DINSDAG 9 MAART 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Verwoed offensief op Madrid Viermaal werd een aanval afgeslagen. DE „KANTOENG" NIET GEZONKEN 28ste Jaargang No. 8668 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent per weekS 2-50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Een dichter overleden Er is gestorven een groot kunstenaar, een schrijver en dichter, die door diepte van gedachte in schoonheid van taal ons volk heeft verrijkt met een waardevol bezit. Albert \erwey is overleden. De dood is meermalen door hem in gedichten bezon gen. „In de koorts van het korstondige" luidt de titel van zijn laatst verschenen bun del. Uit dien titel al blijkt, hoezeer hij het leven erkende als een moment in de eeu wigheid; een moment, dat ieder eenmaal prijs moet geven. En het gedicht uit dien bundel, dat „De Dood" heet, begint: Wil nu de Dood niet de Verdelger noemen. Hij komt en wacht op wat de Tijd hem brengt. Zijn vrede weet van worstelen noch roemen. En verder dan deze verzen: En hij laat ons binnen En loochent niet, maar geeft aan 't levenseind Altijd de wijding van een nieuw beginnen, Omdat als iets verdwijnt ook iets verschijnt.. Iets verdwijnt en iets verschijnt.... Hier treft ons de vaagheid, waarin ver valt de mensch, die het bestaan van een eeuwigheid aanvaardt, maar deze niet zien kan inx het licht der Goddelijke Openba ring. Dezelfde gedachte aan dat gemis ontroert ons in dat andere vers over den dood, waarin enkele zeer mooie, zeer fijne dichtregels: Als lang gekooide, Rijpende groeiende, Eindlijk voltooide Volkomen bloeiende, Kom ik tot u. Open mijn deuren nu, Zoo vlieg ik uit. Wat is ons ondergaan, 't Lichaam ontzwevende, Dan als een wonder staan, Eeuwig en.levende, Binnen 't heelal. Hoor, welk een klaar kristal, Sloeg nu geluid! Moge Gods Goedheid dezen mensch, „ie hier op aarde de schoonheid Zijner schep ping zuiver en rein heeft gezien en lief gehad, hebben opgenomen in de Eeuwige Schoonheid, Die is Hijzelf, de Eeuwige Waarheid Pleziervaartuig vermist VEERTIG PASSAGIERS AAN BOORD. Geen spoor gevonden. SAN PEDRO Calif omië), 9 Maart. (A.N.P.). Het pleziervaartuig „Sunshine 2" waarmede regelmatig vischtocbten voor liefhebbers gemaakt worden, wordt vermist. Het schip heeft veertig passagiers aan 'boord. Het had in den loop van Zondagnacht weer moeten binnenloopen. Toen het ech ter gistermiddag nog niet aangekomen was, zijn drie kustvaarders uitgeloopen om het schip op te sporen. Tot dusverre heeft men nog geen spoor gevonden. De aarde beeft in Amerika EEN GOLVENDE BEWEGING. Snelheid van 1600 K.M. in 4 minuten. NEW YORK, 9 Maart (A.N.P.). Een aard schok van afnemende hevigheid, die blik semsnel zich voortplantte, is vannacht te Detroit gevoeld om 3 uur 45 en vervolgens te Indianapolis en Columbus in Ohio te Cincinnati en de Louisville om ongeveer 3 uur 49. De voortgolvende beweging heeft dus 1600 K.M. afgelegd in vier minuten. Te Detroit en in de buitenwijken der stad is eenige schade aangericht. Te Moinssever in den staat Indianapolis werden de slapende inwoners uit hun bed geslingerd. Schip tot zinken gebracht in de Golf van Biscaje POGING TOT FORCEEREN VAN DE SITUATIE. Gisteren is een hevige aanval der rechtsche troepen op Madrid ontke tend en wel uit de richting van Gua dalajara, dus uit Noordoostelijke rich ting. De regeeringstroepen boden ech ter feilen tegenstand. Na een hevig voorbereidend geschut vuur brachten de rechtschen alle oorlogs tuig, waarover zij beschikken, zware en lichte tanks enz. in het vuur. Het anti- tankgeschut der regeeringstroepen kwam onmiddellijk in actie, waardoor de strijd wagens, die de aanvallende infanterie moesten beschermen, niet verder konden opdringen. Toen zij zagen, dat zy op deze wijze niet zouden slagen, riepen de natio nalisten de luchtmacht te hulp. Negen ariemotorige bombardementsvliegtuigen, beschermd door escadrilles jagers, wier pen talrijke bommen op de liniën der re-> geeringstroepen en trachten zelfs door te dringen tot Alcala de Henares. Batterijen afweergeschut en jachtvlieg tuigen der regeering hebben daarentegen een hevig gevecht ontketend, waarbij zij de tegenstanders dwongen zich terug te trekken. Om elf uur was de eerste poging mis