UIT DE OMGEVING MAANDAG 1 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT CERDE BLAD - PAG. 12 NEDERLANDER IN DUITSCHLAND OM HET LEVEN GEKOMEN Door de familie A. van der Wal te Rot tum bij Heerenveen is bericht ontvangen, dat hun 19-jarige zoon Jan te Hesvingsen in Duitschland, waar hy als melkknecht werkzaam was, door den stroom van een electrische hoogspanningskabel is getrof fen en op slag gedood. De jongeman was eerst sedert vijf weken in Duitschland werkzaam. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Vrouw loopt brandwonden op. Tijdens het vrij hevige onweer, dat, ge paard met zwaren regenval, Zaterdag avond ten Zuiden van Utrecht woedde, is de bliksem ingeslagen in het woonhuis staande nabij het gemaal in de buurt van „De Heemstede" onder de gemeente Vrees wijk. De bliksem sloeg alle ruiten van de wo ning stuk en richtte ook binnenshuis scha de aan. De vrouw des huizes liep door den bliksem vrij ernstige brandwonden aan het gelaat op en moest zich onder genees kundige behandeling stellen. BRAND TE OUDE-PEKELA. Zaterdagavond is door onbekende oor zaak brand ontstaan in de dubbele wo ning van de wed. Koerts te Oude Pekela. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners P. Sijf cn de wed. Koerts niets van de inboedels konden redden. Het huis brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. BRANDSTICHTING TE BATHMEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks twee uur ontstond onder ver dachte omstandigheden brand in een dub bel woonhuis in de kom van het dorp Bathmen. Het perceel brandde geheel uit. Het eene gedeelte werd bewoond door den onge- huwden, ongeveer vijf tig jarigen eigenaar J. Didderink, die daar samen woont met den eveneens ongehuwden S. van der Werf. In de andere helft woonde de wed. Beekhof. De woningen met inboedel waren verze kerd. Als verdacht van brandstichting werden de beide mannelijke bewoners van het perceel door den gemeente-veldwachter van Bathmen en de marechaussee van De venter in verhoor genomen, v. d. W. heeft vrij spoedig bekend den brand te hebben aangestoken. Hij zal naar Zutphen op transport worden gesteld. Ook D. heeft ten slotte bekend. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat nog een derde persoon bij deze brandstichting is betrokken. INVAL IN EEN SPEELHOL TE GRONINGEN. VEERTIEN PERSONEN GEARRESTEERD De caféhouder ter beschikking van de justitie gesteld. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een politiemacht, bestaande uit ze ven majoors en agenten alsmede eenige le den der marechaussee, onder leiding van den inspecteur P. Blank, een inval gedaan in het café van den heer R. L. E. aan het Binnen Damsterdiep te Groningen, waar van reeds lang vermoed werd, dat er ge legenheid werd gegeven tot hazardspel. De politie had succes, bij den inval za ten veertien personen, ouderen zoowel als jongeren, om een groote tafel kaart te spe len. Allen werden gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Van den kastelein was het bekend, dat hij een belangrijk percentage van het bij het spel verloren geld kreeg en in zijn zak stak. Hij is in de marechaussee-kazerne opgesloten en zal heden ter beschikking van den Of ficier van Justitie worden gesteld. Het ver hoor der veertien spelers heeft den gehee- len nacht tot 's morgens zes uur geduurd. Tegen alle spelers werd proces-verbaal opgemaakt, waarna zij op vrije voeten wer den gesteld. Speelkaarten en fiches zijn in beslag genomen. DIEFSTAL EN BRAAK TE HAARLEM. Een buit van 1200.