MAANDAG 22 MAART 1937 No. 8679 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE PAUS BESCHULDIGT DE DUITSCHE REGEERING De schoolramp in petroleumland Hedenavond Stadsgehoorzaal 28ste Jaargang 3)e£eidóelve6oti/fcant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toorintbetafing: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Van schending van het Concordaat Een schrijven uit Rome voorgelezen De Aartsbisschop van Berlijn, Mgr. von Pre ijsing, heeft in de St. Hed wig-kathe draal een Pauselijk schrijven voorgelezen, waarin de Paus het nationaal-socialistisch regiem er van beschuldigt het Concordaat te hebben geschonden en de atni-christelij- ke bewegingen aan te moedigen. Dit schrijven werd ook in alle andere katholieke kerken van Duitschland giste ren van den kansel voorgelezen. De Paus protesteert in dit schrijven scherper en duidelijker dan ooit te voren tegen de schendingen van het Concordaat, waaraan de Duitsche regeering en aan maar ondergeschikte instanties zich bij herhaling hebben schuldig gemaakt. Ofschoon de H. Vader niet aankondigt, dat het Vaticaan tot opzegging van het Concordaat zal overgaan, geeft Hij wel duidelijk te kennen, dat daarvoor -redenen te over zouden bestaan, en dat de H. Stoel zulks nog niet heeft gedaan uit bezorgd heid voor nog grootere onheilen, die aan de Duitsche katholieken worden toege bracht. De H. Vader verklaart, dat indien het tusschen het Duitsche Rijk en het Vaticaan gesloten Coneerdaat niet werd géëerbie- digd, de fout daarvoor niet ligt bij de Ka tholieke Kerk, maar bij de rijksregeering, welke de bepalingen van dit tractaat niet op loyale wijze heeft geïnterpreteerd. Letterlijk wordt in het schrijven dan het volgende verklaard: „....maar laten wij vortgaan, de rech ten der geloovigen te verdedigen tegenover de leiders, van uw volk. Laten wij ons niet doen beinvloeden door voorbijgaand suc ces of tegenspoed". Het schrijven critiseert vervolgens de Duitsche rassen-theorie en veroordeelt ern stig de theorie van „bloed en bodem". „Wie dergelijke dwalingen prefereert, schendt eens gezworen trouw. Overal waar men probeert de ouders te verhinderen hun kin deren op te voeren, zooals zij dat wen- schen, schendt men den trouw aan God. Nooit zal de Kerk vrijelijk de scholen er kennen, waar de met het kerkelijk onder wijs belaste onderwijzer niet vrij is of waar het onoerwijs wordt gegeven in anti- ©hristelij ken geest"; „Tot in de gevangenissen en concentra tiekampen moet men zoo noodig den lijfs dwang weerstaan", aldus besluit het schrij- Een circulaire van de N.S.B, Door de N. S. B. wordt een circulaire verspreid onder de Katholieken, waarin na een zeer welwillend gestelden aanhef eenige vierkante onwaarheden worden neergeploft wat betreft de tegenwoordige houding der R. K. Staatspartij tegenover de S. D. A. P. Als de Katholiek op de Staatspartijlijst stemt, dan zal hij na de verkiezingen be merken, „dat ook in Nederland, uw vader land, het partij ensysieem de oorzaak zal worden, dat kerken worden platgebrand, dat kloosters worden geplunderd, dat on schuldige nonnen op afschuwelijke wijze worden afgeslacht." Zoo staat 't er! En wat gebeurt er, als de Katholiek stemt op de N. S. B.? Zie naar de ge volgen van het nationaal-socialistische beheer in Duitschland!.... (Dit laatste staat niet in de circulaire). Ten slotte worden de Katholieken op geroepen tot besloten vergaderingen, waarop „de katholieke Nationaal-Socia- list" (hier volgt een naam) zal spreken. De Katholieken worden opgewekt te luis teren naar dien persoon.... rnplaats van naar de Bisschoppen. (Dit laatste staat óók niet in de circulaire) In alle katholieke kerken in Duitschland voorgelezen. In alle stilte zijn in den nacht van Zater dag op Zondag naar alle parochies exem plaren van het pauselijk schrijven gezon den, zoodat het gistermorgen van den kan sel kon worden voorgelezen. Slechts in en kele steden is het schrijven door de ge heime staatspolitie in beslag genomen. In Berlijn was het bisschop Graf von Preysing, die gistermorgen zelf het belang rijkste gedeelte van het Pauselijk schrijven van den kansel