DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding jachtwet. P. D. te IJmuiden heeft zich opgehou den in het Langeveld te Noordwijker- h o u t terwijl hij in het bezit was van een brandende carbidlamp, een z.g. lichtbak. Verdachte ontkende het feit, maar de kantonrechter deed verdachte daarop te rugkomen door voorlezing van het proces verbaal. Het volgende kwam toen aan het licht. Verdachte was door de verbalisan ten aangetroffen in het jachtveld te za- men met een viertal andere personen allen voorzien van een lichtbak. Bovendien wa ren er nog zes groote herders honden in hun gezelschap. Verder had verdachte een knuppel bij zich gehad en vier doodgebe ten konijnen. De ambtenaar vond zulk een manier van jagen buitengewoon ergerlijk en eischte een boete van 40 subs. 20 da gen met verbeurdverklaring van de inbe- slaggenomen voorwerpen. Uitspraak 25 subs. 10 dagen met teruggave van de car- bidlantaarn. D. H. te K a t w ij k heeft daar ter plaat se geloopen op verboden duin- en jacht- grond. Bij aanhouding waren zijn zakken aan een nader onderzoek onderworpen. Dit onderzoek bracht een drietal wildstrikken aan het licht. „Gevonden", hield de vei*- dachte vol en meegenomen om zijn klomp te repareeren. Een verdediging, welke niet werd aanvaard. Eisch 8 subs. 4 dagen met verbeurdverklaring der strikken. Uit spraak conform. J. F. W., te Voorschoten had der tien mollen gevangen op zijn land, maar heeft daarna de gevangen dieren over den openbaren weg vervoerd zonder vergun ning. Eisch en uitspraak 2.50 subs. 2 da gen met verbeurd verklaring van de inbe- slag genomen mollen. Roekelooze autobestuurders. L. R., die verstek liet gaan, heeft een aanrijding veroorzaakt op den Nieuwen Rijksweg te Sassenheim, door te trachten een voor hem rijdende trawler met oplegger te passeeren toen er uit te genovergestelde richting juist een vracht auto naderde. Een botsing was toen onver mijdelijk. Getuigen verklaarden, dat ver dachte met een snelheid van minstens 80 K.M. reed, terwijl het uitzicht heel slecht was door den dichtvallenden regen. „Hoogst roekeloos en buitengewoon ge vaarlijk", noemde de ambtenaar zulk rij den. Eisch 40 subs. 20 dagen. Uitspraak 30 subs. 15 dagen. De volgende verkeersovertreder was. H. A. te Rotterdam. Deze verdachte heeft op den Nieuwen Rijksweg te Sassenheim een vrachtauto onverlicht achter gelaten wegens een defect. De auto stond gedeel telijk op den berm en gedeeltelijk op den weg. Verdachte ontkende het onverlicht achterlaten van de auto. Hij had bij een boer in de omgeving een stormlantaarn gehaald en deze omwonden met een roode zakdoek aan de auto bevestigd Daarna pas was hij naar Rotterdam vertrokken. Eisch 25 subs. 10 dagen. Uitspraak aan gehouden om nog eenige getuigen te hoo- ren. Een vracht steenkool vervoerd zonder geleidebiljet. J. D. B., koopman te K a t w ij k. heeft een knecht opdracht gegeven om een vracht steenkool per schip te vervoeren van Lim burg naar Katwijk. De steenkool was be stemd voor de gemeente Katwijk. Een vergunning voor deze vracht was niet uitgegeven door de bevrachtingscommis sie te Leiden, zoodat het vervoer niet had mogen plaats hebben. Eisch 15 subs. 10 dagen. Uitspraak 14 dagen aangehouden om alsnog eenige getuigen te hoorem Gebouwd zonder vergunning. M. C. V., architect te Leiden is van een goedgekeurd bouwplan afgeweken in zooverre, dat hij er eenige wijzigingen in heeft aangebracht door e:-*n schuur en een garage onderling te verbinden door het weglaten van een tusschenmuur en het plaatsen van een houten schuur. Een en ander zonder toestemming van B. en W. te Leiden. Een later ingediend