— gemaakt. Gisteren heeft in Haarlem een brutale insluiping plaats gehad, waarbij men op klaarlichten dag een buit van 1200. veroverde. Toen de familie Meerman, wonend Groote Houtstraat 171, in den namiddag thuiskwamen zij was van des morgens afwezig geweest kwam zij tot de ont dekking, dat de winkeldeur vermoedelijk met een valsche sleutel geopend was, want het slot was geforceerd. Kasten en laden waren doorzocht, waarvan de mees ten niet gesloten waren geweest. Uit een ongesloten kast was een geldkistje ge haald en opengebroken. Er bevonden zich slechts voor buitenstaanders waardelooze papieren in. In een portefeuille bevond zich echter een belangrijk bedrag aan bankpapier, in totaal voor ruim twaalf honderd gulden, dat de ongewenschte be zoekers hebben meegenomen. ONEERLIJKE KANTOORHOUDSTER TE SLOOTDORP. In verband met een door de inspectie der P.T.T. te Haarlem geconstateerde on regelmatigheid in het beheer van het post kantoor te Slootdorp in de Wieringermeer, is de kantoorhoudster mej. T. ontslagen en in hechtenis gesteld. Zoowel de dienst der P.T.T. als de politie stellen een uitge breid onderzoek in. HET HOOGE WATER DE BAAKSCHE OVERLAAT BIJ DEVENTER WERKT De Baaksche Overlaat bij Deventer is gisteren gaan werken. Het water steeg Za terdagnacht nog voortdurend, zoodat men gistermorgen alle pogingen in het werk stelde om te trachten het water van de Koerhuisbeek te houden. Dit gelukte echter niet en een groote put, welke men gegraven had bij de ega lisatie-werken van de Bergweide begon vol te lcopen. De opgeworpen bedijking aan de zijde van de Koerhuisbeek was toen niet meer te houden. Te halfelf achtte de directeur van Gemeentewerken, ir. L. van Gendt, die met veel arbeiders getracht had den djjk te versterken, het tijdstip gekomen om dezen dijk door te steken, meldt de Courant". Deze maatregel was noodig om den druk, die van de rivierzijde kwam, daar anders de overstrooming nog een ernstiger karak ter zou hebben aangenomen. Reeds onmiddellijk na het maken van een gat in den dijk, kwam het water met groote kracht m den diepen put binnen stroomen. Het gat, aanvankelijk een me ter breed, werd spoedig tot ongeveer 15 M. en later tot 100 M. verbreed. Gewel dige watermassa's spatten hoog op en drongen met enorme kracht den put bin nen. Stukken dijk spoelden weg en aan de overzijde, dus aan den kant van de stad, waar een hechte dijk is gemaakt voor de waterkeering van de landerijen, spoelden groote brokstukken mede in den woesten stroom. De rails, die men voor het zandvervoer aan deze zijde had ge legd, waren in een oogwenk verdwenen. In den put kookte en giste het en de Koerhuisbeek, die even te veren nog zeer rustig was, was in een woest stroomende oeek herschapen. Het waterverval in deze beek was niet minder dan 1.40 M. En nog steeds hield de woeste stroom aan. Het gevolg van de doorbaak was, dat de boerderij de .Hagen", liggende aan de Oostzijde van den weg naar Zutphen na bij de Koerhuisbeek, zich onmiddellijk ontlast zag van veel water, dat reeds rondom deze boerderij stond. Het zou ech ter slechts tijdelijk zijn, want zoodra de put volgeloopen was en de beek weer op rivierpeil was gekomen, had ook het wa ter daar ter plaatse zijn ouden stand inge nomen. Aan de andere zijde van de Koerhuis beek was door de kracht van het water een duiker defect geraakt en aan de stads- zijde kolkte het water reeds op de zich daar bevindende landerijen. Zeer spoedig heeft men toen ingegrepen en den duiker aan de andere zijde gedicht, waardoor overstrooming werd voorkomen. Wethouder Beerents deelde mede, dat men den watervloed heeft zien aankomen en bijtijds veel zand vóör de egalisatie van de Bergweide had opgeslagen in de pots Het materiaal wist men bijna geheel in veiligheid te brengen. Het gevolg van deze doorbraak zal