ZATERDAG 27 MAART 1937 DE LE1DSCHE COURANT fWEEDE BLAD - PAG. 7 BINNENLAND BEDP.IJFSRAAD BOUWBEDRIJF. De minister van Sociale Zaken heeft zich vereenigd met de zienswijze der groote meerderheid van de Commissie van Advies bedoeld in artikel 8 der Bedrijfsradenwet om voor het bouwbedrijf een bedrijfsraad in te stellen. DE VOLONTAIRS OP GEMEENTE-SECRETARIEëN. Een enquête. De regeering hqeft den burgemeesters doen mededeelen, dat nauwkeurige gege vens verzameld dienen te worden omtrent het instituut der volontairs op gemeente secretarieën. Van het instituut van volontairs wordt nog al eens misbruik gemaakt. Men heeft er goedkoope werkkrachten aan! Waar vaak alleen jongelui, die door hun maatschappe lijke omstandigheden niet gedrongen zijn, voor arbeidsprestaties ook looh te eischen, zich voor het volontdirschap kunnen pre- senteeren is dit voiontaitschap dikwijls een dubbel kwaad. aan de N.V. aanneming mij. J. P. van Ees teren te Rotterdam. De aanleg van de ten nisbanen aan de N.V. All Weather Ten nisbanen, directeur J. M. Prey te Scheve- ningen. KRIJGT NEDERLAND GEEN VLEESCH MEER? De Neutrale Bond van personeel in de voedingsbedrijven heefi een adres gezonden aan den minister van Landbouw en Vis- scherij, waarin nogmaals een uiteenzetting wordt gegeven van den gang van zaken in het slagersbedrijf. Nauwelijks is de vraag op de markt door buitenlandsche invloeden iets grooter, of aldus adressant de crisïslasten druk ken ondragelijk, het tekort aan slachtvee doet de prijzen stijgen tot boven de draag kracht der bevolking en het debiet loopt j met tientallen van procenten terug, met het I gevolg, dat het paup-risme in dit bedrijf dagelijks stijgt, met al de gevaren, die daar- I aan verbonden zijn vooi de hygiëne enz. Het buitengewoon toenemen van het naar I ae slachtbank brengen van drachtig vee I brengt gevaren voor nu, maai vooral voor de naaste toekomst. Het vleesch-producee- rend Nederland, dat een eerste plaats in Europa inneemt, zal volgens adressant geen vleesch meer kunnen gebruiken, tenzij de regeering in grijpt door den belastingdruk te verlagen, de heffing op rechten te ver soberen, de teeltbeperking te herzien, door scherpe maatregelen te stellen bij hel slach ten van drachtig vee. VLIEGTUIGONGELUK IN DUITS CIILAND. Een do ode. Gistermorgen is, onderweg van Berlijn naar Keulen, het vliegtuig „D-Ppox" in de nabijheid van Hannover gedwongen ge weest een noodlanding te maken tenge volge van motorstoring Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. Een inzittende kwam om het leven, die vier andere werden zwaar gewond. DE „VLIEGENDE HERTOGIN" ALS VERLOREN BESCHOUWD. Het zoeken naar de hertogin van Bredford is vruchteloos gebleven en men heeft thans de hoop opgegeven, haar nog levend terug te vinden. Zooals men weet, is de zeventigjarige her togin Maandag j.l. met haar vliegtuig op gestegen, om alléén een toent te maken boven het overstroomde Fen-district. Niettegenstaande haai hoogen leeftijd be stuurde de hertogin geregeld haar eigen vliegtuig. Men vreest, dat zij tijdens een sneeuw storm m zee is gestort. PRINSELIJK PAAR TE ROME. Incognito blijft zeer streng bewaard. De corr. van het „Hbld." te Rome meldt dd. gisteren: Sedert eenige dagen vertoeven H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard te Rome. Heden zagen wij het Prinselijk paar, terugkeerende van een autorit, uit