No. 8676 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Een algemeene staking van een halven dag Als waarschuwing der Parijsche arbeiders DE BALANS DER VOORJAARSBEURS 28ste Jaargang DONDERDAG 18 MAART 1937 ÊcidaeheSoii/fcci/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooroitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regd Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be« betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Nederlandsche schepen in Spaansche wateren DAAD VAN ZEEROOVERIJ. Minister De Graeff bestempelt aldus de aanhouding van Nederlandsche schepen. In de vergadering van de Eerste Kamer heeft de minister van Buitenlandsche Za ken gistermiddag verklaard, dat hij de aan houding van Nederlandsche schepen in de Spaansche wateren zuiver een daad van zeerooverij acht. Daar moest een daad tegenover worden gesteld en die bestaat In het zenden van oorlogsschepen. DE „JAVA" IN DE ROODE ZEE. De Nederlandsche kruiser „Java" is gis teren te Aden aangekomen. Met volle kracht heeft het schip zijn reis naar de Middel zijn reis naar Sète vervolgd. DE 0—16 NAAR DE SPAANSCHE WATEREN? Ter behartiging van de belangen der Nederlandsche koopvaardij. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Ne derlandsche onderzeeboot O16, die de vorige week op de Taag is aangekomen, van de Nederlandsche regeering op dracht heeft gekergen, voorloopig in de Spaansche wateren te blijven "ter beharti ging van de belangen der Ne d e r 1 a n d- sche koopvaardij. DE „JONGE JOHANNA" WEER VRIJ. Ook de lading vrij gegeven. Het s.s. „Jonge Johanna", dat. gistermor gen door een nationalistisch oorlogsschip naar Ceuta werd opgebracht, is, na in deze Noord-Afrikaansche haven te zijn onder zocht, dadelijk weer vrijgegeven. In het bezit van zijn geheele lading heeft het schip zijn réis naar "Cette "vervolgd. De „Triton" op weg naar huis. De „Triton", welke vorige week in de Spaansche wateren werd aangehouden en eenige dagen later werd vrijgegeven, is Woensdagmiddag 1 uur op weg naar Am sterdam, Ouessant gepasseerd. De wereld in vogelvlucht De onlusten te Clichy, de Parijsche voor stad, waar demonstreerende Volksfronters slaags zijn geraakt met de politie, heeft vandaag een nasleep in den vorm van een halfdaagsche algemeene staking te Parijs. Men is in linksche kringen erg boos, dat de demonstratie tegen de vergadering der Parti Social Frangais zoo'n noodlottig ver loop heeft gehad Maar ir. plaats van de schuld aan zichzelf te geven, wordt de schuld geschoven op de schouders van de politie, die haar plicht heeft gedaan, en op de Parti Social, wier vergadering pro- voceerend zou zijn geweest. Er wordt thans bij de regeering aangedrongen op een ont binding van alle fascistische bonden, al thans op een vergaderverbod voor die bon den en bovendien op „zuivering" van het politiecorps. Om aan deze eischen kracht bij te zetten heeft men voor hedenochtend een algemeene staking voor Parijs afge kondigd. Wij begrijpen het, dat het Fran- sche Volksfront een hekel heeft aan de fascistische bonden, maar als het er te gen protesteert, dat de fascistische metho den van Hitier en Franco in Frankrijk dreigen te warden ingevoerd, dan mogen we toch wel opmerken, dat het Volksfront zelf al aardig op weg ïs om deze metho den tegen hun tegenstanders toe te passen. Uit Madrid wordt gemeld, dat daar van morgen een zwaar gevecht is ingezet met hevig kanongebulder in het Westelijk ge deelte van de stad. Zou dat het aangekon digde nieuwe offensief zijn of een aflei dingsmanoeuvre? Aan dien kant hebben de nationalisten reeds en vaak aangeval len, dat het nauwelijks denkbaar is, dat zij nu eenig succes zullen behalen. In het Noorden heeft de regeering een aanval ondernomen