MAANDAG 1 MAART 1937 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang No. 8661 S)e £cid&eHc(2oii/fca/tit OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruit*- et^'ing: Voui Lieid^n li> cent pe» week J 2.i>0 pej Kwartaal Bij onze Agenten 20 cent pei veek 2.60 per kwartaal Franco per post t 2.95 per kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Liberale opvatting over de taak van den Staat In „Onze Wachter" (Lib.) heeft prof. dr. B. D. Eerdmans een artikel geschrevsn, waaraan wij het volgende ontleenen: „Wij zijn overtuigd, dat er voor ieder mensch een bron van zedelijk gezag moet zijn, waaraan hij zich onderwerpt uit vrije innerlijke overtuiging. De Staat kan die bron niet zijn. Hij kan hoogstens aanvullend optreden door zijn vyetten en machtsorganen, doch dwang scherpt geen overtuiging. Als iets algemeen zal heerschen, dan kan dit alleen als allen de overtuiging heb ben, dat het zóó moeten niet anders. Daarom is een christelijke godsdiensti ge levensopvatting van zooveel ge wicht ook voor den Staat. Bij het be zit daarvan zal men op menig gebied heel weinig van den Staat nièrken, omdat wat de Staat van- ons in het normale leven vraagt door ons, als van zelf wordt gedaan. Hoe minder men van den Staat merkt, hoe beter getui genis van de natuurlijke gezondheid des geheels. Het is hierbij van uitne mend gewicht, dat een godsdienstige levensopvatting ons leidt. Alleen deze kan betrouwbaren ondergrond vormen voor de vast- en zekerheid, die onze samenleving noodig heeft met haar behoefte aan orde en samenwerking". De Staat is niet de bron van gezag; deze bron ligt dieper. Dit zijn wij volkomen eens met prof. Eerdmans. De Staat zélf ontleent zijn gezag aan de éénige bron van alle gezag: God. Met algeheele instemming onderschrij ven wij deze meening van den Leidschen hoogleeraar. Maar wij moeten voorzichtig zijn met diens bewering, dat: hoe minder men van den Staat merkt, hoe beter getui genis van de natuurlijke gezondheid des geheels. De tijd ligt niet zoover achter ons, dat men niets van den Staat bemerkte, al dwong met een arbeider als 't ware dag en nacht te werken, om in zijn levensonder houd te kunnen voorzien; dat men niets van den Staat bemerkte, al voldeden ar- beidslocaliteiten nog niet aan de meest mi nimale eischen van hygiëne; dat men niets van den Staat bemerkte, al zonden de ouders hun kinderen naar de fabrieken op een leeftijd, waarop dezen op de school thuis behoorden. 't Was de tijd, dat men héél weinig van den Staat merkte. Maar: of toén „de na- tuuilijke gezondheid des geheels" zoo héél goed in orde was!! Wij ontkennen dit ten sterkste. En ieder, die „een godsdienstige levensopvatting" rijk is, zal dit zoo stellig mogelijk tegenspraken. De redeneering van prof. Eerdmans „wei nig wetten, dus goede zeden" is onverde-' digbaar; hij schijnt daartoe, onlogisch, ge komen te zijn, door om te zetten zijn eerst uitgesproken meening: „goede zeden, dus weinig wetten". Voor deze laatste stelling is véél meer te zeggen hoewel men ook hiermede voorzichtig moet zyn. De Staat is niet alleen een politie-agent, die tegen mis dadigers moet optreden, maar hij is ook cm in de beeldspraak te blijven een po litie-agent, die het verkeer moet regelen. En: verkeersagenten blijven noodig en zijn steeds méér noodig, gezien de ontwikke ling van het verkeer, óók al zouden alle menschen nog zoo braaf zijn! Prof. Eerdmans schijnt de liberale op vatting van de Staatstaak meer als leid draad voor zijn gedachten-gang te gebrui ken, dan de christelijke opvatting van die taak. En deze twee loopen nu eenmaal geenszins parallel. Katholieke Geschriften worden niet gelezen U bent Katholiek? Dan hebt u ongelijk. Katholieken zijn nu eenmaal