DE LITURGIE DER KERK j ZATERDAG 13 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 IMTERPAROCHIEELE ONS GOUDEN FEEST Het 2de bedrijf Het eerste, de tentoonsteling, is voorbij. Het tweede, de revue, is op komst. Op Zondag 4 en Maandag 5 April zal de op voering plaats hebben in de Stadsgehoor zaal. Die revue, ja dat wordt wat. 60 Gezellen werken eraan mee; de tooneelclub, de lie dertafel en ons muziekgezelschap vormen de drie-hoek-spil. En onze schilder schil dert schilden, up to date! Dit 2de bedrijf van ons gouden feestjaar vangt aan op Zondag 4 April met een H. Mis en algemeene H. Communie. Traditie getrouw: om half zeven in de Lodewijks- kerk! Om acht uur volgt het gemeenschappe lijk ontbijt in eigen huis. En na het ont bijt de installatie van een groep aspiran ten. En dan 'savonds: „We komen er wel!".... de groote feest-revue! KOLFINGSBLAD Ons veertiendaagsch „lijfblad", dat een oplaag heeft van 10.000 stuks, is van in houd buitengewoon leerzaam, hoogst ac tueel en hoogstaand. Dat getuigen zeer vele buitenstaanders. Gij, Kolpingszoon, leest het toch? Van Mgr. Bekkers ontvingen wij het volgend schrijven: Met groot genoegen en dankbaarheid bericht ik U hiermede de goede ontvangst van de bijdrage voor dit jaar van Uwe Leidsche St. Joseph-Gezellen ten behoeve van den beschermeling bij ons liefdewerk. Het is werkelijk bewonderenswaardig, zoo als steeds weer door geofferd wordt door Uw Gezellen; op deze wijze werken zij krachtdadig mede aan de uitbreiding van Gods Kerk hier op aarde, want door hun hulp wordt het aan jongelieden uit de Mis sielanden mogelijk gemaakt voor priester te studeeren en eenmaal priester gewijd zullen zij vele zielen voor God kunnen winnen, waarvoor de verdiensten neerko men op Uwe milddadige gezellen. U zult wel zoo vriendelijk willen zijn om aan Uwe gezellen den hartelijksten dank van ons liefdewerk over te brengen; moge de goede God in ruime mate Zijn Zegen schenken door ons in vereeniging met den beschermeling en oud-bescherme ling vurig van Hem zal worden afgebeden. De bijdrage van Uwe gezellen is van zco enorm groot belang voor ons liefdewerk, omdat de nood in de missielanden zoo bui tengewoon groot is en derhalve het aan tal aanvragen om ondersteuning van pries- ter-cadidaten dermate hoog is, dat aan vele aanvragen geen gevolg gegeven kan wor den. En het is toch van zoo enorm groot belang, dat ook de missielanden hun eigen priesters krijgen: inlandsche priesters kun nen nu eenmaal met veel grooter succes werkzaam zijn onder hun eigen landgenoo- ten. De vorige beschermeling, de eerwaarde heer J. M. Villavarayen is nu als kapelaan in het bisdom Kottar werkzaam. Begin Fe bruari is op hot Seminarie te Kandy Tiet nieuwe studiejaar begonnen en hebben de nieuwe candidaten hun intrede gedaan. Een van deze nieuwelingen is als bescher meling voor Uwe gezellen toegewezen; de verschillende documenten zullen thans wel onder weg zijn en U ten spoedigste wor den toegezonden. Met het dringende verzoek aan Uwe ge zellen om veel voor hun oud-bescherme ling en ook voor den nieuwen bescherme ling te willen bidden, verblijft met her nieuwden dank en met alle noo°achting, Uw dw. dr. in Xto, TH. M. P. BEKKERS, Nat. Secr. wongens, houdt dat schitterende werk vol, brengt uw maandelijksch offertje, want door dat gereglede kleine offertje van ve len hebben wij, want wij mogen daar trots op gaan, nu een priester in de Missie. Ge zel als gij nog geen lid zijt, geeft U dan zoo spoedig mogelijk op als lid, dan wer ken wy met vereende krachten aan de op leiding van een nieuwen missionaris. Dank aan alle medehelpers. H. SCHRAMA, Vice-praes. VOOR HET DISTRICT Mag ik alle Praesides en alle Senioren er aan herinneren, dat het Centraalverband in Amsterdam van alle