Mr. J. BOMANS OVER: „WAT ONS DIERBAAR IS!" DINSDAG 23 MAART 1937 DE LEIDSCHE COUR/.! IT VIERDE BLAD - PAu. Verdediging van zedelijkheid en huis gezin in den a s. verkiezingsstrijd DE TWEEDE PROPAGAN- DA-VERGADERING DER 1 R.K, STAATSPARTIJ Bezielende rede van Mr. J. Bomans. De tweede propaganda-bijeenkomst der R.-K. Staatsparty afdeeling Leiden mocht zich, al was de opkomst niet zoo groot als den eersten avond, toch in een tamelijk groote belangstelling verheugen. Temeer kwam dit tot uiting daar het weer veel te wenschen overliet. Zij, die zich niet door eenige Maartsche sneeuwbuien hadden laten weerhouden, en dat waren er toch nog een vijfhonderd, hebben kunnen ge nieten van een interessante en leerzame rede, die, wy twijfelen er geen moment aan, het hare bij zal dragen voor de aan staande verkiezingen. Nadat de voorzitter ,mr. E. Bolsius, de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend en naast een welkomstwoord tot de aanwezigen een bijzonder welkom had toegeroepen aan mr. Bomans, gaf hij dezen dadelijk het woord. REDE MR. J. BOMANS. Zijn rede aanvangend zeide spr., dat hy maar een oud paard was, dat men van stal had gehaald. Maar in dezen tijd is het noo- dig, dat alle hens aan dek komen. Spr. wilde dezen avond spreken over alles wjit nos dierbaar is. Wat is ons dan dierbaar? Wel, dat is heel vlug gezegd. Onze kinderen, ons onderwijs, onze staatspartij, onze Kerk, onze Bis schoppen, den Paus. Zouden wij, gaat spr.voort, daarover willen spreken, dan zou dat een mach tig interessant onderwerp zijn. Maar wij gaan nog höogerop. Waarom het gaat? Het gaat over den Heer der we reld, God almachtig. Het gaat in onze wereld op het «ogenblik vóór of tegen God. Er heerscht een geweldige chaos in de wereld. Let maar eens op andere lan den in deze wereld. Er is een los-van- God beweging gaande. Hoe is zulks in Godsnaam mogelijk? Wij willen de getuigenis voor God. voor Christus' Kerk, voor Christus' Kruis. Wij Katholieken zijn levenden onder het Kruis. Het eerste, dat het kind leert, is het kruis- teeken. Van de geboorte tot het graf staat ons leven in het teeken van het kruis. Geen teeken in het leven wordt zooveel gebruikt als het kruisteeken. De moderne tijd zal ons kruisdragers doen worden, als wij daar voor niet oppassen. Voor God is geen hooger doeleinde en geen nuttiger doeleinde. Maar het Godsbe grip ontgaat ons soms. Het ongeloof gaat tegen Christus en Zijn Kruis, tegen Chris tus en Zijn Kerk, tegen de Christenen in het algemeen en de Katholieken in het bij zonder. Wij leven in een krankzinnige we reld. Hitier b.v. zegt, dat het concordaat niet door hèm maar door de bisschoppen is geschonden! Het bewijs van een krank zinnige wereld. Krankzinnige wereld is echter nog te beschaafd uitgedrukt. Professor Huizinga heeft het beter ge zegd: „Onze wereld is een bezeten wereld". Bezien wij dat even nader, dan betee ken t bezeten wereld een wereld, welke door een hoogeren niacht bezeten wordt, niet door God want dat is onmogelijk, maar door den satan zelf. Immers, de duivelen worden losgelaten over de wereld. Dat is een bezetenheid, waaraan zij ten gronde dreigen te gaan. De tijd van Nero was slecht, maar thans is het nog slechter. Het is geen verdwaasheid, maar het gaat wetens en willens. Het is geen krankzinnig heid, dat er 5000 priesters vermoord zijn in Spanje maar bezetenheid van den satan. Nederland is maar een klein stukje in de wereld, maar het kan ge red worden door de Kerk en de Ka tholieken. De toestand is slecht, werkloosheid enz. zijn rampen. Het lot van een Nedelandsche arme is toch nog veel beter dan dat van een Russischen arbeider. Daarom moeten de as. verkiezingen staan in het teeken vaD orde, recht, zedelijkheid en geloof. Wij huiveren over een kindermoord in Bethlehem, maar