Het recht van verdachte om niet te antwoorden. DONDERDAG 11 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 TWEEDE KAMER Vergadering; van gisteren. Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging van art. 29 van het Wetboek van Strafvordering. Een amendement van de vaste commis sie wordt verdedigd door den heer GOSE- LING (R. K.). De commissie is van oor deel, dat de bepaling: „de verdachte is niet tot antwoorden verplicht" als regel van positief recht behoort te worden ge handhaafd. Spr. beroept zich bij deze mee ning op verschillende moraaltheologen en philosophen. Door de bepaling inzake deze materie te schrappen keeren we te rug tot een standpunt, dat we tien jaar geleden bewust verlaten hebben. De heer'DONKER (S. D.) verdedigt een door hem ingediend amendement, dat de strekking heeft, dat den verdachte, be halve in het geval van behandeling zijner zaak ter terechtzitting, vóór het verhoor wordt medegedeeld, dat hij als verdachte wordt gehoord, dat al hetgeen hij ant woordt. als bewijsmiddel tegen hem zal kunnen worden gebruikt en tevens dat zijn antwoorden ook te zijnen voordeele kunnen strekken. De heer SCHWARTZ (A. R.) onder schrijft het oordeel van den minister, dat de verdachte zedelijk verplicht is te ant woorden naar waarheid. Dit is tevens een gemeenschapsbelang. Het regeeringsvoorstel tast geen enkel recht van den verdachte aan. Slechts brenge men den verdachte niet onder de suggestie, dat in zijn belang zwijgen goud is. Het amendement van den heer Donker suggereert, dat de verdachte niet den ze delijken plicht heeft te antwoorden. Spre ker kon daaraan zijn steun dan ook niet geven. Het amendement van de vaste commissie acht spr. overbodig omdat de daarin neergelegde regel, dat de verdach te niet tot antwoorden verplicht is, ook waar blijft als hij niet in de wet wordt opgenomen. De heer COOPS (Lib.) zegt, dat er slechts twee motieven kunnen zijn voor de voorgestelde wijziging: slechte erva ring met de bestaande bepalingen of een principieele reden. Slechte ervaringen heeft men niet. Mevrouw BAKKERNORT (Vr. Dem.) kan zich vereenigen met de beide amen dementen en sloot zich aan zoowel bij het betoog van den heer Goseling als van den heer Donker. De heer WESTERMAN (ex Nat. Herst.) ziet in het voorgestelde de wonderlijke consequentie van waartoe men komt, als men eenerzijds een bepaling uit de wet wil verwijderen, maar anderzijds een be grip handhaven. De heer WIJNKOOP (Comm.) kon zich niet met het regeeringsvoorstel vereeni gen en ziet geen reden om verandering in artikel 29 te brengen. DE MINISTER ANTWOORDT. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer VAN SCHAIK, herinnert eraan, dat hij reeds als Kamerlid bezwaar heeft ge maakt tegen artikel 29. Door zijn voorstel heeft spreker uiting gegeven aan de steeds sterker wordende gedachte, dat de bepa lingen van artikel 29 steeds minder houd baar werden. Een aantal jaren geleden, in 1920, wa ren het voortreffelijke bepalingen, want toen had de positie van den verdachte drin gend versterking noodig. Dat den ver dachte moet worden medegedeeld, dat hij niet tot antwoorden verplicht is, heeft spreker altijd een ernstige fout gevonden. Langzamerhand, reeds 5 jaar later, kwam er dan ook reeds een reactie tegen deze bepaling, die daarna ook eenigszins ver zacht is. Steeds meer is de bedoelde bepaling een steen des aanstoots geworden. Het onder zoek is tenslotte bedoeld om inlichtingen te krijgen en als de verdachte in dit on derzoek is betrokken mag hem geen wa pen in de hand worden gegeven om het onderzoek te bemoeilijken. In de praktijk wordt óf het voorschrift toegepast in zijn ijzeren koudheid door den onderzoekenden rechter zelf, en dan zit daarin iets scheefs, óf de onderzoeken de ambtenaar past het voorschrift minder scherp toe en dan merkt de verdachte nauwelijks, dat hij op een belangrijk recht attent wordt gemaakt. Maar hierdoor wordt niet bereikt, wat de wet