vereenigingen vóór 15 Maart een opgave verwacht van al de genen, die deel wenschen te nemen aan den cursus van pater mr. dr. Beaufort. Deelname vau twintig gezellen is reeds voldoende om de cursus ook in ons district te organiseeren. Maar in een groot district als het onze kunnen er meer dan twintig zich opgeven. Wanneer de verschillende vereenigingen zich in verbinding hebben gesteld met het Centraal-verband, dan ontvangen wij vanuit het Centraal-verband bericht. Nadere gegevens omtrent de zeer interes sante cursusavonden kunt gij vinden in ..Trouw aan Kolping", afl. no. 3, blz. 39. H. SCHRAMA, Distr.-Praes. ONVERDEDIGBAAR Er is destijds eenige „wind" ontstaan over hetgeen wij in een artikeltje, getiteld „Het voorbeeld", hebben geschreven over het lezen van bepaalde lectuur, welke wij betiteld hebben als prulle-werk. We kun nen onmogelijk lectuur van het gehalte a la Jos. Baker goedpraten. Dat nooit. Zijn sommige Katholieken dan zoo vast geroest in hun neutraliteit, dat ze zelfs alle lectuur-smaak missen? Het blijkt van wel. Want anders is het onmogelijk, dat men ons durft verwijten, dat „dergelijke blaad jes nog wel wat waarde hebben, welke waarde wij niet vermogen te schatten". Inderdaad, dat vermogen missen wij. En wij voegen er gaarne bij: God-dank, dat we dat missen. Is er dan nog niet genoeg kapot gemaakt in duizenden jonge levens? Moeten we het vuil van de godloozen-pers maar laten spoelen over de wereld? Moeten we maar goedvinden, dat op sluwe wijze het mo- i aal-zieke gedoe de geesten der menschen benevelt? Wie veel met jonge menschen omgaat kan weten, hoe èn de bioscoop èn de lec tuur van enorme invloed zijn. Niet voor niets wordt sinds jaren geploeterd en ge vochten voor betere film-keuring en be tere films, hebben de Katholieken sommen besteed aan het inrichten van eigen biblio- theeken en een boeken-keuring van de beste soort samenbesteld. En als je dan de vinger legt op een der ergste wonden van onze zieke maatschap pij, dan zijn er zoowaar nog Katholieken met protesten. Ellendige kortzichtigheid van menschen, die zich in het ootje laten nemen door het geleur van een z.g. neutrale pers. Ontstellende kortzichtigheid» die heel veel kwaad kan stichten. Een houding, onverdedigbaar! SENIOR. MEDEDEELINGEN. De kaarten voor de feestavonden in April worden bij alle leden thuisbezorgd. Een secretaris is een onmisbaar schepsel. Dus moet een zoodanige vacature spoedig worden aangevuld. De Canisianen moeten dan op 16 Maart kiezen. Voor de revue zijn toegangsbewijzen verkrijgbaar a 40 cent. „Frans Schweitzer" verleent bij verschillende gebeurtenissen haar mede werking. Tot Mei zijn weer zeven avonden bezet. EEN VERJAARDAG VIEREN In verband met de Vasten zai Praeses' verjaardag in alle rust voorbijgaan. Op Palm-Zondag, 21 Maart, komen de G^el- len bijeen om bij monde van den Senior „wat te zeggen" en „iets aan te bieden". VóóR-GOD-ACTIE A.s. Woensdagavond zal in het Antonius- Clubhuis aan de Mare een bijeenkomst gehouden worden voor alle katholieke jongemannen van 1725 jaar. De ver een igde Haagsche spelers geven een too- neelspel, mr. Marchant Zal er een puntige speech houden. Gezellen, kent uw taak, stelt uw daad! Kaarten a 25 cent zijn bij den huismeester verkrijgbaar. COMM. VERKIEZING Afgetreden zijn H. Klein, F. v. Hal en A. Uphoff. Zijn gekozen: W. Boogers, J. Bentveld, F. Overdijk, J. v. Steen, H. Nij- huis, P. Reizevoort en Th. v. Dijk. ONTWIKKELINGSCLUB Het programma is eenigszins gewijzigd moeten worden. Nog drie bijeenkomsten zullen er dit seizoen plaats hebben. Dinsdag 16 Maart: Vraag- en praat avond. Op een nog nader te bepalen dag in April zal de cud-clubvcorzitter spreken over het onderwerp: „Het vóór en tegen van het plan van den arleid". Eind April of begin