DINSDAG 16 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT OERDfc bLAU - rAU. IU VOETBAL t OM DEN F. A. BEKER. Sunderland in den halven eindstrijd. Gisteren is cp het terrein van Sheffield Wednesday te Londen voor de derde maal in de zesde ronde om den F. A. beker de wedstrijd tusschen Sunderland en Wol verhampton gespeeld. De eerste maal ein digde de wedstrijd in een 11 gelijk spel en toen de wedstrijd overgespeeld werd, werden de vier doelpunten weer gedeeld. Gister is deze wedstrijd voor de tweede maal overgespeeld en thans won Sunder land met 40. Op 10 April as. zullen thans in den halven eindstrijd West Bromwich tegen Preston North End en Sunderland tegen de derde klasser Milwall uitkomen. BILTARTEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN L. U. T. O. In het Bondsgebouw te Lisse werden bo vengenoemde wedstrijden voortgezet met de ontmoeting: 't Groene Laken I (Den Haag) en L. U. T. O. I Lisse. De thuisclub wist op haar tegenstanders een groote overwinning te behalen, met het volgende resultaat: pnt. brt. h.s. gem. C. Th. Duivenvoorden 200 29 44 6.89 (L. U. T. O.) H. de Ree (Gr.L.) 166 29 19 5.72 G. C. Degger 151 32 21 3.70 J. P. de Bruin 200 32 23 6.25 P. Duivenvoorden Jr. 200 30 64 6.66 P. Tap 65 30 9 2.16 C. Kortekaas 200 56 21 3.57 J. de Bruin 70 56 6 1.25 L. U. T. O. I Lisse 751 carb., 't Groene Laken I, Den Haag 501 carb. Hoogste serie P. Duivenvoorden Jr. (L. U. T. O.) 64 carb. Voor de 2e klasse speelden „Ons Genoe gen I", Lisse en L. U. T. O. 2, Lisse. Het resultaat luidt: H. Verdel (L. U. T. O.) 140 52 12 2.69 J. v. Kampen (O. G.). 150 52 19 2.88 Nic. v. Velzen 150 43 21 3.48 S. van Rijn 137 43 19 3.18 J. Langeveld 150 53 18 2.83 J. Wassenaar 146 53 13 2.75 G. v. Eik 125 38 10 2.15 W. Mosseveld 150 58 17 258 L. U. T. O. 2, Lisse 565 en „Ons Genoe gen I" Lisse 583 carb. „Ons Genoegen" wint dus met 18 carb. Donderdag 18 Maart: L. U. T. O. I Poort van Cleef 1, Leiden. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Prijsuitreiking Schietwedstrijden. De groote interlocale schietwedstrijden, die hier door de HilL Vrijw. Burgerwacht en de afd. van den Bijz. Vrijw Landstorm wer den gehouden, zijn geëindigd met een prijs uitreiking. -De commandant der Burger wacht hield een toespraak, waarin hij be dankte voor de medewerking en de deel name. Terwijl verleden jaar 22 corpsen aan de wedstrijden deelnamen, bedroeg het aan tal ditmaal 32. De samen werking met den B.V.L. heeft uitstekend voldaan; zijn leden •behaalden de meeste prijzen. De uitslag was als volgt: Korpswedstrij den: le pr. verzilv. beker met 5 draagme- dailles B.V.L. Roodewijs met 243 p.; 2e pr. B.V.L. Vlaardingen verg. zilv. krans 240 p.; 3e pr. Burgerwacht Haarlem, 240 p.; 4e pr. Ver. Jhr. van Lennep 240 p.; 5e pr. B.V.L. Loosduinen, 240 p.; 6e pr. B.V.L N.