ZATERDAG 27 MAART 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE HEMELEN GEOPEND VOORNAAMSTE NIEUWS 28ste Jaargang No. 8684 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooraf et,lh,f; Vour Leiden 1» cent per weeü2.51) per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week I 2.60 per kwartaal Franco per post 295 peJ kwartaaJ Het Geïllustreerd Zondagsblad ie voor de Abonnè's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bti vooruitbetaling. Afzunderhjke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingèn wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd» huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Trek nu de triomfantelij kste registers open, grijp nu met volle handen in de toetsen, laat het lied zwellen in een bran ding van klanken tot een breede, massale getuigenis, laat het heelal de kerk zijn en heel de menschheid het koor, ja laat de gansche schepping een lied worden, een stamelend danklied, om het ondoorgron delijke liefde-werk te loven, dat de Over winnaar van den dood in deze heilige da gen voltrokken heeft. Een stamelend danklied zal het immer blijven, omdat er geen verhouding be staat tusschen het nietige doen van het schepsel en de overmatige gave van God. Want het schepsel kan hoogstens zichzel- ven geven, een schepsel dus; weet dan, dat ook God Zichzelven gegeven heeft, de ongeschapen Heerlijkheid. Och broe ders, mochten we het toch beseffen, och broeders, mochten we toch wakker schie ten uit onze loomheid, mocht het weer zin voor ons krijgen, dat allesomvattende, allesoverstijgende feit: dat ons vandaag de hemelen geopend zijn. Er zijn er velen thans, die ons een he mel op aarde beloven. Zij meenen, dat zij zich hierin van de Kerk van Christus on derscheiden, omdat deze, naar hun in zicht, den hemel naar het hiernamaals verplaatst. Daarin hebben zij maar half gelijk. Want de hemel in z'n volheid, de hemel in heel z'n diepte, zal ons eerst opengaan, als over dit aardschë leven het scherm gevallen is. Maar het hemelrijk neemt in dit- leven een aanvang, er is zelfs geen wezenlijk verschil tusschen wat we hier beneden ontvangen en wat we daarboven bezitten, zullen, het wordt ons hier alleen op andere wijze geschonken. Wat is dan eigenlijk het onderscheid tusschen de Kerk van Christus en die grootsprakige profeten van een aardsch paradijs? Zij zeggen: de hemel op aarde, dat is een auto, dat is leverworst op je boterham, dat is een comfortabel huis met een radio en een badkamer, met mooie dingen om er behagen in te scheppen. Pluk ervan, zooveel je kunt: er is .niets anders. Het is het hoogste en het is a 11 e s. Daartegen verheft de Kerk van Christus haar stem. Zij veroordeelt een zuiver en juist gebruik 'van het geschapene niet, integendeel, zij heeft het geschapene lief, ook de stoffelijke dingen, omdat zij allen het ijkmerk van den Ongeschapene dra gen. Want God heeft zelf getuigd, dat het goed was, toen Hij deze schepping fonkel nieuw uit de hand zijner Almacht liet glijden, en toen de mensch de kroon zijner bovennatuurlijke heerlijkheid verworpen had, werd de natuurlijke orde van het geschapene in' haar wezen niet geschon den. Maar nimmer kan de Kerk gedoogen, dat men het geschapene als het eenige be schouwt, dat men zich tot den schoonen schijn van het stoffelijke beperkt en geest en bovennatuur ontkent. Zij weet, dat dit een godslasterlijke leugen is, een ramp zalig bedrog, dat alle smarten en de diep ste ontgoocheling draagt in haar schoot, en zij verdedigt de menschen tegen hun eigen nihilisme, hun eigen