ZATERDAG 13 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 HET WEGENNET IN HET GOOI De openstelling op 4 Februari 1.1. van een nieuwe brug over het Merwedekanaal in den nieuwen provincialen weg van Diemer- brug naar Bussum en Hilversum heeft weer eens de aandacht gevestigd op de wegen in en naar het Gooi. Behalve als recreatie oord voor vele stadsbewoners uit Amster dam, Haarlem en verder gelegen plaatsen, is het Gooi vooral ook een uitverkoren woonoord voor hen, die „buiten" willen wonen. De aan de verspreide bebouwing inhaerente transportmoeilijkheden konden sinds de ontwikkeling van het motorweg- verkeer op eenvoudige wijze worden op gelost. Het zal dan ook niet verwonderen, dat in het Gooi een groote „automobiel dichtheid" per aantal inwoners wordt aan getroffen. Sinds 1931, tot welke datum Hilversum het record hield, bezit Bussum het groot ste aantal personenauto's per inwonertal van alle gemeenten in Nederland met een aantal in 1936 van 26.63 per 1000 inwoners, hetgeen bijna 21/2 maal zoovaal is als het gemiddelde voor het heele rijk, terwijl Hilversum met een aantal van 20.66 per 1000 inwoners de derde plaats op de lijst inneemt. Voor beide gemeenten lagen de cijfers in 1935 nog iets hooger; ook hier heeft de drastische belastingpolitiek zich doen gelden. in den zomer van 1936 voor het verkeer ter beschikking, zij het met eenige zwakke schakels er in, zooals de oude draaibrug over het Merwedekanaal. Zooals vermeld werd op 4 Februari 1.1. eenigen tijd la ter dan oorspronkelijk werd verwacht de vaste hooge brug over het Merwedeka naal geopend. Zoo heeft dan ten slotte het Gooi een tweede belangrijke verbin dingsweg gekregen, al is deze weg, die reeds in 1925 als een tweede verbinding tusschen Amsterdam en het Gooi werd ont worpen en waarvoor de noodige onteige ningsbepalingen in 1928 werd bewilligd, thans nog niet geheel gereed daar de aan sluiting aan den Rijksweg ten Oosten van Dimerbrug ontbreekt. Het verkeer moet te Diemerbrug nog dopr een nauwe dorps straat met onoverzichtelijke haaksche bocht rijden. Het valt wel zeer te betreu ren, dat de onderhandelingen tusschen het Rijk, de Provincie en het gemeentebestuur van Weesp niet reeds eerder tot resultaat hebben geleid, zoodat thans nog een begin moet worden gemaakt met den aanleg van de verbinding tusschen Weesp en den pro vincialen weg. Thans is echter overeen stemming bereikt en zal spoedig met het werk worden aangevangen. Ook de ver- plex huizen bij het café „Vervetjes" te Die- men en belangrijke frbreeding van dezen gevaarlijken „trechter"; aanleg van twee gescheiden banen van elk 6 M. breedte van de Vechtbrug tot de Karnemelksloot; ver breeding tot 12 M. en gedeeltelijk tot twee gescheiden banen an 6 M. tusschen Zand bergen en de Witte Bergen en wijziging a-' ILmb HOOFDVERBINDINGEN MET HET GOOI GEPROJECTEERDE WE6EN Opmerkelijk is, dat waar het Gooi zoo'n duidelijk aantoonbaar „automobiel-reser voir" is 0.4 pet. van het totaal aantal personenauto's op 0.6 pet. van het Neder- landsch territorium en daarbij, voral des Zondags, op een belangrijke „import" mag rekenen, het tot voor kort slechts één hoofd verkeersweg bezat, n.l. de Rijksweg AmsterdamBussumLaren. Sinds de pro vinciale weg DiemenWeesperkarspel Hilversum geleidelijk werd verbeterd en verbreed (tot slechts 6 M. breedte) kan deze als tweede hoofdverbinding gelden. Het zal niet verwonderen, dat de Rijks weg sinds