-Vennep, 240 p.; 7e pr. Burgerwacht I Bloemendaal, 236 p. Eere-korpswedstrijd: le pr. B.V.L. Lisse 147 p.; 2e Loosduinen, 147 p.; 3e Berkel I en Rood enrijs. Hoogst aantal punten Korpsschutters de heer Duyn te Haarlem van Jnr. v. Lennep. Personeele Baan: 1. H. P. Spoor, Haar lem: 2. L. v. d. Berg, Wassenaar; 3. J. v. d. Spek, N. Vennep; 4. GrundeKer; 5. Have- laar; 6. J. Blauwhof; 7 K. v. d. Belt; 8. Rompa; 9. B. G. Smit; 10. Winkel; 11. v. d. Lans; 12. Rotteveel; 13. Zaal; 14. Visser; 15. Van Rijn. Grootst aantal kaarten, Knijnenburg te Wassenaar. Het dames-vijftal van Jhr. v. Lennep uit Haarlem ontving een medaille. De wedstrijden zijn goed geslaagd; de be langstelling was veel grooter dan vorig jaar. De plaatselijke leider van den B.V.L. dankte voor de samenwerking en de ge voerde propaganda. De oudste deelnemer bedankte voor de leiding en adviseerde met het oog op de verafwonenden een uur vroeger te schieten. De heer Bos, officier der Burgerwacht te Amsterdam heeft een extra prijs beschik baar gesteld voor de meest kaarten na nr. 1500 voor de vrije baan. LISSE. Aangereden. Een zekere v. d. B., vischhandelaar te Katwijk, wilde op den Rijksweg binnen deze gemeente zijn lan taarns van de bakfiets aansteken, toen hij door een achteroprijdende auto werd aan gereden. Het gevolg was dat van de B. een wonde in het gelaat opliep en zijn neus brak. Na voorloopig verbonden te zijn werd hij per auto door de politie naar zijn woon plaats vervoerd. De bakfiets werd zoodanig beschadigd, dat zij geheel defect was en moest worden weggesleept. Naar wij ver nemen treft den chauffeur geen schuld. Coöperatie „Onderling Belang". Gister avond hield de R. K. Coöperatie „Onder ling Belang" haar 18e jaarvergadering on der presidium van den voorzitter, den heer C. Schrama. De voorzitter wees erop, dat we er beter voor staan dan een jaar ge leden. Hierna bracht de penningmeester boekhouder, de heer A H. Schrama, het finantieele verslag uit van de bedrijven. Hieruit bleek, dat was uitgegeven: aan in- koopen 166.526. 24. aan bedrijfskosten 7216.16, aan expeditiekosten 2850. aan interest 1079 46 1/2, aan brands.of- fen bakkerij 822.65, aan electrische in stallatie 310.54, aan loonen 25 142.44, aan beheerkosten f 5258.35 1/2,-aan exploi tatie gebouw 2421.10, aan gegarandeerde korting 1529 04, aan afschrijving inven taris 325.38, reserve debiteuren 500. winst 5636.76 1/2. Aan verkoopen viel in totaal te boeken 219.602.14 1/2. De Balans gaf het volgende beeld: vlot tende bezittingen: kas f 503 02 1/2, giro 1770.54, debiteuren 28.004 17, voorraden 31.357.06. diversen 419.49 1/2. Vaste bezittingen: gebouwen f 66.749.70, inventarissen f 3418 36 inleggeld Haka 4710.spaarfonds Haka 7026.56, aan deel Arbeidersbank 100.wisselgeld 190.alzoo te zamen 142 338.91. Schulden op korten termijn Haka reke ning-courant t 20.359.94; crediteuren 1316.87, geleende gelden 622.36. perso- neelfonds 143 14 12, gegarandeerde kor ting bakkerij 1529.04, diveisen 1250 75. Schulden op langen termijn: hypotheken 16950.crediet Haka 20 000.waar borgsom 500. Eigen vermogen: Inleggelden f 8S52.84, reservefonds 65.367.20, winst 5638.76 1/2, alzoo ook te zamen 142.338.91. Het ac countantsrapport luidde gunstig. Namens den Raad van Toezicht voerde de heer A. Th. van Kesteren het woord.. Het bestuur deed vervolgens de volgen de voorstellen van finantieeler aard n.l. om uit te trekken voor Moederzorg als op