Mei is dan weer geschikt voor een slot-bijeenkomst. Canisianen, waardeert uw bestuur en komt allen! KERKNIEUWS Eén zwaluw maakt nog geen lente 't Werd melkenstijd. Broeder-boer was reeds druk doende in de stal. Even bij de varkens kijken. Het is wat erg roerig in de hokken. Plotseling v'iegt er een zwaluw uit de varkensschuur. „Zoozoo, dat is al vroeg lente, dit jaar" denikt de broeder. Maar neen; het blijkt een musch te zijn en de barometer loopt weer terug. Er zijn teekenen van opleving, van bete ren gang van zaken, wordt er gezegd. Maar nog niet overal merkbaar, nog niet door ïederéen gevoeld. Neen, één zwaluw maakt nog geen lente. Ruslandals men daar van leest en hoort, dan krijg je de gedachte: het volk schynt daar iets anders te willen. Zoo is het leven te hard en zonder dool. Het maakt niet gelukkig, bevredigt niet en bracht niet wat men er van had verwacht. Een kente ring naar beter staat te wachten. Hier en daar een teeken van zulk streven. Maar jaéén zwaluw. Mexicode Kathodeken zijn wakker geschud. Ze krijgen weer moed. Ze gaan hun eischen stellen. En ze eischen toch waarlijk niet te veel. Nog nooit was het tot schade van de maatschappij als een volk echt godsdienstig was. De geschiedenis heeft dat bewezen. Veroetering schijnt op komt. Maar ja één zwaluw.... Onlangs heb ik eens een flinke „bof" ge had. Dat geeft weer eens moed. Dat helpt de zaak een stuk vooruit, 't Is waar: één zwaluw maakt nog geen lente. Maar toch, wie ziet niet gTaag een zwaluw komen? Fath J. v. Heiningen. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn. Postrek. 120937. UIT DE OMGEVING Een bloemen-corso in bollcn-tijd? Gisteravond hield de Hill. V.V.V. een vergadering in hotel Sistermans, waarbij ook afgevaardigden van verschillende ver eenigingen waren uitgenoodigd. De voorz. van V.V.V., de heer C. Joh. Bakker Jzn., gaf een beknopt overzicht inzake de Cen trale-commissie, het vorig jaar gecreëerd, welke dit jaar niet gemeenschappelijk ac tie voert. In het bestuur der V.V.V. wer den verschillende attracties naar voren gebracht, die het komen naar hier in den a.s. bloementijd kunnen bevorderen en daar dit streven evenzeer bij andere ver eenigingen voorzit, achte men het ge- wenscht, eens van gedachten te wisselen. Het bestuur der uitnoodigende vereeniging heeft gedacht aan het verspreiden van pla ten, het houden van een bloemencorso, het spreken voor de radio, het organiseeren van een vaargelegenheid tusschen de bloe menvelden voor de bezoekers en dergelij ke. Hierna gaf spr. het woord aan de ver gadering. Al spoedig bleek, dat bizonder een bloemencorso de belangstelling had, terwijl ook straatversiering en het étalee- ren met levende bloemen de aandacht had. Verder werd aandacht geschonken aan den stertocht, een tandemtccht en nog veel an dere zaken. In beginsel werd tot een en ander besloten. Een voorloopige commissie werd gevormd, waarin vertegenwoordigd zijn Bloembollencultuur, het H.B.G. en V. V.V. Deze voorloopige Commissie zal be reids worden uitgebreid. Verkooping. Gisteravond had in hotel Sistermans ten overstaan van notaris A. v. Pelt te Lisse de verkoop bij inzet plaats van: Perceel I: Vijf werkmanswoningen nabij de Beekkade aan den Vinkenweg de Nos. 1, 3, 5. 