DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD. Maandagmiddag te 2 uur kwam de Raad dezer gemeente in vergadering bijeen, on der voorzitterschap van den burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving wethouder Splinter. Op de agenda staat de Begrooting. Avorens daaraan te beginnen wordt eerst een vóór-agenda afgewerkt. Begrooting van de inkomsten en uitga ven der gemeente voor het jaar 1937, DE BEGROOTING DE VOORZITTER DER S.D.A.P.'SCHE FRACTIE AAN HET WOORD De heer v. Eek (S.D.A.P.) opent tradi tie-getrouw de reeks van sprekers. Een heel kalm betoog» De heer v. Eek (S.D.A.P. opent tra ditie-getrouw de reeks van sprekers. Allereerst moet de welvaart bevorderd worden zoowel in ons land als in onze gemeente. Daartoe moet gebruik ge maakt worden van de bestaande ar beidskrachten, in welk verband spr. wijst op het socialis tische Plan van en Arbeid. Alles wat in onze macht is, moet worden aangewend om de werkloosheid in te perken en de eerste aanval daarop is het geven van werk door groote openbare werken. Wat kan nu in dit verband door de ge meente gedaan worden? Direct stuiten wij dan op het gebrek aan financiën. Dat de begrooting van dit jaar sluitend is ge maakt, valt spr. zeer me'e. Hij brengt hulde aan B. en W. en in 't bijzonder aan den wethouder van financiën. Dit is reeds de tweede begrooting onder een soc. wethou der van financiën en de voorspelde groote rampen zijn uitgebleven. Men heeft ge klaagd 'óver gebrek aan homogeniteit in het college, maar dat spreekt toch vanzelf; dat is een uitvloeisel van het beginselverschil. Dat de belastingen noch de tarieven zijn verhoogd, heeft onze goedkeuring. Wij kunnen er ons bij neerleggen, dat er hier en daar bezuinigingen zijn ingevoerd. Ook is spr. niet ondankbaar gestemd over de uitvoering van overheidswerken. Deson danks is de werkloosheid nog steeds onver minderd; de toename is weliswaar tot stil stand gebracht, maar er moet nog meer werk van overheidswege worden uitge voerd met behulp van het Werkfonds. Spr. herinnert aan de reis van deze ministers naar Scandinavië, waar zij met waardee ring kennis hebben genomen van hetgeen daar geschiedt in den geest van het Plan van den Arbeid. Spr. hoopt, dat in den ver volge een andere politiek gevolgd zal wor den dan de starre aanpassings-poiitiek. Te gen het uitvoeren van openbare werken zijn bezwaren ingebracht. Zoo zijn bijv. 200.000 uitgegeven bij de demping van het Levendaal en daarvan hebben dooreen genomen niet meer dan 49 Leidsche werk- loozen een jaar lang geprofiteerd. Dat klopt met de berekening van het Plan v. d. Arbeid. De heer Goslinga A.R.)Wij hebben dus het Plan van den Arbeid reeds uitge voerd. De heer v. Eek (S.D.A.P.): Wanneer het Plan v. d. Arbeid niet kan worden uit gevoerd, ligt de schuld bij hen, die het geld niet willen voteeren. De tweede taak van het gemeentebestuur is te zorgen voor de handhaving van de democratische vrijheden. Spr. is bevreesd, dat de fascistische denkbeelden meer en meer ingang zullen vinden. Ook in den Leidschen Raad treft spr. dikwijls uitdruk kingen aan, die te denken geven. Men meet de waarde van den arbeid van den raad maar al te vaak af aan de kortheid der debatten. Dat is een miskenning van den parlementairen arbeid. Spr. ziet zelfs in de voorstellen van den heer v. d. Laan fascistische neigingen. In de tegenwoordige omstandigheden hebben wij elkaar noodig, maar als wij willen medewerken, dan willen wij dat niet