zyn, dat men eerst na maanden met de win ning van den grond, noodig voor de ega lisatie van de Bergweide, weer zal kunnen beginnen. Allereerst dienen het water uit Jen put te worden gepompt en de dijken hersteld, die thans over groote breedte vernield zijn. Het beteekent groote stag natie van de werkzaamheden en zeker geen geringe schade, die aan de dijken is toegebracht. Het wassende water heeft het deel van de Welle, Duinpoort-Melksterpoort onder water gezet en het verkeer is daar geheel gestremd. Men moet thans via de Pol straat naar het Pothoofd. Ook de Ter- wcldscheweg is geheel ondergeloopen en het verkeer naar Terwolde gaat thans over dijk, via Dijkhof en Meermuiden. Berichten, die wij uit Bathmen kregen omtrent den hoogen waterstand, ook van de Schipbeek zijn geruststellend. De ver- belering van deze beek heeft tot gevolg gehad, dat de landerijen droog blijven, al mag dan eenig welwater tot enkele wei den zijn doorgedrongen. Wel ondervinden de bewoners van deze streek den overlast van water in de kelders der woningen, maar indien het hier bij blijft, mag men tèvreden zijn. De Baaksche Overlaat is thans in vol len omvang in werking. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het water tusschen De Elter en Baak over de volle breedte over den weg gestroomd. Det water staat 30 a 40 c.M. hoog. Tengevolge van het hooge water is gis termiddag om twee uur de directe ver binding DoetinchemZutphen verbroken, dcordat onder Steenderen het water over den weg spoelde. De bussen der Tram weg-maatschappij ZutphenEmmerik rij den niet verder dan het dorp Steenderen. Verkeer over de schipburg te Deventer gestremd. De K. N. A. C. meldt: De schipbrug te Deventer is hedenmor gen voor het rijverkeer afgesloten. Het verkeer zal tot nader order over de spoor brug worden geleid, hetgeen dopr borden is aangegeven. Fietsers kunnen met het rijwiel aan de hand wel van de schipbrug gebruik ma ken. WEER EEN POTVISCH AANGESPOELD. Te Breskens is Zaterdag een potvisch aangespoeld. Het dier is 18.80 meter lang en weegt naar schatting ongeveer 50 ton. AANHOUDING VAN EEN HAAGSCH AMBTENAAR TE SCHIEDAM. Ook degene, die hem tot bedrog aanzette, is gearresteerd. Zooals wy reeds hebben gemeld, heeft de Schiedamsche politie aldaar gearresteerd zekeren K. uit Den Haag, ambtenaar ter gemeente-secretarie aldaar, K. was door zekeren R., controleur van de G.A.O.K.- voetbalpool te Den Haag, overgehaald, om zich onder valschen n&am als winnaar van een door haar gèorganiseerde pool voor te doen. Ook R. is in arrest gesteld. Dank zy de oplettendheid van een Schie- damschen sigarenwinkelier is het de Schie damsche politie gelukt deze oplichtings praktijken te ontmaskeren en de onrecht matige uitbetaling van een bedrag van 1202.40, verschuldigd aan den prijswin naar van G.A.O.K.-voetbalpool te Den Haag te voorkomen. Ongeveer veertien dagen geleden al dus lezen we in de „Tel.", vervoegde zich bij een sigarenwinkelier te Schiedam een zich noemende „de Jong" als gegadigde om mede te spelen in de zgn. voetbalpool, een bekend raadselsysteem ten opzichte van de te spelen voetbalwedstrijden. De man weigerde zijn adres op te geven zooals dat steeds gebruikelijk is en wensch- te domicilie te kiezen ten huize van den sigarenwinkelier. Den winkelier kwam dit echter verdacht voor en liet zijn klant na gaan. Hij bespeurde aldus, dat de man zich naar het station begaf. Onmiddellijk stelde hij de Schiedamsche politie van het geval in kennis. Vrijdagavond bleek de bewuste De Jong inderdaad recht op den hoofdprijs te heb ben en de directeur van de G.A O.K., de heer v. G., vervoegde zich bij den Schie- damschen sigarenwinkelier, ten