onweten schappelijk, en hun geschriften worden niet gelezen. Dit is nog altijd het repliek van de hardnekkige Siegenbeekianen, die roomsch en dom synoniem verklaren, aan de ka tholieke wetenschap. Siegenbeek was hoogleeraar aan de uni versiteit van Leiden. Hij heeft nog aan hangers tot Groningen toe: Wij hebben voor ons liggen den catalogus van een onlangs overle den hoogleeraar van de Groning- sche Universiteit, wiens geheele bi bliotheek in een antiquarische vei ling komt. Niet een, maar dan ook niet één boek of boekje is er bij, waaruit blijkt, dat deze vrijzinni ge hoogleeraar ook voor de verrij king van zijn wetenschappelijke kennis wel eens heeft geput uit een zuivere katholieke bron. Geen bi bliotheek van den meest eenvou- digen dorpspastoor zal zoo eenzij dig en zoo onwetenschappelijk zijn samengesteld, als de bibliotheek van dezen protestantschen hoog leeraar. We hebben dit bericht uit „Ous Noor den" geknipt. Het teekent de onveran derlijkheid van zeker isolement, dat zich zelf van het leven afsluit naar de leus: wij weten niet, en wij willen niet weten! „Tijd". De wereld in vogelvlucht In het Saargebied heeft zioh een voorval voorgedaan, dat zeer teekenend is voor de persoons-vergoding, welke op het oogen- blik in het Derde Rijk mode is. Daar is n.l. van regeeringswege bevolen, dat het kruis beeld van zijn eere-plaats in de schoolloca- len verwijderd moet worden en vervangen door het portret van Hitier. Te Franken- holz hebben de bewoners zich daartegen verzet door te demonstreeren, met het ge volg, dat zij streng gestraft werden. Ver scheidene mijnwerkers werden onmiddel lijk ontslagen, terwijl anderen zware boe ten opliepen. Zooiets is danook wel een zeer staatsgevaarlijke actie. In een com muniqué vanwege de nat.-soc. overheid werd o.a. gezegd, dat in de nat.-soc. bewe ging geen plaats was voor martelaren. Dat komt inderdaad uit, want die worden al leen gevonden in die kringen, welke het met de nat.-soc. afgoderij niet eens zijn. Men kan voorts niet zeggen, dat de ver houding tusschen Oostenrijk en Duitsch- laud er na het bezoek van minister von Neurath aan Weenen hartelijker op gewor den ,is. Er vallen vandaag twee voorvallen te signaleeren, die niet bepaald wijzen op een verbetering der cultureele verstandhou ding, voor welker bevordering onlangs een Duitsch-Oostenrijksche commissie is sa mengesteld. Te Weenen heeft men aanstoot genomen aan de film „Fredericus", een Duitsche propaganda-film, met het gevolg, dat deze verboden werd; terwijl in Duitschland het eenige nog verschijnende Oostenrijksche blad „Die Neue Freie Pres- se" thans verboden is. Neen, erg prettig is de sfeer tusschen de beide Duitsch-spreken- de landen nog niet. Uit Addis Abeba wordt vernomen, dat de verwondingen van maarschalk Grazia- ni toch ernstiger zijn dan aanvankelijk werd gemeld. Tengevolge van het feit, dat enkele splinters in de longen zijn doorge drongen, heeft de maarschalk een ontste king in de longen opgeloopen, wat natuur lijk den toestand belangrijk verergert. GEEN VERDERE DEVALUATIE VAN DE YEN? Partijraad R K. Staatspartij TOKIO, 1 Maart. (A. N. P.) De minister van financiën ,Joeki, heeft in den Landdag aangekondigd, dat de Japansche regeering, indien noodzakelijk, goud naar het buiten land zal verschepen, doch dat er geen noodzaak bestaat de yen te devalueeren. Wij hebben Zaterdag gemeld het begin van de te Amsterdam gehouden vergade ring van den Partijraad der R. K. Staats partij. Hier vermelden wij het vervolg. Het voorstel van den kring Amsterdam, luidende: „De partijraad besluite tot het instellen van een commissie, die zal heb ben te onderzoeken in hoeverre, resp. welke maatregelen te treffen zijn ter re geling van de