28ste Jaargang VRIJDAG 5 MAART 1937 No. 8665 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoon: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Geest en streven van het Bolsjewisme Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" zendt ons een in opdracht van dit comité door de Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht uitgegeven brochure, waarin dr. J. H. E. J. Hoogveld een vrije bewerking levert van de nimmer gepubliceerde confe renties van den grondigen Ruslandkennel dr. Iwan de Kologriwof. In deze conferen ties wordt allereerst een psychologische ontleding gegeven van den geest van het bolsjewisme. In een tweede uiteenzetting wordt het sovjet-Russische streven naar de wereldmacht beschouwd, terwijl het ge schrift besluit met, een beantwoording van de steeds klemmender wordende vraag hoe wij het bolsjewisme, in zijn duizend vormen en onder zijn duizend namen in derdaad een „mysterie van boosheid", te gemoet moeten treden. In het bijzonder dit laatste deel zal niet nalaten een diepen indruk te maken op den lezer, en hem zeker zichzelven ernstig te doen afvragen, of hij voldoende sterk is om te doen, wat de auteur van hem vraagt, en tweedens, of hij in de titanenstrijd te gen het duivelsche communisme heeft inge zet, wat hij inzetten kon. De samensteller van de brochure om schrijft het bolsjewisme aldus: „Een poli tiek en sociaal begrippen-bouwsel, dat ver bonden is met een misdadige ontleding van de laagste instincten en hartstochten, waar door alle cultuur onverbiddellijk ten gronde wordt gericht". v 't Is héél krachtig en héél scherp ge zegd. Maar in de brochure worden bewij zen gegeven voor wat beweerd wordt. Vele en velerlei bewijzen. Zooals gezegd, is het laatste deel van de brochure een soort gewetensonderzoek. Wij willen er hier een gedeelte aan ontleenen. „Het gaat hier om een felle phase van den ouden strijd, ons o.a. scherp geteekend door Sint Augustinus in zijn Stad Gods en door Ignatius voorgesteld in zijn beroemde meditatie over de twee Standaards. De strijd.tegen God, Zijn Gezalfde moeten wij kennen, de gevaren onder oogen zien, maar wij moeten den strijd voor Christus strijden. Er is maar één middel tot redding, zoo als er maar één naam is, waarin wij ons heil kunnen bereiken: zelf een volwaar dig christelijk leven leiden, indi vidueel en sociaal, en de wereld met alle krachtsinspanning voor Christus trachten te winnen. Staan talloozen, die zich christenen noemen, niet mede schuldig aan den we- reldvloek, die over onze samenleving is neergekomen? Hoe is het evangelie der liefde een spot geworden en hoe verbreid zijn hemelergende toestanden!" Aldus de schrijver, die hierin erkent de droeve werkelijkheid, dat, hoe slecht het bolsjewisme ook inderdaad is, er toch ve len zijn, die, zelf niet slecht, zich tot het bolsjewisme voelen aangetrokken, omdat toestanden in de huidige maatschappij bij hen weerzin en ergernis opwekken. Zij re deneeren dan niet, geprikkeld door dien weerzin en verblind door die ergernis zij redeneeren dan niet, maar draven door van den met veel onkruid begroeiden vas ten bodem der huidige maatschappijin den afgrond van het communisme. In de brochure wordt zoo juist geschre ven: „Neen, verwondert u niet, als een verbit terde hoogheidswaan en een tergende goud dorst de massa in oproerig verzet doen los barsten. Hartelooze zelfzucht heeft de bom gevuld, die nu boven de hoofden der egoïsten losbarst. Maar het bolsjewisme kan dit alles nooit of nimmer verbeteren; met een volslagen materialistische levens- Grieksch tankschip vergaan DRAMA IN DE MIDDELLANDS CHE ZEE Verscheidene slachtoffers. De „Paris Soir" meldt in zijn laatste editie, dat de Grieksche tankboot „Loukia" in de Middellandsche Zee, niet ver van Ro sas, op een mijn geloopen is. Het schip was gisterochtend tegen drie uur, ondanks hevig stormweer, uit de ha ven van Vendres vertrokken, met een la ding van drie duizend ton benzine. Het ongeluk moet tegen vier uur gister ochtend hebben plaats gehad. De schok had een ontzettende