lukt ey bereidden de rechtschen met ge schutvuur een nieuwen aanval voor, waar na hun infanterie geleidelijk opdrong naar de linies der regeeringstroepen. Het artillerievuur was hevig, maar de regeeringstroepen boden hardnekkig weer stand. Hun krachtsinspanningen werden met succes bekroond. Nadat een korte pauze was ingetreden, werd een nog he viger -aanval dan de vorige, ingezet, we derom op hetzelfde punt. Tijdens dezen aanval was de artillerie der regeeringstroepen in onafgebroken actie. Langzamerhand nam het gevecht in hevigheid af. Volgens het agentschap Stefani zouden de rechtschen duidelijk voordeel hebben behaald vooral in den sector van Soria- Siguenza, ondanks den tegenstand van de loyalen rondom Albora en in de ver sterkte stellingen van Toba. Na hevige ge vechten werden de regeeringstroepen overwonnen en leden zij verliezen, zooals nog niet zijn voorgekomen. De gemotori seerde divisie van Soria slaagde er in zich meester te maken van den weg naar Ma drid en zet den opmarsch voort langs de zen weg naar Guadalajara. Alle berichten komen hierin overeen, dat de slag van Guadalajara verschrikke lijk fel is geweest en welsprekend getui genis aflegt van het verlangen der natio nalisten tot een positief resultaat te komen binnen enkele uren. Verbinding Valencia,Barcelona verbroken. Vliegtuigen der nationalisten hebben bommen laten vallen op de v apenfabrie- ken der regeering bij Valencia. Ook bom bardeerden zij eenige bruggen aan den verkeersweg, langs de kust van Valencia naar Barcelona. De rechtstreeksche ver binding tusschen deze beide steden zou hierdoor volgens bericht uit Salamanca verbroken zijn. DE TOESTAND TE MADRID HACHELIJK? Vele kinderen komen om van den honger. Uit de verhalen van deserteurs die in steeds grooter aantal naar de rechtschen overloopen, blijkt duidelijk hoe hachelijk de toestand in Madrid is. Opmerkelijk is, dat allen zonder uit zondering dezelfde geschiedenis vertellen: te Madrid heerscht een steeds ernstiger toenemend gebrek aan levensmiddelen. De meest tragische verhalen komen van burgers, die er in geslaagd zijn uit Madrid te vluchten. De ontberingen van de sol daten zijn minder groot, want ze krijgen het beste van de geringe voedingsmidde len, die nog beschikbaar zijn. Deserteurs van de militie deelen mede, dat ze vaak acht en veertig uur geen ander voedsel kregen dan rijst, zwart brood en af en toe sardines. Tot voor kort kregen de soldaten een dagelijksch rantsoen van paardenvleesch en groentensoep. Maar dit is thans een zeldzaamheid en er gaan dagen vorbij, zonder dat zij warm voedsel krijgen. De grootste moeilijkheid voor de burgerlijke bevolking is het tekort aan melk voor kinderen, van wie er velen van honger sterven. De les van Malaga, waar bij de verove ring bleek, dat er een tekort bestond aan alle soorten levensmiddelen, heeft de na tionalistische autoriteiten er toe gebracht, groote hoeveelheden levensmiddelen ach ter het front te accumuleeren tot leniging van den nood der bevolking. Passagiersschip in brand geschoten. IN DE GOLF VAN BISCAJE. Het bleek de ,Mar Cantabrico". In de golf van Biscaje is op een passa gierschip brand uitgebroken. Twee Brit- sche jagers, die zich in de Spaansche wa teren bevinden, hebben zich op weg naar het schip begeven om hulp te bieden. De Britsche admiraliteit heeft het vol gende bericht ontvangen van den torpe dojager „Echo": „Wij hebben seinen ge wisseld met den Spaanschen kruiser „Ca- narias", die verklaarde, dat het schip, waarvan men aanvankelijk beweerde, dat het de „Adda" was, een Spaansch schip is geweest, dat den naam droeg „Mar Canta brico" en dat zijn bemanning zich aan boord van de „Canaries" bevond. Wij ne men dus aan, dat 't vaartuig is gezonken." Een gisteravond laat door de Britsche admiraliteit gepubliceerd- communiqué deelt eveneens mede, dat de torpedojager „Echo" van de „Canarias" vernomen heeft, dat de bemanning van de „Mar Cantabri co", die door de „Canarias" tot zinken is gebracht, aan boord van de „Canarias" is genomen. HET CONTROLE-PLAN GEACCEPTEERD. De kosten-kwestie moet echter nog worden geregeld. Naar vernomen wordt, heeft de subcom missie van de niet-inmengingscommissie gisterochtend de laatste twistpunten afge handeld. Na