ELTAXBUS STADS NIEUWS 10 RITTEN 75 CENT MAANDAG 1 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER KANS OP SNEEUW OF HAGEL. DE BILT SEINT: Matige tot krachtige Noord-Oostelijke tot Noord-Westelijke wind, zwaar bewolkt, tot betrokken met tijdelijke opklaringen, kans op regen, sneeuw of hagelbuien, wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometei-st.: 768.8 te Seydisfjord. Laagste barometerst.: 740.3 te Brussel. De depressie, welke Zaterdag met haar centrum over de Britsche Eilanden lag, trok Oostwaarts. Een secundaire, welke zich tot een afzonderlijke kern ontwikkelde, lag he denmorgen over het Zuiden van ons land. De hooge drukking over Groenland werd door een uit het Westen komende depres sie aangetast. Een rug van hóoge drukking loopt thans nog over IJsiand naar het Noorden. Op de Britsche Eilanden waait het matig tot krachtig uit het Noord-Wes ten, de lucht is er zwaar bewolkt met plaat selijk, voornamelijk in het Zuiden, sneeuw. Plaatselijk was de temperatuur vanmorgen onder het vriespunt. In Frankrijk en Bel gië is de wind krachtig uit het Westen, ook hier valt plaatselijk sneeuw of regen, even als in Duitschland, waar de wind meest Zuid-West is. In Scandinavië nam de vorst belangrijk af, in Zuid-West Duitschland en Zwitserland daalde de temperatuur he dennacht ook tot onder het vriespunt. De meeste bergstations in Duitschland en Zwitserland melden nevel of mist, met plaatselijk sneeuw, LUCHTTEMPERATUUR. 4.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 6.09 uurtot Dinsdagmorgen 6.16 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 2 Maart voorm. 5.45 en nam. 6.09 uur. UIT DE OMGEVING NOORD WIJKERHOUT. St. Barbara-Vereeniging. De St. Bar bare-Vereeniging hield in Café Gouwen- berg haar jaarvergadering, welke door den voorzitter, den heer H. Zwaan, werd ge opend. Uit de rekening en verantwoording door den penningmeester, den heer M. van Gijlswijk, bleek, dat de inkomsten bedroe gen ƒ709.94; de uitgaven ƒ720.93, nadeelig saldo 10.99. Bij monde van den heer G. Broeke deelde de controlecommissie mede, dat boeken en kas in de beste orde bevon den waren. Een groot aantal nieuwe leden, vooral uit de St. Victor-Parochie. werden hierna geïnstalleerd. Medegedeeld werd, dat 5 le den in het afgeloopen jaar werden begra ven, benevens 14 niet-leden en 3 kinderen. Bij enkele candidaatstelling werden tot be stuursleden herkozen H. Zwaan, J. v. Gijls wijk, P. v. d. Holst en J. Turenhout. In de vacature P. v. d. Berg werd gekozen J. Koelewijn. Bij de rondvraag uitte Pastoor Maas zijn vreugde, zooveel leden aanwezig te zien. Hierna sluiting. Bouwen. Door burgemeester en wet houders is vergunning verleend aan H. van Kampen tot het bouwen van een woonhuis met schuur langs den 's Gravendamsche- weg. VOORHOUT. Geslaagde huisbroei-tentoonstelling. De huisbroeitentoonstelling der St. Jo- sephs-Gezellen en KJ.C. alhier, is dit jaar weer een groot succes geworden. De groo- te zaal van het Parochiehuis was in een lusthof van bloemen herschapen. Omstreeks half vier in den Zaterdagmiddag werd door den voorzitter dezer bloemententoonstel ling, den heer C. J. Zonneveld, een wel komstwoord gesproken, waarna de burge meester een toepasselijk openingswoord sprak. Spr. noemde het een zeer mooi stuk opvoedingswerk, dat opgesloten ligt in deze organisatie. Spreker kan niets dan lof uiten voor de groote ambitie waarmede door de jongens was gewerkt. Kapelaan J. C. Groot bracht nu een dankwoord aan allen, die tot het welslagen van dit mooie werk hebben mogen medewerken. Een dergelijk woord werd ook nog gesproken door den voorz., hierbij niet vergetende nogmaals dank te brengen aan den burgemeester voor het schenken van een mooi kunstvoorwerp, be staande uit een grooten beker. Hierna