Help! ZATERDAG 27 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER BÜIÏG. DE BILT SEINT: Meest, matige Westelijke tot Noordelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, buiig, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 766.0 te Vestmanoer. Laagste barometerst.: 744.6 te Kopenhagen. De depressiekern welke eergisteren over de Noordelijke Noordzee was gelegen heeft zich een weinig Oostwaarts verplaatst. Een daalgebied van den luchtdruk trok gisteren Zuidwaarts van ons land langs en heeft den depressietoestand over de Oostzee nog ver sterkt. De kern van het lagedrukgebied ligt nu over Zuid-Zweden, zij veroorzaakt krachtigen Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind over Nocurd-Duitschland en Polen, waar bovendien talrijke stations sneeuw buien melden. Over de Noordzee is de wind West tot Noord met buiig weei in onze omgeving. De hoogedruk in het Zuidwesten maakte plaats voor een vrij omvangrijke depréssie, welke waarschijnlijk stationnair is en op de weersontwikkeling ten onzent geen in vloed zal uitoefenen. Over IJsland houdt de hoogedrukking stand, al heeft deze iets minder te beteekenen dan de voorafgaande dagen. Zumwaarts van IJsland streat zich een rug van hoogedruk over de Britsche eilanden tot over West-Frankrijk uit. De stijging van den luchtdruk, welke over de Britsche eilanden aanhoudt. geeft weinig hoop op een algeheele verbetering van het weer voor den Eersten Paaschdag. De toe voer van polaire lucht blijft aanhouden zoodat de kans op buien nog vrij groot is, terwijl geen temperatuurstijging van be- teekenis verwacht mag worden Wel zullen tusschen de buien perioden van zonneschijn bij gebroken lucht optreden. Voor den Tweeden Paaschdag is eenige vermindering van de buiigheid, met een iets hooger temperatuur, echter waarschijn lijk. VAN ONZE ADVERTEERDERS. EEN NIEUWE SPECIAALZAAK. De Iemco N.V., Nieuwe Rijn, tot nog toe zich speciaal bezig houdend met electri- citeit en radio, opende hedenmiddag in pand Nieuwe Rijn 31, een geheel nieuwe afdeeling. Het inwendige van dit pand, naast de bestaande zaak, is onherkenbaar omge- tooverd in een intieme smakelijke show room van gas en sanitaire artikelen, waar in een rijke sorteering van eerste klasse fabrikaten aanwezig is. Iets „noch nicht da gewesenes" voor Leiden vinden wij achter deze toonka- mer, waar een speciale demonstratie-keu ken is gebouwd. Een echte „model-keu ken", waarin de directie der Iemco N.V. op regelmatige tijden demonstraties wil laten geven met de nieuwste snufjes op gasfornuizen etc. Ook zullen hier regel matig kookcursussen worden gehouden. Het parool der directie der Iemco N.V. ..de klant is koning" komt door den ge- heelen opzet wel terdege uit, want Iemco beschouwt deze uitbreiding hoofdzakelijk als een service tegenover de clientèle; omdat bij verhuizingen e.d. nu niet meer verschillende firma's moeten worden op gezocht, maar zoowel electriciteit als gas en water alles tegelijk door Iemco kan worden in orde gemaakt. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Donderdag 1 April: Stu dieclubavond. Een inleider met een inte ressant onderwerp. Eveneens op Donderdag 1 April: Jaar vergadering voor de Jonge L. T. B. St.-Josephs-Gezellen. Zondag 28 Maart geen bijeenkomsten. Maandag 29 Maart., 2en Paaschdag, bijeenkomsten als op Zondag. Dinsdag 30 Maart: Tooneelclub Adolf Kolping". Geen Maria-Congregatie, wel bij eenkomst. Donderdag 1 April: Biljartclub A. D. O Zaterdag 3 April: na het Lof bijeenkomst. ...den man, die 'n witten wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt gedragen door menschen. die slecht kunnen zien) Gravensteen Door de vereeniging „Oud Leiden" zal in de maand April een tentoonstelling worden georganiseerd, betreffende de ge schiedenis van het Gravensteen te Leiden, waaraan een lezing en excursie verbon den zijn. De gegevens, bestaande uit oude pren ten, kaarten, handschriften, foto's en bouwkundige teekeningen, zijn bijeenge bracht