verzoek daar omtrent was geweigerd. Eisch en uitspraak 15 subs. 5 dagen. Een woonschip-kwestie. Mej. J. B. te Oegstgeest heeft eeni ge verbaier gekregen, omdat zij in de Haarlemmertrekvaart te Oegstgeest in een woonschip heeft gewoond, zij woont er thans nog in, zonder dat zij daartoe ver gunning heeft. Verdachte zeide, dat het geen woonschip was, dat in het water lag, maar een woonhuis, dat op het water lag en wel op baddingen terwijl deze baddin- gen op hun beurt weer aan kettingen vast lagen, zoodat er absoluut geen beweging in het gevaarte te krijgen was. De politie van Oegstgeest ging van het standpunt uit, dat het wel een schip was. Verdachte had zich daarna tot het gemeentebestuur ge wend, maar ook dit lichaam vond het een woonschip. Evenzoo de Commissaris der Koningin. Vervolgens had verdachte zich tot den minister van justitie gewend, maar ook hier was er afwijzend op beschikt. Daarna was verdachte door den Leid- schen kantonrechter veroordeeld. Weer had verdachte het hooger op gezocht, maar ook de rechtbank was een andere meening toegedaan dan verdachte en had het von nis van den Leidschen kantonrechter be krachtigd. Ook nu werd de juffrouw, die het met al deze beslissingen absoluut niet eens was, en dit wel nooit zal worden, ver oordeeld. De eisch was 2 maal 15 subs. 2 maal 5 dagen. KINDERMISHANDELING TE MILL. Het gerechtshof te den Bosch heeft gis teren arrest gewezen in de strafzaak tegen A. S., huisvrouw van R. v. G. te Mill, die door den politierechter was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, omdat zij op verschillende tijdstippen in de jaren 1933 1936 door misbruik van ouderlijk gezag heeft uitgelokt, dat een van haar zoontjes zijn vierjarig broertje mishandelde. Het hof heeft verdachte opnieuw veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. ONGELUK BIJ MANOEUVRES. Wachtmeester tot een maand hechtenisstraf veroordeeld. De Krijgsraad te den Bosch heeft giste ren uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 22-jarigen W. T. B., wachtmeester bij de tweede schoolbatterij van het vijfde regiment veldartillerie te Amersfoort, die zich verleden week te verantwoorden heeft gehad wegens het veroorzaken van dood door schuld op 23 September van het vo rige jaar, gedurende de manoeuvres on der de gemeente Roosendaal. De wachtmeester werd veroordeeld tot een hechtenisstraf van een maand. De eisch luidde een maand hechtenis met verlaging tot den rang van gewoon soldaat. LUCHTVAART MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Twee dooden. Gisteravond is tusschen Dover en Folke stone een Engelsch militair vliegtuig neer gestort. Twee soldaten werden gedood. Een officier en een sergeant werden zwaar ge wond. MILITAIR VLIEGTUIG IN MOEILIJK HEDEN. Twee noodlandingen. Gistermiddag te half vier heeft een militair Fokker-vliegtuig van het type C 5. gemerkt no. 641, een goed uitgevoerde noodlanding gemaakt op een weiland in Arnhem-Zuid, nabij het de Monchy-plein. De machine bleef onbeschadigd. De inzit tenden, de res. tweede luitenant Jansen en de res. sergeant-vlieger Hakkenberg van Gaasbeek, bekwamen geen letsel. De machine was gistermorgen opgeste gen van Schiphol voor een tocht naar Twente. Te half twaalf arriveerden de vliegers op het vliegveld Twente. Om twaalf uur werd vandaar gestart naar Schiphol. De terugreis was zeer onfortuinlijk. Na eenigen tijd vliegen werd het weer zeer slecht en te half twee werd bij Giesbeek a. d. IJssel een noodlanding gemaakt. Te drie uur steeg men wederom op, hoewel het weer nog slechter was geworden. Het uitzicht werd totaal belemmerd door sneeuwstorm en wolken. Vooral