Ontwerp van een nieuwe Landbou w-uitvoer wet. 28ste Jaargang DINSDAG 2 MAART 1937 No. 8662 S)e £eid4eli£(Bou^ci/iit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OE 480NNFMENTSPRIJS bedraagt bij vooruit* et-'ing: Voos Lftud^n l> ceut pej «veels J 2.aU pei «.wartaal Bij onze Agenten 20 cent pel veek i 2.60 pei kwartaal Franco pei post 1 2.95 pet kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS FEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES fan ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Pedanterie! In de vergadering van den Partijraad der R.K, Staatspartij j.L Zaterdag heeft de voorzitter mr. Goseling eerst willen afreke nen met hen, die de R.K. Staatspartij be lustheid op de regeermacht toedichten. „De strijd", zoo zeide hij, „gaat niet om de regeermacht, maar om de goede beginse len, die, onder welk bewind ook, in het parlement moeten verkondigd en beleden worden". „Maar" zoo vervolgde hij „indien onder bepaalde omstandigheden het lei dende deelnemen in die regeermacht naar redelijk inzicht het beste middel zai blijken om die beginselen tot gelding te brengen, zullen wij ons aan die zware verantwoor delijkheid, waarop niemand belust kan zijn, niet onttrekken. „Wij zijn bereid èn in staat het Ne- derlandsche volk in dit opzicht naar zijn echt Nederlandsche aard te dienen. Daarin staan wij bij niemand achter". Bij niemand achter. Waar haalt de voorzitter der R.K. Staats partij die pretentie vandaan? Wat een ge mis aan zelfkennis! De „Nieuwe Rott Crt." ziet de werke* lijkheid klaarder in. Dit liberale dagblad schreef gisteravond in een hoofdartikel: Mr. Goseling kan een zeer bekwaam advocaat zijn, wat men reeds op grond van zijn politieke vindingrijkheid zou veronderstellen, terwijl men hem én zijn partij toch een minimum van staat kundig credict kan geven. De voorzitter der R.K. Staatspartij mo ge zich namens zijn partij in principe be reid verklaren, om deel te nemen aan een regeering, directe verantwoordelijkheid mede te dragen in het uitoefenen van de regeermacht wat hebt je eraan, als je die R.K. Staatspartij niet kan geven „een minimum van staatkundig crediet"! Aldus de „Nieuwe Rott. Crt." hierop komt de beschouwing van het blad neer. En dan wordt, in hetzelfde artikel door het blad kwalijk genomen, dat men de liberale partij „pedanterie" verwijt. 't Is het toppunt van pedanterie, terwijl men zoo pedant is, te schrijven, zooals wij hier citeeren, van anderen te verlangen, dat ze er niet over denken om pedanterie te verwijten! De wereld in vogelvlucht Het zijn verheugende berichten, welke in de laatste weken van het Vaticaan ko men en spreken van de toenemende voor uitgang in den gezondheidstoestand van den H. Vader. Dank zij zijn groote geest kracht heeft de Paus de kwaal \veten te rug te dringen. Daarmede is echter niet gezegd dat de ziekte tot het verleden be hoort. De H. Vader lijdt nog immer aan de zelfde kwalen, die overigens met Zijn hoo- gen leeftijd samenhangen. Tachtig jaar, zegt een Italiaansch spréekwoord, is een leeftijd, die op zich zelf al een ziekte is. De kwaal van den Paus is een ouder domskwaal, welke zich wel laat terug dringen, maar niet laat overwinnen. Oostenrijk, dat den Matsten tijd nogal eens gecoquetteerd heeft met de gedachte aan een henstel der Habsburgers op den troon, heeft thans van Italië een koude douche gekregen. In een artikel in de „Giornale d'Italia", de spreektrompet van Mussolini, wordt elke restauratoie der Habsburgers in Oostenrijk afgewezen. Dit stelling nemen tegen de Habsburgers heeft natuurlijk in Duitschlan-l evenredige geest drift gewekt. Duitschland houdt niet van een monarchie zoo vlak in de buurt. Dat maakt vooreerst het gemoed van den Oos tenrijker minder ontvankelijk voor het na- tionaal-socialisme en wekt in de hoofden der oudere Duitschers maar herinneringen aan den ouden glorievollen keizertijd. Vandaar dat Duitschland Italië erg dank baar is voor deze afwijzende houding. In Polen is ook een nieuwe bewgimg in opkomst, ril. van kolonel Koe, die een par tij wil stichten van nationale unie. Deze partij is gebaseerd op het leiders-beginsel De strijd tegen den Gods dienst in Duitschland WAARSCHUWING DER KERKELIJKE OVERHEID. De Minister van Binnenlandsche Zaken te Berlijn heeft onlangs een verordening uitgevaardigd, dat in officieele stukken, oorkonden enz. de godsdienstige gezindte