DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang DINSDAG 16 MAART 1937 No. 8674 S)e Gcki6clve(Bou^<mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 V Meer concrete program punten. In „De Katholieke Werkgever" heeft de voorzitter van de Algemeene Katholieke Werkgeversver., ir. Guljé, een opmerking gemaakt, die wij gaarne zouden willen on- derstreepen. Hij vraagt van de R.K. Staatspartij: een economisch program, waarin onze minimum eischen zoo concreet moge lijk geformuleerd zijn. De heer Guljé werkt dat denkbeeld dan nader uit: „Zulk een program zou in de eerste plaats moeten inhouden onze wenschen ten aanzien van de werkloosheidsbe strijding, zoowel door industrialisatie als door het uitvoeren van publieke werken. Het moet duidelijk aangeven, op welke gebieden wij een krachtige industrialisatie-politiek wiillen zien ge voerd, desnoods door het noemen van concrete objecten, als de bouw van een staal- en walswerk te IJmuiden en be vordering van den vliegtuigbouw in het eigen land. Het moet ook duidelijk en concreet aangeven, hoever we met de werkverschaffing door groote werken meenen te mogen gaan.. Dat is voor de verkiezingen het voornaamste. Maar daarnaast zijn er' nog veel onderwer pen, die zich niet zoozeer in de pu blieke belangstelling verheugen, maar toch minstens van even groote beteeke- mis zijn in het complex der economi sche politiek: de ordening der bedrijfs takken, het tarief van invoerrechten en de contingenteeringen, de handelsver- dragspolitiek, de samenwerking met Indië en zoo mogelijk ook het netelig onderwerp der landbouwcrisis- politiek". Wij hebben dezelfde wenschelijkheid al 'ns naar voren gebracht, als wij bespraken de critiek van de Kamerfractie der R.K. Staatspartij op het beleid van de regee- ring-Colijn: wees toch 'ns meer con creet in het aangeven van hoe het dan wèl moet! En wij hopen met ir. Guljé, dat de leiding der R.K. Staatspartij er alsnog toe kan ko men, om vóór de verkiezing haar zoo ge zonde denkbeelden op economisch terrein meer concreet te formuleeren, dan het tot nu toe is geschied. Wij achten zulks zeer gewenscht. De wereld in vogelvlucht Er zijn tijden van eb en vloed in de in ternationale politiek; op sommige dagen is er zelfs een springvloed en op andere dagen is er een geweldige eb. Vandaag is het eb; heel erg eb! Hoewel uit Spanje gemeld wordt, dat •het weer gisteren veel is opgeknapt, valt er toch zoo goed als niets te berichten van de krijgsbedrijven aan de verschillende fronten. Wij kunnen ons derhalve van commentaar onthouden, omdat er niets is, waarop commentaar geleverd kan worden. De berichten van het Vaticaan over den gezondheidstoestand van den H. Vader blij ven geruststellend. Z. H. de Paus gevoelt zich weer krachtig genoeg om met Paschen de plechtige Paaschmis bij te wonen, het geen erop wijst, dat het sinds eenigen tijd ingetreden herstel aanhoudt. In Dantzig hebben de nationaal-socialis- ten door het overloopen van een drietal afgevaardigden thans de zoo vurig be geerde meerderheid van twee-derden be reikt. Op alle mogelijke manieren heeft men de oppositie onderdrukt en de afge vaardigden van de niet nat.-socialistische partijen het vuur aan de schenen gelegd, totdat zij hun mandaat ter beschikking stelden of overliepen. Het resultaat is thans bereikt; de grondwet kan nu gewij zigd worden en het nationaal-socialistisch regiem, dat practisch reeds bestond, kan nu op grondwettelijke basis worden ge steld. Uit Roemenië wordt bericht, dat de toe stand van de koningin-moeder vooruitgaan de is. Meer wordt er niet vernomen. Er heerscht stilte in Roemenië. Wat er aan de hand is of geweest is, laat zich slechts gissen. Kerkvervolging in het Derde Rijk De strijd tegen de Bijzondere School, die in Zuid-Duitschland vrijwel geëindigd is met de algeheele vernietiging van het Ka tholiek