boven den IJssel en den Rijn werd laag gevlogen. Een oogenblik scheerde het toestel rake lings over een electrisch hoogspannings net, hetgeen gescheidde nabij het gemeen telijk slachthuis te Arnhëm. De inzittenden besloten tenslotte het vliegtuig aan den grond te zetten en deden dit op het ge noemde weiland. Het toestel zal gedemonteerd worden en naar Schiphol worden vervoerd. UIT DE OMGEVING HAARLEMMERMEER. AANLEG VAN EEN PARK. Werk voor vele handen. In en rond den Haarlemmermeerpolder staan groote dingen te gebeuren, die voor deze omgeving van veel belang zijn. Te Hoofddorp zal een wandelpark (uit het z.g. „Boschplan") worden aangelegd tusschen den Geniedijk en de Prins Hen driklaan. Hieraan zal nog worden toege voegd het terrein tu~^chen laatstgenoemde laan en den provincialen Kruisweg. Verder zullen Zwanenburg en Amster dams tuindorp Badhoevedorp aanmerke lijk worden uitgebreid in verband met de vele aanvragen om bouwgelegenheid. Ver schillende kapitaalkrachtige combinaties hebben zich reeds meester gemaakt van- weilanden in de omgeving van Schiphol. Verschillende uitbreidings- of stratenplan nen werden reeds ontwikkeld en het zal niet lang duren of dit tuindorp zal een groote verandering ondergaan. Zeer bin nenkort zal men met den bouw van een R -K, kerk worden begonnen aan de Schuilhoevelaan, zoodat dit dorp naast twee scholen ook twee kerken heeft. In Zwanenburg zal groote verbetering ontstaan door het aanbrengen van een af wateringshevel en keerdammen, waarvoor het crediet werd toegestaan. In de Lijnden zal school 1 worden ver bouwd en ten slotte zal in den Osdorper- bovenpolder een verbindingsweg worden aangelegd tusschen den Raasdorper-, Lut- kemeer- en Osdorperweg met inbegrip van de noodige dammenduikers en bruggen. De Haarlemmermeer en liaar naaste om geving zullen een gedaanteverwisseling ondergaan, waardoor een zeer verfraaid en verbeterd aanzien verkregen zal worden. „Tel." HILLEGOM. Bouw-opdracht. Aan den aannemer E Schuit .alhier, is opgedragen het bou wen van een bloembollenschuur met 1000 M.2 stellingen aan de Haarlemmerstraat voor rekening van de firma P. Lommerse en Zn., alhier. Vrije middag in het .;appersbedrijf? Men deelt ons mee, dat eenige lcapperspa- troóns zich tot het gemeentebestuur heb ben gewend, om de vaststelling van een vrijen middag in het kappersbedrijf te ver krijgen door de zaken te sluiten. Het ver zoek zal door B. en W. in de eerstvolgende raadsvergadering aan de orde worden ge steld. Opgemerkt ./ordt, dat volstrekt niet alle kappers dit adres ondersteunen, inte gendeel. 7\j, die personeel houden, hebben reeds zorg gedragen, dat hun bedienden den hun toekomenden vrijen middag regel matig hebben. Deze patroons, kermende den noodtoe stand en de groote concurrentie in hun vak willen gaarne de vrijheid voor zich zelf be houden om niet te sluiten. LISSE. Volksbond. Onze afdeeling van den R. K. Volksbond hield gisteravond haar 36e jaarvergadering onder presidium van den voorzitter, den heer J. P. de Koning. De opkomst was massaal! Na een welkomstwoord installeerde de voorzitter den nieuwen geest, adviseur, kap. van Ingen. De kap. sprak een dank woord waarin hij de leden opwekte toe te treden tot de vereeniging van het Goddelijk Hart. Op voorstel van den voorzitter werd voor de zielerust van het overleden lid Th. Stoop een kort gebed gestort. De secretaris bracht hierna het jaarver slag uit waarin de voornaamste werk zaamheden de revue passeerde. Hierna was aan de orde rekening en ver antwoording van den penningmeester waar- uit bleek dat ontvangen was 5401.26, uit gegeven 5320.51, voórdeelig saldo 80 75. Namens