Wat de Jezuiten in Spanje op sociaal gebied presteerden MAANDAG 1 MAART 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 Bij de beoordeeling van de oor zaken van den burgeroorlog in Spanje wordt maar al te vaak de schuld van de wantoestanden op sociaal gebied op rekening van de Kerk geschreven. Uit onderstaand artikel blijkt duidelijk wat alleen reeds de Je- zuieten in Spanje op sociaal ge bied hebben gepresteerd. Teneinde een overzicht te krijgen over het sociale streven der Jezuieten in Spanje is het noodig dat men enkele jaren in de geschiedenis teruggaat, want sedert de op heffing en verdrijving der Jezuietenorde uit Spanje in Maart 1932 hebben de Je zuiten practisch geen invloed kunnen uit oefenen. Bovendien staan de nieuwe ne derzettingen der Jezuieten, die bij decreet van de regeering van Burgos weer in Spanje zijn toegelaten, nog al te zeer in hun kinderschoenen, en houden deze zich thans hoofdzakelijk bezig met het beoefe nen van werken van liefdadigheid, die door de oorlogstoestand bijzonder drin gend zijn geworden. Daarom moet een onderzoek naar de sociale actie der Je zuieten in Spanje zich tot de jaren der Monarchie beperken en tot het eerste jaar na de invoering van de Republiek. Om het werk dat de Jezuieten destijds op sociaal gebied voor Spanje hebben verricht in een helder daglicht te stellen, moet men nog op een bij zonderen trek van het Spaansche karakter wijzen: de groote afkeer van iedere organisatie. De Katholieken doch evenmin de Socialisten zijn er nooit in geslaagd om voor heel het land één groote, uniforme organisatie te vestigen. Men kan derhalve geen parallel trekken met de streng ge organiseerde sociale instellingen der Hol- landsche of Belgische Katholieken. Wanneer men met bovenstaande feiten rekening houdt blijkt weldra dat het werk der Jezuieten toch wel rijke vruchten heeft gedragen. Want zij waren de eigen lijke grondleggers van de katholieke so ciale actie. De namen van de Paters No- guer, Palan en Novares hebben dan ook een zeer goeden klank. Een der. eerste sociale instellingen van de Jezuieten was een Spaarkas en de Voorschotbank van Orihuela in Alicante, gesticht door den Jezuietenpater Bartho- lome Arbona. Deze instelling had vooral ten doel de woeker te bestrijden waai-- door de noodlijdende klasse volledig aan' de ellende werd prijsgegeven. Voor dat de Spaarkas van Orihuela be stond. moesten de menschen vaak tot 50 procent rente betalen en meer. De Voor schotbank van Orihuela begon onmiddel lijk met.de rente van opgenomen gelden tot 6 procent te verlagen. De winst, die door deze gecombineerde Spaar- en Voor schotbank werd gemaakt, werd, na afschrij vingen en reserves, besteed voor andére sociale "doeleinden: In 1909 b.v. werd een ..goedkoope keuken" ingericht, waar de huisvrouwen onderricht ontvingen om op zoo voordeelig mogelijke wijze de huis houding te verzorgen. Later werd voor de boeren een Landbouwcentrale gesticht voor de collectieve verkoop van land bouwproducten en de aankoop van zaai goed. Der-gelijke Spaarkassen voor Arbeiders en Noodlijdenden werden door Pater Cor- los Ferris S.J. opgericht o.m. in San Fran cisco de Borja. De instellingen der Jezuieten op Mal- lorca kwamen in zeer korten tijd tot groo- ten bloei. „El Patronato obrero de Mal- lorca" oorspronkelijk als kindertuin be doeld breidde zich buitengewoon snel uit. In 1910, drie jaar na de oprichting, had den reeds 4000 kinderen de school van het Patronaat bezocht; bovendien hadden de Jezuieten avondscholen opgericht die door ongeveer een evengroot aantal leer lingen bezocht werden. Ook hier werd spoedig een