als medeloopers, maar als sociaal-democraten, die hun zelfstandigheid wenschen te behou den. Daarom heeft spr. gehandhaafd zijn motie om optochten met muziek op Zondag middag te mogen houden. Den Zondag ochtend wil spr.'s fractie vrij geven, maar de vrijheid om op Zondagmiddag optochten te houden is in overeenstemming met de inzichten van de meerderheid der bevol king. Zelfs de Kroon houdt blijkens een K.B. van 4 Dec. 1936 geen rekening met de Zondagswet. Spr. brengt voorts de veranderde houding der S.D.A.P. t.o.v. het koningschap ter sprake. De S. D. A. P. had geen bezwaar tegen het voteeren van gelden bij het prin selijk huwelijk; maar tegenover de volks feestelijkheden bij die gelegenheden blijven de socialisten anders staan dan de rest van dé bevolking. Spr. wenscht ieders gevoe lens te eerbiedigen, maar wil ook, dat de socialistische republikeinsche gevoelens ge ëerbiedigd worden. De democratie wordt z.i. ook versterkt door de invoering van medezeggenschap en daarom steunt spr. de voorstellen van zijn p g. v. d. Voort. B. en W. zeggen, dat het begrip „mede zeggenschap" zoo onbestemd is. Maar dat is juist een reden om de zaak eens in onder zoek te nemen. Het wordt tijd, dat in Lei den een aanvang wordt gemaakt, met een bescheiden medezeggenschap van het ge meen tepersoneel. Het is niet juist, dat de raad alles alleen vermeen en kan door mid del van de hoofden van diénst; het perso neel kan toch ook een eigen meening en een eigen inzicht hebben, dat de moeite waard is» Aan de parlementaire democratie kleven inderdaad gebreken, welke moeten worden weggenomen. Gebruik moet gemaakt wor den van de maatschappelijke organisaties. In Nijmegen heeft men 5 contact-commis sies in het leven geroepen. Waarom kan hier ook niet iets dergelijks worden inge voerd? Spr. bepleit de instelling van een commissie ad hoe om deze zaak te bestu- deeren. Tenslotte verzekert spr., dat zijn partij haar socialistische beginselen niet prijs geeft, ook al is zij practisch geworden en dring zij aan op samenwerking. Zij blijft aansturen op een socialistische maat schappij. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND. DE ONVERKOOPBARE TRIBUNES LANGS DEN BRUIDSWEG. Haagsche gemeenteraad weigert restitutie van pacht. Men zal zich herinneren, dat de firma C. de Ruiter te Amsterdam, die verscheide ne tribunes had gebouwd op gemeentelijk terrein langs den bruidsweg op 7 Januari te 's-Gravenhage, en die daarvoor de over eengekomen pachtsom van 82.8u0 had be taald (waarbij dan nog de bouw- en ver dere kosten ad 120 mille voor rekening van die firma kwamen) den gemeenteraad 75 mille restitutie had verzocht, omdat de tri buneplaatsen door allerlei omstandigheden onverkocht waren gebleven. B. en W. stelden voor, deze (twee) adres sen voor kennisgeving aan te nemen, ge zien het raadsbesluit van 21 December, waarin o.m. werd bepaald, dat de bouw enz. geschiedde voor risico der pachtende firma. Verschillende raadsleden drongen op praeadvies aan. De voorzitter, burgemees ter de Monchy, antwoordde, dat de 82.800 gulden reeds zijn toegezegd of betaald aan de in het raadsbesluit genoemde liefdadig- heidsverèenigingen. Toekenning van resti tutie zou beteekenen het schenken van 75 mille uit de gemeentekas, terwijl de firma zelve haar pachtsom (bij afschrijving) had vastgesteld. De gemeenteraad vereenigde zich daar op met 21 tegen 18 stemmen met de op vatting van B. en W., zoodat de adressen voor kennisgeving werden aangenomen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN, Geslaagd: Voorbereidend- kerkelijk examen de heeren C. J. Lambour, K a t w ij k en J. Sprey, Den Haag. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Overneming schietgebouw „Nederland en Oranje". Bij besluit van den raad van 9 Novem- I ber 1931, werd voor den tijd van ten hoog ste vijf jaren, ingaande 1 December 1931, aan de schietvereeniging „Nederland en Oranje", alhier, verhuurd een perceel grond groot 320 c.A., of wel 32.per jaar, ten einde daarop te kunnen plaatsen haar ge bouw, ingericht voor schietoefeningen. De vereeniging voornoemd, heeft thans, na meerdere pogingen om ontstane finan cieel© moeilijkheden uit den weg te rui men, moeten besluiten af te zien van ver dere exploitatie van een eigen gebouw en in verband daarmede ook van het aangaan van een nieuwe huurovereenkomst met de gemeente. Zij heeft bovendien de laatste drie jaren niet aan haar verplichtingen ten opzichte van de gemeente kunnen voldoen en is dientengevolge aan huurpenningen achterstallig een bedrag van 96. Deze zaak zou op zichzelf voor de ge meente van ze-er weinig beteekenis zijn, ware het niet, dat het gebouw, vorenbe doeld, benut wordt voor oefeningen van oen Bij zonderen Vrij willigen Landstorm en de Burgerwacht, welke organisaties voor dit gebruik een jaarlijksche huur betalen van respectievelijk 90.en 40. De vereeniging „Nederland en Oranje" doet thans aan het gemeentebestuur het voorstel, haar gebouw aan de gemeente in eigendom over te dragen-tegen kwijtschel ding van de achterstallig© huurpenningen ad 98.—. Gezien de belangen van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm en de Burgerwacht, acht het college van B. en W. het ge- wenscht, dat de raad tot deze transactie besluit. Het ligt in de bedoeling, dat de meer genoemde organisaties dan ook verder in de gelegenheid gesteld worden van het ge bouw gebruik te maken voor haar oefen.n- gen tegen betaling van een redelijke ver- doeding, terwijl voorts ook de schietver eeniging „Nederland en Oranje" er prijs op zal stellen haar schietoefeningen in het ge bouw te mogen houden. Staatspartij. Maandagavond heeft de R. K. Staatspartij, afdeeling Alphen aan den Rijn, haar jaarvergadering gehouden. Na. opening met den Chr. groet door den voorzitter, volgden notuLn van den secre taris, welke onveranderd werden goedge keurd. De voorzitter deelt mede, dat door de propagandisten 135 nieuwe leden en 52 aspirantleden waren geworven en brengt hiervoor, onder applaus van de vergade ring, in hartelijke woorden dank. Verder wordt medegedeeld, dat wegens de waarschijnlijk vervroegde verkiezing de stemming voor de groslijst op Zondag 4 April zal plaats vinden. De voorzitter vestigt de aandacht van de aanwezigen op de aan de bestuurstafel te verkrijgen bonboekjes, welke verkocht zullen worden, ten bate van de kas. Daar na volgt mededeeling, dat de bestuurs verkiezingen zullen gehouden worden na de kamerverkiezingen,, wanneer het be stuur en bloc zal aftreden. Eenige leden voeren hierover het woord; het bestuurs voorstel wordt aangenomen. Als afgevaar digde voor Kamer en Staten-Centrale wordt gekozen het bestuurslid S. v. Leeu wen; als plaatsvervanger het lid C. Dee- renberg. Hierna volgt jaarverslag van den secre taris, waarin het wel en wee der afdee ling uitvoerig wordt belicht. Propaganda- club en kern werd dank gebracht voor het vele werk. Aan den eerw. eere-voorzitter werd dank gebracht voor zijn steeds groo- tè-, belangstelling voor de afdeeling door zijn zeer gewaardeerde aanwezigheid op bestuurs- en ledenvergadering. De rekening van den penningmeester sloot met een saldo op 31 Dec. 1938 van 72.63. Er is echter nog een schuld te be talen aan de Kamer Centrale van ruim 80.