DINSDAG 16 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Voorzitter: M. F. Berkhout, burgemees ter. Aanwezig: 8 leden. Afwezig de heeren: W. G. Duijnisveld en O. R. Viveen met ken nisgeving en J. J. Braggaar wegens ziekte. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Punt 2 der agenda vermeldt ingekomen stukken en de heer C. Mulholland wenscht No. 40 der ingekomer stukken te bespre ken. Spreker bespreekt de werkverschaf fing bij het nieuw aan te leggen park en leest een betoog voor, waarin hij doet .uit komen, dat er bij deze werkverschaffing een man is, die 3 dagen door het ongesta dige weer niet had kunnen werken en die dagen overging naar de steunregeling, waardoor naar zijn meening het verschil wat hij ontvangen heeft in verdiend loon en steun te gering werd en er dus een on billijkheid was. Of de steun is te hoog of het loon der werkverschaffing te laag. Hoe harder deze man werkte des te slechter was hij er financieel aan toe. De voorzitter zegt, dat het betoog van den heer Mui holland buiten de orde is. Bij de te behan delen ingekomen stukken is No. 40 slechts een goedkeuring van den minister dat het nieuwe park wordt aangelegd in werkver schaffing. Bij de rondvraag zal spreker op deze zaak terugkomen. Een schrijven van de heeren J. H. Ro mein, J. Kraaij, G. C. Verrips, S. S. Lep pink, J. H. Rutten, J. J. Smit en M. G. Bouw meldende hunne benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolver zuim aan te- nemen. Een dankbetuiging van het bestuur var. de protestantsche wijkverpleging voor de verleende subsidie. Een verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1936. Een schrij ven van den minister goedkeurende den aanleg van een park in werkverschaffing en een viertal missiven van Ged. Staten goedkeurende eenige genomen raadsbeslui ten. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van de Afdeeling Voorschoten van het Groene Kruis om een subsidie van 350 als tege moetkoming in de kosten van de bestrij ding van de tuberculose stellen B. en W. den Raad voor aan het verzoek van adres sant te voldoen. Aldus besloten. Vervolgens stellen B. en W. den Raad voor lid te worden van den Zuid-Holland- schen provincialen brandweerbond. De kosten van het lidmaatschap bedragen f 12 per jaar. Aldus goedgevonden. De hypotheek groot ƒ4320 ten bate van dr. J. F. Sirks moet per 1 September a.s. worden afgelost. De heer Sirks heeft aan den minister van Financiën verzocht den looptijd der hypotheek met vijf jaar te verlengen. De Minister heeft geen be zwaar, weshalve B. en W. den Raad voor stellen aan het verzoek te voldoen en den looptijd der hypotheek te verlengen on der de voorwaarden, die bij het aangaan van de hypotheek in 1922 zijn aangegaan. Wordt aldus besloten. PJakverbod, Het plakverbod was in deze gemeente reeds geregeld. Thans- heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken zich met een cir culaire d.d. 8 Februari j.l. gericht tot de gemeentebesturen met het oog op de a.s. verkiezingen om te voorkomen dat men misbruik maakt van de openbare straat door het bekalken met politieke leuzen enz. Het optreden der politie wordt zeer verge makkelijkt door opname van een doelma tige verbodsbepaling in de politieverorde ning, waarbij niet allen het bekalken, doch ook het vervoeren van de daartoe benoo- digde materialen gedurende de nachte lijke uren wordt verboden, tenzij kan wor den aangetoond, dat dit