beoogt. De wetgever is in 1920 te ver gegaan en er moest naar een modus gezocht worden. Bij het onderzoek dient de materieele waarheid zooveel mogelijk voor den dag te komen. Daarmee is het algemeen wel zijn gebaat. Alle gegevens worden voor dat doel verzameld en meestal beschikt juist de verdachte over de beste gegevens. Het gaat niet aan, dezen dan een recht- van zwijgen te geven. In de meeste geval len geeft men dat recht aan iemand die niet zuiver op de graat is. Want juist de verdachte die niet schuldig is, heeft er alle belang bij te spreken. De rechters hebben allen hun instructie geen strikvragen te doen of trucjes toe te passen en alle pressie moet zeer zorgvul dig vermeden worden. Het positieve recht van verdachte om te zwijgen is dus niet noodig en hoogst ongewenscht. Spr. heeft er bezwaar tegen, den plicht van te spreken formeel in de wet vast te leggen, zooals de heer Westerman wilde. Spr. ontraadt aanneming van het amen dement-Donker. De beslissing over het amendement van de vaste commissie laat hij aan de Kamer over. De VOORZITTER bepaalt de stemming over de beide amendementen en het wets ontwerp op vanmiddag bij-den aanvang der zitting. Te ongeveer half 6 wordt de vergade ring verdaagd tot vanmiddag 1 uur. BINNENLAND SCHENKING VAN H. M. DE KONINGIN. Voor behoud van Friesch natuurschoon. H. M. de Koningin heeft een belang rijke gift gedaan uit It Fryske Gea, de ver- eeniging voor bescherming en instandhou ding van natuurmonumenten in Friesland, ten einde de vereeniging den aankoop van de terreinen in ue Oude Venen, die in eigendom toebehoorden aan wijlen mr. C. Beekhuis, in leven bestuurslid der vereeni ging, mogelijk te maken. Aan It Fryske Gea is de gelegenheid geboden deze uit gestrekte terreinen met een gezamenlijke oppervlakte van meer dan 80 H.A. te koo- pen voor een bedrag van 15.000. De erf gename van mr. Beekhuis voldeed hier mede aan het verlangen van den overle dene, die tijdens zijn leven meermalen den wensch tot verkoop van zijn eigendom aan It Fryske Gea had te kennen gegeven. Daar de vereeniging niet over de noodjge middelen beschikte, moest, evenals eenige jaren geleden voor den aankoop van het Prinsenhof, een beroep worden gedaan op allen, die sympathiseeren met de stichting van een natuurmonument in Friesland, dat eenig is in West-Europa. Het betreft hier de z.g. Saiterplassen, gelegen onder Eerne- woude tusschen de Folkertsloot en de Sai ler. Het plan is, indien de koop kan door gaan, deze plassen na 1 Juli a.s. open te stellen voor de watersport. Het sympathieke gebaar van H. M. de Koningin zal ongetwijfeld tot gevolg heb ben, dat door tal van personen en ver- eenigingen bijdragen worden geschonken. De kans is dus zeer groot, dat de Saiter plassen zullen worden toegevoegd aan dat deel der Oude Venen, dat voor het nage slacht in ongerepten staat bewaard zou blij ven. H. M. DE KONINGIN OP DE TOOROP- TENTOONSTELLING. H. M. de Koningin heeft hedenochtend een onverwacht bezoek gebracht aan de tentoonstelling van vroege werken van Jan Toorop in het gemeentemuseum. Bij afwezigheid van den directeur, werd H. M. ontvangen door Mr. H. C. Gallois en rondgeleid door dr. G. Knuttel Wzn. H. M. bezichtigde met groofe belang stelling de tentoonstelling. Het bezoek duurde een half uur. HET ZWITSERSCHE GESCHENK AAN PRINSES JALIANA. Een horloge van 2,13 gram. De Zwitsersche Bondsraad heeft aan H. K. H. Prinses Juliana ter gelegenheid van haar huwelijk een met briljanten en saf fieren bezet platina armbandhorloge ge schonken. Het horloge, dat in Zwtiserland werd vervaardigd, behoort tot de kleinste van zijn soort. Het is slechts 6,5m.M. breed en 2,7 m.M. hoog. Het uurwerk weegt 2,13 gram. De onrust tikt 21.000 maal per urn en weegt 23 milligram. De spiraal, die het uurwerk regelt, heeft een dikte van 8/1000 millimeter en is dus vier tot vijfmaal dun ner dan een gewone haar. VARKENSGEHAKT IN BLIK. Ook beschikbaar voor stille armen. De