(tachtig gulden). De boeken en bescheiden van den penningmeester wer den door een daartoe benoemde kas-com missie nagezien en accoord bevonden, waarna de penningmeester onder dank werd gedéchargeerd. Als afgevaardigde naar de gecombineer de vergadering van de 5 kieskringen Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middelburg werden door de vergadering 14 personen aangewezen, t. w. de heeren: S 'v. Leeuwen, Doedens en Ereukel uit Alphen aan den Rijn. Verder de heeren Paardekooper, v. Mil, v. d. Poel, Weck, Kaptein, v. Berkel, Loerakker, v. d. Poll, Brandt, Ruys en Deerenberg uit de afdee- lingen der omgeving. Vervolgens deelt de voorzitter eenige bijzonderheden mede over de viering van het 50-jarig bestaan der afd. De dag zal worden begonnen met een gezongen Hoog mis, 's middags pl.m. 2 uur feestvergade- ring, waarin als spreker zal optreden de zeereerw. heer Henri de Greeve, waarna de dag zal worden besloten met een plech tig Lof in de parochiekerk. Op die verga dering zal door den secretaris tevens een historisch overzicht worden gegeven, wat zich in die 50 jaren in de afdeeling heeft voorgedaan. De voorzitter vestigt de aandacht der leden op de vergadering van de afd. Lei den op Woensdag 24 Febr. waarin Pastoor Hooijman als spreker zal optreden. Spr. wekt de aanwezigen op deze bijeenkomst te gaan bezoeken. Bij de rondvraag wordt door enkele le den het woord gevraagd o.a. werd het be stuur in overweging gegeven tot het in stellen van een controle-commissie voor het nazien van de kas. Hierna volgde slui ting. Been gebroken. In de Prins Hendrik straat werd gisteren 't 9-jarig zoontje van., den heer S., toen de jongen plotseling de straat overliep, door een wielrijder aange reden. De jongen werd over dé straat ge slingerd- en brak een been. De patiënt werd bij een bewoner binnengedragen alwaar dr. Groen hem heelkundige hulp verleende. IN DE EERSTE KAMER. Voortgezet worden de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1937. De voorzitter van den Raad van Minis ters, de heer COLIJN, constateert, dat het grootste deel van het debat langs het kabi- •net heen is gegaan. Er was alleen critielc van de beide socialistische groepen, (Vroo- lijkheid). We staan nog te dicht bij verschillende gebeurtenissen om definitieve resultaten ervan nu reeds vast te stellen. Zoo is het met het oordeel over de aanpassingspolitiek en de devaluatie. Niet overal zijn aanpas sing en devaluatie elkaar opgevolgd en sa mengegaan. Spr. is voldaan over de waardeering, aan het kabinet ten deel gevallen. De aanpassing moest een zoo regelmatig mogelijk verloop hebben. Daarnaar is steeds gestreefd, in verschillende opzichten. Ten deele heeft ze buiten de regeering om, in het bedrijfsleven zelf, plaats gehad. Spr. meent een woord van waardeering te moe ten doen hooren voor de medewerking der vakvereenigingen bij de aanpassing in en door het vrije bedrijfsleven. Er Js weer gezegd, dat er meer groote werken hadden moeten zijn uitgevoerd. En er is weer gewezen op het voorbeeld van Zweden. Doch dan bedenke men dat van 19301936 aan groote werken is uitgevoerd voor 2156 millioen gul den, dat is 135 millioen