bij Huesca. Daarbij is een Nederlandsche vrijwilliger door de troepen van Franco krijgsgevangen ge maakt. Het Nederlandsche schip „De Jonge Johanna", dat gisteren door de rechtschen in de Spaansche wateren is aangehouden, is weer vrijgelaten. De aankomst van de „Java" in. deze wateren wordt nu toch wel dringend gewenscht. Fascistenbonden moeten verboden worden ZUIVERING VAN DE POLITIE GEEISCHT. Het stakingscommtwiqué. De bond van vakvereenigingen in het district Parijs heeft het volgende commu niqué gepubliceerd: „De bond van vakvereenigingen is ten aanzien van de bloedige gebeurtenissen te Clichy, welke een gevolg zijn van de voortdurende provocatie van de fascisti sche. bonden van oordeel, dat het thans genoeg is en dat reeds teveel bloed van arbeiders heeft gevloeid en met het oog op de spontane stakingsbeweging, welke Woensdag uitbrak als normale reactie op de vreeselijke provocatie van Clichy, kon digt zij voor Donderdagochtend een alge meene staking van een halven dag af. Het werk moet overal hervat worden op het gewone uur van aanvang van den middag werktijd. Dit neerleggen van den arbeid moet het karakter hebben van een waarschuwing, teneinde uiteindelijk te verkrijgen, dat de fascistische bonden onmiddellijk en geheel worden ontbonden en dat kolonel de la Rocque wordt "gearresteerd, verder dat krachtige maatregelen wórdën gériomen tegen hèn, die verantWóordelijk zijri Voor het schieten en dat het politieleger en de bestuursorganen gezuiverd worden, ten einde hef republikeinsch gevoel te her nieuwen en te versterken. De bond verklaart, dat de demonstratie van Donderdag verre van gericht te zijn tegen de regeering van het Volksfront, wel ke aan het bewind moet blijven, bedoelt de regeering te helpen den tegenstand te overwinnen, welke zich verzet tegen de toepassing van de maatregelen, welke ten doel hebben de orde te ..andhaven. Om dit nauwkeurig duidelijk te maken, beperkt de bond de staking tot den ochtend geheel vrijwillig, teneinde de interpellan- ten van de oppositie, welke Donderdag middag in de Kamer zullen trachten de re geering in moeilijkheden te brengen, on mogelijk te maken deze beweging uit te buiten tegen de regeering. De bestuurscommissie der C. G. T. heeft in den afgeloopen nacht om 2 uur een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de volgende besluiten zijn genomen: 1. De afgekondigde algemeene staking zal beperkt blijven tot den ochtend van Donderdag. 2. De hervatting der werkzaamheden zal normaal om 12 uur geschieden. 3. De arbeiders der openbare diensten en functionarissen, uitsluitend der gemeen schappelijke transportdiensten, zullen blij ven werken. 4. De arbeiders in het dagbladbedrijf en in de verzendingsbedrijven voor dagbla den zullen normaal aan het werk blijven. 5. Buiten het gebied van Parijs zal gee nerlei staking ondernomen worden. De permanente bestuurscommissie van de socialistische partij heeft laat in den nacht een communiqué uitgegeven, waar in onwankelbaar vertrouwen in de regee ring tot uitdrukking wordt gebracht. Zij rekent op de regeering van het Volksfront en op de republikeinsche meerderheid voor het nemen van maatregelen tegen iedere mogelijke herhaling van ongeluk ken als in Clichy. Tevens rekent zij op de kalmte, de koelbloedigheid en het zelf vertrouwen, dat de Fransche arbeiders al tijd op moeilijke oogenblikken aan den dag hebben weten te leggen. Verbod van vergadering der fascistische partijen. Het comité van samenwerking tusschen de communistische partij en de federaties van de Seine en Seine et Oise der socia listische partij in het Parijsche gebied is in buitengewone vergadering bijeengekomen. Na de vergadering is een communiqué uit gegeven, waarin bevestigd wordt, dat er een