Natuurmonumenten in Nederland 28ste Jaargang ZATERDAG 20 MAART 1937 No. 8678 S)e Ceicbolie (Bowïamï DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT s Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Gezinspolitiek In het laatste nummer van „De Op- marsch" wordt opgemerkt, dat ook in den tijd, die achter ons ligt, de gezinspolitiek niet is verwaarloosd. Wij noteerm schrijft „De Opmarsch": 1. Bij de omzetbelasting werd door in voering van diverse vrijstellingen voor eerste levensbehoeften de druk dezer hef fing voor groote gezinnen aanzienlijk be perkt. 2. Er kwam een wettelijke regeling van de huisindustrie tot stand, die voor een verbod van den fabrieksarbeid der ge trouwde vrouw de mogelijkheid opent. 3. Bij de herziening van het tarief van de Inkomstenbelasting werd de regeling van den kinderaftrek aanmerkelijk verbe terd. 4. De opcenten op den suikeraccijns werden door het onverzettelijk afwijzen der Katholieke fractie teruggenomen, niet tegenstaande Minister Oud voorstelde, die verhooging maar te behouden. 5. Dezelfde Minister nam na krachtig verzet van de Katholieke fractie 20 opcen ten op de Omzetbelasting terug. 6. Een amendement-Suring op het ont werp tot bezuiniging op de onderwijsuit gaven opende de mogelijkheid, om in spe ciale gevallen met het oog op het gezins- belang een uitzondering te maken op de voorloopige pensionneering van 60-jarige onderwijzers. 7. Eep ander amendement-Suring bracht het verplichte ontslag van de ge huwde onderwijzeres. Reeds eerder was het ontslag van de onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, verplichtend gesteld. 8. Hetzelfde ontwerp betreffende de on- derwijsbezuiniging bracht ook een gunsti ger schoolgeldregeling voor de groote ge zinnen. 9. Een wijziging van het Wetboek van Strafrecht behelsde een betere bescher ming van de jepgd tegen zedelijkheidsde licten en moreele besmetting. Een amende- ment-Goseling, daarop aangenomen, richt te zich speciaal tegen het gevaar, dat voor de jeugd dreigt uit de uitleenbibliotheken. „Dit lijstje" aldus besluit „De Op marsch" „is uiteraard zeer onvolledig. Slechts in het oog springende maatregelen werden vermeld. Er zou een heel wat groo- ter bestek noodig zijn, om te doen zien, hoe volledig en voortdurend het beleid van de Katholieke fractie doorweven is geweest van zorg voor het gezinsleven. Diezelfde gedragslijn zal in de komende jaren de hare zijn. En verwacht mag wor den, dat dan de verbeterde economische en financieele toestand in staat zullen stellen tot nog vruchtbaarder arbeid". De gezinspolitiek mag ook in dezen tijd niet worden verwaarloosd! En erkend moet worden, dat zij niet is verwaasloosd, maar.er had toch meer gedaan kunnen worden. In de Eerste Kamer zeide de heer Fles- kens 19 Februari j.l.: „In de Memorie van Antwoord kent de Regeering zich al is het op de bescheiden wijze, welke wij van haar gewoon zijn tot op zekere hoogte een bewijs van goed gedrag toe in zake de door haar gevoerde gezinspolitiek. Mijnheer de Voorzitter! Ik herhaal, dat ik dankbaar en erkentelijk ben voor het goede door haar verricht, doch daarnaast moet mijn betoog de over tuiging hebben versterkt, dat een be hoorlijke en afdoende gezinspolitiek nog tal van maatregelen vraagt op ver schillend terrein, waaraan tot nu toe geen of niet voldoende aandacht werd geschonken. En het is juist deze om standigheid, Mijnheer de Voorzitter, welke mij dwingt het te zeggen, dat dit onderdeel der door dit Kabinet ge voerde Regeeringspolitiek mij geens zins heeft bevredigd, terwijl ik thans reeds instantelijk wensch te verkla ren, dat het mij moeilijk zal vallen aan het komend Kabinet, aan