de commissie van verificateurs rapporteerde de heer Jos. v. Riel alles in de beste orde. Aan de orde is hierna de verkiezing van 5 bestuursleden wegens periodieke aftre ding van de heeren P. Verduin, J. H. Slob be, L. van Dijk, H." Elfering en Jac. v. d. Zwet; behalve deze was nog als candidaat ingediend de heer A. de Bruyn Az. Daar deze laatste woonachtig is aan den Lisser dijk en dit gedeelte nog geen afvaardiging in het bestuur heeft en de nieuwe candi daat daar woonachtig-is, gaf de voorzitter in overweging hiermee rekening te houden. De voorzitter deed tijdens de stemming eenige mededeelingen waaronder een ver zoek om een extra bedevaart te houden naar St. Jeroen. Bij zitten en opstaan werd hiertoe besloten. Een Verzoek, te richten tot het Gemeentebestuur tot verstrekking van goedkoope groenten vond minder bij val." Na-een toelichting van den heer C. Schrama zal deze zaak bij B. en W. aan hangig worden gemaakt. Hierna besprak de voorzitter wat er is gedaan voor Werkloozenzorg. Daarbij vreesde de commissie dat er vooral gebrek aan vet zou zijn,- weshalve een circulaire door de Gemeente circuleerde bij de katho lieken om steuh, teneinde dit zoo. hoog noo dige product te kunnen verschaffen. Het resultaat was, dat circa f 300.binnen kwam, alsmede een kwantum vet. Van Ge meentewege kregen we een subsidie van 60.— voor Ontwikkeling. Nog werd een adres gericht aan B. en W. om een vaste toelage voor de nieuwe werkloozen en dit wel inplaats van de ingetrokken huurtoe- slag. Voorts spoorde de voorzitter aan tot een.bezoek aan de werkkampen door jeug dige werkloozen. De voorzitter stelde de vraag, of iemand uit de leden is gepasseerd bij de verstrekking van bovenbedoeld vet en dit naar aanleiding van een ingezonden stuk in „Ons Weekblad" door den heer J. v. d. Klaauw. Geen der aanwezige leden bleek te zijn gepasseerd. Vervolgens waar schuwde de voorzitter tegen ongerechtvaar digde critiek. Heeft men iets op zijn hart, men kome er mee op de vergadering. Spr. waarschuwde ten slotte tegen heulen met de K.DPdaar dit voor de leden nadeelxge gevolgen '.:an hebben. Hierna werd de uitslag der stemming bekend gemaakt. Daaruit bleek dat waren uitgebracht 217 stemmen, waarvan 3 van onwaarde. Hiervan verkregen A. de Bruyn 214, L. v. Dijk 199, H. Elfering 105, J. H. Slobbe 189, B. Veruin 201 en Jac. v. d. Zwet 164, zopdat niet herkozen is de heer H. Elfering. De voorzitter feliciteerde de her- en nieuw gekozenen, terwijl hij deif heer El fering dankte voor alles wat hij voor den Volksbond heeft gedaan. Hierna stelde de voorzitter contributie- verhooging van 1 cent per lid en per week aan de orde, naar aanleiding van het ver plichtend stellen van het Weekblad der R. K. Arbeidersbeweging „Herstel". Door den voorzitter werd een lans tot aanneming van dit voorstel gebroken. Voor de vorming de jongeren is het lezen van „Herstel" van zeer grooten invloed. Verschillende leden voerden hierover het woord, zoowel voor als tegenstanders, terwijl er ook stemmen opgingen voor vrijblijvend. Met klem toon de de voorzitter aan, dat bij vrijblijven die leden die het juist moeten lezen het juist niet zullen doen. Hij drong aan op aanne ming van het voorstel. Ten slotte ging men over tot stemming, waarvan de uitslag was dat het voorstel met 132 tegen 74 werd aan genomen. Hierna werd een verloting van rookarti kelen gehouden. Na rondvraag volgde slui ting; SASSENHEIM. Politieke voorlichting. Gisteravond had op initiatief van den R.