per jaar. Als men nog bedenkt, wat er nog wordt voorbereid, wat kan men dan in concreto het kabinet ver wij ten? Spr. bestrijdt voorts de rede van den heer De Marchant et d'Ansembourg. De N. S. B. zou de liefde voor het vorstenhuis weer hebben wakker geeroepen. Is de ge achte spreker vergeten, bijv. de spontane uiting van 1918? Moet spr. op de opmer kingen van dien spreker nog dieper in gaan? Spr. gelooft, dat zwijgen het bes te is. Alleen wil hij verklaren, nooit te hebben gezegd, den gouden stan daard nimmer te zullen verlaten. Hij heeft alleen gezegd, het niet vrijwillig te zullen doen. En daar heeft de Regeering zich aan ge houden. Ook toen was er in de technische positii van den gulden nog iets dat devaluatie noodzakelijk maakte. Doch men kan nu eenmaal niet alleen brid gen. En wordt niet door alle onbevangen buitenlanders erkend, dat ons land een voorbeeld is van orde en rust? We beletten zelfs ander© niet, hun meeningen kesnbaar te maken, mits op ordelijke wijze. Als wij de theorieën van anderen toepasten, waar zou hier dan de N. S. B, zijn? Spr. roept den afgevaardigde toe: verheug u er over, dat dit hier an ders is dan elders. En bedenk: waar is meer regeerkracht, waar men vrij mag spreken of waar men an deren eenvoudig een slot op den mond legt? De geachter afgevaar digde overdenke. dat eens. DE POGING TOT MOORD TE A'DAM Het slachtoffer van de schietpartij in de Wagenaarstraat te Amsterdam, dat opge nomen is in het O. L. Vrouwegasthuis, maakt 't,naar omstandigheden gced, even als haar aanvaller, die in hetzelfde zieken huis wordt verpleegd. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN Slachtoffer aan de verwondingen overleden Gisteravond is op de Verlengde Hoofd straat te Hoogezand de 40-jarige timmer man. G. Zwaneveld, wonende te Borgweg, die per fiets was, aangereden, door een uit de tegenovergestelde richting komende luxe auto, bestuurd door den heer S. Loe- venberg uit Amsterdam. De wielrijder werd eerst opgenomen door den motorkap, sloeg neer en bleef be wusteloos liggen. Dr. de Jong, die in de onmiddellijke nabijheid van het ongeval woont, later geassisteerd door dr. Blonk, constateerde een schedelbasisfractuur. Het slachtoffer is op hun advies naar het Aca demisch ziekenhuis te Groningen vervoerd De man is vanochtend vroeg aan de beko men verwondingen overleden. Hij laat een vrouw en één kind achter. De oorzaak is vermoedelijk te zoeken in he' feit, dat door een sneeuwbui het zicht van den heer L. belemmerd werd. De riikspolitie van verkeer in Gronin gen heeft de zaak in onderzoek. TELEGRAMMEN DE PAUS IN DE „GOEDE WEEK" NAAR DE SIXTIJNSCHE KAPEL? VATIC AAN, 23 Febr. (A.N.P.). Naar gis teren van gezaghebbende zijde werd ver nomen, overweegt de Paus, om in de „Goe de Week", op Witten Donderdag of op Goeden Vrijdag, de plechtigheden bij te wonen in de Sixtijnsche kapel. Dit zou de eerste maal zijn in een tijdperk van drie maanden, dat de Paus zijn vertrekken ver laat. DE STAKINGSACTIE IN V.