de komende Regeering mijn algeheelen steun te verleenen, wanneer ook het groote ge- 'tin niet in het centrum har er belang stelling zou staan. Dit zij nu reeds ge zegd, nu wij aan den vooravond staan, dat waarschijnlijk weer een nieuwe en Bijna 10.000 H. A. werden voor ons en het nageslacht gespaard - Vernietiging allerwege - Wie helpt tot behoud? De algemeene ledenvergadering van de Vereeniging tot behoud van Natuurmon um enten werd heden te Amsterdam gehouden onder leiding van mr. P. G. van Tienhoven. Het bestuur der Vereeniging waardeert het, zeide de voorzitter in zijn openings woord, dat zoovele natuurvrienden van heinde en verre naar Amsterdam stroo men, gedreven ook door bezorgdheid over de veranderingen, die de natuur van Ne derland ondergaat. De ernst van den arbeid der vereeni ging neemt het bestuur steeds meer in be slag, want overal komt het landschap van ons vaderland in het gedrang. Bij werkverschaffing dient niet alleen de vraag te worden gesteld welk bedrag er mede gemoeid is, hoeveel personen aan het werk gezet kunnen worden, of het werk economisch verantwoord is en wat wij zullen krijgen, maar ook en vooral wat wij zouden verliezen. Dikwijls blijkt het verlies grooter te zijn dan het voor deel. Het geeft echter voldoening te er varen, dat reeds in verschillende gevallen bij waterstaatkundigen, ontginnings- of werkverschaffingsarbeid kennis en be wust worden van de waarde der natuur een oplossing geeft in vraagstukken om trent behoud van ouden rijkdom en het scheppenvan nieuw natuurschoon. Het jaarverslag, hierna uitgebracht door den secretaris, dr. Jac. P. Thijsse, vermeldt voor het eerst sedert jaren dat het ledental weer steeg en wel met 314, doch desondanks vertoont het totaal der contributiebijdragen nog een daling, ver band houdende met het feit, dat verschil lende leden zich genoopt zagen hun bij drage te verminderen. De grootsche plannen voor werkver schaffing, door den Minister van Sociale Zaken in de Eerste Kamer aangekondigd, sporen het bestuur tot bijzondere waak zaamheid aan. Er zijn en worden in werk verschaffing werken uitgevoerd, die de vereeniging van harte toejuicht het Amsterdamsche boschplan kan daarom trent als voorbeeld dienen maar nog al tijd dreigt aan vele zijden het gevaar, dat ten koste van groote geldelijke offers ver arming veroorzaakt wordt van ons erfdeel aan natuurschoon. Het bezit der vereeniging kon worden uitgebreid o.a. met verschillende percee- len ter afronding van de terreinen bij Dwingeloo, bij Oisterwijk, bij Balinge, bij Wanneperveen en bij Noordlaren. Voor den aankoop van een paar vogelbroed plaatsen op Texel, de Bol en het Schar, werd een beroep op het groote publiek gedaan, dat bij tienduizenden van dit mooie eiland komt genieten. Dank zij de medewerking, van vele zijden ondervon den, slaagden de beide aankoopen: het Schar is reeds eigendom der vereeniging geworden en de overdracht van het ge deelte van de Bol kan dezer dagen worden tegemoet gezien. Aan giften en rentelooze voorschotten werd voor deze aankoopen een bedrag van bijna 13.000.ontvan gen. De bezittingen der vereeniging beslaan thans een oppervlakte van 9617 H.A. en de meeste van de Nederlandsche landschapsvormen zijn er in vertegenwoordigd. Dui zenden natuurvrienden genieten van de natuurmonumenten en de vereeniging verschaft aan die al len schatten aan kennis, geluks gevoel en geestelijke gezondheid voor nu en altijd. zware last zal worden gelegd op het groote gezin, door de invoering van een meer uitgebreiden dienstplicht, welke uitbreiding vooral op de groote huishoudens weer zal neerkomen". Wij zijn lang nog niet, waar wij willen en waar