MAANDAG 1 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 DE KAMERVERKIEZINGEN.. Sluiting der oude en opening der nieuwe zitting denkelijk resp. op 5 en 8 Juni. Het Koninklijk Besluit ter ontbinding van de Kamers in verband met de can- didaatstelling op 20 April en de verkiezin gen op 26 Mei, waarvan we reeds melding maakten zal den lOden April worden ge publiceerd. Verder acht men het waarschijnlijk, dat de sluiting der zitting den 5den Juni zal plaats hebben. Eventueel, maar dat is nog niet zeker, zou dan de opening van de nieu we zitting den 8sten Juni daaropvolgend kunnen geschieden. „Hbld." HAARLEM LEENT TEGEN 2 7/8 pCt. Kortloopende leening groot 398.000. B. en W. van Haarlem stellen voor te be sluiten tot de algeheele aflossing, op een na der door B. en W. te bepalen datum, van het restant der navolgende leeningen: a 31/2 pCt. leening, oorspronkelijk groot 350.000, aangegaan krachtens raadsbesuit van 22 April 1891 no. 15; b. 3 1/2 pCt. lee ning, oorspronkelijk groot 1.800.000, aan gegaan krachtens raadsbesluit van 23 April 1897 no. 5; c. 3 1/2 pCt. leening, oorspronke- lijk groot 2.000.000, aangegaan krachtens raadsbesluit van 16 April 1902 no. 6. Ten laste van de gemeente Haarlem met een door B. en W. aan te wijzen geldgeef- ster een geldleening aan te gaan van 398.000, nominaal. De leening wordt aan gegaan op schuldbekentenis a pari en tegen een rente van 2 7/8 pCt. 's jaars. De storting heeft plaats op 1 April 1937. VERBLIJDENDE WERKLOOSHEIDS CIJFERS. Eind Januari 10.000 minder dan Januari 1936. Bij het beschouwen van de door het Cen traal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerde cijfers aangaande het aantal geheel werkloozen in ons land, komt men tot de verblijdende ontdekking, dat dit aantal op het einde van Januari 1937, vergeleken met het einde van dezelfde maand van het vo rige jaar, een daling van bijna 10.000 te zien geeft. Aan het einde van Januari 1937 telde ons land 466.242 werkloozen en aan het ein de van Januari 1936 475.890. VERZORGING VAN SPAANSCHE KINDEREN. Samenwerking tusschen Ned. R.K. Huis vestingscomité en Commissie voor uitzending van Spaansche kinderen. Het Ned. R.K. Huisvestings-Comité te 's-Hertogenbosch en de Commissie voor Uitzending van Spaansche kinderen te Am sterdam zijn voor wat betreft de samen werking bij de huisvesting van die kinderen in Nederland tot overeenstemming geko men. Het Ned. R.K. Huisvestings-Comité ten volle zijn aanvankelijk standpunt handha vende, dat aan verzorging dier kinderen in Spanje zelf of althans in Zuid-Frankrijk om vele redenen de voorkeur moet worden gegeven, moet echter als feit aanvaarden, dat kinderen uit dat deel van Spanje, dat onder controle der Republikeinsche Regee ring staat, worden geëvacueerd en door een te Parijs gevestigd Comité d'Accueil naar verschillende landen worden doorgezonden. Zelfs schijnen transporten naar de Scan dinavische landen te worden overwogen. Eveneens moet het -Ned. R.K. Huisves tings-Comité als feit aanvaarden, dat deze transporten naar Nederland uitsluitend in handen zijn gelegd van de Commissie voor Uitzending van Spaansche kinderen te Am sterdam, bij wie de verantwoordelijkheid voor de overkomst en huisvesting der kin deren hier te lande berust. Waar evenwel bleek, dat de Commissie voor Uitzending van Spaansche kinderen het als voorwaarde voor het slagen der uitzending beschouwde, dat katholieke kinderen in katholieke gezinnen in een hun verwant en vertrouwd milieu on derdak zouden vinden, heeft het Ned. RJC. Huisvestings-Comité gemeend èn tegenover de gebleken gezindheid der Commissie van Uitzending verplicht te zijn door zijn medewerking bij de huisvesting het zoo goed mogelijk slagen van het hulpwerk voor het Spaansche kind te verzekeren. Voor de juistheid van dit standpunt hebben de Nederlandsche ka tholieken een open oog getoond, door zeer talrijke aanbiedingen tot opname van Spaansche kinderen in hunne gezinnen aan het Ned. R.K. Huisvestings-Comité, zoo dat dit thans reeds de zekerheid heeft de Commissie van Uitzending in een zoo ruim mogelijke medewerking, als zal kunnen wrorden