de ontwikkeling van het motor- wegverkeer immer tot een der drukte (zij het niet de allerdrukste) verbindingswe gen in Nederland heeft behoord. Slechts in een zeer geleidelijk tempo is de weg aan het toenemend verkeer, dat hier soms uitgesproken het karakter van spitsver- keer draagt, min of meer aangepast. De totstandkoming van de nieuwe brug over het Merwedekanaal in den zomer van 1933, de omleggingen rond Muiden en bijiten de nauwe vesting Naarden, de viaduct in de spoorlijn AmsterdamWeesp waren alle broodnoodige verbeteringen, welker open stelling in die dagen met spanning werd gevolgd en met gejuich werd begroet. Inmiddels neemt zonder ophouden de in tensiteit van het verkeer op dezen weg toe en zijn er geen redenen aan te wijzen waar om aan deze toeneming een einde zou ko men, zoolang Nederland in de rij der om ringende landen nog zoo'n achterblijvende plaats inneemt, wat de „automobiel-dicht heid" betreft. Niettegenstaande de zware slagen, die het motorwegverkeer te incasseeren kreeg,, nam het aantal auto's, dat van dezen Rijks weg gebruik maakte, van 1932 tot 1935 nog met ruim 21 pet. toe (merkwaardiger wijze toonen de tellingen een zeer belang rijke daling voor het rij wiel ver keer). Toch heeft de weg nog voor een groot gedeelte, bijv. van de Vechtbrug tot de brug over de Karnemelksloot en verderop in de richting Laren, groote wegvakken met slechts 3 en zelfs slechts 2 rijbanen, terwijl de vele krui singen a niveau en het feit, dat ook het langzame verkeer van het grootste gedeel te van den weg gebruik moet maken, de zen weg wel tot een zeer gevaarlijke ma ken. Vele slachtoffers zijn helaas dan ook reeds hier gevallen en ongetwijfeld zullen nog meerdere volgen, indien niet op korten termijn maatregelen getroffen worden; in de eerste plaats voor de vele kruispunten a niveau nabij Bussum en Naarden en te vens voor het beruchte kruispunt bij La ren. Waarschijnlijk kan een verbetering ver wacht worden van de invoering der voor rangswegen (op papier bestaan deze reeds sinds vier maanden in Nederland; in wer kelijkheid moet de wggebruiker nog met de eerste kennis maken), doch een afdoen de beveiliging van een zoo belangrijke verkeersader, als dezen Rijksweg No. 1 valt hiermede niet te bereiken. Van bevoegde zijde werd onlangs be kend, dat zoo spoedig mogelijk naar de volgende verbeteringen zal worden ge streefd: afbraak van het hinderlijke com- schijnlijk hofdzakelijk voor grondaankoop noodig zal zijn. De verbetering bij Diemen zal zoo spoedig mogelijk na de ontruiming van de bewoonde perceelen worden uitge voerd. De tweede belangrijke weg naar het Gooi, de reeds eerder genoemde weg Die menWeesperkarspelHilversum kwam van het kruispunt te Laren. De aanleg van voetgangerstunnels bij de Brediuslaan en tusschen Gerard Doulaan en de Gooische Boer is nog in studie. Op de verkeersfonds- begrooting 1937 is voor dezen weg een be drag van 350.000 uitgetrokken, dat waar binding van Weesp met den Rijksweg Am sterdamLaren 'aat ales te werischen over, zoodat deze gemeente vooralsnog weinig baat heeft bij de onmiddellijke na bijheid van twee belangrijke verkeers aders. Ook de overige provinciale wegen naar het Gooi worden geleidelijk verbeterd. In den weg van Haarlem naar Diemen, ten Zuiden van dé bebouwde kom van Amster dam kwam vorig jaar de brug over de Ringvaart bij Schiphol gereed, terwijl de nieuwe brug over de Amstel bij Ouder kerk in