Onderwijs, is thans overgeslagen naar West-Duitschland, waar de propagan- da-actie voor de Nationaal-Socialistische Godlooze-Duitsche school reeds is ingezet. Daarmee is een nieuwe aanslag gepleegd op de rechten en vrijheden der Katholieke Kerk in het Derde Rijk. Geen wonder, dat de onverschrokken Bisschop-Belijder mgr. Clemens August Graaf von Galen weer op de bres staat met de strijdbanier in de vuist voor het behoud van de Bijzondere School Aan het Herderlijk Schrijven aan de Ka tholieke ouders en opvoeders, dat op Pas sie-Zondag 1937 in alle kerken van het Bis dom Münster is voorgelezen, ontleenen we de volgende merkwaardige passages, waar door de schoolstrijd in het Derde Rijk wel in een bijzonder scherp daglicht wordt ge steld. „Voor geen enkel gevaar ben ik meer beducht dan voor een aanslag op het Ka tholiek Onderwijs". Zoo schreef Bisschop Wilhelm Emmanuel von Ketteler reeds meer dan 50 jaar geleden. Deze Bisschops woorden maak ik thans tot de mijne. Want een dergelijke aanslag brengt de Goddelij ke rechten in gevaar. Een dergelijke aanslag beteekent een gevaar voor uw heiligste rechten, „Christe lijke ouder! Dit gevaar voor een aanslag op het Katholiek Onderwijs is thans drei gender dan ooit. Op verschillende plaatsen is de propaganda-actie voor de z.g. Duit- sche Gemeenschapsschool reeds ingezet. De beginselen der Katholieke Opvoeding kunnen in de Gemeenschapsschool niet tot hun recht komen. Gemeenschappelijk Ge bed, het onderricht in de leer en de prak tijk van het Kerkelijk Godsdienstig leven, moeten achterwege blijven. Het Kruis, het symbool onzer Verlossing zal de plaats der eere niet behouden. Verder spreekt mgr .v. Galen over de zwaarwichtige beteeken is der Katholieke Bijzondere School en wijst hij op de stren ge plicht der ouders om zorg te dragen voor de Christelijke opvoeding hunner kin deren, geheel in overeenstemming met de grondbeginselen der Katholieke Kerk. „Deze grondbeginselen zijn uitvoerig uit eengezet en ingescherpt in de Encycliek van Paus Pius XI van 31 December 1929 over de Christelijke Opvoeding. De Paus vermaant de ouders met alle kracht er naar te streven, om iedere aan slag, die men op dit gebied zou trachten te doen, met de meeste beslistheid af te we ren. Zij moeten zich in ieder, geval hun rechten verzekeren, dat zij ongehinderd hun kinderen een christelijke opvoeding kunnen geven, zooals het hun plicht is". De Bisschop vervolgt dan: „Het is derhal ve een kerkelijke plicht en een burger recht der ouders om de Katholieke Bijzon dere School te eischen. Daarom kunnen Katholieke ouders het onder geen omstan digheden voor God en hun geweten ver antwoorden, hun stem te geven aan de in voering vna <je nieuwe gemeenschapsschool of zelfs daarvoor propaganda te voeren. Wanneer echter de Duitsche Gemeen schapsschool door een nieuwe Onderwijs wet ingevoerd zou worden, dan moeten de Katholieke ouders onmiddellijk gebruik maken van him recht, dat hen in het Con cordaat gewaarborgd is, en eischen, dat er nieuwe Katholieke Bijzondere Scholen zul len worden opgericht". Vervolgens weerlegt de Bisschop stuk voor stuk de beweringen van tegenstanders der Bijzondere School: „Men houdt u wel licht voor: in de nieuwe school blijft alles bij het oude in katholieke streken. Dat is niet waar. Wanneer alles bij het oude zou blijven, waarom wordt er dan zoo'n felle actie gevoerd voor de nieuwe school? Blijft alles bij het oude, wanneer aan uwe scho len onderwijzers kunnen worden benoemd, die niet-Katholiek zijn, onderwijzers, die uit de Katholieke Kerk zijn getreden, of die het geloof, dat gij belijdt, verwerpen? Wanneer alles bij het oude zou blijven, waarom tracht men dan het Kruis uit de school te verwijderen of wil men het min stens van de eereplaats verdringen? Reeds thans heerscht er een groote ongerustheid onder de ouders, dat uit de