Ons offensief Heeren Zak- of Armband Horloge of Dames Armband Horloge ZATERDAG 13 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 GEMEENTERAAD VAN WOERDEN De begrooting. Te half tien Donderdagmorgen vergader de de Raad ten einde de begrooting 1937 vast te stellen. Afwezig was met kennis geving de heer Zon. De burgemeester openae op de gebruike lijke wijze en gaf daarna direct het woord aan den heer Lunenburg, die de algemeene beschouwingen opende met te wijzen op het groote verschil van deze begrooting met de vorige. Bood de laatste een zeer somber aspect, deze stemt veel hoopvoller, nu de belasting niet alleen niet verhoogd be hoefde te worden, maai de opcenten der Pers. belasting zelfs met 10 konden wor den verlaagd, terwijl de straatbelasting definitief van de baan is. Spr. brengt daar voor hulde aan het Gemeentebestuur, met name aan den wethouder van Financiën. Spr. is eveneens dankbaar gestemd over de benoeming van den hoofdambtenaar ter secretarie, wat hoopvol stemt voor de toe komst. Minder tevreden is spr. over de vleeschkeuringsdienst, waarvan de Raad nog even weinig op de hoogte is als ver leden jaar. Sedert 2 maanden heeft de be trokken commissie niet vergaderd en zoo doende blijft dit zeer belangrijk bedrijf bij den Raad totaal onbekend.. Ten slotte be pleit spr. nog een gezinstarief voor gas en electriciteit, waardoor de groote gezinnen vooral zullen worden gebaat en ten minste eenigszins in hyn moeilijke omstandigheden geholpen. Met een me erhuurverlaging is de Kath. fractie, hoewel dankbaar, niet vol daan. De heer Sonneveld, weth. van fin., kan het optimisme van den heer Lunenburg niet geheel deeien. Zeker, spr. is dankbaar, dat de opcenten pers. belast mg kon worden verlaagd en de straatbelasting verdwijnen. Wel is een kleine opleving te bespeuren, doch onze gemeente met haar weinige in dustrie profiteeit daar nog niet veel van en de noodige voorzichtigheid blijft nog im mer geboden, daar de werkloosheid nog altijd niet gedaald is. Wat de keurings dienst aangaat, spr. belooft, dat de comm. binnenkort zal worden bijeengeroepen. Wat het gezinstarief aangaat, spr. kan zich daar over nog geen oordeel vormen en beveelt aan de vermindering van met er huur van 25 op 15 cent; daarmee zijn allen, ook de kleine gebruikers gebaat. De volgende spr., de heer van Beek, is omtrent deze begrooting zeer somber ge stemd en beveelt de uiterste soberheid aan, daar alleen dank zij de overschotten van vorige jaren een sluitende begrooting kon worden verkregen. De heer v. d. Lee wil de salarissen der werklieden in verband met de stijgende uitgaven voor eerste levensbehoeften met 5% verhoogen, welk voorstel sterke be strijding ontmoet, waarop spr. eerst zijn voorstel wijzigt tot 21/2% en het later maar intrekt om na een half jaar er weer o pterug te komen. De heer- de Wit, weth. van Openbare Werken, zegt, dat aan Gezinstarief zeer vele bezwaren verbonden zijn o.a. dat veel ge zinnen met groote kinderen, die hun ver diensten inbrengen, niet tot de minst draagkrachtigen kunnen worden gerekend, waardoor een scheeve verhouding zou ont staan. Gezinstarieven. De heer Lunenburg zet nogmaals de voor- deelen van een goed gezinstarief uiteen en betoogt, dat natuurlijk een leeftijdsgrens voor kinderen zou worden vastgesteld, waardoor het bezwaar van den heer de Wit vanzelf vervalt. De heer Weltevreden stemt met den heer Lunenburg in wat gezinstarief betreft en drukt zijn spijt uit, dat B. en W. het voor stel 100.te voteeren, ten einde het voor bereidend werk te doen en zoodoende met afgeronde voorstellen kon worden gekomen- De heer Snel bespreekt eveneens enkele zaken, o.a. zijn meer dan eens geuite klacht, dat de winsten uit de bedrijven steeds te laag en aanmerkelijk te laag worden ge schat. Spr. heeft vernomen, dat nu ook de salarissen der ambtenaren zullen worden herzien, doch geeft den raad, eerst maar eens in den Haag te informeeren, hoe men het daar wil, dat bespaart heel wat tijd en