Dat maakt Uw dag goed! Wat denkt U er van Lichtfabrieken - Leiden TENTOONSTELLING der MISSIE-N A AIKRANS Leidsche Spaarbank DONDERDAG 1 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Algemeene vergadering Christelijk-Historische Unie Rede van Jhr. mr. D. J. de Geer De Christelijk-Historische Unie heeft heden in „Bellevue" te Amsterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering ge houden. De voorzitter, jhr. mr. D. J. de Geer, heeft de bijeenkomst geopend met een rede, waarin hij de politieke situatie be lichtte en de taak der partij uiteenzette. Spr. wees op de bijzondere beteeken is der vergadering in verband met het feit, dat binnen enkele weken de beide Kamers der Staten-Generaal zullen worden ont bonden, terwijl kort daarna de kiezers zul len worden opgeroepen, zoowel om over de aanhangige grondwetsherziening te oor- deelen als om de samenstelling der Twee de Kamer weder voor vier jaren vast te leggen. Het laatste zal in de gegeven omstan digheden méér op den voorgrond treden den het eerste. Het tijdsgewricht, waarin de verkiezin gen plaats hebben, verhoogt den ernst van de taak, waartoe wij geroepen worden Na zeven jaren economische depressie staan wij op dit oogenblik voor een onmis kenbare opleving in een groot deel der wereld. Deze wereldopleving vindt ten deele echter haar oorzaak in een bewape ningswedstrijd, die nooit duurzame wel vaart kan brengen. Er is spanning ingetreden in de inter nationale verhoudingen. Alle groote mogendheden berei den zich thans voor op een nieu wen wereldoorlog, een, waarbij die van 1914 kinderspel zou zijn. Zij doen dit allen defensief, maar zij weten dit niet met zekerheid van elkander: daardoor dreigt het ge vaar, dat zij op een bepaald mo ment zich gaan verdedigen tegen den onderstelden aanval van een ander, zooals dit ook vroeger reeds gebeurd is. De uiterlijke bereid heid hiertoe neemt dagelijks toe. Ontzaggelijke voorraden worden opge slagen. De wapenfabrieken werken dagen nacht. Met koortsachtigen ijver wordt overal zoogenaamde achterstand ingehaald, een werk waar men nooit mee klaarkomt, omdat inmiddels de tegenpartij ook ach terstand inhaalt. De technische weten schap viert triomfen in het uitdenken van steeds radicaler verdelgingsmiddelen. Men kan zeggen, dat de wereld met een sneltreinvaart naar het verderf ijlt. Inmiddels verkondigt iedere natie geestdriftig, dat zij nu op den goeden weg is en eerlang op alle gebeurlijkheden zal zijn voorbereid. Het geheel maakt den indruk van den gemeenschappen j- ken bouw aan een groot lijkenhuis, met een enthousiasme, alsof een feestgebouw gesticht wordt. Het ziet er dus, alles te zamen geno men, ondanks de opleving nog niet heel zonnig uit in de wereld. Te meer reden voor ons om de hand aan de ploeg te slaap en elk op de plaats waarop God ons ge steld heeft, getrouw en volhardend het werk te doen dat Hij ons op draagt. Wij kunnen soms wel eens moedeloos worden en twijfelen aan de vrucht van onzen arbeid. Maar dit is dan toch een stemming van ongeloof, waaraan wij niet mogen toegeven. In een kortgeleden ver schenen boekje wordt het zoo mooi ge zegd in deze woorden: „Wij moeten wer ken en strijden alsof de nieuwe wereld van ons werken en strijden afhankelijk was: en tegelijk in het besef, dat die nieuwe wereld nooit door onzen arbeid komt, maar alleen door de gave van Christus". In dit teeken willen wij voortgaan ook op dit oogenblik, nu wij minder dan ooit weten wat de dag vqn morgen brengen zal, en willen wij ook onze taak van voor lichting vervullen bij de a.s. verkiezingen. Spr. wees in dit verband op het ont- werp-manifest dat, na de vaststelling, een leiddraad zal kunnen bieden aan sprekers en schrijvers, en, naar vertrouwd mag worden, ook