-S. Na de General Motors de Chrysler Corporation. DETROIT, 23 Februari (A.N.P.) -De United Automobile Workers of America, die hier thans bezig is met onderhande lingen over loonen, arbeidstijden en ar beidsvoorwaarden met de vertegenwoor digers van de General Motors Corporation heeft gisteren bekend gemaakt, dat thans een eisch zal worden gesteld aan de Chrys ler Corporation betreffende de uitsluitende rechten op collectieve onderhandelingen. De organisatieleider der vak vereeniging, Richard T. Frankenstein, heeft in verband hiermede verklaard: „Wij zullen iedere actie, die noodig mocht zijn om inwilliging van onzen eisch te verkrijgen, onderne men.. Wij verwachten echter niet, dat het noodig zal zijn een staking uit te roepen". Vertegenwoordigers van de Chrysler Corporation hebben tot dusverre gewei gerd eenig commentaar te leveren op dit besluit van de vakvereeniging. De vakvereenigingsleiding zal, naar ver klaard is, den eisch over een paar dagen formeel indienen bij Walter Chrysler, het hoofd der onderneming, in zijn kantoor te New York. Homer Martin, de voorzitter van de Uni ted Automobile Workers of America, heeft nog het volgende verklaard: „Wij zullen de uitsluitende rechten opeischen om col lectieve onderhandelingen te .voeren in iedere fabriek der Chrysler Corporation. Wij vragen echter geen „closed shop" (d.i. een regeling, waarbij alleen arbeiders in dienst genomen mogen worden, die lid zijn van de vakvereeniging). Bij de Chrysler Corporation bestaat 'thans de regeling, dat alle arbeiders ge organiseerd zijn in een vakvereeniging, die beperkt blijft tot de onderneming, of schoon 't meerendeel der functies in deze organisatie in handen is van leden der United Automobile Workers of America. Homer Martin heeft geen mededeelingen willen doen ter nadere verklaring over de vraag, waarom hij geen „closed shop" wil de eischen. DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN IN DE PROTESTANTSCHE KERK. BERLIJN, 23 Febr. (A.N.P.) De 11e April, de tweede Zondag na Paschen, wordt thans algemeen genoemd als datum voor het houden der verkiezingen in de Pro- testantsche kerk, die door het decreet van den rijkskanselier mogelijk zijn geworden. Men verneemt, dat twee kerkgroepen, na melijk de Luthersche Landskerken, die zijn aangesloten bij den Lutherschen raad, en de Belijdende Kerk voornemens zijn een overeenkomst tot wederzijdschen steun bij de verkiezingen te sluiten. Het indienen van concurreerende kieslijsten in de dis tricten zou worden vermeden. BURGERLIJKE STAND LEJDEN. Geboren: Wilhelm Franz Jozef Her man Mar„garehta z. van J. H. Pieper en G. M. Leffers. Catharina Maria Adriana d. v. J. Devilee en C. M. A. e Groot. Ma ria Elisabeth d. v. W. F. Dreef en E. Kerk vliet. Ria d. v. F. J. Dubbeldeman en M. Groeneveld. Jasoba Christina d. van A. J. Kok en M. J. T. v. Egmond. Johannes Nicodemus Antonius z. v. O. A. Bik en S. J. C. M. Breedeveld Sophia Catharina d. van L.*de Water en S. C. Brugman. Lourens z. v. F. v. Engelen, en J. K. v. d. Voet. Anna Maria d. van J. L. Verberg en A. v. Santen. Adrianus Marinus z. v. M. v. d. Luijt en A. G. Overvliet. David Daniël z. v. A. Picard m L. E. v. Veldho ven. Andries Jacobus z. v. M. Hoorn en J. S. M. Philippo. Alberdina Hendrika d. v. G. F. Enseling en G. I. J. Keunen. Overleden: M. v. d. Broek dr. 4 j. J. J. Buising z. 15 j. A. Rossou m. 57 j. P. v. d. Lindenr—Senekes wed. 78 j. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Febr. Groenten veiling. Per 100 stuks: pieterselie 2.502.80, kropsa lade 3.003.40, selderie 6090 cent, knol- derie 3.20—5.70, per 100 kg. kroten 0.80 2.10, kroten, gekookt f 36, witloof 2 12, Boerenkool 1.504.00, spinazie 24 28, uien 0.802.10, wortelen 1.20 3.80, spruiten I 2—8, spruiten II f 1.50 5.00, andijvie f 1019, nero 5.505.90, roodekool f 1.402.60, gelekool 1.60 2.10; groenekool 1.202.70, prei 1.70 4.00. 