Jan Kiepura j Amsterdam DONDERDAG 11 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER ZACHTER. DE BILT SEINT: Matige tot krachtige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen, aanvanke lijk wellicht nog sneeuw, aanvankelijk nog temperatuur om het vriespunt, later zach ter. Hoogste barometers!: 772.0 te Janmayen. Laagste barometers!: 731.1 te Scilly. De Oceaandepressie, die gistermorgen op 20 graden W.L. lag, nadert thans onze omgeving en bracht voor het Kanaal reeds zware regen. Te Scilly daalde de luchtdruk gisteren overdag 7 m.m. en in den nacht 10 m.m. In de Iersche Zee woeden nog sneeuwstormen uit Oost, in de Golf van Biscaje brengen krachtige Zuidelijke win den veel warme luchtmassa's aan. In Scan dinavië en in Centraal-Europa steeg de luchtdruk sinds gisteren aanzienlijk. De beide gebieden van lagen luchtdruk zijn nog gescheiden door een strookvormig ge bied van lagen luchtdruk, met minima in Jutland en in de Randstaten. Boven Groenland blijft de luchtdruk zeer hoog. Het gebied van hoogen luchtdruk bij de Azoren ligt ver Zuidelijk en in het Westen naderen nieuwe depressies. Terwijl het weer in Centraal Europa opgeklaard is, reikt de regen van de diepe depressie voor het Kanaal reeds tot de Zuidelijke Noord zee. In onze omgeving zal thans de sneeuw in regen overgaan en de temperatuur tij delijk stijgen. LUCHTTEMPERATUUR. 3.7 gr. C. HOOG WATER. Van Donderdagnamiddag 6.28 uur tot Vrijdagmorgen 5.53 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS c. a. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 12 Maart voorm. 2.25 en nam. 2.49 uur. Stormwaarschuwingsdiens! De stormwaarschuwingsdienst seinde 11 Maart om vijf minuten over acht aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens: „Weest op uw hoede." „KATHOLIEK KAMPWERK VOOR JONGEREN" i. Het jeugdwerkloozenprobleem behoort momenteel nog tot de belangrijkste vraag stukken van onzen tijd. En al moge dan de omvang der jeugdwerkloosheid, volgens een artikel in het weekblad „De Neder- landsche Werkgever" eenigermate zijn af genomen, toch blijft het vraagstuk der werklooze jeugd, niet in het minst door den langen duur der crisis, de volle belang stelling opeischen. De Nationale R.-K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg bestaat dit jaar reeds 5 jaren. En in deze 5 jaren heeft deze com missie hare taak, ten opzichte der jeugd- werkloozen, trachten te vervullen door in breeden kring aan de jonge werkloozen hulp te bieden. Door bevordering en oprichting van vak cursussen en centrale werkplaatsen, door inrichting van werkkampen in 'n 12-tal plaatsen, door het wekken van belangstel ling en medeleven in breeden kring met den omvang en ernst van dit crisisgevolg, heeft de commissie ontegenzeggelijk veel goeds voor de opgroeiende werklooze jeugd kunnen doen. Naast het uitgeven en verspreiden van vele brochures en boeken over de jeugd werkloosheid in gevolge en in de bestrij ding dezer gevolgen, werd in 1935 een Na tionaal Congres te Nijmegen gehouden. Dit Congres had een vierledig doel: le. het vraagstuk der jeugdwerkloos heid in zijn vollen omvang te bestudeeren; 2e. de mogelijkheden tot helpen te on derzoeken; 3e. voor de katholieke commissies en organisaties, richtlijnen te hebben in het zeer moeilijke werk der jeugd werkloozen zorg; 4e. en de belangstelling van katholiek Nederland voor dit doel te vergrooten. Al moge deze doelstelling niet ten volle bereikt zijn, toch heeft dit Congres onte genzeggelijk goed werk gedaan, en in bree den kring de aandacht op dit probleem ge vestigd. Een en ander bleek uit de groote en vuorname belangstelling der Congresdeel nemers en later uit de zeer talrijke dag blad- en tijdschriftartikelen. Maar het belangrijkste werk dezer Na- BI) HET GRAF van ALBERT VERWEY. In wit-besneeuwde aarde Ligt het graf Van hem. die zijn hoogste waarde Dichtend gaf. Hij, die was een schoonheids-zoeker Levens-lang. Tot zijn ouderdom steeds kloeker, Doods-niet-bang. O mocht hij in blanke wade Voor God staan! Mocht zijn ziel door Gods genade Tot Hem gaan! Hoogst Geluk der sterfelingen. 