VRIJDAG 5 MAART 1937 CE LEIDSCHE C0URAN1 VIERDE BLAD - PAG. II KERKNIEUWS BENOEMINGEN. Bij de Paters Augustijnen, v Naar wij vernemen is de hooggel. Pater prof, dr. A. Wouters, verbonden aan het noviciaat der Paters Augustijnen te Venio en leeraar aan het Lyceum, benoemd tot Prior van het over eenigen tijd in te rich ten Convent der Paters Augustijnen te Culemborg. Wanneer dit Convent ingericht is, zullen ook de Fraters naar Culemborg worden overgeplaatst, daar te Venlo gebrek aan plaatsruimte is gekomen. Met het oog op het vertrek van prof. dr. Wouters, is de zeereerw. zeergel. Pater drs. C. M. Nieuwhof benoemd tot sub prior van het St. Thomascollege te Venlo en de zeereerw. Pater dr. van Erp tot sacrista. Mei ingang van 6 Maart heeft eveneens de zeereerw. Pater G. Spoorenberg eervol .ontslag gekregen als leeraar aan het St. Thomas-college, waaraan hij tien jaren verbonden is geweest. Pater Spoorenberg is benoemd tot leeraar aan het 'Lyceum S. Trinitatis der Paters Augustijnen te Haarlem, Pater Spoorenberg is vooral in Noord- Limburg zeer bekend als predikant. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Brandstichting en diefstal. De 21-jarige dienstbode G. van M. uit Voorschoten, had uit wraak, omdat haar mevrouw aanmerking op haar werk maakte, ir. het huis, waar ze diende eenig beddegoed in brand gestoken. Gok had zij eenige malen een portemonnaie.uit een aan de kapstok hangende jas weggenomen. Ter zake van deze feiten werd zij gis termorgen conform den eisch veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 8 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Diefstal van vruchten. De koopman K. uit L e i d e n, die uit een groentenwinkel uit zijn buurt vruchten had gestolen, welke G. dan weer zelf al§ fruitkoopman verkocht, werd, conform den eisch, tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. Een oneerlijk koopman. Wegens verduistering en oplichting was tegen den koopman J. van der M. uit Voorburg reeds 18 maal proces-verbaal op gemaakt. Veertien dagen geleden moest hij zich voor de Haagsche Rechtbank verantwoor den wegens verduistering van een radio toestel en oplichting. De Officier van Justitie had anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank veroordeelde hem tot 9 maanden. Fietsendief en helers voor de Rechtbank. Het was een waar massa-proces, dat gis termorgen voor de Haagsche Rechtbank be handeld werd. De 25-jarige slager T. G. van de P. wo nende te 's-Gravenhage, meer bekend als „Toon de fietsenman" had kans gezien in een jaar tijds 127 fietsen te stelen, waar voor hij zich gistermorgen voor de Recht bank moest verantwoorden. 18 van deze rijwielen waren netjes in de rechtzaal rechtzaal neergezet, zoodat er haast geen ruimte meer over bleef voor de niet min der talrijke getuigen, meest eigenaars van deze_ voertuigen, die in deze zaak als ge tuigen gehoord werden. Behalve de fietsendief stonden nog 12 he lers terecht, voornamelijk uit de randge meenten van Den Haag, die in deze plaat sen de gestolen rijwielen aan den man brachten. Uit het verhoor van de getuigen bleek, dat de rijwielen meest damesfietsen in het algemeen gestolen werden als ze on beheerd bij een hek stonden en de eige naressen zich in het gebouw bevonden. Verdachte bekende grif de fietsen gestolen te hebben, had zelfs al zijn wandaden by de politie bekend. Het was voor hem de eenige manier om aan geld te komen, be weerde hij. De Officier van Justitie, mr. Rouffaer, achtte het feit ernstig en eischte 2 jaar ge vangenisstraf. Daarna werden de twaalf helers afkom stig uit verschillende plaatsen bij Den Haag en wel voornamelijk uit