gewenscht, bijstand te kunnen bie den. Na onderlinge besprekingen is tusschen het Ned. R.K. Huisvestings-Comité en de Commissie voor Uitzending van Spaansche kinderen de samenwerking zoo geregeld, dat de subcomité's van het Ned. R.K. Huis- vestings-comité zelfstandig actie zullen voe ren voor het vinden van pleeggezinnen en gelden, de Commissie van Uitzending het huisvesten van katholieke Spaansche kin deren in katholieke gezinnen aan het Cen traal Bureau van het Ned. R.K. Huisves tings-Comité zal overdragen, en dit laatste zijne medewerking zal verleenen om de Commissie voor Uitzending in staat te stel len hare administratieve verplichtingen na te komen. Ook heeft het Ned. R.K. Huis vestings-Comité de transportkosten voor de katholieke kinderen op zich genomen. Op deze basis vertrouwt het bestuur van het Ned. R.K. Huisvestings-Comité in loyale samenwerking met de Commissie voor Uitzending van Spaansche kinderen voor het katholieke Spaansche kind in zijn on vrijwillige ballingschap datgene te kunnen doen, wat niet reden van hare Stichting kan worden verwacht. NIETIGVERKLARING VAN GOUDCLAUSULES. De regeering meent haar voorstel te moeten handhaven. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot nietigver klaring van goudclausules in bepaalde overeenkomsten. Aan deze memorie is het volgende ontleend: De regeering is van oordeel, dat met na me bij het aangaan der hypothecaire geld- leeningen de crediteuren gewaarschuwd door de notarissen voor de mogelijkheid van vernietiging van de goudclausule het goudbeding hebben gemaakt met de gedachte: „baat het niet, dan schaadt het niet" en dat in de practijk geen gelijk waardige tegenprestaties voor het aanvaar den van een goudbeding zijn gegeven. Maar al ware het anders, dan nog kan aan de bedoeling, waarmede dergelijke prestaties zijn gedaan, in verband met de strekking van het ontwerp, geen beteekenis worden toegekend. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat de regeeringsmaatregelen, waardoor het binnenlandsch prijsniveau vrijwel gelijk is gebleven, ten voordeele van ailen en dus ook van de hypothecaire crediteuren strekken en dat het dus onre delijk zou zijn, dat zij niettegenstaande hun uitgaven vrijwel gelijk blijven hun schul den uit hoofde van hypotheek, pacht of huur met pl.m. 25 pCt. zouden zien stij gen. Wat betreft de mededeeling, dat er een groep van geldnemers is, die geld leenden met goudclausule en daarvoor onroerende of andere goederen kochten, erop specu- leerende, dat bij devaluatie de wet de goudclausule zou vernietigen en de goe deren in waarde zouden stijgen, kan wor den opgemerkt, dat die speculatie, hoe „sluw" ze dan ook moge schijnen, niet ge slaagd mag heeten, nu de verwachte, be langrijke waardestijging van onroerende en andere goederen is uitgebleven. Na zorgvuldige overweging meent de regeering haar voorstel tot nietigver klaring der goudclausule te moeten handhaven. Vele leden opperden ernstig bezwaar te gen de uitzondering ten aanzien van de ter beurze van Amsterdam in de prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhan del genoteerde geldleeningen. Na ernstige overweging meende de re geering het bewuste artikel echter te moe ten handhaven. OVERGANGSBEPALING DRANKWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de overgangsbepaling van de wet van den 14den Maart 1935 tot wijzi ging van de artikelen 1, 9, 10, 12, 23, 27, 32, 36, 37, 44 en 56 der Drankwet. In de memorie van toelichting wijst de minister van sociale zaken erop, dat in de wet van 14 Maart 1935 een overgangsbe paling is opgenomen, krachtens welke het bepaalde in artikel 325 eerste lid, le, onder a, der drankwet betreffende den verkoop op naam en voor rekening van den verzoeker, met betrekking tot den vergunninghouder, die bij het in werking treden van die wet anderen dan sterken drank niet op zijn naam en voor zijn re kening door een vervanger laat verkoo- pen, slechts na 1 Mei 1937 toepassing vindt. Met deze overgangsbepaling werd beoogd, aan verpachters en pachters de gelegenheid te geven hun verbintenissen zonder overhaasting te liquideeren. Hoewel de