minister van Sociale Zaken heeft ter kennis van de gemeentebesturen gebracht, dat van verschillende zijden bij hem is aangedrongen op de beschikbaarstelling van gehakt in blik ook voor de zgn. stille armen, die op geenerlei wijze steun van rijks- of gemeentewege ontvangen en die evenmin zijn aan te merken als onder steunden volgens de Armenwet. De mi nister heeft daartegen geen bezwaar. Der halve kan dit product aan bedoelde per sonen tegen den geldenden prijs worden verstrekt en wel op denzelfden voet als het geval is ten aanzien van de ondersteun de of tewerkgestelde werkloozen en arm lastigen. De distributie behoort echter ook voer'deze categorie van personen van het gemeentebestuur uit te gaan. Daarbij zul len de noodige gegevens omtrent de zgn. stille armen op de beste wijze door be middeling van kerkelijke en particuliere instellingen van weldadigheid en c.q. den Armenraad door het gemeentebestuur kunnen worden verkregen. Een nauwkeu rig onderzoek der gevallen, waarin op de ze wijze hulp in natura zoude kunnen wor den verstrekt, is noodzakelijk alvorens het gemeentebestuur een beslissing derzake neemt. Dit gehakt wordt tegen 31 cents per bus beschikbaar gesteld. (Helaas, ook op deze wijze zullen wei nig stille armen kunnen wofden gehol pen. Red. L. Crt.). SPAANSCHE ZUSTERS. In het klooster der Carmelitessen te Heerlen zijn opgenomen twee uit Spanje gevluchte zusters Carmelitessen. BETERE VERDEELING VAN BESCHIKBAREN ARBEID. De Tweede Kamer heeft tal van bezwaren tegen het wetsontwerp. Volgens het voorloopig verslag dei- Tweede Kamer over het wetsontwerp: tij delijke bepalingen, strekkende tot het be reiken van een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid, gaven verscheidene leden uiting aan bedenkingen van meer of minder ernstigen aard. Het ontwerp, zoo betoogden eenigen hunner, gaat uit van een onjuist beginsel, door aan te nemen, dat er een zekere hoe veelheid arbeid beschikbaar is, die men vrijwel naar willekeur over bepaalde groe pen van arbeiders (oudere en jongere mannen en vrouwen) kan verdeelen. De hoeveelheid arbeid, die verdeeld kan wor den, is evenwel voortdurend aan schom melingen onderhevig. Reeds daarom acht ten deze leden het niet mogelijk; regelin gen omtrent getalsverhoudingen aan den £-zich steeds wijzigenden feitelijken toe stand te doen aanpassen. Het voorschrijven van bepaalde getals verhoudingen kan het voortbestaan van ondernemingen in gevaar brengen. Er is trouwens allerminst gebleken, dat de volwassen fabrieksbevolking op groote schaal door jeugdigen wordt vervangen. Ook een aantal andere leden hadden tegen het ontwerp bedenkingen, al wilden zij zich hun eindoordeel ovoorbehouden. Naast het principieele bezwaar, dat het ontwerp inbreuk maakt op de vrijheid, om zelf een beroep te kiezen, voerden zij in het bijzonder daartegen aan, dat van het bestaan van werkelijke misstanden niet gebleken is. Deze leden wezen er verder op, dat een groot deel van de vrouwen, werkzaam in fabrieken en werkplaatsen, arbeid ver richten, waarvoor zij geschikter zijn dan mannen. Het zou van een zeer onjuist in zicht getuigen, indien men dezen arbeid voortaan door mannen wilde laten verrich ten. Een aantal leden, die eveneens bezwa ren tegen het ontwerp hadden, al erken den zij, dat daaraan ook voordeelen ver bonden kunnen zijn, zouden zich in ieder geval moeten verzetten tegen de zeer ver gaande machtiging, welke de regeering wet toepassing kan vinden, in elk geval vraagt. Zij zouden de gevallen, waarin de in de wet zelf opgenomen willen zien. Tegenover de groepen van leden, die tot nu toe aan het woord waren en die in meer dere of mindere mate bezwaar hadden te gen de strekking van het ontwerp, stonden vele leden, die zich met die strekking ge heel konden vereenigen. Verscheidene leden, voorstanders van het ontwerp, vestigden er de aandacht op, dat dit slechts van toepassing zal zijn op arbeid in fabrieken en werkplaatsen. Zij achtten