VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 DE LF 'DSCHE CGbt ANT VIERDE BLAD - PAG. Is BINNENLAND CREDIETEN AAN HET BUITENLAND. Direct Staatstoezicht niet wenschelijk geacht. GEEN LEENING AAN FRANKRIJK. De minister van Financiën heeft thans ge antwoord op de vragen van het Eerste Kamerlid PoLlema, naar aanleiding van be richten in de bladen, dat blijkbaar onder handelingen gaande zijn omtrent een Ne- derlandsche crediet aan Frankrijk, waar voor kortloöpende kasbiljetten der Fran- sche spoorwegen bij een Nederlandsch tankconsprtium zouden worden geplaatst. Van deze berichten is kennis genomen, doch blijkens door de regeering ingewon nen inlichtingen zijn zoodanige onderhande lingen niet gaande. Ontkennend beantwoordt de minister voorts de vraag, of hij niet van meening is dat de Staat, voor wiens rekening en risico immers het valuta-egalisatie-fonds werkt, thans, nu De Nederlandsche Bank ten aan zien van het internationaal wisselverkeer vrijwel nog slechts een administratieve functie vervult, zooveel mogelijk toezicht ibehoort uit te oefenen op de verleening van ibuitenlandsche credieten. Een toezicht op het verleenen van buiten- landsche credieten acht ook hij noodig. Hij is echter van meening, dat direct staatstoe zicht niet gewenscht is. Het toezicht, dat de Nederlandsche Bank de facto op dit gebied uitoefent acht hij voorshands voldoende. Lntusschen heeft hij de vraag, in hoeverre het gewenscht is aan dit laatste toezicht een wettelijke basis te verschaffen, weder in stu die doen nemen. Hoewel de voorgaande vraag ontkennend werd beantwoord, stelt de minister er prijs op, naar aanleiding van de volgende vraag, te verklaren, dat zooals welhaast vanzelf spreekt, bij het toezicht, dat De Nederland sche Bank de facto uitoefent, enkele en al leen het Nederlandsch belang den doorslag geeft. De minister is ten slotte van oordeel, dat de bestaande samenwerking tusschen re geering en Nederlandsche Bank voldoende is om als grondslag te dienen voor den tegenwoordig door de Nederlandsche Bank uitgeoefenden invloed op het verleenen van buitenlandsche credieten. GEEN TREK IN EEN VERSCH KADETJE De arbeiders-bonden zien er geen heil in Door de Alg. Bond van Arbeid (st)ers in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewer- kingsbedrijf, door de R.K. Bond van Brood-, Koek-, Banketbakkers, en door de Centr. Bond van Chr. Arbeid (st)ers in de Bedrijven van Voedings- en Genotmidde len, is een adres, gezonden aan den mi nister van Sociale Zaken, betreffende versch ontbijtbrood. Naar hun overtuiging zal beschikbaar stelling van versch ontbijtbrood nog ster ker bedrijf son twrichting (weinig of geen- toename van het broodverbruik) en ver grooting van den omvang der werkloos heid onder de bakkersgezellen tengevolge hebben. Met groote zekerheid is te voorzien, dat nog in veel sterker mate dan thans het ge val is, de voorschriften omtrent de aan vangstijden in de bakkerijen zullen wor den overtreden. Wil de bakkerij kunnen voldoen aan de dan ontstane concurrentie om alle voor komende broodsoorten beschikbaar te stel len, dan zal drang tot vervroeging van het wettelijk aanvangsuur niet kunnen uitblij ven. Zulks zal er dan toe leiden, dat de aan vangstijden van onderscheidenlijk 3 en 5 uur thans, teruggebracht worden tot on derscheidenlijk 3 en 1 uur, en voor wat de Zaterdag en daarmede gelijk te stellen dagen betreffen, tot 1 uur des nachts voor de ploeg en reeds des avonds