-K. Volksbond en „St. Deus Dedit" een openbare vergade ring plaats, waarin aan de aanwezigen po litieke voorlichting werd gegeven in een rede uitgesproken door den heer M. Krijgs man, wethouder van 's-Hertogenbosch, met als onderwerp „Arbeiders, let gij vooral op uw zaak". De opkomst, hoewel bevredigend, was niet bijster groot. Te ruim half acht open de de voorzitter, de heer J. Kortekaas, met een openingswoord. Spr. verwelkomde alle aanwezigen. Spr. zeide, dat de Volksbond geen politieke ac tie wil voeren, doch op sociaal gebied ver schillende verlangens heeft en eischen stelt, met name op het gebied van werk verruiming en werkverschaffing en tot meerdere erkenning van de arbeiders-orga nisaties door het bedrijfsleven. Dit zijn geen politieke eischen, maai- sociale eischen, doch bij de vervulling daarvan in ons staatsbe stel heeft de politiek °en taak. Wij moeten het nu eens duidelijk en klaai weten, waar en in welke staatkundige richting onze so ciale rechten veilig zijn en daartoe gaf spr. het woord aan den heer Krijgsman. De heer Krijgsman verkreeg hierna het woord, en heeft in een rede van ruim an derhalf uur op zeer duidelijke wijze het be ginsel-program der R.-K. Staatspartij uit eengezet. Spreker heeft daarbij aangetoond de belangrijkheid van de aanstaande ver kiezingen van welke waarde de stemmen zijn van en voor de R.-K. Staatspartij. Zeer interessant waren de voorbeelden waar mede hij liet zien welke richting het uit gaat in een dictatoriale staat. Het zal van zoo groote beteekenis zijn of we willen opbouwen of afbreken de grotoe sociale gedachte van een Christel ij ken staat. In het tweede gedeelte zijner lezing be lichtte spreker de beginselen van de N. S. B. van Nederland en Duitschland welke ons Katholieken niets ande zeggen, dan dat wij.vooral op onze zaak moeten letten. Voor de rede, wel :e ook door anders denkenden werd bijgewoond werd een har telijk applaus gegeven, gevolgd door een dankwoord van den voorzitter. WARMOND. Diefstal van ijzer Sedert eenige weken werd van het ter rein van de firma v. d. Gevel en Schoon- boom van tijd tot tijd ijzer ontvreemd, zon der dat het mocht gelukken de daders te achterhalen. In den morgen van Zaterdag 20 Februari bleek weer een groote hoeveel heid ijzer te zijn verdwenen. Een der op het terrein werkzaam zijnde werklieden zag in de omgeving van het terrein een schuit lig gen, geladen met ijzer. Hij stelde hiervan onmiddellijk de politie op de hoogte, die direct dé noodige maatregelen nam. Ter plaatse gekomen was de schuit reeds ver dwenen, doch het mocht de politie geluk ken op de Zijl onder Leiderdorp een vier tal personen aar te houden, die met een schuit een groote hoeveelheid ijzer vervoer- den, dat -afkomstig bleek te zijn van het terrein van de firma v. d. G. en S. De da ders werden gearresteerd terwijl het ijzer in beslag werd genomen. De daders zijn ge naamd P. S., W. S„ J. Z. en W. van T., allen wonende te Leiden. Zij zijn voor den offi cier van justitie voorgeleid. G e v e s t i g d: W. A. v. d. Vooren, van Alkemade; J. L. Bouman, van Heemstede; J. P. Hemmerling, van Delft; P. W. v. d. KERKNIEUWS DE WITTE PATERS. Noviciaat en scholasticaat naar 's-Heerenberg. De Witte Paters van Boxtel hebben het klooster der Duitsche Jesuieten te 's-Hee renberg aangekocht. Naar het „Hgz." verneemt, is het de be doeling van het Noviciaat der Witte Paters, thans gevestigd te Algiers, de Nederlanders over te brengen naar het klooster te 's-Heerenberg. Ook het Scholasticaat der Witte Paters, thans gevestigd te Carthago, zal voor de Nederlanders naar 't nieuwe klooster worden overgebracht. Vermoedelijk zal een en ander na de groote vacantie geschieden. De Nederlanders in de Sociëteit der Wit te Paters, zullen dus in de toekomst vóór hun priesterwijding