deze omschrijving niet ruim genoeg Konden dus vele leden zich, hetzij ge heel, hetzij in hoofdzaak vereenigen met den materieelen inhoud van het wetsont werp, tegen den vorm der te nemen maat regelen hadden verscheid me hunner ern stig bezwaar. Het ontwerp wil bedrijfsver- houdingen regelen en doet dat volgens het oude recept van delegatie van be voegdheden aan den minister en aan de districtshoofden der arbeidsinspectie. Met andere woorden: er wordt hier weder een typisch centralisatische, zuiver ambtelijke staatsbemoeiing voorgesteld. De hier aan het woord ziinde leden waren door dezen gang van zaken ernstig teleurgesteld. Huns inziens behoort het nemen van maat regelen in zake verdeeling van den be schikbaren arbeid zooveel mogelijk te ge schieden door de bedrijfsgenooten zelf. TEWERKSTELLING VAN WERKLOOZE TEXTIELARBEIDERS. Plannen om ook oudere werkloozen op groote schaal weer in de bedrijven op te nemen. Te Almelo is gistermiddag een belang rijke textielconferentie gehouden, waaraan, werd deelgenomen door het bestuur van de Almelosche fabrikantenvereeniging, de hoofdbesturen en plaatselijke besturen van vier textielarbeiders organisaties en een vertegenwoordiger van het departement van sociale zaken Deze laatste heeft reeds eerder met den burgemeester van Almelo en den wethou der van sociale zaken dier gemeente be sprekingen gevoerd betreffende herscholing en weder tewerkstelling van werklooze textielarbeiders. In de vergadering van gisteren is een plan besproken, om niet alleen jeugdige werklooze textielarbeiders, doch ook de ouderen op groote schaal weder in de fa brieken, waar momenteel weer veel meer bedrijvigheid heerscht, te werk te stellen. Het ligt hierbij in de bedoeling, dat de regeering den eersten tijd een subsidie ver strekt en ook de gemeente financieele me dewerking zou moeten verleenen. Bijzonderheden over de wijze waarop de weder tewerkstelling zou moeten geschie den, konden nog niet worden bekend ge maakt. Wel ken worden medegedeeld, dat er volledige overeenstemming tusschen do partijen is bereikt. „N. R. Crt." MODERN KATHOLIEK JEUGDWERK. De „Kruisvaart" voor de microfoon. Op Zondag 14 Maart a.s. zal voor de K.R. O.-microfoon van 1 uur1.20 uur een le zing worden gehouden door drs. W. Snit- ker, over „De papieren van de Kruisvaart", waarin verschillende bijzonderheden over dezen nieuwen vorm van Katholiek jeugd werk onder jongens behandeld zullen wor den ,naar aanleiding van de recente uit gaven der Kruisvaart. DE SCHAARSCHTE AAN COKES EN „MAGERNOOTJES". Op vragen van den heer Wijnkoop in verband met de schaarte van cokes en magernootjes 4 heeft Minister Gelissen ge antwoord: Het is den Minister bekend, dat de Lim- burgsche mijnen zich momenteel de uiter ste beperking moeten opleggen bij het aan gaan van nieuwe verplichtingen voor le vering van cokes en magernootjes 4 boven de door de handelaren gecontracteerde hoeveelheden, zulks in verband met een tijdelijke schaarste aan de betreffende soorten. Bij cokes is deze schaarschte een gevolg van de industrieele opleving, welke de vraag zeer heeft doen toenemen, terwijl het daarentegen niet mogelijk was, de pro ductie op korten termijn in dezelfde mate op te voeren. Ten aanbzien van mager nootjes 4 is gedurende de laatste jaren een zekere schaarschte in de wintermaanden een gewoon verschijnsel, hetwelk moet worden toegeschreven aan de omstandig heid, dat deze kolensoort steeds meer wordt gebruikt voor huisbranddoeleinden; het feit, dat slechts geringe hoeveelheden cokes en magernootjes 4 beschikbaar- zijn, heeft inderdaad enkele mijnen genoopt haar contractueel recht om de levering over 12 maanden gelijkelijk te verdeelen, gebruik te maken. De Minister is, met het oog op den alge- meenen toestand van de internationale steenkolen- en cokesmarkt, van oordeel, dat opheffing van de contingenteering, wel ke thans reeds zeer soepel wordt uitge voerd, geen verruiming van den invoed 'zal