uitvoering is. Een nieuw weg- vak tusschen Duivendrecht en Diemerbrug moet nog tot uitvoering geraken. Nog zuidelijker komt de verbinding HeemstedeHooiddorpAalsmeerLoe- nerslootHilversum, eveneens een provin ciale weg. Hiervan moeten nog wegvakken worden aangelegd tusschen Aalsmeer en Uithoorn op Noord-Hoilandsch gebied en tusschen Vinkeveen en Vreeland in Utrecht; nabij Aalsmeer is een gedeelte van 4 K.M. in uitvoering, de vegen in Utrecht zullen vermoedelijk nog eenigen tijd op zich la ten wachten. De verbinding van het Gooi met Utrecht zal een verbetering ondergaan door den aanleg van een nieuwen Rijksweg van Utrecht tot de Hollandsche Rading, ooste lijk van de spoorbaan, waardoor dan tevens de beruchte Maartensdijksohe tollen zullen kunnen worden vermeden. Op de Ver- keersfondsbegrooting 1937 is hiervoor een bedrag van ƒ600.000 uitgetrokken. Maar het Oosten zal het Gooi ten slotte een betere aansluiting krijgen op het Rijkswegennet door den aanleg van den Rijksweg van Baarn naar Nijkerk en naar Hoevelaken, waardoor de bebouwde kom men v. Soest en Amersfoort vermeden kun nen worden. Voor dit werk is op de be grooting van 1937 ƒ250.000 uitgetrokken als eerste begin. UIT DE OMGEVING De prijs uit de Tombola, Een voetganger uit armoede.ao6 LEIDSCHENDAIVL St. Josephsgezellen. Zondag 14 Maart te half 12 en na het Lof bijeenkomst; 12 uur Paladijnen vergadering. Maandag te 7.30 uur tooneelclub „Adolf Kolping". Dinsdag 7.30 uur Maria-Congregatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 7.30 uur Biljartclub A.D.O. Vrijdag verplichte vergadering te 8 uur. Inleider de Vice-praeses Onderwerp: „De Liturgie van de Goede Week". Zaterdag n*a het Lof bijeenkomst. K.J.M.V. Maandag 15 Maart: Het groote vraagstuk van den modernen tijd „Jeugd werkloosheid" wordt behandeld door den Verbondsvoorzitter Drs. W. Dijsselbloem. Dinsdag 18 Maart te 7.30 uur Maria-Con gregatie. Donderdag 18 Maart Jaarvergadering van de Studieclub en eigen ontwikkelingsavond van de jonge L.T.B. LEIMUIDEN. Groene Kruis. Ondèr voorzitterschap van burgemeester J. A. Bakhuizen had in het café van Mej. Sneeboer de jaarve.ga-, dering plaats van bovengenoemde vereeni- ging. Buiten het bestuur waren aanwezig 24 leden. De voorziite» herdacht in zijn openingswoord de bestuursleden die thans alhier niet aanwezig zijn en door hun leef tijd gemeend nebben als bestuurslid te moeten bedanken. Het zijn de heeren A. van Loon en K. Vreeken. Spreker bracht vanaf deze plaats dank aan deze heeren voor het geen zy voor de vereenrging hebben ge daan. In 't bijzonder den heer A. v. Loon, die jaren achtereen het secretariaat heeft waargenomen. Bij acclamatie werd de heer A. van Loon benoemd als eereiid van deze vereeniging. Tevens kon de voorzitter met blijdschap mededeelen, dat het ledental stijgende is. Thans zijn ei 330 leden. Vervolgens Dracht de waarn. secretaris, de heer Hakker, -verslag uit over het afge- loopen jaar. De penningmeester, de heer Beuk, bracht verslag uit over het -geldelijk beheer. Over het afgedoopen jaai werd nog een batig saldo verkregen. De financieele toestand van de vereeniging baart geen zorg. De com missie tot nazien van de rekening kon bij j monde van den heer Muijs adviseeren de rekening goed te keuren. De heer van den Heuvel bracht verslag uit van de commissie van materieel. Ook dit werd goedgekeurd. AJeen werd door den voorzitter ei op aangedrongen, dat het materieel