we moeten komen, op het ter rein van de gezinspolitiek! Wij willen niet daar komen, waar men in Italië aangeland is. Het stelsel van hu welijkspremies en van kinderpremies, zoo als dat is ingevoerd door den Italiaanschem Fascistenraad, valt ons niet in den smaak; integendeel! Er moet echter in onze Nederlandsche wetgeving nog heel wat worden verbeterd, als deze wil beantwoorden aan de eischen van een gezonde gezinspolitiek. Wij moeten ten krachtigste er naar streven, die verbeteringen te verkrijgen! Het jaarverslag eindigt met een krach tig pleidooi, het ledental uit te breiden, opdat de vereeniging in de naaste toe komst nog veel meer tot stand kan bren gen dan zij reeds deed. De heer J. Drijver hield vervolgens een voordracht over de „Nieuwe Vogelwet 1936", die waarschijnlijk in den loop van dit jaar in werking zal treden. Deze nieu we vogelwet huldigt dezelfde principes als die van 1912 en moet als een verbe terde uitgave ervan beschouwd worden. Principieel verleent de regeering thans aan alle in Europa in het wild levende vogels bescherming, met uitzondering van de soorten, in de jachtwet genoemd, en van het pluimvee. Ter voorkoming van schade aan met name genoemde bedrijven kan de bescherming, het zij voor bepaal den, hetzij voor onbepaalden tijd, voor het geheele rijk of voor een gedeelte er van worden opgeheven. Deze regeling is veel soepeler dan de regeling van thans. Na de pauze sprak mr. H. Westermann, over: „De lang verbeide natuurbescher mingswet". Ten slotte sprak prof. Weevers over: „Het werk der adviescommissie inzake natuurbescherming". Spreker wees er op, dat volk en regee ring doordrongen moeten worden van de waarheid, dat het wel mógelyk is natuur lijke gemeenschappen te vernietigen, maar niet ze te scheppen. Wat in den loop der eeuwen is gegroeid, kan niet kunstmatig worden gemaakt. Wil men in ons zoo dichtbevolkt land over vijftig jaar nog de mo gelijkheid hebben natuurlijke le vensgemeenschappen te bestudee- ren, van hun schoonheid te ge nieten, dan moet de mensch van nu ze ontzien als een kostbaar goed. VOOR IN NOOD VER- KEERENDE MISSIE VAN MGR. P. VERRIET OP CURACAO WAARDE LANBGENOOTEN, Wat ben ik u dankbaar. De 12.000.zijn overschreden, de helft van het benoodigde geld is bijeen. Nog 14 dagen en ik ga naar mijn Bis schop en ik zal hem overleggen al die lange lijsten met giften; ik zal hem u al uw intenties aanbevelen en ik verzeker u, dat het gebed van Mgr. Verriet, dat van my en alle arme katholieken in Suriname gezamenlijk zal worden opgezonden naar den Gever van alle goed. We zullen kunnen bouwen een kerk voor de arme katholieke bevolking en het werk voor de jeugd zal intens kunnen worden aangepakt. Uw gift wordt prachtig besteed. Gij, die nog niets hebt gegeven, helpt direct, want ik kan u niet zeggen hoe hard noodig het is. H. Joseph bidt voor onze weldoeners. Uw dienaar in Christus: Pater A. DE BRUIJN O.P., Pastorie Berg en Dalsche weg 40, Nijmegen. Giro 288575. Giften worden gaarne aangenomen by de Redactie van ons blad. N. N., Voorhout 10. N. N., Leiden 2. GASVERGIFTIGING IN ZUID AFRIKAANS C HE MIJN. Veertig inboorlingen omgekomen. In de goudmyn Simmer Jack bij Ger- miston, in Zuid-Afrika, zijn door het ont snappen van mijngas 290 personen lijden de aan een gasvergiftiging. Het zijn veertig blanken en 250 inboor lingen. Van de blanken verkeert niemand in levensgevaar, doch een veertigtal in boorlingen is om het leven gekomen ten gevolge van de gasvergiftiging. Vijftien personen zyn zoo ernstig ziek, dat men vor hun leven vreest Een dertigtal perso nen wordt nog vermist. Tengevolge van het ontsnappen van het gas is in de mijn brand