einde den prijs van 1202.40 aan den rechtmatigen winnaar, in dit geval „De Jong", uit te betalen. Ook een rechercheur' van politie was aanwezig, toen De Jong zich inderdaad aanmeldde om den prijs in ontvangst te nemen. Het bedrag werd hem uitbetaald, waarna de rechercheur hem medenam naar het hoofdbureau van politie en hem aan een scherp verhoor onderwierp. De man viel spoedig door de mand en bekende te zijn zekere K., ambtenaar bij de gemeente-secretarie te Den Haag. Hij was in het bezit van een valsch geboorte extract ten name van De Jong, welke hij zich in zijn functie van ambtenaar had ver schaft. Zekere R., controleur van de G.A.O. K.-voetbalpool te Den Haag, zou hem heb ben overgehaald om zich onder valschen naam als winnaar van een Zondag j.l. ge houden voetbalpool voor te doen. Voor zijn bemiddeling zou „De Jong" slechts honderd gulden ontvangen, terwijl hij het restant aan den controleur jt. moest uitbetalen. Inmiddels was ook de controleur R. te Schiedam aan een scherp verhoor onder- worpen. Hiêruit is karnen vast te staan, dat beiden samenwerkten om zich den hoofd prijs Onrechtmatig tóe te eigenen. R. heeft in den loop van de week kans gezien op het hoofdkantoor van de G.A.O.K. het door „De Jóng" ingeleverde biljet te verande ren en daarop te vermelden den juisten uit slag van een Zondag j.l. gehouden voetbal pool. Hierdoor zou „De Jong" onbetwist aL winnaar worden aangerekend. De politie heeft thans béiden in Schie dam in arrest gesteld "en zij zullen voor den officier van justitie te Rotterdam worden voorgeleid. KNOEIERIJ MET MARGARINE. Ambtenaren van den Cent"1 en Crisis controledienst te Amsterdam zijn er, in sa menwerking met den Crisisdienst van de Rotterdamsche politie, in geslaagd een 46- jarigen boterhandelaar uil Zevenhuizen, die er van verdacht werd reeds geruimen tijd knoeierijen met margarine te hebben gepleegd, aan te houden. De argwaan, wel ke men tegen den man had, bleek gerecht vaardigd te zijn: in zyn bezit werd een hoeveelheid clandestien vervaardigde mar garine aangetroffen. Tegen den boterhan delaar is proces-verbaal opgemaakt, de mar garine, alsmede de auto, waarmede de waar werd vervoerd, zyn in beslag geno men. Ongeveer drie jaar geleden is de boter handelaar L. de J. ook reeds aangehouden. De politie heeft '.oenmaals zijn auto met niet minder dan duizend kilogram boter in beslag genomen. Sindsdien had men den man niet uit het oog verloren, en Zater dagmorgen, toen de boterhandelaar een tweetal pakjes margarine afleverde acht ten de ambtenaren het oogenblik gekomen, om andermaal in te grijpen. Een voorloo- pig onderzoek bracht aan het licht, dat de margarine zetmeel bevatte en vervaardigd was van zoogenaamd zacht bakkerswet. De boterhandelaar vervoerde zijn waren in een HOOGMADE. „Stille Omgang". De spoorkaartjes voor den Stillen Omgang zijn te verkrijgen op Woensdag 3 Maart a.s. van half acht tot 9 uur bij den heer J. P. v. d. Voorn in de bakkerij. Het bestuur vertrouwt er op, dat ieder bedevaartganger er voor zorgt zijn kaarjje alsdan in ontvangst te. komen ne men, daar zulks de goede gang van zaken bevordert. De prijs der kaartjes is dit jaar ƒ1.45. Men is er verder in geslaagd naast het volledig ontbijt van 1.10 ook een lich ter ontbijt a 0.75 beschikbaar gesteld te krijgen, ontbijtkaartjes kunnen op bo vengemeld uur tevens in ontvangst geno men worden. Voor degenen, die ten behoeve van de minder gunstig bedeelden nog een bijdra ge voor dit schoone doel wenschen te ge ven, bestaat dien avond gelegenheid dat alsnog te doen. HILLEGOM. Schietwedstrijden Vrijdagavond wer den in „Flora" de schietwedstrijden ge opend, georganiseerd