na 'gebruik zoo spoedig mogelijk wprdt teruggezonden. Mocht dit niet het geval zijn dan zou hij moeten voorstellen om die leden die hier geen gehoor aan geven te royeeren. Door den penningmeester werd nog mede- deeling gedaan omtrent den stand der kas van de bestrijding der tuberculose. In deze kas bleek aanwezig een Dedrag van 423.40. De voorzitter wekte allen op deze mooie vereeniging te steunen. Tot leden vooi het nazien der rekening over het boekjaar 1937 werden gekozen de heeren B. J. Wolken, P Vroonland en C. van Heijningen. De heei H. Heenfc bracht verslag uit als afgev. naar de Alg. vergade ring gehouden te Rotterdam. Voor dat er toe ovei werd gegaan tot verkiezing van 3 bestuursleden, werd door den voorzitter medegedeeld dat hij door zijn drukke werk zaamheden genoodzaakt was als bestuurs lid te moeten bedanken. Bij monde van den heer J. W. de Ren werd den voorzitter dank gebracht voor het vele en goede werk dat de voorzitter voor deze vereeniging heeft gedaan. Namens den vice-voorzitter meent hij aan de ver gadering te moeten voorstellen den burge meester het eere voorzitterschap te moeten aanbieden, hierbij den wensch uitspreken de, dat de heer Bakhuizen door het aanne men van dit eére-voorzitterrschap nog steeds in de gelegenheid zal zijn om de be stuursvergaderingen te bezoeken. De ver gadering neemt bij acclamatie dit voorstel aan. De voorzitter brengt dank voor het aanbieden van deze eerefunctie. Als leden van het bestuur worden geko zen m de vacature A. van Loon, de heer O. D. Offringa, in de vacature K. Vreeken, de heeren E. de Jong en in de vacature J. A. Bakhuizen, de neer Ph. Muijs. De voorziiter brengt dank aan den bode Heuzen die zijn werk zooals altijd met nauwkeurigheid vol brengt. Ook den heer Hakker en zijn vrouw voor het beheeren van het Groene Kruisgebouw en het materieel. De heer Chr. van Tol verzocht bij de rondvraag of het niet mogelijk was als er een moedercursus zou worden gegeven, deze te houden niet achter elkander, maar iedere week een avond. De voorzitter ant woordde dat dit wel zee' moeilijk zou gaan. De heer Ph. Muijs is gekozen tot voor zitter en de heer O. D. Offringa tot secre taris van de afd. Leimuiden van den Zuid- Holl. Ver. Het Groene Kruis. NOORDWIJKERHOUT Propagandamiddag K.J.C. Morgen zal er om 3 uur in de zaal van café „De Zwaan" een groote propagandamiddag ge houden worden voor onze Kruisvaart. Op dien middag zal het doel en het werken van de Kruisvaart duidelijk gemaakt wor den door een korte uiteenzetting, waarna een demonstratie gegeven zal worden van ban-uur en spel. Alle ouders worden op den middag uit- genoodigd. Wij meenen op uw onmisbare belangstelling te mogen rekenen, waar het hier gaat om het mooie doel van onze jonge Kruisvaart. NOORDWIJK. Verassching L. W. Tappen beek. Onder zeer veel belangstelling is gistermiddag in het crematorium op Westerveld te Vel- sen de verassching geschied van het stof felijk overschot van den heer L. W. Tap- penbeck, oud-directeur van het Kurhaus Huis ter Duin alhier, overleden te Brussel. Aanwezig waren de heeren E. L. de Witt, wethouder, mr. C. Punt, notaris, dr. Ruychaver, Bakker, directeur der Twent- sche Bank alhier, de besturen van de Ver eeniging voor vreemdelingenverkeer, Noordwijksche Golfclub, Noordwijk Voor uit, de directie der N.V. Zeebad Noordwijk, velen van het personeel, enz. Allereerst sprak de heer C. Junkers te Zandvoort, namens