die moord was maar kin derspel vergeleken bij den kindermoord in deze eeuw. Nu heeft men deze eeuw ook wel eens „de eeuw van het kind" ge noemd, maar als het zoo doorgaat dan wordt het een kinderlooze eeuw. Millioenen zielen gaan verloren door den moord in de moeder. Men moet ook eens de kinderuitdrukkin gen hooren in dezen tijd tegen de ouders. Van vader spreekt men niet meer, het is nu de „oude heer". Er is een wanorde in het huisgezin, en, is dit het geval, dan schudt de aarde op haar fundamenten. Het huisgezin is echter maar een kleine cel, maar als al die cellen in beweging komen dan is de wereld in opstand. Een enkel overzicht, gaat spr. voort, en gij weet wat gij te verdedigen hebt in den aanstaanden verkiezingsstrijd. De zedelijk heid en het huisgezin als de grondslagen van de orde en de rust. Maar daarvoor hebben wij eenheid noo- dig. Wat is een korrel zand, niets immers. Maar entelbare korrels zand vormen de duinen. De eenling maakt niets, maar de massa de millioenen. Wij hebben veel te verdedigen uit vroe ger tijd. Wie heeft uw mooie Roomsche le ven bijgebracht? Uw gebed? Dat hebben onze vaderen gedaan. Laten wij dan zeggen met den grooten Schaepman: „Laat ons handhaven het erf deel onzer vaderen." Hoe kunnen wij dat handhaven? Als wij in het stemhokje staan, laat ons dan eens overwegen, wat ons te doen staat. Laten wij dan eens even denken aan onze kinderen. Hebt gij soms het verleden- ver geten, den tijd van een kerkdienst op zol ders of in schuren, den tijd, dat men zware belastingen moest betalen voor zijn kerkl diensten. Gaat gij ons dan verraden met uw stem, ons verzaken en ons verlaten? Onze kracht breken is gansch Katholiek Neder land op de helling zetten, die naar den afgrond leidt. Maar als gij nadenkt in uw stemhokje zult gij uw stem uitbrengen met millioenen anderen. Al wat niet met ons is, is tegen ons. Li beralen, S. D. A. P„ Communisten, felle protestanten en de N. S. B. Goddank ech ter niet allen. v Liberalisme, de vader van het Communisme. Bekijken wy die tegenstanders eens even nader, dan zien wy de liberalen. Liberalen deel -uitmakend van onze regeering. Ineen geschrompeld weliswaar tot 'een kleinen groep, tot enkele stemmen in het parle ment. Maar steeds hebben zij nog een groo te macht. Het economisch liberalisme be- heerscht Nederland nog altijd. Wat moet mén dan hebben tegen het liberalisme? Ze ker een liberaal kan een verheven man .zyn met uitstekende principen, maar.... hij wil het geloof naar de binnenkamers verwijzen. Het liberalisme is, zooals bet dikwerf ge noemd wordt, de vader van het communis me. 30 jaar geleden schreeuwde de „Nieu we Rotterdamsche Courant", een liberaal blad, moord en brand, omdat er in Bar celona een anarchist gefusilleerd was. 30 jaar geleden brulde deze courant, ze heb ben hem vermoord. Maar wat schreef de liberale pers over het wegjagen van de Je- suieten uit Spanje, Frankrijk en andere landen. Niets! Het waren immers maar Je- suieten. Wie aan een volk God ontneemt, maakt van dienzelfden mensch een beest, overge geven aan zijn instincten. Waarom is het noodig de leugens te her halen welke de roode regeering de wereld instuurt. Waarom aan den kant staan van rood. Verzwegen wordt echter, dat rechts de meerderheid in Spanje heeft gehaald bij de laatste verkiezingen. Dat heeft spr. te gen de liberalen. En zoolang hun pers links is, zijn zij te vreezen. Kijkt naar Mexico, Spanje, Duitschland en Rusland. Typisch ora Duitschland te stellen naast het com munistisch Rusland. Het N. S. Duitschland moge dan tegen het comm. zijn, zij zijn bei de tegen de Katholieken. Marchant heeft i het zoo juist gezegd, communisten en N. S. zijn zusje en broertje. Ook de S. D. A. P. begrijpt het niet wat wij Katholieken willen. Zij zijn van den