vervoeren met an dere doeleinden verband houdt. B. en W. stellen derhalve den Raad voor art. 17 van de algemeene politieverordening aan te vullen met een nieuw 4e 5e lid om deze zaak afdoende te regelen. De heer C. Mul holland acht een dergelijke maatregel in onze rustige gemeente absurd en overbo dig. De heer D. Limburg juicht een dergelijk verbod ten zeerste toe. De voorzitter verdedigt met klem deze wijziging; met de a.s. verkiezing zal heel wat te wachten zijn en het besmeuren van sti-aten is niet toelaatbaar. Met algemeene stemmen wordt daarna het voorstel van B. en W. aangenomen. Een pontvecr. Daarna komt in behandeling het verzoek van het bestuur van de vereeniging tot oprichting en instandhouding van Christe lijke scholen ten dienste van Morsch en Rijndijk om een tegemoetkoming in de kos ten van het pontveer aan den Rijndijk, die de kleuters uit deze gemeente welke de bewaarschool aan de Morsch bezoeken over brengt. B. en W. adviseeren den raad aan de vereeniging over 1936 een subside te verleenen van 50. De heer J. Bakker vraagt of de kinde ren er mede gebaat zullen zijn. Er is toch een school aan den Rijndijk, zegt spreker. Wethouder J. A. Mens zegt, dat het hier betreft het vervoer per pontveer van kin deren, die de Christelijke bewaarschool be zoeken uit deze gemeente aan de Morsch onder Oegstgeest, om te voorkomen dat zij over het Haagsche Schouw die school moe ten bezoeken. Met algf-meene stemmen wordt het voor stel van P. en W. aangenomen. Door de geregelde uitbreiding van de bemoeiingen op de secretarie-afdeeling, welke belast is met de werkzaamheden in zake Maatschappelijk Hulpbetoon bleek het noodzakelijk, één der aambetnaren ter secretarie op genoemde afdeeling te werk te stellen. De achterstand, die ont staan is kan niet worden bijgewerkt en het zal noodzakelijk zijn een 4e ambte naar aan te stellen op een wedde van 8001300 met 5 éénjaarlijksche ver hooging van 100. Ook de invoering van het gezinspersoonskaartenstelsel eischt zeer veel werk. Nadat de heer D. Limburg eenige inlich tingen had gevraagd, daar hij van meening was dat voor deze betrekking wel een tij delijke kracht zou kunnen worden aange steld, wat door den voorzitter ten sterk ste werd ontraden, werd dit voorstel van B en W. met algemeene stemmen aange- Verschillende perceelen zijn aan de ge meente in eigendom overgedragen met de stilzwijgende bestemming tot openbaren weg, doch hiertoe moet door den Raad deze bestemming uitdrukkelijk worden gegeven, weshalve B. en W. den raad voorstellen hiertoe te besluiten. Aldus aangenomen. Steun B. Vervolgens stellen B. en W. den Raad voor aan het crisiscomité steun B voor 1937 een crediet te verleenen van 1139.50, waarvan ƒ709.43 ten laste komt van het departement van Sociale Zaken en 430 voor rekening van de gemeente voor extra steun aan werkloozen. De steun mag niet meer bedragen dan 5.30 per werklooze. Wordt aldus besloten. Bouw garages. Daar de garage achter het Raadhuis te weinig ruimte biedt voor opberging mate riaal voor de brandweer en de gemeente reiniging zien B. en W. zich genoodzaakt naar andere middelen om te zien en stel len den Raad "voor over te gaan tot den bouw van 4 garages op een gedeelte van de losplaats aan de Molenlaan. 50 pet. der kosten wenschen B. en W. te brengen ten laste van hoofdstuk III Brandweer én 50 pet. ten laste van hoofdstuk VI „Gemeente reiniging". Zonder discussie of hoofdelijke stemming aldus besloten. Praeadvies inzake R.