DONDERDAG 1 APRIL 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 UIT DE OMGEVING HOOGMADE. K. J. C. Op 11 April a.s. zal de K.J.C. weder een uitvoering geven voor donateurs en leden der K.J.C., terwijl 's middags een uitvoering speciaal voor de schooljeugd zal worden gegeven. Daar deze avonden zich steeds in een zeer groote belangstelling mo gen verheugen, raden wij ieder aan de plaatsen tevoren te bespreken. Op deze avond zal tevens een tentoonstelling wor den gehouden van de door de K.J.C.-ers ge maakte werkstukken. P. T. T, De Kantoorhouder der Poste rijen, de heer de KJ eer, is thans overge plaatst naar Delft, terwijl tot zijn opvolger alhier is benoemd de heer Jansen. Verkooping; kerkschapen. Op de giste ren gehouden verkooping van kerkschapen werden aangevoerd 212 stuks, welke in combinatie werden verkocht aan den heer Ph. v. Gelder. De totaalopbrengst was een bedrag van 3413.50. Het kerkbestuur brengt dank aan de milde weldoeners voor het beweiden der schapen in het afgeloopen jaar en vertrouwt ook in de toekomst weer op hun steun. Vrijwillige brandweer. Naar ons ter oore komt bestaan bij het Gemeentebestuur plannen de plaatselijke brandweer te reor- ganiseeren en om te zetten in een vrijwilli ge brandweer, welker leden dan regelma tig in de kunst van brandblusschen zullen oefenen. Daar het al eens meer gebleken is, dat een goed georganiseerde brandweer geen overbodige luxe is in Hoogmade, zijn deze plannen niet anders dan ten zeerste toe te juichen. Geitenfokvereeniging. Gisteravond hield de geitenfokvereeniging Hoogmade en omstreken een ledenvergadering in de bo venzaal véin Café Witteman. Een schrijven werd voorgelezen van den Rijksveeteelt- consulent, dat er dit jaar van 2 geiten en wel van de beste, de melk gecontroleerd wordt, waarvoor 2.50 vergoed zal worden aan den controleur. De geien moeten goed aan alle eischen voldoen; zoo niet, dan worden zij binnen een heel korten tijd uit geschakeld. Daarna werd het nieuwe regle ment voorgelezen en voorloopig vastgesteld. Het zal ter goedkeuring worden opgezonden aan het Hoofdbestuur. Aan B. en W. zal toestemming worden gevraagd om een ver loting te mogen organiseeren ten bate van de kas. Daarna werd het woord gegeven aan den heer v. d. Molen, uit Leiden, die een lezing hield over de natuur van den geit, de voeding en verzorging. LEIDSCHE ND AM. Meisjespatronaat. In het Patronaats gebouw werd gisterenavond door het Meis jespatronaat de jaar lij ksche uitvoering ge geven, welke in alle opzichten schitterend is geslaagd. De avond werd geopend door den Pastoor. Voor de pauze werden diverse mooie zang- en tooneelstukjes gegeven, welke op keurige wijze werden uitgevoerd en welke mede door het keurige tooneeldé- cor en de prachtige costumes zeer veel bij val oogstten. Gedurende de pauze kregen Wij het optreden van de Gymnastiek-ver- eeniging „Sportlust". Verschillende vrije oefeningen, reidansen .knotsoefeningen, rythmische dans, enz. zoowel van kleine als van groote gymnasten werden op keurige wijze uitgevoerd en toonden zeer dui delijk, wat er door gezonde sport be reikt kan worden. Deze uitvoering viel bij de aanwezigen ten zeerste in den smaak en werd voor de meisjes een groot succes, terwijl de apotheose een waardig slot vorm de van het vertoonde. De avond werd gesloten door den Pas toor, die zijn groote tevredenheid uitsprak over dezen avond en dank bracht aan be stuur en leiders, die zoo iets konden tot stand brengen. Spr. uitte dan ook de hoop, dat Donderdagavond op de 2e uitvoerings avond de zaal geheel gevuld zou zijn, daar de meisjes dit