zelfden stam als de communisten. Van de N. S. B. wil spr. niet veel zeg gen. Wie het yselijkst er over zwijgt heeft er het meeste van gezegd. Alleen over de twee pamfletten, door Mussert zelf onder teekend, eenige opmerkingen. „Wij grijpen naar de macht"! Wy grijpen naar de macht, wordt ons verweten. Wat verwijt gij ons echter Mus sert?, aldus spr. Zelf heeft hij naar voren gebracht, dat 25 leden in de Kamer genoeg is; maar dan natuurlijk van zijn partij. De rest, de andere 75 leden, trappen wij er dan wel uit. Men maakt er ons een ver wijt van; wat dan nog, als wij naar de macht zouden grijpen. Maar wy zijn trotsch dat wy niet behooren tot de krankzinnige wereld. De Katholieke Staatspartij heeft jaren achtereen 30 zetels in de Kamer gehad, maar wij waren tevreden met een kleine plaats, ziet de benoemingen. En wij grij pen naar de macht. Belachelijk. Wij willen een bloedraad inrichten. Co- lijn heeft dat niet in de gaten en is maar een speelbal in onze handen. Alleen Mus sert ziet het. Wat toonen die twee pamfletten? Ker sten en Lingbeek hebben nooit zoo fel ge schreven, al zijn dat ook de felste anti papisten. Wij kunnen dus constateerên, dat VOOR IN NOOD VER- KEERENDE MISSIE VAN MGR P. VERRIET OP CURACAO. Tot intentie eener spoedige gene zing van een ziek kind 5. N. N„ Warmond 2. Familie J. 1. Van Wed. - - 1. Met Paaschzaterdag sluit deze actie in de R.-K. Pers. Dus nog slechts enkel$ dagen die door u kunnen worden benut. Wacht daarom nie+ langer maar zend uw gave per omgaand. Van uitstel komt afstel, terwijl uw be doeling toch is iets te geven. Hartelijk dank namens Mgr. Verriet en Pater de Bruyn. wij er een nieuwe anti-papistische macht hebben bij gekregen. Droevig is dat, maar nog droeviger, dat er Katholieken zijn die hun medewerking daartoe geven. Wat leeren wij hier uit? Eén te blijven, niet een eenheid op zich, maar door massa sterk. Een machtig getuigenis van Katho liek Nederland! En die eenheid moet gericht zijn op de R.-K. Staatsparty, dat is het. bolwerk in het maatschappelijk leven Mocht men er niet sympathiek tegenover staan, dan nog eensgezind stemmen ter verdediging van de zaak en ter verdediging van onze kin deren. Daarom is de R.-K. Staatsparty een burcht, een schoone burcht een beaufort, zooals de Vlamingen zeggen. Daarom straks nummer een van lijst, een Beaufort. Wat hebben wij te wachten! Na een korte pauze wilde spr. iets con creter zijn en vroeg wat er in den eersten tijd op staatkundig gebied te verwachten was. Wij lezen iets over gezinspolitiek. Het groote gezin. Zeker wij hebben hier en daar successen geboekt, maar tevreden zijn wij nog niet. Nog erger is het op het gebied van het onderwijs. Wat is er met Tilburg gebeurd? Nijmegen werd met een .fooitje afge scheept! Onze wil is echter geen nationale wet. Wij hebben maar 30 zetels van de 100. Wij hebben de hulp noodig van ande ren. Wie die anderen zijn? Wel, de an dere Christelijken. Landgenooten, die ook God hoog houden. Al degenen die strijden ter eere Gods. Spr. zet dan een en ander nader uiteen. Wat komen moet. Welk Kabinet ook naar voren moge ko men van Katholieken gezichthoek moe ten twee punten aangevat worden. Meer arbeid en beter ordening! Meer arbeid, want wij kunnen niet blij ven zitten met een leger van 400.000 werk- loozen Daarvoor moet de staat mogelijkheden scheppen. De energie van hét nieuwe Ka binet moet daarop gericht zyn, hetgeen spr. nader uiteenzet. Je binnenmarkt verdedi gen met alle macht, een soepeler tariefs machtigingswet, geen stokoude vrijhandels- theorieën; betere ordening, mar dan ko men wij aan het oude kapitalistische stel sel der ilberale macht. Zie maar naar de liberale pers, de liberale ambtenaren. „Quadragesimo Anno" zegt het zoo goed en uitdrukkelijk: „betere ordening met als