hechter eenheid dan ooit bestaat tus schen de socialisten en communisten in den strijd tegen hen, die in Frankrijk, de methodes willen toepassen van Hitier en Franco. Het comité heeft besloten een schrijven te richten tot den minister van binnenlandsche zaken om hem te vragen in den vervolge een doelmatiger verband in te stellen tusschen zijn diensten en de leiders der organisaties van het Volks front om te vermijden, dat gebeurtenissen als te Clichy terugkeeren. Voorts vraagt het comité de regeering, de leiders der par tijen, die slechts hervormingen zijn van de burgeroorlogsliga's, snel buiten staat te stellen schade aan te richten, deze partijen te ontwapenen en te ontbinden en de schul digen aan de bloedige incidenten op te sporen en te straffen. Het secretariaat van het comité is gister middag door Blum ontvangen en heeft van hem verkregen, dat een verbod wordt uit gevaardigd van alle openbare en besloten vergaderingen der fascistische partijen in het gebied van Parijs. Ten slotte deelt het communiqué mede, dat de text is opgesteld van een affiche, dat aan alle muren te Parijs geplakt zal worden en waarin o. m. onmiddellijke zui vering gevraagd wordt van de politiekaders „welker houding de misdaad van Clichy. heeft aangemoedigd." Hedenavond groote betooging in het Velodrome d'Hiver. In de „Humanité" w<ardt een oproep ge publiceerd voor een betooging, welke he denavond om half negen zal worden ge houden in het Velodrome d'hiver en waar o.m. als sprekers zullen optreden Maurice Thorez en Jacques Dublos. Zij zullen de ontwapening en ontbinding der strijdli- ga's eischen, zoomede een zuivering van het politiecorps en de republikeinsche garde. Proteststaking van 2500 arbeiders te ArgenteuiL Uit protest tegen de bloedige gebeurte nissen te Clichy zijn 25ÜÖ arbeiders van de motorenfabrieken van Lorraine Dietrich tc Argenteuil in staking gegaan. De werk lieden hebben de fabrieken bezet. De „Parti Social" niet. verantwoordelijk, zegt kolonel de la Rocque. Tegenover persvertegenwoordigers heeft kolonel de la Rocque gisteravond ver klaard met betrekking tot de gebeurtenis sen van Clichy, dat de deelnemers aan de filmvoorstelling van gisteravond om streeks tien uur op verzoek der politie de zaal ontruimd hebben en dat eerst na hun vertrek de zaak zulk een omvang heeft genomen. Hij verklaarde verder: „De zaak werd kunstmatig opgeblazen en wij heb ben er geen enkele verantwoordelijkheid Communiqué van den Ministerraad. In de vergadering van den ministerraad heeft de minister van binnenlandsche za ken Marx d'Ormoy zijn collega's gisteren op de hoogte gebracht met de droevige gebeurtenissen van Clichy. Na de bijeenkomst werd het volgende communique gepubliceerd: „de Regeering vertolkt het gevoel van het land en buigt zich met droefheid neer voor de nagedach tenis van de slachtoffers en geeft uiting aan haar sympathie met de droefheid van hun nabestaanden, alsook aan haar sym pathie met de droefheid van hun nabe staanden, alsook aan haar sympathie met het te groot aantal Franschen, dat bij deze betreurenswaardige botsing werd ge wond. De regeering heeft besloten onver wijld een onderzoek in te stellen en zon der zwakheid hen te straffen, die de ver antwoordelijkheid dragen voor deze droe vige gebeurtenissen. Ook zal de regeering maatregelen nemen om het handhaven van de openbare orde te verzekeren. In dit wreede uur dat het land moet doormaken, doet de regeering een dringend beroep op alle burgers en alle partijen op dat zij zich onthouden van alle daden of demonstraties, welke het nationale leven kunnen verontrusten. De regeering stelt vertrouwen in .de arbeidersklasse, welke haar gedurende tien maanden heeft ge steund, dat zij zich zal onthouden van elk