DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De oorzaken van de burgeroorlog in Spanje 28ste Jaargang WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937 No. 8657 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leidv^i I* cent pei week J 2^)0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent pet week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 *lt* De partij-politiek en haar fouten Wij hebben bet herhaaldelijk geconsta teerd, dat aan de partij-politiek ernstige fouten kleven. Tegelijkertijd hebben wij er dan steeds voor gewaarschuwd, dat men mèt het bad water niet het kind moet wegspoelen! Omdat aan de partij-politiek leelijke fou ten vastzitten, moet men niet concludeeren, dat de.... partijen maar moeten verdwij nen!! Wij moeten de bedoelde fouten kennen en inzien, o m ze te verbeteren naar de mate van onzen invloed. Welke die fouten zijn? Wij willen er van daag enkele aanwijzen, speciaal met het oog op de politiek in de gemeente raden. De eerste fout in de partij-politiek is, dat men in een vertegenwoordigend politiek lichaam meestal met de bedoeling, om zijn eigen partij te propageeren en te ver heerlijken zaken en belangen gaat be spreken, die daar niet op haar plaats zijn. Een tweede fout is de verworden prac- tiseering van z.g. oppositie-politiek, 't Is een verworden oppositie-politiek wanneer de minderheid aan de meerderheid, die de uitvoerende macht steunt, of aan de uit voerende macht zelf inwilliging van ver langens eijcht, waaraan deze niet kan vol doen en waaraan zij zelf ook niet zou kun nen voldoen, indien zij de uitvoerende macht in handen had. Deze oppositie- politiek wordt sterk bevorderd door .een soort van kleingeestigheid, welke men her haaldelijk bij partijen kan constateeren welke hierin bestaat, dat men als volmaakt beschouwt, wat zijn eigen partij doet, en datgene, wat andere partijen doen, vooral als zij in beginsel ver van eigen partij af staan, altijd als slecht veroordeelt. Een derde voorkomende fout in het par tij-stelsel is het publiekelijk bespreken van zaken en belangen, welke met meer resul taat, althans in eerste instantie, in besloten vergaderingen zouden behandeld kunnen worden. Deze fouten zijn jaren lang in sterke mate geconstateerd moeten worden b.v. in de partij-politiek der S.D.A.P. te Leiden. Nu is de Leidsche gemeenteraad weer bezig met de behandeling der begrooting. En er is verbetering! In de redevoeringen der S.D.A.P. was meer zake lijkheid en daardoor meer kortheid en de „waschlijst" van voorstellen was aan merkelijk korter dan vorige jaren! Waaraan wij dit moeten toeschrijven? Waarschijnlijk omdat er sociaal-democra tische wethouders in het College van B. en W. hebben zitting genomen! Niemand minder dan de heer Albarda 'heeft vele jaren geleden reeds voor speld, dat het optreden van sociaal demo cratische wethouders in Leiden een te leurstelling of de debacle zou worden, ge zien de wijze, waarop speciaal in Leiden de partij-politiek door de S.D.A.P. is gevoerd. In het „Volk" van 20 April 1920 schreef de heer Albarda aan het adres der Leidsche S.D.A.P. het volgende: „En al die n.l. de sociaal-democratische wethouders daar (in het College van B. en W. te Leiden) hun intrede gedaan heb ben, van Eek, dan zullen zij moeten beant woorden aan de eischen, die gij, met mis kenning van de werkelijkheid en van de mo gelijkheid aan het burgerlijk Burgemeester en Wethouders-college hebt gesteld. Uw sociaal-democratische wethouders zullen aan dien eisch niet kunnen voldoen. Hun arbeid zal een teleurstelling zijn, erger dan dat, tot een debacle voeren". Tot een debacle heeft het zitting-nemen van S.D.A.P.