benzine-explosie tot gevolg. De bemanning bestond uit vier en twin tig koppen. Er zijn talrijke dooden en ge wonden. Er was geen draadlooze aan boord. Sche pen, die zich in de nabijheid bevonden, snelden nog te hulp, maar de „Loukia" was reeds een en al vlam en het dek één vuurzee, waarin de overlevenden een ho pe! oozen strijd voerden met den dood. Naar Lloyds r eldt is de geheele beman ning omgekomen. Het schip is gezonken. Naar echter.uit Perpignan vernomen wordt zouden bewoners van de Spaansche kust twee lijken en verscheidene gewon den aan land hebben gebracht. Verondersteld wordt, dat de overige le den der bemanning verdrenken zijn. De wereld in vogelvlucht Na Italië heeft zich thans ook Joego slavië ten sterkste verzet tegen het voor genomen herstel van de Habsburgers. Bel grado is nog niet zoo lang geleden goede vrienden geworden met Rome (pas na den moord op koning Alexander te Marseille) en wenscht blijkbaar met Italië in de pas te blijven. Het ziet er niet naar uit, dat Oostenrijk veel steun zal krijgen voor zijn legitimistisch streven. Het denkbeeld van een nieuw hersteld koninkrijk zal vermoe delijk nog wel even moeten worden opge borgen in de dikke map van de onvervul de wenschen. In Duitschland is heftige verontwaardi ging gewekt door een redevoering van den burgemeester van New York, die zich op een Joodsch congres niet al te loffelijk over Duitschland en den „fanaticus in het bruine hemd, die den wereldvrede in ge vaar brengt" heeft uitgelaten. Berlijn heeft zelfs gemeend daartegen officieel te moeten protesteeren en een felle campagne te moeten ontketenen in de gelijkgescha kelde pers. Blijkbaar wil men er politieke munt uit slaan, want anders is er met een protest weinig te bereiken. Washington be tuigt formeel zijn leedwezen, maar legt het protest overigens rustig naast zich neer; men kan geen censuur uitoefenen op Ame- rikaansche staatsburgers, ook al zijn ze burgemeester. Uit Spanje komt vandaag weinig nieuws. Aan alle fronten schijnt de activiteit weer te zijn vastgeloopen. Wel spreekt men van voorbereidingen, welke zouden zijn waar te nemen, voor nieuwe krijgsoperaties, maar tot nog toe hebben wij van nieuwe gevechten niets vernomen. beschouwing, die juist het kwaad te voor schijn riep, kan men geen edeler samen leving scheppen. De Russische proletariërs zijn er dan ook erger aan toe, dan welke anderen ook; zij zijn op de meest meedoo- genlooze wijze vernederd tot proleten". Hoe moeten wij het bolsjewisme tege- moettreden bestrijden? De brochure maakt op ons diepen in druk met zijn antwoord. Lees maar: „Te midden van een verwekelijkt geslacht moeten wij de mannelijken, sterken levens- eenvoud aandurven. Te midden van eer- en geldzucht moeten wij een nederige dienst baarheid uitstralen en een liefdevolle me dedeelzaamheid voor alle broeders aan de levensdisch". Wij willen volstaan met deze citaten uit de frissche, overtuigende brochure. VOOR IN NOOD VERKEERENDE MISSIE VAN MGR. P. VERRIET OP CURApAO DIERBARE LANDGENOOTEN, Opnieuw mijn oprechten dank aan alle gevers. Velen doen hun girobiljetje verge zeld gaan van een briefje, waarin zij voor een speciale intentie om gebed vragen. Ik beschouw het als een plicht van dankbaar heid om voor de aanbevolen intenties te bidden, niet alleen hier iederen morgen on der mijn H. Mis, maar ook in de missie. Daarom bewaar ik ook al deze intenties en zal ze den gelukkigen pastoor Hofhuis overhandigen, die mij nog niet lang gele den schreef: pater de Bruijn stel toch alles in 't werk opdat O. L. Heer een betere woonplaats krijgt, l'ater Hofhuis is de pastoor van de houten schuurkerk op Jan Doret, die verteerd wordt door den hout-» worm. U kunt zich voorstellen met welk een belangstelling niet alleen onze bemin de Bisschop maar ook pastoor Hofhuis on ze bedelcampagne volgen. Langzaam aan gaat hun verwachting in vervulling. 