verhouding van het groot- en klein-winkelbedrijf" werd aangeno men. Op advies van het partijbestuur be sloot de vergadering voor het door den kring Amsterdam gevraagde onderzoek de deskundige medewerking in te roepen van den raad voor studie en documen tatie. Een voorstel van den kring Arnhem Nijmegen, om bij de R. K. Kamerfractie aan te dringen op bevordering van het verkeer, door de lasten die er op druk ken, te verminderen, werd aangenomen. Een tweede voorstel van den kring Arn hemNijmegen luidde: „De Partijraad verzoekt het Partijbestuur de vraagstuk ken onder oogen te zien, of in den tegen- woordigen tijd niet verschillende werk zaamheden in de maatschappij worden na gelaten, die gevoegelijk door werkloozen konden worden verricht". In zijn praeadvies deelde het Partijbe stuur mede. dat een zoodanig onderzoek eerder op den weg van de sociale organi saties ligt en op dien van de overheid, die zich daarbij den bijstand kan verzekeren van de op dit gebied reeds werkzame of desgewenscht in te stellen commissies ad hoe. Derhalve achtte het Partijbestuur zich niet verantwoord den Partijraad uit te noodigen dit voorstel zonder meer te ondersteunen. De vergadering verklaarde zich aecoord met het standpunt van het Partijbestuur. Tenslotte kwam aan de orde een voor stel van den kring ArnhemNijmegen, om een oordeel uit te spreken over de toelaatbaarheid van het zich openlijk voorwaardelijk lid verklaren van de R. K. Staatspartij. Het- Partijbestuur achtte het uitspreken van zulk een oordeel overbodig, aange zien het vanzelf spreekt, dat het voor waardelijke lidmaatschap een dwaasheid is. De Partijraad onderschreef ook dit oor deel van het Partijbestuur. REDE VAN DEN PARTIJ-VOORZITTER. Voordat het program van actie 1937 aan de orde kwam, gaf mr. C. Goseling eenige samenvattende beschouwingen. Een program van actie bevat geen op dracht tot handelen, doch richtende ge dachten. In haar strijd om de positief-christelijke grondslagen van den Staat zal de partij de zaken van Kerk en Staat niet dooreenmen gen. Een concordaat wenscht zij niet. De j Godsdienst ontsnapt aan de staatmacht; de ze heeft de uiterlijke omstandigheden te scheppen. Christendom is geen uiterlijke traditie, doch beleving. In de gezinspolitiek staat Nederland niet aan de spits. De partij vraagt in haar pro gram van actie krachtiger politiek op dit punt. „Arbeid voor ons volkis het eerst noo- dige op economisch gebied. Daarbij zal vooral aan de minder draagkrachtigen wor den gedacht. Is ordening een „heilige zaak"? Ja en neen. Zij is geen zaak om te canoniseeren. De crisismaatregelen zijn geen voor beelden van ordening, doch van staats bemoeiing. Ordening is geen gewijde, doch een principieele zaak. De groote vraag is: Wil men de richting naar de ordening in slaan? Tempo is een vraag van praktijk; een mislukte poging is erger dan afwach ten. Om de maatschappelijke vrede te grondvesten ns ordening geboden, en in de zen zin is zij een Nationaal-Nederlandsche „heilige zaak". Bij de candidaatsteÜing in de partij heb ben de leden een voorbeeld gegeven van de mocratische discipline. De voorstellen tot grojidwetherzienig zijn inzet bij den aanstaanden verkiezingsstrijd. Het voorstel betreffende nieuwe publiek rechtelijke organen, dat betreffende de re- volutionnaire volksvertegenwoordigers, dat tot beperking van het passieve kiesrecht en van de parlementaire onschendbaarheid zullen inzet vormen van den verkiezings strijd. Spreker vertrouwt, dat op dit punt in den verkiezingstrïjd de partij voldoende voorlichting zal geven. Nu over de Kabinetsformatie door ande ren zoo duidelijk is gesproken, zal de lust tot ontijdige beschouwingen hieromtrent wel luwen. Alles op zijn plaats en alles