28ste Jaargang DONDERDAG I APRIL 1937 No. 8687 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Over „oppositie" in de politiek Door de Engelsche regeering is een wetsontwerp ingediend, dat o.m. strekt, om aan den leider van „Zijner Majesteits meest loyale oppositie" een salaris toe te kennen van 2000 pond sterling. Wij hebben meermalen gewezen op het verkeerde, het slechte in de partijen-poli tiek, wat bestaat in oppositie-voeren, in het voeren van een oppositie door een of meer partijen tegen een of meer andere partijen, omdat deze laatste aan het be wind zijn, en tegen voorstellen, welke door deze laatste partijen (of door ver trouwensmannen dezer partijen) worden gedaan, niet om die voorstellen zelf, maar omdat deze komen van die bepaalde zyde. Zulk een oppositie is funest. Funest op zichzelf. Funest omdat aldus wordt afgebroken of minstens in miscrediet gebracht het democratisch par lementaire stelsel. Maar er is ook een loyale, een eerlijke oppositie. Een oppositie, welke zich ten doel stelt, te controleeren, of de „tegen partij" in een verkeerde sleur vastraakt; of de tegenpartij in een zekere, bewuste of onbewuste, eenzijdigheid van bezien en beoordeelen het algemeen belang niet zöó behartigt, als het behartigd moet worden. Zulk een oppositie is goed, is nuttig, zelfs noodzakelijk. De „Gelderlander" schrijft o.m. naar aanleiding van het voorstel der Engelsche regeering (dat nog niet is aangenomen): Door gezonde, gerechtvaardigde cri- tiek helpen opbouwen, dat is de taak der oppositie. Zulk een oppositie is van groote be- teekenis voor het algemeen welzijn. Zij behoedt een regeering voor een zijdigheid en zelfgenoegzaamheid, zij houdt energie en veerkracht gaande bij het aan het bewind zijnde kabinet. Al is een kabinet uit nog zulke knappe koppen samengesteld, hun werk is en blijft menschenwerk, dat aan fouten onderhevig is, fouten en tekort komingen, die onwillekeurig begaan kunnen worden of naar veler meening begaan zijn ten opzichte van de sociale of individueele rechtvaardigheid. Van hoeveel beteekenis is het niet, dat ook een loyale oppositie haar stem kan doen hooren naast die van de re- geeringspartij of regeeringspartijen. Zoo gezien, doet het voorstel van het Engelsche kabinet wel heel duidelijk uitkomen, hoe het 't wezen en tradi tie van het parlementaire stelsel wil hoog houden. Juist in een tijd, waarin dictatoriale machten en dito stroomingen den ge zonden volksinvloed hebben uitgeban nen of willen uitbannen, voelen we nog meer de diepere beteekenis van het voorstel der Engelsche regeering aan. Wij zijn het hiermede volkomen eens. Met één restrictie. De betiteling „opposi tie", „oppositie-partijen" schijnt ons toch wel erg ongelukkig! Wij hebben de verschillende beteekenis van „oppositie" in de politiek hierboven aangeduid. Onder oppositie kan iets goeds, maar ook iets verkeerds worden verstaan; en meestal verstaat men er onder iets ver keerds: tegenwerken, afbreken. Ook zelfs al voegt men er de kwalificatie „loyaal" bij; het publiek verstaat 't dan meestal zóó, dat men op een „eerlijke" manier.... tegenwerkt, afbreekt! Wij zouden een dergelijke aanduiding liever door een andere vervangen willen zien. Wij spreken veel liever van een loyale minderheid, dan van een loyale oppositie. Als iemand een betere aanduiding weet te vinden wij hopen het van harte. Die aanduiding „opositie"! „oppositie-partijen" zouden wij zoo gaarne in de partijen-poli tiek zien verdwijnen! Een uitspraak van dr. Colijn Minister Colijn heeft gisteren in de Eer ste Kamer een sympathiek woord gespro ken. De minister gaf als zijn meening te ken nen, dat de