Spaarkas gesticht en ver schillende organisaties tot het nuttig be steden van den vrijen tijd. Na 1913 werd de werkingssfeer van het Patronaat nog verder uitgebreid door ver schillende vakorganisaties, waarvan de „kniow ferro-viaria" wel de meest be kende is. Van meer beteekenis zijn de latere stich tingen in Valladolid. De „Casa Social telde 10.000 leden. Deze organisatie had haar eigen Ziekenfonds, Steunfonds bij bevallingen enz. In deze stad waren de vakbeweging en de jeugdvereenigingen, vooral de katho lieke arbeidersjeugd goed georganiseerd. Ook de Katholieke boerinnen hadden een eigen organisatie. De vakbond der ka tholieke landarbeiders telde 7000 leden. De arbeidersbeweging in Valladolid had door haar „Casa Social" de beschikking over een eigen bioscoop, leesbibliotheek en leeszalen, theater en concertgebouw enz. Naar het voorbeeld van Valladolid was ook in Burgos de Katholieke Sociale Actie georganiseerd in de „Circulo catolicoDe grondlegger van deze geheele beweging was de Jezuietenpater Salaverry. Deze af- deeling der werkliedenbond telde 2000 leden. De Spaarkas dezer organisatie is de oudste van heel Burgos, een bewijs dat de Jezuieten zeker niet in de ontwikkeling der dingen waren achtergebleven. Verder heeft de Katholieke Sociale Actie van Burgos zich speciaal toegelegd op het on derwijs: zij stichtte scholen, waar aan de kinderen der leden kosteloos onderwijs werd verstrekt, alsmede huishoudscholen voor. het arbeidende meisje en een Zon dagsschool. Ter bestrijding van de woning nood is door toedoen van deze „Circulo Catolico" een heele nieuwe stadswijk gebouwd met goedkoope gezinswoningen waarvan de huurprijs slechts 10 Peseta's per maand bedroeg. Vooral in Baskenland, telde men talloo- ze sociale instellingen die bijna uitslui tend hun ontstaan te danken hebben aan het initiatief, dat door de Jezuieten geno men werd. In Baskenland werd ook een zekere centralisatie der bestaande organisaties verkregen. De „Federacion catolica de sin- dicatos de Vizcaya" waarin de katholieke leden der vakbonden waren ondergebracht telde meer dan 10.000 leden, de Federatie van Baskische Ambtenaren ruim 2000 le den. Baskenland had ook een eigen Ver bruikscoöperatie met 120 winkels die door toedoen van de Jezuieten waren opge richt. Ook op dit gebied werd baanbre kend werk verricht, want later werden deze inrichtingen door de regeering zelf gesteund, hetgeen bewijst da't ze nuttig werden geacht. De professoren van de Katholieke Uni versiteit van Deusto hebben vooral veel bijgedragen voor de verspreiding van de katholieke leer omtrent de oplossing van het maatschappelijk vraagstuk. Pater Manuel Obeso stichtte de katho lieke Werkliedenbond „Leo XIII", waarbij een groot aantal sociale werken waren ondergebracht. De Spaarkas dezer organi satie had een reserve van ruim 120.000 Peseta's terwijl het vlotiend kapitaal 150.000 Peseta's bedroeg. De omzet der Verbruikscoöperaties was gestegen tot 200.000 Peseta's, terwijl aan de leden 15 procent dividend werd uitgekeerd. Voor de leden van deze „Circulo Cato lico" bestond tevens gelegenheid om hoo- ger onderwijs te volgen. De „Juventud Obrera Catolica" die eveneens onder leiding der Jezuieten stond had reeds een eigen Arbeidsbeurs, die be middelend optrad om de leden aan werk te helpen. Behalve boeren- en arbeidersbond had men ook een afzonderlijke organisatie in het leven kunnen roepen voor de vis- schers. De Visschersbond in El Palo die eveneens door de Jezuieten werd opge richt heeft in den korten tijd van haar bestaan reeds zeer veel tot stand gebracht, om de vangst zoo economisch