de vergadering van de sub commissie is de commissie van niet-in- menging bijeengekomen. Het ontwerp tot controle te land en ter zee van de grenzen van Spanje is door de commissie aange nomen, alleen de kwestie van de bijdrage van Duitschland in de kosten is nog niet geregeld. Naar verluidt heeft Duitschland thans aangeboden 10.000 pond te betalen in bui- tenlandsche deviezen, van de 143.000 pond, welke zijn aandeel zijn. TIEN DUIZEND KERKEN VERWOEST. In Barcelona alleen werden er reeds 200 vernield. Un. Press meldt aan de „Msb.": Volgens een mededeeling van het hoofd kwartier der nationalisten zijn sedert het uitbreken van den burgeroorlog in Juli van het vorig jaar tien duizend kerken verwoest. Het onderzoek hieromtrent, dat door nationalistische agenten is doorgevoerd, loopt tot 18 Februari van dit jaar. In Barcelona werden alleen reeds twee honderd kerken door aanhangers van het volksfront in brand gestoken of meLdyna- miet opgeblazen. Alleen de beroemde ker ken van San Felipe en van Nuestra Seno- ra dé Pompuia zijn aan de vernieling ont komen. Zij werden in lazaretten veran derd, In Catalonië bedraagt het aantal door anarchisten verwoeste kerken vier dui zend. Bergingskansen echter uiterst gering De „Kantoeng", de tinbaggermolen, wel ke op weg was van Schiedam naar Indië en Zondag in het Engelsche Kanaal in een storm is geraakt, blijkt niet te zijn gezon ken. Gistermiddag heeft men eensklaps het gevaarte 'weer ontdekt. TIet dreef onderst boven twee mijlen van de kust van Corn- wallis tusschen Polperro en Fowey. Twee Engelsche sleepbooten, de Penden- nick en de Gallant, waren weldra langszij, naar Lloyds meldt, terwijl de „Humber" en de „Schelde" van L. Smit en Co's In ternationalen Sleepdienst, welke den bag germolen op sleeptouw hadden gehad en zich nog op niet al te grooten afstand be vonden, terstond naar het wrak koers zet ten. Naar wy vernemen, hebben zij dit om zes uur gisteravond bereikt. Hoe het mogelijk is, dat de molen zoo onverwacht weer aan de oppervlakte is verschenen? Men acht het zeer wel mogelijk, dat het gevaarte, nadat het, toen de achtertank was volgeloopen, was gekapseisd, op eenige diepte, weinig of niet zichtbaar onder wa ter is blyven drijven. Er zouden zich toen dan eenige zware deelen van het wrak heb ben losgewerkt en hierdoor lichter gewor den kon het geheel weer stijgen en ver toonde de ponton zich weer boven water. De zeewaarigheid. Wat de keuring voor zeewaardigheid be treft, dienen wij een correctie te geven. We hebben gisteravond gezegd, dat de Scheep vaartinspectie voor den molen een certifi caat van zeewaardigheid had verstrekt. Dit is onjuist, doch niet omdat die inspectie het vaartuig niet zeewaardig oordeelde, doch wijl zij met de uitzending ervan in het ge heel geen bemoeiing heeft gehad. De „Kantoeng" gold namelijk als 'n gou vernementsvaartuig en met deze heeft de Scheepsvaartinspectie nimmer eenige be moeienis. Zij vallen pnder de eigen instan ties, welke voor goyvernementsvaartuigen bestaan en welke dan ook de „Kantoen" hebben gekeurd op haar zeewaardigheid. In dit verband verdient vermelding de volgende verklaring, welke L. Smit Co.'s Intern. Sleepdienst ons deed, dat n.L „de „Kante vóór haar vertrek tot onze al- geheele tevredenheid is zeeklaar gemaakt en een en ander is geschied in overleg met het Technisch Bureau van het Departement van Koloniën en de werf „Gusto" v.h. fir ma A. F. Smulders". Uit Londen wordt nader gemeld: De „Kantoeng" is in den loop van den nacht met den ponton boven een kwart- mijl afgedreven. Vanmorgen vroeg bevond de tin-baggermolen zich op ongeveer ander- halven mijl ten zuidwesten van de haven van Fowey. Er is een licht geplaatst op den romp, teneinde de scheepvaart te waar schuwen voor het obstakel De „Kantoeng" steekt thans over een breedte van onge veer 70 M. boven water. De directie van L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst deelde ons vanmor gen mede, dat de sleepbooten „Humber" en „Schelde" gisterennamiddag om 6 uur ter hoogte van den tinbaggermolen „Kan toeng" zijn aangekomen. Het wrak bevindt zich 2 mijlen uit de kust ter hoogte van Fowes. Naar de meening der directie zijn de bergingskansen van het vaartuig uiterst gering, omdat