stappen voor het Paleis aan den voet van ■het Kapitool, 'waar het als gasten van de familie ReussPrince verblijf houdt. Het Prinselijk paar geniet thans zeer van het verblijf in de_ Eeuwige Stad. De Itali- aansche pers is dermate discreet, dat er, be halve een berichtje van eenige regels, ver meldende dat Prinses Juliana en Prins Bernhard de Italiaansche grens hadden overschreden, met het doel eenigen tijd te Rome verblijf te houden, nog geen woord over het verblijf is gepubliceerd. Het pu bliek weet dus zelfs niet of de gasten reeds zijn aangekomen of niet, laat staan dat men weten zou waar de Prinses verblijf houdt. Wellicht zijn er te Rome geen 500 men- schen, die weten dat de Kroonprinses van Nederland zich op dit oogenblik in de s^ad •bevindt. Vollediger incognito en daarmede gepaard gaande vollediger vrijheid van be weging voor de gasten is ten eenenmale ondenkbaar. De bewaking van het Paleis is even discreet als afdoende. De eerste dagen van het verblijf was het weer niet zeer mooi, doch heden, op Goe den Vrijdag, was het een echt Romeinsche voorjaarsdag met volop zon en een blau- iwen hemel. Het Prinselijk paar bezoekt ijverig de monumenten en vele beziens waardigheden van Rome en alles wijst erop, dat het verblijf van eenigszins langen duur zal zijn. Het paleis, waar het Prinselijk Paar ver blijf houdt, was oorspronkelijk eigendom van markies Ruspoli en kwam daarna in het bezit van de familie Malatesta, Het is een fraai gebouw uit de tweede helft der 16e eeuw, waarvan in het bijzonder de kroonlijst en de groote toegangspoort de aandacht verdienen. Het bevat verscheidene zalen met fraaie plafondschilderingen uit het begin der 17e eeuw onder andere van den vermaarden Franschen meester Ven tura Salimbeni. Het belangwekkendste van het gebouw is echter de fraaie waranda of loggia met doekwerk, frescoschilderingen en verguldsel in rijken, doch harmonischen barokstijl. Het sportterrein in het Koninklijk Park Soestdijk. In aansluiting op de mededeelingen van het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk, verne men wij. dat dezer dagen met den aanleg van de sport- en tennisvelden en den bouw van het daarbij behoorende paviljoen wordt aangevangen. Dit is, met de inrich ting van de biblotheek in het Paleis, het geschenk van de Necierlandsche school jeugd, waarin gesymboliseerd zullen zijn twee groote waarden van het jeugdleven: geestelijk-intellectueele en lichamelijke training. Op het sportterrein, dat op ongeveer 7 minuten loopen van het Paleis ligt, komen een tweetal tennisbanen, terwijl daarom heen gelegenheid bestaat voor de beoefe ning van verschillende soorten sport. Het paviljoen zal omvatten een groote zitkamer, waaraan aansluitend de kleed kamers met douche-gelegenheid zijn gepro jecteerd. Vóór de zitkamer komt een groot terras, van waar af men een goed over zicht over de tennisbanen heef£ Het paviljoen wordt uitgevoerd in bak steen met een plint in klinkers, terwijl het metselwerk daarboven, in overeenstem slemming met het paleis, wit gesilicaat wordt. Het wordt gedekt met een rieten kap. Architecten zijn de heeren ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk en ir. A. J. van der Steur. Het terrein wordt aangelegd en be plant volgens het plan van den landschap architect dr. ir. J. T. P. Bijhouwer. De bouw van het paviljoen is opgedragen NATIONALE