-K. internaat „Bij dorp" ex artikel 84 L. O.-wet 1920. Verbouwing internaat Zusters Dominicanessen. Door het bestuur van de vereeniging van de H. Catharina van Senen is mede werking gevraagd van den Raad overeen komstig het bepaalde bij art. 84 der L. O.- wet 1920, wegens de verbouwing welke in dat internaat zal plaats hebben, waardoor enkele lokalen aan hare oorspronkelijke bedoeling worden onttrokken en eenige nieuwe lokalen daarvoor in de plaats ko men. De tegenwoordige vergoeding be draagt ƒ1640. Ondanks de bezwaren zijn B. en W. bereid gunstig op het verzoek te adviseeren, daar het bestuur der vereeni ging bereid is bij de herschatting der nieuw te bouwen lokalen, wanneer de vergoe ding hooger zou worden dan voorheen het meerdere terug te storten in de gemeente kas, waardoor dus de Gemeente voor hoo- gere uitgaven wordt, behoed en het be stuur de lokalen zoo kan inrichten als het wenschelijk voorkomt. Wordt aldus besloten. Daarna worden genomen eenige beslui ten comptabiliteit. Rondvraag. Bij de rondvraag komt de voorzitter te rug op de zaak, die bij de ingekomen stuk ken door den heer C. Muiholland is aan geroerd. Het betreft alhier een alleenstaand geval. Indien B. en W. zelfstandig deze zaak konden regelen, zouden zij wellicht anders handelen. De meest gunstige regeling is ge troffen en men is aan de voorschriften ge bonden. De heer A. Verboon vestigt de aandacht van B. en W. op den leelijken gevel van het huis van Nieu wend ijk, die thans bloot is gekomen door de afbraak der woningen aan de Gebroeders Treubstraat en vraagt of de gemeente de muur zal laten cementen. De voorzitter zegt, dat B. en W. hun vol de aandacht aan deze zaak schenken; een verkeersspecialist van den A. N. W. B. is deze week geweest en zal B. en W. van advies dienen. Het meest gewenscht vindt hst college van B. en W. aldaar een een voudige beplanting aan te brengen, doch een beslissing is nog niet genomen, waar na de openbare vergadering wordt geslo ten. LEIDSCHENDAM. Hanze. Gisteravond kwam de R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" on der voorzitterschap van den heer G. C. Scholtes in jaarvergadering bijeen. In bespreking komt en mededeelingen geschieden betreffende het programma Fe deratie, waarna de voorzitter behandelt: „Het belang van de vestigingswet voor den Middenstander". Allereerst geeft spre ker een duidelijk antwoord op de vraag, wat is de oorzaak, dat deze vestigingswet in het leven is geroepen om daarna aan te toonen, wat deze wet wil. Zeer zeker zal deze wet leiden tot verbetering van di verse bedrijven en zal zij zeer nuttig wer ken. Voor de Middenstanders, aldus spre ker is hiér een taak weggelegd en het zal plicht zijn lid te worden van de vakorgani saties om zoo zijn volle medewerking te kunnen geven in alles. Het jaarverslag van secretaris en pen ningmeester worden onder dank goedge keurd. In de verificatiecommissie worden be noemd de heeren Lipman en Hörters. In bespreking komt de oprichting retraite spaarfonds. Na enkele besprekingen wordt besloten, dat het bestuur een circulaire zal samenstellen, welke aan alle leden zal worden toegezonden en waarin een en an der zal worden uiteengezet om zoodoende tot de oprichting te kunnen komen. Bij de bestuursverkiezing worden de 2 aftreden de heeren D.Groenewegen en W. Vader n et groote meerderheid van stemmen her kozen. Na een opwekkend woord van den gees telijken adviseur sluiting der vergadering. DE ZOMERTIJD. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de zomertijd dit jaar zal aanvangen op 22 Mei en zal eindigen op 3 October. STOOMVAARTBERICHTEN stoomv. mij. nederland. POELAU ROEBIAH (thuisr.) arr. 13 Maart te Belawan. ENGGANO (thuisr.) vertr. 10 Maart van Oosthaven. SINGKEP (thuisr.) arr. 15 Maart te Suez. TARAKAN (uitr.) vertr. 15 Maart van Suez. kon ned stoomb. mij. CERES vertr. 15 Maart van Constanza naar Bourgas. COLOMBIA (thuisr.) wordt 16 Maart te Plymouth verwacht. COSTA RICA (uitr.) arr. 12 Maart te Cristobal. DEUCALION arr. 14 Maart van Lefkan- ti te Yerakuni. GANYMEDES arr. 13 Maart van Cavalla te Kymassi. HEBE van Amsterdam naar Kopenha gen, pass. 15 Maart v.m. Holtenau. HERMES vertr. 13 Maart van Piraeus naar Algiers. kon paketv mij. WATERLAND (uitr.) pass. 13 Maart te Ouessant. holland—amerika lijn. BOSCHDIJK, Houston naar Rotterdam, arr. 12 Maart te Nevv Orleans. KOTA INTEN wordt 16 Maart v.m. van New Orleans te Rotterdam verwacht. NARENTA arr. 12 Maart van Rotterdam te Vancouver. ROTTERDAM certr. 12 Maart van Mar del Plata naar Santos. ROITFRDAMSCHE LLOYD. BUITENZORG, (thuisr.) pass. 15 Maart Kaan Guardefui. SIBAJAK (thuisr.) pass. 15 Maart te Perim. stoomvaart mij oceaan. ACHILLES vertr. 15 Maart van Tsingtao naar Rotterdam. MELAMPUS, Ja va-Amsterdam, pass. 15 Maart Gibraltar. verffn nederl. schfepv. mij. (HollandOost-Azië Lijn). MEERKERK (uitr.) arr. 15 Maart te Sjanghai. LAATSTE BERICHTEN twee ernstige verkeers ongelukken te groningen. HET LANGEGOLFVRAAGSTUK IN EUROPA. Binnenkort conferentie te 's-Gravenhage verwacht. De Nederlandsche delegatie op de confe rentie van de Union Internationale de Ra- diodiffusion, welke te Berlijn heeft verga derd, heeft wederom de positie van de lan ge golf in Nederland ter sprake gebracht. Tijdens deze besprekingen werd door den afgevaardigde van Noorwegen officieel me degedeeld, dat zijn land afstand zou doen van de thans door Noorwegen in gebruik zijnde frequentie van 254 kc/s (golflengte 1186 m.). De Nederlandsche delegatie heeft hier van de Nederlandsche P.T.T.-directie in kennis gesteld met advies om, met behoud van de 1875 M. golf, ook deze thans vrijge komen golf voor den Nederlandschen om roep officieel bij het internationale bureau te Bern te notificeeren, hetgeen is geschied. Gelijk verwacht werd, hebben eenige daarbij betrokken landen, onder welke ook Noorwegen, bezwaren ingebracht tegen deze notificatie, waarop de wenschelijk- heid werd uitgesproken, dat Nederland ver schillende andere Europeesche administra- den Haag, waarop men zou trachten de ties zou uitnoodigen tot een conferentie in thans zeer uiteenloopende opvattingen om trent de verdeeling van de Europeesche- lange-golfomroepband nader tot elkaar te brengen. Daar Nederland te allen tijde bereid was om door vriendschappelijke samenwerking tot een bevredigende oplossing van het lange-golf-vraagstuk in Europa te geraken, zal het gaarne zijn medewerking hiertoe verleenen en mag worden verwacht, dat binnenkort tot het bijeenroepen der confe rentie zal worden overgegaan. in het rijksministerie van luchtvaart een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat ook Duitschland een bijdrage geleverd heeft tot den wereldvrede door zich te bewapenen. Spr. noemde de korte wet, waarmede Duitschland zijn nieuwe weer macht afkondigde van