't Eeuwig-schoon! Laat hem 't schoonste lied toch zingen In Uw woon! SIEGFRIED. tionale R.-K. Commissie voor Jeugdwerk loozenzorg bestond wel in de bevordering der werkkampen, in hun verschillenden vorm en omvang. Er mag wel van getuigd worden, dat naast de centrale werkplaats voor den jongen werklooze het kampwerk is ge worden de best geslaagde poging om de gevolgen der werkloosheid voor jeugdigen te neutraliseeren en te bestrijden. In het zeer belangwekkend en omvang rijke boek van mr. W. J. van Balen: „Het Werkende Land", wordt het hoofdstuk over de jeugdwerkkampen aldus ingeluid: „Een bijzonder aantrekkelijke en inder- „daad geslaagde gedaante, waarin deze „werkloosheidszorg voor jongeren zich „openbaart, is de figuur van de jeugd- „werkkampen. Ook hier zien wij een be hoefte om naar aanpassing te zoeken, dui- „delijk aan den dag treden. Aanvankelijk „immers was deze geheele voorziening op- „gezet door de reeds genoemde particulie re centrales, doch gaandeweg is ook het „Rijk zich voor deze aangelegenheid gaan „interesseeren, hoofdzakelijk in den vorm „van subsidieering en toezicht." De belangstelling, waarin het kampwerk voor jonge werkloozen zich tegenwoordig mag verheugen stemt tot vreugde 'en is gegrond. Vroeger waren werkkampen voor jongeren onbekend, nu hoort men er aller- wege over spreken en wordt er veel over geschreven. Wat wordt er onder dat kampwerk ver staan? Talrijk zijn de jongeren in Nederland, die, tengevolge van de werkloosheid, bui ten het beroepsleven staan. Deze toestand is voor de jeugdige werk loozen zelf, met het oog op hun toekomst, èn voor het algemeen welzijn, zoo verder felijk en gevaarlijk, dat personen, uit al lerlei richting, tot het besef kwamen, dat hier geholpen moest worden en wel op de meest effectieve en doeltreffende wijze. Sinds enkele jaren werd in Nederland begonnen met het cultureele werk voor de jonge werkloozen met steun van de Re geering en daarnaast ook met practische werkverschaffing. Maar niet alleen arbeid en vakkennis èn inkomen ontbreken den jongen werklooze, maar ook levensmoed en levensperspec tief Daarom wordt de jonge werklooze voor enkele weken gehaald uit de neerdrukken de, loodzware omgeving van een lijdend gezin, uit dc doodende sfeer van het niets doen, en gebracht in een jeugdgemeenschap, waar met geloof en liefde en gemeen schapszin en arbeid opnieuw hoop op de toekomst, levensmoed en levensperspectief wordt gegeven. Terecht zegt prof. Pompe in een „Dux"- artikel: „De gevolgen der jeugdwerkloosheid, die „zulk een omvang heeft aangenomen zijn „verschrikkelijk voor de jeugd. Juist in de „gevoelige periodes der puberteit en ado lescentie komen de slagen, die de werk loosheid aan de persoon toebrengt, dub- „bel hard aan. Deze periodes zijn vervuld „met droomen en verlangens, die reeds in „normale tijden door de nuchtere werke lijkheid belangrijk geknot worden. De „werkloosheid stelt tegenover deze jeugd idealen, de leegte vai. een nutteloos be- „staan, ontmoediging, verbittering, opstan digheid bij de intrede in de maatschappij". Vandaar, dat een jonge werklooze iets meer moet geboden worden dan vakont wikkeling, dan arbeid, dan ontspanning Dat is de diepere ondergrond, waarom begonnen werd met den jongen werklooze voor enkele weken te onttrekken aan zijn omgeving en hem te brengen m een le