22 Febr. Vette Varkens. Totale aan voer 262 stuks waarvan 252 zwaar 4546 cent en 10 licht 42 cent per kg. levend ge wicht. Handel matig BODEGRAVEN, 23 Febr. Kaas. Aange voerd 76 partijen Goudsche kaas, waar onder alle met rijksmerk, totaal 3420 stuks, wegende 30780 kg. Prijs met Rijksmerk le soort 22—23, 2e soort f 20—21. Handel flauw. BOSKOOP, 22 Febr. Bloemenveiling- Rozen per bos van 10 stuks: Aug. Noack 5C cent, Seringen 40—75 cent, Azalea 1.20 —2.10, Rhod. Pink Pearl 60—70 cena, Rohd. in soorten 15—25 cent, Narcissen 6—9 cent, crocus 3—5 cent, Andromeda 9 cent, Rhododendron 6090 cent, Japan- Aces 60—90 cent en Azalea 40—70 cent per éstuk. Goudenregen 8"1 cent. ROTTERDAM, 23 Febr. Vee. Totale aan voer: 218 paarden, 4 veulens, 911 magere runderen, 857 vette runderen, 102 vette kalveren, 60 graskalveren, 1869 nuchtere kalveren, 139 schapen en lammeren, 20 varkens, 45 geiten of bokken. Prijzen per kg.: vette koeien 65, 58 en 4048 cent, vette ossen 60, 54 en 4450 cent, stieren 60, 53 en 45 cent, vette kalveren 90, 80 en 55—65 cent, schapen 47, 40 en 33 cent, lammeren 50, 42 en 32 cent, graskalveren 58, 46 cent, nuchtere kalveren 48, 33 en 28 cent, slachtpaarden 52. 48 en 42 cent. Prijzen per stuk: schapen f 262015, lam meren 23-al9—13; nuchtere slachtkalve- ren 66.50—5.nuchtere fokkalveren 1412—10; slachtpaarden 205155115 werkpaarden f 260180110; hitten 130 —105—70, stieren 280—225—120, kalf- koeien 235—190—120; melkkoeien 240 190135; varekoeien f 175140100; vaarzen f 15511585, pinken 130100 —75, graskalveren 60—4015; bokken of geiten 119—5 Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer grooter, handel stroef, prijzen le kwal. koeien stijver, overigens onveranderd, prima koe 70, os 63 cent; stie ren aanvoer kleiner, handel goed, prijzen iets hooger. Vette kalveren aanvoer als vo rige week, handel tamelijk, prijzen als gisteren, prima ex. 1.schapen en lammeren aanvoer gewoon, handel vlug, prijzen vooral niet lager dan gisteren; nuchtere slacht- en fokkalveren aanvoer iets ruimer handel willig, prijzen lager; Paarden aanvoer ruimer, handel stug, prij zen slachtpaarden en werkpaarden duur der, hitten prijshoudend; kalf- en melk koeien aanvoer korter, handel kalm, prij zen als vorige week; varekoeien aanvoer als vorige week, handel matig prijzen stij ver; vaarzen en pinken aanvoer iets kor ter, handel kalm, prijzen onveranderd; graskalveren aanvoer korter, handel ma tig, prijzen mindere kw. lager, overigens onveranderd. Bokken of geiten aanvoer iets minder, handel vlug, prijzen hooger. Voor Deterding werden 60 vette hoeien ge kocht. 's HERTOGENBOSCH, 23 Febr. Boter- Aanvoer 16.450 kg. Hoogste prijs 1.52, Laagste prijs 1.46, middelprijs f 1.50 per kg. HAZERSWOUDE, 23 Febr. Eierenveilign. Aanvoer 4909 stuks. Prijzen: kippeneiéren 3.554.x5, eendeneieren 3.153.60 per 100 stuks, kippen 85 cent per stuk. KATWIJK a. d. RIJN, 22 Febr. Groen- tenverling. Waspeen 3565 cent en kroten 3045 cent per kist van 20 kg.; Groene kool 1.70—3.30, knolselderie 2.20—4.60 per 100 stuks; prei f 1.70—2.10 per 100 bos; uien 2.00—2.30; gelekool f 1.20—1.70 en roodekool 1.601.90 per 100 -kg. VINKEVEFN, 22 Febr. Groentenveiling. Witlof I 6.00—7.50, idem II f 3.504.50, witlof III 3.per 100 kg. Aanvoer 5000 kilogram. WISSELNOTEERINUEN (AMSTERDAM) Londen 8.9^Ö/16 Berlijn 73.50 Parijs 8.50 Brussel 30 81 Zwitserland 41.71 Kopenhagen 39.90 Stockholm 46 071/.? Oslo 44.921/0 New York 1-82U/16 Praag 6.38

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3