RECLASSEERINGSDAG Naar wij vernemen is ter aanbeveling van den Nationalen Reclasseeringsdag thans een permanent Comité van Aanbe veling gevormd onder eere-voorzitter- schop van den Minister van Justitie, Z. Exc Mr. J. R. H. van Schaik. In dit comité hebben voorts vertegen woordigers van onderscheidene richting ziting genomen, zooals de voorzitters van de Synoden der verschillende Kerken, het I Doorluchtig Episcopaat van de R.K. Kerk, Commissarissen van de Koningin, enz. RECHTZAKEN ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER. Geld uit brieven gehaald. Gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. De Haarlemsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tégen den 54- jarigen gewezen brievenbesteller uit Kra nenburg (gem. Haarlemmermeer), die 14 dagen geleden terecht had gestaan, omdat hij ervan werd verdacht, verschillende maken brieven van landarbeiders uit Gel derland, die in den IJpolder tijdens den oogsttijd van het vurige jaar werkten, te hebben geopend. De arbeiders stuurden geregeld kleine bedragen geld aan hun ge zinnen, maar telkens bleek, dat geld uit de brieven werd vermist. De marechaussee te Sloterdijk hield den oneerlijken,-, pestbetambte tenslotte aan, doch deze bleef hardnekkig ontkennen, wat hij ook ter terechtzitting volhield. Hij zeide de brieven alleen uit nieuwsgierigheid te hebben geopend. De officier van justitie eischte tenslotte tegen hem een gevangenisstraf van twee jaar. De rechtbank, veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest. ALPHEN AAN DEN RIJN Jubileum. Onze bekende plaatsgenoot, de heer W. M. C. dc Regt, herdenkt 1 April zijn 40-jarig jubileum in overheids dienst. Sinds 1918 is de heer Regt werk zaam geweest als gemeente-archivaris. Zomer-reclame middenstand. Op voorstel van de contact-commissie, ge vormd uit drie plaatselijke midden- standsvereenigingen, werd besloten ge durende de zomermaanden een groote zaken-reclame te LUCHTVAART MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT IN FRANKRIJK. Beide inzittenden in vlammen. Een Fransch militair vliegtuig is tijdens een tocht van Casablanca naar Marrakesj brandend gevallen. De beide inzittenden zijn in de vlammen omgekomen. WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke is de kortste en beste weg per fiets van Noordwijkerhout naar Tilburg en van Tilburg naar Bilthoven, Sanatorium „Berg en Bosch"? Hoeveel K.M.? Antwoord: Noordwijkerhout, Voor hout, Oegstgsest, Voorschoten. Rijswijk, Delft, Rotterdam, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Breda, Tilburg. Afstand 115 K.M. Tilburg, Hel- voirt, Vught, Den Bosch, Iiedel, Zalt-Bom- mel, Utrecht, Bilthoven. Afstand 80 K.M. Het luchtnet rond de aarc'e Dit zeer actueele kaartje illustreert hoe men per vliegtuig de wereld rond kan rei zen. U ziet hier op de eerste plaats de eerste wereldvlucht (sportvlucht) van Willy Post in 1935. Hij vloog in 17 dagen en 19 uur de wereld rond. Wanneer aanstonds de lijndiensten over den Atlantischen Oceaan in bedrijf zijn, kan men per K.L.M. van Amsterdam naar Cura sao en van Amsterdam over Batavia naar Manilla vliegen. In Manilla komt ook de Amerikaansche luchtvaartdienst (P.A.A.), welke over de Groote Oceaan naar San Francisco vliegt én vandaar naar Zuid- Amerika, waar het eindpunt van de K.L.M.- lijn wederom de P.A.A.