ten volle verdienden en dit ook een verdiende belooning zou zijn voor het vele werk van bestuur, enz. Weest daar om allen propagandist en beveelt deze 2e uitvoering bij allen aan, aldus zijneerw. Het was inderdaad een mooie en succes volle avond, welke een bezoek ten volle waard is. Vermeld zij nog, dat de firma Hoppezak uit Leiden voor een keurige grime en voor prachtige costumes had zorg gedragen. LISSE. Bloembollencultuur, De afdeel in g van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur hield gisteravond op de groote boven- achterzaal van „De Witte Zwaan" een ver gadering onder leiding van haar voorzitter, den heer A. Verduijn. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer v. Zan ten, bleek, dat was ontvangen 340.95, uit gegeven ƒ372.91, nadeelig saldo ƒ31.96. Door de heeren J. W. A. Lefeber en J. P. Segers werd de rekening nagezien en ac- coord bevonden. Aan de orde is hierna de behandeling van den Beschrijvingsbrief voor de a.s. Alg. Vergadering van de Alg. Vereeniging. Al lereerst werden tot afgevaardigden be noemd de heeren W. Onderwater en J. P. Segers. De eerste punten gingen onder den hamer door. Bij punt 7, wijziging Handels reglement werd echter een wijle stilge staan. De voorzitter lichtte dit punt nader toe, wat de hoofdzaken betreft. Vooral de koopovereenkomst, zooals deze thans werd voorgesteld, bleek nogal bezwaarlijk om in dezen vorm aan te nemen. Ook tegen een aan tart. 16 toegevoegde derde lid ble ken bezwaren te bestaan, omdat niet heel gemakkelijk het bewijs is te leveren van wie de afgekeurde bollen zijn. Vooral be trof dit de bollen welke voor predaratie bestemd zijn. Door den voorzitter werden de geopperde bezwaren weerlegd. Den af gevaardigde werd opgedragen te vragen, waarom er deze nieuwe toevoeging is ge plaatst „hetwelk blijkt, reeds vóór de op neming, de bollen te hebben aangetast". Ook het gewijzigde 2e lid van art. 19, luidende: De in 't eerst lid van dit artikel voorkomende termijn wordt voor Hyacin then, Gladiolen, Narcissen en Bol-Irissen verlengd tot drie weken ten aanzien van groote Narcissenvlieg en Narcissen tot een maand wanneer een geleverde partij bij den kooper door den plantenziektenkundi- gendienst voor export wordt afgekeurd". De heer Warmerdam meende 't het beste, dat bij eventueele wrijvingen de contact commissie in overleg treedt met de Veiling commissie en dat bij niet komen tot over eenstemming de zaak aan arbitrage wordt onderworpen, waarmee men algemeen ac- coord ging. De afgevaardigden zullen met de verschillende bezwaren rekening hou den. Hierna kwam men aan punt 8: Statu tenwijziging. Allereerst om donateurs het recht van stemrecht te ontnemen. Er werd op gewezen, dat deze bepaling geldt voor nieuwe en niet voor oude leden. Ook de toevoeging in art. 9, „dat de belangen van een of meer andere leden met opzet ern stig schaadt", lokte besprekingen uit. Het ging hier in hoofdzaak over hen, die cultu res in het buitenland hebben. Echter bleek het moeilijk dit met bewijzen te staven. Den afgevaardigden werd opgedragen te vragen om „met opzet" er uit te nemen. Art. 15 behelsde de groepsvorming. Dit punt wer ddoor den heer Lefeber, Hoofdbestuurs lid, toegelicht, waarom de grens op min stens 7 Are is gesteld. Op voorstel van den heer de Graaf zullen de afgevaardigden op de Algemeene Vergadering inzake de verkiezing van Hoofdbestuursleden voor stellen, dat de candidaten een verklaring teekenen, dat zü niet in strijd handelen met de belangen van het vak. Bij de rondvraag zal worden gevraagd om in het orgaan rekening en verantwoor ding te doen