medebrengen. De Minister is niet van meening, dat handhaving der contingenteering onder de huidige omstandigheden leidt tot prijs opdrijving. Het tegendeel is het geval. Het huidige prijsniveau hier te lande ligt over het algemeen, mede dank zij het overleg tusschen regeering en betrokkenen, bene den het prijspeil op de wereldmarkt. De regeering beschikt niet over de noo dige bevoegdheden om den uitvoer van Limburgsche kolen en cokes naar het bui tenland te beperken. Afgezien daarvan is de ondergeteekende echter van meening, dat aan ingrijpende maatregelen, als in de vraag bedoeld, op dit oogenblik geen be hoefte bestaat. KATHOLIEK ONDERWIJZERSVERBOND Te Utrecht kwam dezer dagen het Ver- bondbestuur van het Katholieke Onderwij zers Verbond in Nederland in vergadering bijeen onder vdorzittei'schap van den heer Willem Wiltschut. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het vele werk, dat sinds de vorige vergadering in de Kers tvacan tie was verricht en kondigde aan, dat in 1937 krachtig geijverd zal wor den voor werkverruiming, vooral voor verlaging van de leerlingen- schaal, waardoor meerderen aan het werk zullen komen. Rondom de devaluatie zal het Verbondsbestuur ook waakzaam zijn en zelfs bestaat de mogelijkheid, dat op eenigszins korte termijn zal gewerkt wor den voor een toeslag op de salaris- s e n of voor intrekking van de 5 pet. sala risverlaging van 1936. Het jaarverslag over 1936 werd goedge keurd, evenals de rekening en verantwoor ding over dat jaar. Het rapport van de Commissie ter be studeering van de vraagstukken rondom het hoofdakte-examen werd uitvoerig be sproken, waarbij bleek, dat de vergade ring er zeer veel voor voelde, dat de alge- heele opleiding van den onderwijzer in grijpend wordt veranderd. Dit rapport, dat ingesteld is op de huidige hoofdakte, werd aangenomen en besloten werd er voor te ijveren, dat op korte termijn de gewenschte verbeteringen in het huidige hoofdakte examen zullen worden aangebracht. De Commissie kreeg echter tevens de nieuwe taak, de geheele opleiding der onderwijzers in studie te nemen en met voorsteilen dien aangaande te komen. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over het tuchtrecht van den onderwijzer met het resultaat, dat aan de Regeering zal worden verzocht verschillende maatregelen tot regeling van het tuchtrecht te willen vaststellen. Geijverd zal worden voor een ziektever lof-regeling voor de onderwijzers .overeen komende met die van Rijksambtenaren en van Leeraren bij het Nijverheidsonderwijs. De vergadering aanvaardde ook de conse quentie van een verplichte keuring. Getracht zal worden te komen tot een uniforme akte van benoeming voor alle Kath. Scholen in Nederland, zoodat daar in o.a. de afvloeiingsnormen voor de leer krachten en het buitengewoon verlof een stemmig geregeld zal zijn. Tenkrachtigste zal geijverd worden voor verbetering van de leerlingenschaal, het geen in het belang is van het onderwijs en waardoor tevens werkverruiming verkre gen zal worden. Een voorstel om te ijveren, dat de bezit ters van de hoofdakte vrijgesteld zullen worden van het paedagogisch gedeelte van de examens voor middelbare akten, werd teruggenomen tot nader onderzoek, aan gezien bleek, dat voor de middelbare akten andere eischen voor het paedagogisch ge deelte gesteld worden dan voor het hoofd akte-examen. Ten slotte werd de agende voor de Ver- bondvergadering van afgevaardigden der afdeelingen der aangesloten Vereenigingen, die op 31 Maart zal worden gehouden, vast gesteld. Ontslag burgemeester van Hengelo. Bij Kon. Besluit is aan mr. G Jansen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hengelo (O.), „Op naar de 2000" VOOR DE MISSIE VAN MGR. VERRIET OP CURASAO. Reeds eenige malen is er een artikeltje geschreven in verschillende bladen, ook in de „Leidsche Courant", over deze in nood verkeerende Missie, waarvoor giften ook door de Redactie van onze courant gaarne worden