28ste Jaargang VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 No. 8659 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Verhooging van Ieerlingenminimum voor de stichting van bijz. scholen. Dit nummer bestaat uit vier bladen. STADS NIEUWS DE NIEUWSTE AANWINST DER LEIDSCHE BRANDWEER 3)e£ek OE 4BONNFMENTSPR1JS bedraagt bij Toonnt^et-'fag: v^ooi Liuid^xi l* oen» pei «veek J 2^>ü pei «twartaal Bij onze Agenten 20 cent pei veek S 2.60 pet kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS FEDRAACT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES »an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Het noodzakelijke en het fu neste van partij-vorming Wij hebben dezer dagen weer 'ns gecon stateerd, dat voor de vrijheid, de redelijke vrijheid in ons land de vorming van pu blieke partijen noo4zakeli..k is. Als er geen partijen mogen zijn ten zij de ééne partij, die de dictatuur in han den heeft is de vrijheid .n ons land voor een zeer groot deel vermoord. Wij willen vandaag op bedoeld betoog de aanvulling geven, dat wij natuurlijk niet alle partij-vorming goedkeuren of billijken. Een partij-vorming, welke beoogt ter be reiking van het doel der bedoelde partij andere dan grondwettelijke middelen te gebruiken, is in ons land zeker ontoelaat baar. Wie de grondwet gewijzigd wil zien, kan naar dat doel streven met de door de grondwet zelf gegeven middelen. Onze Nederlandsche grondwet is basis en leiddraad voor politieke actie; is de rem, om de vrijheid zóó te beperken, dat deze niet tot bandeloosheid overslaat. De eisch, dat de regeering krachtig optreedt tegen die partijen, die klaarblij kelijk de grondwet opzij willen schuiven," is een alleszins redelijke eisch! Er is ook nog een andere party-vorming, die uit den booze is al is het niet in die mate, als de hier-voren bedoelde. De vorming van partijen, zonder een eigen groot doel, zo.jder ïoodzaak, voort vloeiende uit beginselen of belangrijke ge volgtrekkingen uit beginselen, is een nood lottig kwaad dat, helaas, ook in ons land tiert! Er zijn in ons land partyen, die zyn op gericht meer uit zucht aar afscheiding of naar een soort van zelfstandigheid of uit vereering voor personen dan om waar lijk achtenswaardige princlpieele redenen. Eén van deze partijen is b.v. de partij van „Nationaal HerstelEr is vaak ge dacht en beweerd, dat deze partij een aan- hang-wagen is van de N. S. B. Door leiden de personen in „Nationaal Herstel" wordt dit pertinent tegengesproken. Zij verba ren, afkeerig te staan tegenover het doel van de N.S.B. zoowel als tegenover vele middelen, welke de N.S.B. ter bereiking van dat doel bezigt. Miar wj zoekwi tever geefs naar het positieve, dat „Natio- naar Herstel" nastreeft. Wij kunnen, volstrekt niet inzien, dat er voor één lid van „Nationaal Herstel" een afdoende reden kan zijn, om zich niet bij een der andere ja tyen aan te sluiten. Het funeste van onnoodige en nuttelooze partij-formatie moet doordringen in alle kringen van het Nederlandsche volk, die een gezonde parlementaire democratie voorstaan. Gelukkig zijn de Nederlandsche Katho lieken t jver-grootfc meerderheid van het funeste in onnoodige en nuttelooze partij- splitsing doordrongen. Om redenen, ont leend aan het inzicht, dat aldus de belan gen der Kerk en Godsdienst groot gevaar zouden loopen. Maar ook en evenzeer om redenen, ontleend aan het belang van den Staat Het belang van den Staat is gediend met ééne groote Katholieke Staatsparty! RAAK. De philosophische faculteit van de Hooge- school te Bonn heeft Thomas Mann, den naar Engeland uitgewekene, geschrapt als eere-doctor. Daarop heeft de Harvard-Universiteit hem den titel harerzijds verleend. De om schrijving luidt: hebben wij, Rector en Senaat, met instemming der achtbare senatoren, in een plechtige zitting, Thomas Mann, den wijd- beroemden schrijver, die, terwijl hij vei en onzer medeburgers den zin van het leven onthulde, tezamen met slechts weinig tijd- genooten de verheven waardigheid der Duitsche cultuur hoog houdt, tot