'AMES RUBRIEK Practische kleeding Voorjaarsmodellen en stoffen ons patronenhoekie. HET BESTELLEN VAN PATRONEN Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36. Den Haag Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staal aangegeven. 0 58 Betaling steeds vooruil, in postzegels, per giro of per postwissel Practische kleeding is onmisbaar voor de huisvrouw, hetzij zij slechts enkele morgen uren dan wel een groot deel van den dag' in beslag genomen wordt door hare bezig heden. We onderscheiden de huiskleeding in morgenjaponnen, japon-schorten en over alls of huishoudschorten. Allen worden van effen, gebloemd, gestreept of gemoesd ma teriaal gemaakt, dat wasch-licht en kleur echt moet zijn. De morgenjaponnen zullen wellicht in koude winter- en kille herfst- je, waardoor het geheel een mooie glans verkrijgt. Het meest practisch voor huiskleeding is al het koude blauw-paaxs meer en meer zal verdwijnen. Sporadisch zal men wellicht het meer rood-achtige paars-purper zien dragen. Het is wel een heel typisch ver schijnsel, dat de meeste dames een anti pathie tegen paars hebben en deze kleur om korte of halflange mouwen te dragen, j ook maar zeer weinigen flatteert. Blauw Jeugdige huisvrouwtjes zullen vooral wan neer de koude maanden weer voorbij zijn, gaarne een vlot kort mouyvtje dragen, het zij een glad aansluitend dan wel een pof mouwtje. Drie kwart lange mouwen zijn echter voor ieder geschikt. Lange mouwen moeten echter opgeslagen kunnen worder daarom zijn ruime blouse mouwen met dagen van halven flanel gemaakt worden. De japon-schorten vervangen de japon en worden evenals de huishoudschorten met één of enkele knoopen gesloten en zijn ver der open, hebben echter een diepe onder slag. Overalls of huisnoudschorten worden veelal van wit materiaal, doch ook van be drukte weefsels (katoen, satin) gemaakt en over de japon gedragen. Moderne huis japonnen volgen de lijn, die de mode in zijn gansche omvang aangeeft en kleeden dien overeenkomstif af. Ze moeten een eenvoud, doch goed kleedend geheel vor men, waarbij alle overbodige garneeringen achterwege blijven. Opknoopbare piqué kraagjes kunnen gemakkelijk vernieuwd worden, terwijl aardige knoopen niet ge mist behoeven te worden. Vele huisvrouwen geven de voorkeur aan waschbare morgen- of huisjaponnen, terwijl andere bij voorkeur een schort dra gen over de stoffen japon. Het gewenschte karakter verleenen snit en materiaal en vooral het laatste is in overgroote keur en goedkoop te krijgen. Zeer vele van deze waschbare weefsels zijn vermengd met een kunstzijden draad- dicht te knoopen manchet wel het ge schiktst. Over het gemak van zakken be hoeven we niet verder uit te wijden, al leen willen we de verschillende modellen nog met enkele woorden bespreken, te be ginnen met de meest linksche. dat een schort-japon weergeeft van zijden linnen met knoesje of van cretonne en een opge knoopt kraagje van cretonne heeft. Sluiting met drie knoopen; ceintuur aan de voor panden gestikt, die op de rug sluit of in één geheel om het middel wordt gedragen. De schort-japon er naast is van wit of ge kleurd katoen met smalle bandjes opge stikt langs hals en op de zakken. Kleine wijde mouwtjes. Sluiting met één knoop en ceintuur. Het schort eronder is van gestreept ka toen gedacht en past zich aan alle mate aan. De linker japon is van mouseline of po- peline gemaakt doch kan met evenveel succes van waschbaar materiaal gemaakt worden. Kraag van hetzelfde. Sluiting met knoopjes; ceintuur om het middel en rok met gedeeltelijk opgestikte plooi. Japon-schort van bedrukt katoen; zeer geschikt voor gezette figuren; driekwart lange mouwen; sluiting met een knoop. in de meest mogelijke nuanceeringen, ver schillende tinten rood o.a. roest-rood, doch ook meer sprekende tinten als lak-rood en brique of steenrood zullen domineeren. Het zal een eisch der Modeheerscheresse zijn, dat sprekende kleuren contrasten, soms drie verschillende, worden gecom bineerd. Inderdaad zal en gevoel voor kleu ren niet mogen ontbreken om althans met succes verschillende combinaties samen te stellen. Deze kleuren worden veelal als details op japonnen verwerkt in den vorm van garneeringen. Stiksels en passementen worden zeer veel gebruikt, bij costumes en mantels wordt de nadruk op knoopen en opgestikte naden gelegd. Wanneer we beige als hoofdkleur voor een japon of ensemble kiezen, kunnen wij hierop o.a. wijnrood, roest en zalm toepassen. Verder ziet men b.v. hazelnoot-bruin, barnsteen-geel en zacht geel, doch ook drie schakeeringen blauw of groen. Als contrasteerende kleuren worden blauw en rood samengevoegd, terwijl de combinatie bruin-groen zich handhaaft. Vele wollen