mogelijk te organiseeren. De visschers hadden een eigen fabriek voor de visch te conservee- ren, terwijl ze ook over een eigen ver koop-organisatie konden beschikken. Ook hier hadden de Jezuieten voor de visschers een eigen voorschotbank, spaarkas en zie kenfonds. Voor de vrouwelijke jeugd waren huis houdscholen opgericht, cursussen werden gegeven in ziekenverpleging, zuigelingen zorg enz. Het werk der Meisjesbescher ming had ook een afzonderlijke dienst bodenorganisatie. Deze sociale voorzorg voor meisjes had haar eigen secretariaat in Santandei-, Valladolid, Orihuela, Jerez, San Sebastian enz. Deze cijfers zijn natuurlijk betrekkelijk laag wanneer-men een vergelijking maakt met het ledental der arbeidersorganisaties in de industriegebieden. Maar deze katholieke werkliedenorga- nisaries stonden pas in haar öntwikkelings^ stadium en er was een sterke vooruitgang waar te nemen. Ze waren in ieder geval een factor in het openbare leven van Spanje. Misschien heeft de godsdienstlooze re geering juist daarom de Jezuieten uit Spanje verjaagd, omdat zij een einde wil de maken aan het maatschappelijk werk der Jezuieten, speciaal onder de arbeiders, om deze daardoor gemakkelijker naar de Roode Vakvereenigingen te drijven. H.S.V.—FLUKS 4—1 Hoewel Fluks zich aanvankelijk geheel op verdedigen moest toeleggen, wisten de Leidenaars zich van dit zwakke begin zóó goed te herstellen, dat zij na twintig mi nuten door De Wolf de leiding namen (0 1). De thuisclub liet zich echter even min onbetuigd, en binnen vijf minuten had de oudste Storm de beide partijen op kelijken voet gebracht (11). In volgen de opstelling ging er van den Fluks-aan- valt niet genoeg kracht uit om tot doelpun ten te komen, hoewel verschillende indi- vidueele pogingen van v. Nierop geens zins van gevaar ontbloot waren. De H.S. V -aanval vond in de Leidsche verdediging een onoverkomelijk struikelblok, zoodat in de eerste helft niet meer werd gescoord. Hoewel de thuisclub de tweede helft in zette mét een duidelijk overwicht in het veld, hield ook nu de Fluks-verdediging hardnekkig stand. Pas na een half uur moest zij capituleeren voor een schot van mej. Brizee (21). 'n Fout van de overigens goed-werkende, verdediging werd Fluks noodlottig want de Haagsche aanval trok daarvan direct het volle profijt (31). Fluks speelde toen een verloren strijd, en in de laatste minuten werd het nog 41. H.S.V. telde één, Fluks een viertal re serves. UIT DE OMGEVING GEMENGDE FLORETWEDSTRIJD K. N. A. S. B. In het hotel de la Promenxade te 's-Gra- venhage is gisteren een gemengde floret wedstrijd voor dames en heeren gehou den, uitgeschreven door den Kon. Ned. Amateur Schermbond en waarvan de uit slag luidt als volgt: 1. N. Nederpeld (den Haag) met 15 gew. partijen, 31 ontv. en 65 gegeven treffers; 2. mej. F. v. d. Klaauw -(den Haag) met 153364; 3. J. van Eijkern (den Haag) met 153768; 4. J. Schuitmaker (den Haag) met 144361; 5. J. L. Kuipers LEIDSCHENDAM Volksbond. Dezer dagen hield de R.K. Volksbond onder voorzitterschap van den heer Th. Blokland haar maandelijk- sche ledenvergadering. Door den heer J. van Veen werd verslag uitgebracht van het nazien van de boeken van den Bond, door den heer W. de Korte van het Moederfonds en door den heer Fr. van Eeden van „Hulp in Nood"; al len verklaren alles ;in de beste orde be vonden te hebben. Wegens het bedanken van den heer Romijn wordt de heer J. Tempels gekozen in het comité van Her wonen Levensekracht. Het woord is dan aan den heer v. d. Akker, die op geestdriftige wijze zijn on derwerp behandeld, waarin hij zeer dui delijk de gevaren van het communisme schetst, en allen aanspoort door een trou we en ijverige medewerking met de ka tholieke organisatie deze gevaren het hoofd te bieden. Na beantwoording van vragen, volgde sluiting met gebed. OEGSTGEEST. „Stille Omgang". Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de vergadering van den Stillen Omgang van hedenavond niet om 7 uur begint maat na het Lof. STOMPWUK. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. van Stompwijk deelen den Raad mede, dat de woningen gelegen Achterweg Nos. 14, 18, 22, 35„ 37, 39, 41 te Stompwijk, allen toebehoorende aan mej. e. Mulder, Veene- straat, alhier zeer vele gebreken vertoonen, welke door B. en W. worden opgesomd en zij geven den Raad in overweging, gezien ook het advies van den inspecteur van de Volkshuisvesting en de desbetreffende rap porten van den gemeente-opzichter, te be sluiten: le. de woningen bovengenoemd on bewoonbaar te verklaren en 2e te gelas ten, dat deze woningen moeten zijn ont ruimd binnen den termijn van zes maan den, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening is verstreken of dit besluit is gehandhaafd. Overleden: Cornelia v. d. Bosch 64 jaar. VEUR Geboren: Johannes Jacobus Maria z. van J. H. Heemkerk en vJi M. Oomen. Ondertrouwd: S.'P. Visser en- M. Dijselhoff. SASSENBEIM Huvato. Gisterenmiddag fèT2 üurhad onder grooté belangstelling der genoodig- den de officieele opening plaats der ten toonstelling van huisbrbei en huisvlijt van de K.J.C. en St. Joseph's Gezellen. De di recteur, kapelaan Redéker, heette alle ge- noodigden welkom, infrhet bijzonder den pastoor en den burgemeester, welke deze tentoonstelling met een enkel woord offi cieel zal openen. Spr. dringt er bij de ouders op aan de jongens aan te sporen in de wintermaanden niet bij de pakken neer te zitten, doch dezen tijd productief te ma ken. Tenslotte bracht spreker dank aan de schenkers van de bloemen, alsmede aan hen. welke zich belast hebben met de ver zorging dezer tentoonstelling. Het woord was daarna aan den burge meester, die allereerst aan compliment gaf aan den directeur voor datgene wat is be reikt met deze tentoonstelling. Spr. onder schrijft gaarne wat hij zeide, dat de jon gelui niet bij de pakken moeten neerzit ten, ook niet als zij grooter zijn. Daar van getuigen de vele mooie tentoonstel lingen hier in de bollenstreek gehouden. Verbaasd staan we welerom op deze ten toonstelling, welke bewondering afdwingt. Wij lezen in onze streek reeds weken lang over huisbroei-tentoonstelling. Het bollenvak is de levensadem van de bollen streek. Reeds in de prilste jeugd staat men in het gareel om zich in het mooie vak te bekwamen. Zooals de kapelaan zei: O. L. H. laat ze groeien, doch zij vereischen een vakkundige behandeling. Spr. hoopt, dat de lust voor het vak niet verflauwt, waar aan hij ook niet twijfelde, omdat er teeke nen zijn van beterschap op handelsgebied. De burgemeester sprak zijn beste wen- schen uit voor het welslagen van deze ten toonstelling en hoopt dat deze onderne ming eenige baten voor het jeugdwerk zal opleveren. Spr. overhandigt een schilde rij, dat onder de genoodigden werd ver loot, en reeds aardige wat in het laadje bracht. Beschrijven we vervolgens de tentoon stelling. dan kan men constateeren, dat het gehalte veel beter is dan vorig jaar. Ook de w|jze van inzendingen en de inzen ding buiten mededinging waren keurig (den Haag) met 13—39—69; 6. J. Swaan (Leiden) met 1339—66. De uitslag van de dames luidde: 1. Mej. F. v. d. Klaauw met 153364; 2. mej. v. d. Sluis met 134558; 3. mej. Endenberg met 1150—59; 4. mej. van Horst met 105549; 5. mevr. Montfoort