op zijn tijd. Spr. wil niet antwoorden op sommaties tot het geven van garanties omtrent het nega tieve Omtrent het positieve is. het standpunt der partij bekend. In den komenden verkiezingsstrijd zullen anti-katholieke geluiden, zooals steeds, klinken. Het verheugt, spr., dat de N.S.B. openlijk voor zijn anti-katholieke gevoe lens uitkomt en bij het spook van ds. Kers ten en ds. Lingbeek is aangeland. De stelling dei vrijzinnigen „de intellec- tueelen zijn hier" wordt volgens spr. door de staatsrechterlijke practijk gelogenstraft. Leidende katholiekep zullen nooit denigreerend over dr. Colijn spreken. Er kend moet worden, dat deze ongetwijfeld groote figuur zich heeft laten leiden door een eigen positief inzicht. Dat inzicht be hoeft het onze niet te zijn, aldus spr., en blijkt het in menig opzicht ook niet geweest te zijn. In den verkiezingsstrijd gaat het niet om de regeermacht, maar om de goede begin selen. „Maar, indien onder bepaalde omstandig heden het leidend deelnemen in die regeer macht, naar redelijk inzicht, het beste mid del zal blijken, om die beginselen tot gel- Ging te brengen, zullen wij ons ook aan die zware verantwoordelijkheid, waarop nie mand belust kan zijn, niet onttrekken. Wij zijn bereid en m staat het Nederlandschen Volk ook in dit opzicht naar zijn echt Ne- derlandschen aard te dienen. Daarin staan wij bij niemand achter." De partij is: conservatief in de beginse len, vooruitstrevend in het streven naar economische solidariteit, stug en vurig in het steunnen van het gezag, democratisch in het vasthouden aan de vrijheid des volks. Na de rede van mr. Goseling werd gepau- seerd en des middags werd aangevangen met de behandeling van het ontwerp-pro- gram van actie. De middagvergadering werd geopend met de behandeling van eenige amende menten op het ontwerp-program van actie 1937. In het eerste programpunt werden de woorden „ware' volkspartij" vervangen door „nationale volkspartij". Ingevoegd werd: Iedere vorm van Staatsalmacht. „is een groot gevaar voor het geestelijke leven van ons volk". Ook werd „arbeid voor ons volk" niet meer aangeduid als een „beveiliging", maar als een „voorwaarde" voor de christelijke grondslagen van ons volksbestaan. Een amendement van de heeren P. N. L. Staal en F. K. Buskens te Eindhoven, be treffende de te geringe bezetting van amb ten door katholieken, werd door de heeren Staal en P. van den Dungen verdedigd, doch werd ontraden door mr. Steenberghe, dr. Moller en. L. Moonen om tactische re denen. Mr. Goseling bestreed het amendement op dezelfde gnoredn; het vraagstuk ligt in de bestuurlijke sfeer. De voorstellers trok ken toen het amendement in. Een debat ontspon zich over een sugges tie van prof mr. E. J. J van der Heyden, die voorstelde als programpunt op te ne men „tijdige inschakeling van jeudigen in den arbeid". Prof v. d. Heyden, die de er varing heeft, dat veel jongeren aarzelen, zich in de rijen der partij te scharen, meen de dat het program de jongeren daardoor meer zou aanspreken. De heer H. J. Kui per liet de keerzijde der medaille zien: Veel werkgevers vervangen oudere, geschoolde, doch dure arbeidskrachten door goedkoo- pere jongere. Ten slotte werd aan beide keerzijden recht gedaan door opneming van het programpunt: „bijzondere zorg van jeugdigen in het arbeidsproces". Mej. Romme uit Den Haag maakte na mens de federatie van R.K. Vrouwenbon den bezwaar tegen het programpunt „Be perking van den arbeid door vrouwen". Dit punt bleef ongewijzigd, nadat het bestuur de „beperkte strekking" had toegelicht. Voorts werden eenige wijzigingen van re- dactioneelen aard aangebracht. Eenige voor de vergadering ingediende amendementen werden ingetrokken. Het program van aciie 1937 