onderdeel de sociale economische orde ning." Deze twee zaken vereischt een expert en dat is Pater Beaufort. Gaan wij dan den strijd in, den strijd om het beginsel, den strijd om God! Velen onzer tegenstanders strijden met het wapen der verdachtmaking en laster. Laten wij dat niet doen. Laten wij strijden met de liefde voor elkaar. We moeten als Katholieken samenwerken. Wanneer wij de liefde niet hebben, dan hebben wy niets. Van ons moet men kunnen zeggen: ze zijn toch beter, want zij zyn Katholiek. Laten de haatklanken van anderen u niet uit uw tent lokken. Laten wij doen als God voor Herodes en zwijgen. Helpen en steunen wij elkaar, voor God en voor ons zelf, dan zal ons loon Hierboven groot zijn. Na afloop van deze rede bracht mr. Bol sius dank aan den spr. voor zijn verheven woorden, de hoop uitsprekend dat allen bij de aanstaande verkiezingen hun plicht zullen doen door te stemmen No. 1 van de lijst. Vooraf en tydens de pauze zorgde het muziekgezelschap „Frans Schweitzer" voor wat vroolijke muziek. STILLE ARMEN EN STILLE WELDOENERS. Het feest- der „Wederopstanding" is na bij; gelouterd door de overweging van het Heilig Lijden gaan vrome zielen in blijd schap het naderend Paaschfeest beleven. Ook zij, die in stilte armoede lijden, ja, zij vooral voelen behoefte dit Paaschfeest blijde mede te vieren. Doch is niet een zekere welstand noodig om spontaan en vurig aan Gods roepstem gehoor te geven? Wilt dan dien stillen armen te hulp ko men, gij allen, die in staat zijt eén Paaseh- offertje hiervoor te brengen. Uw weldaad zal in stilte blijven, doch door het Paaschfeest van bedrukten in tenser en blijder te maken, zult gij uw eigen Paaschfeest in ongekende vrucht baarheid beleven. Giften zullen in grooten dank worden aanvaard en verwacht op girorekening no. 131200 van het Vincentiushuis te Leiden. Postadres Lorentzkade no. 32 Het welstandspeil in Zuid-Hollandsche steden Een vergelijkend overzicht van inkomens en vermogens LEIDEN'S BEVOLKING IS KOOPKRACHTIG De hoogte der inkomens en de grootte der vermogens van de bevolking eener stad zijn geenszins uitsluitend van belang voor wie dat inkomen geniet of dat vermogen bezit. Ook voor de gemeente-huishouding is dit alles van veel gewicht. Hoe grooter de ge middelde welstand in een stad is, des te lager kunnen de belastingen zijn, eener- zijds omdat bij een meer algemeenen wel stand slechts betrekkelijk weinigen op steun van gemeentewege zijn aangewezen, an derzijds omdat dan de opbrengst van een bepaald aantal belastmg-opcenten zooveel te grooter is en dientengevolge met minder opcenten volstaan kan worden. Daarnaast is de welstand van de bevol king uiteraard van de allergrootste betee- kenis voor den handeldrijvend en midden stand. Alleen wie wat heeft, kan wat be steden en naarmate de koopkracht van een stads-of donpsbevoLking grooter is, in die mate kan ook net debiet van den winkel stand stijgen. Wij laten hieronder een; overzicht vol gen van den welstand in Leiden in verge lijking met de andere middelgroote steden van Zuid Holland, waaronder wij in dit verband verstaan de steden met een in wonertal van vijf-en-twintig- tot honderd duizend en in vergelijking met de ge middelden van Zuid-Holland en van Neder land, een en ander gebaseerd op de laatst bekende officieele gegevens van de rijks belastingen. Een eerste maatstaf, waarin de welstand eener stedelijke bevolking tot uitdrukking komt, is het percentage ingezetenen, dat in de rijksinkomstenbelasting is aangesla gen. Hoe hooger dat percentage is, des te algemeener is de welstand over de geheele bevolking verdeeld. In Nederland bedraagt het percentage aangestagenen 17.4%, in Zuid-Holland is het hooger. n.l. 18.8%. De zes genoemde steden hebben naar volgorde de onderstaande percentages: Dordrecht19,6% Leiden .