-sche wethouders in het Col lege van B. en W. te Leiden niet geleid tot nu toe. Maar wel moet zij nu reeds heb ben geleid tot een teleurstelling voor hen, die de politiek der sociaal-democraten door dik en dun hebben gevolgd en onverdeeld bewondierd. Zij zien nu, dat niet vervuld worden de vooruitzichten, die de partij politiek der S.D.A.P. hun heeft voorgehou den! Dat is de straf, die volgt op de misdaad, 't Is de consequentie van de verkeerde partij-politiek, die wij hierboven in enkele barer verschijnselen hebben gesignaleerd. Wie in de partij-politiek fouten, ernstige fouten ziet heeft gelijk. Wie de partij-politiek wil vervangen door een dictatuur d.w.z. de partij-politiek van één partij! loopt van de wal in de sloot, doet dus héél onverstandig. Redelijke vrijheid eischt het vrije be staan van partijen! Verbod van partijen be- teekent vernietiging van redelijke vrijheid! Dit is allerduidelijkst. Wie dit niet inziet, verblindt zich voorde eischen van vrijheid, die door feitelijke samenleving worden ge steld. Ons streven mag niet zijn: opheffing van de partijen, om deze te vervangen door. één partij, maar: verbetering van de fouten, ernstige fouten, die aan de huidige partij politiek kleven. Wat de Kardinaal Primaat van Toledo ervan zegt De Primaat van Spanje, Kardinaal Goma i y Tomas, Aartsbisschop van Toledo, heeft I in zijn jongste Herderlijk Schrijven een aangrijpend beeld gegeven van de oorza- ken en de beteekenis van den Spaanschen burgeroorlog en over de toekomst van Spanje. Het Herderlijk Schrijven dat op I de eerste plaats het vraagstuk van vrede en oorlog behandelt, wijst op de providen- tieele beteekenis van den oorlog die een verzoenende straf kan zijn voor de zonde van het volk. Het Spaansche volk zal moe ten toegeven, dat de Goddelijke Voorzie nigheid haar dezen oorlog heel goed bij wijze van straf kon overzenden. „Er is wellicht in de moderne geschiedenis geen enkel volk dat in zedelijk opzicht zoozeer omlaag gehaald is als het Spaansche volk. Daartoe hebben vooral twee factoren bij- gedraken: op de eerste plaats de godsdienst loosheid en ten tweede de ergernis door de hoogere standen gegeven". „Het Spaan sche volk was een diep godsdienstig volk, maar meer uit een erfelijk gevoel, danwel uit overtuiging; onder deze omstandighe den heeft de officieele Godloosheid en de verbanning van God uit 't openbare leven voor velen gegolden als een bevrijding van een eeuwenoud juk, dat zwaar op hun schouders drukte. Toen eenmaal het hek van den dam was, werd ook de poort van het kwaad ontsloten. Vreeselijke godslaste ringen hadden ingang gevonden onder het volk: „Er is geen God meer" werd er ge zégd. „Spanje heeft opgehouden Katholiek te zijn" verklaarde een vertegenwoordiger der natie. Dit is niet zoozeer een politieke misdaad van den jongsten tijd, als wel het resultaat van het feit dat het Godsbegrip in een reeks van tientallen jaren was ver zwakt". Vervolgens noemt de Kardinaal de oor zaken op van de revolutie, waardoor een dergelijke ramp over Spanje kon neerko men. Ofschoon Spanje zeer bekwame staatslieden bezat, is er in de laatste tien tallen jaren een ongelukkige politiek ge voerd, die absoluut in strijd was met de traditie en de geschiedenis van Spanje. Zoowel om persoonlijke redenen als rede nen van partij-politieken aard en ook on der invloed van het buitenland, heeft men getracht de sluimerende christelijke geest totaal te vernietigen. Anderen hebben met de steeds opdringende revolutionare geest compromissen gesloten, en de kracht van het verzet verzwakt. Op enkele uitzonderingen na, heeft de bezittende klasse met alle haar ten dienste staande middelen getracht zich nog meer te verrijken. Het volk, dat van haar geloof in God beroofd was, heeft zich door de volksredenaars laten verleiden door de leuze „Gelijkheid voor allen" en tot een onrechtmatige haat tegen de bezittende klasse. De sociale wetgeving en de chari tatieve instellingen waren niet in staat om den afgrond tusschen deze beide tegen standers te overbruggen. Vervolgens heeft de slechte pers een zeer nadeelingen in vloed uitgeoefend op de goede zeden. Bo vendien is de sociale wetgeving in de laat ste jaren een mislukking gebleken. Maar bij deze openlijke belijdenis van onze zonden zou het opsommen van de grootste fout achterwege blijven, wanneer wij stilzwijgend aan de geloofsafval der autoriteiten en der massa zouden voorbij gaan. God uit Spanje verdreven! De God- looze Staat, de leekenschool, burgerlijk huwelijk en burgerlijke begrafenis; God verbannen uit onze rechtszalen en open