het hoofdbestuur van Horecaf, die den overledene herdacht als een man met hoogstaand karakter, die de belangen van zijn grootsche onderneming op een dusdanige wijze behartigde, dat de naam van het Kurhaus tot ver over onze grenzen met eere bekend was en die de belangen van Noordwijk ten zeerste be vorderd heeft. Verder heeft hij gearbeid voor de standing van het vak en namens het hoofdbestuur bracht spr. hem dank voor alles wat hij in het belang van het bedrijf deed. De heer H. Liefferink sprak namens den raad van beheer der Maatschappij Zeebad, om den overledene te danken voor alles, wat onder zijn waardige leiding in Noord wijk tot stand werd gebracht. Als voorzit ter heeft hij alles gedaan om Noordwijk het aanzien te geven, waardoor de plaats in het buitenland zoo bekend is geworden. Hij heeft de bad- en strandgelegenheden tot groote aantrekkelijkheden gemaakt. Hij was een man van de daad en zijn adviezen waren weid oor wrocht. Voor de Maatschap pij Zeebad en geheel Noordwijk heeft hij prachtig werk gedaan. Wethouder de Witt sprak namens het ge meentebestuur van Noordwijk. Wanneer wij, zeide spr., ons geliefde Noordwijk be zien, zal de naam Tappenbeck ons steeds in herinnering komen. Veel heeft hij ge daan en bijzonder wees spr. op het mooie gedeelte, dat door zijn zorg bewaard is ge bleven en waarvan zoovelen genieten. Door zijn arbeid is Noordwijk geworden een bad plaats met naam en roem. Namens den burgemeester, die verhinderd was aanwezig te z(jn, richtte spr. woorden van deelne ming tot de familie. Nadat de kist onder het spelen van een koraal van Bach was gedaald, dankte een zoon voor de belangstelling. Het stoffelijk overschot van den overle* dene was vóór het vertrek naar Wester veld in een van de zalen van Huls ter Duin, die tot rouwkamer was ingericht, opgesteld. De kist was gedekt met een schat van bloe men. Groote dennen vulden de zaal, als een laatste hulde aan den man, door wiens onverflauwde energie de stoot is gegeven aan den dennenaanplant te Noordwijk aan Zee, die zoo schitterend is geslaagd. Velen maakten gebruik van de gelegenheid om in de condoleance-registers te teekenen. „N. R. Crt." RIJNZATERWOUDE. Benoeming gemeente-ontvanger. De neer A. C. Westen, ontvanger en ambtenaar ter secretaris der gemeente Leimuiden, is tevens benoemd tot ontvanger dezer ge meende. TER AAR DE VERWAARLOOSDE WEG IN HET VIERAMBACHT Eindelijk verbetering De ingelanden van de Vierambachtspol- der hebben eindelijk besloten, het gedeelte weg vanaf Langeraar tot aan den Kruis weg, van een nieuw wegdek te voorzien. Het was meer dan dringend noodig, dat deze weg, welke in een desolaten toestand verkeert sedert een paar jaren, zoo vlug mogelijk onder handen werd genomen. Reeds zijn enkele arbeiders begonnen om het paardenspoor op te breken. Na verhar ding zal de weg met een teerdek worden afgesloten. Een verbetering waarop men al jaren heeft gewacht. Interessante lezing. Voor de vereeni ging van oud-cursisten hield de Rijkstuin- bouwleeraqf, ir. G. W. van der Helm, een lezing over „Selectie van Tuinbouwgewas- sen". Op zeer duidelijke wijze schetste spr. de beteekenis van een zorgvuldige selectie Stilstaan verboden ....op bruggen, binnen 8 m van k straathoeken, autobushaltes, voor p uitritten, brandkranen, enzoovoort»! van zaden en planten, ook met het oog op veredeling en het tegengaan van planten ziekten. Om hiertoe te geraken, bracht hij vele