om 11 uur voor den voorarbeid. Onnoodig te zeggen, dat deze aanvangs tijden beteekenen den meest slechten vorm van nachtarbeid, terwijl bovendien de bakkersgezellen geen communicatiemidde len ter beschikking staan. De vraag tenslotte, of het van publiek belang is, dat voor het ontbijt versch brood verkrijgbaar wordt gesteld, meenen on dergetekenden ontkennend te moeten be antwoorden. Het overgroote deel van de broodverbruikers de arbeiders moet te vroeg van huis. Tenslotte zou het al leen eenige beteekenis kunnen hebben voor een zeer klein deel onzer bevolking. Te Rotterdam is gebleken, dat de bevol king zoo goed als niet reageerde op de beschikbaargestelde „gekoelde" of „bevro ren" broodjes, welke een firma aldaar in den handel bracht. Van -werkverruiming bleek in deze onderneming niets, veeleer het tegendeel. En voor zoover zulks valt toe te schrijven aan de kwaliteit van het product, staat het naar de meening van ondergeteekenden vast, dat door het ge jaagde tempo, waarin in geval van geheele of gedeeltelijke terzijdestelling van het verkoopverbod gewerkt zal moeten wor den, de kwaliteit van het brood ook sterk zal worden benadeeld. HERSCHOLING TEXTIELARBEIDERS Ten stadhuize te Enschedé heeft op ini tiatief van de rijkscommissie inzake her scholing een bespreking plaats gevonden omtrent de vraag, of en zoo ja, op welke wijze, maatregelen kunnen worden geno men om textielarbeiders, die met langdu rige werkloosheid hebben te kampen ge had, wederom in het bedrijf op te ne men. Aan deze bespreking, welke werd voorgezeten door den heer A. Borst Pz. namen vertegenwoordigers deel van het gemeentebestuur van Enschedé, van het departement van Sociale Zaken en van werkgevers- en werknemersorganisaties in het textielbedrijf. Een door het departement uitgewerkt schema kwam ter tafel, waarover een stemmigheid werd verkregen. Thans zal getracht worden, wanneer de Minister van Sociale Zaken en het ge meentebestuur van Enschedé met de ont worpen regeling accoord gaan, een proef te nemen, teneinde na te gaan, of in de praktijk plaatsing mogelijk zal zijn. PRINS ASCHWIN AANGEKOMEN OP MITTEK-SILL Prinses Juliana telfoneert weer iederen dag met H. M. de Koningin Naar de Weensche bladen melden heeft Prinses Juliana onmiddellijk na den te rugkeer van H.M. de Koningin in het va derland, weer de gewoonte van het dage- lijksche telefoongesprek met haar moeder opgenomen, waaraan H.K.H. gedurende haar geheele reis trouw heeft vastgehou den. Verder wordt medegedeeld, dat Prins Aschwin gisterenmorgen op kasteel Mit- ter-Sills aangekomen, waar hij het Prin selijk Paar eenigen tijd gezelschap zal houden. „Tel." IR. BONGAERTS, VOORZITTER VAN DEN B.B.N. Naar de „Tel." verneemt, heeft het hoofd bestuur van den B.B.N., Bond van Be drijfsautohouders in Nederland, den heer ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat te 's-Gravenhage, aangezocht om zich beschikbaar te stellen voor het voorzitterschap van dezen bond. Ir. Bon gaerts heeft zich in principe bereid ver klaard, in geval de algemeene vergadering hem zou benoemen, deze benoeming aan te nemen. Over de vervulling van deze vaca ture, ontstaan door het aan den heer A. J. ten Hope gegeven ontslag, zal beslist wor den in de algemeene vergadering, welke 19 Maart as. in het American Hotel te Am sterdam, zal worden gehouden. ANTIREV. KAMER-CANDIDATEN De candidatenlijst der Anti-Re volution- naire Partij is als volgt samengesteld: 1. Dr. H. Col ij n, 2. Mr. J. A. de Wilde, 3. J. Schouten, 4. J. J. C. van Dijk, 5. L F Duymaer van Twist, 6 C. Smeenk, 7. J. Terpstra, G. van den Heuvel, 9. W. Wage naar, 9. H. Amelink, 11. C. van der Zaal, 12. J. Tjalma, 1-3. A. Zijlstra, 14. T. A. van Dijken. 