den ouden voet, ook de uitgave voor de lighal; 100.voor liefdadige doeleinden; 200. voor werkloozenzorg; de gratificaties on veranderd te laten en wederom 5 procent gegarandeerde korting voor de bakkerij vast te stellen; voorts deze 5 procent thans uit te keeren en van de afdeeling winkel 2 procent als dividend. Deze voorstellen werden conform vastgesteld. Hierna gaf de penningmeester een mooi uitgewerkt overzicht van de diverse bedrij ven, waaruit bleek, dat men in algemeen en zin tevreden kan zijn alhoewel het zelf bak ken voor de bakkerij een terugslag betee- kent; de afdeeling brandstof mag zich dit jaar verheugen in een mooie winst. Wat de afd. manufacturen betreft moest wor den geconstateerd dat de deelname der leden nog ver van algemeen is I Aan de orde is voorts de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftre ding van de heeren H. Elfering, P. van Kes teren en J. de Koning; behalve dezen was nog als candidaat ingediend de heerA. van Dijk. In den Raad van Toezicht was aftre dend de heer J Kortekaas, die bij enkele candidaatstelling herkozen werd verklaard, j Na gehouden stemming bleken de drie af- tredende leden te zijn herkozen met resp. 113, 135 en 153 van de 160 uitgebrachte stemmen, terwijl op eten heer A. van Dijk 48 stemmen werden uitgebracht. Na rond vraag sluiting. Bouwvergunning". B. en W. dezer ge meente hebben vergunning verleend aan Mej. M. A. Akerboom tot het bouwen van i woonhuis langs de Eerste Poeilaan in deze gemeente. NOORDWIJKERHOUT. Personalia. Tot gemeente-veldwachter alhier is benoemd de heer J. Lammers, vroeger volontair bij de gemeente-politie al hier, thans agent van politie te Vlaardin- STOMPWIJK. Wit-Gele Kruis. By de bestuursverga dering van genoemde vereeniging is in de plaats van den neer J. Fleuren, die als voor zitter bedankt heeft, gekozen de heer J. Boogmans, hoofd der R K. Jongensschool. Geboren: Paulus Jacobus z. van P. J. de Winter en L. J. M. v. d. Voort - Astrid d. van J. J. Raimond en J. Sies Johannes Adrianus Jacobus z. van C. J. van Brecht en M. J. van Lochem Anto- nius Maria z. van J. Vlooswijk en C. B. v. d. Helm Petrus Maria z. van J. van Leeuwen en B. Chr. v. d. Krogt. VEUR. Geboren: Margaretha Jozefina Ge- rarda d. van W. J. van Baren en M. M. E. van Vliet Nella Jeanatte Bartha d. van M. Boukema en G. J. Ravestein. VOORSCHOTEN. B. V. L. Als plaatselijk leider van de B. V. L afdeeling alhier is met ingang v. 1 Mei a.s. als opvolger van dan heer Maas I cue de gemeente heeft verlaten, benoemd de heer J. Aten, alhier. Aanbesteding. Gisteren heeft op het Raadhuis de aanbesteding plaats gehad van de herbestrating van ongeveer 10.000 M. s'.raatwerk en het maken van onge- Tvear 2000 M.2 trottoir. Ingeleverd waren 16 biljetten, waarvan één van onwaarde. De uitslag was: H. Pleente, Haren 9239. fir ma Kruiff en Co. alhier 8997; firma Olst- hoorn, alhier 8934, D. J. Greenewegen al- I hier f 8385; H. Bunschoten en Zn. Leiden ƒ8127; de Haan te Hengeol ƒ8106; Gilliam j en Co. Gorcum 8000, C. A. Langeveld, Alphen aa nden Rijn 7923; W. Volle- bregt te Oegstgeest ƒ7837; J. van Ginde- ren den Haag 