rechtsstreeks velen zal kun nen dienen bij het uitbrengen van hun stem. Aan het eind van dit manifest wordt gezegd, dat de Unie voor haar beginselen den strijd zal voeren, onder iedere constel latie die zich na de stembus zal voor doen, onder alle politieke verhoudingen, en welk bewind ook met de leiding van 's lands zaken zal worden belast. Men heeft in deze zinsnede wil len lezen een zekere bereidverkla ring tot zittingnemen in een of an der toekomstig kabinet. De zin snede beteekent natuurlijk juist het tegendeel. Zij wil zeggen, dat niet de samenstelling van het ka binet, maar het te voeren regee- ringsbeleid beteekenis voor ons heeft en beslissend zalözijn voor onze houding. En in verband hier mede wil zij zeggen, dat wij bij de stembus ons bepalen tot onze grondwettelijke taak om afgevaar digden te kiezen: en ons niet zet ten tot de ongrondwettelijke taak om een kabinet te kiezen of de samenstelling daarvan aan te dui den. De strijd gaat voor ons niet om regeer- m ::it, maar om de goede beginselen, die, onder welk bewind ook, in het parlement moeten verkondigd en beleden worden. Wij kiezen afgevaardigden van wie wij vertrouwen, dat zij die beginselen zullen belijden óók tegenover een kabinet waar in bevriende elementen zitten, en óók, indien daarvoor reden is tot steun van een kabinet, waarin die elementen niet zitten, aldus handelen wij tevens in den geest van onzen grooten voorganger, mr. de Savornin Lohman. Niet de vraag, door wie, maar de vraag, hoe gere geerd werd, gaf voor hem steeds den doorslag. Daardoor heeft hij dan ook meermalen in zijn parlementaire loopbaan aan een andersdenkend kabinet, maar dat met zijn gevoelens rekening hield, loyalen steun verleend. Wanneer sommi gen thans van de kiezers een uitspraak vragen omtrent de toekomstige kabinets formatie, dan is dit één dier uitwassen van het parlementaire stelsel, die wij niet zullen ophouden te bestrijden. Ook dit eischt ons beginsel. Na besproken te hebben de zwenking in den Vrijheidsbond en de critiek, uit som mige protestantsche groepen op het beleid der Christ. Hist. Unie uitgeoefend, wekte spr. op tot „eenheid in het noodige", met daarnaast „vrijheid in het twijfelach tige". Die „Eenheid in het noodige" is op dit oogenblik dringender dan ooit. Wij beleven een tijd, waarin de meest waardevolle goe deren, ons door het voorgeslacht overge leverd, in gevaar zijn. Van twee zijden, schijnbaar tegenovergesteld, maar nauw verwant, worden zij bedreigd. Fascisme en communisme, beide ontsproten aan geweld- verheerlij kende geschriften als van den schrijver Sorel en anderen, hebben beslo ten, dat één van hen beiden de macht in de wereld zal hebben. Met de vrijheid van evangelie verkondiging, van onderwijs, van jeugdorganisatie, van vergadering en drukpers, ja van meeningsuiting tot in particuliere gesprekken toe, zal het dan wie ook wint ge daan zijn. Ieder wordt de spion van zijn buurman, en de geheime politie waakt over allen. Willen wij daar heen? In het begin dezer eeuw ging er een schok door de wereld, toen de Fransche minister Viviani in het parlement zeide: „Wij heb ben de lichten des hemels gedoofd, en men zal ze niet weer aansteken". Het was een vreeselijke uiting, blijk gevend van bittere vijandschap, maar ten slotte bleef het oratorie. De vrije verkon diging van het evangelie, ook door protes tanten, bleef onaangetast. Wat yvij thans zien gebeuren, is erger. De beweging der „godloozen" is feitelijk de staatskerk geworden in het tegenwoor dige Rusland, en al wat daarnaast uit betere tijden aan religie is overgebleven, verkom mert en versmacht onder den druk van steeds dreigende vervolging. En ook wat in Duitschland bezig is zich te ontwikkelen, wekt in toenemende mate zorg. Het