Doctor in de Philosofie honoris causa benoemd en uit geroepen". Zoo oordeelt de Amerikaansche weten schappelijke wereld over het huidige Duilschland. En corrigeert de grofheid, tegenover Thomas Mann begaan. Raak! „Avondpost". PERSOONS-VERGOD.NG Als de graaf spreekt. Verleden week Vrijdag heeft graaf d'An- sembourg gesproken in de Eerste Kanier. Het is bekend, dat de '/edevoeringen, van dezen senator, die toch van hoogen stand is, op laag peil staan; dat zij getuigen van wei nig ontwikkeling en kennis van zaken en daarom over 't algemeen den lachlust in de Kamer wekken. „Gelach", „vrooiijkheid „hilariteit", zoo vindt men geregeld in de verslagen der dagbladen. Maar hoor nu, hoe de verslaggever van het Nationale Dagblad bralt: „Ten overstaan van den Minister-Presi dent en van de leden der Eerste Kamer sprak graaf d'Ansembourg gisteren namens de fractie der N.S.B. onder doodeiijke stilte de beschuldiging tegen het rampbe wind uit. Naarmate zijn rede vo-derde, daalde over de s.atige heeren de ijzige kilte van schuld besef. Den minister-president, die zich zoo lang zamerhand als van God gezonden voelt, werd het bang te moede. Welk een zelfverwijt moet den grijzen bewindsman kwellen Onder de leden der Eerste Kamer zyn er, die op dezen dag de éénheid door democra tie in haar huiveringwekkende afstootelijk- heid hebben moeten on.waren. Het beroep van d'Ansembourg was zoo sterk en machtig, dat deze enkelingen den afschuw voelden opkomen. De schimmen van Groen van Pinksterer en Schaepman schenen bij d'Ansembourg's woorden beschuldigend op te rijzen". 't Lijkt wel iets van een spiritistische séance met die doodsche stilte en die schim men! Maar zouden de heeren nu werkelijk zelf niet beseffen, hoe belachelijk zy zich met dit gedaas maken? „Geld.' CONCENTRATIE-VOORSTELLEN INGEDIEND. De wereld in vogelvlucht Het groote werk tot isolatie van de brandhaard in Spanje, teneinde te voorko men dat de strijd tusschen witten en roo- aen op het Iberische Schiereiland op de een of andere wijze overslaat naar de rest van Europa vordert thans goed. Alle landen, die zich bij de niet-inmen- gings-actie hebben aangesloten, hebben reeds maatregelen genomen om het ver trek van vrijwilligers tegen te gaan en een doeltreffende controle wordt georgani seerd langs de Spaansche grenzen, om te voorkomen, dat deze maatregelen worden ontdoken. Naar verluidt wilmen de lei ding van deze controle toevertrouwen aan Nederlanders, ten einde verzekerd te zijn van een volkomen neutrale toepassing. Dat de controle ter zee betreft, en dat is de belangrijkste, is wederom gedacht aan vice-admiraal de Graaff. Het is evenwel de vraag, of de uitgencodigde Nederlan ders de hun toegedachte rol zullen aan- vaaren. Zooals men weet, wordt de Neder landsche regeering niet graag gemoeid in netelige internationale verwikkelingen. Frankrijk is als steeds zeer ijverig voor het welslagen van de non-interventies. Zoo heeft minister Delbos gisteren verklaard, dat hij den Franschen vertegenwoordiger te Londen opdracht gegeven had, aan de non-interventie-ccmmissie te vragen, de vrijwilligers terug te roepen. Dat zal wel niet zoo gemakkelijk gaan. In een officieel rapport van maarschalk Graziani wordt thans verklaard, dat Ras Desta, de laatste felle vijand der Italianen in Abessynië, gevangen genomen en ge fusilleerd is. Van groote strategische be- teekenis is het vellen van dezen tegenstan der wel niet, want het is reeds lang dui delijk dat elke militaire tegenstand abso luut nutteloos is. Maar het verdwijnen van Ras Desta zal ongetwijfeld veel bijdragen tot de pacificatie van deze jongste Ita- liaansche kolonie. DE VLUCHT PARIJS—TOKIO. Met het doel de stichting van bij zondere scholen te beperken heeft de regeering thans wijziging van de Lager Onderwijswet aan de Tweede Kamer voorgesteld. Het in gediende wetsontwerp komt ge heel overeen met het ontwerp, dat de staatscommissie, die het vraag stuk van de concentratie bij het bijzonder onderwijs heeft bestu deerd, bij haar rapport gevoegd