DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Vreeselijk auto-ongeluk te Zoelen, Auto met vijf personen in de Linge gestort 28ste Jaargang MAANDAG 15 MAART 1937 No. 8673 Gcidóeli^Gou/fcci/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Gemengde berichten Onder de „gemengde berichten" een rubriek, die inderdaad heel „gemengd" is; waarin het leven zich weerspiegelt in zoo vele van z'n variaties vindt de lezer van daag een verhaal van een oude vrouw te Schiebroek, die in de grootste armoe is overleden, terwijl bleek, dat ze in haar huis een waarde van minstens 25.000 gld. had opgeborgen. De laatste woorden, die men van haar hoorde, waren: ik heb geen geld in huis doodsbenauwd als zij' was, dat men het haar zou ontnemen.... Sensationeel, maar eigenlijk heel ge woon. Heel gewoon is 't, dat lieden het geld bezit beschouwen als doel en niet als middel middel om God te dienen en den evenmensch te dienen om God! In die oude vrouw was de liefde voor het geld uitgegroeid tot 'n exces en tot 'n ob sessie; zij was er, klaarblijkelijk, krank zinnig van geworden. Maar die vrouw, die zelf armoe leed, om haar geld te kunnen blijven bezitten, louter en alleen om dat geld zelf, was zeker niet slechter, dan de duizenden, die anderen armoe laten lij den, om hun geld te kunnen blijven bezit ten, louter en alleen omdat zij het zoo'n heerlijke gedachte vinden, geld te bezit ten, dus ook louter en alleen om dat geld zelf. Onder het gemengde nieuws uit het „Buitenland", de rubriek „buitenlandsche berichten" zal den lezer treffen het droe vig einde van een schoonheidskoningin. De vrouw is door haar man doodgeschoten. Sensationeel, maar eigenlijk heel ge woon. Heel gewoon is 't, dat vrouwen, die haar schoonheid misbruiken als een middel om eigen ij delheid onredelijk te streelen en an- derer aandacht onredelijk op zich te trekken dat zulke vrouwen, indien zij gehuwd zijn, het eigen huwelijksleven, óók het eigen huwelijksleven ongelukkig maken. Het hier bedoelde geval is een exces, dat tot de uitzonderingen behoort. Maar dat „schoonheidskoninginnen" al dan niet als zoodanig erkend en gekroond zich zelf en anderen in het verderf storten, is heel gewoon. Wij hebben vandaag even een paar ge mengde berichten willen belichten. De wereld in vogelvlucht De regen is weer eens spelbreker in den strijd in Spanje. Vooral aan het Guadala- jara-front, waar de opmarsch der recht- schen nogal fortuinlijk verliep, kunnen de gemotoriseerde afdeelingen der rechtschen niet verder; zij blijven in de modder ste ken. Wel kunnen de infanterie-afdeelingen oprukken, maar de aanval van het voet volk kan niet ondersteund worden door artillerie, tanks en auto's. Aan het Jarama-front hebben de recht schen den heuvel van Pingarrou bezet, waardoor zij opnieuw den weg naar Valen cia beheerschen. De modder zuigt evenwel de bewegingen vast en het wachten is thans maar weer op beter vechtweer. Uit Roemenië komen sensationeele ge ruchten, Er is daar opeens een uiterst strenge censuur ingesteld, welke in ver band staat met een ernstige ongesteldheid van de Koningin-Moeder Maria. Zij lijdt aan een vergiftiging en „men" fluistert, dat dit geen toevallige vergiftiging is, maar een aanslag. „Men" rakelt sterfge vallen van den laatsten tijd op en zegt, dat Titulescu, kort nadat hij door de IJze ren Gard ten val was gebracht, ook ver giftigd is en men herinnert aan den moord aanslag op den rector van de universiteit te Jassy. Nu zou een lid van het koninklijk huis hetzelfde lot hebben ondergaan. Wat ervan aan is, is moeilijk na te gaan, maar de strenge censuur wijst erop, dat de toe stand ernstig is en dat er toch wel iets aan de hand is. Koningin-Moeder Maria van Roemenië is op 29 October 1875 in Engeland