volg de de uitslag van de behaalde prijzen, door den heer G. M. Prins als leider dezer kas- en huisbroei. De jury bestond uit de hee- ren L. v. d. Geer, P. L. Warmerdam en J. A. Verdegaal. Alvorens hiertoe over te gaan memoreerd de heer Prins nog het schitterende succes, hetgeen de afd. der St. Josephs-Gezellen hebben behaald op de huisvlijttentoonstelling te Leiden. Dit, al dus spr., hebben we te danken aan de twee Gebrs. v. d. Nouland, welke de eenigste in zenders waren. Nu volgt de uitslag der prijzen. Verplichte huisbroei: 1ste pr. J. Boere, 2de pr. P. Bierman, 3de pr. Th. v. Werk hoven Pz., 4de pr. H. v. Werkhoven Pz, 5de pr. J. Bierman. Verplichte kasbroei: 1ste pr. Gebrs. Zon neveld, 2de pr. J. v. d. Nouland Pzn., 3de pr. B. v. d. Nouland Pz. Vervolgens wei-den een hoofdprijs toege kend aan de Gebrs. v. d. Nouland voor de mooiste vrije inzending, en eveneens voor idem aan P. v. Leeuwen Chr.z. een 2de pr. Eervolle vermeldingen werden nog toe gekend aan: Gebrs. Zonneveld, P. Bierman, H. v. Werkhoven Pz., Gebrs. v. d. Nouland Pz., P. v. Leeuwen Chr.z., C. Vester H.J.z., B. v. d. Nouland Pz., A. Vlasveld, L. v. d. Lans, Gebrs. Zonneveld en C. Vester. Hier op volgde de uitreiking der prijzen. Gemeenteraad. - Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, om a.s. Vrij dag 5 Maart een openbare vergadering te beleggen. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Ernstige aanrijding te Noordwij- kerhout. Voor den plaatsvervangend kantonrech ter. Mr. M. B. Vos moest allereerst terecht staan P. L. te Noord wij kerhout. De ze verdachte heeft met een auto gereden op de Beeklaan daar ter plaatse en toen zeke ren B. uit Hillegom, die rechts van den weg lig in gezelschap van zijn vrouw, omver ge reden, waardoor de man zeer ernstig werd gewond. O.a. was zijn been op twee plaat sen gebroken, waardoor hij maanden in het ziekenhuis heeft gelegen en tot op heden nog steeds niet in staat is zijn werkzaam heden te hervatten. De weg is daar ter plaatse 6.25 M. oreed, terwijl er geen tegen- liggend verkeer aan kwam. Er was een rap port van verdachte ingewonnen, waaruit bleek, dat hij bekend staat als een roeke- looze en onverschillige autobestuurder, die van hard rijden houdt. De ambtenaar noemde het een zeer ern stig feit, maar wilde tooh rekening houden met de omstandigheden, waarin verdachte thans verkeert. Eisch 25.subs. 15 dagen met intrek king van het rijbewijs voo.r den tijd van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en een week hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over acht dagen. Geen voorrang verleend aan ver keer van rechts. C. H. te L e i d e n moest terecht staan om reden zij op het kruispunt Haarlemmer straatKoude Hoek te Leiden den door gang niet heeft vrijgelaten voor verkeer van rechts, waardoor zij in botsing was geko men met een andere auto. welke auto werd beschadigd voor een bedrag van 38.60, voor welk bedrag de aangeredene zich ci viele partij stelde. Eisch 15.subs. 10 dagen met toewij zing der schade. Uitspraak over acht dagen. F. G. H. v. d. B. te L e i d e n moest voor een dergelijke overtreding terecht staan. Hier was de aanrijding geschied op het kruispunt PrinsessekadeApothekersdijk te Leiden. Eisch en uitspraak 25.subs 10 dagen. Overweg niet tijdig gesloten. B. W. te Voorschoten wegwerker der Nederlandsche Spoorwegen, was ten laste gelegd, dat hij als dienstdoend over wegwachter belast met het sluiten der spoorboomen aai- den Morschweg te Voor schoten Vinkbrug, dit niet tijdig genoeg ge daan had. had. Verdachte erkende het feit, maar voegde er aan toe, dat hij den over weg wel degelijk gesloten had. Hij had daarna de boo men weer omhoog gebracht, omdat hij dacht dat de trein reeds gepas seerd was. Zulks was evenwel het geval