uitgebroken. De ontploffingsramp in T exas VIJFHONDERD SLACHTOFFERS REEDS GEBORGEN. De autoriteiten deelen mede, dat tot gis teravond toe het stoffelijk overschot van vijfhonderd slachtoffers van de ontploffing in de school van New-Londen is gebor gen. Hieronder was het stoffelijk over schot van zeventien onderwijzers. De gouverneur heeft den staat van be leg afgekondigd. De politie zal door de na tionale garde vervangen. worden. Onbeschrijflijke tooneelen. Onbeschrijflijke tooneelen hebben zich voorgedaan bij de bevrijding der laatste slachtoffers uit de puinen van de school. Het schijnt, dat overal verwarring heerscht, ondanks de voortreffelijke hulporganisa tie, die onder leiding staat van de comman danten der nationale garde. De onherken baar uiteengereten lijken der slachtoffers liggen thans in de geïmproviseerde lijken huizen. Het scho.uwspel der ouders en vrienden der slachtoffertjes, die van de eene baar naar de andere loopen in de hoop hun kind nog te kunnen her kennen, is niet te verdragen. De regen stroomt neer en de wolken hangen laag boven dit too- neel der verschrikking. Uit het geheele land zijn journalisten herwaarts gekomen, zij vinden echter een volstrekte verwarring, iedere officieele persoonlijkheid geeft weer een ander totaal van slachtoffers. Hoewel officieel bekend gemaakt is, dat er 425 doo- den zijn gevallen, verzekeren toch betrouw bare personen, zooals de directeur der school, dat het totale aantal ruim 500 be draagt. Doktoren, leden van het Roode Kruis en ziekenverplegers zijn voortdurend bezig met het verleenen van hulp aan de slacht offers van de ontploffing, welke een der grootste tragedieën in de geschiedenis van Amerika vormt. De doktoren hebben ver klaard, dat de meeste slachtoffers, die men gevonden heeft, overleden zijn aan sche delfracturen, en dat 'van de 175 kinderen en onderwijzers, die gewond zijn, velen er niet het leven zullen afbrengen. Natuur gas een zegen. Omtrent de oorzaken van de ontploffing tast men nog steeds in het duister hoewel ingenieurs van meening blijven, dat zij ver oorzaakt is door ophooping van het van de petroleumvelden afkomstige natuurgas. De commandant van de nationale garde heeft een commissie van officieren be noemd voor het instellen van een onder zoek, en morgen zal een commissie uit het Congres naar Texas haar werkzaamheden aanvangen om na te gaan of er sprake is van misdadige nalatigheid. Men gelooft, dat de ontploffing is ont staan doordat een mengsel van gas en stoom, dat ontsnapte uit een buis, welke petroleum toevoerde en welke onder de school doorliep, door onbekende oorzaak vlam heeft gevat. De wreede ironie van het lot heeft ge wild, dat men uit de puinen een school bord vandaan heeft gehaald, waarop met krijt geschreven stond: „De petroleum en het natuurlijke gas van Texas zijn de groot ste natuurlijke zegeningen. Zonder deze beide was deze school hier niet en geen van ons zou hier zijn om onze lessen te leeren." De oorzaak. NEW LONDON, 20 Maart. (A.N.P.) Een deskundige, die belast is met het instel len van een onderzoek officieel zyn drie instanties met e,en onderzoek belast heeft als zyn meening te kennen gegeven, dat de oorzaak van de ontploffing in de school gezocht moet worden in het feit, dat gas tusschen de muren is gekomen. Van de zes gasradiatoren, die na de ont ploffing in tact gevonden zijn, heeft de des kundige slechts bij één voldoende uitlaat gevonden. De ontploffing is door een vonk ontstaan. Bijna de helft der schoolgaande jeugd omgekomen. NEW LONDON, 20 Maart. (A.N.P.) Het blijkt thans, dat bijna de helft van de schoolgaande jeugd uit deze streek bij de ontploffingsramp het