15. G. A. Diepnehorst, 16. H. J. W. A flïëyerink. 17 Ar B. Roosjen, 18. J. Algera. DE NIEUWE WEG 's-GRAVENHAGE— UTRECHT Een nieuwe fundeeringsmethode Naar de Ai N. W. B. mededeelt zal 22 Maart a.s .worden aanbesteed de verhar ding van het wegvak Zoetermeer den mid delweg van den nieuwen autoweg 'sGra- venhageUtrecht (rijksweg no. 12). In verband met de jongste circulaire van den minister met betrekking tot de autosnelwegen wordt de betonverharding, welke voor ieder der banen op de reeds gelegde wegvakken 6 M. breed was, thans 6.25 M. breed genomen, deze 0.25 M. extra heeft de Waterstaat toegevoegd aan de voor inhalen bestemde wegstrooken. Een verdere bijzonderheid van het aan te besteden wegvak is, aldus de A. N. W. B., dat thans voor de fundeering van de wegdekgedeelten, welke bij de viaducten van een klinkerverharding zullen worden voorzien, de. oorspronkelijk in den vorm van een paklaag aangebrachte fundeering hier zal worden uitgevoerd in z.g. gestabi liseerde klei. Dit nieuwe materiaal, waar mede op den afsluitdijk door den Rijkswa terstaat proeven zijn genomen, bevat 5 pet. cement, is goedkooper dan een pak laag en bestaat grcotendeels uit mate rialen uit het eigen land. Ook de verharde zij bermen worden in gestabiliseerde klei uitgevoerd, Heffing op zwarte stroop en melado. Naar aanleiding van de berichten, welke in de pers zijn verschenen met betrekking tot. het afleveren van zwarte stroop en me lado, wordt van bevoegde zijde het volgen de medegedeeld. Grossiers en winkeliers ondervinden be zwaren van de heffing bij aflevering van zwarte stroop (huishoud-, keuken-, rietsui kerstroop, enz.) en melado, zoolang zij nog niet de bij den fabrikant belaste producten ontvangen. Teneinde daaraan tegemoet te komen wordt een regeling voorbereid, waardoor deze grossiers en winkeliers, dus andere dan fabrikanten en meleurs, van de heffing worden vrijgesteld. JENNEN 3 O METER van een b randende straat lantaarn of op 'n officiéél parkeerterrein moet uw auto staan om vrijgesteld te zijn van de plicht om licht op te hebben flte UIT DE OMGEVING DE KAAG. Staatspartij. Maandagavond vergader de in het café „Het Compas" de afdeeling van de R.K. Staatspartij; uitgenoodigd was de voorz. van den Rijkskieskring te Lei den, den heer Bader. De voorz. dankte voor de groote opkomst, in het bijzonder dén heer Bader en liet duidelijk uitkomen de noodzaak om de eenheid te bewaren. De secr. las de notulen, welke na kleine wijzi ging werden goedgekeurd. Aan de orde was stemming voor 3 bestuursleden. Na gehou den stemming bleek te zijn gekozen de hee- ren M. Pieterse, J. v. d. Aar en F. van Tiem (de laatste njoest het lot beslissen met mej. C. v. Haastrecht). Op uitnoodiging van het bestuur waren vele aspirantleden aanwezig. Spreker achtte de oprichting van een kern zeker op zijn plaats en schetste de beteekenis en de werkwijze, en noemde als de belangrijkste voordeelen: het aankwee- ken van liefde voor het politieke werk in onze Katholieke Staatspartij. Voorts ligt het in de bedoeling de kern ie doen dienen als propagandaclub. Dan wordt overgegaan tot verkiezing van een bestuur. Als voorz. werd gekozen de heer P. Vermey. Higrna rondvraag. Daarvan were1 wel