particuliere ondernemingen in Indië het zedelijk recht missen, om tot uitkeering van winst over te gaan, zoolang de loonen blijven op het peil, d~' geduren de de crisis nu eenmaal noodzakelijk was. De minister zeide zelfs, dat hij, indien die ondernemingen anders zouden handelen indien hij nog minister is niet zou aar zelen, om dwingend recht in het leven te roepen! Dat is een sympathiek woord. Wij hebben vertrouwen, dat minister Co lijn in de practijk elke eventueele gelegen heid zal aangrijpen, om overeenkomstig dat woord te handelen. Het optreden van den particulier Colijn zou ook misschien bij een of andere voorkomende gelegenheid publiekelijk de ernst van deze uitspraak van minister Co lijn kunnen onderschrijven. Wij willen deze uitspraak van minister Colijn gaarne onthouden. De stemming van Zondag Zondag a.s. is het de stemdag der R.-K. Staatspartij, de zoogenaamde groslijststem ming. De georganiseerde kiezers worden opge roepen, om dan de officieele candidatenlijst samen te stellen. 't Is geen verplichte stemming. Of 't een belangrijke stemming is? Natuurlijk in de verste verte niet zóó be langrijk als de verplichte stemming voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dan mag nie mand aan de stembus weg blijven! Maar ook nu, a.s. Zondag, neme men aan de stemming deel, om blijk te geven van zijn belangstelling in de openbare zaak. Men neme aan de stemming deel, als men wil stemmen volgens he'. z.g. politiek advies. Men neme ook aan de stemming deel, als men gegronde reden meent te hebben, om van het politiek advies af te wijken. In ruil van de ontvangen oproepings- kaart, ontvangt men op het stembureau een stembiljet, waarop staat aangegeven, hoe men stemmen kan, en h o e men stem men moet om geldig te stemmen. Aan de stemming kunnen alleen deelne men zij, die voor 1 Jan. j.l. lid waren van een plaatselijke afdeeling der R.-K. Staats partij. Dat deze leden in grooten getale mogen opkomen! Weer een auto op onbe- waakten overweg gegrepen De bestuurder, een Belg, omgekomen Vanmiddag om half één is een personen auto op den onbewaakten overweg aan de Vijf Eiken te Gilze door een sneltrein, ko mende uit de richting Breda, gegrepen. De v/agen werd totaal vernield. Het onderstel werd circa tweehonderd meter meege sleurd. De bestuurder, de heer Jansen uit Den- dermonde (België) werd levenloos in de langs den weg loopende sloot gevonden. Het stoffelijk overschot is naar het lij kenhuisje te Gilze overgebracht. De trein had vijftien minuten vertra ging. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN TWEE POOLSCHE VLIEGERS BIJ BOTSING GEDOOD. MARSCHAU, 1 April. (A.N.P.) Nabij Po sen zijn tijdens een oefenvlucht twee een persoonstoestellen met elkaar in botsing ge raakt en neergestort. Beide bestuurders werden op slag gedood. KATHOLIEKEN EN SOCIAAL-DEMOCRATEN. De Haagsche Briefschrijver van de T ij d acht den terugkeer van een kabinet op breede basis na de verkiezingen het meest waarschijnlijk, omdat de rech terzijde niet sterk genoeg zal zijn voor een zuiver-rechtsch kabinet. Hij schrijft: „Het meest waarschijnlijk is dus de te rugkeer van een Kabinet op breede basis. Moet die basis even breed zijn als thans? Of kan zij nog breeder worden, m.a.w. kun nen ook sociaal-democraten deel uitmaken van dit Kabinet? Er zijn lieden, die deze laatste vraag zonder eenige aarzeling ont kennend beantwoorden. Er moet komen, zoo zeggen zij, een Kabinet, dat bereid en in staat is te regeeren naar Christelijke be ginselen, dat homogeen is ten aanzien van zijn program en dat dan in het Parlement den steun accepteert van allen, die, zij het wellicht op verschillende overwegingen, tot dien steun bereid zijn. Maar.'