-lijn ontmoet. Ook van San Francisco naar New York en vandaar over Florida en de Antillen naar Trinidad, waar wederom de K.L.M.- lijn ontmoet wordt. Over de Noordelijke Atlantische Oceaan zijn in wording Engelsch-Amerikaansche luchtlijnen en Fransch-Duitsche lijnen. BOSKOOP. BLOEMEN-TENTOONSTELLING. De groote bloemententoonstelling, de grootste sinds 1911, welke alhier gehouden wordt van 21 April tot 10 Mei nadert thans meer en meer haar voltooiing. Hst ge bouw van 102 bij 40 M. is zoo goed als vol tooid. De verlichting, welke aanvankelijk niet aan alle eischen voldeed, is thans schit terend in orde en kan gerekend worden tot een van de beste in de geheele wereld. De kap is bedekt met draadglas, hetgeen zoo is aangebracht, dat de zon van alle kan ten het gebouw van binnen kan beschij nen, zoodat alle planten en bloemen ruim schoots belicht worden. Ook de ventilatie van het gebouw is keurig in orde. De aanvrage voor deelneming is zoo groot, dat de groote beschikbare ruimte niet voldoende is, terwijl ook de kwaliteit van de inzendingen buitengewoon hoog zal zijn. Het plan van aanleg is boschbeplanting, waarbij bloemen en planten de hoofdzaak is, teneinde te toonen wat te bereiken is op dit gebied, in iedere tuin en op elke plaats. De beplanting zal spoedig een aan vang nemen. De beoordeeling zal geschie den door een nationale jury, bestaande uit een twaalftal dames en heeren onder voor zitterschap van den heer H. Hartlab uit Rotterdam en de volgende leden: Mevr. Bicker-van Lennep. Driebergen: Baronesse Creutz, Warmelo; mej. Hingst, Rijswijk. mej. M. C. Karsten, Terborg, mevr. Roëll-van Loon, 's-Graveland, mevr. Schorer-Stael van Hoistein van Vloten, Heede, mevr. van Tets van Goidschalxoird- Hooft, Zeist. J. G. Ballego, Leiden, J. K. Budde, Utrecht, jhr. mr. C. Dedel, Dsn Haag, G. J. van Dijk, Aerdsnhout, dr. M. van Gimborn, Doorn, B. C. D. Hanegraaff, Wassenaar, H. Th. 's-Jacob, Elspeet, J. H. Kaufmann, Ouderkerk a. d. Amstel, D. T. Ruys, Wassenaar, C. Thim, Amsterdam. De jury voor nieuwigheden bestaat uit de volgende deskundigsn: J. K. Budde, Utrecht, L. J. Endtz, Boskoop. B. B. C. Fe lix, Boskoop. W. C. Hage, Boskoop, J. H. Kaufmann. Ouderkerk a. d. Amstel, Hugo Koster, Boskoop, Anth. Kluis, Eoskoop, H. A. Verschuren, Haps. De bekroning zal j zal daags voor de opening, dus op den 20sten j April plaats hebben. Vele bekers en medailles zijn reeds ont vangen ook van de buitenlandsche pers (en zal het dan ook op hoogen prijs gesteld worden als ook de Ned. Pers hier iets voor voelt). Het eere-comité bestaat uit de volgende leden: Eere-voorzitters: Exc. dr. H. Colijn, Minister van Staat, Minister van Koloniën; Exc. mr. dr. L. N. Deckers, Minister van Landbouw en Visscherij; Exc. jhr. mr. A. C. D. de Graeff, Minister van Buitenlandsche Zaken; Exc. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, Minister van Economische Zaken; Exc. jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat, Commissaris der Kon. in de Prov. Zuid-Holland; Exc. A. de Pury, Deken van het Corps Diplomatique. Voorzitter: mr. E. P. Verkerk, Burge meester van Boskoop. Leden: Lord Aberconway, President Rcyal Hort. Society, Londen; Henry Asse- lin, Voorz. Buitenlandsche Persvereeni- ging, 's-Gravenhage; Jhr. P. P. de Beaufort, Voorz. „Nos Jungunt Rosae", Driebergen; W. H. de Beaufort, „Stort", Maarn; E. J. Bsrgsma, Voorz. A.N.W.B., 's-Gravenhage; mr. J. J. van Bolhuis, Voorz. Haagsche Journalisten Kring. 