7650; Gebr. Visser, Wasse naar 7335; H. Bakker, Zwijndrecht ƒ7300; T. P. de Geus en Strampaart Stompwijk 6952; D. Dwarswaard, Zwijndrecht 6950; Gsbrs. Schoorl, Leiderdorp 6879. De gunning is aangehouden. Aanrijding die betrekkelijk goed afliep. Het dochtertje van den heer B. Z. alhier, die op de Havenstraat speelde, stak plotse ling den weg over toen zij van achter een stilstaande auto vandaan kwam. Juist pas seerde de luxe auto van den heer M-, alhier. Het kind werd aangereden en ging onder de auto door. Wonder boven wonder kwam ze er enkel met een gebroken rechter- beentje af. Het kind is vervoerd naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden. Den bestuurder van de auto, die ae aanrijding veroorzaakte, treft geen schuld. ZILK. Korenbond „Mgr. Lans". A.s. Donder dag zal in het K.S.A.-gebouw te Sassen- heim de vierde zangersavonu worden ge houden. Als verplicht nummer zullen de deelnemende koren zingen een gezang van de Requem-Mis of van de begrafenisgezan gen. Als vrij, nummer mogen zy kiezen tus schen een Gregoriaansch of meerstemmig kerkelijk muziekstuk. Verder zal dien avond door den weleerw. heer E. A. M. Paap uit Amsterdam een in leiding worden gehouden over „De kerke lijke Requiem-gezangen". Door vertrek van den voorzitter, Pas toor P. J. de Kok, zal de avond staan on der leiding van Pastoor H. J. Maas van Noordwijkerhout. Het belooft voor de kerk koorzangers van de bollenstreek weer een prettige, maar vooral leerrijke avond te worden. Het Bondsbestuur hoopt, dat een ieder zal meewerken, opdat op de aange geven tijd, 20 uur, kan worden begonnen. SASSENHEIM. Jubileum. Op 25 Maart as. zal de heer Jac. Oudshoorn den dag herdenken, dat hij vroor 25 jaar in dienst kwam als sub-depót houder voor den verkoop van petroleum bjj de Maatschappij „De Automaat". UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Districts Stierenkeuring van het Groninger veeslag. Voor de Districts Stierenkeuring bestond dit jaar een groote belangstelling, daar on geveer 90 stuks werden aangevoerd tegen het vorig jaar van 54 stuks. De keuring werd gehouden bij de Zaalbergstraat en de jury bestond uit de heeren M. C. van Buuren uit Zuidland; A. Louter, Voorburg en W. F. Brunt, Bodegaven. De bekroningen waren als volgt: Oudere stieren: Dictator, eigenaar Stal van der Kloot Meyburg, alhier, le prijs, 3-Jarige stieren: Alfonso, eigenaar G. van Dorp te Hazerswoude, 2e pr.; Albertus. eigen. H. Blijleven, Nieuwkoop, le pr.; Oscar, eigen. J. A. Kool, alhier, 2e pr.; Iwan, eig. A. C. van Wensveen, Koude kerk, 2e pr.; Paul, eigen. J. P. Bunnik, Bo degraven, 3e pr.; Napoleon, eigen. C. Eike lenboom, Rijnzaterwoude le pr.; Adriaan eigen. M. v. Zwieten, alhier, 3e pr. 2-jarige stieren: Wim eigen. A. Roest, Leiderdorp, 3e pr.; Wodan, eigen. J .Was senaar, alhier, 2e pr.; Marius, eigen. H. v. d. Hulst, alhier, 3e pr.; Leo, eigen, fokker C. H. Rotteveel, Oude-Wetering, 3e pr.; Re- nier, eigen. C. M. Rijkelykhuizen, Hazers woude, 3e pr.; Cesar, eigen. C. v. d. Stoel, alhier," 3e pr.; Geert, eigen. C. den Hertog Pzn., alhier, 2e pr.; President, eigen. J. M. v. Egmond, alhier, 