niet meer naar Afrika vertrekken, ter voltooiing van hun stu dies. De philosophie blijft op St. Charles, te BoxteL MGR. N. STAM. Afscheid van de parochie van St. Elisabeth en Barbara te Haarlem. In de kerk van dé H.H. Elisabeth en Bar bara aan de Paul Krugerstraat te Haarlem had Zondagavond een ontroerende, intieme plechtigheid plaats. Z. H. Exc. mgr. N. Stam, Apostolisch Vicaris van Kisoemoe (Afrika), titulair-bisschop van Cedië, nam afscheid van geestelijkheid en parochianen voor zijn terugkeer naar zijn missie. Om zeven uur werd de missiebisschop, die in groot paars kleed was, door pastoor H. P. A. van Dijk en de kapelaans der pa rochie en een groot aantal acolythen de kerk ingehaald. Zegenend schreed de kerk vorst door een bonte haag, gevormd door leden der paroehieele jeugdvereenigingen met hun kleurige vaandels en uniformen, naar het smaakvol versierde altaar, dat zich als het ware in een zee van licht baadde. De familie van den bisschop had voor aan in het kerkgebouw, dat tot in zijn uiterste hoeken met geloovigen gevuld was, plaats genomen. Het priesterkoor bood een veelkleurigen aanblik door de talrijke vaandels en vlaggen der Graalleden, St. Josephsgezellen en Kruisvaarders, die zich rond het altaar hadden geschaard. Het kerkkoor, onder leiding van den heer Berghuys, voerde op voortreffelijke wijze de liturgische lofgezangen uit. Tijdens het pontificaal Lof, opgedragen door Z. H. Exc., beklom de scheidende bis schop den kansel om een afscheids- en dankwoord te spreken. Hiervoor had Z. H. Exc. gekozen het woord van den apostel der heidenen, St. Paulus, „de liefde van Christus dwingt ons". In ontroerende bewoordingen schetste de zestigjarige apostel der Afrikaansche ne gers zijn eerste afscheid van zijn inmid dels overleden vader en moeder, zijn broers en zusters, nu vijf-en-dertig jaar geleden! Treffend waren mgr.'s woorden, welke hij richtte tot den pastoor der parochie, den zeereerw. heer H. P. A. van Dijk, dien mgr. van kindsbeen-af reeds kende en die steeds zijn noodlijdende missie een warm en sympathiek hart had toegedragen. Zijn mede-parochianen dankte mgr. voor alles wat zij voor hem en zijn noodlijdende mis sie gedaan hadden. Allen dankte de bis schop tenslotte, die Hem een warm hart toedragen en vroeg, ook voor de toekomst het gebed van allen, opdat God uitkomst moge geven in den ondraaglijken gelde- lijken nood, waarin zijn vicariaat verkeert. Nadat de bisschop, voor het laatst de geloovigen zegenend uitgeleide was ge daan, verlieten allen, onder den indruk van de ontroerende plechtigheid, het kerk gebouw. ,Msbd," Meer, van Oegstgeest; M. Spel, van Bloe- mendaal; M. J. van Leeuwen, van 's-Gra- venhage; G. R. Flasch, van Zwijndrecht; J. Stipdonk, van Leiden. Vertrokken: A. J. C. Hekker naar Leiden; G. Schaart naar 's-Gravenhage; P. C. Scholts naar Amsterdam; J. M. Bennink naar Rotterdam; T. C. Marlet naar Amster dam; H. J. Heesterbeek naar den Briel; Th. W. J. Varkevisser naar Leiden; A. C. Pie- lage naar Muiden; A. H. Fase naar Amster dam; Th. W. Keyzer, naar Leiden. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 187. Maar pa liep zelf zijn ongeluk tegemoet. Hij had een nieuw soort bijennest gevonden, dat bestond uit een rol letje van boombladeren. De bijen hadden de bladeren afge geten en daarna nestjes opgerold en met was aan elkaar geplakt. 188. Professor Slim bleek net zoo nienwsgierig als zijn zoontje en stak ook zijn hoofd in een nest. Het gevolg was natuurlijk precies hetzelfde en het kostte de menschen veel moeite, het tweetal van de nesten te bevrijden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10