bare gebouwen; de bedienaren van den Godsdienst beroofd van hun noodzakelijk levensonderhoud; de kerken langs „wette- lijken" weg ontdaan van hun schatten; God was niet meer de Vader en de Heer van ons volk. Uit de afval van de autoriteiten en van de massa vloeide voort een ontbin ding van ons sociaal leven en onze sociale zeden. De vleeschelijke lusten, de waanzin nige zucht naar genot, die de gedachten, harten en zeden gevangen hield; daardoor was de bron vernietigd, waaruit het huis gezin ontspruit, daardoor was de huiselij ke haard verwoest; het gezinsleven had opgehouden te bestaan; men zocht voedsel en ontspanning in openbare en onzedelijke theaters en bioscopen. Het zingenot kwam tenslotte tot uiting in de immoreele romans en ergerniswekkende dagbladen, die de on schuld van onschuldige zielen besmetten. De begeerlijkheid der oogeji, de zucht naar het bezit, die het jachtende leven veroor zaakte, waaraan men de waarachtige be langen der armen hoeft opgeofferd; het leven was totaal vermaterialiseerd en de harten waren koud en ongevoelig gemaakt; daardbor werden ongerechtigheden in het leven geroepen, waardoor het evenwicht in het economische leven van het volk ver woest werd, en waardoor de klassen der samenleving in een vreeselijke broeder moord tegen elkander in het harnas wer den gejaagd. De hoovaardij des levens, die onze steden en dorpen heeft ontvolkt, dui zenden menschen van het rechte pad deed afwenken, terwijl in de hooge ambten en betrekkingen gewetenlooze nietsnutters en misdadigers waren aangesteld. Bij deze factoren van zedelijke en so ciale aard, kwamen nog anüere die een zuiver politiek karakter droegen. Tegen over onze nationale gezindheid stond lijn recht het communisme, een systeem, dat niet alleen on-Spaansch is, maar zelfs on- menschelijk. Ook zijn bepaalde kringen, uie alleen gewestelijke of particuliere na tionale belangen in het oog hielden, niet van verantwoordelijkheid vrij te pleiten. Het betreft hier een uiterst zwaarwichtig vraagstuk der christelijke zedeleer. De systematische verzwakking van de recht matige band met het vaderland, waarmee wij overeenkomstig de gezonde christelijke leer door beweegredenen van naastenliefde verbonden zijn, beteekent altijd eenig na deel voor de desbetreffende streek en na tie. Maar wanneer men een bondgenoot schap nastreeft met diegenen, die geen res pect hebben voor het geestelijk wezen van ons land of van een bepaalde streek, dan overschrijdt men de grenzen van het dwaze, om zich te begeven op het gebied der historische sociale onrechtvaardigheid. Erkenning van fouten is het begin van een zedelijke heropstanding. Het aanvaarden der boete is weer een stap verder, omdat de smart loutert en een hulpzaam middel kan zijn tot zijn verheffing. Wanneer ik een volledig overzicht zou geven over het ongeluk dat ons getroffen heeft, zou de wereld in tranen losbarsten. Ik zou dan slechts de smarten moeten be schrijven om het broederbloed dat vergo ten werd, het verdriet der huisgezinnen, van gewonden en verminkten. Ik zou moe ten beschrijven, het verdriet der huisgezin nen, van gewonden en verminkten. Ik zou moeten beschrijven de puinhoopen onzer kerken, de beleedigingen die God zijn aan gedaan, de duizenden priesters die ver moord zijn. Er heerscht verdriet over het onherstelbaar verlies dat onze kunstschat ten hebben geleden, verdriet over de vree selijke haat die tweedracht onder de Span jaarden heeft gebracht. Toen Abessynië veroverd werd, verzette de Volkenbond zich tegen de veroveraars, maar diezelfde Volkenbond blijft werkloos toezien, nu in Spanje een ware barbaarschhe'd is ontke tend, die de meest roemrijke beschaving die .de geschiedenis ooit gekend heeft wil verwoesten. En terwijl de wereld tijdens den Euro- peeschen oorlog zich ergerde aan de be schadiging van de Kathedraal van Reims, hooren we thans slechts de verheven stem uit het Vaticaan, die zich beklaagt over de verwoesting en de berooving van de Gods huizen in Spanje". De Kardinaal spoort dan aan om veel te bidden en boetvaardigheid te doen. Het is voor mij een groote troost, dat duizenden