moderne heidendom geniet er on beperkte vrijheid om de bevolking, en voor al de jeugd, met zijn leer te besmetten, terwijl de dienaren van het evangelie op allerlei wyze in hun bewegingsvrijheid wor den beknot. Het ergste is daarbij de organ isa tied wang. Deze noopt ook andersdenkenden in die gif tige sfeer te admenen. Wel wreed is de ontgoocheling van tal van vrome Christenen, die destijds het nationaal-socialisme in Duitschland met gejuich hebben in gehaald. En wel groot is de verdwa zing van die belijdende protestan ten hier te lande, die zich ook nu nog door het zoet gefluit van den vogelaar laten verlokken. I Gelukkig zijn het er slechts weinigen, wat trouwens niet behoeft te verwonderen. In tegenstelling met onze Oosterburen, bij wie in het verleden het bederfwerend zout van een Christelijk-gefundeerde staat kunde helaas grootendeels heeft ontbro ken, bezit ons volk in zijn staatkundige vor ming, ook in die van de laatste eeuw, een sterk schild tegen den waan van den dag. Wij kunnen dan ook in dezen tijd niet dank baar genoeg zijn voor de politieke scholing, die mannen als Groen van Prinsterer en zijn epigonen aan breede lagen van onze bevolking gegeven hebben en waarvan de invloed zich doet gevoelen tot ver buiten hun engere geestverwanten. Wanneer hun werk geen andere vrucht had gedragen dan die wij thans plukken, dan nog zou het op onze erkentelijkheid aanspraak hebben. Maar juist dit legt dan ook op ons een zware verantwoordelijkheid in deze dagen van hoogspanning. De gevaren, die van twee zijden tegelijk, in onderling samen spel, onze Christelijke cultuur bedreigen, mogen wij niet onderschatten. Een aanzien lijk deel van ons volk staat helaas niet meer op positief-Christelijken grondslag. Het is vandaag de 365ste verjaardag van de inneming van den Briel, het gedenk waardige feit, dat aan het begin van onzen vrijheidsstrijd staat als een opgericht teeken van herleefden moed en vernieuwd ver trouwen. Het bekende „In naam van Oranje doe open de poort" is blijven voortleven in onze volkspoëzie. Het zijn andere dreigingen, die ons nu omringen. En zij komen van andere zijde. Maar wanneer wij thans, onder invloed van buitenlandsche dwaalleer, de schennende hand zien slaan aan het werk der Oranjes, en aan de hooge goederen, die zij, met op offering van wafde wereld hun bood, ja van het leven zelf, onder Gods zegen voor ons hebben verworven, dan gaan onze gedach ten naar dien geuzenstrvjd terug en roepen wij het den nieuwen aanvallers toe: „In naam van Oranje, blijf af van dit volk, te duur is zijn vrijheid j^.tocht". BEZOEK VAN MINISTER GELISSEN AAN VENLO. Door Z.Exc. prof .dr. ir. Gelissen, minis ter van economische zaken, werd heden een officieel bezoek gebracht aan Venlo. Om tien uur werd de minister door den burgemeester ,mr. B. Berger, op het ge meentehuis ontvangen, waar hij hem als Venlonaar in zijn vaderstad begroette en hem voorstelde aan het college van wet houders en raadsleden. Minister Gelissen sprak hierop een dank woord, waarna hij nog eenigen tijd in de burgemeesterskamer vertoefde en jnzage nam van de stichtingsbrieven en oorkon den der stad. Vervolgens bracht minister Gelissen in gezelschap van den burgemees ter een kort bezoek aan enkele industrieën van Venlo. Vanmiddag zal Z.Exc. ontvangen worden door den kamer van koophandel van Noor delij k-Limburg. DUITSCHE REISMARKEN. Het meng-percentage „vrije Marken" verlaagd tot 20%. De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart; Gezien de artikelen 1, 2 en 3 van het Koninklijk besluit van 17 Juni 1935 no. 13, gewijzigd bij Koninklijk besluit van 19 Mei 1936 no. 42, alsmede artikel 3 van de Reis- chèquebeschikking Duitschland; Heeft goedgevonden: lo. in te trekken zijn beschikking