waartoe de staatsburgers behooren volgens drie categoriën ingedeeld moet worden. Deze classificatie is thans oorzaak gewor den van een onbeschrijflijke begripsver warring. In verschillende bisdommen hebben de kerkelijke autoriteiten zich genoodzaakt ge zien om de geloovigen er op te wijzen, dat onder „godgeloovigen" is den zin der nieu we officieele classificatie niet verstaan moeten worden, die volksgen ooten, die in God gelooven, omdat ze tot een christelijk kerkgenootschap behooren. Onder godge- loovige volksgenooten verstaat men juist diegenen, die het Christendom verlooche nen en verwerpen, ja die in 't geheel tot geen kerkgenootschap behooren". Onwe tende en goedgeloovige katholieken die te genover de autoriteiten zouden verklaren, dat zij „godgeloovig" zijn, worden officieel beschouwd als zijnde uit de Kerk getre den. Derhalve is het aan alle katholieken ten strengste verboden zich in officieele stukken of lijsten als „godgeloovig" te la ten registreeren. „Want in officieele stuk ken en lijsten worden diegenen als godge loovig bestempeld, die den Eenen God in Drie Personen, Jezus Christus den Verlos ser en het waarachtige Christendom ver loochenen". Daarom zou bet een uiterlijke afval des geloofs zijn wanneer een katholiek tegen over den staat zou verklaren dat hij „god geloovig" is. Katholieken moéten zich in officieele stukken als „katholiek" laten registreeren. Wie aan God gelooft kan zich niet meer als godgeloovig beschouwen! De moderne heidenen zijn God-geloovig! De begripsverwarring in het Derde Rijk is wel onbeschrijflijk. DE STRIJD OM DE BIJZONDERE SCHOOL IN HET DERDE RIJK. Daar de bekende verklaring van de Duitsche Bisschopsconferentie van Fulda betreffende de Bijzondere School, waarin een beroep gedaan werd op het geweten der ouders, in verschillende plaatsen niet kon worden voorgelezen, hebben de Bis schoppen een nieuwe verordening uitge vaardigd, waarin uitdrukkelijk wordt ver langd, dat bedoeld herderlijk schrijven als nog vanaf den kansel zal worden voorge lezen. MISSIONARISSEN IN HANDEN DER BANDIETEN Volgens te Rome ontvangen berichten hebben de communisten in China Yenanfoe bezet; in het noordelijk gedeelte van het Apostolisch Vicariaat bevinden zich nog vier missionarissen, doch deze zullen wel genoodzaakt zijn om zich in veiligheid te stellen. Men acht het vrijwel zeker, dat Pater Pegoraro en Broeder Pascal, die in han den der Chineesche bandieten gevallen zijn bij de bezetting van de Melaatschen- kolonie van Mosimien, aan de grens van Thibet, zich ook te Yenanfoe bevinden; de christenen der stad hebben in ieder geval twee missionarissen gezien, doch zij moch ten hen niet naderen noch spreken. Vereenvoudiging van hït systeem van uitvoer- contró'e op land- en tuinbouwproducten. Dit nummer bestaat uit drie bladen. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Een der inzittenden ernstig gewond. Ten gevolge van slippen, sloeg op de Maaldrift een auto, bestuurd door D. uit den Haag, over den kop en kwam in een sloot terécht. Behalve D. zaten in de auto nog S. en E., heiden eveneens uit den Haag. Laatstgenoemde bekwam een lin kerbeenbreuk en diverse andere verwon dingen. De anderen bleven ongedeerd. Na eerste hulpverleening door dr. Hubbeling is van E. per ziekenauto overgebracht naar het Kath. ziekenhuis aan het Westeinde in den Haag. De totaal vernielde auto is opgesleept. en wil alle Polen vereenigen in een groote partij, waarvan maarschalk Smidz Ryglé de leider moet worden. Wij zullen de ont wikkeling van deze nieuwe koens in Po len met belangstelling volgen. Strengere regeling ten aanzien van de keuring van verschillende artikelen. Ingediend is een wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen nopens Het waarborgen van bepaalde eigenschappen en hoedanig heden, van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt en j zuivelbedrijf. (Landbouwuitvoerwet 1937). Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Sedert de Land bouwuitvoerwet 1929 in werking is getre den (1 Februari 1930), heeft de regeering bevoegdheid, maatregelen in het leven te roepen tot het waarborgen van bepaalde eigenschappen of hoedanigheden van uit gevoerde voortbrengselen van het land bouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbe drijf. Die wet is tot nu toe ten aanzien van tal van producten toegepast. De organen voor de uitvoering zyn: de botercontrole-stations, de kaascontrole-sta tions, de melkproductencontrole-stations, de vereeniging Nederlandsche baconcontro- le, het uitvoercontrole-bureau, de rijks voorlichtingsdienst vóór de pluimveeteelt, het Nederlandsch eièrcxrntrole-bureau, de Nederlandsche algeineene keuringsdienst en de plantenziektenkundigen dienst. Bepalingen van gelijke orde komen nu eens in de wet, dart weer in algemeene maatregelen van oestuur, Kon. besluiten of ministerieele beschikkingen voor. Het thans ingediende wetsontwerp beoogt de geheele regeling van de uitvoercontfole op land- en tuinbouwproducten naar een eenvoudiger en overzichtelijker plan op te stellen, met behoud van al wat in de prac- tijk doeltreffend is gebleken, waaronder samenwerking tusschen het vereenigings wezen van de belanghebbenden en de re geering op den voorgrond blijft staan. Hier bij is de volgende hoofdlijn in acht geno men: De werking van het voor gesteld systeem. De wetgever wijst de producenten aan, voor welke regelen betreffende kwaliteits controle bij uitvoer zullen gelden alsmede welke straffen gesteld zijn op overtreding van die regelen en welke ambtenaren die overtredingen zullen opsporen. Een algemeene maatregel van bestuur zal verder vaststellen de algemeene voor waarden, waaraan de organisaties moeten voldoen, die de merken, enz. zullen ver strekken, de algemeene rechten en plich ten der leden en andere algemeene voor schriften zooals het beroep en het kosten verhaal. In denzelfden algemeenen maatregel van bestuur, waarin of krachtens welke de eischen zullen worden gesteld, waaraan een in artikel 2 genoemd voortbrengsel zal moeten voldoen (uitvoercontrolebesluit), zal ook de organisatie worden aangewezen, aan welke de uitvoering van de kwaliteits controle op dat voortbrengsel zal worden toevertrouwd. De minister van landbouw en visscherij zal ten slotte de merken, teekenen en be wijsstukken enz. vaststellen en het rijks- toezicht op de vereenigingen regelen. Het is de bedoeling, indien naar deze richtsnoeren de wet is tot stand gekomen, de bestaande organisaties, die medewerken en de bestaande werkwijzen, die doelmatig zijn gebleken, zakelijk op den ouden voet te handhaven in het nieuwe bestel en over toepassing der in deze wet gegeven be voegdheden ten aanzien van in artikel 2 genoemde producten, welke nog niet onder de werking van de Landbouwuitvoerwet 1929 vielen, met de representatieve organi saties te voeren overeenstemming te doen verkrijgen. Hetzelfde zal geschieden terza ke van alles, wat ten gevolge van deze wetswijziging eenige verandering zal be hoeven. Dat eventueele wijzigingen in reeds vi geer ende regelingen betreft, diene het vol gende: Veranderingen, die in de be staande regeling worden aan gebracht. 1. Voor boter en kaas zal de aanvuuing bestaan in meer stringente eischen betref fende het product en zijn verzorging. Thans geldt enkel de eisch. dat zij voorzien moe ten zijn van het rijksmerk. Dit biedt ech ter geen waaarborg voor goede kwaliteit, doch slechts voor echtheid en onver- valsohtheid. Slechts door invoering van keuringen op wettelijke grondslag kan die waarborg ver kregen worden. Voor den goeden naam van deze producten en om de gunstige uit komsten, die onze mededingers op de we reldmarkt reeds met verplichte keuring op kwaliteit en verzorging bereikt hebben, moet de bestaande toestand niet langer be stendigd blijven, maar dient op den weg van de verbetering te worden voortgeschre den. Hierbij stelt de minister zich voor met belanghebbenden te overleggen en tot over eenstemming te komen omtrent een toe passing van de wet, die met de eischen van de practijk der bewerking en verhande ling ten nauwste rekening zal houden. Van al wat reeds op dit gebied bestaat, zal zoo veel mogelijk, profijt getrokken worden ten einde de practijk met den geringst mo gelijken last tot het grootst mogelijke voor deel te leiden. 