de meest beslissen de beteekenis van alle wetten der natio naal socialistische regeering. Thans staat de jonge weermacht als uit een stuk ge reed, hecht vereenigd in den wil alles op het spel te zetten, nog hechter in het ver trouwen jegens het volk, maar het hechtst in liefde en trouw jegens Hitier. Waar de Fuehrer zijn mannen ook naar toe zal zen den, daar zullen ze staan als een muur van staal en ijzer. Op het oogenblik, waarop Goering zijn rede uitsprak, stonden in alle garnizoens plaatsen van Duitschland de troepen aan getreden om te luisteren naar de draad loos uitgezonden redevoering. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. Lido: Volwassenen. Luxór: Volwassenen. Trianon: Goedgekeurd. BURGERLIJKE STAND leiden. Geboren: Maria Johanna Gerardfna, d. v. M. I. Smit en S. C. H. Zaalberg Alida Jacoba, d. v. H. G. Singeling en M. Klap Judith, d. v. J. E. Roggeveen en G. J. P. v. d. Broek Denijs, z. v. D. v. d. Blom en S. Benning Carel Anthony, z. v. C. A. Geverding en A. M. v. Gijn Emilie Elfriede, d. v. J. J. Groenewegen en E. M. Schirmacher Maria, d. v. J. L. Klom en M C. v. Houten Jacob, z. v. W. M. v. Leeuwen en E. J. de Ridder Isaac, z. v. J. Lek en M. E. den Os Johanna Fran- cisca, d. v. Ph. A. Kuij venhoven en J. F. Meijer Lena, d. v. C. L. v. d. Wilk en A. M. Rijnvis Theodorus Joannes Maria Cornelis, z. v. C. A. J. P. v. Egmond en J. A. Verhage Andrina, d. v. C. Nagte- gaal en P. Franke Johannes Adrianus, z. v. A. P. v. d. Berg en J. M. Bijleveld Elisabeth Jacoba, d. v. J. Brands en F. C. Kaagman Adriana Cornelia, d. v. S. de Jong en H. de Lange Tijmen Jacobus, z v. J. de Mooij en A. Ouwersloot Theo dorus Pierre, z. v. M. G. v. d. Kleij en W. G. Keft Arie, z. v. J. Ram en J. M. Koe- lewijn Hendrika Hermina, d. v. H. v. Reenen en H. J. Kruit Pieter Philippus, z. v. L. C. Segaar en M. F. Kukler Inga Elisabeth, d. v. C. P. I. v. Rijsinge en A. F. Feekes Maria Hubert a, d. v. G. J. A. Juf fermans en A. Griffioen. Gehuwd: Z. v. d. Groep j.jm. en J. Nieuwenhuizen jd. Overleden: A. Platteel-v. d. Staay, wed.e 95 j. A. H. M. Hensing, dr 17 j. S. Vonk, m. 78 j. J. H. Marselis, wedn. 81 j. L. D. Kouw, m. 53 j. R. Bink on- geh. vr. 80 j. J. Kuiters-Sommeling wed.e 88 j. J. v. Steijn m. 68 j. H. v. Heusden m. 38 j. Erwten, kleine groene 8.009.50. Schokker-erwten 1216. Bruine boonen f 8.5010.25. rotterdam, 16 Maart. Vee. Totale aanvoer 4938 stuks. 191 paarden, 9 veulens, 1184 magere runderen, 907 vette runderen, 143 vette kalveren, 73 graskalveren, 2222 nuchtere kalveren, 120 schapen en lamme ren, 7 zuiglammeren, 6 varkens, 76 bok ken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 68, 62 en 4655 cent, vette ossen 66, 61 en 4855 cent, stieren 61 58 en 52 cent, vette kalveren 100, 90 en 6078 cent, scha pen- 51, 46 en 36 cent, lammeren 57, 44 en 34 cent, graskalveren 60, en 48 cent, nuch tere kalveren 40, 35 en 30 --ent, slachtpaar- den 54, 50 en 46 cent. Prijzen per stuk: schapen 302420, lammeren f 2621— 15, nuchtere slachtkalveren 9.507.50 5.nuchtere fokkalveren f 141210, slachtpaarden 225170130, werkoaar- den 280—195—125. hitten 140—115—80, stieren 300200150, kalfkoeien 235 190120, melkkoeien 245195140. va- x-ekoeien 175140100, vaarzen 155 11585. pinken 13010075, graska1 ve ren 654520, bokken of geiten 15 106. Overzicht: vette koeien en os-en aanvoer grootei*, handel tamelijk, prijzen iets hoogei", prima koe 75, prima os 