VOOR ONZE ZIEKEN. DINSDAG 9 MAART 193 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 7 BANKETBAKKERSTENTOONSTELLING IN „ZOMERZORG". Gisteravond werd in een der zalen van Café Restaurant „Zomerzorg" een ten toonstelling gehouden als eindresultaat van den cursus van Banketbakkersleerlingen, onder leiding van den heer C. Titulaen, welke gezien de groote belangstelling een waar succes genoemd mag worden. Er waren tal van fraaie inzendingen welke beloond werden met diverse medail les. De heer Hulst, voorzitter van den Ne- derlandsche Banketbakkersbond en de heer Schregel chef de cuisine van café Restau rant „Zomerzorg" hebben hun best gedaan het werk zoojuist mogelijk te beoordeelen, wat dit jaar zeer moeilijk was. De volgende prijzen werden toegekend aan de heeren Mastenbroek, eere prijs; Dolle, eerste prijs; Warneke, eerste prijs; Oudshoorn, tweede prijs; Huskes, derde pr.; v. d. Lijk. tweede prijs; Kiel, derde prijs, enz. Met deze tentoonstelling is weer geble ken. dat er buiten het dagelijksch werk voor de toekomstige vakmenschen nog steeds zeer veel is te leeren, en dat het in de toekomst een plicht zal worden ook deze afdeeling volkomen meester te zijn. Handelregister K. v. K. W ij z i g i n g. 6765. Grondijs en Co's Te- gelhandel, Leiden, Hooigracht 98. Door uittreding van den vennoot H. C Dikhoff, is de vennootschap onder firma met in gang van 1 Maart 1937 ontbonden. Het be drijf wordt voortgezet door den overblij- venden vennoot H. F. Grondijs, onder den ouden naam. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. GOUDEN DOCTORAAT Op Vrijdag 12 Maart 1937 zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. P. F. C. Koch, arts te Beek (Gelderland) aan de univer siteit alhier promoveerde tot doctor in de geneeskunde. DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN" Tot sluiting van het seizoen 1936/37 geeft bovengenoemde vereeniging op Don derdag a.s. het laatste concert, waarcp zal optreden de zeer bekende violiste Isolde Menges, aan den vleugel Theo van der Pas. Behoeven wij, waar deze violiste reeds eenige malen hier ter stede optrad, iets naders omtrent haar heerlijk spel mede te deelen? Ze zal stukken geven van Bach, Beethoven, Franck, Fauré Boulanger e.a. CONCERTGEBOUW-ORKEST Men meldt ons, dat in de tweede helft van April a.s. bovengnoemd orkest onder persoonlijke leiding van prof. dr. Willem Mengelberg, ter dezer stede een concert zal geven. Waar dit orkest onder leiding van zijn eminenten dirigent in bijna tien jaar niet alhier heeft geconcerteerd, zal dit een eve nement voor de muziekliefhebbers zijn. Voor leden en nieuwe leden van de Leidl sehe Kunstkring „Voor Allen" zal toegang worden verstrekt tegen gereduceerde prijs. Men lette op de nadere aankondiging in deze courant! In bewaring gesteld. Door de politie is in bewaring gesteld de 46-jarige typograaf J. v. O., gedomicilieerd te Nijmegen, die zich heeft schuldig ge maakt aan diefstal van een damesmantel uit de gang van een hotel op de Breestraat. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 5175. N.V. Gebrs. van Zonneveld's BloemboHenkweekerij en Han del, Sassenheim, Wasbeekerlaan 9. Procu ratie verleend aan B. M. van der Sijs, Sas senheim (B.P.). BINNENLAND. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Vanmiddag is in de Lindelaan te Alkmaar de zesjarige Annie Dekker, die plotseling de straat overstak, dóór een zware kraanauto gegrépen. Het kind k//am onder de wielen terecht en werd zoo. ernstig gewond, dat de dood vrijwel direct intrad. Het lykje is naar het centraal ziekenhuis vervoerd VOOR DE KEUKEN EN DE HUISHOUDING Spiegeleieren met uien en kaas. Benoodigd; 6 eieren, 30 gram boter, 50 gram geraspte kaas, 1 ui. Bereiding: In een platten vuurvasten schotel maakt men de boter warm, d^et er ucn lijngehakten ui in en bakt dezen, lichtbruin; dan strooit men ei de helft van de gerasupte kaas over, breekt hierop voor zichtig de eieren, n.aar zorgt, dat de dooiers in hun geheel blijven. Dan strooit men er de andere helft van de kaas over en laat het schoteltje in een matig warmen oven staan tot het wit aestold is. Ragout van kalfstong. Benoodigd: 1 kalfstong, 1/2 L. bouillon, 45 gram bloem, 55 gram boter, 1/2 dL. room of melk, 1/4 d.L. witte wijn, 75 gram kalfsgehakt, een paar champignons, een paar druppels citroensap, 2 eierdooiers. Bereiding: Men kookt de tong in den •bouillon, waarin men wat kruiden laat meetrekken; als ze afgeveld is, snijdt men ze in kleine dobl elsteentjes, maakt dan balletjes van het kalfsgehakt en kookt deze apart in den bouillon gaar. Op de gewone v. ijze maakt men dan saus met boter en bloem, doet daar de stukjes tong, de balletjes en de champignons en voegt alles van het vuur af bij de eierdooiers, die met den room en den wijn geklopt zijn. Men kan er wat citroensap op doen. Nuttige enken. Appelen kan men bewaren in teilen met turfmolm, zoo dat zij elkander niet raken, maar aan alle kanten door turfmolm om ringd zijn. De teilen op droge, vorstvrije plaatsen zetten, maar n'et warm. Bont is een moeilijk te reinigen stof. Toch komen we een heel eind door het bont te wrijven met zemelen oi meel, dat men op een schoon bakblik heet heeft gemaakt. Na de behandeling het bont goed uitkloppen. Een bont-kraag, die vettig is geworden door het dragen, kan men schoonmaken door hem af te wrijven met schoone doe ken, gedrenkt in b_i zine of tetra. Zeer voor zichtig met benzine. Nat bont van mantelkragen bijv. moet men nooit afwrijven. Vooral nooit in de zon hangen of bij de kachel drogen. Men schudt het zachtjes uit en hangt het bijv. op zolder of in de fcang te drogen. Maak voor wit kont een papje van tetra en bloem en wrijf hiermee de haren schoon. Zorg dat de haren tot op de huid geraakt worden. Klop de bont buiten uit, zoodat al de bloem verwijderd wordt. LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER. Bijeenkomst van heden. De VOORZITTER stelt voor in deze ver gadering een aanvang te nemen met de behandeling van verschillende wetsont werpen (wijziging dienstplichtwet, contin- genteeringen, conclusies, maatregelen in zake goud clausules, regeling der zieken verzorging en reorganisatie van het spoor wegbedrijf). De heer VAN DIJK (a.r.) zou, mede In verband met de op handen zijnde verkie zingen en de geringe kans, dat de Eerste Kamer het ontwerp inzake ziekenverzor Wij weten, dat ,,D© Leidsche Couiant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk ts, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van dsn vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die ln een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verHeead, iederen dag een ex mplaai van ons blad te doan toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de aboané's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaorl of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn vooi onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in, DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant ging nog zal kunnen behandelen in deze periode, dit ontwerp niet op de agenda willen zien geplaatst. Na eenige discussie wordt het voorstel van den heer VAN DIJK zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De VOORZITTER stelt voor ten aan zien van de wijziging van de dienstplicht wet den spreektijd te rantsoeneeren tot ten hoogste 20 minuten per spreker. EERSTE KAMER. Vergadering van heden. RIJKSBEGROOTING 1937. Aan de orde is hoofdstuk 10 (Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart der Rijksbegrooting voor 1937. De heer DE LA BELLA (S.D.) acht het vraagstuk der ordening een der belangrijk ste van dezen tijd. Spr. betreurt de afwij zende houamg t.a.v. de baksteenindustrie. Spr. hoopt, dat de minister deze zaak weer op gang zal brengen. Met 's ministers houding in zake het bak kersbedrijf te Amsterdam en Rotterdam kan spr. zich vereenigen. Spr. is van oor deel dat het bakkersbedrijf meer te helpen is door het behoefte-element in de vesti gingswet te brengen. Al deze onderwerpen hebben echter met de ordening in den breeden zin niet te ma ken. Men mist blijkbaar nog altijd de kracht om in deze materie iets belangrijks tot stand te brengen. Gaat de Regeering nog steeds voor het verzet uit den weg? Voor de vrijheid en ongebondenheid der ondernemers? De ordening moet alleen door het algemeen belang beheerscht wor den. De ongebondenheid is, van algemeen standpunt beschouwd, geen begeerlijk goed. Er moet dus in het algemeen een einde aan worden gemaakt. Elke verkeerde handeling van een on dernemer kan groote gevolgen hebben van algemeen en aard. De strooming die de or dening propageert, wordt steeds sterker. Aan de houding der tegenstanders is elke constructieve gedachte vreemd. Wat er t.a.v. de vestiging aanhangig is, gaat in de goede richting. Doch het behoef te-element ontbreekt en de bedrijfsraden functioneeren onvoldoende. De vestiging van coöperatie- en overheidsbedrijven ver dient bevordering, alsook voorlichting ter technische verbetering der bedrijven. DE „KANTOENG". Nog geen beslissing inzake een nieuwen molen. Omtrent de gevolgen van het ongeluk met den tin baggermolen „Kantoeng" kan het volgende uit zeer bevoegde bron wor den gemeld: Na een heden gepleegd overleg tusschen de betrokken instanties in Nederland en Indië is gebleken, dat bij de leiding van het Banka-tinbedrijf het volle vertrouwen bestaat, dat gedurende het jaar 1937 en het jaar 1938 de volle toegewezen produc tie van het Banka-tinbedrijf, ook na dit ongeluk met de „Kantoeng" kan worden opgeleverd. Het spreekt vanzelf, dat spe ciale maatregelen in dit geval moeten wor den getroffen met de voorbereiding, waar aan de leiding van het bedrijf reeds is be gonnen. Zoo zal de productie verder voor- loopig moeten gescheiden met kleinere werktuigen en door handen-arbeid. Dit laatste brengt de noodzakelijkheid mede om de immigratie van werklieden uit China op te voeren, waarvoor men reeds bezig is maatregelen te treffen. Verder zul len de mijnen, welke in de afgeloopen jaren werden verlaten als gevolg van de door gevoerde mechaniseering, doch die daar om nog niet uitgeput waren, wederom wor den bewerkt. Ook in de Kantoeng-vallei, dat gedeelte van het ertsdebiet, dat bestemd was om bewerkt