over het Surplusfonds. Nog zal worden gevraagd, of er geen controle mogelijk is op de kwaliteit der bollen, wel ke in Nederland per postpakket te koop worden aangeboden. Hierna had de stemming plaats over de reorganisatie, zooals die door het Hoofd bestuur wordt voorgesteld. Met 27 voor en 21 tegen werd de reorganisatie door de af- deeling Lisse aangenomen, terwijl 3 stem men blanco werden uitgebracht. Bij de rondvraag zette de heer Warmer dam uiteen, wat de bedoeling is inzake zijn bespreking over de contactcommissie. De heer J. W. A. Lefeber klaagde, dat men zoo lang moe wachten op het Postkantoor; ech ter wees hij er op, dat de schuld niet ligt bij het personeel. Besloten werd een schrij ven te richten aan den directeur-generaal der Posterijen. Hierna sluiting. OEGSTGEEST. Missie-tentoonstelling. - - Onder verwij zing naar de advertentie in dit nummer vragen wij ook hier de aandacht voor de Missie-tentoonstelling der parochiale Mis- sienaaivereeniging, samengesteld uit leden der Maria-Congregatie. De tentoonstelling wordt geopend op Vrijdagavond te 8 uur. De vereeniging oordeelt het terecht noo- dig ieder jaar de resultaten van haar ar beid, en die zijn niet gering, te doen zien. Daarmede wordt vanzelfsprekend ook beoogd de liefde voor de Missie te verle vendigen en ook door offers het mogelijk te maken het prijzenswaardig werk te kun nen voortzetten. Uitvoering ten bate van het Gevers Deutz-kleuterschooltje. Het Gevers— Deutz-kleuterschooltje te Oegstgeest mag zich, zooals de voorzitter van het bestuur, de heer Eggink gisterenavond bij de ope ning van de uitvoering ten bate van deze school reeds opmerkte, in toenemende be langstelling verheugen. Daarom heette de 'heer Eggink alle aanwezigen, die „Iréne" geheel vulden, van harte welkom, en in het bijzonder dr. In 't Veld, die er met groo te toewijding het geneeskundig toezicht uitoefent. Spreker omschreef vervolgens het doel der uitvoering. Het schooltje wordt op 't oogenblik bezocht door pl.m. 120 kin deren, terwijl er strikt genomen slechts plaats is voor 100. Dringend noodzakelijk is, dat een nieuw speellokaal wordt bijge bouwd. De uitvoering van het vorige jaar bracht 180 op. Wanneer we thans weer zoo gelukkig mogen zijn, kan het bestuur de mogelijkheid overwegen, tot uitbreiding over te gaan. Aan hetgeen de voorzitter opmerkte mo gen wij uit ervaring van eenige jaren toevoegen, dat aan het hoofd der inrich ting, mej. Kenbeek, bijgestaan door haar helpsters, niets te veel is om de kleuters prettig en leerzaam bezig te houden. Hun ijver en toewijding is boven allen lof en dienovereenkomstig zijn de resultaten. En nu de uitvoering van dezen avond. Het was weer evenals het vorige jaar mej. J. Kortmann, die volkomen belang loos de twee nummers van het programma met de kinderen en met een aantal dames had ingestudeerd. Dit alles heeft een lang durige en intense studie vereischt, want het ging niet alleen om het instudeeren van zang en muziek, doch eveneens om actie, om regie. En wij mogen ronduit verkla ren, dat dit alles aan uitstekende zorgen was toevertrouwd en het resultaat dan ook zeer mooi was. Het eerste nummer was: „Als de kinde ren slapen" van M. A. Brandts Buys Jr. De illusie is deze: Als de kinderen zijn inge slapen en het eindelijk middernacht is ge worden, komt de poppenfee en wekt de poppen, die nu tot het eerste morgenkrie ken onderling een festijn op touw zetten. Poppen van allerlei soort: boertjes, boerin netjes, een verpleegster, matroosjes, nik kertjes, kabouters, heele kleintjes en lange lijzen, soldaatjes en visschers, kortom alles