vensgemeenschap van een kamp of inter naat. Het beste paedagogisch milieu is de le vensgemeenschap; daarom dit middel ook toegepast op den jongen werklooze, om daar in kamphuis of jeugdhuis samen en onder leiding van ouderen te reconstruee- ren hun gestremde levensopgang. Door het verblijf in de kampen is het mo gelijk, dat aan deze jongeren in de opbeu rende en bezielende sfeer van een ideëele levensgemeenschap, de gelegenheid wordt geboden opnieuw te leeren arbeiden en te vens de opbeuring te vinden, die zij in hun jonge leven èn geestelijk èn lichame lijk noodig hebben. Aalmoezenier BANNENBERG, Secretaris Nationale R.-K. Com missie voor Jeugdwerkloozenzorg, Lange Putstraat 44, 's-Hertogen- bosch. Giro: 185442. Als de menschen het will Gastheer van onze prinses Met den trein van 9.11 uur is Jan Kiepura vanmorgen in de hoofdstad aangekomen. Sinds de huwelijksreis van Prinses Ju liana en Prins Bernhard en hun verblijf in Krynica is de Poolsche zanger in Nederland wellicht even vaak genoemd als de eigenaar van het hote! waar het vorstelijk paar den eersten tijd in het- wintersportplaatsje lo geerde, als om zijn muzendiensten Het ligt dan ook voor de hand, dat toen wij in het Amstel-hotel de gelegenheid had den even een praatje met hem te maken, wij in de eerste plaats onze vragen tot den hotelexploitant richtten Hoe de komst van de Prinses werd aangekondigd. Ja, zei Jan Kiepura, het is eigenlijk heel merkwaardig gegaan. Ik wist er n.l. zelf niets van, voordat op een gegeven morgen in December een journalist bij mij in het hotel kwam, die mij dringend wilde spreken. Weet u wel, zei deze persman die, om u de waarheid te zeggen eerst een beetje „verdachten" indruk op mij maakte dat over een paar weken de heele wereld over uw hotel zal spreken, omdat H K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard daar eenigen tijd incognito zullen komen door brengen? Maar denkt u er vooral aan, dat hierover niets gepubliceerd wordt, want dan gaat het bezoek niet door. U begrijpt, dat ik mij hieraan, al was het alleen uit eigenbelang, streng gehouden heb, en toen er een paar weken voorbij waren had ik dit geheele gesprek al zoo ongeveer vergeten, toen ik plotseling in de krant las, dat de aankondiging van het vorstelijk bezoek inderdaad juist was ge weest. U hebt in Krynica een concert gegeven voor onze prinses. Kunt u ons iets daarover vertellen? Het was er een leuke boel. Een concert was het eigenlijk niet, hoe wel ik natuurlijk wel gezongen heb. Dat kwam echter zoo van zelf. Er heerscbte een uiterst opgewekte en vroolijke stemming in het hote! Er werd een bal masqué ge geven, er werd gelachen, gedanst, gezon gen, en toen het geheele gezelschap zoo aan het zingen was, heb ik meegezongen. Toen hielden de anderen hun mond en zoo is het dan gekomen, dat ik in Krynica solo heb gezongen voor de Prinses en den Prins. Mijn vrouw, Martha Eggert, heeft toen ook eenige liederen ten gehoore gebracht. U ziet wel, dat van een eigenlijk concert niet kan worden gesproken. Wij hebben in de Nederlandsscbe bla den een en ander gelezen over de belang stelling, die het Poolsche publiek voor ons kroonprinselijk paar getoond heeft, en die soms wel eens een beetje lastig werd. Dat de belangstelling wel eens te ver is gegaan, is .natuurlijk erg jammer ge weest. Maar u moet ook niet vergeten, dat geheel Polen werkelijk geweldig ingeno men is geweest met het bezoek en dat de Prinses door haar beminnelijkheid, haar eenvoud en haar innemend optreden in enkele dagen zoo populair was, dat men gerust kan zeggen, dat uit het geheele land wagonlandingen geschenken en attenties naar Hare Koninklijke Hoogheid werden gezonden. Een concert voor het Hof. Bestaan er nog