RECHTZAKEN KERKNIEUWS WILT U IETS WETEN? DINSDAG 9 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. TO WANDELSPORT DE VOORJAARSWANDELXOCHTEN VAN „DOCOS". Op Zondag 21 Maart a.s. organiseert de R. K. S. V. „r~"os" een tweetal wandel tochten door de mooie omgeving van Lei den. De afstanden van deze tochten zullen bedragen 30 km. voor heeren en een tocht van 25 km. voor dames. Deze tochten zijn goedgekeurd door de Graal en den D. H. A. K. Deelnemen kunnen uitsluitend R. K. dames en heeren. Alle deelnemers die deze tochten met succes volbrengen, ontvangen als herinnering de keurig uitgevoerde ,,Doc(^-medaille''. Het inschrijfgeld bedraagt 0.?0 en moet gelijktijdig met de inschrijving worden voldaan. Voor velen is dit hooge inschrijf geld een bezwaar, daarom heeft het be stuur van Docos gemeend nog een verlaagd inschrijfgeld vast te stellen van f 0.25. Zij ontvangen dan niet de Docos-medaille doch een andere herinnering. Deelnemers, die hiervan jebruik wenschen te maken, moe ten dit bij hun inschrijving uitdrukkelijk vermelden. Als extra prijzen zijn beschikbaar ge steld voor iedere groep van minstens 10 pérsonen en een leider die den tocht ge heel zonder uitvallers volbrengen een prachtige lauwertak. Bovendien zijn nog extra prijzen voor de grootste groep, de oudste deelnemer, de grootste damesgroep enz. enz. Voor de grootste K. J. C.-groep (Jonge Wacht, Verkenners, S. F. L.) is een schit terende Wisselbeker beschikbaar gesteld. Deze is reeds tweemaal gewonnen door de St. Petrüs Kruisvaart uit Leiden. De start zal plaats hebben vanaf café Royal, Doezastraat. De heeren om twaalf uur, de dames om half een. In Royal is gratis rijwielstalling, en aparte kleedka mers voor dames en herren. Inschrijvingen kunnen .eschieden bij H. J. Averdieck, Oude Singel 148, Leiden. De inschrijving sluit uiterlijk 15 Maart. Voor Jnschrijvingen die na dien datum binnen komen wordt het inschrijfgeld met f 0.10 verhoogd voor de extra administratie kosten. DE TOEGANG TOT DEN RIJKSWEG 's-GRAVENHAGEUTRECHT TE VOORBURG. De K.NA..C. schrijft: Zeer binnenkort zal het eerste, 12 K.M. lange wegvak, van den nieuwen autosnel weg 's-GravenhageUtrecht voor het ver keer worden opengesteld. Dit wegvak strekt zich uit van iets ten Oosten van de provinciale vaart (de Vliet te Voorburg tot nabij het station Zoetermeer-Zegwaard aan de spoorlijn Utrecht's Gravenhage. Flier wordt aansluiting gevonden op de we gen ZoetermeerBenthuizenBoskoop en Zoetermeer Moerkapelle Gouda Utrecht. (De weg GoudaUtrecht zal van Maart tot October op werkdagen voor het verkeer gesloten zijn wegens werkzaamhe den; men zal dus van Gouda over Bodegra ven naar Utrecht moeten rijden). Al zijn de verkeerswegen van Zoetermeer naar Gouda verre van ideaal voor zwaar en in tensief verkeer, toch zal dit eerste stukje autostrada een zoodanige aantrekkings kracht op automobilisten uitoefenen, dat TOEGANG RIJKSWEG DEN HAAG-UTRECHT TE VOORBURG het aanbeveling verdient eenige verduide lijking te geven, hoe men te Voorburg het begin van dezen weg moet vinden, zoolang de hooggelegen brug en het viaduct in het verlengde van den nieuwen rijksweg en- de Laan van N. O. Indïë, nog niet tot stand zijn gebracht. Komende van 's Gravenhage langs de Laan van N. O. Indië moet men linksaf de Parkweg inslaan; de tweede zij weg rechts voert naar de Heerenstraat, wel ke eveneens met een scherpe