anarchistische verdwazing. Zeker, ook de Kerk belooft ons een hemel op aarde. Zij doet dat met de woor den van den Meester, Die zoo herhaalde lijk getuigde: „Wie in Mij gelooft, heeft het eeuwig Leven". Hij heeft het dus niet beloofd als een belooning hiernamaals, Hij heeft met niet te miskennen duidelijk heid gezegd, dat het eeuwig Leven hier begint. En Hij verklaarde ons ook, waarin wel dat eeuwig Leven bestaat. „Dit is het eeuwig Leven", zoo sprak Hij, kort voor Zijn Lijden een aanvang nam, „dat zij U kennen, den eenig waren God en Dien Gij Christus, dat is het eeuwig Leven. De mensch naar het vleesch staat hier per plex, hij voelt zich eigenlijk bedrogen en gezonden hebt, Jezus Christus". God t« kennen en wel God te kennen door en in is geneigd te vragen: is dat nu het eeuwig Leven? Alsof hij zeggen wilde: is dat alles? Tastbare dingen kan hij aanvaarden en hij zou het heelemaal niet gek vinden, als het vertelseltje uit zijn jeugd bewaarheid werd, datde hemel uit. rijst met gouden lepels bestaat. Maar God te kennen en Christus te kennen? Hij begrijpt het niet, het wil er niet bij hem in en hij gaat terug naar zijn werk, zijn zaken en zijn kleine genoegens en besluit, om zich om den he mel maar niet druk te maken. Waar ligt de fout? Deze mensch heeft nooit de laatste con sequenties van Zijn Geloof aanvaard. Hij heeft nimmer den moed gehad, de groote dingen, die het Geloof en de Liefde van hem vragen, zonder restricties te volbren gen; hij heeft er steeds met stukjes en beetjes afgedaan en zoo kreeg het Geloof in hem geen kans, zijn vlucht te nemen en zich te ontplooien tot de verblindende luister, waartoe het van nature is voor bestemd. Deze mensch heeft altijd meer naar de beperkte stoffelijke genoegens gekeken, dan naar het hoogland der gees telijke vreugden; hij is in de stof blijven steken en tuurt tevergeefs naar dat stra lende domein, dat zoo geheimzinnig schijnt en zoo onbereikbaar ver. - Broeders hadden we den moed toch, ons Geloof in heel zijn volheid werkelijk te beleven, den moed, dat Geloof au sérieux te nemen. Wat zou er een wereld voor ons opengaan, neen, hoe zou de hemel voor ons opengaan. Wat zóu het leven, door alle smarten heen, wit zijn en zuiver en licht te dragen. We zouden den hemel op aarde bezitten. Want dat wilde Christus ons brengen, den hemel op aarde. In te gaan in de ver voerende intimiteit van Gods geheime nissen, vervuld te worden van goddelijk gefluister, te luisteren ja naar dat Godde lijk Woord, waarmee God Alles gezegd heeft, op ons voorhoofd den kus te voelen van de goddelijke Liefde en binnen te tre den in dat geheimzinnig branden, gloed en koelte, boeiend mysterie en overwel digend licht tegelijkertijd. Broeders, het Lam is geslacht. Wij die vèraf waren, zijn dichtbij geworden in het Bloed van Christus. God roept ons, de hemelen staan voor ons open. Laat ons dan nadertreden tot den troon van genade, opdat wij, door de onuitsprekelijke liefde daad van onzen Herder, de weide vinden, hier op aarde al, van het eeuwig Leven. Zeker, ze blijft oversluierd door de scha duwen van het Geloof. Eens zullen, de schaduwen wijken: wij mogen dan jube lend opgaan naar de feesten der eeuwige klaarte. Eeuwig bij God te zijn, eeuwig verzonken in den zee van Gods Liefde, die grenzen nog bodem kent! Pater VAN ROOIJEN, Zoeterwoude, 27 Maart '37. Kruisheer. Duitsche Kerk in de branding DE AFNEMENDE WERKLOOSHEID 26.000 minder dan een jaar geleden Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert weer cijfers betreffende het aantal geheel werkloozen, bij ale organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Het aantal werkloozen is van eind Ja nuari '37 tot eind Febr. '37 verminderd in gemeenten met: 100.000 en meer inwoners met 3.411. 