uit de verzamelingen en archieven van het gemeente-archief te Leiden, de verzameling Bodel Nyenhuis, het museum de Lakenhal. Rijksmonumentenzorg cm van de heeren F. J. Dee en ir. H. A. van Oerle, welke hiertoe welwillend in bruik leen werden afgestaan. Deze gevangenis, welke een gewelfde kelder was, waarin de gevangenen van boven-af werden ingeworpen, is nog be waard gebleven. In 1463 ging dit gebouw aan het stads bestuur over en werd het de zetel van de rechtspleging der stad en tevens de stedelijke gevangenis, waartoe het aan merkelijk werd uitgebreid met kelders en diefputten. Hier zuchten misdadigers zwaar geboeid vóór het voltrekken van het uitgesproken vonnis, dat op het er voor gelegen executieveld h. z. g. Groene Zoodje, werd ten uitvoer gebracht. In de 17de eeuw werd het gebouwen complex uitgebreid met een tucht- of werkhuis, welke met hun classieke archi tectuur en fraai beeldhouwwerk een ty Het Gravensteen is na de Burcht het oudste en meest merkwaardige monument van de stad Leiden. Reeds gesticht in de vroege middel eeuwen toen de Graven van Holland in Leiden hun residentie hadden, heeft het door alle eeuwen heen een groote rol speeld. De graven richten toenmaals naast het door hen bewoonde Gravenhof een gevangentoren op, waar zij aan hun riva len gastvrijheid verleenden. pisch specimen zijn van voldragen archi tectuur uit dien tijd. De tentoonstelling wordt geopend op Dinsdag 13 April 8 uur n.m. in de Laken hal met een voordracht van ir. Hugo van Oerle, archittect, over de bouwgeschiede nis en blijft de geheele week ter bezich tiging opengesteld. Introductie voor belangstellenden bij het secretariaat van „Oud Leiden", Morsch- kade no. 15a. HET GOUDEN FEEST DER JOSEPH'S-GEZELLEN fien tafeltennis-tournooi Ter gelegenheid van het gouden feest heeft de tafeltennisclub „Van Nispen", onderafd. der St. Jcs. Gez. Vei-., een wed strijd georganiseerd voor de tafeltennis clubs in het centraal verband. Deze wed strijd wordt 2den Paaschdag van 12.30 tot 4 uur gehouden in het Gezellenhuis. Er zijn deelnemei-s uit het geheele na tionale verband der, Gezellen, uit diverse steden en dorpen. In totaal ruim 60 deel nemers. Voor liefhebbers bestaat gelegenheid dezen interessanten wedstrijd te volgen. Zeer fraaie prijzen zijn beschikbaar ge steld, zoodat het aan spanning niet zal ontbreken. AVONDTEEKENSCHOOL VAN DEN NED. R.K. VOLKSBOND Donderdagavond zijn aan de daarvoor in aanmerking komende leerlingen van bovengenoemde school uitgereikt de ge tuigschriften volgens artikel 29 der Nij verheidsonderwijswet. Deze uitbreiding geschiedde door den voorzitter van het Schoolbestuur, den heer J. H. Nijhuis, in tegenwoordigheid van Schoolbestuur, directeur en leeraren en ouders der leerlingen. De voorz. dankte in de eerste plaats den directeur en de leeraren vcor de toewijding, waarmee zij ook dezen winter hun taak hebben^ ver vuld en sprak de hoop uit, dat de volgen de cursus in een beter en meer waardig gebouw zou kunnen worden begonnen. Hierop wenschte hij den nieuw gediplo meerden hartelijk geluk met hun succes, de hoop uitsprekende, dat ze zich nog lang niet tevreden gesteld zouden voelen, maar gebruik zouden maken van de gelegenheid, om zich in de vervolgklasse verder te be kwamen. De directeur der school, de heer P. J. J. van Weerlee, dankte den voorz. voor zijn vriendelijke woorden en de leeraren voor hun steeds verleende me dewerking. waardoor de samenwerking tusschen de leeraren van de beste soort was. Ook hij wenschte de leerlingen geluk met het behalen van het diploma en wees op de moeite en opoffering die noodig zijn, om tot een dergelijk resultaat te ko men. Tenslotte dankte de leerling J. G. Straathof het bestuur en de leeraren voor het genoten onderwijs. De getuigschriften werden uitgereikt aan: afd. timmerlieden: H. den Hoed, P. Hoo- geveen te Oud-Ade en A. van Rijt te Zoeter woude; af. metselaars: A. Verra; af. loocgioters: P. van Zijp: afd. mach. bankw.: A. Kop te Oegst- geest en J. G. Straathof te Rijpwetering; afd. electriciens: H. J. Ooijendijk; afd. schilders: A. I. v. d. Werf te Ha- zers woude; afd. graveurs: J. Belt. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. JUBILé PROF. WENSINCK. Prof. dr. A. J. Wensinck, aanvankelijk hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde en de Israëlietische Oudheden aan de universiteit alhier, daarna, sinds 19 September 1927 hoogleeraar in hei Arabisch, Syrisch en den Islam, aan deze universiteit en oud-leermeester van Prinses Juliana, herdenkt heden den dag, waarop hij 25 jaar geleden het hoogleeraarsambt aan ge noemde universiteit aanvaardde. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHT - HOORENDEN De afdeeling Leiden en Omstreken hield haar zevende bijeenkomst, welke oor spronkelijk bedoeld was voor een lezing door dr. te .Winkel over Abessynië. Door verhindering van den spreker moest deze lezing worden uitgesteld tot de volgende maand. Er bleef het bestuur niet anders over dan een spel-avond uit te schrijven, met welke mededeeling deze avond werd geopend door de presidente mevrouw T. Kranenburg-Siemens. Omdat van verschil lende zijden gebleken was, dat men aan een spel-avond niet die voorkeur gaf, wel ke in andere afdeelingen als regel wordt opgemerkt, meende de voorzitster haar vreugde daarover te .mogen uitspreken, omdat de Leidsche afdeeling daarmede het overtuigend bewijs gaf aan spelavonden te zijn ontgroeid! Zij streeft daarmede naar een hooger plan. Vervolgens kwamen bestuursmededee- lingen van zeer interessanten aard, en wel voornamelijk voor het vrouwelijk deel der aanwezigen bestemd. Velerlei onderwerpen werden behandeld, en op den gemoedelijken en aangenamen toon zcoals men dat van de presidente gewoon is, en welke deze bijeenkomst het karakter gaf van een knusse ledenverga dering. Tot een bijzondere attractie van dezen avond behoorde een allernieuwst hoor- apparaat voor zeer slechthoorenden, met eenvoudige aansluiting op het lichtnet. De daarmede genomen prceven op verschil lende aanwezigen, hadden een zeer gunstig resultaat, en gaven blijk van groote tech nische vorderingen op dit gebied. De pre sidente verzocht den heer Laman over de werking en de bijzonderheden van dit toestel een causerie te geven, waaraan deze, alhoewel geheel onvoorbereid, gaar ne voldeed. Of deze voordracht, in zoo po pulair mogelijken vorm gegoten, door al len is begrepen, valt te betwijfelen! De aandacht was onverdeeld, doch het on derwerp moeilijk. Onder de beproefde leiding van mejuf frouw Driessen volgde nu het onmisbare liplees-halfuurtje, waaraan door velen werd deelgenomen. Het praatuurtje, zoo noodzakelijk en aantrekkelijk voor het on derlinge contact, vloog om. Dat kwam om dat bij de thee ook gebak werd aangebo den als geschenk van een lid-dame, die op het gebied van cake-bakken reeds lang haar sporen verdiend heeft. De avond werd besloten met een mi crofoonvertelling van het oudste lid Dien- tje, diie op allerleukste wijze haar emotio- neele indrukken ten beste gaf van haar eerste kennismaking met radio-muziek nu veertien jaar geleden. AAN ALLE R. K. MIDDENSTANDERS. In h;t voorjaar van 1937 heeft het Hoog- waarc.g Episcopaat wederom een Alge- meene Nederlandsche Katholiekendas bij eengeroepen, de zevende in het tijdperk van 20 jaar, waarin het instituut der Ka- thc .ekendagen bestaat. L eze Katholiekendag zal worden gehou den in de stad van den Aartsbisschcop 17 en 18 Mei, de tweede en derde Pinksterdag, en het onderwerp van deze landelijke ka tholieke manifestatie zal zijn: „Eerherstel aan God". De leiding van de Katholiekendagen heeft gemeend, dat dit het bij uitstek aangewe zen onderwerp voor deze Katholiekendag was, omdat het zich geheel aanpast bij de algemeene actie van eerherstel die op Pau selijke aansporing in de geheele wereld wereld gaande is en die ook in ons land in de VOOR GOD-actie reeds een begin van uitvoering heeft gekregen. De eerste dag van dezen Katholiekendag