7 en 9 samen groot 5 A. 70 cA. In hoogste bad gebracht op 5150 door den heer H. Roeland. Perceel II: Een stuk grond groot 3 A. 40 cA. In hóógste bod gebracht op f 600 door den heer J. D. Philippo. Afslag en combi- naite Donderdag a.s. LISSE Vrouwenbond. De afdeeling van den R.K. Vrouwenbond hield gisteravond in het Patronaatsgebouw haar jaarvergade ring onder presidium van mevr. Vreeburg Heemskerk. De opkomst was gced. Mede waren tegenwoordig de geestel. adviseur, pastoor v. Zuijlen, alsmede«pater J. Dames. De penningmeesteresse, mej. A. Schrama Bens, brachf vervolgens het financieel verslag uit en mocht, een flink voordeelig saldo boeken. Vervolgens bracht mevr. M. van der Vlugt het verslag uit van de onderafdee- ling „Hulp in de Huishouding", waaruit bleek, dat deze instelling weer nuttig werk heeft verricht. De clou van den avond was een lezing met lichtbeelden door mej. Caty Verbeek, uit Den Haag over haar verblijf van drie maanden in Spanje. Op zeer onderhoudende wijze zette mej. Ver beek de in Spanje heerschende toestanden en gebruiken uiteen, waarbij zij met aan dacht werd gevolgd, 't Was jammer, dat het filmtoestel niet best functioneerde. NOORD WIJK. Gunning. Na gehouden openbare in schrijving is het in eigendom aan de ge meente toebehorende perceel teelland ge legen aan den Duindamschen Schulpweg nabij de Kraaierslaan, groot 37.10 Are, ge gund aan den heer T. F. Scheepmaker te Noordwijkerhout, voor de huurprijs van 52.— per jaar. NOOTDORP. B. V. L.-schietwedstrijden. De op eenige avonden in deze maand gehouden schietwedstrijden van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm in gebouw Nove werden deze week besloten met de prijs uitreiking. Het was in een met enthousiasten B. V. L.-aanhang gevulde zaal dat de voorzitter, burgemeester Schölvinck, het woord nam om zijn groote vreugde uit te spreken over het buitengewone slagen van deze wedstrij den. Spr. uitte zijn bewondering tegen over de heeren A. Boer en P. van Logchem de twee onvermoeiden, die het gedaan had den gekregen, dat de Nootdorpers zoo tal rijke prijzen ter beschikking stelden. Dui delijk blijkt hieruit, dat de B. V. L. bij de Nootdorpsche bevolking in hoog aanzien staat. Spr. hoopte, dat dit steeds zoo zal mogen blijven. Aan de 48 prijswinnaars overhandigde de burgemeester met een hartelijk woord de prijzen. Op de vaste baan waren de vijf eersten: A Boer, C. van Leeuwen, A. Post Jzn., P E. van Logchem en W. Koojj, terwijl op de vrije baan de hoogste prijzen werden be haald door A. Post Jzn., C. van Leeuwen, A. Boer, J. van Logchem en A van der Helm. Hierna sprak de voorzitter zijn dank uit tegenover den heer Lakens voor het ver vaardigen van een B. V. L.-schild, dat on getwijfeld bij alle B. V. L.-bijeenkomsten gebruikt zal worden. Nadat aan den heer B. de Jong dank was gebracht voor het keurig versieren der zaal, sloot de voorzitter. Bouwvergunning. Aan de N.V. „De Eenvoud" te 's-Gravenhage (architect M. Kuyper) is door het gemeentebestuur ver gunning verleend tot het bouwen van 8 (4 dubbele) villa's aan den Kortelandsche- weg. PASSIEZONDAG. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. In de heilige Missen v. d. dag (dus in de Paarsche kleur) wordt de Gloria en het Credo niet gebeden. In de voetgebeden vervalt de psalm „Judica". Na de Introitus en na het gebed „Lavabo" bij de handwas- sching de „Gloria Patri". ZONDAG 14 Maart. Passiezondag. Mis: Judica. Geen Gloria. 2e gebed voor Kerk of Paus. Credo. Kleur: Paars. Vandaag begint de eigenlijke „Lijdens- tijd". Ten teeken van rouw zijn de kruis beelden en de beelden van den Zaligma ker overal in de kerk en ook de beelden van de Heiligen in de geheele kerk met een paarsche doek bedekt. Christus, ter dood veroordeeld, vraagt aan God Zijn zaak te bepleiten en de waarheid van Zijn onschuld te doen uit stralen. (Introitus). Hoewel onschuldig, moet Hij toch lijden: 't Is de wil van Zijn hemelschen Vader, dat Hij als Middelaar van het Nieuw-Verbond, als Hoogepries- ter. Zijn eigen Goddelijk Bloed aanbiedt tot zuivering en verlossing van de mensch- heid. (Epistel). Mensch, gelijk wij, huivert Christus voor het lijden. God moge Hem daarom verlossen uit de handen van Zijn vijan den Maar toch: de Wil des Vaders ge schiedde. Heer, leer mij uw H. Wil vol brengen. (Graduale; Tractus). In het hei lig Evangelie doet Christus Zich duidelijk kennen als de Zoon van God, waardoor nog meer uitkomt de waarde van Zijn hei lig Lijden. Hoe billijk is het toch. dat wij God voor de levenbrengende weldaad der verlossing, voor het gedachtenisleven van het Lijden van Christus, het Allerheiligst Sacrament, loven uit geheel ons hart en Zijn heilige geboden onderhouden. (Of fertorium; Communio). MAANDAG 15 Maart. Mis v. d. Maan dag na Passiezondag: Miserere. 