50.000100.000 inwoners met 2.114. 20.00050.000 nwoners met 3.136. Minder dan 20.000 inwoners met 18.028. Totaal met 26.689. Van Januari '36 tot Febr. '37 was er ook een vermindering der werkloosheid. Deze bedroeg toen 10.427, De Arbeidsbeurzen registreerden eind Febr. 1937 bijna 26.000 personen minder dan eind Februari 1936. De zorg voor de Katholieke Jeugd HERDERLIJK SCHRIJVEN DER DUITSCHE BISSCHOPPEN. Uit Berlijn: In een episcopalen brief geven de Duitsche bisschoppen uiting aan hun ongerustheid ten aanzien van de toe komst der liefdadigheidswerken en der op voeding van de katholieke jeugd. De Duitsche bisschoppen, aldus het schrij ven, verklaren zich verantwoordelijk voor het vrije optreden der Christelijke liefda digheid ten gunste van dï jeugd. Met de grootste ongerustheid zien wij, dat op grond van officieelë bepalingen de ontwikkeling van de liefdadigheid voor de jeugd belem merd wordt en dat aldus de samenwerking van huisgezin en kerk verminderd wordt op het gebied der opvoeding. De Duitsche bisschoppen verwachten van de ouders, dat zij volhardën in hun wil hun kinderen in katholieke jeugdorganisaties te doen treden; de bisschoppen deelen in dit opzicht de zorgen der ouders en zullen alles in het werk stellen om hen te steu nen bij het ten uitvoer leggen hunner plichten als Christenen en opvoeders. De Katholieke theologische studenten en de arbeidsdienst. Uit Berlijn: Een verordening van den Rijksminister van Onderwijs bepaalt, dat de Katholieke theologische studenten hun arbeidsdienstplicht moetejThebben vervuld alvorens zij als student kunnen worden in geschreven. Zij kunnen verder slechts van den militairen dienst worden vrijgesteld, wanneer de bevoegde bisschop een certifi caat afgeeft, waarin wordt vastgesteld, dat zij toegelaten zijn tot het volgen van de theologische lessen. De Duitsche legatie afwezig bij Vaticaansche plechtigheid. Uit Rome: Naar „United Press' meldt, waren de leden van het bij den H. Stoel geaccrediteerde Duitsche gezantschap niet aanwezig in de Sixtijnsche kapel tijdens de Witte Donderdag-plechtigheden, terwijl het corps diplomatiqué daar juist zeer sterk vertegenwoordigd was. Van de zijde der Duitsche legatie wordt ontkend, dat aan dit wegblijven bijzondere beteekenis moet worden toegekend. Men kon intusschen niet zeggen, of de legatie leden de Paaschplechtigheden in de St. Pie- ter zullen bijwonen, of ook daar afwezig zullen blijven. In zekere kringen is men van oordeel, dat de afwezigheid van de Duitsche verte genwoordigers haar oorzaak vindt in in structies uit Berlijn, gevolg van de ont stemming over 's Pausen encycliek over den toestand der Katholieke Kerk in Duitschland. Wat gaat er gebeuren? ROME, (K. W. P.) 27 Maart. In ver band met het vertrek van de Duitsche ge zant bij het Vaticaan naar Berlijn doen al lerlei geruchten de ronde. Naar wij uit Vaticaansche kringen vernemen, wordt ontkend, dat von Bergen met verlof zou gaan of voor zaken naar Duitschland zou zijn teruggekeerd. Evenmin heeft de Duit sche regeering haar gezant officieel terug geroepen. Men tracht van die zijde alleen tijd te winnen. „Maar wat gaat er nu gebeuren? zoo vroegen wij onzen zegsman". Heel laconiek luidde het eenvoudige ant woord: „Voor het oogenblik zal er niets gebeu ren." „Zal het Concordaat dan niet worden op gezegd?" „De H. Vader zal het Concordaat niet opzeggen. De