leven heeft verloren. Hoe hevig de ontploffing en hoe triest de gevolgen wel zijn, blijkt uit een verklaring van leden van het Roode Kruis, volgens welke het niet zal lukken meer dan om streeks honderd slachtoffers te identificee- ren. Wel zal nog alles in het werk worden gesteld om identificatie zoo ver mogelijk uit te voeren en heeft de staat zoowel als de federale regeering alle wetenschappe lijke hulpmiddelen ter beschikking gesteld, maar al mag het dan ook gelukken nog van eenige lijken de identiteit op te sporen, by velen zal dit onmogelijk blijken. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Dinsdag worden in de Fransche Kamer de interpellaties gehouden over de gebeur tenissen te Clichy. (2de blad). Grandl vertegenwoordigt Italië bij de a.s. kroningsfeesten. (2de blad) De stakingsterreur in Amerika. (2de blad) Een groot succes der regeeringstroepen aan het Guadalajara-front Verscheidene plaatsen herovenL (2de blad). De ontploffingsramp in Texas. (1ste blad). BINNENLAND. Doodslag te Ede. (Gem. Ber., 2de blad). De vermiste veehandelaar te Loenen verdronken. (Gem. Ber., 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Leidsche R. K. Damclub „Gezellig Samenzijn" kampioen van het Haagsch Damdistrict. (4de blad). De wereld in vogelvlucht Sensationeel nieuws uit Spanje. De re geeringstroepen hebben aan het front van Guadalajara een groot succes op de Italia nen behaald. Volgens mededeeling van een Spaansche officier zouden er n.l. alleen Italianen tegenover de regeeringstroepen hebben gestaan, zonder assistentie van Spanjaarden en Duitschers. Zij zouden eens hebben willen toonen, wat zij konden en zyn zoo grondig verslagen, dat verschei dene dorpen en plaatsjes aan het Guada lajara-front door de roode militie is her overd. General Queipo de Llano spot een beetje met dit succes; de krijgsoperaties zyn aan onzen kant opgeschort wegens den regen en daarom melden de linkschen suc cessen, welke niets om het lijf hebben. Maar de val van Brihuega geeft hij toch toe, hoewel dat natuurlijk volgens zijn uit leg ook van geen noemenswaardige betee- kenis is. De regeerings-autoriteiten hechten van hun kant een zeer groote beteekenis aan deze overwinning en beweren dat alle voor- deelen, welke het rechtsche offensief de vorige week heeft behaald weer verdwe nen zyn. Merkwaardig is de publicatie van een boodschap van Mussolini aan zijn „vrijwil ligers" in Spanje, waaruit wel zeer duide lijk blijkt, dat de Italiaansche interven tie in Spanje volkomen officieel en in mi litair verband is georganiseerd. Hetgeen trouwens toch niet anders denkbaar was. De relletjes te Clichy zullen Dinsdag een naspel hebben in de Kamer. De Parti Social Frangais wil een wetsontwerp indienen om de vrijheid van vergadering te handhaven. Ook de radicaal-socialisten zijn daarvoor. Men verwacht, dat de Kam.er het de re geering niet moeilijk zal maken. Een angstig moment zal het nog zijn, wanneer Zondag de begrafenis der slacht offer plaats vindt. Wanneer er dan ge demonstreerd wordt, is de kans op botsin gen natuurlijk weer groot. In Amerika gaat het meenens worden met de stakingen. De rechter van Detroit heeft bevel gegeven tot uitzetting en ar restatie van de 6000 stakers, die de Chrys- ler-fabrieken bezet houden. Men wil daar toe met geweld overgaan, zoodra er vol doende troepen aanwezig zijn. Maar de sta kers recruteeren ook hun mannetjes. Zulk een dreigende toestand is er al meer ge weest, toen de fabrieken van de General Motors te Flint ontruimd moesten wor den. Daar is ten slotte niet veel van terecht gekomen. Hoe zal het hier gaan?

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1