't Geld komt er voor een steenen kerk op Jan Doret. St. Jozef zal er in zijn maand voor zorgen. Dierbare Landgenooten, als mijn dank reeds zoo groot is, hoe innig zal de erken telijkheid dan zijn van onzen Bisschop en van pastoor Hofhuis. Ook zij zullen 't als een plicht beschouwen te bidden voor de intenties van de weldoeners in 't verre va derland. H. Jozef, ik vertrouw op U! Uw dankbare in Christus: Pater A. DE BRUIJN OP.. Pastorie Berg en Dalsche weg 40, Nijmegen Giro 288575. Giften worden gaarne aangenomen bij de administratie van ons blad. Wij ontvingen op o\ - bureau: van een werklooze 0.50; van W. te Zoeterwoude ƒ3, van N. N. ƒ5, van N. N. Stompwijk 2.50, N.N. 1, van een wijdeling 2.50. Frankrijk volgt nieuwe financieele koers HERSTEL VAN VRIJEN GOUDHANDEL IN BINNENLAND. De Fransche ministerraad heeft besloten de Bank van Frankrijk machtiging te vragen tot het vrij doen invoeren in het land van goud en tot den vrijen handel in goud in het binnenland. COMMUNIQUE OVER MINISTERRAADSZITTING. De Fransche ministers zijn vanmorgen om tien uur in raadszitting bijeengekomen in het Elysée, onder voorzitterschap van president Lebrun. Om 12 uur begaf minister president Blum zich naar het ministerie van binnen- landsche zaken, waar hij den journalisten het volgende communiqué dicteerde: „De ministerraad heeft den financieelen toestand bestudeerd in zijn wezenlijke, samenhangende elementen; de munt, de begrooting en de schatkist. Op voorstel van Vincent Auriol, den minister van financiën, heeft de raad met algemeene stemmen de volgende beslissingen genomen: 1. D e m u n t. De driehoekovereen komst van 25 September j.l. met- de Ver- eenigde Staten en Groot Brittanië, blijft de basis voor de monetaire politie van Frank rijk. Uitgesloten is dus een toevlucht- nemen tot deviezencontrole. De regeering vraagt de Bank van Frank rijk algemeene machtiging te verleenen voor vrijen invoer van en vrijen handel in goud in het buitenland. Te rekenen vanaf Maandag 8 Maart zal de Bank van Frank rijk goud aankoopen tegen den koers van den dag, zonder „identiteitsrecht vaardi ging". Een commissie zal een egalisatie-fonds voor de valuta beheeren, dat volgens de monetaire wet alle middelen zal hebben voor de verdediging van den franc, met het doel de veiligheid van den handel en de stabiliteit der prijzen te verzekeren. De bevoegdheid van deze commissie zal zich uitstrekken tot de controle op de be- leggingsmarkt, in overeenstemming met den directeur-generaal van de „caisse des depots". 2. De begrooting. De ontvang sten gedurende de maand Januari en de teek enen, die algemeen wijzen op een eco nomische opleving geven reden te hopen, dat het geringe tekort, dat op de begroo ting geplaatst is, niet zal worden over schreden en zelfs zeer belangrijk vermin derd zal worden in tien loop van het belas tingjaar. De regeering is vast besloten den terugkeer tot een werkelijk evenwicht niet te dwarsboomen door onvoorziene uitga ven. De strengste instructies zijn gegeven aan alle departementen om aanvullende credieten tegen te gaan. De regeering be sluit slechts met voorbehoud van een noodzakelijke verbetering in de kleine sala rissen bij het parlement geen nieuwe cre dieten aan te vragen. Het streven naar den stabilisatie dat wordt toegepast op de open bare uitgaven zal tegelijkertijd uitgeoefend worden op de prijzen, die reeds alle elemen ten schijnen te bevatten voor toelaatbare stijging en welker ongerechtvaardigde ver hooging yoorkomen of onderdrukt zal wor den. 3. D e schatkist: De verbetering in den economischen toestand en het gelei delijk weer in dienst nemen van werkloo- zen in zekere industrieën stellen in staat wijziging te brengen in het tempo van een zeker aantal uitgaven vo_v beleggingen of eerste oprichting te nlaste van den staat of van openbare lichamen. Onder deze om standigheden en rekening houdende met den werkelij ken toestand der verplichtin gen heeft de regeering geconstateerd dat de betalingen ten laste van den schatkist voor het loopende jaar 1937, verminderd zouden kunnen worden met zes milliard. Morgen radiorede van Blum. Minister-president Blum zal Zaterdag avond te half acht een radio-redevoering uitspreken ter toelichting van de in de he