ontwaakt en weldra is het feest in vollen gang. Zelfs het „duiveltje in een doosje" komt er aan te pas en speelt een groote rol Wy zullen het aardige verhaaltje hier niet verklappen. Men kan hedenavond in het gebouw „Iréne" te Oegstgeest dezelfde vertooning nogmaals gaan zien, en daar mee zijn belangstelling voor het aardige zangspel en voor de kleuterschool! toonen. Afgezien van enkele grooteren, werd dit spel uitgevoerd door kinderen, die ver leden jaar September re kleuterschool heb ben verlaten. En het was werkelijk ver rassend, hoe rolvast deze kleinen waren, hoe aardig en ongedwongen zij zich op het podium bewogen, dat bijna te klein was voor de groote poppenfamilie. Er werd frisch en goed gezongen en er zat een pret tige actie in het spel. Dank zij de uitne mende voorbereiding en leiding van mej. Kortmann sloot alles als een bus. Het was niet alleen genoeglijk om te hooren, het was niet minder bekoorlijk om te zien. A! die aardige, kleurige en steeds wisse lende groepen, het levendige spel, het boei de van het begin tot het einde. Het tweede nummer was het bekende, dankbare zangspel „De fortuinlijke kist" van dr. Joh. Wagenaar, dat door een aan tal dames werd uitgevoerd. Ook hierin zat gang en er was zeer veel zorg besteed zoowel aan den zang als aan de actie, waardoor de kleurige wemeling der gewaden zoo fijn tot haar recht kwam. We mogen hierbij een bijzonder woord van waardeering niet onthouden aan Hassan en Fatima, de bei de dames Van Zijp. Zij zongen en acteer den heel mooi. Daarbij doen we de andere zangeressen niet te kort, doch deze beide waren nu eenmaal de hoofdpersonen. Het was waarlijk alles heel mooi. Een belangrijk deel van het welslagen van beide nummers komt ook toe aan mej. Riet Blok, die de onmisbare pianobegelei ding op uitstekende wijze verzorgde. Haar komt warmen dank toe voor haar mede werking Beide dames ontvingen dan ook behalve de herhaalde hulde van de volle zaal, bloemen, en bij monde van den voor zitter den dank van het bestuur. Tijdens de pauze werden tegen een ma tigen prijs ververschingen aangeboden en een verloting gehouden, alles ten voordeele van het schoolfonds. Wie er toe in staat is, verzuime niet, hedenavond de uitvoering bij te wonen. Jeugddag. Waar door bijzondere om standigheden 't verschijnen van de circu laire vertraagd is, kan men de aange hechte strook, duidelijk en volledig inge vuld, nu uiterlijk tot en met 5 April bezor gen aan en van de adressen, die op de cir culaire genoemd zijn. TER AAR. Patronaatsuitvoering. Voor ouders, donateurs en genoodigden, gaf het Patro naat éen uitvoering, welke geopend werd door den dir., kapelaan Groen. Door enkele jongens werd het patronaatslied gezongen onder leiding van den heer N. Hooger- vorst. Thans was men gekomen aan het voornaamste nummer van het programma, n.l. opvoering van het Mysterie-spel „Pa scha". Hierin werd op aanschouwelijke wij ze het Paasch-mysterie voorgesteld in ver schillende tableaux. Vanaf de voorspelling van Christus H. Lijden tot aan Zijn glorie rijke Opstanding op den Paaschmorgen. De declamaties werden voorgedragen en de bijbehoorende gezangen uitgevoerd door het koortje van de Maria-Congregatie. Na een korte pauze werd nog opgevoerd „Doo- denrit", een kluchtige spotternij in een be drijf. Vermelden wij nog, dat de tusschenruim- ten werden gevuld met viool en pianomu ziek, ten beste gegeven door de heeren J. Hoogervorst en G. Mourits. Jammer dat dit niet beter te beluisteren was door het vele rumoer. Hiervan is het jeugdige publiek natuurlijk de oorzaak. Ligt hier nog niet een mooie taak voor