belanghebbenden ruim schoots den tijd hebben gehad zich -aan de nieuwe regeling aan te passen, acht de minister het niettemin wenschelijk, dat de in de overgangsbepaling genoemde ter mijn wordt verlengd, zulks op grond van het volgende: In het aanhangige wetsontwerp tot wij ziging van de drankwet, ingediend bij kon. boodschap van 25 October 1935, is een wijziging voorgesteld, welke ten doel heeft, den eisch van uitoefening van het bedrijf op naam en voor rekening van den vergunning- of den verlofhouder te laten vervallen. Grond voor indiening van dat voorstel werd gevonden in de overweging, dat de bepaling, dat het bedrijf voor re kening van den vergunning- of den ver lofhouder moet worden uitgeoefend, in de practijk aanleiding geeft tot moeilijkhe den en zeer dikwijls door schijncontracten wordt ontdoken. Dit wetsontwerp, waarin dus het beginsel, dat het bedrijf voor re kening van den vergunning- of den ver lofhouder moet worden uitgeoefend, is losgelaten en de overdracht van het recht tot verkoop van dranken krachtens de vergunning geregeld wordt, zal echter niet meel* vóór het in de overgangsbepa ling van de wet van 14 Maart 1935 ge stelde tijdstip in behandeling komen. Naar het oordeel van den minister is het noch tans gewenscht, dat het bepaalde betref fende den verkoop op naam en voor re kening van den verzoeker ten aanzien van den vergunninghouder, -die anderen dan sterken drank niet op zijn naam en voor zijn rekening door een vervanger laat verkoopen, niet van kracht wordt al vorens omtrent het in 1935 ingediende wetsontwerp een beslissing is genomen. Het is op grond hiervan, dat een verlen ging van den in de overgangsbepaling genoemden termijn met twee jaren wordt voorgesteld. DE „KERTOSONO" TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Relaas van den kapitein. Het motorschip „Kertosono" van den Rotterdamschen Lloyd, dat in den avond van 6 Februari dwars voor Oporto in aan varing is gekomen met het Britsche slag schip „Malaya", waarbij de „Kertosono" Officieele Crisisberichten STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteits klasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 22 Februari 1937 tot en met 27 Februari 1937 1.30 per 100 K.G. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelf de tijdvak gedenatureerd bedraagt de steunvergoeding 0.80 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in bovengenoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastgesteld op f 1.75 per 100 K.G. 's-Gravenhage, 27 Februari 1937. zoo ernstig aan de voorpiek beschadigd werd, dat zij in Lissabon voorloopig gere pareerd moest worden, is vanmorgen in de vroegte in de Rotterdamsche haven aan gekomen. Zooals bekend, vond de 7323 ton meten de „Kertosono" zich op 41.8 graden N.B. en 9.40 gr. W.L., toen de aanvaring met de 31.000 ton metende „Malaya" plaats vond. De „Kertosono" was op weg van Bata via naar Rotterdam en had als laatste ha ven Genua aangedaan. Over de aanvaring en wat daarop volgde heeft kapitein D. de Boer vanmorgen wel willend nog eenige nadere bijzonderhe den vermeld. De aanvaring geschiedde tijdens mistig, doch overigens goed weef in de late avond schemering. De zwaar bepantserde „Ma laya" kreeg aan bakboordzijde slechts wei nig schade, doch de voorpiek van de „Ker tosono" werd vrijwel in?- 'rukt. Alleen het voorste deel van he' k steekt nog een paar meter boven d. gedrukte sta len platen, die de wanden zonnen, uit. De „Malaya" is steeds in de buurt ge bleven om eventueel te assisteeren, doch toen de „Seefalke" van Bugsier, Hamburg, die uit de haven van Leixoes was uitgeva ren, in de omgeving van het gehavende schip arriveerde, is het slagschip naar En geland teruggekeerd. De „Kertosono" was inmiddels reeds met langzaam achteruit werkenden motor zoo gedraaid, dat het ten opzichte van de zeeën de meest gunstige positie had inge nomen. De kapitein achtte het niet ver antwoord, met het beschadigde schip de Golf van Biscaye door te gaan en aange zien het vooral zaak was, met goed weer snel in veilige haven te belanden, is ook de assistentie van de sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit, en