weefsels zullen gedragen worden, ook gemeleerd met kunstzijden draden. Men bereikt thans verschillende effecten door het verwerken van wollen en zijden draden, die men tot dusverre niet kende, terwijl de duurzaamheid, althans in de betere kwaliteiten, erkend ken worden. Men ziet veel genopte stoffen, soms zelfs nopjes in twee kleuren ingeweven, terwijl ruitjes zich weer een plaats zullen trach ten te veroveren. Strepen ziet men in rech te en schuine richting geweven, waarbij vele, die interessante dessins geven en waarbij de streep, niet alleen een of meer dere afstekende kleuren geeft, doch tevens van geheel ander materiaal is geweven. Mantelcostumes zullen zeer op den voor grond treden en wel zeer verschillend van coupe. Men zal de gewone klassieke tail leurs zien evenals modellen met gladde of klokkende korte of langere schootjes. De mouwen blijven ruim aan het bovenge deelte, terwijl men evenveel mantels zon der als met kraag za± zien. De meeste mo dellen sluiten ir. het midden met enkele groote of een gansche rij kleine knoopjes. Het practische van vele dezer moderne cos tumes is, dat men ze met of zonder blouse er onder kan dragen, zooals o.a. het eerste model links met opgestikte biezen en knoo pen aan hals en ceintuur. De tamelijk lange casaque heeft slechts zeer bescheiden klok ken en het geheel leent zich zeer zeker ook voor gezette dames, doch dan bij voorkeur in stemmig, weinig opvallende kleur. Het mantelcostume er naast is van tweed en houdt zich aan de strengere lijn. Slui ting met leeren clipsen. Rok met ingezette waaier plooien midden voor. De japon met sluiting van reepjes leer is meer voor lange slanke figuren, aangezien de pas de lijn verkort. Ruime mouw «net smalle manchet afgewerkt. Het vierde model is eveneens meer voor gezette dames en kan als deux pièces ge maakt worden, dan wel als geheel smal op staand kraagje en doorgestikte revers. Sluiting met kleine knoopjes Ten slotte noemen wij het vijfde mantelcostume van tweed, dat open en gesloten gedragen kan worden en 'n kort klokkend schootje heeft. Een aardige gekleurde das vervangt de kraag. De nieuwe voorjaarsstoffen zullen onge twijfeld lichter van toon zijn, dan die, wel ke gedurende de wintermaanden gedragen zijn, alhoewel men hieronder eveneens vele mooie warme tinten aantrof. Om te begin nen willen wij dan vertellen, dat verwacht i (.jnasriêi wordt, dat beige veel gedragen zal worden, doch daarnaast groen in verschillende lich te nuanceeringen. Verder blijven de pastel tinten zich handhaven, terwijl paars, voor- Borduursel op lingerie wordt weer meer en meer toegepast evenals open randen en zoomen. Applicaties van een andere kleur geven eveneens een mooie afwerking. Als techniek worden steel en platte steek uitevoerd, terwijl Fransche knoopjes veel toepassing vinden, vooral in het hart van bloemenmotieven. Geheel rechts zijn bloe- menmotieven, die gewerkt worden in steelsteek, terwijl er naast applicaties zijn aangegeven. Een succes op lingerie zijn de met cordonneersteek op de stof gewerkte strikken, die opgevuld len met kleine knoopjes. Verschillende soorten lingerieweefsels leenen er zich toe om open randen te wer ken, waardoor steeds een mooi effect wordt verkregen. Patronen van deze japonnen in alle ma ten. Voor handwerkende dames Strijkkpatroon S.T.P. Bij het gebruik en bestellen van strijk- patronen diene men steeds het volgende in acht te nemen: Steeds duidelijk nummer van het be- betreffende patroon vermelden. Vermelden of men het strijkpatroon in blauw of geel wenscht te ontvangen. Steeds het verschuldigde bedrag inslui ten of per giro opzenden. Onder rembours wordt niet gezonden. Elk vel bestaat uit 4, 6, 8, 10 of meer motieven, al naar gelang de grootte van het motief. xx>ooo<xxx X STP 2091 Knip voor het gebruik alle motieven los van elkaar. Ook het nummer wegknippen. Speld de motieven glad op de stof, met de wasteekening tegen de stof aan. Strijk met een niet te warm strijkijzer, zonder hard te drukken, over het patroon, dan hebt u kans, dat u het motief nóg eens kunt gebruiken. Gebruik voor donkere stoffen gele strijk- patronen, voor lichte stoffen blauwe strijk- patronen. Het strijkpatroon is te bestellen S 0.18 per stuk bij Het Practisch Modeblad, Post bus 36, Den Haag, giro-no. 203203. De ware grootte van dit motief is 8 x 11 c.M. WENKEN Dubbel koolzure soda mag in vele ge vallen een uitstekend hulpmiddel voor de huisvrouw beteekenen en moet steeds voor het grijpen zijn. Heeft men peulvruchten, die ondanks voorafgaand weeken niet gaar worden, dan voegt men een mespunt van deze poeder toe. Een uiterst kleine hoeveelheid toegevoegd aan thee of kof fie maakt deze krachtiger