provoceerend opetreden. De regeering be waart haar koelbloedigheid." Zeven arrestanten voor den rechter van instructie. Zeven demonstranten, die na de gebeur tenissen van Clichy ter beschikking van de justitie werden gehouden, zijn gisteren voor den rechter van instructie versche nen, die hen aan een verhoor onderwierp. Zij worden allen beschuldigd van het dra gen van verboden wapens. Bovendien houdt de jusstitie zich nog bezig met de zaak van een onbekende, die beschuldigd wordt van rebellie, moord en poging tot moord. De lijken der slachtoffers zullen worden overgebracht naar het instituut, waar de lijkschouwingen worden verricht. De toe stand van Blumel is bevredigend. Debat in de Kamer. Het hoogtepunt van het debat in de Ka mer vormde gisteren de interpellatie van den radicaal-socialist Campinchi over de gebeurtenissen te Clichy. Hij zeide o. a., dat indien de Parti Social een voortzetting is van de Vuurkruisen, zooals de commu nisten beweren, den minister van binnen landsche zaken blaam treft, dat hij in de afgeloopen tien maanden hiertegen niet is opgetreden. Is evenwel deze partij op wettige wijze tot stand gekomen, zooals de andere partijen, dan moet zij ook ver gaderingen kunnen houden. Verder wees hij erop, dat het gevaarlijk is de ordebe waarders te straffen; zij moeten integen deel gesteund worden in het uitoefenen van hun plicht. Tenslotte verklaarde' hij stakingen te betreuren. Nadat nog verscheidene anderen het woord hadden gevoerd, werd besloten een delegatie zenden naar minister-president Blum, om hem te vragen, of hij erin toe stemde voor het einde dezer week een de bat te houden over het .vaststellen van een datum in April voor de bespr eking .yan de interpellatie van "Bergery 'over de politiek vari de regeering. Deze delegatie zou h-e^ denochtend half twaalf worden ontvangen. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. 'Een algemeene staking van een halven dag te Parijs als nasleep van de onlusten te Clichy. (1ste blad). Chamberlain herdacht. (2de blad). ..Nieuwe terreurdaden te Jerusalem. (2de blad). Het Nederlandsche stoomschip „De Jon ge Johanna" door de Spaansche nationa listen weer vrij gegeven. (1ste blad). BINNENLAND. Drie ongelukken op onbewaakte over wegen. (Gem. Ber., 3de blad). Stoommachine in fabriek te Epe ge sprongen; aanzienlijke materieele schade. (Gem. Ber., 3de blad). Smokkeldrama op de Nederlandsch Belgische gTens.' (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. "De Zwaluwen boekten gisteravond een verdiende 41 overwinning op de Roede Duivels. (3de blad). Het voorloopig Ned. elftal voor den oefenwedstrijd samengesteld. (3de blad). Fusie tusschen de Leidsche Wielerver- eenigingen. (3de blad). De secretaris-generaal Graadt van Roggen voldaan over de resultaten Detailhandel koopt weer voorraden Op den laatsten dag van de jaarbeurs te Utrecht hadden wij een onderhoud met den secretaris-generaal, den heer W. Graadt van Roggen, die, de balans opmakend van de thans weer achter ons liggende beurs, tot de conclusie kwam, dat de hoopvolle verwachtingen, die hij bij den aanvang dezer voorjaarsbeurs had gekoesterd, ten volle zijn uitgekomen. Er was trouwens, zoo zeide hij, gezien de algemeene teeke nen van opleving, niet anders te verwach ten, dan dat deze ook op de jaarbeurs tot uiting zouden komen. De stemming ter beurze was opgewekt en het aantrekken der prijzen algemeen als een aanwijzing beschouwd om te koo- pen. In de achter ons liggende crisisjaren kocht de detailhandel slechts mondjesmaat zoo ongeveer wat men dacht noodig te hebben of kwijt te kunnen raken. Thans doet zich de behoefte voelen om voorra den in te slaan en deze stemming wordt gestimuleerd door het stijgen der prijzen, waardoor