plannen voor een con cert in Nederland voor het Hof? Die plannen zijn er inderdaad. Maar vooreerst zullen zij wel niet kunnen wor den uitgevoerd. Om te beginnen is de Prin ses op het oogenblik nog niet in het land teruggekeerd en dan ben ik de eerstvol gende maanden zeer druk bezet met film werk. Het zal dus wel niet voor September of October a.s. zijn, dat ik voor H.M. de Koningin en het kroonprinselijke paar hier een concert zal kunnen geven. Wat bent u voornemens Zaterdag a.s. in het Concertgebouw hier te zingen? Waarschijnlijk zal ik beginnen met een aria uit Aida, dan eenige liederen uit Tosca, Rigoletto en wat filmschlagers geen Amerikaansche, alleen Europeesche. We hebben wel eens gelezen, dat u van tijd tot tijd den straatzangers concur rentie aandoet. Bent u voornemens om ook hier in Amsterdam op een gegeven oogen blik bijvoorbeeld op het Museumplein uit uw auto te stappen en dan voor een toege stroomde menigte een openluchtsolo te geven?. Het lijkt wel een samenzwering tegen mij. Overal vragen zij me of ik niet buiten voor het publiek, dat niet in de zaal aan wezig kon zijn, zou willen zingen. Maar natuurlijk, ik ben in de eerste plaats zan ger en als er nu werkelijk veel menschen bijeen zijn, op straa! of waar dan ook, en zij willen, dat ik zingen zal, ja als zij dat dan werkelijk ernstig willen en mij anders niet laten gaan, dandan zing ik na tuurlijk en dan ben ik blij over het enthou siasme van de menschen. Maar de politie vindt het niet altijd prettig. Een inspecteur heeft zelfs al eens tegen mij gezegd, dat hij mij erger vindt dan een misdadiger, want daar had hij nooit zoo veel mee te stellen. De Nederlandei's gaan echter in het buitenland voor zoo rustig en bedaard door, dat ik mij nauwelijks kan voorstellen, dat er hier een menigte bijeen zou kunnen komen, die mij zou dwingen eenige lie deren te laten hooren. Maai- schrijft u dit alles nu niet in de krant, want anders zou het kunnen, dat ik mij vergiste en toch op straat zou moeten gaan zingen. En zulk mooi weer is het op het oogenblik nu niet bepaald. en zingt hij óók op straat U zei zooeven, dat u voor den eerst volgend en tijd druk filmwerk op uw pro gram hebt. Wat zijn uw plannen? Wij hebben twee films in voorberei ding: „Sensation" en „Bohème". Sensation zal worden geregisseerd door een nieuwe regie-ster, een Tsjech, Anton, en Bohème, natuurlijk met muziek van Puccini, zal ge regisseerd worden door Bolvary. Hebt u nog bepaalde plannen voor uw verblijf in Amsterdam? Hoe denkt u uw tijd door te brengen? Gorgelen cn repeteeren. Och wat zal ik zeggen? Gorgelen, om mijn stem zuiver te houden, repeteeren, een beetje wandelen om een indruk te krijgen van het volk en vanavond een bezoek aan de beurs van de Dameskroniek in het R.A.I.-gebouw. Verder weet ik het nog niet zoo precies. Nee, ik zal niet de eerste kunstenaar zijn, die in Amsterdam komt en niet naar het Rijksmuseum gaat, ik wil het museum integendeel heel graag zien. EERSTE KAMER Vergadering van gisteren. Het ontwerp-vestigings- wet aangenomen. De vergadering van de Eerste Kamer werd om 2 u. 35 gistermiddag heropend. Aan de orde is het wetsontwerp hou dende regeling betreffende het vestigen van inrichtingen waarin eenige tak van de- talhande! ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend. De heer Kropman verwacht van het wetsontwerp niet vee! De heer KROPMAN (R.K.) waardeert in deze regeering, dat zij oog heeft voor de belangen van den middenstand, doch is van oordeel, dat ze de nooden van den mid denstand niet methodisch onderzoekt. Spr. vrees! dat de middenstand uit eigen kracht niet tot verbetering kan komen Voor den normalen winkelstand acht spr. dit wetsontwerp van geringe beteekenis, aan de te stellen minimum-eischen kan te gemakkelijk worden voldaan. De minister had meer bereikt, door het behoefte-ele ment in de wet te betrekken. In het systeem van dit ontwerp is het behoefte-element moeilijk te ondervangen. Daarom is het systeem ook niet goed. Nie mand ontkent voorts, dat de omschrijving van het behoefte-element niet eenvoudig is. Doch een beroep daarop is niet afdoende. Ook niet het feit, dat niet alle midden stands-organisaties het behoefte-element in de wet begeeren, is afdoende; een genees heer pleegt niet aan zijn patiënt te vragen, welke geneesmiddelen hij wenscht te ge bruiken. Spr. ontkent, dat wij hier met een raam wet. te doen hebben; het centrale gezag overheerscht er, de kamers van koophandel worden te weinig gekend. Een regeling als deze ware juist aan de lagere organen over te laten. Spr. verwacht van het wetsont werp niet vee! De heer DE LA BELLA (S.D.) is even eens van oordeel, dat bij het groote teveel aan winkelzaken het behoefte-element een voorname factor had kunnen zijn. Ondanks de groote leemten acht spr. de wet een ver betering. De soc. dem. fractie zal er haar stem niet aan onthouden. De heer DIEPENHORST (A.R.) zegt, dat de vestigingseischen in het ontwerp zullen worden gebonden aan de inzichten der or ganisaties. Spr. betreurt het niet; dat de gemeente in deze wet niet de centrale fi guur is. Niet dat spr. de inlassching der Kamer van Koophandel zoo bewondert, maar- dit is toch nog beter. De beoordeeling in eerste instantie behoort niet te worden gebracht in ambtelijke sfeer, welke ver starring zou veroorzaken. In dit wetsont werp wordt een toe te juchen, hoezeer niet afdoende poging aangewend, tot ordening in den middenstand. De heer DROOGLEEVER FORTUYN (Lib.) zegt, dat deze wet het peil der be trokkenen kan verhoogen. Spr. kan zich met dit wetsontwerp vereenigen, doch dit zou niet het geval zijn, als het behoefte element er was ingebracht. Het zou ons op gevaarlijken weg hebben gebracht. De ge zonde concurrentie zou ook verdwenen zijn, en elke prikkel tot verbetering der distri butie weggenomen. De minister verdedigt het wetsontwerp. De MINISTER VAN HANDEL, NIJVER HEID en SCHEEPVAART, de heer GELIS- SEN, doet de toezegging, de organisaties zooveel mogelijk te zullen inschakelen. In het algemeen is het theoretisch logisch, al les te regelen naar behoefte. Doch door voering van het behoefte-element moet practisch mogelijk zijn. Hoe kan men hier de behoefte meten? Spr. ziet er geen kans toe, dit te doen aan een zeker aantal win kels van een zekere hoe4anigheid. Geeft men spr. de bevoegdheid, dan kan spr. wel een georganiseerde dwangmaatschappij ma ken, b.v. door tegen eiken winkelier te zeg gen hoe groot zijn zaak mag zijn, in welke straat enz., doch dit kan men toch niet wil len. Spreker kan de behoefte dus niet in- troduceeren. Reeds heeft spr. dit in de Tweede Kamer uitvoerig betoogd. Het pro bleem meer methodisch behandelen? Spr. heeft het euvel zeer methodisch bekeken, GEMEENTEL AANKONDIGINGEN. UITLOTING GELDLEENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op 17 Maart 1937, des voormiddags te 11 uur, in een der vertrekken van het Gemeentehuis zal worden overgegaan tot uitloting van de achter de navolgende obligatieleeningen vermelde bedragen. 3% geldleening van 1896 groot 1.069.000 16.000.—, 3 1/2% geldleening van 1904 groot 500.000 10.000.—. 3 1 /2% geldleening van 1906 groot 890.000 23.000.—. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Maart 1937. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Ledenvergadering St. Raphaël, Bondsgebouw, 8 uur. Spreker Pater ten Brink, over: Retraite en Vak organisatie. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 8 tot en met Zondag 14 Maart a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, te! 552 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, telcf. 274. als ook andere euvelen van den midden stand. Spr. weet, dat er nog meer zijn, maar he opnoemen daarvan is geen argu ment tegen dit wetsontwerp. De midden stand over het geheel is er zeer verheugd mede. Velen wenschen het behoefte-element in dit wetsontwerp niet te zien opgenomen, en niemand weet het juist te formuleeren. Dit wetsontwerp houdt tegen de elemen ten, die den middenstand onrustig maken, de prijzen bederven enz. Een geneesheer moge niet aan zijn patiënt vragen, welke geneesmiddelen hij wil gebruiken, hij moet wel een zoo goed mogelijke diagnose stel len, en dat is hier gebeurd. Spr. is het niet eens met de opvatting van den heer Krop man. Over de taak der gemeenten ten deze verschilt spr. van meening ook met den heer de la Bella. Dat alleen de organisaties het initiatief hebben past in het kader van de desbetreffende wetgeving. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aange nomen. CONTINGENTEERINGEN. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot regeling van den invoer van: schroefbouten, schroeven, moeren en steunmateriaal voor vrij leidingen, van bij tende potasch en kaliloog, van verpakkings glas, met uitzondering van bemand glas werk, van benzo! van ongetwijnde garens van vlas, van superfosfaat, van geïsoleer de electriciteitsgeleidingen. Zij worden zonder debat en z. h. st. aan genomen. De vergadering is om 3 il 55 verdaagd tot heden 11 uur. Vergadering van heden. Sociale Zaken Aan de orde is hoofdstuk 12 (Dep. van Sociale Zaken) der rijksbegrooting voor 1937. W erktijd verkorting De heer DANZ (S.D.) bespreekt het vraag stuk der werkloosheid, waarvan de voor uitzichten iets minder somber zijn. Zonder werktijd-vermindering moet het econo misch leven vastloopen. Anders zal de ma chine ons in den afgrond storten. Spr. erkent, dat de loonen een rol spelen. Doch er zijn wel middelen om tot een accoord te komen; spr. wijst op Amerika en Frank rijk. De Regeering heeft veel te lang ge wacht met aansturen op verkorting van werktijd. Het is, in den tijd van betere con junctuur, nu het oogenblik om met wette lijke maatregelen te komen. Anders zitten we weldra weer in een crisis en komt er weer niets van. In dit verband critiseert spr. het te ruim gebruik maken van over- werk-vergunningen en de toepassing der Arbeidswet 1909. Het is, alsof er geen Ar beidswet bestaat. Dit is een schande, zoo lang er nog honderden werkloozen op straat loopen. De actie voor het versche kadetje heeft geenszins spr.'s instemmming. Onverijde- lijk zal het verkrijgbaar stellen van versch brood bij het ontbijt leiden naar verlenging van den bakkers-nachtarbeid en verdere ontwrichting van het bedrijf Slechts een kleine groep menschen is er op gesteld. Te Rotterdam b.v. heeft het publiek slechts matig op de geboden mogelijkheid gerea geerd. Er schuilt een groot gevaar in het toegeven aan de agitatoren voor het versche kadetje voor de toepassing der arbeidswet. De huidige steunnormen laten geen en kele vermindering meer toe. De prijsstij ging maakt zelfs een spoedigen duurtetoe- slag noodig. Mogelijk kan dit geschieden, als de brandstoffen-toeslag weldra zal ver vallen. De heer GELDERMAN (Lib.) wil niet ontkennen, dat mogelijk bij den vooruit gang der techniek de werktijd verder zal worden verkort. Men bedenke echter, dat de behoeften in een land met noordelijk klimaat anders zijn en blijven dan in zui delijke of tropische streken. Men stelle zich niet teveel voor van maatregelen t.a.v. de 40-urige werkweek genomen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2