hoek naar rechts wordt ingereden om direct weder linksaf de smalle Kerkstraat in te kunnen buigen. De Kerkstraat leidt naar de op haalbrug over de Vliet. Even ter linkerzijde vindt men tegenover deze brug de tijde lijke toegang tot den nieuwen weg, die voorloopig in Zoetermeer zijn einde vindt, doch in 1938 tot Gouda en in 1940 tot Utrecht voltooid zal zijn. De K.N.A.C. heeft bij het gemeentebe- stuur van Voorburg nog op enkele voor zieningen aangedrongen om het verkeer, dat zich gedurende anderhalf jaar door dit labyrinth van straatjes een weg moet zoe ken te vergemakkelijken en te beveiligen. UIT DE OMGEVING KATWIJK. DE BADPLAATS IN ONRUST. Wegens kanaalaanleg en afsluiting der Zuid-duinen. Zooals we vorige week reeds meldden heeft de Directie der Leidsche Duinwater maatschappij een plan ontworpen voor het graven van een kanaal voor watervoorzie ning door de duinen vanaf de Wassenaar- sche grens, evenwijdig loopende met de kust tot aan de „Teuneweide", terwijl het voorts in haar bedoeling ligt om gedaan te krijgen, dat het grootste deel der Zuid duinen voor het publiek wordt afgesloten. Het bestuur van V.V.V. heeft hierin aan leiding gevonden hiertegen een grootsche actie te gaan voeren omdat door deze plan nen, als ze werkelijkheid zouden worden, de plaats Katwijk in ernstige mate wordt bedreigd. Het bestuur van V.V.V. is van oordeel, dat een actie op zoo breed mogelijke basis dient te worden gevoerd wil men tot eenig resultaat komen. Het bestuur van V.V.V. heeft daarom alle besturen van hiervoor in aanmerking komende Vereenigingen verzocht deze actie te willen steunen. Deze besturen zullen voor bedoelde bespreking een uitnoodiging ontvangen en V.V.V. verwacht, dat allen deze actie zullen steunen. Uitgenoodigd zullen o.m. worden de besturen der diver se Kiesvereenigingen, de Middenstands- vereenigingen, de diverse Vak vereenigin gen, Tuinbouwvereenigingen, Reederijver- eeniging, enz. Geboren: Carolina, d. v. A. van der Lijke en C. J. Tonus. Ar ie. z. v. D. van Rijn en P. Hus. Jacob, z. v. J. Boender en J. Meijers. G e t r o u w d: J. Haasnoot en C. Ouwe hand. P. van der Plas en W. Schaap. G. Meij vogel en J. Harteveld.N. van Egmond en E. van Duyn. Overleden: Levensloos aangegeven kind van C. de Hass en J. van Rijn. Hu- bertus Haasnoot, oud 1 jaar, z. v. A. Haas noot en C. van Duij venbode. Annetje van Duij ven bode, oud 33 jaren, echtgenoote van C. Jonker. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. De Raad der gemeente Leimuiden komt op Woensdag, 10 Maart des v.m. te 10 uur in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Voorstel van B. en W. tot opnieuw vaststelling van de verordening op de hef fing van schoolgeld voor het gewoon La- ger-Onderwijs. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener capitulantenverorde ning. 5. Benoeming gemeente-ontvanger. De aanbeveling luidt: 1. A. C. Westen, amb tenaar ter secretarie van Leimuiden. 2. F. H. Sünderman, volontair ter secretarie te de Bildt. 3. P. Th. M. van Kesteren, vo.lontair ter secretarie te Naaldwijk. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de verorde ning op de heffing van 75 opcenten op de gemeente-fondsbelasting over het belas tingjaar 193738. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de voorschotten op de vergoeding ex artikel 101 der L.O. Wet 1920 voor de Besturen der Bijz. scholen voor het jaar 1937. 