3e pr.; Nelson, eigen. J. D. v. d. Akker, alhier, eerv. verm.; Jo- han, eigen. J. A. Wolmerstett, alhier, 2e pr.; Davenage, eigen, fokker W. C. v. d. Vis, alhier, eerv. verm.; Rikus, eigen. Th. Hartveld, Ter Aar, 2e pr.; Kobus, eigen. M. A. Stigter, Ter Aar, 3e pr.; Tarzan, eigen. H. Voorbij, alhier, 3e pr.; Wim eigen. J. W. de Bruijn, Zwammerdam, eerv. verm 1-jarige stieren: Leendert, eigen. J. Kem pen, Aarlanderveen, 3e pr.; Adolf, eigen. C. W. v. d. Broek, alhier, 3e pr.; Cor, eigen.- fokker H. Los, Bodegraven, 3e pr.; Willem, eigen.-fokker H. Los, Bodegraven, eerv.- verm.; Alexander, eigen, fokker J. D. v. d. Akker Nzn., alhier, eerv. verm.; Gerard, eigen. fokker idem, eerv. verm.; Theo, eigen. P. Langeslag, Woubrugge, 2e pr.; Bo naparte, eigen, fokker G. Eikelenboom eerv. verm.; Markies, eigen, fokker S. J. Visser, Rijnzaterwoude, le pr.; Cesar, eigen, fok ker Stal v. d. Kloot Meyburg, 3e pr.; Alfred, eigen. H. Blijleven, Nieuwkoop, 3e pr.; Agius, eigen. G. den Hertog, alhier, eerv. verm.; Willem, eigen, fokker C. Kwaker- naak, Bodegraven, 2e pr.; Leopold, eigen, fokker C. Kwakernaak, Bodegraven, le pr.; Frits, eigen, fokker M. v. d. Akker, alhier, 2e pr.; Heiman, eigen, fokkers Gebr. Zwa nenburg, Bodegraven, le pr.; Riohard, eigen, fokker H. v. d. Hulst, alhier, eerv. verm.; Florus, eigen. H. J. Vink, Rijnzater woude, eerv. verm.; Bertus eigen. H. J. Paul, Zevenhuizen, le pr.; Rheinsohn. eigen. J. A. Wolmerstett. alhier, eerv. verm.; Janus, eigen, fokker C. den Hertog, tlhier. 3e pr.; Max eigen, fokker W. de Ko ning, Rietveld by Woerden, 2e pr.; Allah, eigen. M. v. Gaaien, alhier, le pr.; Tine's Apollo, eigen fokker J. H. Verburg, Bode graven, 2e pr.; Cobus, eigen. J. Kempen, Aarlanderveen, eerv. vem.; Hendrik, eigen. H. Blijleven, Nieuwkoop, 3e pr.; Dirk, eig. L. v. Leeuwen, alhier, 2e pr.: Maarten, eigen. J. van Rijn, Bodegraven, 2s pr.; Ger- mandus, eigen. J. v. Rijn, Bodegraven, 3e pr. Gouden jubileum. Gisteren herdacht onze plaatsgenoot, de heer C. J. van der Maal, onder groote belangstelling den dag waarop hij voor 50 jaren in dienst trad van de N.V. Oosthoek en Zn. alhier, waar hij in die jaren resp. onderbaas, baas en machi nist is geweest. Als bijzonderheid kan wor den vermeld, dat v„ d. Maal in die 50 jaren geen ziekte heeft gekend, en thans zich ook nog steeds verheugt in een goede ge zondheid. Deze dag is niet ongemerkt voor den jubilaris voorbijgegaan. Ten zijnen huize werd hij door den heer P. J. Oosthoek gecomplimenteerd en werd hem tevens on der hartelijke woorden een gouden horloge ketting overhandigd. Mede van de Ver eeniging van handelaren in bouwmateria len ontving hij van zijn patroon de zilve ren medaille van die vereeniging. Van kan toor- en fabriekspersoneel ontving den ju bilaris een fraai pendule-stel, kistje siga ren, bloemen enz. In den loop van den dag ontving hij van den Burgemeester, den heer P A. Colijn, de bronzen eere-medaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. NOORDEN. Volksbond. Na opening door den voorzitter en mededeelingen las de secre taris zijn keurig jaarverslag. Hierna- kry- gen