niet geweest, zoodat de trein een ongesloten overweg was langs gereden. Gelukkig was er niets gebeurd wijl het niet druk was ge weest op den weg, zulks in verband met het feit, dat er dien Zondag juist een interland wedstrijd gespeeld werd en de menschen al len bij hun radio zaten te luisteren. Was dat niet het geval geweest, dan waren ongeluk ken op dit drukke punt zeker niet uitgeble ven. Als verzachtende omstandigheden wilde de ambtenaar er rekening mee houden, dat de verdachte reeds 25 dienstjaren achter den rug heeft zonder ooit straf te hebben gekregen en omdat hij reeds door de Mij. gestraft is. Eisch 15.subs. 10 dagen. Uitspraak 10 subs. 5 dagen, Rakelings gepasseerd. L. B te Den Haag heeft met 'n auto op de Hoogewoerd te Leiden gereden, maar heeft dit op 'n dusdanige manier gedaan, dat hij met den strafrechter in aanraking kwam Verdachte had namelijk van een wielrijd- ster, die zelf op het trottoir liep de fiets uit de hand gerukt, doordat hij niet naar rechts was uitgeweken bij het passeeren. Na twee getuigen gehoord te hebben was de eisch UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Na de begrootingsdebatten Het jaarlijksche feest van de spuitende fontein van welsprekendheid is wederom voorbij. Telken jare, prompt over tijd, wordt dit wondere waterwerk in den raad op volle kracht opengedraaid en de stra len en straaltjes van eloquentie spuiten omhoog in allehande richting en met va- rieerend geklater. Men zoeke in deze beeld spraak geen „sluipend fascisme"; wij heb ben ons vaak ietwat smalend uitgelaten over de onzakelijke lengte der debatten, evenwel niet uit een zucht tot fascistisch gekanker, maar in de meening, dat een tij dige terugkeer op een verkeerden weg den mopperaars de wind uit de zeilen zou ne men. Wij kunnen thans de begrootingsdebatten overzien en daarbij allereerst constatee- ren, dat er gelukkig een streven merkbaar is geweest tot zelfbeperking. Vooral in eer ste instantie. Bij de replieken liep de koortsthermometer wat op, wat natuurlijk niet ten goede kwam aan de nuchtere za kelijkheid maar toch geen al te groote af wijkingen ten gevolge had. Deze zelfbeper king zich uitend in een sinds lange ja ren niet meer voorgekomen sluiting op Vrij dagmiddag was deels toe te schrijven aan de afspraak der rechtsche raadsfrac ties om zich niet te laten verlokken tot een bespreking van het Plan van den Arbeid, deels aan het feit, dat d._ sociaal-democra ten als regeeringspartij geen reden meer hadden om hun wethouders met een staal kaart van wenschen en grieven aan boord te komen. De besprekingen konden op die manier danig besnoeid worden, uitstapjes naar het Tweede Kamergebouw, naar Duitschland, Rusland of Spanje werden tot een mini mum beperkt en men hield zich meer dan tot nu toe gebruikelijk was aan de gemeen telijke politiek. Had men zich zuiver zake lijk aan de begrooting gehouden, dan had de vergadering al na twee of hoogstens drie dagen gesloten kunnen zijn. Want het opmerkelijke van deze begrooting was wel, dat er zoo bitter weinig over de zakelijke inhoud te praten viel. Want niet alleen de soc.-democratische wethouders, maar ook het heele college van B. en W. en de raad incluis zitten 'in een dwangbuis en kunnen nauwelijks eên vin verroeren. Er moet be zuinigd worden en tegenspartelen helpt o zoo weinig. Behalve de heer de Reede voel de niemand voor belastingverhooging en wilde men een sluitende begrooting, dan moesten de uitgave worden ingekrom pen. Zij werden dan ook jp een paar uit zonderingen na aanvaard. Met name ver zette de raad zich tegen subsidie-verlaging voor de wijkverplegingen, de kinderuitzen ding en de teekenschool van den Ned. Prot. Bond. Verschillende door B. en W. voorgestel de bezuinigingen waren perspectief-bezui nigingen, welke