had. De voornaamste bepaling hiervan is, dat de minimum-aan tallen leerlingen voor de stichting van bijzondere scholen met een vierde verhoogd worden. Voorgesteld wordt de wet met ingang van 1 Juli as. in werking te doen treden. Die inwerkingtreding valt dan samen met den dag, waarop de wet van 4 Augustus 1933 betreffende de concentratie bij het openbaar onderwijs^ zal ophouden te gel den. De nu voorgestelde wetswijziging heeft een lange voorgeschiedenis. Toen uit de beraadslaging in de Tweede Kamer geble ken was, dat in de Kamer geen meerder heid aanwezig was-voor de aanvaarding van paragraaf 12 van het ontwerp van wet tot verlaging van de uitgaven voor het on derwijs, heeft de regeering die paragraaf teruggenomen. Het kabinet bleef echter staan op het standpunt, dat een wettelijke regeling moet worden getroffen om con centratie van bijzondere'scholen te bevor deren. De vraag, of die concentratie kan worden verwezenlijkt op een wijze, die de tegen paragraaf 12 ingebrachte bezwaren ondervangt, werd ter onderzoek opgedragen aan een staatscommissie, die onder leiding der regeering zou werken. Deze staatscommissie heeft, zooals men weet, onlangs haar verslag uitgebracht en minister Slotemaker de Bruine blijkt zich nu met het bij dat versiag gevoegde ont werp van wet met memorie van toelichting te hebben vereenigd, behoudens enkele aanvullingen en veranderingen van for- meelen aard en eenige redactiewijzigingen. Het wetsontwerp strekt vooreerst tot ver hooging van de minimum-aantallen leer lingen voor de stichting van bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs, waarvan de kosten geheel of gedeeltelijk door de openbare kas worden gedragen. Deze bepaling is .behalve dat de minima slechts met één vierde worden verhoogd, ontleend aan de wet van 4 Aug. 1933 be treffende concentratie bij het openbaar on derwijs. Daarmede correspondeert een eveneens aan die wet ontleende bepaling betreffende minimum-aantallen leerlingen voor de stichting van openbare scholen voor gewoon lager onderwijs. Aan de bepaling omtrent het vereischte aantal leerlingen voor de stichting van bij zondere scholen sluiten aan bepalingen be treffende de minimum-aantal leerlingen, bij de bijzondere scholen voor gewoon 'lager onderwijs vereischt voor de j a a r 1 ij k- sche vergoedingen van rijk en ge meenten, ontleend aan de ingetrokken pa ragraaf 12 van het vroeger ingediende wetsontwerp, waarmede weder correspon- deeren overeenkomstige bepalingen ten aanzien van de instandhouding van open bare scholen voor gewoon lager onderwijs. In deze bepalingen is vervat een regeling voor de dispensatie, wel ke met betrekking tot het behoud der jaarlijksche vergoedingen zal worden verleend voor bestaande scholen, wier leerlingenaantal be neden de nieuwe minima daalt. Bovendien zijn nader omsdhreven de reeds in- de wet voorkomende bepalingen, volgens welke van de minima dispensatie kan worden verleend bij het stichten van nieu we scholen en voor het behoud van de vergoeding voor de bestaande. Verder zyn in het ontwerp opgenomen eenige voorschriften uit de wet van 4 Augustus 1933, waarvan het practisch nut in die mate is gebleken, dat het raadzaam werd geacht deze over te nemen. Voor het overige bestaat de inhoud uit wijzigingen, die ten gevolge van het opne men van bovenbedoelde bepalingen nood zakelijk werden geacht en overgangsbe palingen, waarvan de betreffende de hand having van bestaande rechten van reeds opgerichte scholen de belangrijkste is. DE EERSTE NEDERLANDSCHE GESLOTEN AUTO-BRANDSPUIT OP BALLON BANDEN. De vliegers neergestort. SJANGHAI, 26 Febr. (A.N.P.). De Fran- sche vliegers Libert en Dennis, die een tocht van Parijs naar Tokio hadden onder nomen, zijn bij Thakhet in de provincie Laos in Indo-China neergestort. Een der beide piloten is gewond. Zooals wij destijds bij de ingebruikname van de nieuwe brandweerkazerne reeds be- rich.ten was het wachten nog steeds op het nieuwe brandweermateriaal in den vorm van een nieuwen autobrandspuit. Deze wagen is in den loop dezer week ge- arirveerd. Wellicht hebben sommige stad- genooten hem reeds door de stad zien rijden. En zij zullen met ons tot de overtui ging zijn gekomen, dat dit nieuwe veel lich tere model sterk afwijkt van de tot nu toe in gebruik zijnde au.ospuiten. De nieuwe autospuit is gebouwd op Ford V.