van 2 September 1935 no. 43083 B; 2o. het in artikel 3, onder 3o., van de Reischèquebeschikking Duitschland be doelde gedeelte van het bedrag aan Reichs- marken, dat bij het Vereffeningsinstituut in guldens moet worden gestort, met ingang van 1 April 1937 te bepalen op 20 ten hon derd. „St.crt." (Zooals men weet, waren by het gebruik van Reismarken volgens de vroegere be schikking 75% register Marken en 25% z.g. „vrije Marken" noodig. Blijkens het boven staande besluit zullen deze percentages thans worden 80% register-Marken en 20% „vrije Marken"). ZWITSERSCH BEZOEK AAN NEDERLAND. Naar ons wordt medegedeeld, laten de Zwitsersche Bondsspoorwegen in de periode van 25 April tot 1 Mei a.s. éen extra-trein naar België en Nederland rijden. De Zwit sers, die aan deze reis deelnemen, zullen van 27 April tot 1 Mei in Nederland ver toeven. Een bezoek zal worden gebracht aan Vlissingen, het eiland Walcheren, Rot terdam, Scheveningen, den Haag, de bloem- bollenvelden bij HillegomenLisse en Amsterdam. LUCHTVAART TWAALF VIERMOTORIGE VLIEG TUIGEN VOOR DE IMPERIAL AIRWAYS. De Imperial Airways heeft twaalf vier motorige eendekkers besteld voor de Euro- peesche luchtlijnen en de verbindingen met de verschillende deelen van het Britsche rijk. AANKOOP VAN BUITENLANDSCHE VLIEGTUIGEN DOOR DE K. L. M. Op vragen van den heer Bongaerts in verband met den aankoop van vliegtuigen van buitenlandsch fabrikaat door de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij heeft de regeering geantwoord: De regeering heeft kennis genomen van het besluit der directie van de Koninkl. Luchtvaart Maatschappij andermaal vlieg tuigen van buitenlandsch fabrikaat aan te schaffen. Aanschaffing van vliegtuigen door K. L. M. behoeft de goedkeuring van den mi nister van waterstaat. Van einde 1935 af is gedurende eenige maanden tusschen K. L. M. en de Neder- landsche vliegtuigindustrie overleg ge pleegd omtrent een ontwerp van een vlieg tuigtype voor verkeer op korten afstand, van bestelling waarvan door K. L. M. werd afgezien. Naar aanleiding van een ver zoek van K. L. M. aanvang 1937, tot goed keuring van aanschaffing van een drietal Lockhead super electra vliegtuigen, heeft de minister van Waterstaat er op aange drongen aan de Nederlandsche vliegtuig industrie, een aanbieding te vragen voor een vliegtuig met overeenkomstige eigen schappen. Aan den door K. L. M. voor het doen van een aanbieding gestelden termijn kon door de fabrikanten niet worden vol daan, tenzij mocht worden aangenomen, dat de ontwerpen reeds voldoende voor bereid waren. De minister van waterstaat heeft met het oog op de dringende be hoefte, welke aan deze vliegtuigen bleek te bestaan, waardoor levering op korten termijn geboden was, tenslotte zijn goed keuring aan de bovenbedoelde aanschaf fing niet onthouden, daarbij in aanmerking nemende, dat, overeenkomstig zijn wensch omtrent levering van vliegtuigen voor verkeer op langen afstand met de Neder landsche vliegtuigindustrie onderhandelin gen worden gevoerd, waarbij voldoende tijd van voorbereiding voor tijdige leve ring beschikbaar is. Maatregelen ten einde een goede samen werking tusschen de K. L. M. en de Ne- landsche vliegtuig-industrie te bevorde ren worden nader overwogen, en voor le vering van vliegtuigen op langen afstand wordt thans een redelijke kans tot mede dinging en een te verantwoorden voor keur aan de Nederlandsche vliegtuigin dustrie verzekerd. LUCHTVERBINDING AMSTERDAM- PARIJS GEHEEL MET DOUGLAS. Air France krijgt beschikking over Douglas D.S. 2 voor de luchtlijn AmsterdamParijs. Naar wij vernemen heeft de Air France de beschikking gekregen over een Douglas vliegtuig van het type D.C. 2, die zij in het a.s. zomerseizoen zal gebruiken voor de luchtlijn