Paus zegt nooit een Concor daat op. De Paus heeft zelfs deze Ency cliek opgesteld omdat hij het Concordaat niet wilde opzeggen. Thans staat het aan het Derde Rijk vrij om het Concordaat op te zeggen; maar de Paus van zijn kant zal dit initiatief niet nemen. „Denkt u dat Hitier het zal opzeggen?" „Ik geloof het niet. De Nationaal-Socia- listische politiek tegen Kerk en school en jeugd zal onverminderd worden voortgezet totdat ook ieder innerlijk verzet gebroken istenzij de Voorzienigheid zelf ingrijpt en anders bepaalt dan nietige stervelingen het wereldgebeuren hadden willen zien verloopen Encycliek over Mexico Vandaag gepubliceerd. Vandaag zal de encycliek inzake Mexico worden gepubliceerd. Deze encycliek zal gedateerd worden Eerste Paaschdag. Gisteren heeft Z. H. de Paus den Fran- schen Kardinaal Baudrillart, een bekend geleerde, in audiëntie ontvangen. Na het onderhoud, dat bijna een uur duurde, deel de Kardinaal Baudrillart zijn indrukken aan enkele journalisten mede. Volgens den Kardinaal draagt Paus Pius XI nog duidelijk de sporen van de ernstige ziekte, waarvan Hij nauwelijks hersteld is. Desondanks is Zijn geest levendiger dan ooit, en de vaderlijke goedheid en vriende lijkheid van Z. H. treden nog duidelijker aan den dag dan vroeger. Z. H. de Paus onderhield zich met den Kardinaal geruimen tijd over de twee pas verschenen nieuwe Encyclie ken. De H. Vader vertelde, dat deze twee documenten in de lange, slape- looze uren van Zijn lijdensweken lang- zaan ontstonden en werden uitge werkt. Zoowel het geheele overzicht als de afzonderlijke onderdeden heeft de H. Vader Zijn privé-secretaris gedicteerd. Door deze persoonlijke verklaring van Z. H. den Paus is de vraag over het auteur schap der beide laatste Encyclieken beslis send beantwoord. De wereld in vogelvlucht Duizenden, vreemdelingen zijn naar de Eeuwige Stad gestroomd om het Paascli- feest te vieren in het middelpunt der Chris tenheid. Het is vrij vel zeker, dat Paus Pius XI morgen de Paaschmis zal bijwo nen en daarna de zegen „Urbi et orbi" zal verleenen, de zegen -ansf het balcon der St. Pieterskerk „aan de stad en aan de wereld". De grijze plaatsbekleeder van Christus zal niet zonder ontroering op het feest der Verrijzenis 'sHèeren zegen over de wereld afroepen. De toekomst der menschheid is zeer duister. Het storm-tij zwelt. De Kerk van Christus worstelt reeds in de branding. In de St. Pieterskerk zullen bij de Paaschmis ledige plaatsen zijn; naar ver nomen wordt, zullen officieele Duitsche persoonlijkheden «aarbij niet tegenwoor dig zijn een „revanche" op de moedige encycliek, waarin de vervolging der Kerk in Duitschland aan de wereld werd open gelegd. Geen blijde boodschap zal de Paus op Paaschdag verkondigen, maar een nieuwe aanklacht indienen tegen de vervolging van het Christendom in Mexico. Neen, Paschen 1937, is reen vroolijk Pa- schen! Auto-ongeluk bij Woerden In sneeuwbui tegen brug gebotst Hedenmorgen om half 10 had een auto ongeluk plaats op Groepen-brug. Een luxe-auto. komende uit den Haag, op weg naar Leeuwarden, is tengevolge van een hevige sneeuwbui, waardoor het uitzicht werd belemmerd, in de bocht tegen de brugleuning gereden. De wagen kwam over het water te hangen en bleef nog juist in dezen stand staan. In de auto, die bestuurd werd door zekere K. B. uit Tholen, waren gezeten diens echtgenoote en twee ver pleegsters uit den Haag. Zij werden allen gewond en naar het Kath. Ziekenhuis over gebracht. Hier werd geneeskundige hulp verleend. Mevrouw B. bleek haar linker arm te hebben gebroken. Een