soldaten gezamenlijk het Rozen hoedje bidden. Wij zouden wenschen, dat allen zouden bidden: soldaten en vrijwil ligers van den hoogsten militairen rang tot den gewonen soldaat, die geheel solidair de vreeselijke verantwoording voor dezen oorlog op zich hebben genomen Het gebed is niet het werk van zwakke zielen, ieder christen moet soldaat van ge bed zijn. Het is niet te ontkennen, dat een groot gedeelte van Spanje beroofd is van iederen eeredienst, en van al haar kerken en van de Goddelijke Offerande. De Kardinaal legt er den nadruk op, dat het noodzakelijk is voor iedereen om zich te bezielen met een nieuwen geest en aan God weer de plaats terug te geven die Hem toekomt. De Kerkvorst noodigt de regeerders van het huidige Spanje uit om trouw te blijven aan het godsdienstig erfdeel der Vaderen; dat is de eenige mogelijkheid om het Va derland groot te maken. „Wij waren het eerste land ter wereld, toen het Katholicis me op zijn hoogtepunt stond; onze deca dentie valt samen met de verwoesting van Godshuizen en het vennoorden van pries ters". Het Herderlijk Schrijven wordt besloten met een oproep om niet moedeloos te zijn, doch hoopvol de toekomst tegemoet te zien. Steun kleine boeren Omtrent den te verleenen extra-steun aan kleine boeren wordt nog nader mede gedeeld, dat de uitkeering aan degenen, die tot deze categorie gerekend kunner ">r- den, zal bedragen: Voor landbouwers met een opp. cultuurgrond minder dan 1 H.A. 35, voor landbouwers met een opp. cultuurgrond van 1 t/m. 2.99 H.A. 45, voor landbouwers met een opp. ■cultuurgrond van 3 t/m. 5 H.A. 35. Zooals uit deze regeling blijkt, heeft de Minister van Landbouw en Visscherij, in afwijking van de aanvankelijk gepubliceerde regeling, ook nog een uitkeering beschikbaar ge steld voor landbouwers met een oppervlakte cultuurgrond minder dan 1 H.A. Alle landbouwers, die volgens de be schikbare gegevens voorloopig in aanmer king zouden komen voor een uitkeering, krijgen een formulier ter onderteekening toegezonden. Dit formulier dient onver wijld in de bijgevoegde dienst-enveloppe te worden ingezonden bij de provinciale landbouw-crisis-organisatie, waarbij de be trokkene is aangesloten. Indien het formulier ongeteekend, of na den daarop vermelden datum bij de land bouw-crisis-organisatie voornoemd inkomt, wordt geacht, dat de betrokken landbou wer niet voor een uitkeering in aanmer king wenscht te komen. Personen, die op 1 Maart a.s nog geen formulier ontvangen hebben en meenen toch aan de gestelde voorwaarden te vol doen, kunnen tot 14 Maart 1937 een formu lier bij den districts-secretaris verkrijgen, welk formulier vóór 21 Maart ondertee kend bij de landbouw-crisis-organisatie, waarbij zij zijn aangesloten, moet zijn in gezonden. De wereld in vogelvlucht De strijd in Spanje schijnt zich thans hoofdzakelijk naar het Noorden verplaatst te hebben. In het Zuiden heerscht vrijwel rust na de inname van Malaga en bij Ma drid zitten de vijandelijke legers in hun stellingen vastgeroest. Uit het Noorden had men in langen tijd niets vernomen. Daar is een strook langs de kust, gelegen tusschen Oviedo en Bilbao, nog in handen der regeeringstroepen. Oviedo zelf is in handen der nationalisten en wordt door de regeeringstroepen thans hevig aange vallen. Het schijnt er bloedig naar toe te gaan, want het aantal dooden, dat ge meld wordt, loopt in de duizenden. Meer vredelievende berichten komen uit Weenen, waar de Duitsche rijksminis ter van buitenlandsche zaken von Neu- rath dezer dagen een bezoek heeft ge bracht. Er zijn verscheidene mooie rede voeringen afgestoken en klinkende fees telijkheden gearrangeerd, maar wat nu precies de resultaten van de besprekingen zijn geweest, daarover worden wij niet in gelicht. Het bericht, dat von Neurath een defensief vier-mogendheden-pact zou heb ben voorgesteld in ruil voor het opgeven van plannen tot restauratie der Habsbur- gers, is tegengesoroken. Ook wordt door Berlijn gedementeerd dat von Neurath aan Schuschnigg een plan voor een tolunie zou hebben gepresenteerd. Wij weten dus, wat er niet behandeld is, maar wat er dan wel behandeld is, we ten