ge bruik gemaakt. Eri de vragen werden met duidelijke woorden beantwoord. De voorz. bracht dank aan' den spreker van dezen avond. Nog enkele leden gaven zich op voor de „Opmarsch", waarna sluiting op gebrui kelijke wijze. LISSE. Hanze. De afdeeling van „De Hanze" hield gisteravond in het Café Restaurant „De Nachtegaal" een goedbezochte verga dering onder presidium van haren voorzit ter, den heer C. W. Barnhoorn. Door den secretaris, den heer G. J. Randsdorp. wer den de notulen gelezen. De voorzitter spoorde aan, in verband met de Bondscir- culaire, tot aansluiting bjj de vakafdeelin- gen. Voorts wees spreker er op, dat we in Maart a.s. het zilveren feest onzer afdee ling herdenken. Spr. zette uiteen het nut van een actieve propagandaclub om te trachten bij die gelegenheid alle midden standers in onze afdeeling onder te bren gen. Besloten werd met algemeene stem men tegen de actie voor een permanent ca deaustelsel. De voorzitter zette uiteen, dat het bestuur veel gevoelt voor een „meer werkactie". De toestand is thans van dien aard, dat er eenige opleving merkbaar is. Daarvoor is vanzelf noodig de medewer king van hoogere auoriteiten. De uitvoe ring zal echter in handen moeten worden gelegd van „Lisse Vooruit" en de vakafdee- lingen. De voorzitter zeide, dat in de Fe deratie besloten is een Gewestelijken Han- zedag te houden. Op zoo'n dag kunnen sprekers worden genoodigd om actueele onderwerpen te behandelen, grieven te be spreken enz. Daarvoor is echter geld noo dig! Dit wil men zien bijeen te krijgen door een omslag per lid. Op een vraag van een der leden, wanneer die, dag gehouden zou worden, antwoordde de voorzitter ver moedelijk in April. Zeer waarschijnlijk zal Sassenheim als plaats worden aangewezen. Na ampele bespreking verklaarde de ver gadering zich er voor. De voorzitter besprak vervolgens het a.s. zilveren jubileum der afdeeling. Een feest commissie is reeds benoemd, aan wie de organisatie en uitvoering is opgedragen. De heeren A. J. v. Zeist, J. Randsdorp, J. de Vos, C. Schrama eri Jac. v. Stijn vormen de feestcommissie. Kerkelijk zal dit feest wor den herdacht Zondag 11 April. Het Pa troonsfeest is op 19 Maart, waarop 's mor gens te kwart over acht een H. Mis met Algemeene H. Communie wordt gehouden, terwijl des avonds een vergadering wordt gehouden, waarop als spreker zal optre den de heer Mol, lid van het Hoofdbestuur. Het lid Jac. v. Stijn hield de 5 minuten speeches, waarin hij de collegialiteit onder ling aan een bespreking onderwierp. Als nieuw lid werd voorgsteld de heer G. C. M. Voorn. De heer v. Stijn rapporteerde de reke ning van den penningmeester in orde. Bij de rondvraag werd door een der leden de vraag gesteld hoe het komt, dat de winke liers hooger zijn aangeslagen in het water tarief. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak in onderzoek is. Een ander lid had bezwaar tegen de inning der contributie door leden der K.J.M.V. temeer daar er onder de leden zijn, welke dit gaarne zou den doen. De voorzitter antwoordde, dat hoofdzaak is bij het bestuur de regelmatige inning. De Geestelijk Adviseur besprak in een mooi slotwoord het nut en de noodzake lijkheid van een goede propagandaclub, waarna de voorzitter met een woord van dank sloot. Rectificatie. In ons verslag van de ver- gaderoing van de H. K. W. in de krant van gisteravond is een fout geslopen. „Er staat „n.l., dat de leden der H.K.W. zoolang deze „nog geen onderafdeeling is van den R.