Stomp- w ij k, stuk voor stuk voor den rechter geleid. Van de P. moest daarbij In de meeste gevallen als getuige optreden. Alle verdachten ontkenden ten stelligste dat zij wisten of zelfs maar vermoedden, dat de rijwielen van diefstal afkomstig wa ren. De Officier van Justitie achtte evenwel in alle gevallen de schuldheling bewezen en eischte drie maanden hechtenis tegen alle helers, behalve tegen een, die twee maanden hechtenis tegen zich hoorde vra gen. Uitspraak in al deze zaken 18 Maart. OVERVAL OP GELDAUTO. De 22-jarige ijzerwerker F. N. de J. stond voor de Amsterdamsche rechtbank terecht. Twee ernstige feiten waren hem ten laste gelegd: een inbraak in het kan toorgebouw van de scheepswerf en ma chinefabriek Verschure en Co. en een overval op de „geldauto" van de Neder- landsche Scheepsbouw Maatschappij. In den nacht, van 1 op 2 November 1935 werd ingebroken in het kantoor van de scheepswerf Verschure aan de Meeuwen laan. De inbrekers bleken goed van de situatie op de hoogte te zijn, er was een groot bedrag voor de uitbetaling van de loonen. Toen het personeel des morgens op het kantoor kwam, bleek de brand kast op vakkundige wijze met een zuur stofapparaat te zijn open gebrand. De in brekers waren door verbreking van een ruit en een binnendeur in de directieka mer gekomen. Het geld, een bedrag van bijna 6000 was verdwenen. Kort daarop werd aan de overzijde van het IJ een an der en nog brutaler misdrijf gepleegd Enkele mannen overvielen met de revol ver in de vuist een auto, waarmee een zeer hoog bedrag van de bank naar het kantoor werd vervoerd. Zij wisten het geld. ongeveer 30.000, machtig te wor den en gingen er in een auto vandoor. Het geluk was niet met de roovers, de chauffeur verloor op een zeker oogenblik de macht over het stuur. De auto botste tegen een hek en de bandieten namen de vlucht. Het geld poogden zij in een tuintje te verstoppen, doch het werd weldra te ruggevonden. Thans stond de man terecht, die de over valauto zou hebben bestuurd. Hij ontken de hardnekkig. Noch met een overval, noch met een inbraak had hij iets te ma ken. Uit getuigenverklaringen bleek, dat hij vroeger bij Verschure had gewerkt. Commissaris A. van IJsendijk had een onderzoek ingesteld naar een handpalm- afdruk, welke gevonden was op een ra diator van de verwarming. Deze afdruk kwam aldus de deskundige volko men overeen met den afdruk van verd.'s hand. Vervolgens hoorde de rechtbank de ge tuigen in de overvalzaak. Een handelaar in gebruikte auto's ver klaarde, dat verd. eenigen tijd voor het misdrijf werd gepleegd, in gezelschap van een anderen man in zijn zaak was ge weest. Hij had daar een oude Chevrolet voor 25 gekocht. Met die auto is later de overval gepleegd. Verd.: Geen sprake van. Ik heb nooit een auto gekocht. Bovendien ben ik een I goede chauffeur en ik zou zeer zeker niet tegen een hek zijn gereden.... Getuige houdt vol, dat verd. bij den koop van de auto aanwezig was geweest. President: Wie stuurde er, toen de wa gen wegreed? Getuige: Ik geloof dat verd. stuurde. Maar 't ging heel slecht; ik dacht dat ze een ongeluk zouden krijgen. De kantoorbediende B. komt dan voor 't hekje en geeft een beschrijving van het gebeurde. Pres.: En was deze verdachte de chauf feur? Getuige: Dat kan ik onmogelijk zeggen. Hij had z'n gezicht afgewend, droeg een bril en had een alpinomuts op. Dan wordt N. gehoord. Hij is een van de beide mannen, die wegens den overval is veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. „Ik heb niet veel zin, om te verklaren. Ik was zelf verdachte in deze zaak. Ik voel er niets voor om een vriend in de gevangenis te