we 't verslag van den penningmees ter te hooren: de cijfers waren als volgt: inkomsten f 246.72, uitgaven 250.54, na- deelig saldo f 3.82. J De heer N. Knaap brengt verslag uit j namens de controlecommissie en zegt alles in orde te hebben bevonden. Verslag „Hulp in Nood", waaruit bleek, dat in 't afgeloopen jaar weer veel en I nuttig werk was verricht. Mogen we I steeds de hulp van onze leden hebben, om 1 zoo de zieken en waar 't hard noodig is I bij te staan. In de controlecommissie werden be- i noemd de heeren G. Vroonhof, P. Splin- I ter en A. Lelieveld Nz. Begrooting 1937. De penningmeester las I de begrooting voor, waaruit blykt, dat er dit jaar zuinig moet worden gewerkt, zoo- als reeds uit het jaarverslag van den pen- I ningmeester is gebleken. De begrooting werd goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Aftredend zijn P. de Jong, H. v. Leeuwen en G. Lelieveld, die met groote meerderheid worden her kozen. De heer C. de Koning vraagt, of het ook hier niet mogelijk is bij den pen ningmeester te stempelen, daar het by slecht weer toch haast geen doen is iede- ren dag naar Nieuwkoop te gaan. In de gemeente Zevenhoven kan men toch ook bij den penningmeester teekenen. De voorzitter zegt een verzoek te zullen in dienen by de gemeente. Hierna sluiting. „Hulp in Nood" bracht op 65 cent. WOERDEN. Naar de missie terug. Onze oud-stad genoot, Pater Florianus Groen O.F.M., die geruimen tijd met vacantie hier heeft ver toefd, hoopt den 13en April wederom naar zijn missiegebied in Brazilië terug te kee ren. In alle H.H. Missen werd Zondag door den missionaris gepreekt, waarna een col lecte voor zijn missie werd gehouden, die 200.opbracht. „Katholiek Woerden". Zondagavond had de eerste der drie lezingen plaats voor „Katholiek Woerden" in het Patronaats gebouw. De belangstelling van het publiek was niet zoo groot, als we bij vorige le zingen gewend waren. Een oorzaak hier- voor aan te wijzen kon zeer moeilijk zijn. 1 Allicht was het slechte weer er ook aan schuldig. Als spreker trad op de weleerw. heer v. Alphen uit Rotterdam, met het onderwerp: „Mijn politiek is het Kruis". De vand werd ingeleid door den voorzit ter van het samenwerkende comité, den heer J. P. v. Breukelen, die met een kort woord wees op de uitbreiding van dit co mité met een vertegenwoordiger van den R. K. Land- en Tuinbouwbond. Hij press ook de leden der Jeugd Derde Orde, die voor deze avond (wat de voorbereiding betreft) zoo ijverig' hun best hebben ge daan. Kapelaan van Alphen hield vervolgens een rede. We hebben er in dezen tijd ons wel van te doordringen, aldus spr., dat het er om gaat: óf Christendom óf Heiden dom. Spr. wijst hier op het gevaarlijke Communisme. Dit noemt spr. het eerste en grootste gevaar! Het bedoelt: de gods dienst uit te roeien, hetgeen^spr. met dui delijke voorbeelden illustreert. Maar ook de gevaren van het nieuwe heidendom, o.a. het Nationaal Socialisme, zijn groot, hetgeen spr. in den breede verklaart. Hierbij wijst hij er o.m. op hoe het ka rakter v. d. Staat dor het Nationaal So cialisme verkeerd wordt begrepen. Na de pauze verklaart