerend agent van poli tie te Rotterdam onraad in den chocolade winkel „Kota Radja", op den hoek van de Hoogstraat en de nauwe Kerkstraat te Rotterdam. Hij maakte alarm, waarop twee inspecteurs en een aantal recher cheurs van de centrale recherche zijn uit gerukt om een onderzoek in te stellen. Personeel van de afdeeling straatdienst van het bureau Centrum heeft het blok panden afgezet, waarbij cok enkele bere den agenten hebben geassisteerd, die juist terugkwamen van de jaarlijkschQ PATER BORROMAEUS SPREEKT WEER VOOR DE RADIO! Door omstandigheden niet meer In de gelegenheid zijnde, om de tienduizenden leden der wereldlijke Derde Orde van Sint Franciscus nog tijdig op een andere wijze te bereiken, willen wij langs deze weg hen allen er op attent maken, dat zij niet moe ten vergeten, om op Dinsdag 6 April om 9 uur 's avonds te luisteren naar een radio spreekbeurt van den door heel Nederland bekenden Pater Franciscaan Borromaeus de Greeve O.F.M. Op de hem alléén eigen welsprekende manier zal de Pater een onderwerp behan delen, dat ongetwijfeld niet alleen van de Derde-Ordelingen, maar van allen die P. Borromaeus kennen, de belangstelling zal trekken, de aandacht zal boeien en de sympathie zal opwekken. Pater Borromeaus zal spreken over een bij uitstek katholiek werk van liefdadig heid en naastenliefde: over een temidden van heerlijke natuur gelegen Francis- caansch Rustoord, waar moeders en meisjes gedurende eenige weken volkomen gratis herstel kunnen komen zoeken van haar door arbeid en zorg geschokte gezondheid. Alle radiobezitters zullen dus goed doen, hun toestel op Dinsdagavond 6 April, om 9 uur te zetten op den K. R. O. want: Pater Borromaeus spreekt weer voor de radio! Het Secretariaat der Derde Orde Weert. i plechtige kranslegging bij het vrijheids beeld op de Nieuwe Markt. Met behulp van een brandladder, welke tegen het raam van de eerste verdieping werd geplaatst, heeft de centrale recherche zich toegang verschaft tot de woning. Binnen bleek al les overhoop te zijn gehaald. Na een uit gebreid onderzoek heeft men op het dak den 43-jarigen varensgezel B. A. en den 36-jarigen varensgezel L. K., beiden oude bekenden van de politie, aangetroffen. Zij zijn aangehouden en in het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg opgesloten. AANVARING IN MERWEDEKANAAL Rijnaak Miaco in botsing met zandbak Gistermiddag heeft op het Merwede- kanaal tusschen Nigtevecht en Weesper- karspel een ernstige aanvaring plaats ge had tusschen een zware zandbak van de firma Blankevoort en Zn. en de 573 ton metende Rijnaak Miaco van St. Filipsland, geladen met kopererts. Laatstgenoemd schip maakte deel uit van een sleep, welke voer in de richting Nigtevecht. Van de tegenvergestelde zijde naderde een tweetal zandbakken, getrok ken door een sleepboot. Toen de Rijnaak en de zandbakken elkaar genaderd wa ren, had schipper M. Nieuwelink het roer van de Miaco „overliggen", maar door zuiging van het water luisterde het schip niet naar het roer. Hieraan was het toe te schrijven, dat een der zandbakken met kracht tegen den voorsteven van de Miaco botse, en dat wel met zulk een kracht, dat er in de Miaco een gat van ongeveer 4 a 5 vierkante meter gestooten werd. De bot sing veroorzaakte zulk een geweld, dat de slag op verren afstand gehoord werd. Onmiddellijk werden op het beschadigde schip maatregelen genomen, om zinken te voorkomen. Het water stroomde met kracht het vooronder binnen, en de schipper en de overige opvarenden waren druk in de weer, om het huisraad naar het achterge deelte van het schip over te brengen. Het water vulde echter al spoedig het geheele vooronder, zoodat een deel van den scheepsinventaris niet meer bereikt kon worden. Inmiddels was de rijks-pontwachter O. Barneveld, die den luiden slag, door de aanvaring veroorzaakt, gehoord had, ter plaatse gekomen. Hij liet het schip door een der sleepbooten zooveel mogelijk naar den wal trekken. Zoodoende kon de Miaco aan den grond gezet worden en zinking worden voorkomen. Echter drong het in- stroomende water reeds het ruim binnen, waarop de sleepboot Annete tot vlak naast de Miaco ging liggen en dienst moest doen, om het water zooveel mogelijk uit het ruim te pompen. De zandbak, welke het gat in de „Mia co" gestooten hade, bleef onbeschadigd, maar een zware ketting knapte af als een houtje en doordat de lading zand ging schuiven begon de bak over te hellen. Het scheepvaartverkeer door het Merwede- kanaai kon ter plaatse slechts uit één rich ting geschieden. De autowasscher: (tot den ontstelden cliënt): „Ja meneer, er is niets aan te doen, uw wagen is ?--i-rnmo*n!" ♦Vaarborg-kleeding Ueeren-kleeding Zóó rijn gekleed gaan.... Dat kunt U ookl Kreymborg heeft keuze uit duizenden naar- borg-costuums. Die passen alsof ze aangemeten zijn. W aarb org-klee ding is II e e r e n - kleeding W«*rborg-co«taiUB* 23- 26m 29» 33™ 36» tot 65- I PopaLalrc costuams 9« 12» 147b 17» 1978

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13