gebo ren en thans derhalve 61 jaar oud. In 1893 trad zij in het huwelijk met koning Ferdi nand van Roemenië, die op 20 Juli 1927 overleed. ALLE INZITTENDEN OMGEKOMEN In het dorp Zoelen heeft hedenmor gen een vreeselijk ongeval plaats ge had, waarbij vijf personen om het le ven zijn gekomen. Een auto uit Rijs wijk (Gelderland) is op de brug over de Linge, vermoedelijk door het bre ken van de stuurstang van de auto, door de leuning in de rivier gereden. In den wagen zaten vijf personen, die allen zijn verdronken. Vier landbouwers uit de Geldersche ge meente Rijswijk begaven zich per auto naar de Paaschvee-tentoonstelling, welke heden te Tiel werd gehouden. De auto werd bestuurd door den 21-jarigen J. van den Berg. Voor de brug over de Linge te Zoelen staat een tol. Nadat de auto weer in beweging was gegaan, zag de tolbe- waarster, mej. J. van Eek, juist toen het voertuig even over de helft van de brug was, tot haar grooten schrik, dat het voer tuig, dat niet veel vaart had, plotseling naar links zwenkte en door de brugleu ning heen in de rivier de Linge stortte. Doordat het water van de Linge op het oogenblik een vrij hoogen stand heeft, was de rivier tamelijk diep met het ge volg, dat de auto geheel onder water ver dween. Mej. van Eek snelde onmiddellijk naar de telefoon in haar woning bij den tol en waarschuwde ten spoedigste de autoritei ten met het verzoek hulp te sturen. Hoewel er spoedig assistentie ter plaat se was, duurde het ongeveer drie kwar tier voordat men er met behulp van ta kels in geslaagd was de auto zoover op het droge te trekken, dat de portieren ge opend konden worden. Toen bleek, dat zich behalve de chauf feur van den Berg, nog vier personen in het voertuig bevonden. Hoewel alles er op wees, dat de slachtoffers nog getracht hadden onder water uit de auto te ko men, is dit niet gelukt en vond men in den wagen alle vijf inzittenden. De le vensgeesten der slachtoffers waren reeds geweken en de gemeente-arts, de heer J. J. Hajonides van der Meulen kon slechts den dood constateeren. De slachtoffers bleken te zijn de heeren P. v^n Luttersveld, 42 jaar, D. van Ooyen, 36 jaar, J. van Stap- pershoef, 62 jaar, en A. van Oosen- brugge, 75 jaar, allen afkomstig uit Rijswijk. Aan het reddingswerk, dat onder de persoonlijke leiding van den burgemees ter van Zoelen, den heer mr. L. R. J. Rid der van Rappard geschiedde, namen zoo wel de gemeente- als de rijkspolitie deel. De lijken der slachtoffers werden voor- loopig met behulp van een baar gedragen naar het op ongeveer 50 meter afstand gelegen café „de Zoelensche Brug". In een kamer achter het café werden zij voor- loopig opgebaard. De autoriteiten namen onmiddellijk maatregelen om de familieleden der slachtoffers, zooals gemeld allen te Rijs wijk woonachtig, te waarschuwen. De oorzaak van dit vreeselijke ongeval is waarschijnlijk te wijten aan een defec te stuurinrichting der auto. Een onderzoek daarnaar wordt ingesteld. Op de plaats van het ongeval, dat he denochtend te ruim 9 uur plaats had, ver zamelden zich in den loop van den och tend tal van nieuwsgierigen, die evenwel door de politie op voldoende afstand wer den gehouden om het bergingswerk niet te bemoeilijken. DE KERKVERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. LONDEN, 15 Maart. (A. N. P.). De „Dai ly Telegraph" meldt uit Berlijn, dat, hoe wel het reeds een maand geleden is, dat rijkskanselier Hitier heeft ingegrepen in den strijd in de Evangelische Kerk door te bepalen, dat verkiezingen moeten worden gehouden voor een nationale Synode, wel ke een nieuwe kerkelijke grondwet zou moeten opstellen, schijnt nog slechts wei nig voortgang te zijn gemaakt bij de vast stelling der voorwaarden, waaronder de verkiezingen moeten geschieden. Er schijnt geen vooruitzicht op te be staan, dat de verkiezingen begin van de volgende maand zullen worden gehouden, zooals oorspronkelijk in het -voornemen heeft gelegen. Evenmin is er eenig spoor, dat de geste van Hitier iets heeft uitgewerkt om den vrede te herstellen. De Belijdende Kerk van dominee Nie- moeller en de Duitsche Christenen staan nog steeds scherp tegenover elkander en het heeft allen schijn, dat elk der beide partijen er op zal staan haar eigen synode te kiezen. R.