-8 chassis, voorzien van vol ballon anti- slipbanden, waardoor de kans op slippen tot een minimum is gereduceerd. De 8-cylinder Ford-motor is, teneinde de bedrijfszekerheid zoo hoog mogelijk op te voeren, voorzien van een dubbele ontste king. De pomp, welke door den automobiel motor wordt aangedreven, is een „Magirus" centrifugaal pomp met een capaciteit van 2000 liter per minuut bij een manometrische opvoerhoogte van 80 Meter of respectieve lijk ca. 2500 liter per minuut bij 55 Meter; deze capaciteit is dus 500 liter per minuut grooter dan die van de oude spuiten. De pomp is voorzien van 4 zuigaanslui- tingen, n.l. 2 voor het onttrekken van water I aan grachten of brandputten en 2 afzonder lijke voor het onttrekken van water aan de waterleiding, terwijl 6 pers-aanslu.tlngen zijn aangebracht. Het aantal stralen kan evenwel door 2 verdeelstukken tot B, wor den opgevoerd. Teneinde bij brand, direct na aankomst ter plaatse, water te kunnen geven, dus reeds voordat de aansluiting van de zuig stangen of het plaatsen van een standpijp is geschied, is de autospuit voorzien van een VOORNAAMSTE NIEUWS EUITENLÊHD. Rsxistische betocging te Gent tegen v. Zeeland. (2de blad). De dood van Ras Desta. (2de blad). Gemeld wordt, dat men Nederlanders de leiding wil geven bij de controle van Spanje's grenzen. (2de blad). BINNENLAND. Thans is het wetsontwerp betreffende de concentratie van bijzondere scholen inge diend. (1ste blad). De minister van financiën heeft geant woord op de vragen van het lid van de Eerste Kamer, den heer Pollema, inzake de verleening van credieten aan het bui tenland. (4de blad). S70RT EN WEDSTRIJDEN. De samenstelling der ploegen voor den wedstrijd Nederlan'.Zwitserland. (3de blad). De tweede Zesdaagsche te Rotterdam door BillietBuysse gewonnen. (3de blad). reservoir, inhoudende. 350 liter water, welke hoeveelheid water direct onder pompdruk kan worden weggespoten. In afwijking met de tot op heden veelal gevolgde bouwwijze, waarbij de manschap pen op twee aan de buitenzijde aangebrach te langsbanken moeten plaats nemen, is op de nieuwe autospuit een geheel gesloten (dus ook overdekte) cabine aanwezig, waarbinnen alle manschappen op dwars- banken plaats vinden. De cabine is voor zien van 4 portieren en aan voor- en zij kanten van ruiten van splinter-vrij-gias. De manschappen zitten dus geheel be schut, terwijl zij ook bij een eveniueele aan rijding minder gevaar loopen dan bij de oude plaatsing der zitbanken. Een dergelijke indeeling der zitplaatsen wordt in het buitenland reeds veelvuldig toegepast, doch in Nederland is deze nieuwe autcspuit de eerste waarbij dit is geschied, zoodat Leiden hiervan de primeur heeft Onder de zitbanken en achter de cabine zijn ruime bergkasten aangebracht, terwijl bovendien 4 slangenhaspels en een groote afneembare slangenhaspelwagen aanwezig zijn. Hoewel deze autospuit kleiner en lichter is dan de aanwezige, (zij weegt volbelast 4650 K.G., tegen de aanwezige groote auto spuit 8650 K.G.) k3n een grootere hoeveel heid slangen en andere materialen worden medegevoerd dan zelfs op de grootste der beide aanwezigen spuiten. Cp de reeds genoemde cabine is een af neembaar zoeklicht gemonteerd, terwyl in plaats van de up de oude spuit aanwezige bel een krachtige electrische sirene is aan gebracht. Wij willen er het publiek nadrukkelijk op wijzen, dat wanneer het signaal dezer sirene weerklinkt, de rijweg, zoowel door voet gangers als' door rij verkeer voor de nade rende autospuit moet worden vrijgehouden of -gemaakt. De autospuit is geheel naar de inzichten van den Inspecteur van Politie Couzy ge bouwd dcor de firma Geesink te Weerp

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1