van de Hedwig Kirche voor- los. In een korte inleiding wordt eraan her innerd, hoe in 1933 het concordaat na een bezoek van von Paper, aan het vaticaan tot stand is gekomen. De Heilige Stoel tee- kende het concordaat omdat dit in het be lang van de Katholieke Kerk geacht werd,; hoewel het een gevoel van ongerustheid niet kon wegnemen. LAAT U NIET IN VERWARRING BRENGEN".... Bisschop van Trier waarschuwt. In de „Augsburger National Zeitung" heeft een katholiek geestelijke A, Heu- berger uit Hitzhofen (Bisdom E'lchstatt) zich laten verleiden om een „open brief' te schrijven, waarin deze priester een aan val richtte op de Duitsche Bisschoppen die in hun herderlijke brieven op scherpe wij- te stelling nemen tegenover het Nationaal- Socialisme. Intusschen heeft deze priester zijn ver keerde handelwijze ingezien en in een ver klaring aan den Bisschop van Eichstatt zijn zondig gedrag betreurd en herroepen. Aan de Nationaal-Socialistische autoritei ten heeft hij medegedeeld dat hij zijn „Open Brief' terugtrok en dat deze niet meer verspreid mocht worden, daar hij zijn verkeerde handelwijze inzag en wijl hij betreurde aan het katholieke volk erger nis gegeven te hebben. De partij-instanties hebben daarvan ech ter geen nota genomen en nog steeds wordt deze „open brief' in de katholieke streken van Duitschland verspreid. De Bisschop van Trier Mgr. dr. Rudolf Bornewasser heeft thans de ware toe dracht over het geval Heuberger vanaf den kansel laten verklaren en de kerkvorst voegt daaraan toe: „Het katholieke volk mag zich niet door een enkelen priester la ten misleiden. Doorslaggevend is datgene, wat de bischoppen leeren, die in voortdu rend contact staan met het Opperhoofd der Katholieke Kerk". VOOR IN NOOD VER- KEERENDE MISSIE VAN MGR. P. VERRIET OP CURACAO Van 2 vriendinnen 2. Tot intentie van de meest verlaten Geloovige zielen in het vagevuur 0 50 Tot intentie van een gezegenden ouderdom 10.— N.N. 1* Met Paasehzaterdag sluit deze actie in de R.-K. Pers. Dus nog slechts enkele dagen die door u kunnen worden benut. Wacht daarom niet langer maar zend uw gave per omgaand. Van uitstel komt afstel, terwijl uw be doeling toch is iets te geven. Hartelijk dank namens Mgr. Verriet en Pater de Bruyn. TWEE ONDERZEEBOOTEN NAAR DE ZUID-EUROPEESCHE WATEREN. Aangezien H.Ms. „O. 16", die een lange reis achter den rog heeft, eerlang naar Nederland zal terug- keeren, worden morgen twee on derzeebooten uit den Helder ter aflossing naar de Zuid-Europee- sche wateren gedirigeerd. ONBESCHRIJFELIJKE TOONEELEN Vier honderd vijf- en vijftig dooden geteld Dit nummer bestaat uit vier bladen. „Plotseling, even voor vier, verscheur de een fantastische vlam de lucht.... Dak en muren van dit ontzaggelijk groot gebouw werden als door een vul- canische uitbarsting in de lucht geslin gerd met een helsch gekraakviel het opgeheven gebouw te pletter.... toen was er één oogenblik van vreese- lijke stilte". Wanneer rampen op dergelijke groote afstanden plaats hebben, maken ze minder indruk op ons. Men is er eenigszins aan gewoon geworden, dat bepaalde streken steeds het terrein zijn waar zich natuur rampen en aardbevingen afspelen Maar stelt u eens voor het leèd van die honderden moeders wiër kind, of waarvan zelfs meerdere kinderen bij deze ramp om het leven kwamen. Wanneer men zich de omvang van deze verschrikkelijke ramp, die aan bijna 600 leerlingen het leven kostte, wil realiseeren, moet- men weten, dat de scholen daar in Amerika er heel anders uitzien dan in Europa. Het zijn hier meer gerieflijk ge meubileerde kazernes, die vaak door meer dere duizenden leerlingen bezocht worden. Een dergelijk gebouw was ook de school van New London, een klein stadje in Texas, waar de petroleum als het ware uit den grond opborrelt. Heel deze streek is als een reusachtig woud van boortorens en de lucht is hier altgd vervuld met een petro- leumgeur. De school van New London was een mo del voor de heele streek. Drie óf vier jaar geleden werd zij gebouwd en er werd on derricht gegeven in. boekhouden, stenogra fie, en alle soorten van wetenschappen, die het pioniersvolk hier