's-Gravenhage; ir. R. P. Bonthuis. Inspecteur v. d. Landbouw, 's-Gravenhage; J. Böttner, Reichsbeauftra- ger für den deutschen Gartenbau, Berlijn: A. Brand Pz., Voorz. Ned. Vereen, v. Pioenenkweekers- en Handelaren, Boskoop; N. J. M. Brugman, Voorz. Ned. Bond van Touringcar-ondernemers, Amsterdam; P, A. Colijn, Burgemeester van Alphen a. d. Rijn; J. F. Ch. Dix, Voorz. Ned. Dahlia- Vereeniging, Heemstede; S. G. A. Dooren- bos, voorz. Ned. Dendrologische Vereeni- ging, 's-Gravenhage; ir. E. C. W. van Dijk, Dir. Ned. Spoorwegen, Utrecht; A. von En- gelbrechten, Prasident Deutsche Rhodo dendron Gesellschaft, Oberneuland bei Bre men; jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, lid van Gedep. Staten v. d. Provincie Zuid- Holland, Rijswijk; E. G. Gaarlandt, Burge meester van Gouda; J. van Gelderen, Wet houder te Boskoop; ir. B. Gerritsen, Rijks- j landbouwconsulent voor Groot-Brittannië I en Ierland, Londen; H. Gorter, Voorz. van den Bond van Boomkweekers, 's-Grave- 1 land; E. Guldemond, Wethouder te Bos- koop; B. E. D. Hanegraaff, Voorz. „Prima- vera", Wassenaar; D. Hans, Voorz. Ned. Journalistenkring, 's-Gravenhage; A. Hen- driksen, Voorz. v. d. Vereen, van Vaste j Planten-Kweekers, Zoeterwoude; J. W. Henny, Voorz. Ned. Dagbladpers. Oegst- i geest, dr. H. M. Hirschfeld, Directeur-Ge neraal van Handel en Nijverheid, 's-Gr Kerckhove de Denterghem, Voorz. Kon. Mij. v. Landbouw en Plantkunde „Gentsche Flo- raliën, Parijs; C. R. T. Baron Krayenhoff, Voorz. Aig. Ncd. Vereen? v, Vreemdelingen verkeer, 's-Gravenhage. Eerc-Comité 1937: mr. J. Linthorst Ho- man, Voorz. K.N.A.C., Frederiksoord; L. J. Lucasse, Burgemeester van Reeuwijk; dr. H. van Manen, Dir. Ned. Spoorwegen. Utrecht; J. C. M. Mensing, Voorz. Groep Bloemisterij Ned. Tuinbouw Raad, Aals meer; ir. C. Ph. Moerlands, Rijkstuinbouw- consulent en Dir. Rijkstuinbouwschool te Boskoop; J. A. de Monchy. Voorz. Ned. Am. K. v? K., Rotterdam: A. Nomblot, President de la Société Nat. d'Horticulture de France. Bourg la Reine: G. Oud, Voorz. Permanente TentoonstelIings-commLssie, Aalsmeer: ir. L. A. H. Peters. Rijkslandbouwconsulenl voor België, Brussel; ir. A. W. v. d. Plas- sche. Inspecteur v. d. Landbouw en v. h. Tuinbouw-Onderwijs, 's-Gravenhage; A. Plesman, Dir. Kon. Luchtvaart Maatschap pij, 's Gravenhage; ir. N. van Poeteren, In specteur, Hoofd v. d. Plantenziektenkundi- gen Dienst, Wageningen; Ir. A. L. H. Roe- breek, Directeur-Generaal v. d. Landbouw, 's-Gravenhage: Herm. A. Schreuder, Voorz. K. v. K. en Fabr. te Gouda en Omstr., Schoonhoven; G. C. Segers, Dir. Ned. Sier teelt Centrale, Lisse; dr. ir. A. Sevenster, Rijkslandbouwconsulent voor Frankrijk, Parijs; Jac. Smits. Voor. Bond van Plan- tenhandelaren, Naarden; J. H. var. Staaten van Nes. Voorz. v. h. Tentoonstellings-Co- mité 1911, Boskoop; Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoird. Voorz. Kon. Ned. Mij. voor Tiunbouw en Plantkunde, Zeist; W. Trapman, Gemeente-secretaris van Bos koop; F. N. Valstar, Regeerings-commissa - ris voor den Sierteelt, 's-Gravenhage; A. Verduyn Jr., Voorz. Alg. Vereen, v. Bloem bollen Cultures, Haarlem; A. Warnaar. Burgemeester van Hazerswoude; mr. W. F Wery, Bond van Plantenhandelaren. 