met 8—61—44. De heeren Nederpfcld, van Eijkern on Schuitmaker pfomoveeren naar de hoofd- afdeeling, terwijl de dames Endenberg, van Horst en Montfoort,. naar deze af dee ling overgaan, daar de dames v. d. Klaauw en v. d. Sluis reeds tot deze categorie be- hooren. verzorgd. De tentoonstelling, welke opge luisterd werd door muziek van den heer Zwart, is gisteren door velen bezocht. Elke 50e bezoeker ontving een surprise. Ter op luistering waren er ook enkele vermakelijk heden, alles ter dekking van de onkosten. De bekroningen van de verplichte inzen- dig luiden als volgt: Groote kruisvaart: 1. P. v. d. Voort Jzn, 2. C. Kaptein, 3. J. Haver, 4. G. Sikking, 5. Tr. Zwetsloot, 6. E, Vink, 7. H. Ammer- laan, 8. A. v. .d Plas, 9. J. Hoogmoed, 10. Tr. Hooymans, 11. W. Caspers, 12 C. Krogt 13. C. v. d. Zwet. Kleine kruisvaart verplicht: 1. L. v. d. Voort Jzn., 2. C. Berg, 3. R. v. Dam, 4. J. Braun. 5. M. Hooymans, K. Zand bergen. 7. R. Haver, 8. K. Kortekaas, 9. J. Pracht, 10. Tr. Hooijmans, 11. P. Geer- lings, 12. Jac. Haver, 13. M. "Baggen, 14. Th. Homan Jzn. 15. H. Waasdorp, 16. N. v. Reizen Lzn., 17. M. Zwaan, 18. H. v. d. Slot, 19. H de Groot, 20. Chr. Homan Jnz. Huisbroei vrij: 1. J. Haver, 2. H. Tm- merlaan, 3. Gebr. Homan Tzn., St. Joseph's Gezellen: 1. Chr. de Zwart, 2. Th. Homan Thzn., 3. D. v. d. Meer. Zaagwerk: 1. H. Ammerlaan, 2. H. Cas pers en P. Wernincke, 3. M. Baggen, 4. P. Paijens, 5. Leo Roozen en A. Berg, 6. K. Zandbergen en P. v. d. Zwet, 7. Tr. v. Zeijl Teekenen: 1. A. Wolvers, 2. W. v. Zelm. 3. N. Regter, 4. H. Wolvers, 5. K. Berg, 6'. K. v. d Voort. VOORSCHOTEN „Stille Omgang". Vrijdagavond na den Kruisweg, hield de af deeling Voorschoten van het Genootschap de Stille Omgang haar jaarvergadering. Na het openings gebed sprak de voorziter eenige woorden van welkom to e leden en in 't bijzon der tot den spreker van dezen avond, Pa ter Friedrichs, den kapelaan en de heeren Schouten en Bergsma van het hoofdbe stuur te Leiden. De notulen, welke hierna werden gele zen, werden onveranderd goedgekeurd. De agendapunten: mededeelingen en bespre king omgang werden op de bekende ma nier afgehandeld. Hierna kreeg pater Friedrichs het woord. Spr. hield een door allen zeer gewaardeer de uiteenzetting over de huidige crisis in de geloofspraktijk. We moeten naar Am sterdam gaan om daar bij Jezus in "t H. Sacrament het wachtwoord te halen voor den strijd voor ons geloof en 't behoud v&n haar vrijheid. Ziet naar andere landen, zoo vervolgde spr. Onze broeders daar zijn helaas al ver der en staan-reeds op het slagveld. Vanuit bet Oosten breidt zich de godsdienstloos-, beid uit als een prairiebrand over Europa. Nog niet lang en er zal een geslacht zijn! opgegroeid in. Rusland en Duitschland,_ dat moét I-even zonder .een Moeder. Genève,_ 't symbool van de samenwerking der volke ren, noemt den naam God niet. In Frank rijk maakt men zich op voor een groote ihternationale tentoonstelling. Daar wordt o.a - 'n Fransch dorp -gebouwd. Daarbij heeft men behoefte aan iets wat dè-eento nige, vlakke uitgestrektheid van dien bouw breekt. Men richt 'n graansilo op! De "kerk met haar toren is \iit VFransche" dorps beeld verdwenen. Al is 't in ons land nog geen slagveld, toch zullen we een zwaren strijd moeten voeren: Het buitenland vindt in zijn ver derfelijke voorbeelden hier nog wel geen navolging, doch er heerscht hier een soort deftig bolsjewisme met ideeën als vrije liefde, vrije opvoeding, moderne opvatting over het huwelijk. We staan volop in een crisis van de geloofspraktijk. En geloof zonder praktijk, is dood. Geloofsbeleving en