te worden door middel van den nieuwen molen, zal men met klei nere werktuigen aan den arbeid gaan. Het volle vertrouwen bestaat, dat deze maat regelen spoedig zullen zijn geëffectueerd. Inzake immigratie van Chineesche koelies verwacht men geen bezwaren. Inzake de bestelling van een nieuwe tinbaggermolen is nog geen beslissing genomen, waar nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld of van het wrak nog iets te red den valt. Wel kan gezegd (zobals wij reed3 meldden), dat de bergingsmogelijkheden gering moeten worden geacht. Zoodra vast staat, dat de Kantoeng geheel verloren is, zullen maatregelen worden genomen inzake herbouw. Het spreekt vanzelf, dat men voor ver vanging zoo spoedig mogelijk zal zorg dra gen, indien alle factoren vaststaap, waarbij in aanmerking moet genomen, dat werktee- keningen en berekeningen nog alle aanwe zig zijn en dit tijdvorderend deel van den arbeid dus niet meer behoeft te worden verricht. Het valt aan te nemen, dat de kosten hooger worden dan die van de „Kan toeng" met het oog op de sterk gestegen metaal-prijzen. Wij herinneren er hierbij aan, dat de „Kantoeng" in 8 maanden tyds is opgeleverd. Juist het feit, dat deze merk waardige prestatie snellen bouw door uitstekende samenwerking tusschen werJ an het technisch bureau van koloniën s geleverd, maakt dit ongeluk, waardooi iet resultaat van dien ijver vermoedelijk s vernietigd, zoo teleurstellend, al blijf' lan op dit moment de omstandigheid vast staan, dat door omzetting en aanpassing an andere productiemiddelen de resulta- en van het Banka-tinbedrijf geen veran taring van beteekenis zullen ondergaan. Hierbij is vermoedelijk een kleinr 'erhooging van productiekosten te vei 'achten, doch deze speelt bij de tegen oordige hoQ.ee tinpriizen seen red vaa be- DIEFSTAL IN EEN KLEEDING- MAGAZUN. Drie arrestanten. De politie te 's-Gravenhage heeft den 32- jarigen M. P., den 41-jarigen J. H. A. en den 36-jarigen C. Th. K. aangehouden, on der verdenking van te hebben ingebroken in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. in een kleedingmagazijn aan de Groote Markt straat aldaar. Zy zijn het perceel binnen gekomen door een rooster, dat zich in een poort achter het perceel bevofid, op te lichten, waarna zij een luik van het kelderraam wisten te verwijderen. Ontvreemd werd tot een bedrag van 1500.— aan kleeding. De goederen werden per auto vervoerd. Behoudens C. Th. K„ zijn de beide ande ren meerdere malen met de politie in aan raking geweest. Bij M. P. zijn 42 heerencostuum6 en 3 regenjassen in beslag genomen. TELEGRAMMEN De Soaansche bu. oorlog VORDERINGEN BIJ GUADALAJARA GEMELD. Rechtschen zouden 20 K.M. opgerukt zijn. ROME, 9 Maart. (A.N.P.) Volgens de „Popoio di Roma" is het resultaat van den eersten dag van het offensief, dat door Franco ontketend is, als volgt: Een vorde ring van 20 K.M. langs den weg Saragossa —Guadalajara, en een parallele vordering langs het dal van den stroom Henares, ter wijl bovendien alle eerste regeeringslinies ingestort zyn onder den druk der recht schen. De' nationalisten hebben de streken bezet der bergen van Naval Petro, Elque- mado en Castejon de Henares. SALAMANCA, 9 Maart. (A.N.P.) De na tionalisten zyn gemiddeld 12 K.M. opge rukt over de breedte van het front tijdens hun opmarsch naar Madrid van gisteren. DE STRIJD IN HET NOORDEN. MADRID, 9 Maart (A.N.P.). Uit Gijon wordt gemeld, dat de rechtschen