door de Hill. Vrijw. Burgerwacht en den B.V.L. Weth. Klaver opende den avond met een kort woord en deelde - mede, dat de Burgemeester en Weth. Vermeer verhinderd waren hier te genwoordig te zijn. Vervolgens spak de heei Hensums namens de Burgerwacht, de heer J. v. Rooden namens den B.V.L. Voor de wedstrijden bestaat zeer veel animo, niet alleen uit Hillegom en omgeving, doch er waren zelfs schutters uit Vlaardingen. Er zal geschoten worden in 6 afd.: A. Korps- wedstrijd voor Burgerwachten: afd. B.V.L. enz. B. eere-korpswedstrijd; C. personeele baan voor leden van Burgerw. en afd. B.V. L.; D. vrije baan; E. geluksbaan; F. dames- baan. Onderwijs. Onze plaatsgenoote, mej. B. Muller, is benoemd tot kweekelinge met akte aan de Chr. Fröbelschool aan den Sta tionsweg alhier. KATWIJK. Herijk. - Op 2 en 3 Maart van 1012 uur zal er in „De Roskam" gelegenheid zijn tot ijken en herijken van materï en gewich ten voor Katwijk a. d. Rijn. Te Katwijk aan Zee zal hiervoor gele genheid zijn op 4, 5, 8, 9 en 10 Maart tel kens van 9.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 15.30 uur in het Weeshuis, Voorstraat. Geboren: Wimmie, z. van G. van luxe-auto en de politie stelde onmiddel lijk een nauwgezet onderzoek in. Men kon evenwel geen andere contrabande meer vinden. Het leek direct zeer onwaarschijn lijk, dat de J. slechts twee pakjes clan destien vervaardigde margarine bij zich zou hebben en zoo werden zoowel de hande laar als zijn auto naar het hoofdbureau van politie te Rotterdam overgebracht. Drie jaar geleden hadden de ambtena ren, die den wagen van de J. onderzoch ten, geconstateerd, dat de destijds ge bruikte een dubbelen bodem had, zöodat men thans wel wist met een gewieksten klant te doen te hebben. Hoe scherp men den luxe-wagen, waaruit de kussens waren verwijderd, ook onderzocht, het resultaat bleef nihil. De politie gaf het evenwel niet spoedig op en zoo werd de geheele inhoud van den wagen gecontroleerd: alle kisten en doozen werden geledigd en toen bleek eindelijk, dat de J. het dubbele-bodem-sys- teem nog niet had opgeheven Alle eierenkisten bleken niet zoo diep te zijn aan de binnenzijde als de buiten kant wel deed vermoeden, en inderdaad had de J. alle kisten voorzien van dubbele bodems. Eenige doozen margarine, welke de J. vervoerde, bleken bij nauwkeurige controle heel voorzichtig te zijn openge maakt, zonder dat de banderolles verbro ken of beschadigd waren. Niet minder dan zestig kilogram frauduleus vervaardigde margarine kwam thans voor den dag. Een deel van deze bakkersvet-boter was ver pakt in wikkelpapier van een bekende bonafide margarinefabriek, een ander deel was verpakt in zoogenaamde blanco-wik kels. De auto en de inhoud werden in beslag genomen. Tegen den boterhandelaar is pro ces-verbaal opgemaakt, waarna hij op vrije voeten is gesteld. Een onderzoek ten huize van de J. heeft verschillend bewijsmateriaal opgeleverd. Er werden eenige partijen zacht bakkers- vet en andere ingrediënten, welke bij de bereiding van clandestien vervaardigde margarine worden gebruikt, aangetroffen. De politie beschikt over bewijzen, dat de J. al meer dan een jaar met margarine fraudeert. Duyn en G. van der Boon Arend, z. van C. van Duyvenvoorde en C. Varkevisser Nicolaas, z. van J. Kuyt en D. Ouwersloot Bertha, d. van K. van der Plas en M. van der Bent Jan, z. van T. van der Plas en J. Plug. Ondertrouwd: N. van Egmond en E. van Duyn G. Meyvogel en J. Harteveld W. Nijgh en L. Hus. Getrouwd: A. Vooys en M. Haasnoot. Overleden: Nicolaas Haasnoot 63 j., ongehuwd D. van der Plas 82 j., gehuwd met N. de Jong Johannes Kleen 30 j., ongehuwd. LISSE. H. B. G. De afdeeling Lisse