den 2en Pihksterdag zal geheel zijn gewijd aan een tweetal massale demon straties, waartoe Katholiek Nederland als één man wordt opgeroepen. Op hetzelfde terrein zal des middags om morgens om 11 uur de Katholiekendag ge opend worden met een Pontificale H. Mis, opgedragen door Z. H. Exc. den Aartsbis schop, Mgr. Dr. J. de Jong, in de open lucht, op een terrein dicht bij het station te Utrecht. Onder deze H. Mis zal de Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. Huibers, de predikatie houden over het onderwerp „De onwaardeerbare gave van het Geloof". Het ligt in de bedoeling, dat de geheele menigte, naai verwacht wordt, minstens tienduizend geloovigen, de vaste gezangen van de H. Mis zal zingen. Op hetzelfde terrein za'l ds middags om kwart na twee de Openingsvergadering ge- houdingen worden, waar, na de voorzitter van den Katholiekendag, Mr. A. Baron van Wijnbergen, het woord zal worden gevoerd door Prof. Dr. Gerard Brom over het on derwerp „De eere Gods", terwijl vervol gens de Aartsbisschop een toespraak zal houden. Ziehier het programma voor' Katholiek Nederland op 2en Pinksterdag 19371 Evenals dit reeds in 1934 in 's-Hertogen- bosch het geval was, zijn de sociale organi saties ten nauwste betrokken in de leiding en in de uitvoering van deze Nederlandsche Katholiekendag. Op ons rust dan ook de eere-taa-k den Katholiekendag door massale opkomst tot een succes te maken. Uit de katholieke middenstand, de jonge middenstand incluis, van het geheele land, worden minstens 1000 bezoekers op 2en Pinksterdag te Utrecht verwacht. Wij hebben toegezegd met minstens dui zend man te zullen komen. Wij weten, dat U ons niet zult beschamen! Op het terrein, waar de Plechtige H. Mis en de Middagvergadering op den 2en Pink sterdag worden gehouden, zullen alleen zit plaats zijn. Men heeft dezelfde zitplaats voor de H Mis als voor de Middagvergadering. De toegangsprijs, de prijs dus voor de deelnemerskaart op Tweeden Pinksterdag, bedraagt voor den middenstand 25 cent per persoon. Uiteraard ligt hierin slechts een geringe tegemoetkoming in de enorme kosten, die het houden van den Katholiekendag mee brengt. Wij vertrouwen dan ook, dat dit kwartje voor niemand een bezwaar zal be hoeven te zijn. Het Uitvoerend Comité van den Katho liekendag verzoekt ons vóór 1 April a.s. in verband met het bestellen van 6 of meer extra-treinen (alleen 3e klasse), welke op 1 April besproken moeten worden, te ant woorden, hoeveel deelnemers uit de ver schillende plaatsen van het land komen en daarbij precies te omschrijven, welke deze plaatsen zijn en hoeveel deelnemers iedere plaats brengt Het retourbiljet 3e klasse op dien dag bedraagt bij gebruik van 6 of meer extra- treinen ongeveer 50% van den eigenlijken prijs, terwijl bij minder deelname slechts 30% reductie kan worden verleend. Het getal der 6 extra-treinen kan alleen worden bereikt door samenwerking van alle orga nisaties; men rekent dan ook op onze mede werking. Hanzeleden zendt nu per ommegaande het invulformulier in, hetwelk U een dezer dagen heeft ontvangen, aan het Secreta riaat: Nieuwe Rijn 78 of bel mij even op no. 1699 b.g.g 3612. Namens het Bestuur: P. van Zyl, secretaris. BUITENGEWOON CONCERT MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Vrijdag 9 April a.s. zal in de Kleine Stadsgehoorzaal een Sonaten-avond gege ven worden door Adolphe Poth. viool en Hans Franco Mendes, piano. Het pro gramma bevat werken van Bach, Debus sy, Beethoven en Schubert. Meisjes-Congregatie, Hartebrug. A.s. Donderdag, 1 April, half negen heb ben we onzen feestavond in 't St. Antonius- clubhuis, ingang Mare. Opgevoerd zal worden: „De Knoedel" blijspel in drie bedrijven. Kaarten kunnen afgehaald worden 2den Paaschdag na de Hoogmis aan 't St. Anto- nius-clubhuis Mare. Introductie a 10 cent. Plaatsbespreken a 10 cent. Door de politie alhier is aangehouden zekere G. B. uit Amsterdam, die in het bezit was van een transportrijwiel, van misdrijf afkomstig. Zijn