71; stiei'en aanvoer iets ruimei\ handel rede lijk, prijzen hooger; vette kalveren aanvoer ruimer, handel matig, prijzen als gisteren pi'ima 110; schapen en lammeren aanvoer kort, handel vlug, prijzen als gisteren, nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer zeer ruim, handel levendig prijzen iets minder; paarden aanvoer gi'oot, handel matig, pi'ijzen oploopend; kalf- en melk koeien aanvoer zeer ruim, handel kalm, pi'ijzen staande; varekoeien aanvoer tame lijk, handel tamelijk, prijzen stationnair; vaarzen en pinken aanvoer gewoon, han del traag, prijzen stabiel; graskalveren aan voer gi'ooter, handel flauw, pi-ijzen nau welijks pi'irhoudend; bokken of geiten, aanvoer iets ruimer-, handel vlug, pi'ijzen hooger. Voor dr. Deterding 43 vette koeien gekocht. De veemarkt was mede in ver band met de Paaschtentoonstelling zeer druk bezocht. BOSKOOP. 15 Maart. B'oemenveiUng Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 60 8G cent, Briarcliff 4062 ce™t, Edith H^en 4056 cent, Ellen Poulsen 60 cent, Azalea 1.00—1.90, Pink Pearl 0.80—1 00, Rhodo in soorten 0.601.10, Seringen 3060 cènt, Malus 1629 cent, Andromeda 10 cent. Cei-asus Hisakura 2 003.50, idem rosea fl. pl. 1.702.30, Prunus triloba 4064 cent. Clematis Prins Hendrik 2.40, Azelea 31 cent en Rhodo 0.901.20 per stuk. KATWIJK a. d. RIJN, 15 Maart. Groen- tenveiling. Waspeen 4055 cent en kroten 1025 cent per kist van 20 kg., groenekool 1.502.30, knolseldei'ie 4.507 00 per 100 stuks, pi-ei 2.602.80 per 100 bos, uien 1.80—2.60, gelekool 1.401.90 en ï'oodekool 2.102.30 per 100 kg. BODEGRAVEN, 16 Maart. Kaas. Aan- gevoex-d 73 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 3285 stuks, wegende 29 565 kg. Prijs met rijksmei'k le soort 22—23, 2e soort 2.0.50—21.50. Handel flauw. wisselnuteeringen (amsterdam) Londen 8.94 Berlijn 73.60 Parijs 8.401/j Brussel 30 S3 Zwitserland 41.68 Kopenhagen 39 90 Stockholm 46 10 Oslo 44.90 New York ï.gjlö/i0 Praag 6.39 Gisteravond is de 64-jarige H. R., wo nende aan den Bedumerweg te Groningen tóen hij aan het wandelen was, aangere den door een auto. De heer R., die ei'nstige verwondingen vooral aan het hoofd, be kwam, wei'd naar zijn woning overge bracht. De bestuurder van de aanrijdende auto, reed alsof er niets gebeurd was door, doch kon later worden aangehouden. Hij houdt vol niets van de aanrijding te heb ben bemerkt. Vanmiddag twaalf uur is de twintig jarige juffrouw R. P., op het Zuiderdiep te Groningen aangereden door een motor fiets, bestuurd door den 25-jarige W. B. uit Groningen. Het meisje bekwam o.a. een ernstige hersenschudding. Zij is in het academisch ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is ernstig. een vreemde drenkeling. Gistei-enavond laat ontdekten voorbij gangers in den mond van de Rijnhaven te Rotterdam op ongeveer 10 meter van den kant het lichaam van een man. De 24-ja- rige A. W. Goudriaan van den 's Graven- weg is toen gekleed te water gesprongen. Hij slaagde er in den man, den 44-jarigen N. Blans, wonende in de Fuchsiastraat te 's Gravenhage, op het di'oge te brengen. De man is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Toen hij weer bjjgekomen was, kon hij voor zijn aanwezigheid in het water geen verklaring geven. TELEGRAMMEN GESCHUTVUUR BIJ MADRID. AVILA, 16 Maai~t (A.N.P.). Gisteren is de artillerie over vrijwel het geheele Madri- leensche front in actie geweest. Door beide partijen werd