katholieke scho len niet die onderwijzers verwijderd zul len worden, die de grondwaarheden van het Christendom ontkennen, die uitlatingen doen, waardoor het godsdienstig gevoel der kinderen ten zeerste gekwetst wordt. Men werpt ons op: de jeugd is thans ver- eenigd in de Staatsjeugd, daarom moet zij ook één zijn in de school. De Staatsjeugd wil de geheele Duitsche jeugd lichamelijk verzorgen en hen opvoeden tot goede Staatsburgers. Daarbij wordt de opvoeding tot goede Christenen echter achterwege ge- laten. Derhalve is het nog des te meer nood- Lijnvliegtuig verongelukt Drie dooden LONDEN, 16 Maart. (A.N.P.) Men maak te zich hedenmorgen ongerust over het lot van een verkeersvliegtuig der Imperial Air ways, dat gisteravond naar Keulen wsa vertrokken en daar hedenmorgen nog niet was aangekomen. Aan boord van het toestel bevonden zich één passagier en twee le den der bemanning. Volgens nader ontvangen telegrammen zou het vermiste toestel van de Imperial Air ways verbrand teruggevonden zijn nabij Meiningen in de Zwabische Jura. De inzit tenden van 't toestel bleken om het leven te zijn gekomen. Het waren de bestuurder, de radiotelegrafist en de passagiers Wolley Dodd, directeur I van de Europeesche diensten der Imperial Airways. De bovengenoemde plaatsaanduiding kan echter niet juist zijn geweest, want het Duitsche rijksministerie van luchtvaart pu bliceert een communiqué, dat als volgt luidt: Het Engelsche vliegtuig G. ASVZ is in den nacht van 15 op 16 Maart neergestort in de nabijheid van het houtvestershuis Elstorfer Buerge in het district Bergheim nabij Keulen. Het vliegtuig is verbrand, de drie inzittenden zijn verkoold. zakelijk de Christelijke opvoeding in de school te verzorgen. Men heeft zelfs ge zegd: Iedereen, die tegen de Gemeen schapsschool is en zijn stem uitbrengt voor de Katholieke Bijzondere School, is een landsverrader. Daartegenover wijzen wij op de verklaring van Rijksminister voor Onderwijs en Opvoeding, op den Gouw- Partijdag in Gübenin Juni 1935: „Wij hebben in het Concordaat de Con- fessioneele School toegestaan, wat wij be loofd hebben, dat zullen wij ook nakomen". Katholieke mannen en vrouwen! Wijst derhalve dergelijke opwerpingen met vlam mende verontwaardiging van u af! Gij hebt tijdens den oorlog en toen het land in nood verkeerde, metterdaad bewezen, dat gij goede, trouwe Duitschers zijt. Gij zijt geen landverraders, wanneer gij de gemeen schapsschool verwerpt en uw stem uit brengt voor de Katholieke Bijzondere School, waaraan het Duitsche volk zooveel te danken heeft. Gij zijt geen landverraders, wanneer gij gebruik maakt van het recht, dat u door de Rijkswet en doon het Concordaat ge waarborgd is, en wanneer gij de Katho lieke Bijzondere Schoolnpeischt. Katholieke mannen en vrouwen! Luistert in deze buitengewoon gewichtige gewetens vraag naar de stem uwer Bisschoppen. Be houdt voor uwe kinderen, en nakomeling schap de Katholieken Bijzondere School. Blijf trouw aan uw beloften jegens de Kerk!" w.g. CLEMENS AUGUST, Bisschop vana Münster. NIEUWE VLOOTAALMOEZENIER. Pater G. Schimmel O.F.M. volgtf Pater A. Jelgersma op. Naar de „Mbsd." verneemt, is door den hoogeerw. pater Provinciaal der Francs- canen, aan wien door den Bisschop van Haarlem is overgelaten de aanwijzing van een opvolger voor den afgetreden vloot- aalmoezenier Albada Jelgersma O.F.M., als zoodanig voorgedragen de weleerw. pater G. Schimmel O.F.M., thans kapelaan aan de Franciscanerkerk van het Bosch je te Rotterdam. De nieuwe vlootaalmoezenier( wiens be noeming waarschijnlijk met 1 April a.s. zal ingaan en die zijn standplaats krijgt in Viissingen, is 42 jaar oud. Hij werd op 6 Februari 1895 te Hoogwoud (Noord-Hol land) geboren, studeerde aan het Francis- caansch Gymnasium te Megen, philosophie te Wychen en theologie in Weert, waarna hij 5 Maart 1921 werd priester