aangenomen. Er wordt zooveel gevraagd, voor eigen land, voor eigen stad en dorp, voor eigen omgeving, en dit is een Missie ver van hier en zoowel mgr. Verriet, de Bisschop van Curasao, als zijn Secretaris, pater de Bruyn, zijn onbekend, en wij weten niet, of het daar nu wel zóó noodig is. Maar mag ondergeteekende u nu eens iets hierover zeggen en ook deze zaak heel in het bijzonder bij u aanbevelen? Mij zijn mgr. Verriet en pater de Bruyn wèl bekend en ook ben ik zéér goed inge licht over den grooten nood, waarin mgr. Verriet zich bevindt, deels veroorzaakt door de snelle aanwas der bevolking, doch vooral door de tegenwerking der Loge en ander ongeloovige instellingen, terwijl de bevolking alléén bestaat uit arbeiders, die bijna allen Katholiek zijn. Er is zooveel geld noodig ter opleiding van deze Roomsche arbeiders-gezinnen, vooral ook om ze in Katholiek verband te houden. Men heeft kunnen lezen, hoe het R.K. Werklieden-Verbond op zich heeft geno men het finantieele gedeelte tot oprichting van een R.K. Volksbond aldaar te dragen. Wat een prach t-voorbeeld in dezen tijd van eigen werkloosheid. En zou nu de meergegoede en bezittende klassen willen achter blijven? Bovendien is Curasao een Nederlandsch e Kolonie, dus ook een stuk van ons eigen Vaderland; dit voor hen die zulks niet wisten. Het is daarom, dat ik deze Missie zoo gaarne durf aanbevelen. Reeds veel hebben- hun offers gebracht en de laatste totale opgave was gestegen tot ƒ8383.12. De lezers van de „Leidsche Courant"' willen gaarne en kunnen ook 2000 bijeen brengen, doch men wacht slechts op een begin. Welnu in dit blad zijn reeds eenige giften, o.a. één van f 100 vermeld. Bravo! Wie volgt? 200 gevers van 5 100.is 2000. 40 50.— „2000.—; 80 25.— „2000.—; 200 10.— 2000.—; 400 5.— „2000.—; 800 .2.50 „2000.—; en 2000 1.— is óók 2000 dus onder motto „Op n a a r d e 2000". Onder al de abonné's van de „Leidsche Courant" zijn toch wel 2000 lezers, die min stens één gulden kunnen en ook wil len offeren? Welnu dan, stel een voorbeeld, maar doe het direct, want deze openstelling sl u i t. op 27 Maart, dus op Paasch-Zater- dag, daar het Nederlandsch Episcopaat toe stemming heeft verleend geld in te zamelen door middel van de Pers, tot Paschen. Nogmaals beleefd aanbevelend met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, P. A. VAN REISEN, Voorhout. Giften worden gaarne aangenomen door „De Leidsche Courant". Papengracht 32, Leiden. Gironummer 103003. Wij ontvingen nog: Voor een bekeering ter eere van St. Joseph f 1.van N.N. 25.van een juffrouw uit een hofje 1. I1W Ql A A P is weer ruetie en U if OUnM I Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Mijnhardi's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 1507 TAXEGEDEELTE CONSUMPT1EMELK. Nederlandsche Zuivelcentrale, 14 Maart t/m 20 Maart 1937 consumptiemelk regee- rignscontract, taxegedeelte 6,25 cent, even tueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeeringsminimumprijs 5,20 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. WOL UIT ONDERMELK. Proefnemingen bij de AJ£.U. te Arnhem. Het Nederlandsch Weekblad voor Zui velbereiding en Handel bericht, dat de proefnemingen met de bereiding van kunst- wol uit ondermelk in ons land een derge lijk gunstig resultaat hebben opgeleverd, dat besloten is, deze proefnemingen op grooter schaal voort te zetten. Er wordt thans per dag 1300 liter ondermelk tot kunstwol verwerkt. De fabricage geschiedt volgens een eigen procédé, tot stand geko men bij proefnemingen in het laborato rium van de A.K.U. te Arnhem, in samen werking met den directeur van de Coöpe ratieve Melkinrichting aldaar, den heer J. C. Penning. FINANCIëN EN ECONOMIE SURSéANCE VERLEEND AAN DE N.V. HILLEN. De Haagsche Rechtbank heeft heden voor den tijd van 6 maanden definitief surséan ce van betaling verleend aan de N.V. A. Hillen's sigaren- en tabaksfabriek te Delft.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6