8. Behandeling reclames hondenbelasting. 9. Wijziging van de be grootingen dienst 1936 en 1937. En hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. Reclasseering. Benoemd is tot corres pondent der R.K. Reclasseeringsvereeni- ging, de heer Mart. Janssen, Heeren weg 64, alhier. NIEUWVEEN. Reclasseering. Benoemd is tot corres pondent der R.K. Reclasseerings vereen i- ging, de heer J. J. Roovers, gemeente-secre taris, alhier. NOORD WLJKERHOUT. Hulp in de huishouding. In de Parochie van St. Jozef is uit de Congregatie een club gevormd van meisjes, die hulp in de huis houding willen verschaffen. De leiding be rust bij de voorzitster van de St. Elizabeth- Vereeniging, mej. van Leeuwen, Kerkstraat I. Wie voor hulp in de huishouding in aan merking wil komen, kan zich aan dit adres aanmelden. De hulp wordt gratis verstrekt aan die gezinnen, die hiervoor in aanmer king komen. OEGSTGEEST. Onteigening. Bij Kon. besluit, is het raadsbesluit tot onteigening in het belang der volkshuisvesting, ten name van de wo- ningbouwvereeniging Buitenlust, van ge deelten van de perceelen, vermeld in een staat welke opgenomen is in St.Ct. no. 45, goedgekeurd. RIJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt op Vrijdag, 12 Maart namid dag te 7 1/2 uur in openbare vergadering in het gemeentehuis bijeen. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting dienst 1937 in verband met een schrijven van heeren Gedeputeer de Staten dezer provincie. 4. Benoeming Gemeente-ontvanger: de aanbeveling luidt als volgt: 1. A. C. Westen, ambtenaar ter secretarie te Leimuiden. 2. F. H. Sünder man, volontair ter gemeente-secretarie te de Bildt. 3. P. Th. van Kesteren, volontair ter gemeente-secretarie te Naaldwijk. 5. Benoeming van een lid der commissie tot Wering van schoolverzium. De aanbeveling luidt: 1. C J. Geertsema. 2. W. Timmers. 6. Wijziging begrooting dienst 1936. En het geen verder ter tafel zal worden gebracht. RIJNSBURG. „Bloemenlust". De veilingver. Bloe- menlust hield in „Central" haar jaarverga dering. De voorz., de heer G. den Heijer, opende de vergadering. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan de hypo theekhouder, den heer Gerritsma, cand,-not. te Arnhem, die niet alleen de rente ver laagde, maar ook de ver. met raad en daad bij stond. Wat de verdere vooruitzichten betreft, die zijn donkerder dan ooit, aldus spr. De secr., de heer D. van Egmond, las de notulen, die onveranderd goedgekeurd werden, evenals het jaarverslag. De voor zitter bracht den secretaris dank voor het vele, wat hy voor de ver. gedaan heeft. De penningmeester, de heer C. Hogewoning, bracht verslag uit van de financieele toe stand. Hieruit bleek, dat de ontvangsten bedragen hadden 5856.— en de uitgaven 5777.05, zoodat er een batig slot is van 78.95. De veilingsomzet bedroeg ongeveer 80.000.De aftr. bestuursleden, de hee ren C. Soeteman van Noordwijk en C. Ho gewoning van Katwijk a. d. Rijn, werden herkozen, zoodat het bestuur nu als volgt is samengesteld: G. den Heyer, voorzitter: C. Soeteman, 2e voorzitter, D. v. Egmond secretaris; C. Hogewoning, penningmees ter; J. Monster, B. Braun, en H. van Eg mond G.zn. Na bestuursmededeelingen en rondvraag volgde sluiting. VOORHOUT. Reclasseering. Benoemd is tot corres pondent der R.K. Reclasseeringsvereeni- ging, de heer M. P. A. Meissen, gemeente secretaris alhier. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Aanrijdingen en verkeers overtredingen. F. J. de B. te Leiden heeft te Noord- wijk een ernstige aanrijding veroorzaakt, door komende uit de Schiestraat de Schie- brug op te rijden, terwijl op deze brug reeds een melkwagen, getrokken door een paard, aanwezig was. De brug, welke zeer smal is, is niet geschikt voor verkeer uit beide richtingen gelijk. De gevolgen waren dan ook niet uitgebleven. De auto was met een snelheid van 60 K.M., althans volgens getuigen, tegen het paard opgereden, ter wijl de schade aan den wagen toegebracht 42.25 bedroeg, voor welk bedrag de aan- geredene zich civiele partij stelde. Eisch 25 subs. 14 dagen met toewijzing van de schade. Uitspraak 25 subs. 10 da gen met toewijzing der gevorderde schade. P. de R. te Gouda is te Sassenheim van een' parkeerterrein komen rijden, ge legen bij een koffietent, en heeft toen niet behoorlijk uitgekeken naar beide zijden of er verkeer aankwam. Verdachte zeide al leen naar rechts te hebben gelteken, al waar een auto naderde, welke hij voorrang had verleend. Aan de auto, welke van links naderde, had hij niet voldoende aandacht geschonken met het gevolg, dat hij met deze auto in botsing was gekomen. Bij het uitrijden van een uitrit of een parkeer plaats moet men evenwel beide zijden voorrang verleenen, hetgeen verdachte niet gedaan had. Deswege hoorde hij nu een eisch tegen zich van 15 subs. 8 dagen. Uit spraak 15 subs. 5 dagen. T. G. v. A. te Warmond is met een tractor met oplegger, waarop zich 15 ton stukgoederen bevonden, de Koombrugsteeg te Leiden uit komen rijden en wilde daarna de Breestraat op rijden. Juist naderde er een tram-trein uit de richting den Haag. Verdachte was kalm doorgereden, van ge dachte zijnde, dat de tram even bij zou remmen. De trambestuurder had echter pas op het laatste oogenblik geremd met het gevolg, dat een bptsing was ontstaan. Een groot aantal getuigen a décharge ver klaarden, dat de trambestuurder veel te laat geremd had, terwijl deze op zijn beurt de schuld weer aan dén autobestuurder gaf. De eisch was tenslotte 15 subs. 5 dagen Uitspraak over 8 dagen. H. v. A. te Rotterdam heeft op den Nieu we Rijksweg te Sassenheim zijn auto onbeheerd en onverlicht achter gelaten ge deeltelijk op den weg en gedeeltelijk op den berm. Verdachte had wel een stormlantaarn geleend bij een eindje verder wonende boer en deze lamp met een roode zakdoek om wikkeld, maar de lantaarn was uitgegaan wegens gebrek aan olie. Een passeerende auto was toen, tegen den toen onverlicht staanden wagen, opgereden, waarna proces verbaal van het gebeurde was gevolgd. Het slot van dit alles was, dat verdachte een eisch tegen zich hoorde van 25 subs. 10 dagen. Uitspraak, gezien de werkloosheid van de verdachte 10 subs. 4 dagen. A. J. S. te den Haag heeft op het kruis punt HaagwegGenestetstraat te Leider* als bestuurder van een auto geen voorrang verleend aan verkeer van rechts in casu een vrachtauto. Eisch en uitspraak 10 subs. 4 dagen. Overtreding wet op de evenredige vrachtver deeling. J. D. B. te K a t w ij k heeft opdracht ge geven tot vervoer van een vracht steenkool per schip van de Staatsmijnen te Limburg naar Katwijk zonder dat dit vervoer ge dekt werd door een geleidebiljel, uitgege ven door de bevrachtingscommissie té Lei den. Eisch 15 subs. 8 dagen. Uitspraak over 8 dagen. Varken geslacht