helpen". President: U moet een verklaring afleg gen, u bent geen verdachte meer, want u ondergaat uw straf al.... Getuige. Ik ben een gestrafte verdach te, maar een eed leg ik niet af. De president vermaant hem nog eens: Denk er aan, de officier kan je gijzelen.. Tenslotte legt hij een verklaring af, dat hij de waarheid zal spreken. Hij vertelt dan uitvoerig, hoe het plan door hem, zijn vriend en verd. in elkaar is gezet. Samen met verd. heeft hij een oude auto gekocht. Enkele dagen later was het plan uitgevoerd Verd had gechauffeerd. Verd: 't Zijn allemaal leugens, ik ben er niet bij geweest. Vervolgens komt de tweede dader van den overval voor het getuigenhekje. Ook hij ondergaat thans zijn straf. Hij is niet erg positief in zijn verklaringen. Hij twij felt en weet niet zeker of deze verdachte er bij is geweest, 't Was alles erg vaag, ,de afspraken liepen van November tot Ja nuari. Toen ik op dien ochtend op de afge sproken plaats kwam, stond onze auto er al. Er zaten twee mannen in en ik denk, dat Frans (verd.) aan het stuur zat. Ik weet werkelijk niet, of 't Frans wel was. Officier: Herkende u zijn stem niet? Getuige: We hebben bijna niet gepraat, 't ging alles zoo gauw. President: En herkende u N. (den vori- gen getuige) niet aan zijn roode haar? Getuige: Ja. dat is in orde. Hem kende ik direct. Maar niet aan zijn haar, want dat had hij met schoensmeer zwart ge maakt. Mr. Kokosky: En die „Freek", was die er niet bij? Neen, ik geloof aldus getuige dat hij op den weg liep en een signaal gaf, dat de geldauto er aan kwam. Mr. Kokosky. Was „Freek" er bij, ja of neen? Getuige denkt lang en diep na en komt tenslotte tot de conclusie dat zijn ant woord ontkennend moet luiden. Mr. Kokosky: Dus u komt weer op uw verklaring terug? Getuige: Ja, er moet „iemand" op den weg hebben gestaan om te waarschuwen. Getuige verklaart nog, dat de revolvers van „Freek" waren. Getuige had ze hem zelf gegeven en later had hij er 'weer een teruggekregen. Maar hij had nooit de be doeling gehad om te schieten. De behandeling van de zaak wordt dan voor onbepaalden tijd geschorst, omdat een der getuigen niet is verschenen. KOOPT BIJ HEN, DIE IN U W DAGBLAD ADVERTEEREN DE NIEUWE VOORRANGSBORDEN. Twee nieuwe „silhouetten" in ons verke^rsbordenstelsel. Nu het begrip „voorrangs- weg" zijn intrede in onze ver- keers-wetgeving heeft gedaan en de practische uitvoering voor de deur staat, vormt de wijze waarop de aanduiding ervan zal geschieden een punt van groot belang voor den weggebruiker. Immers valt niet te ontken nen, dat het verkeer zich even zal moeten gewennen aan de nieuwe situatie, niettegen staande dat het reeds bij velen een zeer juiste gewoonte is geworden om, wanneer men vanaf een zijweg een hoofd verkeersweg nadert, aan het verkeer uit beide richtingen daarop den voorrang te ver- leenen, ook al is men daartoe wettelijk nog niet verplicht. Het blijft evenwel uiter aard noodzakelijk de aandui ding van den voorrang zoo duidelijk mo gelijk te maken en daarom acht de A.N. W.B. het toe te juichen, dat de borden, gebruikt voor Je aanduiding, dat men een voorrangsweg nadert, en aangevende, dat men zichzelf op een voorrangsweg bevinoc, beide reeds door hun vorm direct als zoodanig te herkennen zijn. Het op de internationale overeenkomst van Genève berustende grondstelsel van van Nederlandsche verkeersbordensysteem, waarbij uit den vorm van het bord de hoofdbeteekenis is af te leiden, is daar door met twee -nieuwe „silhouetten" ver rijkt. In totaal bevat dit dus thans de vol gende vijf grondvormen. Een rond bord wordt gebruikt ter aan duiding van een absoluut verbod of ge