nog moesten worden ge vonden. Het was vooral dz hoer Goslinga, die zich hiertegen verzette, omdat het z.L irreëele politiek was. Hij had in zooverre gelijk, dat bezuinigingen in de toekomst verdacht veel weg hebben van de befaam de tien vogels in de lucht uit het Hol- landsche spreekwoord. Maar aan den an deren kant kunnen wij den wethouder van financiën hierover toch niet te hard vallen, omdat ook de heer Goslirga er niets an ders tegenover kon stellen dan de Alg. Re serve. Mocht in den loop van het jaar blij ken, dat de geraamde bezuinigingen niet gehaald kunnen worden, dan vallen wij toch terug op de Reserve, maar de nu ge volgde tactiek heeft te-i minste dit voor deel, dat eerst met alle macht naar het be reiken van die bezuinigingen gestreefd zal worden alvorens da Reserve wordt aange sproken. Ten slotte trok da heer Goslinga zijn desbetreffend voorstel in, doch hij had er toch wel iets mee bereikt: n.l. dat meer klaarheid is verkregen in de manier waar op de begrooting sluitend is gemaakt en vervolgens, dat het bijzonder bewaarschool- onderwijs niet noodzakelijk de volle last van 10.000 zal behoeven te dragen; B. en W. hebben den raad thans vrijgelaten. Een succes is ook geweest het denkbeeld, om een begin te maken met het inschake len van nieuwe organen in het gemeente lijk bestuur, n.l. adviseerende colleges van deskundigen op bepaalde terreinen. Zonder dwang van stemmen hebben B. en W. het denkbeeld overgenomen, zoodat eerlang éen proef met deze z.g. contactcommissies zal worden genomen. Waarschijnlijk zullen B. en W. als eerste proefveld wel het terrein van den woningbouw en de volkshuisves ting cum annexis nemen. Bij de z.g. „punten" waren slechts een 5-tal voorstellen .ngediend. Vier daarvan (producten van den heer v. d. aan) ge tuigden meer van goeden wil dan van po litieke ervaring en werden door den voor steller in den steek gelaten. Het vijfde, een voorstel-Groeneveld inzake de vergoedin gen voor woningaa ïsluitingen bij gemeen teambtenaren, ging om praeadvies. Aan het einde van de Algemeene Be schouwingen werd nog een soort motie van afkeuring ingediend, tegen de concessie aan de Eltax. Het lijkt ons een wat opge schroefd geval, al scheelde het maar een haar of de motie was aangenomen. Het was 1716. Verschillende raadsleden, die mis schien geen voorstanders waren van de concessie, zullen wel overwogen hebben, dat deze zaak, welike tot de competentie van B. en W. behoort, ook maar voor de verantwoording van het college zelf gela ten moet worden. Nog eigenaardiger was de uitslag van de stemming over het voorstel van mevr. de Cler over de oude arbeidsvoorwaarden bij de ondershandsche opdracht aan de C. E. M. S. T. O. tot .iet schoonmaken van ge meentegebouwen te handhaven. Hierbij staakten de stemmen. Ware het voorstel-v. Weizen, dat zich alleen uitsprak over hand having van de oude loonen aan de schoon maaksters, het eerst in stemming gekomen, dan zou dit o.i. zeer zeker 'jjn aangenomen. Een loonsverlaging voorstel, bij de hui dige stijgende levensstandaard, is niet juist gezien. Ten slotte nog iets over het duel tus- schen den heer Wilmer en wethouder van Stralen, dat van meer beteekenis is dan een particulier kibbelpartijtje. Wethouder v. Stralen had blijkens een verslag in de „Vooruit" op een vergadering van de S. D. A. P. gezegd, dat hij soms voorstellen ten bate van de werkloozen, die hij zelf gaarne gedaan en uitgevoerd zou hebben, moest la ten varen wegens gebrek -an steun van de meerderheid in het college en in den raad. Gevorderd om deze bewering met bewij zen te staven, kon de wethouder slechts een geval noemen, waarbij de rucdsmeerderheid geweigerd had te adresseeren aan den mi nister. De maatregel welke dit protest gold, is ingetrokken, maar de wethouder