zonder bedwelming. J. v. d. H., slager te Voorschoten, heeft daar ter plaatse een varken geslacht zonder het beest eerst te bedwelmen door een schietmasker of een ander voorwerp. Verdachte had maar één kogel bij zich en had met dezen kogel het beest gemist. Om die reden had hij daarna het varken maar gestoken. Eisch en uitspraak 10 subs. 4 dagen. Dronken wielrijder. P. J. v .d. B. te Leiden heeft op den Stationsweg te Leiden het verkeer in ge vaar gebracht door in kennelijken staat op een rijwiel te gaan rijden. Verdachte ont kende de dronkenschap, waardoor hij ten val was gekomen. Hij was alleen maar gc- slip in de rails daar ter plaatse. De verba lisant verklaarde evenwel anders. Na een aantal capriolen had verdachte de macht over het stuur verloren en was aldus ten val gekomen. De ambtenaar vond zulke rijmanieren hoogst gevaarlijk en roekeloos en eischte een boete van 10 subs. 6 dagen. De kantonrechter, rekening houdende met het feit, dat verdachte voor dezelfde overtreding in den Haag reeds een week hechtenis heeft gehad, (verdachte was te gen de politie weerspannig geweest) leg de hij nu een boete op van 7.50 subs. 3 dagen. NIEUWE MISSIE OP BORNEO. De Zusters van Dongen zullen een nieu we Missiestatie aanvaarden in Oost-Bor neo, in het gebied, waar de Paters van de H. Familie werkzaam zijn. Het is waar schijnlijk -dat reeds omstreeks Augustus van dit jaar drie Zusters daarheen zullen vertrekken. Vraag: Betreffende dienst als vrijwil liger in Indië en opleiding voor onderoffi cier in Indië. Antwoord: Wendt u beiden tot den Commandant der Koloniale Reserve te Nijmegen. Vraag inzake dwangbevel inkomsten belasting. Antwoord: U zoudt u schriftelijk kunnen wenden tot den Directeur der Di recte Belastingen te Utrecht met het ver zoek tot ontheffing. Uw ouders zijn niet aansprakelijk. Vraag: Welke is de kortste weg van Noordwijk naar Zoetermeer? Antwoord: Noordwijk, Katwijk, Was senaar, Den Deil, Voorschoten, Veur, Zeg waard. De route Noordwijk via Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk is iets korter. Vraag: Tot hoelang zijn de postzegels geldig ten bate van het Kind en die met de beeltenis van Dr. Schaepman en derge lijke en, indien nog geldig, kunnen ze dan ook voor het buitenland gebruikt worden? Antwoord: Van de kinderzegels zijn nog geldig al die zegels, welke vanaf het jaar 1932 zijn uitgegeven. Op sommige ze gels staat de geldigheidsduur ook aangege ven. Van de zomerzegels zijn de uitgaven van 1934 en 1935 nog geldig resp. tot 1 Jan. 1940 en 1941. De Utrechtsche universiteits zegels zijn niet meer geldig, evenmin als het luchtvaartfondszegel van 6 cent. Er wordt geen onderscheid gemaakt tusschen binnen- en buitenlandsch gebruik. Vraag: Tot hoelang is de Amsterdam- sche kunstijsbaan voor schaatsliefhebber! geopend en op welke uren? Antwoord: Zoolang er nog yoMoenae animo is, is de Amsterdamsche kunstijsbaan iederen dag geopend van 912, 25 en 710 uur. Vraag: Hoe verwijdert men chroom- zuurvlekken uit een witte overall; ik heb het chroomzuur verwerkt 250 gr. chroom- zuur op 2 L. water. Het kleedingstuk met zeep en soda uitgekookt en daarna met am moniak, wat niets helpt, j Antwoord: Daar u, zooals u schrijft, ammoniak reeds gebruikt hebt en dit niets helpt, veronderstel ik, dat het weefsel reeds is aangetast. Is dit het geval, dan is er niets meer aan te doen. Probeert u het echter