gewijd. Na den cursus socialogie en welsprekendheid gevolgd te hebben, werd zijn eerste stand plaats Heerlen, alwaar hij vier jaar als ka pelaan aan de Rectoraatskerk aan de Laar- dertstraat is verbonden geweest. Vervol gens ging hij naar het klooster der Pa ters Minderbroeders aan den Sittarderweg en kreeg de zielzorg' onder de mijnwer kers te vervullen, na nog geruimen tijd als vicarius vertoefd te hebben in het klooster te Ophoven bij Sittard. Daarna kwam hij naar Holland en werd kapelaan te Delft aan de parochiekerk van de H.H. Nicolaas en Gezellen, Martelaren van Gor- cum. Gedurende een viertal jaren had hij hier gewerkt, bijzonder in het jeugdwerk, toen hij in October 1935 werd overge plaatst naar de Boschjeskerk te Rotter dam. De R.K. Staatspartij Het aanvullend advies door de rijks kieskringen. Van alle rijkskieskrïngorganisaties is reeds het aanvullend advies bekend voor dé aanwijzing van candidaten, over wie de stémming op Zondag 4 April zal plaats hebben. Wij hebben gisteren gepubliceerd het advies in de Rijkskieskringen Amsterdam- Den Haag-Rotterdam en in de Rijkskies kringen Haarlem, Helder, Leiden, Dor drecht, Middelburg. Hier volgen de andere Kieskringen. Rijkskieskring Tilburg. 1. mr. M. P. L. Steenberghe, Goirle; 2. C. J. Kuiper, Utrecht; 3. dr. Moller, Til burg; 4. Serrarens, Bilthoven; 5. di\ J. C. M\ Sweens, Gilse; 6. P. J. Jansen, Hoeven; 7. J. J. van den Berg, Huiten; 8. J. B. M. Meerbach, Bergen op Zoom. Rijkskieskring Maastricht. 1. Henri Hermans, Den Haag; 2. mr. P. Truyen, Roermond; 3. dr. W. Droesen, Roermond; 4. M. Bongaerts; 5. niet gead viseerd; 6. ir. C. Raedts, Heerlen; 7. ir. Dewez, Roermond; 8. Driessen, Venlo; 9. mr. R. Höppener, Roermond; 10. niet ge adviseerd. Rijkskieskring Den BoschUtrecht. 1. mr. F. Tèulings, 's-Hertogenbosch; 2. J. G. Suring, Utrecht; 3. generaal Bajetto, Nijmegen; 4. mr. dr. L. Deckers, Den Haag; 5. Max van Poll, Den Haag; 6. Van de Putt, Eindhoven; 7. jhr, De Wycker- slooth, Utrecht; 8. Th. Schaepman, Utrecht; 9. dr. H. J. Deckers, Oedenrode; 10. Staal, Eindhoven; 11. mr. Van Besouw, Den Bosch; 12. J. de Zwart, Nijmegen. Rijkskieskringen ArnhemNijmegen Zwolle—AssenLeeuwardenGronin gen. 1. prof. P. Aalberse, Den Haag; 2. mr. Van Schaik, Den Haag; 3. IJsselmuiden, Arnhem; 4. W. Andriessen, Utrecht; 5. Ruiter, Arnhem; 6. dr. L. Kortenhorst; 7. mr. Rooi vink, Almelo; 8. B. Hemel, Coe- vorden; 9. Bruineman, Druten; 10. v. d. Dungen; 11. de Tije, Westervoort; 12. mr. Van Haren, Den Haag. ALS HET ADVIES GEHEEL WORDT OPGEVOLGD en straks 31 zetels worden verkregen. De „Volkskrant" geeft een overzicht van de vermoedelijke samenstelling der katholieke Kamerfractie, wanneer op 4 April de kiezers bij stemming zich met het advies althans voor wat betreft de te verwachten zetels geheel vereenigen en door de officieele stemming op 26 Mei a.s. aan de R. K. Staatspartij inderdaad de 31 te verwachten zetels worden toegewezen: Van de zittende katholieke Kamerleden keeren terug de heeren: Aalberse, Goseling, Stumpei, Groen, Droesen, Truyen, Kortenhorst, Teulings, Van de Putt, Bongaerts, Van der Weyden, Hermans, Kuiper, Van Poll, Steinmetz, Suring, Loerakker, dr. Moller, IJsselmuiden (in totaal 19). Nieuwe katholieke Kamerle den: mr. Steenberghe, Weiter, Bajetto, Serrarens, mr. Bach, mr. dr. Deckers, mr. Van Schaick, mr. dr. Mes, mr. dr. Beau fort, Andriessen, Ruiter en een nieuw Limburgs lid (in totaal 12). Niet in de Tweede Kamer kee ren terug: mej. Meyer, Van den Brule, Kampschöer, Lockef eer, Engels, Van Voorst tot Voorst, Van Koeverden, Schaep man, Van de Bilt (in totaal 9). POLITIEKE LANDDAG HOUTRUST DEN HAAG. Op Zondag 25 April a.s. zal door de kieskringen Leiden en den Haag der R.K. Staatspartij eene massale bijeenkomst wor den gehouden op Houtrust in den Haag, alwaar een 6-tal sprekers dien dag het