bod, dus b.v. een parkeerverbod of een gebod om een bepaald rijwielpad te berij den. Voor het aangeven van aanduidingen, welke men desgewenscht kan opvolgen, dus b.v. richtingaanduidingen, wordt ge bruik gemaakt van rechthoekige borden. Een driehoekig bord met de punt naar boven duidt op een gevaar, hetwelk den weggebruiker dreigt: een wegkruising, een scherpe bocht, of anderszins. Het driehoekige bord met de punt naar beneden duidt aan, dat men een sa menkomst met een voorrangsweg nadert, terwijl tenslotte een op de punt geplaatst vierkant bord aangeeft, dat men zich op een voorrangsweg bevindt. Volledigheidshalve zij hierbij gememo reerd, dat dit laatste eveneens aangegeven wordt door oranje-koppen op de hectome- terpalen. DE POTVISSCHEN TE ROTTERDAM. In een bijeenkomst In „Atlanta" te Rot terdam heeft prof. dr. H. Boscbma, direc teur van het rijksmuseum van natuurlijke historie te Leiden, het een en ander ver teld over de in Zeeland aangespoelde pot- visschen. Men vermoedt, aldus spr. dat, toen het water zakte, de beide exemplaren op de zandbank, door eigen gewicht tegen de zandplaat zijn gedrukt en toen niet meer in staat zijn geweest adem te halen. Prof. Boscbma sprak zijn dank uit jegens allen, vooral tot de heeren de Kroes en de autoriteiten in Zeeland, voor de medewer king, welke zij hadden verleend. Spr. uitte zijn voldoening, dat men in Rotterdam een terrein had gekregen, dat zich zoo uitste kend leende tot de ontleding van de pot- visschen en het wetenschappelijke onder zoek. Ten onrechte klaagde imen over den geur, welke de dieren verspreiden, want de bezienswaardigheid van deze exemplaren, welke men hoogstwaarschijnlijk nooit meer zou kunnen aanschouwen, woog ruim schoots daar tegen op. Spr. zeide nog, dat er hier te lande geen juridische regeling is met betrekking tot het vinden van deze soort dieren, welke niet onder strandvonderij gerekend kunnen worden, omdat er geen eigenaar is geweest, zooals voor strandvonderij geldt. Men heeft hier het recht van den vinder zonder meer toegepast en men kon zich dus alleen door middel van koop in het bezit stellen van de dieren, welke voor de Nederlandsche musea een aanwinst van onschatbare waarde zijn. Men zal het werk zoo snel mogelijk be ëindigen en dezer dagen zal men ook reeds met het afspekken van het tweede exem plaar beginnen. Er bestaat Zaterdag, Zondag en Maandag nog gelegenheid voor het publiek om de dieren in oogenschouw te nemen. LETTEREN EN KUNST Tentoonstelling Goudsche glas schilderkunst. Er bestaan plannen om in de komende zomermaanden te dezer stede een tentoon stelling te houden van „de Goudsche Gla zen". Nu de restauratie van de ramen in de St. Janskerk voltooid is, is uit ver schillende daarvoor in aanmerking ko mende organisaties een comité gevormd, ten einde een tentoonstelling in te rich ten van datgene, wat betrekking heeft op de vermaarde Goudsche glazen, zoowel uit een oogpunt van de historie der ra men en de kunst der beroemde zeven tiende eeuwsche glasschilders, als van de restauratie, zooals ir. J, Schouten te Delft die in 30 jaar tot stand gebracht heeft, en van de literatuur, welke daarover is ver schenen. Met medewerking van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente zal de expositie ge houden worden op de daarvoor meest aan gewezen plaats, in de St. Janskerk, die om zijn beroemde glazen van de meesters der glasschilderkunst een museum van deze kunst kan worden genoemd. Het voor deze tentoonstelling gevormd comité bestaat uit de heeren mr. A. A. J, Rijksen, voorzitter, C. van Krimpen, vice- voorzitter, mej. A. Verwaal, secretaresse, H. Harms, penningmeester, D. A. Goede- waagen, H. de