... van sa menwerking met de sociaal-democraten mag geen sprake zijn. Ik moet zeggen, dat ik dit toch wel een eenigszins wonderlijk standpunt vind. Voor mij is natuurlijk evenzeer buiten kijf, dat er moet worden gevoerd een Christelijke politiek. Die Christelijke politiek moet in daden blijken. Die Christelijke politiek zie natuurlijk ook ik het liefst gevoerd door een Kabinet, gevormd uit en kunnende re kenen op den vasten steun van de recht- sche partijen. Maar wanneer nu, gelijk in 1933, anderen dan de Katholieken de sterk te van een Kabinet niet gelegen achten in de nauwe principieele verbondenheid der steunende partijen, doch in een breede, zij het heterogene basis van uiteraard wisse lende meerderheden, dan vermag ik niet in te zien, waarom, bij een dergelijke for matie buiten de partijen om, sociaal-demo craten bij voorbaat van zitting hebben in het Kabinet moeten zijn uitgesloten. Het Kabinet v£n 1933 zeide in zijn Re- geeringsverklaring op 31 Mei van dat jaar: „De Regeering ziet in de Christelijke volks aspiraties, die gelukkig een sterk en besten dig element in ons volksleven vormen, een bron van kracht. De erkenning daarvan zal spreken uit haar beleid. Zij zal echter het toespitsen van politieke en geestelijke te genstellingen, terwille van de noodzake lijke eendracht, vermijden". Het Kabinet heeft zich behalve bij zijn oorspronke lijke voorstellen ten aanzien van het bij zonder onderwijs braaf aan dien stel regel gehouden. Herhaaldelijk werden be ginselkwesties taboe verklaard. Dit zal vol gens bovengenoemde voorstanders van een Kabinet op Christelijke basis, maar dat niettemin „prend son bien, oü il le trouve", in de toekomst niet meer het geval mogen zijn, want er zal gevoerd moeten worden een Christelijke politiek. Maar ook in de komende jaren, stelde dr. Colijn reeds vast in de Eerste Kamer, zullen de sociale en economische vraag stukken op den voorgrond blijven staan. En tegelijk verklaarde hij, dat zijn Kabinet niet minder Christelijk geregeerd had dan vroegere coalitiekabinetten het hadden ge daan! Na deze verklaring vraag ik, wat dan in dezen tijd wel het criterium voor een Christelijke politiek is. En ik vraag verüer, of het, wanneer men de Christelijke politiek (alweer: in dezen tijd) zoo beperkt opvat als dr. Colijn het deed, verstandig is, bij voorbaat iederen sociaal-democraat, hij zij nóg zoo gematigd en nóg zoo bekwaam, uit te sluiten van de mogelijkheid, om deel uit te maken van het toekomstige Kabinet. Er zijn onder de sociaal-democraten hoogst bekwame mannen, aan wier invloed in de partij men mag toeschrijven, dat de S.D.A. P. op tal van punten in gunstigen zin evo lueert, en wien men naar mijne meening de kans niet mag onthouden, om hun partij nog verder te dringen in de goede nationale richting. Een belangrijke stap in die richting zou het wezen, wanneer in het komend Kabi net een of meer prominenten van deze richting-in-de-S.D.A.P. zitting zouden heb ben. Dat zij hiertoe bereid zouden zijn, acht ik het tegendeel van bij voorbaat uitgeslo ten. Ik kan mij zelfs voorstellen, dat een verklaring, gelijk het Kabinet-Colijn in 1933 ten aanzien van de Christelijke volks aspiraties aflegde, door verstandige sociaal democraten, die elders het Christelijk ver zet tegen den totalen Staat zien, zou wor den onderschreven. Men mag trouwens bij een S.D.A.P., die zoo gaarne zou samen gaan met de Katholieken, op dit punt der waardeering van het Christendom in de actueele politiek die meegaandheid wel aannemen. Dat er menig vrijdenker rond loopt in de S.D.A.P., is een feit. Maar