aanhouding was tevens verzocht door de politie te Hilver sum in verband met gepleegde rijwiel diefstallen. GEMEENTEL. AANKONDiGINGEN, OPHALEN HUISVUILNIS. In verband met de Paaschdagen zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen welke gewoonlijk op Maandag worden bediend, nu plaats hebben op Woensdag d.a.v. Men wordt derhalve verzocht Dinsdag geen emmers aan de straat te plaatsen. Directeur Gem. Reiniging, AGENDA Dinsdag, De Hanze, ledenvergadering „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Woensdag: Bridge-drive voor de leden en invite's der Ned. Reisvereeniging voor Katholieken in de zalen van Restaurant „Zomerzorg", 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt a.s. Zondag (1ste Paaschdag) waargenomen door de dokters: Bruins Slot, de Bruijne, Kortmann, Niemer en Starck. Op Maandag a.s. (2de Paaschdag door de dokters: Bertel, v. Bockel, P. van Es, v Leeuwen en Verbrugge. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zendag 28 Maart len Paasch dag waargenomen door de apotheken: J. C Peil, Kort Rapenburg 12, tel. 594 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85. Maandag 29 Maart 2en Paaschdag nemen waar de apotheken: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 110, tel. 4C6. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door apotheek J. Doens, Wilhelminapark 8, Telef. 274. ICM 'mnerr WV HELPEN 'DIRECT vuiPENrLimnt-itwfifRH- Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6492. Gebroeders Olivo, Leiden, Boerhaavestraat 12, fabricatie en handel in consumptie-ijs. Uittr. Venn.: R, Olivo, Leiden, d.d. 1 April 1937. 590. F. H. Friesema. Leiden. Leevndaal 26. café. N.E.: Wed; A. M. Friesema-Slewe, Leiden. 2670. International Electric Machine Compnay (Internationale Electriciteits en Machine Maatschappij), Leiden, Nieuwe Rijn 32. Bijv. uitgeoef. bedr.: aanleg van gas- en waterleiding, sanitair, alsmede han del in daarmede aanverwante artikelen. Nieuwe inschrijving. 6910. Fa. Carl Friedrich Lange, Oegstgeest, Oranje laan 4. Import-, export van bloembollen, planten, zaden en aanverw. artikelen. Af komstig uit Haarlem. Opheffing. 5662. Verkoopbureau „Grafica", Leiden, Mare 59a. Handel in mo derne grafische machines, materialen enz. Gistermorgen te 9.15 uur is ten huize van dr. P. v. E., Hoogewoerd 138. een schoorsteenbrandje gebluscht. Gistermiddag heeft de politie ontdekt, dat was ingebroken ten huize van de fam. A. J. v. H. aan den Rijnsburgerweg. Aan gezien de familie uitstedig is, kon niet worden nagegaan, of er iets vermist wordt. Slechts één lade was geforceerd, de an- I dere kasten waren met sleutels te openen geweest. Luxor. Het Paaschprogramma brengt in het Luxor Theater Dick Powell en Ruby Keeler in een amusante Marine-film „Leve de Vloot". Dick Powell speelt hier de rol van den bandleider Melville, zoon van admiraal Melville, wiens voorvaderen eveneens de marine gediend hebben Zeer tegen den zin van zijn vader heeft de jeugdige Melville zijn hart aan de muziek verpand. Slechts door op zijn gevoel van trots te werken, dat hij n.l. niet eens het examen van adelborst zou halen weet de oude Melville (Lewis Stone) te bewerken, dat zijn zoon zich aan het examen onderwerpt. Hij komt op de marine-school, studeert hard zonder noch tans iets voor de marine te gevoelen. Als hij bij de manoeuvres echter op zee een oud vriend bij een ketelontpioffing tracht te redden en zwaar gewond wordt, volgt zijn bevordering. Dan is hij met de marine' verzoend en hij vervolgt zijn leven als marine-man in het voetspoor zijner voor vaderen. Voor de pauze wordt de fantastische film „Trans-Atlantic" gegeven met Richard Dix, Madge Evans en Leslie Banks in de hoofd rollen. Deze film brengt in beeld het fan tastische plan van een ingenieur, die Enge land en Amerika onder zee door een tun nel verbindt. Een film machtig van uit beelding en grootsch door techniek. Een interessant Paaschprogramma.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2