geloofsdaad ontbreken ook hier. Uiter- lijk worden de godsdienstplichten vervuld, maar alles in en voor de kerk. En 't leven thuis, op straat, in de samenleving, op bu reaux en in zaken staat los daarvan. Za ken zijn zaken en kerk is kerk. Groote hedendaagsche gevaren zijn verstoffelij king van het denken der menschheid, de geldzucht en 't vereeren van nieuwe deug den als record, topprestatie, roekelooze waaghalzerij. Hier moeten wij katholieke mannen tegenover stellen: de onderhou ding, de verinnerlijking en de versterking van ons geloofsleven. En dat zal strijd kosten en de kracht daartoe kunnen we zoo heerlijk putten bij Jezus, Dien we in den nacht van den Stille Omgang vaak zoo nabij komen. De voorz. vertolkte ons aller gevoelens door hartelijke woorden van dank te spreken voor deze krachtig-opwekkende woorden. Hij vond het jammer, dat zoo'n gering percentage der leden opgekomen waren om deze te hooren. De anderen hebben wat gemist! Bij de rondvraag spraken nog de heeren Schouten en Bergsma, welke laatste sprak met 'n sterk-propagandistischen inslag. Na ook hen bedankt te hebben, sloot de voorz. de vergadering. Spoorkaarten zijn nog verkrijgbaar op Woensdag 3 Maart bij den secretaris, Leidscheweg 35. Aanbesteding. Bij de gehouden on- derhandsche aanbesteding voor de uit breiding van het pensionaat O. L. Vrouwe van Lourdes alhier, werd ingeschreven door: A. Kokshoorn te Voorburg voor 118850; W. Meyer en G. A. Niersman alhier voor 104950; Fennes, te Bussum voor 99000; Evers te Bloemendaal voor 93400. WARMOND. „Stille Omgang". De afd. Warmond van het Genootschap van den Stillen Om gang hield in Hotel „de Zon" een zeer druk bezochte vergadering onder voorzitter schap van den heer A. Burkcsen. Een bij zonder woord van welkom richtte spreker tot Rector L. Beune, den Pastoor en Kape laan, Pater Frigge uit Leiden en de beide' aanwezige hoofdbestuursleden. Spr. her dacht het overlijden van vier trouwe leden n.l. de heeren Verkolf, Koppers, Slinger land en Piet, voor wier zielerust een ge bed werd gestort. Nadat door het Pa rochiaal zangkoor eenige liederen ten ge- hoore waren gejbracht, deed de voorzitter eenige mededeelingen. Het Lof vindt plaats om 10.30 uur, terwijl de trein vertrekt om 11.49. Bij het bestellen der kaartjes be hoort de contributiekaart medegebracht te worden. De periodiek aftredende heeren Weyers en Moerkerk werden met alg. st. herkozen. Het woord was thans aan Rector L. Beune uit*Leiden, die tot onderwerp van zijn lezing had gekozen „God met ons". Reeds meer dan 600 jaren is deze devote Stille Omgang 'door onze voorvaderen en ons in stand gehouden, doch niet alleen in den nacht van den Stillen Omgang, maar ons geheele leven moet gebaseerd zijn, want wij zijn verankerd in God vanaf onze schepping tot onzen dood. Ook in Neder land wordt een-strijd gevoerd tegen God eu hiertegen willen wij stellen een actie voor God. Een hartelijk applaus beloonde spre ker voor zijn met gloed voorgedragen rede. Na rondvraag, sluiting met dankwoord. WASSENAAR. Gemeenteraad. Woensdagmorgen te 9 uur komt de Raad ter openbare vergade ring bijeen. Behandeld wordt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verordening .art. 223 der gemeentewet. 4. Intrekking rijwieltoelage. 5. Benoeming onderwijzers O. L. School No. 1. 6. Subsi die tuinbouwcursus. 7. Benoeming lid Plaatselijke Commissie van Toezicht L. O. 8, Behoeming Commissie van toezicht agentschap arbeidsbemiddeling. 9. Benoe ming Commissie van advies Werkloosheids verzekering. 10. Benoeming leden commis sie tot wering van schoolverzuim. 11. Voor schot vergoeding art. 101 L.O.