-.19.5% Delft 18.7% Gouda 18.4% yiaardingen16.4% Schiedam 16,1% Leiden neemt onder dit zestal dus de tweede plaats ui, met een percentage, dat slechts weinig minder is dan dat van nurn- mér één (Dordrecht) en dat boven de rijks- en provinciale gemiddelden ligt. Een tweede factor, waarmede rekening gehouden dient te worden bij de beoorde ling van den welstand eener stad, is het gemiddelde inkomen van-eiken belasting plichtige afzonderlijk Voor het gehselé land bedraagt dit gemiddelde inkomen 2105.—, voor Zuid-Holland f 2281.— en voor de zes genoemde steden, wederom in afdalende volgorde gerangschikt, Dordrechtf 74.000. Schiedam 68.000 Leiden 65.000. Delft 60.000.— Gouda 52.000.— Vlaardingen 52.000. Wat het gemiddelde bezit per aangesla gene betreft, weet Leiden zich dus iets boven het rijksgemiddelde te verheffen, zy het ook, dat het 't provinciale gemid delde niet weet te benaderen. Slaan wij tenslotte het totale belast-bare vermogen weer over de geheele bevolking om. dan krijgen wij voor Nederland een belastbaar vermogen per hoofd van f 1382.—, voor Zuid-Holland van 1682.en voor de zes vergeleken steden: Dordrecht 1205. Leiden1163. Delft 961.— Gouda 953. Vlaardingen 640. 'Schiedam 590. Alles bijeen genomen valt uit dit over zicht dus af te leiden, dat de betrekkelijke welstand, die uit den belastingplicht spreekt, in Leiden over breedere lagen der bevolking verdeeld is, dan gemiddeld in Nederland en Zuid-Holland het geval is, -terwijl de koopkracht eveneens boven het rijksgemiddelde uitsteekt. Vermogende in gezetenen telt onze stad verhoudingsge wijze slechts minder doch dank zij den om vang van hun bezit, is de vermogenspositie der geheele bevolking sterker dan die van de meeste vergelijkbare steden in de pro vincie. Dordrecht Schiedam Delft Leiden S 2119.— 2101.— 2093.— 2057.— Gouda 1938. Vlaardingen 1859. In deze opgave moet Leiden zich dus met de vierde plaats tevreden stellen, met een bedrag dat beneden de rijks- en provin ciale gemiddelden blijft. Echter komen in deze cijfers twee om standigheden niet voldoende tot haar recht. Ten eerste kan een bepaalde stad een grootere gemiddelde gezins-sterkte hebben dan een andere. Dan moeten dooréén ge nomen dus méér gezinsleden van het in komen van'eiken belastingplichtige leven dan in een andere plaats gemiddeld het ge val is. En bovendien kan, bijvoorbeeld door werkloosheid, een grooter deel der bevol king buiten den belastingplicht vallen. Een juister beeld van de koopkracht ver krijgt men dan ook door net totale belast bare inkomen over de geheele bevolking om te slaan en dus te berekenen, hoeveel het belastbare inkomen per hoofd bedraagt. Voor geheel Nederland is dit belastbare inkomen per hoofd dei bevolking 362. voor Zuid-Holland bedraagt het f 428. Rangschikken wij de zes vergelijkbare ste den weer naar volgorde, dan krijgen wij: Dordrecht f 409. Leiden 400. Delft 393.— Gouda 362. Schiedam 340. Vlaardingen306.— Hierbij herneemt Leiden dus weer de tweede plaats met een cijfer, dat tusschen de rijks- en provinciale gemiddelden in- iigt. Bezien wij thans den vermogenstoe- stand. In geheel Nederland is 2,2% der in- gezetenen in de vermogensbelasting aan- geslagen: voor Zuid-HoTand is dit percen tage 2,1. De genoemde steden hebben naar volgorde de onderstaande percentages: Gistermorgen brachten een 2ü-tal leerlin gen voor Lee ra res v. Koken (opleiding N 8) van de R. K. Vakschool voor Meisjes, aan het Galgewater alhier, onder leiding van de Dames C. Kramers en J. de Goede, resp. Adj.