ont breken die soms in andere linksche par tijen, waarvan wel leden zitting hadden in het Kabinet-Colijn? Indien er dus geen rechtsch parlementair Kabinet kan komen en opnieuw toevlucht zou moeten worden gezocht tot een breed opgezet parlementair Kabinet lijkt het mij, dit herhaal ik, tactloos en ongewenscht ,zich er bij voorbaat tegen te verzetten, dat de formateur ook pogen zou, een of meer geschikte sociaal-democraten aan te zoe ken voor departementen, die daarvoor in aanmerking komen. Staan zij in het ijve ren voor sociale rechtvaardigheid verder van ons af dan de „N. R. Crt."? Het beheer van Sociale Zaken b.v. door een figuur als Drees zou overigens voor de S.D.A.P. zeer leerzaam kunnen zijn. En de communisten, al maken hun Volksfrontavances nu al hoe genaamd geen kans, zouden nog meer in den hoek komen te staan. De S.D.A.P., in dien het haar werkelijk duurzaam ernst is met de democratie, zou op die wijze de te genstelling democratie-dictatuur ook in het Parlement kunnen accentueeren en tegelij kertijd verder vervreemden van de partners van wel zeer twijfelachtige democratische allure, waarmede zij nog altijd in de 2de Internationale samenzit. Op dit laatste heeft onlangs mr. van Lanschot in de Eerste Kamer nog eens terecht in scherp afkeu renden zin gewezen. „Dis-moi qui tu han tes, je te dirai qui tu es". De S.D.A.P., die in de nationale gemeenschap voor vol wil worden aangezien, moge van haar kant dit Fransche gezegde wel grondig overwegen. Zij kan op den duur niet den afgrond laten bestaan van het materialisme, dat ons prin cipieel blijft scheiden, omdat het met God en openbaring geen rekening houdt. Zoo lang die afgrond voortduurt, zou alleen op bepaalde voorwaarden niet met de S.D.A. P., maar met leden van die partij in een extra-parlementair Kabinet en uitsluitend voor een beperkt doeleinde kunnen worden samengewerkt". VOORNAAMSTE NIEUWS De wereld in vogelvlucht De toestand aan de Spaansche fronten is weer uitermate verward. Er is nergens een geweldige doorbraak of overtuigende op- marsch," maar aan alle kanten begint het te woelen. De berichtgeving moet scherp gezift worden. Dat moesten wij altijd wel doen, maar in dezen verwarden toestand is dat meer dan ooit gewenscht. Over het al gemeen schijnen de regeeringstroepen aan de winnende hand te zijn, wat blijkt uit hun vooruit dringen in den sector van Bur gos en uit hun vorderingen bij Pozo Blan co. Zij hebben nu natuurlijk gebruik kun nen maken van de verwarring in Franco's gelederen, welke veroorzaakt is door de samenzwering in Marokko. Deze opstand te gen de „opstandelingen" schijnt niet zoo ge heel onschuldig te zijn geweest, want Fran co heeft zich hals over kop naar Marokko gespoed om het gevaar te bezweren. Een „dolkstoot in den rug" kan hij op dit mo ment allerminst gebruiken. Vólgens de „Times" zou het bericht, dat de Italianen in de Guadarrama verslagen waren, tot dezen opstand hebben geleid. De samen zweerders geloofden, dat dit het einde van Franco beteekende en dat zij het beste zoudpn doen met tijdig naar de regeering van Valencia over te loopen. Het kraakt trouwens, volgens de Engelsche bericht geving, ook nog op andere plaatsen in Franco's front, want er zou ook onder de Italiaansche helpers muiterij zijn uitge broken. De politieke partijen in Japan, die „ge zuiverd" maeten worden, zijn niets te spre ken over de ontbinding van het parle ment. De secretaris-generaal der Seiyoekai-par- tij heeft gezegd, dat de ontbinding ten zeer ste betreurd moet worden en aantoont, dat het kabinet een volledig gebrek aan begrip voor en waardeering van een constitutio neel regeering