„K. „Volksbond, zich niet kunnen aansluiten bij „Ziekenhuiszorg". Dat is niet juist en moet ziin: „Het bestuur van Ziekenhuiszorg „heeft niet het recht leden te royeeren, „welke uit hoofde van de branche, waarin „zij werken, lid konden zijn van de H. „K. W. en dat niet zijn, zoolang de H. K. „W. niet verplicht is zich aan té sluiten bij „den R.K. Volksbond". H.B.G. afd. Lisserdijk. De afd. Lisser- dijk van H.B.G, hield in café Faas een ledenvergadering onder presidium van den heer Clemens. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat, er een be zit was van 62.43. De secretaris, welke pe riodiek aftredend was, werd als zoodanig weer herkozen. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren J. v. d. Lely en J. C. Smakman Hierna werd de beschrijvingsbrief in be handeling genomen, welke weinig bespre king vorderde, daar de vergadering zich met de daarop voorkomende punten en voorstellen kon vereenigen. Na behande ling van de agenda werd een verloting ge houden. Vervolgens was het woord aan den alg. voorzitter van H.B.G., den heer S. Schone- veld, die op verzoek van het bestuur ter vergadering aanwezig was. Hij gaf een kort resumé van de saneermgsbepalingen ter in leiding voor de gelegenheid tot vragen s.el- lén, waarvan door de aanwezigen een druk gebruik werd gemaakt. De heer Schoneveld beantwoordde de gestelde vragen op dui delijke wijze, waarvoor de voorzitter hem een woord van dank bracht. Geboren: Cornelia Elisabeth, d. v. A. Wijsman en A. M. Onderwater. Gretha Johanna, d. v. J. W. Westerink en S. H. J. van Ingen. Herman Peter, z. v. P. Hel mus en C. J. Schalk. Leonard us Francis- cus, z. v. J. van Schooten en W. S. Simons. Cornelia Clasina Christina, d. v. H. van Dongen en C. C van Bakel. -Mary, d.. v. A. Koppenaal en T. J. Overweel. G e h u w d: W. Algera te Zaandam met M. Schenk te Lisse. Overleden: Trijntje te Leeuw, 3 j G e v e s t i g d: P. C. van Riek uit Voor hout. Vertrokken: J. de Groot naar 's-Gra venhage; J. S. van Stijn naar Castricum; C. Sioos naar Amsterdam; A. J. van Giezen naar Voorschoten. NOORDWIJK. Hanze. Gisteravond vergaderde de afd. Noordwijk in café „Flora". De voorzit ter opent met den chr. groet en meent re den tot klagen te hebben over de opkomst. Hij deelt mede, dat het bestuur begonnen is met een „hulp in nood"-actie en beveelt daarom gaarne aan, het koopen van een steunbonnetje bij het innen van de con tributie, dus wekelijks een dubbeltje. Voor de leden is zooiets niet veel, en toch kan er veel mee gedaan worden. Hierna was het woord aan den Geest. Adv., Kapelaan Sluys. voor een lezing met het onderwerp „Chris ten en de Wereld". Dit was een kijk op het leven zooals die altijd moet zijn: naar het voorbeeld van Christus, die ook in de we reld heeft geleefd en Zijn voorbeelden en parabels heeft geplaatst in en door de ge wone dingen der wereld, 't Was een gede gen lezing, die meer belangstelling ver diend had. De voorzitter dankte de Eerw. spreker hartelijk. Volgde nu een keurig ge steld jaarverslag van den secretaris, den heer H. van Bourgondiën. De penningmees ter, de heer Joh. v. d. Weyden, gaf verslag over de financiën. Er bleek te zijn ontvan gen ƒ1022.41 en uitgegeven ƒ848.28, zoo dat er op 31 Dec. een saldo was van 174.13. De heeren Alleman, C. Alkemade en Buyze zullen de boekhouding nazien. De nieuwe begrooting werd vastgesteld op ƒ1108.63. De bestuursverkiezing die nu volgde, had tot resultaat, dat de heer