had gaarne gezien, dat deze mtrekking geschied was mede als gevolg van het Leidsche adres. Waarop de heer Wilmer zeer terecht opmerkte, dat dit heel wat anders was dan de wethouder het op die vergadering had voorgesteld. Die bewering is nertinent on waar gebleken. Wanneer men onmachtig blijkt om zijn beloften na ce komen, is het niet fair de schuld L werpen op degenen, die weliswaar evenzeer onmachtig zijn, maar nimmer meer beloofd hebben dan wat zij konden nakomen. Reeds Zaterdag is in ons blad waardeer in g uitgesproken voor de wijze, waarop de burgemeester zijn dubbele taak van voor zitter en waarn. wethouder van fabricage heeft vervuld. Mr. H. F. A. G. 25.subs. 15 dagen met toewijzing van een schadebedrag van 2.70. Uitspraak 8.subs. 5 dagen met toe wijzing der vordering ad 2.70. Verder werden nog veroordeeld: H. K. te Woubrugge wegens het niet aanmelden bij den Raad van Arbeid daar terplaatse. Eisch en uitspraak 5.subs. 2 dagen. P. H. schipper te Alkemade wegens het zich niet aansluiten op de drinkwater leiding. Eisch en uitspraak 5.subs., 2 dagen. C. S. veehouder te Alkemade een der gelijke overtreding. Ook eisch en uitspraak 5.subs. 2 dagen. P. C. banketbakker te Leiden wegens het overwerk laten verrichten in zijn bak kerij zonder overwerk vergunning. Eisch 10.subs. 5 dagen. Uitspraak conform. R. K. HANDELSREIZIGERSVEREEN. De afd. Leiden „St. Christoffel" der R. K. Vereen, van Handelsreizigers hield een ledenvergadering in „De Harmonie". Na opening van de matig bezette ver gadering, sprak de voorz., de heer Bier- laagh, hartelijke woorden van welkom, in het bijzonder tot kap. Dorbeck en sprak verder de hoop uit, dat de besprekingen weer van aangenamen aard mogen wezen. De notulen werden na voorlezing goedge keurd. Hierna werd op de gebruikelijke wijze de heer Jirka door den G. A. geinstal- leerd. Het woord was daarna aan den eerw. spreker, kap. Dorbeck, met het onder werp „Kerk en Staat". Alvorens tot zijn onderwerp over te gaan, uitte spr. zijn bewondering, voor het taai volhouden door St. Christoffel getoond om, ondanks dezen rumoerigen tijd, de Wet, regelende de Rechtspositie, uit het vuur te slepen. Overgaande tot zijn lezing, memoreerde spr. de gevaren, die ons bedreigen van de jongeren, hetgeen een groote schade post zou kunnen veroorzaken. Vervolgens gaf spr. een breedvoerige uiteenzetting van hetgeen wij hebben te verstaan onder „de maatschappij". Om hiermede aan te toonen, dat Kerk en Staat op zich zelf staande maatschappijen vormen, waarin elk voor zich, de een op geestelijk, de ander op stoffelijk terrein, door gemeen schappelijke samenwerking een voorop gesteld doel nastreven. Beide beschikken over de middelen om hun doel te berei ken en zijn op hun terrein onafhankelijk van elkander. Vermenging van beide lijdt tot verschillende misstanden, zooals ons de geschiedenis tijdens Karei den Grooten en latere eeuwen hebben doen zien. Spr. legde, om misvattingen te voorkomen vast, dat hij het niet heeft over Gods dienst en Staat, maar over Kerk en Staat. Beide ontleenen hun gezag van God, beide zijn door God gewild. In beginsel en op gemengd terrein moeten Kerk en Staat samenwerken, vooral op zedelyk terrein. Wat hebben wij nu te denken van het „Staatsabsolutisme"? Deze vorm is voor ons verwerpelijk en is tevens een rede, waarom wij de N.S.B. niet kunnen respec teeren. Er is van alles te vreezen bij een eventueel aan de macht komen van deze heeren. Spr. besluit zyn interessante le zing, met het uitspreken van de hoop, dat deze uiteenzetting het hare zal hebben bijgedragen, tot een zoo juist mogelijk begrip van Kerk en Staat. De voorz. meende zeker de tolk te kun- 6EMEENTEL. AANKONDIGINGEN. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Raad dezer ge meente, in zyne vergadering van 26 Fe bruari 1937, heeft bepaald, dat de vaststel ling van een plan van uitbreiding, voor de gronden, gelegen ten Zuid-Oosten van de spoorbaan AmsterdamRotterdam eb o.m. begrensd door den Maredijk, de Marislaan en den Stationsweg, wordt voorbereid. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 1 Maart 1937. AGENDA Vrijdag'. R.-K. Reclasseeringsvereeniging zitting gebouw St. Vine. Ver. Hoog- landsche Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807, E. B. de Metz, Ka- merlingh Onneslaan 28, tel. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. nen zijn van de vergadering, door dank te brengen aan kapelaan Dorbeck, omdat wy uit deze lezing de juiste grondslagen hebben leeren begrijpen van Kerk en Staat. Hij meende evenwel, dat uit deze lezing er meerdere geput kunnen worden en vroeg den eerw. spreker deze mogelijk heid in gunstige overweging te willen ne men. Kap. Dorbeck gaf hierop zijn toe zegging. Over den Stille Omgang werden hierna ■door den voorz. eenige aansporende woor den gesproken, met gevolg, dat eenige heeren zich opgaven om met de Christof- felmannen uit andere afdeelingen den Stillen Omgang mede te maken. In de nieuwe convocatie vond de voorz. een aanleiding, de leden aan te sporen, zooveel mogelijk hun inkoopen te doen bij de adverteerders, om hiermede hen te toonen, dat hun medewerking op hoogen prijs wordt gesteld. Nadat de voorz. bij de rondvraag eenige heeren van antwoord heeft gediend, sloot hij deze prettige vergadering met den chr. groet. 31/2 PCT. CONVERSJELEENING LEIDEN. Niet geheel geplaatst. Naar wij vernemen, is by de gehouden inschrijving op 6.500.000 3 1/2 pet. obli- gatiën van de tweede conversieleening Lei den 1937, voornoemd bedrag niet geheel geplaatst. De koers van uitgifte was 99 1/2. De leening diende tot conversie van vijf 4 procentsleeningen pro resto nog 7,348.000 groot. DE AANGESPOELDE POTVISSCHEN. De potvisch, die Woensdag j.l. te Ter- neuzen tegen den oever van den Nieuw Neuzenpolder is getrokken, is Zaterdag middag op transport gesteld naar Rotter dam. Het transport over de Westerschelde verliep geheel naar wensch. Met zware staaltrossen was het gevaarte achter de sleepboot bevestigd en nadat men eerst lucht in het doode lichaam had gepompt, was alles voor het vervoer van de naar schatting 50.000 K.G. wegende visch ge reed. Men moest van Terneuzen over de Wes terschelde naar Hansweert, om vandaar door de Zeeuwsche binnenwateren Rot terdam te bereiken. Aan het vervoer over de Westerschelde achtte men het grootste risico verbonden, maar te zeven uur was men veilig en wel in de sluis te Hans- weert aangekomen. Na het opschutten ging het door het kanaal van Wemeldinge, waar men hoopte te overnachten. Het transport ging Zondag in den vroegen ochtend verder. Met de andere potvisch, een vrouwelijk exemplaar, dat eveneens voor het Rijks museum voor Natuurlijke Historie te Lei den is aangekocht en te Breskens op het strand is gesleept, ondervond men eenigen tegenslag. Bij de staartvin vertoont dit exemplaar n.l. een barst, ontstaan door dat de van binnen optredende druk zoo groot werd. dat een scheur in de huid ontstond. Hierdoor moet wel wat spek enz. verloren gaan, doch dat is op zichzelf nog geen ernstig verlies te noemen. Nader wordt gemeld: Een van de ge weldige potvisschen, die dezer dagen op de Westerschelde zijn gevangen, is heden morgen om negen uur de zeesluis te Vlis- singen gepasseerd. Het cadaver wordt door het Kanaal van Walcheren naar den destructor te Overschie vervoerd. Het transport staat onder leiding van den heer D. J. Kienjet, van het Rijksmu seum voor Natuurlijke Historie te Leiden, in welke instelling het skelet een plaats zal vinden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2