-K. STAATSPARTIJ. Candidatenlijst voor de Kieskringen Haarlem, Helder, Leiden en Dordrecht. Overeenkomstig de bepalingen in de ar tikelen 15 en 16 van het Kiesreglement voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal (Bij zonder Reglement VA.) had te Leiden een gecombineerde vergadering plaats van de Kringen Haarlem, Helder, Leiden en Dor drecht, resp. vertegenwoordigd door 8, 16, 14 en 8 afgevaardigden, plus de voorzitters dier Kringen. De vergadering werd gepresideerd door den heer H. Bader uit Sassenheim, voorzit ter van den Kring Leiden. Besloten werd tot het uitbrengen van een aanvullend advies voor de plaatsen No. 3. 4 en 5. Dit personen-advies luidt als volgt: Candidaten. 3. E. J. M. Stumpel, Hoorn. 4. M. P. van der Weijden, Zevenhoven. 5. J. Groen Azn., Zuid-Scharwoude. Plaatsvervangers. 3. G C. W. Blonk. Nieuwer Amstel. 4. Prof. dr. C. C. Berg, Leiden. 5. J. D. de Kok, Loosduinen. Door den Verkiezingsraad van de R.-K. Staatspartij waren reeds geadviseerd als candidaten: 1. Dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., Utrecht. 2. A. J. Loerakker, Haarlem. Als plaatsvervangers: 1. F. P. Th. Roh- ling, Bloemendaal; 2. Th. P. Eisen, Naald wijk. (Het aftredend Kamerlid v. d. Bilt (Den Helder) is dus niet geadviseerd). Candidatenlijst voor de Kieskringen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. In de Zaterdagmiddag te Den Haag ge houden vergadering van afgevaardigden der Rijkskieskringen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam is het politek advies voor de candidatenlijst voor de Tweede Ka merverkiezing vastgesteld als volgt: 1. mr. C. M. J. F. Goseling, Amsterdam; 2. Ch. J. I. M. Weiter, Den Haag; 3. W. Stein- metz, Amsterdam; 4. mr. F. J. H. Bach, Voorburg; 5. dr. P v. Maarseveen, Utrecht; 6. mej. dr. J. Hillen, Amsterdam; 7. ir. C. F. M. Duyzings, Den Haag; 8. H. v. d. Brule, Rotterdam. Aan den tweeden .Stillen Omgang', die in den nacht van Zaterdag op Zondag te Amsterdam plaats vond, namen ook de mannen uit Volendam deel. De Volendammers bij het passeer en van het Bagijnhotje 40.000 KATHOLIEKEN TOGEN BIDDEND DOOR AMSTERDAM De tweede nacht van den Stillen Omgang. De tweede nacht van den Stillen Om gang heeft, begunstigd door goed, droog weer, een vlot verloop gehad. Alhoewel deze tweede nacht eigenlijk de nacht van de Amsterdammers wordt genoemd, heeft men om organisatorische redenen, ver scheidene groote groepen uit den lande moeten indeelen, terwijl de vorige week reeds enkele Amsterdamsche parochies ter bedevaart togen. Groote contingenten kwamen uit Rot terdam en Haarlem. Arnhem. Den Bosch en Eindhoven. Bij de Utrechtsche groepen bevond zich Z. H. Exc. de aartsbisschop Mgr. Dr. J. de Jong, die in de oude Mozes en Aaronkerk aan 't Waterlooplijn de H. Mis opdroeg. Limburg was met 1500 man opgekomen, het Gooi met 2400, Friesland met 1100, West-Friesland en de kop van NoordrHolland, Rijnland en de bollen streek en Oost-Brabant waren flink verte genwoordigd. Bij deze in totaal 25.000 man tellende pelgrims voegden zich in den na nacht de vele Amsterdammers der onder scheiden parochies, zoodat het totaal aan tal deelnemers aan dezen tweeden nachte lijken ommegang veilig op 40.000 kan wor den geschat. Regelmatig