getracht hebben een bres te slaan in de omsingeling van Oviedo. De wegen, die naar die Astu- rische hoofdstad leiden, zijn alle in handen van de loyalen, of ten minste liggen zij onder het vuur hunner batterijen en mi trailleurs. De gistermorgen door de op standelingen ondernomen aanval was zeer hevig en geschiedde over een zeer breed front, van Escamplero tot Pando en San Claudio. Eveneens is gevochten op den berg Verruga, te la Rssollada en San Pelayo. Overal werden de opstandelingen gedwongen terug te trekken met achter lating van talrijke dooden en gewonden. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. Lido: Volwassenen. Luxor: Volwassenen. Trianon: Volwassenen, BURGERLIJKE STAND PI LEIDEN. Geboren: Adriaantjei d. van H. Bij en M. Neutenboom. Gerardus Johannes, z. van P. Flippo en G. Schouten. Wilhel- mina Frederika, d. van H. J. Henzen en C. J. van Driel. Elisabeth, cL van A. v. d. Reyden en J. Swanenburg. Wilhelmus, z. van H. G. van Dijk en C. M. Zwetsloot. Martinus, z. van M. Optendrees en M. G. Stravers. Johannes, z. van M. Open- drees en M. G. Stravers. Rsinder Chris- tiaan, z. van R. Silfhout en E. T. Cats'ourg. Cornelia Magdalena, d. van J. J. Bra- kel en W. J. Ouwerkerk. Johanna, d. van P. Jungerius en A. Tamerus. Jacob z. van A. v. Duijn en H. J. v. Duijn. Willem Frederik, z. van J. Nagtegaal enA. Laman. Ondertrouwd: J. de Feij jm. 20 J. en E. Lantrok jd. 22 j. Overleden: C. L. M. Asselbergs, d. 5 j. W. v. Steenbergen, m. 78 j. C. G. Klein z. 11 J. DE IJSGANG IN DE WEICHSEL EN HAAR ZIJRIVIEREN. DANTZIG, 9 Maart (A.N.P.). Door den zwaren ijsgang in de Weichsel stygt ook het water van de zijrivier Brahe met zeer groote snelheid. Het heeft reeds een peil bereikt zooals sedert eeuwen niet geregis treerd is. Bij Langenau staat de weg tus schen Bromberg en Thorn blank. Te Brom berg is de Brahe buiten haar oevers ge treden: het hoofdpostkantoor staat gedeel telijk onder water. Men verwacht, dat het water morgen vroeg zijn hoogsten stand zal bereiken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 Maart. Groentenveillng. Per 100 stuks: pieterselie 3.804 20, radijs 2.405.10, kropsalade S 1.702.80, selde rie f 0.602 20, knolselderie 7.30; per 100 kg.: kroten f 1-70, kroten, gekookt 47, witloof 217, boerenkool 1.503.00. spinazie f 1222, uien f 1.102.40, worte len 1 00—3.30, spruiten I f 4—11, spruiten II 27, andijvie f 1320, nero 5.60 6.40. roodekool 2.10—2.90, gelekool 1.70 2.30. groenekool 3.00, prei 36. 9 Maart. Vette Varkens. Tota'l aan voer 250 stuks, waarvan 226 zwaar 4748 cent en 24 licht 4546 cent per kg. levend gewicht. Handel vlug. ROTTERDAM, 8 Maart. Inlandschc Gra nen. Gerst chevalier f 9.009.50. Haver 7.507.85. Erwten kleine groene f 3.009.50. Schok- :er en peulvruchten. Bruine boonen 8.50- 10.25, allés per 100 kg. Buitenl. Granen. Stemming kalm. Rogge 74/75 kos. Bahia Blanca disponi bel 10.85; 74/75 kos. idem idem stoomend f 10.80, 74/75 kos. idem idem geladen- gestoomd 10.75, 74/75 kos. La Plata, stoo- iend 10.65,72/73 kos. idem spoedig 'erwacht 10.60, 71/72 kos. Roemeansche, toornend f 10.15, 71/72 kos. Poolsche dispo- ibel 9.85. Gerst 65/66 kos. La Plata aangekomen 170, 65/66 kos. idem stoomend, naar aan- mst 170.50—171.50, 68/69 kos. idem -sponibel f 174, 69/70 kos. idem stoomend Karom, disponibel 166.50; Irak disponi bel 163.idem stoomend f 162. Haver 46/47 kos. La Plata aangekomen 7.70, 51/52 kos. idem Clipped stoomend 7.70. j Mais per 2000 kg. Gele La Plata dispo nibel 143, idem idem stoomend f 143.50, La Plata Cinquantine, disponibel i 149, Mixed Benguela, disponibel 146. ROTTERDAM, 9 Maart. Vee. Totale aan voer 4825 stuks. 