moeite. Ten slotte vestigt spr. nog de aan dacht op den Stationsweg, die z.i. dringend verbetering behoeft. Nog tal van andere sprekers voeren nog het woord, doch veel nieuws wordt niet meer te berde gebracht. Het blijkt wel, dat de meeningen vrijwel vast staan. Daarop komt eindelijk de begrooting zelf aan de orde. Hierover wordt omtrent som mige punten lang en breed, vooral lang, gepraat, doch belangrijke veranderingen worden niet aangebracht. Het stadhuis zal worden opgeknapt, wat inderdaad hoog noodig is B. en W. zullen advies geven. Bij de post kleeding en rij wielvergoeding bode ad 24, bepleit de heer Weltevreden verhooging van deze post tot 35, daar hij absoluut geen vergoeding voor kleeding, die toch is voorgeschreven, ontvangt. Sterke tegenkanting van sommige leden, zoodat bij stemming de stemmen staken. De vergadering wordt geschorst tot 's middags 2 uur. Te ruim 2 uur wordt de vergadering her opend. Bij kosten keuringsdienst hamert de heer Lunenburg er nog eens op, dat de Raad geen goed denkbeeld krijgt b.v. over de bijdragen der verschillende aangesloten ge meenten van de daar gedane slachtingen. Er zal beter op gelet worden. De heer Snel zou willen dat de gemeente er aandacht aan besteedde, welke maatre gelen zouden kunnen worden getroffen, om- te zorgen, dat afgekeurde woningen niet langer de gemeente ontsieren. Het gemeen tebestuur zal trachten maatregelen te be ramen. Bij post 243: onderhoud wegen, bepleit de heer Cnossen verbetering van den Nieu- wendijk, die in een erbarmelijken toestand verkeert. Bij de besprekingen blijkt, dat dergelijke wegen niet deskundig zijn be handeld, terwijl de heer Snel betoogt dat basaltgruis veel doelmatiger blijkt te zijn, dan fijn grint, al is dit wat goecLkooper. De weth. zal hieraan de noodige aandacht wij den. Post 353. Bijz. hulp aan werkloozen (de vroegere B-steun), die pro memorie was uitgetrokken, lokte ellenlange besprekin- gen uit, zoodat tenslotte zoowat niemand er meer iets van begreep. Eindelijk werd deze deze post vastgesteld op 1000, terwijl 149 werd verminderd, De comm. voor bijz. nooden kreeg in plaats van 750 1000 subsidie. De post voor het maken van een asphalt- betondek aan de Stationsstraat ad 2000 werd geschrapt, het maken van een trottoir Groenendaal voor het pensionaat, werd te ruggebracht op 400. De posten inkomsten gaven weinig aan leiding tot bespreking, alleen kwam nu het gezinstarief weer ter sprake en niet tekort. De voorstanders konden echter hun zin niet krijgen, ten minste voorlcopig niet, zoodat al vast het voorstel van B. en W. betreffendg verlaging van meterhuur en verlaging van den prijs per K.W.U. voor de buitengemeenten werd aangenomen. Hoe de puzzle nu zal worden opgelost? Hierna was de behandeling der begroo ting afgeloopen en bleef nog een enkel punt over, maar dit kostte dan ook heel wat tijd. B. en W. hadden n.l. iemand in vaste betrekking aan "het kantoor der gas fabriek benoemd, iemand die slechts nu en dan daar werkzaam was. Hiermee hadden B. en W. hun bevoegdheid overschreden en wilden dit nu herstellen, door die benoe ming nu door den Raad te doen geschie den. De heer Lunenburg nam dit weth. de Wit, wien hij verweet, dat hij dit door gedreven had en op de zaak was vooruit- geloopen, ten hocgste en in lang niet mal- sche bewoordingen kwalijk, vooral omdat twee jeugdige krachten, die al jaren op het kantoor werkzaam zijn, maar geen vas te aanstelling kunnen krijgen. Het ging, voegde hij er bij, niet om den persoon, die alleszins aanbevelenswaardig is, en tot wiens benoeming de kath. fractie volgaar ne wilde medewerken, mits ook de beide anderen een vaste aanstelling krijgen. Tenslotte in lang „heen en weer praten" werd eerst de heer Voorbergen benoemd en daarna met 2 st. tegen de beide ande ren, zoodat uiteindelijk ieder zijn zin kreeg. Het was inmiddels half acht gewor den, toen de voorz. de vergadering sloot. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Inbraak in consumptie-tent. In den afgeloopen nacht werd ingebroken in het consumptielokaal, staande langs het voet balterrein der A.V.V. „Alphen". Door ver breking van een drietal ruiten wist de dief (dieven) het gebouw binnen te komen, waaruit zij verschillende consumptie-arti kelen als buit medenamen. BODEGRAVEN. Wit-Geie Kruis. In het Patronaatsge bouw kwam deze Vereeniging onder pre sidium van den heer E. Bogaart in jaarver gadering bijeen. Waar het bestuur alle leden per convocatie hoofdelijk had uitgenoodigd, had men gehoopt meer leden aanwezig te zien. De geestelijk adviseur, Pastoor Lühn, was wegens ambtsbezigheden verhinderd. Na een welkomstwoord volgden van de secretaresse, mevr. Aengenent, notulen en jaarverslag. Zuster Columba bracht in het afgeloopen jaar 2274 bezoeken aan 32 pa- tienten. Dank werd gebracht aan de boeren, die een schaap voor de vereeniging hadden willen weiden De penningmeester, de heer W. v. Es, bracht hierna zijn jaarverslag uit. We vermelden hieruit: contributie f 428.75, busjes 97.57, collecte f 65.Aanschaf fing materiaal f 136.26 bijdrage consulta tie-bureau v. Zuigel. 75 De goedge keurde begrooting voor 1937 sloot met een totaal van 1323 in ontvangsten en uitga ven. Tot bestuursleden werden herkozen: mej. de Koning, W. van Es en W. Roos. Landstorm, In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer B. Ver meulen, werd tot commandant van den B.V.L. alhier benoemd, de heer D. Visser, onderwijzer aan de Chr Mulo-school alhier. Genoemde heer is reserve eerste luitenant bij de Pontonniers. Op een nader te be palen datum zal hij geïnstalleerd worden. De schietoefeningen zullen om de veertien dagen worden gehouden tot Augustus. Daar na wederom elke week. Verkooping. Ten overstaan van nota ris Minkema uit Woerden, werd in Hotel v. Rossom alhier geveild de smederij van den heer A. Kloot. Het pand werd ingezet op 3400 door den heex Jac. Walraven, waarna het vooi f 3700 werd toegewezen aan den heer W. Boosman alhier. De pu blieke verkoop der inventaris is niet door gegaan. Geboren: Frederik Albert, z. v. W. Bink en E. Albert. Elizabeth, d. v. C. Boerefijn en N. Hol. Ondertrouwd: W. Kloosterziel, 22 j. en N. Hoogendoorn, 26 j. A. van Duu- ren 24 j. en J. van Vuuren, 21 j. J. Bate laan, 26 j. en M. D. Opdien, 24 j. Gevestigd: C. van der Werff, van Alphen aan den Rijn, Meije 105; N. A. Scheepmaker, van Koudekerk, Noordzijde 86; P. C. Wijn, van Naarden, Noordstraat 34; G. van Harselaar, van Rietveld, Noord zijde 130; A. N. de Kouwer, van Barn- woutswaarder, Weijland 41. Vertrokken: A. A. Jans, naar Kou dekerk, Hoogewaard 34' R. van Vreeden- daal naar Zwammerdam, C 88; A Zwijnen burg en echtgenoole, naar Zwammerdam B 63; W. C. Vei woerd naar Waddinxveen, Henegouwerweg 80; A. A. Bouma, naar Waddinxveen, Henegouwerweg 73. LEIDERDORP. Algemeen Ziekenfonds Leiderdorp Hooge Rijndijk en Omstreken. Op den 11 Maart jl. herdacht het bo vengenoemd fonds zijn 25 jarig bestaan, daar het voor dien tijd was verbonden aan Patrimonium, maar nu sinds 25 jaar een zelfstandige vereeniging is. Tevens herdacht ook de voorzitter de heer G. v. d. Beek zijn jubileum als voorzitter. Deze was van de oprichting af als voorzitter gekozen. Dit feit werd in een heel intie me vergadering met bestuur en aanwe zige leden herdacht. De secr., de heer A. Cats, schetste in korte trekken, wat de voorzitter in den afgeloopen 25 jaar voor het foiids gedaan heeft en nog doet en bood hem voor de2e gelegenheid een pluche tafelkleed aan. De heer J. Ouds hoorn besprak dat er uit de leden een roep was opgegaan, om den voorzitter dezen dag tot een onvergetelijke te ma ken, de leden hebben daarvoor gelden bij elkaar gebracht en boden hem aan twee fauteuils, vier stoelen en een tafel en te vens werden er nog bloemen aan toege voegd. Hierbij werd de wensch uitgespro ken, dat de jubilaris nog vele jaren voor zitter van het fonds mag blijven. Hierna nam de jubilaris het woord. Hij memoreerde, wat er al zoo in die 25 jaren was