van het Holl. Bloembollenkweekers Genootschap hield Vrijdagavond hare jaarvergadering in „De Witte Zwaan" onder presidium van den 2en voorzitter, den heer P. Warmerdam Cz. Na opening en het lezen der notulen werd een schrijven voorgelezen van den voor zitter, den heer J. Berbee Gz., dat hij als bestuurslid moest bedanken, waarvoor hij de motieven nader omschreef. Op voorstel van den voorzitter zal aan d9n heer Ber bee een dank-schrijven worden gezonden voor zyn kundige leiding. De penning meester, de heer A. Raaphorst, deed ver volgens verslag van zijn finantieel beheer in het afgelegde boekjaar. Hieruit bleek dat een voordeelig saldo kon worden ge boekt van 66.45. De bescheiden werden in orde bevonden. Aan de orde was hierna de verkiezing van twee bestuursleden we gens periodieke aftreding van den heer K. Tanis en de bestaande vacature door be danken van den voorzitter. De heer Tanis werd bij enkele candidaatstelling herkozen. Voor den voorzitterszetel werd als candi- daat voorgedragen de heer J. P. Segers; wegens het reeds bekleeden van vele func ties moest deze echter weigeren. Besloten werd toen een bestuurslid te kiezen en het bestuur te doen uitmaken wie voorzitter zal zijn. Gekozen werd de heer D. C. Nieu- wenhuis Cz. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering werden gekozen de heeren Th. v. d. Vlugt en J. P. Segers, als secundi de heeren D. v. d. Tang en J. Pijnacker. Vervolgens werd de Beschrij vingsbrief voor de Alg. Verg. behandeld. De door de leden naar aanleiding hier van gestelde vragen werden door den heer Raaphorst, secr.-penninmeeester van het Hoofdbestuur, tot volle tevredenheid be antwoordt. Het voorstel tot stichting van een Boekhoudbureau vond algemeene in stemming. Door de heeren Warmerdam en Tanis werd aangedrongen tot het aanstel len van een propagandist, hetgeen de ver gadering onderschreef. Het voorstel Noord- wijkerhout om bij de betrokken instanties aan te dringen op zoo spoedig mogelijke betaling van het ingeleverde plantgoed, welk voorstel werd gesteund door hét Hoofdbestuur, zal ook Lisse steunen. De heer J. Kortekaas, en meerderen met hem, verwachten echter hiervan niet veel resul taten en waren van meening, dat de meri- schen wel met een „doode musch" zouden worden blij gemaak1. Het voorstel werd echter aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer R. Tromp of er niets aan te doen is, dat door het cedeeren van buitenlandsche vorderin gen der exporteurs aan de kweekers scha de wordt berokkend. De banken toch eischen het geld op, dat den kweekers toe komt. De heer Raaphorst alsmede de voor zitter deden uitkomen, dat hier juridisch niet evel aan te doen is. Den afgevaardig den werd echter opgedragen deze kwestie op de Alg. Verg. te bespreken en aan de orde te stellen. Nadat nog even de sanee- ringsmaatregelen door enkele personen werden aangeroerd .werd op voorstel van den heer Segers besloten den heer Ber bee een prachtige kamerplant te zenden als blijk van waardeering voor zijn ar beid als voorzitter. Na verloting van eenige mooie kamerplanten volgde sluiting. Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 taar: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 197. Met zijn tweetjes reden ze het vergrootglas naar een bijennest en bekeken daardoor het snuitje van een bij. Dat zag er heel mooi en fijn uit. Zoo'n zuigsnuitje leek zelf wel een bloem. 198. Daarna werd een bijenpootje onder het glas gelegd. Dat zag er ook heel anders uit dan je verwacht zou hebben. Pietje was nog vol bewondering voor hetgeen hij hier zag, toen de professor hem ergens op wees.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8