nog eens met bleekwater. Vraag: Hoe moet ik een donker blauwe fijne japon, welke van binnen en van bui ten geheel uitgeslagen is, weer goed krij gen, terwijl borstelen met een droge borstel niet helpt? Antwoord: Zoo de japon waschbaar is, wasch u haar uit in een lauw zeepsopje van 'n goede zeepsoort. Haal u echter te voren de garneering er af en neemt de maat, daar sommige wollen en zijden stof fen sterk krimpen. Vraag: Hoe verft men een lichte grijze gabardine jas blauw? Kan men dit zelf en op welke wijze? Antwoord: Ik zou u aanraden de jas naar een ververij te sturen, aangezien het zelf verven van groote kleedingstukken vaak onvoldoende resultaat geeft. Wil u kleine kleedingstukken zelf verven, dan staan u hiervoor verschillende verfmidde len ten dienste, welke in een drogisterij verkrijgbaar zijn en waarbij de gebruiks aanwijzing is bijgevoegd. Vraag: Hoe verwijdert men vlekken uit 't zeil van een zeilboot en hoe verwij dert men 't weer hieruit. Antwoord: Behandel u deze vlekken met zeepsop, waaraan een weinig ammonia is toegevoegd. Goed naspoelen en zoo noo- dig bleeken met bleekwater. Zorgvuldig nabetten met schoon water is ook na deze laatste behandeling een eerste vereischte. Vraag: Ik heb met 'n vochtige doek 'n pantalon opgeperst en nu zijn daar bruine vlekken op ontstaan, men zou kunnen zeg gen schroeivlekken, maar dat is onmoge lijk, daar anders de doek ook geschroeid zou moeten wezen. Kunt u mij een middel tje geven om deze vlekken te verwijderen? Antwoord: Probeer u de vlekken eens te verwijderen met water, waaraan een weinig ammoniak is toegevoegd. Helpt dit niet, dan kruit u de vlek plaatselijk met zeepsop behandelen. Voor het geval het toch schroeivlekken zijn, bet u dan de vlek met een 3 pet. oplossing van waterstof- peroxyde( in een drogisterij verkrijgbaar). Na-betten met schoon water is beslist nood zakelijk. Vraag: Hoe kan ik een petroleumvlek uit een karpet verwijderen? Antwoord: Petroleumvlelcken ver dampen op den duur. U kunt de vlek direct verwijderen met behulp van tetra of ben zine (vuurgevaarlijk), eveneens door de vlek plaatselijk te betten met zeepsop. Vrager inzake verjaring van een over pad en' een sloot. Antwoord: In beide gevallen is het recht verjaard. Vraag over successierecht voor wedu we. Antwoord: Wanneer het zuiver saldo der verkrijging niet grooter is dan 1000 is een weduwe vrij van successie-betaling. Voor een bedrag van 10002000 bedra gen de successierechten 3%, van 2.000 5.000 3 1/2 van 5.000—10.000 4%. Sinds verleden jaar worden de successie rechten nog verhoogd met 20%, zoodat bijv. de 3% bij f 1.0002.000 wordt 3.6%. Vraag onder no. 168. Antwoord: Wanneer de oude vrouw haar eigen zaken niet kan waarnemen, kan z;i zich onder curateele laten stellen. Dat kan zij zelf aanvragen. De familie zou daar toe een verzoekschrift aan den kanton rechter kunnen opstellen en de oude vrouw laten onderteekenen. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 211. Pietje stond op het dak te schreeuwen: Mijn vader ligt in het water, mijn vader ligt in het water. De mannen dachten echter dat hij riep: Mijn bal ligt in het water. 212. Terstond was een van de mannen erbij om met een emmer de bal uit het water te visschen. En nu wilde het ongeluk, dat het randje van de emmer precies op het hoofd van den professor kwam.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10