de jeugdleiders om in deze ook eens opvoedend te werken? Het kan voor de toekomst ons een beschaafd luisterend publiek bij uitvoeringen verze keren. Aan het einde van deze avond dankte de onvermoeide Patronaats-directeur nog maals de jongens voor het gebodene, even eens de heeren welke het muzikale ge deelte verzorgd hadden, en de leiders N. en A. Hoogervorst, die de regie hadden ge voerd. Ook de leden der commissie mochten een woord van dank en hulde ontvangen voor hun voortdurende zorgen en ijver. Ten slotte spoorde spr. de ouders aan toch hun jongens te zenden naar het Patronaat, wat in onzen tijd een onmisbare aanvuling is in de opvoeding der jeugd. VOORSCHOTEN. Verkooping:. Bij de gehouden openbare vrijwillige verkooping in Hotel Deurloo al hier ten overstaan van notaris mr. Aug. M. R. Beguin te Voorburg en notaris W. A. Ca- ron te Voorschoten, werden verkocht de volgende perceelen: Perceel I, een bouwterrein gelegen aan de Bijdopstraat met 3 huisjes, in bod op 5200, gemijnd met 275. Kooper J. Dou- wes te Voorschoten voor 5475. Perceel II: een bouwterrein Hyacinth- straat, in bod op 1800, werd niet gegund. Perceel IH: een huis aan de Wijngaarden laan no. 40 alhier, kooper C. Broekhaus en Th. J. Remmerswaal, beiden te Wassenaar, voor ƒ3600. Perceel IV: een huis aan den Leidsche- wag no. 560, in bod op 4000, kooper de heer J. H. Bekker te den Haag voor 4500. Perceel V: drie woonhuizen aan de Donklaan no. 58, no. 60 en no. 62, in bod op 1500, 1800 en 2750, kooper van no. 58 G. G. C. J. Veldhorst te Voorschoten voor 1500. No. 60 en no. 62 werden niet gegund. ZOETERMEER. Muzikale successen. Op het gehouden nationaal solisten-concours te Schoonho ven gehouden, behaalden een drietal plaatsgenooten, leden van de alhier ge vestigde muziekvereeniging „Kunst en vriendschap" successen. In de tweede af- deeling behaalde de heer E. van Leeuwen, met piston, een le prijs met 320 punten; in de eere-afdeeling behaalde de heer Jac. Rozenboom, met B-bas, een le prijs, met 310 punten; in de 4e afdeeling benaalde de heer A. Hoogendoorn, met bariton, een 3e prijs, met 240 punten. Zoowel individueel als voor de vereeniging is dit een schitte rend resultaat. Jongetje door auto aangereden. Woensdagmorgen pl.m. half twaalf werd op den Voorweg een 5-jarig zoontje van den heer v. Z. door een vrachtauto aange reden, terwijl hij onverwachts den weg over stak. Aan het hoofd verwond bleef de kleine op den weg liggen. Na in de ouder lijke woning te zijn binnengebracht werd hij door de plaatselijke geneesheeren on derzocht Overbrenging naar het ziekenhuis „St. Antoniushove" te Voorburg werd noo- dig geoordeeld. Geboren: Gerard us, z. van N. Have naar en E. Koenraads Elisabeth Marga- retha, d. van D. Huurman en C. L. den Breejen. Ondertrouwd: W. C. J. Mooijman 26 j. en A. G. Janson 22 j. WILT U IETS WETEN? Vraag: Op welke datum is er een bede vaart of processie naar Onze Lieve Vrouw van Toy te Haastrecht? Antwoord: De gegevens, welke u na der verstrekte, zijn verzameld door den zeereerw. heer de Jong, thans pastoor te Driehuis. Van bedevaarten of processies naar dit genadeoord is niets bekend. U zoudt zich dus het best kunnen wenden tot genoemden pastoor of tot den pastoor van Haastrecht. Vraag: Wilt u ons even opgeven wel ke tuberculose-instellingen voor alle richtigen er bestaan? Antwoord: Alle neutrale sanatoria nemen patiënten van alle richtingen op. U kunt zich eens wenden tot het consulta tiebureau voor T.B.C., Middelweg 38, Leiden. Vraag: Ik wil een zeilboot maken en wel een vogeljachtje. Kunt uw mij ook zeggen, waar ik een