Groot, C. H. Hagedorn, J. G. C. Kamphuisen. P. D. Muylwijk, G. J. J. Pot, A. R. v. d. Putte, dr. mr. J. Smit, F. Tieter, G. F. W. van de Velde, mevr. de Vooysde Lange en dr. K. Zimmerman. VAN M'N BOEKENTAFEL Grote verwachtingen. Toneel spel door J. J. C. Böcling, Bij den Delftschen drukker W. J. van Breemen heeft de heer J. J. C. Böckling uit Alphen a. d. Rijn een tooneelspel doen verschijnen, dat een bewerking is van den bekenden roman van Charles Dickens „Great Expectations". De werken van Dic kens kenmerken zich alle door een genoeg lijken verteltrant, die voor onze moderne gehaastheid wel eens wat te uitvoerig is. De heer Böckling, heeft het genoeglijke van Dickens behouden in zijn tooneelspel, zon der diens breedsprak°righeid over te nemen Voor breedsprakèrigheid leent zich trou wens een tooneelstuk niet. De hoofdmomenten van het verhaal zyn in het spel verwerkt en wel zoodanig, dat er actie genoeg in gelegd is, om van dit spel een succesnummer te maken voor ieder tooneelgezelschap en speciaal voor het dilettanten-tooneel. De hoofdfiguren zijn goed opgezet, de situaties behoorlijk uitgewerkt en er is variatie in de toonee- len, alle eigenschappen welke het spel een succesvolle opvoering verzekeren.. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Janna, d. van A. Kouwen- hoven en J. Hoogeveen Geertruida Jo hanna, d. van J. Wesseling en T. van Dijk Cornelis, z. van D. Hoogendoorn en J. Bekebrede Matthijs, z. van D. Kwaker- naak en N. van Zwieten Johan Karei, z. van C. van Wijk en E. M. Bekker Ni- colaas, z. van J. A. van der Woensel en E. Kok. Gehuwd: C. van den Ent 24 j. en J. Mulder 25 j. T. Demoet 28 j. en J. Mon- tagne 27 j. J. de Jager 31 j. en A. Kraan 30 j. Overleden: Maria van Ballegooijen 5 mnd. W. A. L. Varossieau 83 j„ wedr. van J. C. de Lamaar J. van Eijk 42 j„ echtgen. van H. Berman C. Nasveld 62 j„ echtgenoote van J. de Jong G. Blom 78 j„ echtgenoot van C. Ende (overleden te Leiden). Gevestigd: Dirk Windhorst en gezin van Boskoop Gerritje van Spijkeren van Haarlemmermeer Johanna A. van Zun- detr van Leiden Antje G. Roos van Woubrugge Adriana M. Rodenburg van Waddinxveen Lucy M. Papendrecht (echtgen. van A. den Duik)'van Voorhout Gezina G. Leferink van Amersfoort Johanna A. van Rooijen van Voorschoten Leonardus A. Leliveld van Haastrecht Cornelia P. Roos (echtgen. van G. Buis) van Weesp Cornelia van Gelder van Velsen Jan Joh. Verseput van Texel. Vertrokken: Cornelis van der Bijl naar Amsterdam Dirk Piet naar Haar lemmermeer Jan Nagtegaal en gezin naar 's Gravenhage Grietje Timmer naar Bergambacht Adreas A. A. Nou- wens naar Rotterdam Alida van Vliet naar Zoutelande Dirk Haasdijk en echtgen. naar Lexmond Johannes J. van Leeuwen naar Hillegom Petrus M. Wort- man naar Utrecht Hendrik Visser naar Rotterdam Hendrik van Leeuwen en echtgen. naar Hazerswoude Lambert us W. v. d. SJuys en gezin naar Maarssen Alida C. Zirkzee naar 's-Gravenhage Hendrik J. v. <L Louw en gezin naar Bo degraven. NIEUWKOOP. O ve r 1 e d e n: E. Hegeman 69 j., wed. van H. Klerks. LEIDERDORP. Geboren: Johan, z. v. J. J. Glasbergen en W. Boerhof. Willem, z. v. A. C. v. d. Wijngaarden en A. Ch. Lagerweij. Gehuwd: B. B. Lindenburg en D. Theunissen. Overleden: Margje Verdoes, oud 5 maanden. ZOETERWOUDE. Hanze. Woensdagavond hield de R. K. MiddenslandiS'Vereeniging de jaarvergade ring. De voorzitter, de neer Joh. Vlasveld, sprak een openingswoord, waarna de secre taris het jaarverslag uitbracht. Het leden tal kon zich handhaven. Het financieel overzicht gaf een batig saldo van 21.29 v.j. 2.22. Tot lid van de controle-commissie