's-Gravenhage: J. Zwartendijk, Hoofd dei- plaatselijke Tuinbouw-cursussen, Boskoop. NOORDEN. Staatspartij. Dezer dagen richtte ge noemde afd. een propaganda-club op, tel lend 21 leden, die zich ten doel stelt voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing, alle Ka tholieken van Noorden de juiste voorlich ting te geven. En wel door: a. Het verspreiden van goede lectuur met noodige voorlichting. b. Huisbezoek vooral bij die kiezers en kiezeressen die nog niet voldoende door drongen zijn van het groote belang, dat wij Katholieken bij de a.s. verkiezing hebben. c. Het inzamelen van gelden voor hel plaatselijk verkiezingsfonds waarvoor bon boekjes zijn aangekocht van 10, 25, 75 cent en 1.waarmede wij hopen te bereiken, dat binnen enkele weken j 100 in dat fonds gestort zal worden om de propaganda zoo goed mogelijk te doen slagen. Katholieken van Noorden, wij kunnen niet anders en moeten hartelijk dank bren gen aan het bestuur der afd., maar vooral aan onze wakkere jongens, die tijd noch moeite zullen sparen, pdat ons geen en kele stem komt te ontvallen, onverschillig aan welke partij ook; zij zullen in staat gesteld moeten worden de lectuur, noodig om de valsche lectuur te weerleggen, in te koopen. Laten laarom alle Katholieken van Noorden hun taak begrijpen en steu nen met klinkenden munt het werk onzer prcpagarallstn, die voor de rest zorgen zullen. Jongens met opgewektheid aan de slag; laat u niet ontmoedigen! WOERDEN Missie-tentoonstelling. Een groote missie-tentoonstelling zal in het patro- naatfgebouw worden gehouden op Zon dag 4 en Maandag 5 April a.s. De voorbe reidingen, die hiervoor zijn getroffen, zul len zeker waarborgen dat een groot aan tal bezoekers mag worden verwacht. Bij- behoorende attracties zullen niet ontbre ken. Vereen. „Koninginnedag". De Ver- eeniging „Koninginnedag" heeft plannen gemaakt om dc avond van 30 April, de verjaardag van Prinses Juliana, tot een v/aardige herdenking te maken. We kun nen reeds mededeelen, dat aan een con cert, te geven in het Plantsoen, medege werkt zal worden door het fanfarecorps „Excelsior", het fluitistencorps „De Vriend schap", de christ. gem. zangvereeniging „Oef. en Stichting", het R.K. dameskoor en het R.K. dubbelmannenkwartet „De Brul boei". Een grootsche verlichting zal worden aangelegd. Nijverheids-avondschool. Bij het eind examen aan de Nijverheids-avondschool is het diploma uitgereikt aan de leerlingen: A. Boedhart, G. Eurggraaf, H. Verbeek, C. Burggraaf, A. Woelders, A. de Jong en H. Schippers, allen alhier; J. H. v. d, Leo, G. v. d. Voorn en M. Pieterse te Nieuwkoop; W. Oudijk te Linschoten, ZEVENHOVEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt op Donderdag 1 April a.s., des morgens om 9.15 uur in openbare vergadering byeen. De agenda bevat een 10-tal punten ter behandeling, o.a. nieuw bouw toren, uitslag publieke aanbeste ding, beslissing omtrent de gnnning. Jubileum. Onder groote belangstel ling herdacht de gemeenteveldwachter, de venhage; ir. D. S. Huizinga, Inspecteur v. beer G. J. de Bruijn, den dag, dat hij vóór d. Landbouw en v. h. Landbouw-Onderwijs, j 25 jaar werd aangesteld bij de politie te 's-Gravenhage; P. Hoogenboom, Burge- Hilversum. B. en W. kwamen hem aan meester van Zwammerdam; ir. A. H. 1 huis complimenteeren en in den namiddag Joustra, Rijkslandbouw-consulent voor kwamen vele collega's uit de omgeving Duitschland, Berlijn; Exc. Graaf A. de hem feliciteeren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7