bouwteekening kan krijgen? Antwoord: Adressen worden in deze rubriek niet verstrekt. Iedere goede zaak in huisvlijtartikelen zal u hieraan kun nen helpen. Vraag: Kunt u mij de namen opge ven van een paar verschillende rustige, kortharige honden; niet te groot. Antwoord: Spaniel, bruine reepin cher, setter, pekinees of een leeuwtje. Vraag: Bestaat er een R.K. schrifte lijke cursus voor opleiding Mercurius-exa- men, in de volgende, vakken. Boekhouden en Nederl. Handelscorr.; voorts een oplei ding in de Fransche Handelscorr. Bij het e.v. niet bestaan eener dusdanige R.K. in stelling of instituut, kunt u dan eenige neutrale scholen noemen. Antwoord: Adressen kunnen wij in deze rubriek niet geven. Wend u zich eens tot den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Jan Luy- kenstraat 12, Amsterdam. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT (uitr.) vertr. 31 Maart van Suez. KON. NED. STOOMB. MIJ. BARALT vertr. 27 Maart van Curasao naar de Bovenwindsche Eilanden. CALYPSO arr. 31 Maart van Amsterdam te Rotterdam. CERES vertr. 30 Maart van Candia naar Patras. COSTA RICA vertr. 30 Maart van Bar bados naar Plymouth. FAUNA arr. 31 Maart van West-Indië te Amsterdam. G. L. M. RUSS vertr. 30 Maart van Dan zig naar Kopenhagen. HELDER (thuisr.) pass. 29 Maart Azo- ren. (Verb.). IRIS vertr. 27 Maart van Curagao naar Haita en Dom. havens. LUNA vertr. 27 Maart van New York n. West-Indië. MIDAS vertr. 28 Maart van Curagao n. Maracaibo. ORPHEUS vertr. 31 Maart van Odense n. Stettin. TITUS vertr. 30 Maart van Messina n, Palermo. KON HOLL. LLOYD. MONTFERLAND (thuisr.) vertr. 30 Mrt van Bahia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK arr. 30 Maart van Bal- timor te Norfolk. DAMSTERDIJK, Rotterdam naar Van couver arr. 29 Maart te Los Angeles. LEERDAM arr. 30 Maart van Rotterdam te New-Orleans. SPAARNDAM, Rotterdam naar New- York pass. 30 Maart Cape Race. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJë. REGGESTROOM (thuisr.) vertr. 29 Mrt van Takoradi naar Port Bouet ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA IN TEN (uitr.) arr. 31 Maart te Antwerpen. KOTA TJANDÏ (thuisr.) pass. 30 Maart Kaap del Armi. SOEKABOEMI vertr. 31 Maart van Ba tavia .naar Rotterdam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALPHACCA (thuisr.) vertr. 29 Maart v. Bahia. STOOMVAART MIJ OCEAAN. ACHILLES, Japan-Rotterdam vertr. 30 Maart van Manilla. DEUCALION, Yokohama naar Rotter dam vertr. 31 Maart van Singapore. EMZETCO LIJN. JONGE ANTHONY, Mertin naar Rotter dam, pass. 30 Maart Ouessant. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. (HollandAfrika-lijn). BLOEMFONTEIN (uitr.) arr. 30 Maart te Beira. JAGERSFONTEIN (thuisr.) vertr. 30 Maart van Southampton naar Duinkerken. RANDFONTEIN vertr. 31 Maart van Beira l.v. Antwerpen te Rotterdam. HollandAustralië Lijn.) AAGTEKERK vertr. 31 Maart van Leith naar Rotterdam. (Holland—Oost-Azië Lijn). GROOTEKERK (thuisr.) vertr. 31 Maart van Port Said. „Ik breng u de schrijfmachine weer te rug, ze maakt my te veel spelfouten!" PROFESSOR SLIM EN ZOON. 249. Een week later zat de professor thuis weer rustig zijn krantje te lezen. Hè, hè, zuchtte hij, dat is hier heel wat anders dan in Afrika. Hier heb je geen kans door wilde dieren te worden aangevallen. 250. Maar dat viel hem niet mee. Want op hetzelfde oogen blik sprong het gedresseerde hondje van Pietje, den pro fessor recht in het gezicht. Je bent een ondeugende aap. zei hij boos tegen Pietje, ik heb nu geen tijd, maar je zult er 1 nog wel meer van hooren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12