heeft. Slechts de minderheidspartijen zijn uiter mate verheugd. De „partij der sociale mas sa"; die haar aantal zetels bij de laatste ver kiezingen van bijna nihil heeft weten op te voeren tot 22, verklaart bij de aanstaan de verkiezingen haar zeteltal tot 50 te zul len verhoogen. De „Tohokai" en de nationale liga, bei de reactionnaire minderheidspartijen, jui chen de ontbinding toe als het sein voor de tenuitvoerlegging van de zoozeer noodza kelijke hervorming van het politieke partij stelsel. BUITENLAND. Vanaf heden hervat de Paus zijn audiën ties aan jonggehuwden. (2de blad). Regeeringstroepen rukken op in den sector van Burgos. De samenzwering te Tetoean. (2de blad). Van Zeeland over den stembusstrijd In Brussel. (2de blad). Partijzuivering in Japan (2de blad). BINNENLAND. Op den onbewaakten overweg te Gilze is hedenmiddag een auto vermorzeld; de Belgische bestuurder werd gedood. (1ste blad). De uit een Parijsch ziekenhuis ontsnap te Albert de Vries, lid van een bende post- wisselvervalschers, te Brussel door de Am- sterdamsche recherche gearresteerd. (1ste blad). De Indische Begrooting in de Eerste Ka mer. (2de blad). Zwitsersch bezoek aan Nederland. (2de blad). DE BENDE POSTWISSEL- VERVALSCHERS. Albert de Vries gearresteerd. Naar wij vernemen is de beruchte Al- bert de Vries, de hoofddader van de bende postwisselvervalschers, die kort geleden uit een der Parijsche ziekenhuizen wist te ontsnappen, gisteravond te Brussel door de centrale recherche te Amsterdam ge arresteerd. Met betrekking tot deze arrestatie moge er aan herinnerd worden, dat bij de huis zoeking in de Parijsche woning van de Vries een tot in de perfectie verzorgde in stallatie voor de vervaardiging van valsche bankbiljetten, waarvan het meerendeel op Amsterdamsche postkantoren is uitbetaald, werd aangetroffen. De arrestatie van de Vries geschiedde in dertijd door hoofdinspecteur de Jong uit Rotterdam, die de bende bij zijn te Parijs ingesteld onderzoek op het spoor was ge komen. De mededaders werden uitgele verd en zijn kortgeleden door de Amster damsche Rechtbank veroordeeld. De Vries echter verhuisde, aangezien men geloofde, dat hij ongeneeslijk ziek was, naar het Pa rijsche ziekenhuis, waar hij z.g. met ver lamde beenen negen maanden plat op bed lag, tot hij zijn kans kon waarnemen en, niet langer simuleerend, op een nacht de vlucht nam, waarbij hij nog over een drie meter hoog muurtje moest klimmen. Het is nog geen uitgemaakte zaak of de Vries naar de hoofdstad zal kunnen worden overgebracht, aangezien zeer waarschijn lijk ook de Belgische justitie nog wegens zijn oplichterspractijken een appeltje met hem te schillen heeft. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN MAART 1937. De Maartsche buien deden zich gelden. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 'een graad bene den normaal. In de drie decaden resp. 2% graad beneden, y graad boven en 1^ graad beneden normaal. De gemiddelde maximum temperatuur was 2 graden beneden normaal, het gemid delde minimum ongeveer normaal. De temperatuur is in Maart lager ge weest dan in Februari. Het aantal dagen met een minimum tem peratuur beneden het vriespunt bedroeg te de Bilt 13 tegen 12 normaal. De neerslag was in Noord-Holland onge veer 10 procent, in het overige deel van het land 30 tot 70 procent boven normaal. Her haaldelijk kwamen sneeuw- en hagelbuien voor. In de maanden Januari tot Maart is voor de hoofdstations de hoeveelheid per station 110 m.m. of 81 procent boven nor maal geweest. Te de Bilt werden 72 uren zonneschijn waargenomen tegen 123 uren normaal

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1