wij niet. In 't algemeen zal het wel gegaan zijn over de handelsbetrekkingen en het herstel van het touristenverkeer. In Italië is men erg ontstemd over het feit, dat de Engelsche regeering den Ne gus heeft uitgenoodigd om zich te doen vertegenwoordigen bij de a.s. kronings- plechtigheden te Londen en ook te Londen zelfis men het daar niet algemeen mee eens. Zoo schrijft het uiterst-rechtsche blad de „Daily Mail": „De uitnoodiging is een beleediging van Italië en een zuivere dwaasheid van den kant der Engelsche regeering." Maar aan den anderen kant moet de „Moming Post" erkennen: „wan neer men zich aan strikte eerlijkheid houdt is het onmogelijk critiek uit te oefenen op de uitnoodiging." Het blad voegt hieraan toe, dat „de trouw van Engeland jegens den Volkenbond voor den Negus het ge volg heeft, dat hij nog beschouwd wordt als souverein." Ten slotte schrijft de „Daily Herald": „de koning van Italië zou grof handelen jegens den koning van Engeland, wanneer hij zou weigeren zich te doen vertegen woordigen." Er liggen overal politieke voetangels er klemmen zelfs op den weg van een kroningsstoet. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Bloedige gevechten in Noord-Spanje. (2de blad). De vertegenwoordiging van Abessinië bij de a.s. kroningsfeesten te Londen. (2de blad). Het bezoek van von Neurath te Weenen. Reorganisatie van het Roemeensche mi nisterie. (2de blad). BINNENLAND, De steun voor de kleine boeren. (1ste blad). De invoer van Nederlandsche boter in Qost-Indië vastgelegd op 100 pet. van het basisjaar 1936. (2de blad). Ook het aantal Dieseltreinen wordt aan merkelijk uitgebreid. (2de blad). Motorrijder op onbewaakten overweg te Heiloo door trein gedood. (Gem. Berich ten, 3de blad). Nederlandsch tankschip „Angelina" ter hoogte van Formosa aan den grond geloo- pen; de bemanning gered. (Gem. Berich ten, 3de blad). DUURTETOESLAG OP INDISCHE SALARISSEN. BUITENZORG, 24 Febr (A.N.P.). Aan de hoofden van gewestelijk bestuur is thans machtiging verleend om een duurte-toeslag toe te kennen van vijf procent alleen aan lager bezoldigde landsdienaren. (Naar aanleiding van vorige mededeelin gen van de Regeering kan aangenomen, worden dat als grens voor de zé bezoldiging is vastgesteld 300.per maand, voor sa laris vermeerderd met toeslag). DE AANSLAG OP GRAZIANI. Verband met een aanval van Ras Desta? LONDEN, 24 Febr. (A. N. P.). De cor respondent van de „Times" te Rome meldt aan zijn blad: Thans wordt bekend ge maakt, dat de botsing tusschen Italiaansche troepen en A'oessijnen ontstaan is te Cog- getti, op slechts vijftig mijl ten Zuiden van Addis Abeba. Het zou hier gaan om een laatste desperaat gebaar van de afdee- ling Abessijnen, die onder leiding van Ras Desta de wijk hadden genomen in de Bo- ven-Bale-streek na een nederlaag, die zij bij Allata eind Januari hadden geleden. Het is niet duidelijk, of zij het voornemen hadden een opmarsch naar de hoofdstad te ondernemen, maar volgens een com mentaar van een gezaghebbend persoon zou er eenige beteekenis liggen in het feit, dat zij zoo dicht bij Addis Abeba waren juist op den dag, dat bommen geworpen werden naar maarschalk Graziani. Men gelooft, dat Ras Desta zich aan het hoofd van de verslagen Abessijnsche troepen heeft bevonden. Wanneer dit waar is, is hij we derom slechts op het nippertje ontsnapt. Drie honderd executies te Addis Abeba. ROME. 24 Febr. (A.N.P.). Gisteren ver luidde van gezaghebbende zijde, dat te Ad dis Abeba 300 personen terechtgesteld zijn na den aanslag van Vrijdag j.l. op maar schalk Graziani. Dit heeft klaarblijkelijk betrekking op het reeds gisteren gepubli ceerde bericht, waarin medegedeeld werd, dat van de 2000 na den aanslag gearres teerde personen allen, die in het bezit van wapens waren gebleken gefusilleerd waren. Geraamd wordt, dat van deze 2000 arres tanten 700 weer op vrije voeten gesteld zijn en dat de zaak van ongeveer 1000 personen nog behandeld moet worden. Intusschen is van officieele, noch van an dere zijde medegedeeld of de eigenlijke daders van den bomaanslag gevonden zijn.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1