noodig heeft. Tegen vier uur in den namiddag stonden de leer lingen reeds gereed om naar huis te gaan, toen een onmetelijke vlam opsloeg en heel de school als het ware met een slag ver brijzelde. Het is onmogelijk om een beschrijving te geven van den angst en de ontzetting, waarmede de omstanders, die de ramp za gen voltrekken, vervuld werden. Een groot aantal leerlingen (de school wordt door 1500 scholieren bezocht) was met hun leeraren in de groote aula bijeen. In een ander gebouw op 30 meter afstand gelegen, waren in de gymnastiek-zaal een 50-tal moeders bijeen, die op kun kinderen wachtten. Vandaar uit zagen zij hoe de ramp zich afspeelde. Toen ze de ontploffing hoorden, liepen ze naar het raam en zagen daar een afschuwwekkend schouwspel. Heel de school, die uit gewapend beton is opgetrokken, werd als het ware door een vulkanische uitbarsting omhooggeworpen; ineens stond het gebouw in brand en met een ontzettend gekraak verdween heel die massa in een zuil van rook en stof. Een der vrouwen, die de ramp zag afspelen, ver telde het volgende: „De ontploffing maakte betrekkelijk wei nig geraas: een soort doffe knal en nog eenig onderaardsch gerommel en de muren werden als door: een onderaardsehe golf opgeheven. Het dak rees omhoog als het deksel van een bus en stortte later op de puinhoopen ineen. Dat alles duurde slechts enkele secon den en toen stond de boel reeds in brand. Van alle zijden kwamen de arbeiders, die in de buurt aan het werk waren, toesnel len. Razend van smart stortten zij zich op de puinhoopen om te trachten nog enkele bebloede resten van hun kinderen te red den". Toen de nacht inviel ontrolde zich voor het oog der toeschouwers een fantastisch schouwspel. De rookende puinhoopen, waaruit nu en dan vlammen lekten, wer den verlicht door het felle licht van carbid lampen, wier geelachtig schijnsel aan heel het tooneel een spookachtig aanzien gaf. De directeur van de school trachtte de bedroefde ouders te helpen en te troosten, maar telkens als een lijk van onder de puin hoopen te voorschijn werd gehaald, speel den zich hartverscheurende tooneelen af. De kerk van de school werd onmiddellijk tot nood-hospitaal ingericht en weldra wa ren 27 dokters uit de naburige sad Dallas op de plaats van de ramp aanwezig. Roode kruis-auto's reden met hun droeven last af en aan. De meeste slachtoffers zijn kinde ren van 9 tot 14 jaar. VOORNAAMSTE NIEUWS De jongste opgave over het aan tal slachtoffers der ontploffing in het schoolgebouw toont aan, dat het aantal dooden 455, dat der gewon den 94 en der vermisten twee be draagt. Alle lijken zyn thans uit het puin gehaald, maar de getal len zijn nog voor herziening vat- De oorzaak van de ramp. Heel deze streek is vervuld van een soort aardgas, dat hier „nat-gas" wordt ge noemd. Dit gas is reukloos en om ongeluk ken te voorkomen laat men het gewoonlijk in de open lucht verbranden, in kuilen die men in de grond heeft gegraven. Dit gas heeft ook de schoolgebouwen vervuld en is plotseling tot ontploffing gekomen. Het onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat na den bouw der school het systeem van centrale verwarming met stoom werd vervangen door het systeem met gas. Volgens den aannemer, die de school heeft gebouwd, werd deze wijzi ging aangebracht uit bezuinigingsoverwe gingen. De procureur heeft verklaard, dat er geen enkele reden is, om te veronderstellen, dat nalatigheden of onregelmatigheden zyn ge schied. De begrafenis der slachtoffers. De geheel in royw gedompelde stad heeft deelgenomen aan de verschillende kerke lijke plechtigheden, die werden verricht ter herinnering aan de slachtoffers van de ontploffingsramp. De kleine lijkkistjeS, be dekt met bloemen, vulden de kerken en tempels, waar de geestelijkheid uit alle deelen van Texas en Louisiana de diensten leidden. Er is vrijwel geen familie te New London, welke voor de ramp is gespaard gebleven. Van het einde van den ochtend af bega ven zich Zaterdag lange stoeten langzaam naar de in den omtrek der stad gelegen be graafplaatsen. Voorts zyn er ouders, die het stoffelijk overschot van hun kinderen naar