der verpleeg sters, mej. G., had een lichte hersenschud ding en ernstige hoofdwonden. Zij mocht het ziekenhuis niet verlaten. De bestuurder, de heer B was aan het hoofd gewond. Deze mocht ,met de andere reizigers, later het ziekenhuis verlaten. RANGEERDER DOOR LOCOMOTIEF OVERREDEN. Op het stationsemplacement te Tilburg, is vanmorgen omstreeks tien uur de 45- jarige gehuwde rangeerder Ligtvoet, toen hij van een rijdenden trein was afgespron gen, door een losse locomotief gegrepen en overreden Van den ongelukkige werd het rechterbeen bij ae heup afgereden, terwijl hij eveneens aan het linkerbeen gewond werd. In zeer zorgwekikenden toestand is het slachtoffer naar het St. Elizabethzie- kenhuis vervoerd. BUITENLAND. Naar verluidt zou Italië overwegen zijn troepen uit Spanje terug te trekken. (2de blad). Herderlijke brief van de Duitsche bis schoppen. (1ste blad). BINNENLAND. Afnemende werkloosheid. (1ste blad). Bedrijfsraad bouwbedrijf. (2de blad). Meisje en jongeman bij Amersfoort door auto gegrepen; het meisje op slag gedood. (4de blad). Meisje te Delfzijl doodgereden. (4de blad) Daders van overval met roofd te Mook aangehouden. (1ste blad). OMGEVING. Ernstig anto-ongeluk te Woerden. 1ste blad). Aanstaande bloemententoonstelling te Boskoop. (2de blad). VOOR IN NOOD VER- KEERENDE MISSIE VAN MGR. P. VERRIET OP CURACAO Waarde Landgenooten, Hierbij de verantwoording van de 15de Lijst. Ruim ƒ15.000. Dank edele weldoeners! Nog enkele dagen en ik ga Nederland weer verlaten. Alvorens ik vertrek, zal ik U nog speciaal bedanken voor alles wat U reeds voor mij hebt gedaan. Morgen Christus' Verrijzenis! Ik wensch U een Zalige Paschen! Mag ik U nog eenmaal vragen: Helpt mij met een gift, opdat ons werk in Curagao zoo volledig mogelijk kan zijn. Dank U. God zal er U voor zegenen. H. Joseph bid voor onze weldoeners. Uw dankbare in Christus: Pater A. DE BRUIJN O.P. Pastorie Berg en Dalsche weg 40, Nijme gen. Giro 2888575. Ter eere van den H. Jozef voor ge- bedsverhooring ƒ1. Ten J., Zoeterwoude 2.50 J v. D. 1.— Ter eere van St. Joseph 2.50 M. M., Zoeterwoude 0.50 N. N. l._ Ter -eere van St. Joseph, Alphen aan den Rijn 1. C. J. V. 1.— N. N. „0.50 N. N. 2.50 DE VLIEGRAMP IN AMERIKA. Veroorzaakt door ijsafzetting op de vleugels Een officeel communique van de Trans continental Western Airlines deelt mede, dat het vliegtuigongeluk, waarbij dertien personen het leven hebben verloren, ver oorzaakt is door de ijsafzetting op de con trole-instrumenten. DADERS VAN OVERVAL MET ROOF TE MOOK AANGEHOUDEN. Daders hebben bekend. Vorigen Zaterdagavond werd te Mook bij Nijmegen een overval met roof gepleegd in een eenzame boerderij, bewoond door den ouden landbouwer Voet. De man werd, terwijl zijn zoon afwezig was, overvallen. Toen laatstgenoemde thuis kwam, bemerk te hij, dat er onraad was en ging naar bin nen. Dadelijk daarop werd hij aangevallen door twee individuen, die maskers droe gen. Aangezien de bewoners niet over mid delen beschikken, was de buit van de daders, die dadelijk na den overval de vlucht hadden genomen, gering. De politie van Mook heeft, in samenwer king met de recherche te Nijmegen, een on derzoek ingesteld, hetgeen geleid heeft tot de arrestatie van twee verdachten uit don ker Nijmegen. Op een van hen werd een revolver gevonden, die bij den overval is gebruikt. Het wapen was nog met vijf pa tronen geladen. De gearresteerden, zekere G. en R., héb ben een volledige bekentenis afgelegd. Zij zijn ter beschikking gesteld van d2 justitie

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1