methoden naar voren, bizonder die, welke voor de practijk van den tuinbouw in deze streek van belang zijn. Voor hem, die op dit gebied werkzaam is, was dit een hoogst leerzaam en interessant betoog. De vereeniging kan wederom op een goed geslaagden avond terugzien en verdient door haar arbeid op het terrein van tuin- bouwonderricht, den steun - en sympathie van allen, die het vak omhoog willen bren gen. Ga zoo voort, actief bestuur! WOUBRUGGE. DE FRAUDE OP HET POSTKANTOOR. Kleine bedragen, in totaal ƒ350. Zooals reeds gisteren in het kort bericht, is op vermoeden van fraude en valschheid in geschrifte door den inspecteur van P. T. T. te den Haag op het postkan toor alhier een onderzoek ingesteld, hetgeen tot gevolg had, dat door den inspecteur bij den burgemeester dezer gemeente aangifte werd gedaan wegens knoeien met gestorte belastinggelden, pre mies van den raad van arbeid en spaar gelden, en postpaketten. Onmiddellijk werd onder leiding van den burgemeester door de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat ver schillende belastingbetalers de dupe waren geworden, daar het door hen gestorte be drag niet door den kantoorhouder was ver rekend. Evenzoo was dit niet geschied met pre miegelden van den raad van arbeid en spaargelden. Terzake verduistering en valschheid in geschrifte werd de kantoorhouder, de 25- jarige, ongehuwde A. W. B. in verzekerde bewaring gesteld. Hij legde bij het verhoor door den burgemeester een volledige be kentenis af. Het verduisterde bedrag be loopt tot nu toe ongeveer 350. Een tiental personen zijn van deze ver duistering de dupe geworden. De fraude is betrekkelijk spoedig ontdekt; de knoeie rijen waren eerst 2 maanden begonnen en liepen over kleine bedragen. De kantoorhouder, die het kantoor sedert een jaar beheerde, stond gunstig bekend. Het blijkt echter, dat zijn vader even eens kantoorhouder te Woubrugge schuld heeft nagelaten, die de zoon (hoe wel onverplicht) heeft trachten aan te zui veren, waardoor hij in moeilijkheden is ge komen. Ook by een broer van B., toenmaals kantoorhouder te Waarder, heeft zich eeni gen tijd geleden eenzelfde moeilijkheid voorgedaan. B. zal naar den Haag worden overge bracht. UIT DE RIJNSTREEK HAZERSWOUDE. Commissie samenwerking standsorgani saties. Gisteravond waren in het gym nastieklokaal der R. K. school (Dorp) een groot aantal leden samen gekomen van de L. T. B., Hanze en „St. Deus Dedit", waar prof. Cleophas een causerie hield over de contactcommissie van samenwer king der drie standsorganisaties. Tegenwoordig waren de zeereerw. heer J. Ruiter, pastoor van het dorp en kape laan Willemse van Groenendijk. Prof. Cleophas toonde zeer duidelijk aan het groote nut der contact-commissies voor onze samenleving en gezien de groote be langstelling der verschillende leden der betrokken afdeelingen ter plaatse, kan het ook voor onze drie parochies van groot nut zyn. De commissie bestaat uit voorzitter en secretaris van dsn L. T. B., voorzitter en secretaris der Hanze, en de drie voorzitters der drie parochiale af deelingen van St. Deus Dedit. In de a.s. winter zullen zeer waar schijnlijk een 4-tal lezingen worden ge houden over sociale onderwerpen. Wielrijders, Houdt zooveel mogelijk rechts Geef iedere richtingverandering duidelijk en vooral tijdig aan Neem een rechterbocht scherp en een linkerbocht zoo ruim mogelijk

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8