AmsterdamParijs v.v., die zij gezamenlijk met de K.L.M. vliegt en waar op vier maal per dag gelegenheid zal zyn van Amsterdam naar Parijs of omgekeerd te vliegen. Aangezien de K.L.M. op deze lijn uitslui tend Douglas^machines van het genoemde type gebruikt, heeft de Air France er de voorkeur aan gegeven de eenige Douglas, die zij bezit, op deze lijn in dienst te stel len, waardoor men eenheid van materiaal op dit traject krijgt. Het Fransche Douglas-toestel, de eenige D.C. 2 die zich in Frankrijk bevindt, is in 1935, toen mede door het succes der K.L.M. tijdens de Melbourne-race in alle lucht vaartkringen de aandacht op het nieuwe Douglas-product werd gevestigd, voor stu diedoeleinden door het Fransche luchtvaart- ministerie aangekocht en is thans ter be schikking van de Air France gesteld. Deze, gebruik makende van de groote er varing, die de technische dienst der K.L.M. met Douglas-machines, waarop deze dienst geheel is ingesteld, heeft, heeft thans de K.L.M. opgedragen, het toestel in haar eigen werkplaatsen geheel na te zien en in den zelfden staat te brengen als de Dou- glassen der K.L.M. De Fransche Douglas zal op Schiphol ge- stationneerd worden. Met het vliegtuig van gisterochtend uit Parijs kwamen op Schip hol aan de heeren Ploix en Lustin van den technischen dienst der Air France, die hier over een conferentie hadden met den heer Guillonard, onder-directeur der K.L.M., en den heer van Os van den technischen dienst der K.L.M. Het resultaat hiervan was, dat de Air France het geheele onderhoud en de periodieke revisie van haar Douglas- machine laat verrichten in de K.L.M.-werk- plaatsen door K.L.M.-personeel. Men neemt aan dat het moderniseeren van de Fransche Douglas in de K.L.M.-werkplaatsen in de tweede helft van April gereed is en dat de Air France de machine dan op de lijn ParijsAmsterdam in dienst kan stellen, waar zij dagelijks tweemaal het traject zal afleggen. Tot zoo lang zal de Air France bij den aanvang van den zomerdienst op Am sterdam vliegen met een Potez 62, die plaats biedt aan 12 passagiers. ALLE'E'M DEZE VLUCHTHEUVELS en sierlijk en gemakkelijk han- lor meubel, dat overal in Uw tot zijn recht zal komen. En belangrijker - een instrument en fraaien, vollen toon, di® sn klank van een kleinen vleu- mken doet. Zoo'n piano, di® st zorg kozen uit een groot fabrikaten,is een begeerens- ig en degelijk bezit. nog snt bij O™ Heerlijk zoo'n bad, eiken morgen weef! In 'n veel betere stemming begint ge Uw dag en Uw werk vlot U béter na zoo'n heerlijk verkwikkend och- tendbad. Dat is hét voordeel van gasl Altijd klaai om U van dienst te zijn, wanneer ge maar wilt en voor- deeligi Inderdaad: 'n gasgey3er op Uw bad- 51 kamer, 't is 'n weldaad voor Uw gezin! ZINDELIJK - GOEDKOOP om hier met de schoonmaak eens werk van te maken 1 Uw erkende gasinstallateur zal U gaarne zonder verplichting kosteloos van advies dienen. Een schat in Uw huis Oat^ teerba kamer - nóg met e aan di gel d« wij m< aantal waard Zendonsond bon of bi kom het insf ons hooren, LEIDENt Hoogewaerd 90 Amsterdam - Rotterdam Arnhem - Breda BEZOEKT de.. „SINT TARCISIUS" (Onderaf! Maria-Congregatie) TE OEGSTGEEST IN HET GEBOUW ST. WILIIBROIID OPENING OP VRIJDAG 2 APRIL DES AVONDS TE 8 UUR Z AT E R D AG-middag geopend van 2-6 uur en ZONDAG-middag vanaf 2 uur. Opgericht 1818 Oude Rijn No. 56 GEOPEND: Dagelijks van 9 tot 12 en van I tot 3 uur Woensdag en Donderdag ook 'savonds van 7 tot 9 uur) Zaterdag alléén van 9 tot I2uur Rentevergoeding 3°/o tot f3009 daarboven 2.04 O'o Aan de Spaar bank is een Athaaldienst verbonden waarop bijzonder de aandacht wordt ge vestigd. inlichtingen worden te haren kantoor verstrekt. 20_8 f360.- af

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8