voorbij gegaan in het fonds. Hij be dankte het bestuur voor de prettige gang van zaken en voor het cadeau; ook sprak hij zijn dank uit aan de leden, daar hij niet verwacht had dat ze hem zoo royaal zouden bedenken in deze slechte tijden met zooveel werkloosheid, die zich ook doet gevoelen onder de leden; hij kon geen woorden vinden om zijn dankbaarheid uit te drukken, ook namens zijn vrouw en kinderen. De heer J. Horsman sprak den wensch uit- dat het een aangename herinnering voor den voorzitter mag blijven. De heer A. Jansen zeide, dat het de bedoeling ge weest was, om een bloemstuk te geven, maar, daar er zoo veel van de leden was binnen gekomen, zou de bloemenmand zoo groot geworden' zijn, dat hij niet in de kamer had kunnen staan. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen om nog eens de oude herinnerin gen op te halen. „Sport en Vriendschap". Door de vele aanvragen, die waren binnengeko men bij den heer A. Bruines voor oprich ting van een Leiderdorpsche Konijnen Sportvereeniging, heeft men besloten tot oprichting over te gaan. De nieuwe ver eeniging f zal den naam dragen van „Sport en Vriendschap". De voorzitter is A. Brui nes, Hooge Rijndijk F 118, Zoeterwoude, secretaris J. de Jong, v. d. Doesstraat 29 Leiderdorp en penningmeester O. Voor ma, Hoofdstraat 220. WOERDEN Huldiging agent van politie Welp Gisteren was het 20 jaar geleden, dat de heer Welp in deze functie door den toen- maligen burgemeester jhr. Stern werd be noemd. Deze dag zou niet onopgemerkt voorbijgaan. Van de rijkspolitie had de heer Oskam het initiatief genomen om deze gebeurtenis feestelijk te herdenken. In de raadszaal, door het gemeentebestuur hiervoor gaarne afgestaan, hadden zich de jubilaris, zijn echtgenoote en familie met den burgemeester, wethouder Sonneveld en eenige raadsleden, het rijks- en ge meentepolitiecorps en enkele andere ge- noodigden verzameld, waarna de heer J. de Buck, inspecteur van politie te Vlaar- dingen het woord nam, om den jubilaris geluk te wenschen met dit feest. De Poli tiebond stelt voor trouwe plichtsbetrach ting in 10. 20 en 30-jarigen politiedienst een herinnering beschikbaar; voor 20 jaar een zilveren kruis, dat hem een groot ge noegen was, dezen volijverigen algemeen geachten bekwamen politieman te schen ken. Hij verzocht- den burgemeester dit den feesteling op de borst te spelden, waar aan deze gaarne voldeed en in een harte lijke toespraak den agent Welp huldigde voor al hetgeen hij in deze gemeente ge durende dien tijd had gedaan. Namens de gemeente bood hij tevens als souvenir een schrijfbureau aan. Daarna veerden og vele anderen het woord, o.a. de chef van politie, die den heer Welp vooral om zijn collegaliteit prees en hem een ligstoel als bewijs van waardee ring aanbood. De heer Oskam prees den heer Welp als den humanen ijverigen agent In elk Katholiek gezin een Katholiek dagblad; een parool, hetwelk in dïn huidigen tijd wel een gebiedende eisch is. Wij stellen vanaf heden ter aanmoediging voor korten tijd, voor dengene, die ons een nieuwen abonné voor minstens drie maanden aanbrengt, een als premie beschikbaar. Houdt Uw katholieke pers gezond, Strijdt alhn mee in dit front en bood een rookstel aan met een bouquet voor de echtgencote. Daarna spraken de weth. Sonneveld en de secretaris nog eeni ge hartelijke woorden, waarna de thee werd geserveerd. Uit alles blijkt dus, dat de agent Welp een in alle kringen geëerd en geacht wordt en zal deze dag voor hem onvergetelijk blijven. ZOETERWOUDE (DORP). Staatspartij. Donderdagavond hield de R. K. Staatspartij afdeeling Zoeterwoude (Dorp) de jaarvergadering. Door ongesteld heid van den voorzitter presideerde de heer C. G. v. Es de vergadering, Na lezing van de notulen las de secretaris, de heer N. v. d. Poel, het jaarverslag. Als voornaamste feit vermeldt het verslag de~ "aanwinst van 52 nieuwe leden, door de propaganda van „Sint Paulus". De penningmeester, de heer G. Belt, bracht daarna het financieel verslag uit. Met het saldo 1936 van 53.01 is de kas thans 302.18. Door de afgevaardigde naar de Propa- gandaclub werd verslag uitgebracht van de actie door „St. Paulus" gevoerd. De voor zitter verzocht den afgevaardigde den dank van de Staatspartij over te brengen voor de gevoerde actie vooral voor de ledenwer ving. De aftredende bestuursleden, de heeren j.