2. In de practijk is ook gebleken, dat de regeling voor den uitvoer van pootaardap- pelen niet volledig tot de gewenschte re sultaten voert, doordat niet alle aardappel- uitvoer onder wettelijke controle staat. Telkens blijkt, dat vrije uitvoer van an dere dan pootaardappelen te veel gelegen heden openlaat om de bedoeling van de regeling te ontgaan en dat hierdoor de goede naam van ons uitnemende potersma teriaal in het buitenland schade lijdt en rechtmatige belangen van bona fide telers en exporteurs in het gedrang komen. De vrees, die bij de invoering van de geldende regeling bestond voor moeilijkhe den voor den export van consumptie-aard appelen is bij nader inzien van den toe stand door belanghebbenden zoozeer ver minderd èn de verwachting, dat keuring van deze zélfs voordeelen zal opleveren voor den handel zoozeer toegenomen, dat de minister over de bezwaren, die ontegen zeggelijk aan de uitbreiding van de keu ring verbonden zijn, thans meent te moe ten heenstappen en hier algemeen ver plichting te moeten maken. Ook hier zal intusschen, gelijk reeds her haaldelijk verzekerd werd, slechts zoodani ge regeling zijn goedkeuring vinden, die met alle rechmatige verlangens van betrok kenen ten volle rekening houdt en tegen strijdige belangen zooveel doenlijk ver zoent. De verplichte keuring van voor onzen uitvoer van beteekenis zijnde groenten- en fruitsoorten werd reeds langen tijd in de betrokken kringen van teelt en handel, zoowel ter voorkoming van onbehoorlijke handeispractijken, die onze gevestigde ver bindingen in gevaar brengen, als tot be houd en uitbreiding van afzetgebied, nood zakelijk geacht. Het overleg met belanghebbenden heeft dan ook reeds voor enkele tuinbouwpro ducten tot onmiddellijke toepassing er van gevoerd. Deze is neergelegd in den alge meenen maatregel van bestuur van 16 Sep tember 1936. Volgens artikel 9 der Land bouwuitvoerwet 1929 moet deze algemee ne maatregel van bestuur worden ver vangen door een wet. Daar evenwel het thans ingediende wets ontwerp alle gelegenheid biedt, van ge dachten te wisselen en te oordeelen over het beginsel van uitvoercontrole op tuin bouwproducten, alsmede over de belicha ming daarvan in het Tuinbouwuitvoerbe- sluit, is de minister voornemens er van af te zien alsnog de indiening van een ont werp-tuinbouwuit voer wet te bevorderen. Op dezelfde gronden stelt hij zich voor geen uitvoering te geven aan art. 9 der Landbouwuitvoerwet 1929 betreffende de in den algemeenen maatregel van bestuur van 14 Januari 1937 vervatte regeling ten aanzien van den uitvoer van tulpenbloe men naar Brittannië, Noord-Ierland en den Ierschen Vrijstaat. Ook ten aanzien van deze uitvoercontroleéwordt in beginsel be slist in art. 2 van dit ontwerp van wet. Telkens wanneer en niet eerder dan na dat- het vereischte voorbereidende overleg met belanghebbenden geschied is en de noodige overeenstemming omtrent de te stellen eischen bereikt is zullen achtereen volgens voor de andere tuinbouwproduc ten genoemd in art. 2 van het ontwerp bij algemeenen maatregel van bestuur gelijk soortige regelingen worden getroffen. Volgens art. 31 kan deze wet worden aangehaald onder den titel Landbouwuit- 1 voerwet 1937. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nieuwe koers in Polen (2de blad). Een nieuwe propaganda-golf in Duitsch land voor koloniën (2de blad), Besluiten van den gr ooten fascistischen raad (2e blad). BINNENLAND. Een nieuwe wettelijke regeling inzake den uitvoer van land- en tuinbouwproduc ten voorgesteld. (1ste blad). Het overstroomingsgebied van den IJsel t DE AANSLAG TE JASSY. BOEKAREST, 2 Maart. (A.N.P.) In verband met den aanslag, gisteravond ge pleegd op den rector-magnificus der uni versiteit te Jassy, heeft de politie het te huis der studenten, die lid zijn van de IJzeren Garde, omsingeld. Nadat de studenten eenige uren tegen stand hadden geboden, drongen de agen ten het tehuis binnen en verrichtten zij ongeveer 50 arrestaties. Volgens de politie zouden de daders zich onder de arrestan ten bevinden. De rector, wiens toestand nog altijd ernstig is, is een invloedrijk lid van de Nationale Boerenpartij. Men gelooft, dat de leiders dezer partij de bescherming der „boerenwachten" willen inroepen. STAKENDE MIJNWERKERS BLIJVEN BENEDEN. NEW YORK, Maart. (A.N.P.) Te Uniontown in Pennsylvanië zijn 350 mijn werkers in staking gegaan; zij weigeren aan de oppervlakte te komen. Familiele den der stakers hebben de mijn bezet, ontzeggen werkwilligen den toegang en verschaffen den stakers levensmiddelen en dekens. Te Detroit is in een tweede magazijn van Woolworth een staking met over elk ander geslagen armen uitgebroken. De vakvereeniging heeft de bedreiging geuit, dat het werk in alle 2000 winkels van Woolworth zal worden neergelegd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1