den gehouden ministerraadszitting genomen besluiten. Een defensieleening. Maandagmorgen zal de inschrijving open gesteld worden op een nationale defensie leening. Tevoren zal de president der re publiek een radiorede uitspreken. Het tijd stip voor deze rede is vastgesteld op Zon dagavond zeven uur. EERSTE KAMER „Justitie" aangenomen Vergadering van gisteren. Na de pauze zegt MINISTER VAN SCHAIK, dat de menschelijke vrijheid niet dan uit noodzaak mag worden ontnomen. De rechtsgoederen van de gemeenschap ienen echter ook in acht genomen te wor den. Een primordiale taak van de Over heid is toepassing van het strafrecht; pre ventieve ontneming van de vrijheid is dik wijls noodzakelijk om klaarheid in een misdrijf te brengen.. Soms wordt een in hechtenis-gestelde niet veroordeeld, wat echter niet altijd zeggen wil, dat hij on schuldig is. Spr. heeft niet den indruk dat de rechterlijke macht niet met de noodige omzichtigheid optreedt. Als het noodig is worden rechterlijke colleges uitgebreid. Het z.g. tarweschandaal heeft afmetin gen aangenomen, die zeker niet overeen komstig de feiten zijn. Als onschuldigen daarbij werden betrokken zal spr. zeker eerherstel bevorderen indien daartoe aan leiding bestaat. Na de replieken wordt de begrooting aangenomen met aanteekening van tegen stemmen door de N.S.B. „Binnenlandsche zaken" Aan de orde is de behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken. De heer HERMANS (S.D.) meent dat er voor lof noch blaam over het werk van VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Wordt de Fransche franc vandaag gesta biliseerd? (2de blad). Joego-Slavië verzet zich tegen een her stel der Habsburgers in Oostenrijk. (2de blad). Een Duitsch protest tegen een beleedi- gende uitlating van New Yorks burgemees ter. (2de blad). Een tankboot vergaan op de Middelland sche Zee (1ste blad). BINNENLAND, Nadat de Justitiebegrooting was aange nomen, is de Eerste Kamer met Binnenland sche Zaken begonnen. (1ste blad). Wetsontwerp ingediend betreffende te nemen maatregelen in verband met de vij andelijkheden in Spanje. (2de blad). Het wetsontwerp tot regeling der zieken, verzorging is nader gewijzigd. (2de blad). Landbouwersknecht te Groede doodge schoten door een landbouwer met wien hij een veete had. (Gem. Berichten, 3de blad). Fabrieksbrand te Breda. (Gem. Berich ten, 3de blad. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De samenstelling van het Ned. Elftal nog onzeker. (3de blad). Het Zwaluwen-elftal tegen de Roode Duivels voorloopig samengesteld. (1ste blad). De zevende partij KeilerSpringer re mise. Morgen de negende partij te Leiden. (3de blad). dezen minister thans veel reden is. Het spijt spr. te moeten constateeren, dat bij burgemeesters-benoemingen soc.-democra- ten nog altijd worden achtergesteld. Ver der keurt spr. het optreden van den bur gemeester van Velzen af, die in het ge meentelijk park jaagt en werkeloozen uit maakt voor luie lammelingen. Een woord van lof heeft spr. voor den burgemeester van den Haag, die tegenover mr. Wester man in den gemeenteraad de democratie krachtig verdedigd heeft. De heer KROPMAN (R.K.) spreekt waardeerend over het werk van den mi nister en van de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten. De vèr-doorgevoerde centralisatie t.o.v. de gemeenten keurt spr. af. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.H.) spreekt over de vlag-kwestie. De vlag is symbool van de nationale ge dachte; het oranje, wit blauw drukt de ver houding uit tusschen Oranje en Nederland. Intusschen is een Kon. besluit verschenen waarbij het rood, wit en blauw als de na tionale vlag wordt beschouwd. De materie zal bij de wet geregeld wor den, doch waartoe dient dan het Kon. be- De Commandant van het Veldleger, Jhr. W. Roëll, met naast zich zijn adjudant, die hedenmorgen op de Maaldrift afscheid nam van de troepen uit Leiden en Den Haag. Jhr. Roëll in gesprek met de vertegenwoordigers van het Collegium van het Leidsch Studentencorps.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1