-Directrice en Leerares aan be doelde Vakschool, een bezoek bij de Leid- sche Coöp. Melkinrichting „De Landbouw" aan den Rijnsburgersingel 23. De dames werden ontvangen en rondge leid door de heeren B. v. d. Burg Wzn., Di recteur en A. Witmuts, Assistent-directeur van „De Landbouw". Eerst werd een kijkje genomen in het centrifuge- en pasteuriseer-lokaal, waarbij vooral de moderne platenpasteur aller be langstelling had én de dames zich zelf van de temperatuur, waarop Voltana-melk bij „De Landbouw" wordt gepasteuriseerd (7475 gr.), konden overtuigen Het ge heele pasteurisatie-proces werd hier met aandacht gevolgd, waarbij werd gewezen op de voordeelen van de Voltana-pas:eur (Vliespasteurisatie) boven de, meestal nog in gebruik zijnde, z.g. Deensc'ne pasteur. Dan werd een kijkje genomen by de botermakery en daarvandaan in het koel en bewaarlokaal voor melk, waar de ge pasteuriseerde Voltana-melk door middel van ammoniak over eqn gesloten koeler wordt afgekoeld tot 6—8 gr. en in een dub belwandige tank, van 5000 L. inhoud, be waard. Hiervandaan werd. ten bezoek gebracht i aan het roomzuur-lokaal, waarbij o.m. 'iet kweeken van het z.g. Moederzuur uit rein cultuur werd besproken. Vandaar kwam men op de melkonlvangst. waar alle melk bij aankomst door middel 'van de z.g. alcoholproef wordt gekeurd (zure melk wordt bij „De Landbouw" aan de leverancier teruggestuurd) Tenslotte werd op het laboratorium nog met veel belangstelling kennis genomen van het onderzoeken der melk op zuur graad, vetgehalte, duurzaamheid (reduc tase- en gistingsproef), bacteriën-onderzoek (sediments-proef) enz. Hiermee was deze leerzame excursie ge ëindigd en begaven zich de dames, na een woord van dank aan de directie van „De Landbouw" voor de prettige ontvangst, weer huis toe. In het Nutsgebouw alhier hield gis!er avond de Ver. tot Bescherming van Dieren haar jaarlijksche algemeene vergadering. Aan het door de secretaresse, mevr. v. Poelgeest uitgebrachte jaarverslag ontlee- nen wij, dat het ledental ook dit jaar weer is teruggeloopen en wel van ca. 600 in de goede jaren via 409 in 1935 tot 353 in 1936L Het contributiebedrag verminderde in ge lijke mate en dat terwijl het werk zich- steeds uitbreidt en een grooter beroep op de kas doet. De pliqhtcn van de afdeeling tegenover het Asyl komen op deze wijze ook in verdrukking, daar slechts 200 gul den kan worden afgedragen: in vroeger jaren was dit bedrag het drie- tot viervou dige. Van de werkzaamheden in het afgeloo- j pen jaar worden bijzonderheden vermeld omtrent: 1. Propaganda-actie op de scho len, 2. Het maandblad. 3 Propaganda in de couranten, 4. Kalenders, 5. Klachten en informaties, 6. Polikliniek, 7. De woonwa- genpaardjes. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd evenals het finantieel ver slag. Tot lid van het bestuur werd in de be staande vacature gekozen de heer W. Koops Azn. Na nog verschillende besprekingen volg de sluiting der vergadering.. 1.8% 1,7% 1,6% Gouda Leiden Delft Dordrecht 1,6% Vlaardingen 1,2% Schiedam 0.8% Leiden telt verhoudingsgewijze dus min der vermogende ingezetenen dan voor ge heel Nederland, zoowel als voor Zuid-Hol land "net gemiddelde is. Echter bedraagt bet vermogen van eiken aangeslagene in Neder land gemiddeld f 64.000.in Zuid-Holland 77.000.en in de zes vergeleken steden I onzer provincie in afdalende rangorde- Van een indertijd door den heer P. L. C Driessen gesticht fonds tot ondersteu ning van behoeftige werklieden der N.V. de Leidsche Katoen-Mij. is by de liquidatie een saldo vrijgekomen, dat besteed zal wor den om aan werklieden, die door het stop zetten van het bedrijf in November 1932 v.-erkloos werden een uitkeering te ver schaffen. Ruim 150 personen, die voor een groot deel ook nu nog werkloos zijn, zul len hierdoor gedurende een half jaar (oude- re werklieden gedurende 40 weken) een wekelijksche toelage van f 2.50 kunnen verkrijgen; een onverwacht buitenkansje J dat aan velen welkom zal rijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13