spr. de tweevou dige beteekenis van zijn slotconclusie: Mijn politiek is het Kruis. Een tweevou dige beteekenis: n.l. een geschiedkundige en een staatkundige. Bij de verklaring van deze tweede beteekenis merkt spr. op, hoe de komende Tweede Kamerverkiezin gen wel een zeer scherp karakter zullen dragen. Als de Katholieken hun verstand en geloof bewaren zal de poging om onze R. K. Staatsparty uiteen te scheuren, ijdel blijven. Al zal er ook hard moeten wor den gewerkt. De eenheid van de R. K. Staatspartij zal het Christendom in ons vaderland bewaren. Willen wij de vrijheid in ons vaderland behouden, dan dienen wij op onze traditie voort te bouwen. Met een vurige peroratie eindigt spr. zijn prachtige, met aandacht beluisterde rede. De voorzitter sloot dan met een dank woord, dat door applaus onderstreept werd. NIEUWE UITGAVEN NIEUWE UITGAVEN. Wat vliegt daar? Zakboek der vo gels van Midden-Europa. Uitg. W. J. Thieme, Zutphen. Alle vogelsoorten van Midden-Europa in beeld, dat is de inhoud van dit prach tige Vogelboekje, dat van de hand van dr. W. H. van Dobben, technische leider van het „Vogeltrekstation Texel" bij de bekende uitgeversfirma W. J. Thieme en Cie. te Zutphen van de pers kwam. Dit zakboekje bevat 291 gekleurde en 36 ongekleurde afbeeldingen van vogels en vele illustraties in den tekst, - zoodat men hierin bijeen vindt bijzonderheden van bijna iedere in Midden-Europa voor komende vogel, met een korte, aanvul lende beschrijving van uiterlijk en stem (die het herkennen vergemakkelijkt) en eenige kenmerkende bijzonderheden van de soort. De in Nederland voorkomende vogels staan er dus practisch alle in, enkele zeld zaamheden ontbreken, terwijl er ander zijds soorten in staan, die in Nederland niet voorkomen. Dit is nooit een bezwaar, daar bij iedere soort het voorkomen is op gegeven, zoodat men hen bij het determi- neeren onmiddellijk kan uitsluiten. Ver der heeft het dit voordeel, dat men vogels, die de toerist b.v. in de Alpen of aan de Noorsche kust opmerkt, in het boekje kan naslaan, het is dus ook op reis bruikbaar. Bij de beschrijving van het uiterlijk is alleen gebruik gemaakt van kenmerken, die in het veld werkelijk te zien zijn; aan een vogel in de hand ziet men heel veel dingen, die op een afstand een totaal an der effect maken. De vogels zijn gerangschikt naar het terrein. Deze indeeling heeft vooral in den broedtijd groote waarde. Het boekje is in den boekhandel ver krijgbaar (gec. 1.90, linnen band- 2.50). KOOPT BIJ HEN, DIE IN U W DAGBLAD ADVERTEEREN PROFESSOR SLIM EN ZOON. 223. Inmiddels echter gebeurden er vreeselijke dingen. J Van alle kanten kwamen de negers aansluipen. Je kon dui- delijk zien, dat ze kwade bedoelingen hadden. Opeens ech ter zag de professor de menscheneters naderen, 224. De professor was alweer slim. Hij rende recht op de negers af met het fototoestel voor zich uit. Hij dacht dat de negers dat toestel voor een kanon zouden aanzien. Maar ze waren niet zoo dom. Doe dat ding maar weg, zei" de hoofd neger, dat kunstje hebben ze hier al meer geprobeerd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10