Co's internationalen sleepdienst, aangenomen;' De meest nabij zijnde haven was Lissabon, en zoo werd de „Kertosono"-, die eerst anderhalven dag op de „Seefalke" en daarna nog een dag op de „Zwarte Zee" had liggen wachten, achteruit gesleept, naar ae Portugeesche haven. Het schip werd achteruit gesleept, om zooveel mogelijk druk weg te nemen van het aanvaringsschot, dat zich overi gens prachtig heeft gehouden. Kapitein de Boer sprak dan ook als zijn meening uit, dat de constructie van dit schot zoo voortreffelijk is, dat er hoogst waarschijnlijk geen druppel water zou zijn binnengekomen, wanneer men de reis door de Golf van Biscaye had aanvaaid. Na twee dagen sleepen bereikte de „Ker tosono" Lissabon, waar evenwel het eenige dok, waarin de „Kertosono" gerepareerd kon worden, in gebruik was. Zoo zijn er nog drie tot vier dagen overheen gegaan, voor goed en wel met de voorloopige re paratie begonnen kon worden. De reparaties zijn uiteraard maar zeer summier geweest. De uitstekende stukken zijn afgebrand en verder is de gehavende steven gebleven zooals zij er na de aanva ring uitzag. In den steven zelf, zoo ver naar voren als mogelijk was, is evenwel tusschen de platen een cementen muur aan gebracht van ongeveer twee meter dikte. Toen dit cement eenmaal hard geworden was, kreeg het schip voorloopig bewijs van zeewaardigheid. Zoo kon de „Kertosono" Woensdagmiddag de haven van Lissabon weer verlaten om op eigen krachten de reis naar Rotterdam te hervatten. Aanvankelijk was het mooi weer op de thuisreis. Men voer langs de Portugeesche en Spaansche kust onder ideale weersom standigheden, doch in de Golf van Biscaye begon het te waaien, gelukkig van den goe den kant, nl. van achter. De cementen muur bleef prachtig intact, zoodat het schip, dat niet op volle kracht kon loopen, toch nog altijd tien mijl maakte. In het Engelsche Kanaal heeft de „Ker tosono" gisteren nog al last van sneeuw stormen gehad, en in het Nauw van Calais ging de wind om naar het Oosten. Het werd vinnig koud, doch in de Noordzee werd het weer andermaal goed. zoodat na een voorspoedigen tocht de „Kertosono" vannacht om half twee reeds voor den Waterweg kwam. In verband met het lang zame tempo heeft het schip Lonaer. niet aangedaan. Er was niets op tegen, om gedurende den nacht binnen te komen en zoo eindig de deze bewogen reis van de „Kertosono" vanmorgen in de vroegte aan de Lloyd- kade. KON. HOLL. LLOYD. Tot liquidatie besloten. Onder voorzitterscthap van den heer H. C. Rehbock is te Amsterdam een buitenge wone algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders van de N.V. Kon. Holland- sche Lloyd gehouden. De vergadering besloot over te gaan tot liquidatie van de N.V. Koninklijke Hol- landsche Lloyd, met ingang van den dag, waarop de homologatie van het aan cre diteuren aan te bieden acoord kracht van gewijsde zal krijgen. DE S.DJV.P. VÓÓR NATIONALE BEWAPENING. Op het gister te Den Haag gehouden con gres der S.D.A.P. heeft o.m. Albarda een inleiding gehouden over het defensie- vraagstuk. Hierbij verklaarde hij o.m.: „Als wij afstand doen van de nationale ontwapening, beteekent dit, dat wij de noodzakelijkheid erkennen, ook voor Ne derland, om een weermacht te houden. Ook hieromtrent bestaat usschen meerderheid en minderheid overeenstemming. In prin cipe zijn wij allen tegenstanders van de in standhouding van nationale weermachten. Het ideaal, dat ons gemeen is, is de samen leving van ontwapende stalen, die de be scherming en de handhaving van de inter nationale rechtsorde hebben toevertrouwd aan een gemeenschappelijk orgaan: de po litieke macht van den Volkenbond. Wij moeten de verwezenlijking van dit ideaal trachten te bevorderen. Doch mogen mid delerwijl niet God's water over God's ak kers laten loopen. Li dit licht willen wij in de eerste plaats ook voor Nederland de nationale weermacht zien. Geen land is misschien meer afhankelijk van de handhaving van het internationale recht dan Nederland. Daarin is voor ons de eenige veiligheid te vinden. Daarom dwingen ons niet alleen overwegingen van internationaal recht en geboden