V. Ph. Braun en C. v. Egmond beiden werden her benoemd. Uitgeloot werden de navolgende nummers van aandeeltjes in de hulpbank: 4, 9, 11, 24, 36, 43, 83, 84, 92, 94. Na rond vraag sluiting. UITHOORN. Een nieuwe industrie. In de gemeente Uithoorn is gisteren een aanvang gemaakt met het bouwen van een fabriekspand ten behoeve van de N.V. Con- sefvenf abrieken „de Hoorn". Deze onlangs opgerichte vennootschap stelt zich ten doel het conserveeren van groente en aanver wante artikelen, hetgeen voor deze streek een geheel nieuwen en belangrijken tak van industrie vormt. VOORSCHOTEN. Staatspartij. De R.K. Staatspartij, af deeling Voorschoten, hield gisteravond een pVopagandavergadering In het R.K. Ver- eenigingsgebouw alhier onder voorzittér- schap van den heer G- Nigrsman. Tot afge- voorctigde voor de gecombineerde kring vergadering werd benoemd de heer J. A. Mens. Daarna werd het woord verleend aan den heer M. P. van der Weijden, den spreker van dezen avond, die een verkie zingsrede hield met het onderwerp: „Geen heden tot wanhoop, maar aller steun waar dig". In het eerste deel van zijn rede be handelde spreker de economische vraag stukken van den dag, die zoo nauw sa menhangen met de geestelijke goederen van het volk. Spreker begon met er op te wijzen, dat men den invloed van de politiek menigmaal overschat, maar ook onder schat, doch ook hier ligt de waarheid in het midden. De kunst in de politiek is te streven naar datgene wat bereikbaar is. Hét is heden een gouden tijd voor hen, die in troebel water visschen. Indien men de N.S.B. zou gelooven, was de crisis, wanneer zij aan het bewind kwam, bezworen. Dat is demagogie! In den breede behandelde spre ker het economisch beleid van het kabinet- Colijn, waarmede de R.K. Staatspartij zich niet kon vereenigen, wat de partij ook hof felijk, maar met de meeste beslistheid heeft uitgesproken in 1935 in de Tweede Kamer. Dit was geen zucht tot critiek, doch ver schil van inzicht in het economisch, beleid van het ministerie-Colijn. In het tweede gedeelte van zijn rede behandelde spreker de geestelijke vrijheid van ons volk, wat nog veel voornamer is en hooger staat dan de economische zaken. De N.S.B. wil iede ren vorm van gezonden volksinvloed weren en propageert doelbewust afbraak van het parlement en de macht te leggen in de handen van één man, den dictator. Men sluite zijn oogen niet voor deze gevaren. De peilers van ons staatsbestel zijn: le de Christelijke lèvensbeschouwing, 2e gezag, orde en de wet. Met een dichterlijke pero ratie en opwekking om de R.K. Staatspar tij te steunen en haar zoo hoog mogelijk op te voeren, opdat het Ned. volk èn eco nomisch èn geestelijk een tijdperk van grooter bloei tegemoet moge gaan, besloot spr. De voorzitter sprak een welgemeend woord van dank tot den spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting en hoopte, dat zijn woorden vrucht mogen dragen. Een drietal aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik eenige vragen te stellen aan den spreker, die door hem werden beantwoord, waarna de voorzitter de vergadering op ge bruikelijke wijze sloot. ZOETERMEER. Geboren: Hennie, d. van J. Molenaar en A. Bongers. Maria Cecilia, d. van J. M. Adegeest en J. Borst. Wilhelmus Jo hannes z. van J. van der Ham en M. W. Smits.. Overleden: Helena J. C. van Haas- tert 22 j., ongeh. te 's-Gravenhage. Getrouwd: C. Slootweg 29 j. N. Blijleven 19 j.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14