van smaak. Ran zig geworden boter of vet worden ge kneed in water, waaraan dubbel koolzure soda is toegevoegd. Bij het bakken maakt een voorgeschreven hoeveelheid hiervan gemengd door de bloem, het gebak luch tig en tenslotte voorkomt het in warme dagen zuurworden van de melk. Indien men blaren aan de voeten heeft tengevolge van veel loopen of wel door knellende schoenen is het inwrijven met een mengsel van drie deelen glycerine en één deel arnica-tinctuur aan te bevelen. MODERNE HOEDEN Jammer genoeg zijn er steeds vele da- dames, die alle nieuwe mode-snufjes dra gen of deze al dan niet bij haar persoon lijkheid passen. Noemen wij in de eerste plaats een belangrijk onderdeel van het toilet, n.l. de hoed. Hoe vaak zien wij dan, dat de smaaK van vele vrouwen te wen- schen overlaat. Het gaat er mede als mot bepaalde kleuren ern modellen van japon nen, men moet aanvoelen of een hoel bij het gelaat past en tevens ook bij het fi guur. Een vrouw met een smal gelaat en regelmatige trekken kan met succes hoe den dragen, die allerminst bij een groote vrouw met vol, rond gezicht passen. Co quette toques en andere kleine modellen, die met afstaande voilettes gedragen wor den passen niet bij deze laatsten, waar voor een model met rand zich veel meer leent. We zien thans inderdaad vele mo derne hoeden, buitengewoon elegant van ontwerp en uitvoering, die echter slechts door zeer weinigen gedragen kunnen wor den. Modellen te over zijn echter nog te vinden, voor ieder, die rustig uitkijkt en niet let op hetgeen het meest up-to-date is, doch alleen vraagt: „Wat staat mij het best?" De voorjaarscollecties zijn thans reeds in de meest vooraanstaande magazijnen aanwezig en hieronder bevinden zich zoo waar vele stroohoeden, klein, coquet en smaakvol, doch ook weer lang niet voor ieders gelaat geschikt. Het heeft er veel van of mevrouw Mode zich wel wat een zijdig heeft laten leiden en in hoofdzaak rekening heeft gehouden met smalle ge zichtjes en onberispelijke kapsels. Het haar, dat in rollen gelegd wordt vereischt veel verzorging omdat zoo'n groot gedeelte van het hoofd te zien komt. De hoeden worden nog steeds diep in het gelaat en een weinig schuin gedragen en als kleuren zien we naast zwart, dat den boventoon voert, tevens veel bruin. DIENTAFEL. Zeer vaak heeft men in moderne huizen weinig wandvlakte en zijn groote, zware meubels misplaats. Heel handig is zoo'n soort dientafel als hier is weergegeven en gemaakt is van eikenhout, dat gebeitst wórdt in de tint der overige meubels. Aar dig staat het, indien het bovenvlak over trokken wordt met stevig perkament met koperen spijkers b.v. tegen de zijkanten bevestigt. Allerlei dingen, die men uit de hand wil zetten vinden hier een plaatsje. Een schaal met fruit doet het oog aange naam aan, terwijl een waterstel evenmin misplaatst is. 212. DAMES NACHTJAPON Succespatroon VKK 2041. Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzend kosten. Wij maken zoo'n nachtjapon van zijden of gewoon flanel, doch heel mooi zijn de speciale kunstzijde weefsels. Japansche zijde, die héél goedkoop is. wordt even eens veel voor deze modellen verwerkt. De raglan mouwen eindigen in kleine vleugeltjes met een open splitje en zijn evenals de hals afgebiesd óf worden met een smal valenciennekantje afgewerkt. Het lijfje is met figuurnaadjes aan rug en voorzijde, of wordt met ingehaalde ruimte aan de rok gezet. Over de naad wordt een ceintuur gedragen. Patronen in maten 42444648. EENVOUDIGE HUIS- OF KANTOOR JAPON Succespatroon VKK 2071. Prijs per pa troon 0.25 plus ƒ0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Zoowel effen als een ingeweven streep kan voor dit model verwerkt worden. De kraag kan van piqué gemaakt wor den dan wel van fluweel en wordt in het eerste geval met rijgsteken in de hals-uit snijding bevestigd. Practisch is om enkele kragen tegen elkander te gebruiken, b.v. ook van gestreept materiaal. De bovenpas wordt aan de voorzijde op gestikt en vormt een aangeknipt „vest". Rechte mouwen met kapje, gladde rug. De rok heeft één achterbaan, welke in het midden enkele figuurnaadjes heeft. Voorbaan met gedeeltelijk opgestikte binnenwaartsche plooi, die afgewerkt wordt met een zijden pijltje. Naar verkiezing op gestikte zakken. Patronen in de maten 42444648. BON VOOK GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- olad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: Patroon No. Maat Hierbij Ingesloten aan postzegels. Indiei. u tevens het laatste nummer van Het Practisch Modjb,ad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten (Postzegels liefst va» 1 2 n' r-o-.4')

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14