-Berk Az., P. Overdevest en G. J. Belt, werden bij stemming met bijna algemeene stemmen herkozen. In de vacature Wei poort werd gekozen de heer N. Berg Cz. De secretaris deed het voorstel om in het Dorpsgedeelte een bestuurslid te verkiezen, omdat de heer J. Akkerdijk een te groote wijk voor zijn rekening heeft. Het regle ment zal echier eerst geraadpleegd worden, of zulks mogelijk is. Het bestuur zal trach ten een der leden bereid te vinden voor- loopig te helpen, om daarna candidaat ge- gesteld te worden. De heer A. C. Paardekooper bracht een kort verslag uit van de R. K. Kamercen trale-vergadering. Bij de rondvraag kwam een meening- verschil omtrent de afvaardiging naar de Kamer-Centrale en Siatenkieskring. Waar de noodige gegevens niet aanwezig waren, zullen dezelfde afgevaardigden hun taak blijven vervullen. Hierna slot. Volksbond. In de bestuursvergadering van 10 Maart heeft het bestuur van den R. K. Volksbond besloten om op 18 Maart de aangekondigde propaganda-avond te houden. Op dien avond zal door den voor zitter een inleiding gegeven worden over het onderwerp „Waar wij ons organiseeren", daarna krijgen de aanwezigen gelegen heid om eventueele grieven en moeilijk heden der organisatie te bespreken. Verder zal onze geestelijk adviseur dien avond een vertooning geven met lichtbeelden. Ver schillend actueel nieuws krijgen wij dan te z.en. Het bestuur rekent allereerst op de leden, dat zij belangstelling toonen voor hetgene wat in deze door het bestuur wordt gedaan. St. Josephs-Gezellen. Maandag a.s. 8 uur toneelrepetitie. Dinsdag 8 uur biljarten tegen Lisse (Engel). Woensdag 7.30 uur Maria-Congregatie. Daarna verplichte bij eenkomst. Donderdag 9 uur toneelrepetitie. Vrijdag 8.30 uur Ontwikkelingsclub. Zater dag 7 uur voorzetting der diverse competi ties. En van 8 tot 9 uur adsiprantencursus. J Daar het nog maar twee maal is, wordt i aller opkomst gevraagd; anders zullen en kele nieuwe leden niet worden geïnstal leerd. PROFESSOR SLIM EN ZOON. LAND- EN TUINBOUW Coop. Veiling te Vinkeveen Aan het jaarverslag van de Coop. Groen ten- en Fruitveiling te Vinkeveen is het volgende ontleend: De omzet der veiling in 1936 bedraagt ƒ181.200, waaronder ƒ32.700 steun; dit is bijna 16.000 meer dan 't vorig jaar. Dit bedrag is te specificeeren als volgt: De afdeeling Noorden veilde voor 49.871.25 of ƒ6.871.25 méér dan in 1935 en 8.721.50 minder dan in 1934. De afdeeling Uithoorn veilde voor 1 26.585.17 cf 3.125.20 méér dan in 1939 en 4.963.69 minder dan in 1934. Vinkeveen en omgeving veilde voor 72.043.58 of 15.043.58 méér dan in 1935 en 907.25 méér da nin 1934. De verhoogingen zijn over 't algemeen gevolg van de verhoogde aanvoer witlof. In Ter Aar werd voor augurken geveild 273.32 en in Roel of arendsveen voor 1.442.61. Daar echter de steun deze win ter zeer tegenvalt, wordt het overschot van 16.000 tot de helft teruggebracht. Het totaal aantal aanvoerders bedroeg 150. Gehouden werden 140 veilingen of 19 méér dan vorig jaar. Dit verhoogde aantal is uitsluitend voortgekomen door het witlof. Gehouden zijn 9 bestuursvergaderingen, 2 met de commissie en bestuur „Ons Belang" en 2 algemeene vergaderingen. 219. Het eerste dier dat hij fotografeerde was een echte papegaai. De professor had het met de vogel zoo druk, dat hij niet zag, dat om een hoekje een springbok stond te loeren. 220. Na de papegaai kwam een spruit van het suikerriet aan de beurt om gekiekt te worden. De professor deed zijn best dit zoo goed mogelijk te doen, zonder te merken, dat de springbok nog steeds een oogje op hem had.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 16