men inkoopt in de verwachting, dat de goederen over eenigen tijd weer heger in prijs genoteerd zullen zijn. Er schijnen dan ook door de deelne mers aan deze jaarbeurs goede zaken te zijn gamaakt, vooral bij den verkoop van verbruiksartikelen in den ruimsten zin van het woord. Het percentage koopers was aanmerkelijk gestegen, terwijl er op vorige jaarbeurzen gewoonlijk meer kij kers dan koopers zijn. Dat het percentage zakenlieden, die uit zakelijke bedoelingen op de jaarbeurs komen, grooter was dan nog andere jal reh, blijkt o.a. uit den grooteren verkoop van den catalogus en uit de verschuiving in den kaartenverkoop van de gewone toegangskaarten a ƒ1 naar de gereduceer de toegangskaarten a ƒ0.50, die de expo santen hun zakenrelaties toezenden. In het algemeen had de heer Graadt v. Roggen den indruk, dat de detailhandel nog niet zoo zeer de opleving in het eco nomisch leven daadwerkelijk bemerkte, doch deze vooral voor de naaste toekomst verwachtte. Het is dan ook karakteristiek, voor deze jaarbeur, dat zij gehouden wordt op een moment, dat de opleving welis waar is begonnen, doch zich nog niet over de geheele linie heeft voortgeplant. De stemming om voorraden in te slaan, die in de komende maanden tcoh wel tot uiting zijn gekomen, heeft zich als het ware rond om deze jaarbeurs gekristalliseerd. Ook op ander terrein waren er tal van leekenen van opleving. Er was zeer groo te belangstelling voor de machine-indus trie en de bouwbedrijven. Uiteraard wordt in deze bedrijven ter jaarbeurs - weinig of niet gekocht, doch wenden zich de belanghebbenden na in Utrecht de inzendingen te hebben bezich tigd, daarna tot de betrokken fabrikan ten voor het sluiten van transacties. Alge meen was de indruk, dat ook in die tak ken van economisch leven, waarin kapi taal geinvesteerd kan worden, nieuw le ven is gekomen. De architecten krijgen, zooals in de bedrijfsgroep voor de bouw materialen is gebleken, weer opdrachten en vooral schijnt men op tal van plaatsen to nieuwen fabrieksbouw over te gaan. De export-industrieën, waaronder voor al de textiel-iridustrie zijn zeer tevreden, al kan een deel van de opleving voor som mige dezer industrieën helaas verklaard worden geweldige uitbreiding der bewa peningen allerwege. De belangsteling in het buitenland voor de Utrechtsche jaarbeurs blijft toenemen en voor de eerste maal hebben dit jaar verschillende exposanten transacties ge sloten of onderhandelingen aangeknoopt met groepen van buitenlandsche inkoopers, die de jaarbeurs bezochten. De heer Graadt van Roggen meende dan ook uit de resultaten van deze jaar beurs te mogen afleiden, dat we met goe de hoop op het verder doorwerken van het economisch herstel de toekomst tegel moet mogen zien. NEDERLANDSCH-DUITSCH BETALINGSVERKEER. De regeeringspersdienst meldt: De in de betreffende verdragen voor ziene Nederlandsche en ,Duitsche regee- ringscommissies hebben dezer dagen te Berlijn besprekingen gevoerd, welke in hoofdzaak gewijd waren aan de vaststel ling van de betalingscontingenten voor den uitvoer naar Duitschland in het tweede kwartaal van 1937. De ex-tra-korting, wel ke in verband met de door de monetaire maatregelen ontstane onzekerheid van de betalingscontingenten werd toegepast kon voor een groot gedeelte weder ongedaan gemaakt worden, zulks in verband met de sinds eenigen tijd gunstiger ontwikke ling van de clearingcijfers RUBBERFABRIEK UITGEBRAND. Aneta seint uit Djocja: De rubberfabriek „Tjikoekoer" van de firma Geo Wehry en Co is geheel uitgebrand. Het vuur wérd in de droogkamer ontdekt. De oorzaak van den brand is onvoorzichtigheid van dên stoker. De schade is belangrijk, doch wordt door verzekering gedekt

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1