werd zonder hoofdelijke stemming VOORNAAMSTE NIEUWS HET HOOGE WATER Vanochtend heeft de IJssel in Zutphen een waterstand van 7.69 N.A.P. bereikt, zoodat nog een was van 13 cM. werd ge constateerd. Het verkeer onder dè IJssel- brug is gestremd. Voetgangers krijgen nu de gelegenheid, over den spoorweg te gaan. De omgeving van Zutphen is één groote watermassa, waarin alleen de hoofdverkeerswegen van het water zijn vrij gebleven. In de buitenwijken van de stad zijn veel kelders, nadat de Baaksche Overlaat is gaan werken, ondergeloopen. Deskundigen verwachten, dat morgen te Zutphen de was tot staan zal komen, nu Keuylen vanochtend weer 9 cM. val en Westervoort nog maar 1 cM. was meldt. Het verkeer over den Emmerikschenweg naar Doetinchem is nu geheel afgesloten. BUITENLAND. De gezondheidstoestand van den Paus blijft vooruitgaande. (3de blad). Het kruisbeeld vervangen door Hitiers portret in het Saargebied. (3de blad). Maarschalk Graziani lijdende aan long ontsteking. (3de blad). BINNENLAND. Vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij. (1ste blad). De S. D. A. P. spreekt zich ia meerder heid uit tegen nationale ontwapening. (2de blad). Wetsontwerp ingediend inzake een over gangsbepaling van de drankwet. (2de blad). Het hooge water heeft thans ook de om geven van Zutphen onder water gezet. (Gem. Ber., 3de blad). Een verdachte van den roofmoord in de auto te Den Haag aangehouden. (Gem. Ber., 3de blad). S7DRT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Feyenoord kampioen van Afd. H van den K. N. V. B. Goede wed strijd van S. J. C. en Teylingen; Lisse en Va V. L. verliezen. (2de blad). MOTORSPORT: Interessante wedstrij den op het Lange veld te Noordwijkerhout. (2de blad). BILJARTEN: Senders opnieuw kampioen drie banden. (2de blad). DAMMEN: Vier partijen van de match KeilerSpringer remise. (2de blad). LAND- EN TUINBOUW HOLL. BLOEMBOLLENKWEEKERS- GENOOTSCHAP. Hedenmorgen hield H.B.G. de 56ste alg. verg. in „Brinkmann" te Haarlem onder voorzitterschap van den heer S. Schone- veld, die in zijn openingswoord den heer Pijnacker uit Lisse en andere overleden leden herdacht. De resultaten van 1936 vond spr. onbe vredigend en onvoldoende. Overschatten vooral van vroege tulpen en hyacinthen overtroffen weer de verwachting; 25 a 30 pet. moest geofferd worden. Hoe goed de saneering ook moge zijn en hoe groot het saamhoorigheidsgevoel, dat daaruit blijkt, vooral voor hen, die toch al in hun bestaan waren aangetast, blijft het een geweldig offer. Hierdoor is ontevredenheid ontstaan en betwijfelt men, of de maatregelen wel goed zijn. Deze stemming wordt aangewak kerd door een nieuwe beweging, die vrij heid wil. Spr. verwachtte dan ook een nieuwe crisis van verdeeldheid tusschen de vakgroepen onderling. Men realiseere zich echter over den toestand van vóór 1933 en wat de toestand thans geweest zou zijn zonder de saneering. Hst genootschap had ook in 1936 een moeielijke taak te vervul len. Spr. bracht een eeresaluut aan de ex porteurs, die deze taak door hun steun hebben lichter gemaakt. Er werd een con tract-commissie opgericht, waarbij vijf or ganisaties zich aansloten. Jammer genoeg heeft de alg. ver. v. Bloembollencultuur dit voorbeeld niet gevolgd. De commissie mag tevreden zijn over de door haar bereikte resultaten. Vervolgens dankte spr. degenen, die medegewerkt hebben aan de doorvoe ring van het nieuwe vak-reglement. Inzake de kwestie Amerika betreurde spr. het, dat het verlangde resultaat niet kon worden bereikt. Spr. wekte de kweekers op, er toe mede te werken, dat de bollen volkomen vrij van ziekte-kiemen worden afgeleverd. Vóór al les moet de organisatie worden versterkt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1