2e gebed als gisteren. Kleur: Paars. DINSDAG 16 Maart. Mis v. d. Dinsdag in de Passieweek: Exspccta. 2e gebed als op Zondag. Kleur: Paars. WOENSDAG 17 Maart. Feestdag van het Allerheiligst Sacrament van Mirakel te Amsterdam. Mis: Cibavit. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. H. Gertrudis, Maagd; (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom); 3e v. d. H. Patritius, Bis schop en Belijder; 4e v. d. Woensdag in de Passieweek. Credo. Prefatie van Kerst mis. Laatste Evangelie v. d. Woensdag in de Passieweek. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Woensdag na Pas siezondag: Liberator. 2e gebed v. h. H. Sacrament van mirakel; 3e v. d. H. Ger trudis; 4e v. d. H. Patritius. Prefatie v. d. Vasten. Kleur: Paars. DONDERDAG, 18 Maart. Mis v.' d. H. Cyrillus van Jeruzalem, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. d, Donderdag na Passiezondag. Credo. Laat ste Evangelie v. d. Donderdag na Passie zondag. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Donderdag in de Passieweek :Omnia. 2e gebed v. d. H. Cy rillus. Van den H. Cyrillus bezitten wij nog veel geschriften over de christelijke ge loofsleer. Deze dateeren grootendeels uit den tijd, dat de heilige belast was met h^t onderricht van de doopleerlingen. Tij dens zijn bisschopsambt streed hij voort durend tegen de loochening der Godheid van Christus, waardoor hy ballingschap heeft moeten verduren. VRIJDAG 19 Maart. Feestdag v. d. H. Joseph, Bruidegom van de Allerheiligste Maagd. Mis: Justus. 2e gebed v. d. zeven smarten van Maria (niet in plechtige H.H. Missen); 3e (2e) v. d. Vrijdag in de Pas sieweek. Credo. Prefatie v. d. H. Joseph. Laatste Evangelie v. d. Vrijdag na Pas siezondag. Kleur: Wit. Van de H. Joseph, vandaag bijzonder vereerd als de Bruidegom van de Aller heiligste Moedermaagd, staat in het H. Evangelie alleen maar opgeteekend, dat hij „rechtvaardig" was. Het is weinig, maarhet zegt alles. ZATERDAG 20 Maart. Mis v. d. H. Wul fram, Bisschop en Belijder: Statuit. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. d. Zaterdag in de Passieweek; 3e voor de Paus. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Zaterdag in de Pas sieweek: Miserere. 2e gebed v. d. H. Wul fram; 3e voor den Paus. Door wijze en godsdienstige leermees ters onderwezen, werd de H. Wulfram ge kozen tot bisschop van Sens. Na eenige jaren van trouwe vervulling, van zijn bis schoppelijke bediening ging hij het H. Evangelie prediken aan de Friezen. Op het zien der wonderwerken van de Heilige bekeerden velen, ook de Friezenkoning Radboud, die echter op het laatste oogen- blik vóór zijn heilig Doopsel, dat de H. Wulfram hem zou toedienen, zich terug trok en heiden bleef. IN DE KERKEN DER E.E. PJ». FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. overbrenging v. h. lichaam v. d. H. Bonaventura. WOENSDAG. Mis v. d. H. Patritius, Bis schop en Belijder: Statuit. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Woensdag na Pas siezondag. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Woensdag met 2e gebed v. d. H. Patritius. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Salvator van Horta, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. H. Cyrillus van Jeruzalem; 3e gebed en laatste Evangelie v. d. Donderdag. Credo. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Donderdag met 2e gebed v. d. Z. Salvator; 3e v. d. H. Cy rillus. ZATERDAG. Mis v. d. Z.Z. Joannes van Parma, Marcus van Monte-Gallo en Hip- polytus Galantini, Belijders: Confiteantur. 2e gebed en laatste Evangelie v. ,d. Zater dag, 3e gebed voor den Paus. Of: De H. Mis v. d. Zaterdag met 2e ge bed v. d. Z. Z. Joannes van Parma enz.; 3e voor den Paus. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. IETS OVER PARFUMS. Rozenolie, amber, civet e.a. De voorliefde der menschen voor wel riekende geuren is reeds tot de eerste tij den der cultuur terug te brengen. Men vindt in .oude geschriften en oude Egypti sche aanteekeningen gegevens over het ge bruik van essences. Rozenolie, amber. Mus kus e.a. bevatten geuren, die thans nog bij de bereiding van parfums gebruikt worden evenals door de oude Egyptenaren. In het Babylonische bloeitijdperk onge veer 4000 jaar geleden, was het gebruik van parfums zeer algemeen, zóó zelfs, dat koning Harmuzalis (2100 j. voor Chr.) be paalde, dat ieder zijner bedienden naast hun wekelyksche loon nog een pot wel riekende zaJf zou ontvangen. De Egyptenaren gebruikten eveneens parfums en oude geschriften weten te ver tellen, dat bij religieuse ceremoniën in een tempel niet minder dan 40.000 bekers met reukwerken noodig waren. De Grieken na men de kunst om deze reukwerken te fa- briceeren over van de Egyptenaren en Ba- byloniërs en daarna kwamen zij in ge bruik bij de Romeinen. Het is bekend, dat deze laatsten na hun bad het geheele lichaam met geurige zalf masseerden. Keizer Nero liet bij bijzondere gelegen heden de toeschouwers by wedstrijden be sproeien met parfums en gaf voor dit doei enorme sommen uit. Na het verval van het Romeinsche rijk geraakte het gebruik van parfums op den achtergrond om weer in eere hersteld te worden ten tijde der kruistochten, toen de ridders Arabische parfums invoerden en ten geschenke gaven aan de vrouwen. De Arabieren wisten de welriekende stoffen aan planten te onttrekken door dis- tileeren met waterdamp. In de zestiende eeuw kreeg men in Frankrijk belangstelling voor parfums en het gebruik nam in den loop der jaren zeer toe, vooral in den bloeitijd van de 17e en 18e eeuw, toen aan het Fransche hof par fums en schooriheidsspecialité's een groote rol speelden. Aangezien men in vroeger eeuwen nu wel niet bepaald waterschuw was, doch het met baden en wasschen toch niet zoo nauw nam, kwamen deze parfums wal zeer van pas en werden in groote hoeveelheden ge bruikt om andere minder te genieten luchtjes te overtroeven! In 1710 werd de eerste parfumeriefa- briek in Duitschland opgericht en van hier uit verspreidde deze nieuwe industrie zich over de geheele wereld en bood aan ontel baar velen een bestaan. De Oostersche landen met hun exotische bloemen voerden veel essences uit. Ylong- Ylongali kwam uit de Philippijnen, de be roemde Petitgrain-olie van Paraguay, de kostbare rozenolie uit Bulgarije en Tur kije, Kaneelolie uit China, Pepermuntolie uit Japan en Sandelolie uit Indië. Vele essences worden thans chemisch bereid, ander uit in speciale kassen ge kweekte bloemen. Muskus, Amber en Civet zijn geurende stoffen, die niet chemisch bereid kunnen worden, aangezien deze uit het dierenrijk afkomstig zijn. Muskus is afkomstig van de klieren van het Muskus- dier uit Thibet en heeft zoo'n sterken geur, dat men onder een bepaalde windrichting deze dieren reeds op eenige K.M. afstand waarneemt. Amber wordt van een bepaald soort wal- visch gewonnen en Civet van een kat, die in Assyrië voorkomt. Gids: „Hier rijden we voorbij de oudste herberg van de stad. Passagier: „Waarom voorbij?"

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10