sloten de groepen op het Spui aaneen, om van hier den weg te vol- I gen, welke eertijds de Sacramentsprocessie j ging, als hulde en dank voor het bijna zes eeuwen geleden geschiede mirakel, waarbij de Heilige Hostie ongeschonden in het vuur bleef zweven. In stil gebed, waar voor als intentie was aanbevolen, dat ons land bewaard jfioge blijven voor com- munisme en eiken vorm van nieuw hei dendom, liepen de duizenden katholieke mannen den bedeweg van hulde en eer herstel voort, om, na het volbrengen van den omgang, in de aangewezen kerken de ♦H. Mis bij te wonen en te communiceeren. De dag begon reeds te gloren, toen de laatste deelnemers den omgang beëindig den, degenen, die met trein en bus van verre waren gekomen het Centraal sta tion verwerkte ook thans zestien extra- treinen spoedden zich toen reeds huis- waarts. I „Maandagmorgen" Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Zwaar regenweer belemmert de krijgs operaties rondom Madrid. (2de blad). Het Italiaansche standpunt over een nieuw Locarno-pact. (2de blad). De koningin-moeder van Roemenië lijdt aan vergiftiging. (2de blad). De Negus hoopt nog altijd op den Vol kenbond. (2de blad). Treinramp in Frankrijk eischt 15 slacht offers. (Buitenl. Ber. 1ste blad). BINNENLAND. Vergadering van de R.-K. Kamer-Cen trale Leiden. (4de blad). Jaarvergadering R.-K. Filmcentrale. (4de blad). Hedenmorgen is te Zoelen een auto met vijf personen door een brugleuning in de Linge gestort, waarbij alle inzittenden om kwamen. (1ste blad). Hoe de „Kantoeng" verging; relaas van een der Sleepbootkapiteins. (3de blad). „Arm" vrouwtje te Schiebroek laat een kapitaal van 25.000 na. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: I. V. C. B.: SJC stelt zich veilig, VEP wint. Ajax en Be O.uick winnen voor de kampioenscompetitie van den K. N. V. B. ZFC verliest, Ensche- sche Boys wint. Nog geen beslissing in het Zuiden, doch in ieder geval extra wed strijden noodig. Het werk van Techni sche en Keuze-commissie in den K. N. V. B.: twee B-ploegen komen naast het Oran je-elftal. De indeeling voor de wedstrij den om het wereldkampioenschap voor Nederland niet ongunstig. (2de blad). HOCKEY: De Ned. damesploeg wint met 70 van de Fransche te Parijs. (2de blad..) ATHLETIEK: De jaarvergadering van de K. N. A. U.: nog geen pais en vrêe! (2de blad). Noodlottige treinramp in Frankrijk. VIJFTIEN SLACHTOFFERS. Een olm lag op de rails. Zaterdagmiddag om 13.10 uur is op on geveer dertig K.M. van Bourges, op de lijn BourgesMontlugon de sneltrein uit Montdore ontspoord bij het plaatsje Cor- quoy. De locomotief, de kolenwagen, een ba gagewagen en een passagiersrijtuig lie pen uit de rails. Volgens de laatste be richten zijn bij dit spoorwegongeluk vijf tien personen om het leven gekomen: vier vrouwen, twee kinderen en negen mannen. Het ongeluk is veroorzaakt, doordat een groote olm door den storm was ontwor teld en op de rails geworpen. Men kon den boom niet spoedig genoeg verwijde ren en de machinist schijnt in den storm de knalsignalen, welke door een baan wachter op de rails waren gelegd, niet te hebben gehoord. Met een snelheid van 80 K.M. reed de trein op den boom en 6loeg om. Zeven coupé's van de eerste wagen werden ge heel vernield. Het onderzoek heeft tot dusver nog geen enkele aanwijzing opgeleverd met betrekking tot de schuldvraag. Wel is ge bleken, dat van de zes knalpatronen, die op de rails zijn gelegd, er slechts vier ontploft zijn. De machinist van den trein verklaarde tijdens het verhoor, dat hij slechts twee knalpatronen heeft gehoord op 150 meter voor de plaats waar het spoor versperd was. Hij remde daarop uit alle macht doch kon een ramp niet meer voorkomen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1