de begraafplaatsen van hun geboorte plaatsen zullen doen overbrengen. Het petroleumlan<L Texas is het nieuwe Mekko waar petro- leumzoekers hun fortuin trachtten te ma ken. Het is een heel eigenaardig land. Wij ryden thans met een snelheid van 100 kilo meter over den eindeloos langen weg, die sinds enkele jaren hier is aangelegd. Vroe ger kende men hier slechts een aaneen schakeling van kuilen en gaten, in de roo de aarde. Het landschap biedt een ver- schikkelijk aanzicht. Geen boom, geen ri vier. Links en rechts van den weg en voor ons, tot in het oneindige, de uitgestrekte vlakte, waaraan de oorspronkelijke bewo ners van dit land zoo gehecht zijn, doch dat voor een Europeaan den indruk maakt van een troostelooze woestijn en geen en kele bekoring heeft, zooals van de vriend- lij ke landstreken, die wij in Europa zoo tal rijk kennen. Nu en dan ziet men een hou ten hut, zoo ellendig en zoo primitief, dat men eerder aan een stal dan aan een wo ning zou denken. En toch huizen daar men- schen, meestal negers ,wij weten niet waar van ze bestaan, want rond deze „woningen" groeit niets, er is geen levend wezen te be speuren, men ziet alleen een hoop vuilnis en een hoop oud roest, dat door geen en kele vuilnisman zal worden weggehaald. Deze armoedige hutten met hun vuilnis belten, die gewoonlijk boven het dak uit steken, en waarboven meestal het armzalig geraamte staat van een oud Fordje, maken een ongelooflijk troosteloozen indruk. Op ordelooze wyze ryzen de steenen muren uit den grond. Links en rechts, overal, rond de boor putten, staan de huizen, winkels, c#fé's, een kerk en een school, alles schots en scheef door elkaar. Vlak voor de kerk staat een boortoren en dan nog een, midden op het kerkhof. Dit kerkhof maakt een vreese- lijken indruk. Omringd door een hekwerk, tracht het te gelijken op al de andere kerk hoven van de wereld, en ongetwijfeld zou het daarmee ook eenige overeenkomst ver- toonen, wanneer er niet die stalen toren stond, met die geweldige pomp die dag en nacht het vloeibare goud naar boven pompt. Vloeibaar goud, rijkdom uit den grond, dood en verderf, alles door elkaar. BUITENLAND. De Paus beschuldigt de Duitsche regee ring van schending van het Concordaat. (lste blad). De begrafenis der slachtoffers van Cli- chy is gisteren zonder incidenten verloo- pen. (4de blad). De opmarsch der regeeringstroepcn aan het Guadalajara-front wordt voortgezet. (4de blad). De Oostenrijkschc minister Neustadter Stürmer afgetreden. (4de blad). De toestand bij de staking in de Chrysler- fabrieken wordt ernstig geacht. (4de blad). Bloedige botsingen op Porto Rico. (4de blad). De ontploffingsramp in Texas, (lste blad). De wereldvlucht van miss Earbart ontij dig geëindigd. (Luchtv., 2de blad). BINNENLAND. Overleden is Z. H. Ex. Mgr. Pacificus Bos. (Kerkn., lste blad). Echtelijk drama te Vlissingen door op treden van de politie voorkomen. (Gem. Ber., 3de blad). Onde roofoverval te Merkelbach opge helderd. (Gem. Ber., 3de blad). Ernstige vechtpartij te Berchem. (Gem. Ber., 3de blad). Verduistering door boekhouder te As sen. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Ajax wint opnieuw, Feijen- oord heeft haar tweede nederlaang te pak ken. Vreugd en leed ook in de promo tie- en degradatiecompetitie. De dis trictswedstrijden te Groningen door Zuid gewonnen. De wedstrijd Oostenrijk Italië gestaakt vanwege levensgevaarlijk spel. Duitschland verslaat Frankrijk met 40 (2de blad). WIELRENNEN: De Fransche wielrijder en wereldkampioen André Raynaud bij wedstrijden te Antwerpen verongelukt. (2de blad). GYMNASTIEK: De 17e jaarvergadering- van den D. H. G. B. te Haarlem gehouden. (2de blad). ZWEMMEN: Bij de opening van het Bosbad te Den Haag werden twee nieuwe Ned. records gevestigd. (2de blad). BILJARTEN: De Belg Gabriels opnieuw wereldkampioen Cadre 45/2. (2de blad). naar de Wij herinneren ten overvloede nogmaals aan de groote propaganda-bijeenkomst der R. K. Staatspartij in de Stadsgehoorzaal. Spreker de bekende redenaar mr. J. Bomans. Aanvang 8.15 uur. Entree slechts 10 cents.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1