156 paarden, 4 veulens, 1063 magere runderen, 842 vette runderen, 95 vette kalveren, 58 graskalvere, 2159 nuchtere kalveren, 181 schapen en lamme ren, 7 zuiglammeren, 60 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 67, 61 en 45 54 cent, vette ossen 65, 50 en 4854 cent, stieren 62, 56 en 50 cent, vette kalveren 97, 87 en 6575 cent, schapen 49, 44 en 35 cent lammeren 54, 44 en 34 cent, graskalveren 60 en 48 cent, nuchtere kalveren 41. 36 en 31 cent, slachtpaarden 52, 43 en 42 cent, Prijzen per stuk: schaoen f 282218, lammeren f 262115; nuchtere slacht- kalveren 108—6; nuchtere fokkalveren 151311, slachtpaarden 205155 115, werkpaarden f 270190120; hitten 18010570; stieren 285235135; kalfkoeien 235—190—120; melkkoeien 245-195—140; varekoeien f 175-—140— 100; vaarzen 155—115—85; pinken 130— 10075; graskalveren 654520; bok ken of geiten f 149--5. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer ruimer, handel vlot. prijzen hooger, prima k( 74, prima os 70; stieren aanvoer iets kleiner, handel willig, le kwal. onveranderd, 2e en 3e kwal. iets duurder; vette kalveren aanvoer mati<r, handel goed. prijzen huoger, prima 1.07; schapen en lammeren aanvoer rui mer, handed vlug prijzen evenals gisteren duur; nuchtere slacht en fokkalveren aan voer groot, handel vlug. prijzen duurder; paarden aanvoer onveranderd, handel le vendig, prijzen slachtpaa~den en hitten prijshoudend, werkpaarden hooger; kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel zeer kalm. prijzen onveranderd; varekoeien aanvoer iets minder, handel matig, prijzen als vo.-ige week; vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel traag, prij zen niet hooger dan vorige week; graskal veren aanvoer als vorige week, handel tamelijk, iets hooger; bokken en geiten aanvoer groot, vlug, prijzen prijshoudend. Voor dr. Deterding 48 vette runderen aan gekocht. BODEGRAVEN, 9 Maart. Kaas. Aanvoer 50 partijen Goudsche kaas, alle met rijks- merkt, totaal 2250 stuks, wegende 20250 kg. Prijs met rijksmerk le soort f 22 23 50, 2e soort 20.50—21.50. Handel ma tig- BOSKOOP. 8 Maart. Bloemcnvei'ing. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 35 65 cent, Briarrliff 3751 cent. Edith He len 54 cent. Azalea 0.801.90, Rhodo Pink Pearl 40—60 cent, Rhodo in soorten 4080 cent, tulpen 1218 cent, Wilgen katjes 710 cent, Cerasus Hisakura 2 50 3.90, Cerasus rosea fl. pl. f 1.802.90, Prunus triloba 1218 cent, Rhodo per st. 4670 cent, Azalea per stuk 51 cent, Cle matis per stuk 25—30 cent, Funkia per stuk 5 cent. KATWIJK a. d. RIJN, 8 Maart. Groen ten veiling. waspeen 4055 cent, kroten 2030 cent per kist van 20 kg., groene kool 2.10—2.80, en knolselderie 5 20 8 00 per 100 stuks, uien f 1.50—1.80. gele kool 1.40—1.70 en roodekool f 1.20—2.20 per 100 kg. VINKEVEEN, 8 Marat, Groen'enveiling. -oinazie f 20. prei 3.50. witlof I f 11—13, Jem II 6—8. idem III. 3.00—4.50 per 100 kg. 's HERTOGFNBOSCH, 9 Makart. B->«er. Aanvoer 17.800 kg. Hoogste pri.is f 1.51, 'aagste prijs f 1.45, middelprijs 1.48 per I kilogram. VISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) ■lew York 00oo0«ooo0o,>o

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3