van internationale solidariteit, maar ook overwegingen van eigen belang tot de aanvaarding der volkenbondsplich ten. Ook hierover zijn beide resoluties het eens. Daarbij geldt als voor ieder ander land het voorbehoud, dat elke regeering zelfstandig heeft te beoordeelen, of zij al dan niet aan economische en militaire sanc ties haar medewerking moet verleenen. Met inachtneming van dit voorbehoud erken nen meerderheid en minderheid der mili taire commissie, dat onze medewerking noodzakelijk kan zijn en zij willen beiden de weermacht daarvoor doelmatig organl- seeren". Over het voorstel werd in de avondver gadering gestemd. Het werd aangenomen met 1509 tegen 328 stemmen en 49 stem men blanco. Een wel wat erg late radicale koersver andering! Van het „geen man en geen cent" naar de medewerking aan een doel matige organisatie van de weermacht 1 Bij de opening van het heden voortge zet congres van de S.D.A.P. deelde de voorzitter, de heer K. Vorrink, mede, dat men gevraagd had, wat voor consequen ties de aanvaarding van het meerder heidsstandpunt inzake het defensievraag- stuk voor de minderheid in de partij mee bracht. Welnu, de minderheid heeft het recht behouden uiting te geven van-haar afwijkende meening. Ds. W. Banning wil een verklaring af leggen. Hij heeft zich, met de overige aanhangers der minderheid in het P. B., met mevr. de VriesBruins en van der Kieft, ernstig afgevraagd of het voor hen nog zin had. en innerlijk mogelijk was hun functie in het P. B. te blijven vervul len en of zij niet beter de leiding geheel konden laten aan de voorstanders der landsverdediging. Het resultaat hiervan was, dat zij bereid waren, lid van het P. B. te blijven, mede omdat zij de oppositie tegen de landsverdediging in de partij willen behouden en deze tot uitdrukking brengen. Zij zullen dus blijven, indien de partij bereid is; hun vrijheid van spreken en schrijven toe te staan, waarbij zij er zorg voor zullen dragen, het belang en de een heid der partij niet te schaden (applaus). BLOEMENFEEST OP MARQUETTE TE HEEMSKERK. Velen zal*de bloemenpracht van de Flora in 1935 te Heemstede gehouden nog versch in 't geheugen liggen en zij zullen zich de uitbundige rijkdom van kleuren en vormen als 't ware vlammend en weerkaatsend te gen 't omringende geboomte voor den geest kunnen halen. Welnu die schittering van kleuren, die ongeëvenaarde veelheid van vormen, zal straks van 18 Maart tot 23 Mei op het aloude kasteel Marquette te Heems kerk te bewonderen zijn en als de voorte kenen niet bedriegen, zal het zoo idyllisch gelegen park van Marquette van wijlen Jhr. Mr. Hugo Gevers in schoonheid de Flora overtreffen. Het kasteel Marquette werd reeds ge sticht ten tijde van Graaf Willem II in 1250 en droeg eerstijds den naam van Kasteel Heemskerk. De historische beteekenis van Marquette is zeer groot, eens werd 'het elf weken ach tereen belegerd door een groote overmacht. De eeuwenoude linden in de z.g. voorhof zouden, als zij spreken konden, veel ver tellen kunnen van de praal uit vroegere tijden, maar ook van leed en beproeving. Door een breede oprijlaan, langs welke straks de bloembollen bij tienduizenden zul len bloeien, komt men in de omgeving van het Kasteel en daar zal het oog straks ge boeid worden door het Bloemenschoon, dat op 900 perken te bewondei*en zal zijn. Hya cinthen, Tulpen. Narcissen en Crocussen, maar ook het heerlijke kleine goed, het bij goed, dat in Heemskerk en omgeving zoo veel geteeld wordt, zal er ruimschoots ver tegenwoordigd zijn. En alsof dit alles nog niet genoeg is zullen er nog nieuwigheden zijn, o.a. de beroemde Parkiettulp Orange Favorite. Gedurende de geheele tentoonstelling zul len i neen apart gebouw geforceerde gewas sen aanwezig zijn, kortom op Marquette zal een bloemenfeest gehouden worden, zooals er nog weinige geweest zijn in Ne derland. BOTER. De heffing op boter is voor de week van. 28 Februari tot 6 Maart wederom vastge steld op 0.80 per K.G. DE ZEEMACHT IN INDIE EN IN NEDERLAND. In haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet dat, naar men weet, in hoofdzaak inhoudt 'n ver lenging van den eersten