woord zullen voeren. De katholieken van het geheele Noordel ij ke gedeelte van Zuid- Holland moeten aldaar aanwezig zijn. Het moet worden een grootsche manifes tatie voor onze Katholieke beginselen overtuiging. Nadere mededeelingen om trent een en ander volgen later. De toe gangsprijs zal zeer miniem zijn. Voor goedkoope reisgelegenheid worden maat regelen genomen. Laat ieder katholiek Zondag 25 April vast reserveeren voor dien dag in den Haag. We rekenen op minstens 20.000 katholieke aanwezigen. Voor het Bestuur der R. K. Kamer- Centrale Leiden: Mr. E. J. M. H. BOLSIUS. H. J. VAN MIL. P. HEEMSKERK. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Z. H. de Paus zal op len Paaschdag de plechtige Paasch-Mis bijwonen. (2de blad). Waarschijnlijk een nat.-soc. meerderheid in Dantzig bereikt, (2de blad.). De toestand van koningin-moeder Maria van Roemenië bevredigend. (2de blad). Groote anti-nationaal socialistische be tooging te New York (2de blad). Lijnvliegtuig LondenKeulen veronge lukt. Drie dooden. (1ste blad). BINNENLAND. „Politiek advies" R. K. Staatspartij. (1ste blad). Bepaling betreffende den melksteun. (2de blad); Benoeming nieuwe vlootaalmoezenier. (lste blad). DIAMANTEN PRIESTERFEEST. Vliegen en de pastoor, In het Sint Jozef-Sanatorium te Heer len woont de 88-jarige pastoor A de We ver, die op Woensdag 17 Maart a.s. zijn dia manten priesterfeest viert, Goboren te Nuth op 4 Maart 1854, studeerde hij te Rolduc en Roermond, om 17 Maart 1877 priester te worden gewijd. Van zijn wijding tot 1896 was hij kapelaan te Gulpen, daarna pastoor te Merkelbeek en te Heer. Twintig jaar geleden verkreeg pastoor De Wever het emeritaat. De nadering van het dia manten feest was voor een medewerker van den Limburger Koerier een aanleiding den bejaarden priester te bezoeken en met hem te praten over een leven vol wel en wee. In Gulpen, als jong kapelaan, heeft pas toor De Wever kennis gemaakt met het latere socialistische Kamerlid W. Vliegen, die er tezamen met den onlangs overle den melaatschen-pater Adolf Nederveen de functie van misdienaar waarnam. Pas toor de Wever verhaalde aan den medewer ker van den Limburger Koerier: „Ja, een beste jongen was het en schran der. 't Is jammer; wat had hij bij ons an ders veel goeds kunnen doen!" Een zucht ontsnapt z'n lippen, maar hij gaat direct weer verder: „Mij heeft hij dikwijls heel goede diensten bewezen als bij-koster. Ik herinner me nog goed, dat wij er op een nacht op uit trokken om een zieke bij te staan en daarbij in de sneeuw bleven zitten. In zulke nachten kon de kos ter niet zoo goed meer uit'de voeten. Dan was Vliegen bij den eersten roep present. Ook als zanger heb ik veel pleizier van hem gehad. Hij was een van de besten van het Gregorius-koor. Hij heeft daar altijd veel voor gevoeld, ook later blijkbaar nog, want bij een jubileum van het koor Vliegen was toen al lang in de so üalistische bewe ging ging z'n hart weer uit naar het oude Gulpen en zond hij een hartelijke fe licitatie. „Ook thans nog zijn we goede vrienden. Nu en dan schrijven we elkaar nog wel eens en toen hij in Heerlen was liet hij niet na me in het sanatorium te bezoeken." Na een hartgrondige hoop te hebben uit gesproken men kan wel raden wat deze behelsde stapt de pastoor van dit onder werp af. „Tijd". FRANSCHE STAPPEN BIJ DE ITALIAANSCHE REGEERING? PARIJS, 16 Maart. (A.N.P.) Volgens de „Populaire" heeft men in politieke kringen een ernstige studie gemaakt van de berich ten uit Spanje, volgens welke zich gere gelde Italiaansche troepen op het strijdtoo- neel zouden bevinden. Het blad meent te weten, dat de Fransche regeering zich niet alleen tot de commissie te Londen gewend heeft, doch tevens de aandacht der Ita liaansche regeering op den ernst der be schuldigingen gevestigd heeft.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1