-Wet 1920 over 1937. 12. Vergoeding art. 100 L.O.- Wet 1920 over 1935. 13. Overname grond ter bestemming als bouwweg. 14. Toepassing bouwverordening. 15. Rioleering Persijn- laan enz. 16. Wijziging instructie voor de hulpkeurmeesters van vee en vleesch. 17. Vaststelling capitulantenverordening. 18. Aanvulling salaris- en loonverordening 1935. 19. Verkoop van bouwterrein aan P. Elzerman. 20. Verkoop van bouwterrein aan J. Hoogendoorn. 21. Overname van grond ter bestemming als bouwweg. 22. Re tributiekohier. 23. Kohier hondenbelasting. 24. Begrootingswijzigingen. 25. Bezwaar schriften belastingen. 26. Recognitie aan sluiting gemeenteriool. 27. Toepassing bouwverordening. 28. Verkoop bouwterrein Cornelis de Wittstraat. 29. Ruiling en ver koop van effecten. 30. Conversie van geld- leeningen. 31. Overname van wegen. G e b oren: Marie Henmanus Adrianus, z. v. G. J. ter Braak en G. J. van Noort Joachim Adrianus Maria, z.v.. G. J. ter Braak en G. J. van Noort Carel Frederik Marie, z v. D. Bakker en F. M. Willebrands Jo hannes;'! Wilhelmus JPetrus-,, z. v. P. J. van der Hajjn en !M. vau'-Kóort. O v r 1 e d e n Jacobus Reinders, 43 j., echtg. v. J. van Bentum Gijsbertus Maria van Dijk, 85 j.. wedn. van E. T. van der Dooren Bernard Johan Carolus Hoyng, 70 j., wedn. van M. E. Feldbrugge Lau- rentius van der Zalm, 65 j., ongeh. Ingekomen: A.M. van Berkel, R.K., dienstbode, uit Alkemade. Kerkstraat 22b C. Besert, R.K., dienstbode, uit Eindho ven, Duinweg 1 M. Boersma, G.K., dienstbode, uit Groningen, Hoogeweg 16 M. E. Bosch, R.K.. dienstbode, uit Den Haag, Duinweg 9 A. M. Budel, R.K., zonder be roep, uit Den Haag, Prins Alexanderlaan 1 A. L. K. Freeke, N.H., zonder beroep, uit Den Haag, Rijksstraatweg 270 L. Fröhlich, Ev.L., huishoudster, uit Den Haag, v. Calcarlaan 38 N. de Groot en gezin, R.K., stuurman K.P.M., uit Singapore, Mo lenstraat 3a D. M. Hartmann, Ev.L., dienstbode, uit Zeist, Plein 18 M. E. Hoogeweegen, R.K.. IJ. verpleegster, uit Nijmegen, Gr. Hoefijzerlaan 27 L. L. Kirchmann, D.E.. arts. uit Leiden, Meck- lenburglaan 6 W. Kirrwald, D.G.. zonder beroep, uit Den Haag, Burchtplein 17 N. Knol, geen, dagmeisje, uit Den Haag, a/b Rijnaak „Petronella" C. M. Lange- voort, N.H., Dir. „Sterhuis", uit Groningen, Wavopark 11 E. P., v. Loenen, £J.H., zon der beroep, uit Den Haag, Wittelaan 22 J. M. v. d. Mejjden, N.H, kinderverzorgster, uit Den Haag, Eikenlaan 2 A. Pegrim, R.K., vreemd, uit Terl'ach (Oostenr.). Mid delweg 13 A. Stigter, G.K., huishoudster, uit Voorburg, Eikenlaan 2 J. Troost, N.H., dienstbode, uit Sommelsdijk, Duin- voetlaan 16 W. P. Versluis, N.H., dienst bode, uit Den Haag, Bremhorstlaan 4. Vertrokken: W. A. L. Stift naar Den Haag, Taxisstraat 51 G. H. M. Moree naar Middelbrug, Branderij molen, gang 14 G. Hölzlen naar Den Haag, Galileï- straat 136 G. Baardaa naar Rotterdam, Schildst-raat 20a J. J. Enthoven naar Woubrugge, Zuidhoek van Roelofarends- veen J. C. J. Mustert naar Delft, Nassau- laan 90 E. M. Thuran naar Duisburg-Ham- born S. Zwart naar Leiden. Langebrug 5 P. Imanse naar Hillegom. Pr. Hendrik straat 20 H. Schmidt naar Gastrop-Rau- zel M. Kuzinger naar Den Haag, Nieuwe Havenstraat 74 J. S. Stellwagen geb. Tethof en zn„ naar Leiden. Stéenschuur 14 M. C. La Riviere naar Den Haag, Stuy- vasantstraat 175 S. Mom naar Boskoop, Voorkade 75 Wie op de pas ingestelde voorrang» wegen rijdt, heeft bij kruisingen óók voorrang boven het voor hem van rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met punt naar beneden zien kan, dat het n voorrangsweg nadert).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13