oefeningstijd voor dienstplichtigen der zeemacht, en vergroo ting van het aantal herhalingsoefeningen deelt de regeering mede, dat de verlenging van den eersten oefeningstijd van dienst plichtigen der zeemacht, nauw verband houdt met haar overtuiging, dat de oplei ding van het beroepspensoneel in principe hier te lande moet plaats hebben. Ten aanzien van haar voorstel tot ver grooting van het aantal herhalingsoefenin gen, zegt de regeering, dat het bij het hui dig stelsel van eersten oefentijd bepaald on vermijdelijk i§. RECHTZAKEN DE UITVERKOOPWET OVERTREDEN? Mag een winkelier niet publiceeren, dat hem verlof tot uitverkoopen werd geweigerd? Op Donderdag 11 Maart eik. des voor middags te 11 uur, zal op het kantongerecht te Amsterdam een handelaar in damesmo deartikelen terecht staan, verdacht van overtreding der uitverkoop wet. Waar het hier een principieele vraag geldt, heeft de betrokkene zich verzekerd van den rechts kundigen bijstand van mr. dr. E. W. Catz, advocaat te Amsterdam. De manufacturier moest in den aanvang van 1937 overgaan tot een totale verbou wing van zijn pand en had daarom in De cember verlof gevraagd aan de Kamer van Koophandel om een aantal weken in die maand te uitverkoopen. Dit verlof, hoewel in andere gevallen meermalen toegestaan, werd geweigerd en de winkelier heeft op practische gronden afgezien van aanteeke- ning van hooger beroep bij den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Hij volstond met, bij wijze van protest, het gebeurde voor de ramen van zijn zaak door middel van een plakkaat ter kennis van het publiek te brengen, waarvan de tekst deze slotzinsneden bevatte: „dus vóór 1 Januari mogen wij niet opruimen Let echter op onze prijzen en modellen." Gezegde mededeeling is eenige dagen later door de politie in beslag genomen en vol gens de thans beteekende dagvaardiging. zou aldus „redelijkerwijze de indruk zijn gewekt van een tijdelijke voordeelige aan bieding in verband met bijzondere omstan digheden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen." Vermelding dient nog, dat de Kamer van Koophandel wel bereid was een vergunning tot uitverkoop in den loop van Februari te verleenen, doch van een dergelijke aanbie ding kon geen gebruik worden gemaakt. De verbouwing duurt namelijk voort en eerst tegen midden Maart zal het geheel ge restaureerde bedrijf worden heropend. KERKNIEUWS PASTOOR A. J. TH. GOLDENBERG. De zeereerw. heer A. J. Th. Goldenberg O.F.M., pastoor v. d. parochie van de H.H. Nicolaas en Gezellen te Delft, zal om ge zondheidsredenen zijn pastoraat neerleg gen. Pastoor Goldenberg die 62 jaar oud is was sedert 1934 pastoor te Delft. VIJFTIEN JAAR ZONDER COUPURES. Een record van dr. Ludwig Berger. Dr. Ludwig Berger, die de nieuwe Hol- landsche film „Pygmalion" thans definitief voltooid heeft, is de houder van een van de merkwaardigste filmrecords ter wereld. Gedurende de vijftien jaar van zijn film regisseurs-loopbaan behoefde hij nog nim mer ter wille van de censuur of keuring een coupure in een van zijn film aan te brengen. Noch in Duitschland, waar de regeering noch in Amerika, waar de machtige Will Hays-organisatie voor de toelaatbaarheid van de films waakt, werd er ooit maar iets uit zijn films verwijderd. Geen woord, geen gebaar, geen enkel beeldje. Het is nu de vraag, of dr. Berger, toen hij besloot in ons land Shaw te gaan ver filmen, dit record ongebroken zou kunnen houden. Shaw neemt nu eenmaal nooit een blad voor den mond en dr. Berger wilde zijn scenario ook geen geweld aandoen. Het resultaat is thans, dat de Centrale Commissie voor de Filmkeuring „Pygma lion" heeft toegelaten voor alle leeftijden zonder een enkele coupure. Dit was alleen mogelijk door de geestige en pakkende manier, waarop dr. Berger Shw's dialoog, die altijd het kind bij den naam noemt, „gebracht" heeft. Op nieuw is bewezen, dat niet wat men zegt, maar de manier, waarop iets gezegd wordt, doorslaggevend is. En die manier was in de Hollandsche „Pymaiion" voortreffelijk en alles en allen veroverend. Inclusief de keuringscommissie

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6