werd bij stemming ge kozen de heer L. van Cromvoirt. De begroo ting voor 1937 wordt vastgesteld op 439.29. .Nu volgen de verslagen van de afdee- linge-n. Santos had opgebracht 75,95. Bij de dankbetuiging aan den heer van Benne- kom vertrouwt de voorzitter op groote voor uitgang van deze instelling. Hiertoe zal een bijzondere actie op touw gezet worden. Het Retraitefonds ging niet voor- en ook niet achteruit. De kas is 148.91. De Onder linge Ziekteverzekering heeft thans een re serve van 356.66. Er zyn 15 leden. Ook hier wordt op toetreding aangedrongen. Twee aandeelen van het vaandelfonds worden uitgeloot. Aan de orde komt het bestuursvoorstel: De secretaris zal in het geval een lid over lijdt hiervan terstond per rouwcirculaire kennis geven aan de leden met verzoek den Uitvaartdienst en begrafenis bij te wonen. De leden zullen zich naar het kerkhof ach ter de familie scharen, voorafgegaan door het omfloerste vaandel. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen en daarna uitgebreid met de bepaling, dat in de eigen parochiekerk een H. Mis zaL gelezen worden en dat reeds bij de aankomst van de begrafenisstoet bij de kerk de Hanze met het omfloerste vaan del een opwachting zal maken. De overige regeling wordt aan het bestuur opgedragen. Het wederzijdsch verplicht lidmaatschap zal in den vervolge worden doorgevoerd. De begrooting is daar nu ook op ingesteld. De bespreking over al of niet deelname aan de Mica of het organiseeren van een plaatselijke actie wordt aangehouden. Tot lid van de vaandelgroep wordit de heer Arn. van Leeuwen aangenomen. Voor de te organiseeren Passie-avond zal een subsidie van 5.gegeven worden. De voorzitter doet nu mededeeling van den uitslag der verkiezing. Bij enkele can- didaatstelling worden de heeren Chr. B. A. Deckers, Ph. van Benten en Chr. M. v. <L Meer herkozen. Bij de rond-vraag wordt gewezen op de tekortkomingen in de organisatie, met name de kernvorming en de mislukking van het wimterprogram. De voorzitter geeft toe, dat na de te groote zorgen van de Mica veel is mislukt. Maar het bestuur heeft be sloten alles te zullen herstellen. Ook wordt het denkbeeld geopperd met een reiswagen een tocht door Nederland te gaan maken. Hierna sluiting. ZOETERWOUDE (DORP). Kruisvaart. Zaterdagavond 7.30—9 uur cohort-bijeenkomst. Alle kruisvaar ders worden dringend verzocht te komen en wel zooveel mogelijk in uniform. Dan zullen ook uitgereikt worden de prijzen van de dam- en jascompetitie. Zondag on middellijk na de Hoogmis, dus ongeveer half twaalf tot half een repetitie zang voor den Passie-avond. Alle zangers wor den dringend verzocht dan op tijd te ko men, want de leider van het zangclubje heeft geen andere tijd beschikbaar en de tijd van voorbereiding is kort. Zondag middag 46 uur repetitie passiespel. Ge durende diezelfde tijd ook spelen op het schoolplein of bij leelijk weer in de bo venzaal. Denk er aan de boeken van de bibliotheek terug te brengen. Het spaar systeem verandert. Voortaan krijgt iedere spaarder een spaarpot in het Patronaat. Deze spaarpot wordt eens per maand ge ledigd en het bedrag op zijn eigen boekje van de Boerenleenbank ZEVENHOVEN. Propagandaclub. Alhier is op initiatief van de afd. Zevenhoven van de R.K. Staats partij opgericht een propagandaclub; deze bestaat uit de heeren L. J. Bos, H. C. de Groot Lz„ J. Lauwers en P. v. d. Hulst en 2 bestuursleden van de R.K. Staatspar tij. Wij wenschen deze club veel succes toe. „Hemel, daar gaat de Sirene van de politie, we moeten maken, dat we weg komen. „O, neen, ik heb nu nog tyd genoeg.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11