geschutvuur onderhouden in de vlakte tusschen Val de Moi'illo, ten Zuidoosten van het Escoriaal en de hoofd stad. LUCHTAANVAL OP BARCELONA. BARCELONA, 16 Maart (A.N.P.). Van- morgen hebben vijf vliegtuigen, komende uit het Nooxxioo9ten, eenige bommen op de haven van Barcelona en de aangrenzende wijkon laten vallen. Een zeilschip werd tot zinken gebracht, de opvarenden konden zich redden. Andere bommen kwamen te recht bij Fransche oorlogsschepen, die in de haven voor anker lagen. In de omliggende wijken zijn eenige hui zen vernield. Voor zoover men op het oogenblik kan nagaan, zijn vier menschen gedood en dertien gewond. Onder de dooden is de vroegere doelverdediger van de F. C. Barcelona, Llorens. DE WEDERINVOERING VAN DEN DIENSTPLICHT IN DUITSCHLAND. Herdenkingsredevoering van Goering. BERLIJN, 16 Maart. (A.N.P.) De Duitsche rijksminister van luchtvaart, ge neraal Goering, heeft heden binnen het kader van een herdenking der wederin voering van den algemeenen dienstplicht mussolini in de woestijn. BENGAZI, 16 Maart. (A.N.P.) Mussolini beeft den nacht doorgebracht in een tent in de woestijn Sirte. Gisteravond heeft de Duce een triomphboog ingewijd, die in het midden der woestijn is opgericht ter eere van de stichting van het keizerrijk en van de gebroeders Philaenes, die volgens de le gende zich levend hebben laten begraven om daarmede een voordeelige grensbepa ling voor hun stad Carthago te verkrijgen. De boog, die 31 meter hoog is, werd door talrijke lichtkaatsers verlicht. ABESSIJNSCHE PLATINA EN GOUD NAAR ROME. ROME, 16 Maart (A.N.P.). Men heeft een aanvang gemaakt met de verzending van platina en goud uit Abessinië naar de bank van Italië. Binnenkort zullen 15 kg. platina en honderd kg. goud, uit de gebieden rond Mancato en Sibdo afkomstig, arriveeren. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 Maart. Groentenveiling. Per 100 stuks: ï-adijs 2.804.50, ki'opsalade 1.10—3.20, selderie 0.50—1.20, knolsel- derie 3.808.30, per 100 kg.: kroten 1 50 2.20, ki'oten, gekookt 37, witloof 3 14, boerenkool 25, spinazie 1026, uien 1.002.40 wortelen 1.003.50, spruiten I 311, spruiten II 26, aard appelen 2 302.40, andijvie f 619, nero 6.40, roodekool 2.203.20, gelekool 1.502.30, groenekool 3.80, prei 1.50 tot 4. 16 Maart. Vette varkens. Aanvoer 213 stuks waarvan 206 zwaar 4948 cent per kg. levend gewicht en 7 licht. Handel zeer langzaam. VINKEVEEN, 15 Maart. Groentenveiling Spinazie 1519, prei f 4, witlof I 9.50" —12, idem II 5.50—7.00, idem III 3.50— 4.50 per 100 kg. ROTTERDAM, 15 Maart. Buitenl. granen Stemming vast. Rogge: 74/75 kg. Bahïa Blanca disponi bel 10.90, 74/75 kg. Bahia Blanca stoo- mend f 10.85. 74/75 Kg. La Plata stoomend 10.75, 71/72 kg. La Plata spoedig ver wacht 10.70, 71/72 kg. Poolsche disponi bel 9.85, 71/72 kg. Roemeensche stoo mend 10.20. Gerst: 65/66 kg. La Plata disponibel 172, 65/66 kg. La Plata stoomend 172, 65/66 kg. La Plata ladend 176, 69/70 kg. La Plata stoomend f 176, Karoon dispo nibel 169, Irak disponibel 165.Irak stoomend 164. Haver: 51/52 kg. La Plata Clipped stoo mend 7.70. 55/56 kg. La Plata Clipped stoomend 7.80. Mais per 2000 kg.: Gele La Plata aan gekomen 143143 50, Gele La Plata stoomend 144.145, La Plata Cinquanti- ne disponibel 151, Mixexd Benguela dis ponibel ^47. Inlandsche granen en peulvruchten. Gerst chevalier 9.009.40. Ilaver 7.50—7.90,

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3