het wel niet mogelijk zal zijn het wrak in een haven binnen te slepen, doordat het thans een diepgan gheeft van circa 30 meter. De opstand boven dek is nl. 27 meter, terwijl de ponton waarschijnlijk 2 a 3 me ter in het water steekt. Ook al zou het vaartuig in een haven worden binnenge bracht, dan zou het toch niet in zijn ge heel te bergen zijn. De eenige mogelijkheid, welke naar de meening van Smit en Co nog bestaat, is het afbranden van den geheelen boven bouw, teneinde de ponton nog te behou den. De kosten van een dergelijk werk zijn echter zeer aanzienlijk en het is de vraag of de beschadigde ponton dit nog wel waard zou zijn. Nadere berichten waren vanochtend van de kapiteins der sleepbooten nog niet ont vangen. Deze blijven voorloopig nog ter plaatse in afwachting van de beslissing van assuradeuren omtrent de verder te nemen maatregelen. WORDT NIEUWE TINBAGGERMOLEN GEBOUWD? Naar de „Standaard" bericht, zal de Re geering opdracht geven tot den bouw van een nieuwen tin-baggermolen. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Felle aanvallen der rechtschen op Ma drid afgeslagen. (1ste blad). Zondag heeft de H. Vader de gouden roos gewijd. (2de blad). Oprichten van een Katholieke Vlaam- sche Volkspartij. (2de blad). De Italiaansche wraakoefening te Addis Abeba in het Britsche Lagerhuis bevestigd. (2de blad). De kansen van het nationaal-socialisme in Hongarije. (2de blad). BINNENLAND. De schrijver-dichter prof. dr. Albert Verwey, oud-hoogleeraar aan dc Leidsche Universiteit, te Noordwijk overleden. (1ste blad). De wereld in vogelvlucht Felle aanvallen zijn gisteren ontketend op de stad Madrid, doch de situatie schijnt ongewijzigd te zijn. Dit was dus het offen sief, waarvan de voorbereidingen sinds eenige dagen merkbaar waren. Waarschijn lijk was de aanval in het Westen, waarvan wij gisteren melding maakten, slechts een poging om de aandacht af te leiden van het Noordoosten, van waar de groote aan val van Maandag kwam. Tot viermaal toe hebben de troepen van Franco met aan wending van alle beschikbare middelen ge probeerd de verdedigingslinies van de re geering te doorbreken, maar het schijnt hun niet gelukt te zijn. Voor een gedeelte is dat daaraan te wijten, dat de Madrilenen gewaarschuwd waren, maar dat zij aan een dergelijke feilen aanval met succes het hoofd hebben weten te bieden, wijst er wel op hoe sterk zy in hun stellingen staan. Een episode, zooals er in iederen oorlog voor komen en waarvan men nog lang daarna praat, al is het op zich ook geen bijzonder wapenfeit, is het tot zinken brengen van een schip in de Golf van Biscaje. Aanvan kelijk dacht men te doen te hebben met een Engelsch passagiersschip, maar het door de Spaansche kruiser „Canarias" in den grond geboorde schip bleek de „Mar Cantabrico" te zijn geweest. Men herinnert zich misschien de geschiedenis van dit schip, dat door de ambassade der Spaan sche regeering in de Ver. Staten gebruikt is voor het zenden van een groote voorraad wapens. Het schip wist nog juist voor het afkondigen van de neutraliteitswet weg te komen en vertrok naar Mexico, waar nieu we voorraden werden ingeladen. Thans is het op weg naar Spanje door den Spaan schen kruiser gesnapt, in brand geschoten en vernietigd. Een roemloos einde. De ontstellende berichten over de wraak oefening der Italianen te Addis Abeba na de aanslag op maarschalk Graziani worden, blijkens een mededeeling van lord Cran- borne in het Engelsche Lagerhuis beves tigd. Het is derhalve waar, dat de Italianen daar op een gruwelijke wijze hebben huis gehouden. Men zwijgt daarover in Italië en dat is misschien maar het beste ook. Voor een volk, dat de beschaving wil brem gen in donker Afrika, is dat een zeer don kere bladzijde. ZEELIEDENSTAKING IN LE HAVRE. LE HAVRE, 9 Maart (A.N.P.). Vanmor gen hebben de zeelieden der koopvaardij schepen en sleepbooten het werk neerge legd. Zij hebben een staking van vier dagen afgekondigd. Hun eischen hebben betrek king op verhooging van pensioenen en in voering van de veertigurige werkweek. Gedelegeerden zijn vanmorgen naar Pa rijs vertrokken om de arbeiderseischen voor te leggen aan den minister voor de koop vaardij.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1