Naar een Marxistisch eenheidsfront in Frankrijk De Spaansche burgeroorlog ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937 UE LEID5CHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 (VAN EEN BIJZ. CORRESPONDENT). P a r ij s, 16 Februari 1937. De Communistische Internatio nale (Komintern) heeft in Frank rijk een „Nationaal" masker op gezet en zoekt thans toenadering tot de Socialisten. Intusschen heeft men met behulp van de Loge ver schillende bladen aangekocht, waarmee men de Communistische begrippen zal trachten te ver spreiden. Onderstaand artikel is een nieuw bewijs tot welke macht het Communisme in Frankrijk reeds is gekomen. De Komintern streeft steeds naar nieu we methoden Het Bolsjewisme in Frank rijk heeft 'n vriendelijk masker opgezet en glimlacht thans nu rechts dan links. De laatste verkiezingen in Frankrijk waren voor de Komintern het bewijs dat zij in bepaalde gevallen werkelijk het terrein van het toelaatbare hadden overschreden, zoodat er zelfs in radicale kringen een ze ker wantrouwen «ging heerschen. Zooals men zich zal herinneren had het Communistisch Program bij de laatste ver kiezingen een zeer nationalen inslag, het geen ook voor een goed deel het destijds behaalde succes verklaart. Doch na de verkiezingen was het optreden der Com munisten zoo anti-nationaal, dat de arbei ders begonnen in te zien dat zij misleid waren. Daaruit heeft Moskou de conclusie getrokken, dat de tot nog toe gevolgde tak- tiek absoluut gewijzigd moest worden. De Communisten zullen voorloopig niet meer zelfstandig optreden. Terug naar het eenheidsfront op de ba sis van een uitgebreid Marxistisch pro gram. Doriot verklaarde onlangs in St. Denis: „De Komintern is zelfs bereid om voor het oog der buitenwereld de Communisti sche Partij te ontbinden, teneinde in nau were samenwerking met de Socialisten met des te meer succes de openbare mee ning te kunnen beinvloeden". „Front der Franschen". Tot nog toe heeft Moskou weliswaar nog niet tot deze schijnbeweging besloten, doch uit de jongste verklaringen der Com munisten in de Kamer kan men toch wel concludeeren dat zij reeds hun draai ge nomen hebben. Onder luide toejuichingen werden zelfs de militaire credieten voor Minister Dalacher goedgekeurd, die door de Communisten zoo gehaat wordt. Het is duidelijk dat de Communisten thans weer alles in het werk stellen om een nationale eenheid van het „Front der Franschen" te vormen. Daarom kon Clamanus ook ver klaren dat de Fransche Communistische Partij zich verzette tegen wanorde en anarchie. Doch om zich steeds in dezen'mantel te blijven verschuilen hebben de Franschen meer noodig dan hun dagblad „L'Huma- nité" daar het al te opvallend zou zijn, in dien toch ook dit blad, dat door Daladier uit de kazernes werd geweerd wegens de „Communistische Soldatenbrieven", zijn rok zou omkeeren en een nationaal karak ter ging aannemen. Men keek uit naar nieuwe dagbladen. Op de eerste plaats werd het veelgelezen blad „Le Soir" aangekocht. Tengevolge van de devaluatie van de Fransche Franc is het niet moeilijk met Russisch goud een krant te koopen. De hoofdredacteur Delaprée is vervangen door den bekenden- Communistischen let terkundigen Jean Richard Bloch en Louis Aragon. De taktiek is heel duidelijk. „Le Soir" is bijna even rechts georiën teerd als „Paris Soir". Het nieuwe com munistische blad kost slechts 60 centimes, in tegenstelling met „L'Humanité", die nog steeds een franc per exemplaar kost. Iedereen begrijpt, dat „Le Soir", ook al zou het aantal abonné's nog zoozeer stij gen, niet rendabel gemaakt kan worden; doch de „Internationale Roode Hulp'- zal wel bijspringen. Er zouden nog meerdere kranten vol gen. Communistische invloeden. Ook „L'Ami du Peuple" is in totaal Communistisch vaarwater verzeild geraakt: hierover behoeft men ook al niet verbaasd te staan. Eigenaar van het blad is de heer Mandel, de toekomstige candidaat van het Volksfront voor Minister-President. Deze kon het onlangs zelfs niet verkroppen, dat zonder zijn instemming de regeerings- maoht aan Blum werd opgedragen. Sinds dien is de vroegere Secretaris en leerling van Clemenceau in de oppositie en door de Komintern op sleeptouw genomen. Een vriend van Mandel, Lucien Vogel, vroeger Directeur van de Communistische bladen „LU" en „VU" geeft thans een nieuw geillustreerd blad uit, „L'Illustré du Petit Journal", dat veel goedkooper is als de andere illustraties en dat overvloeit van sympathie voor de broeders van het Spaansche „Frente Popular". Verder is bij de redactie van „Petit Journal" een zuiveringsactie doorgevoerd, tengevolge waarvan niet minder dan 15 redacteurs werden ontslagen. Als nieuwe medewerkers werden aangesteld Ristel- huber, Salomon, Vanker, Mej. Jacob en Mr. Milikoff. De namen alleen reeds zeg gen genoeg: er bevindt zich geen enkele Franschman onder. Maar zij hebben hun relaties met „het volk", d.w.z. met de Communistische Partij en dat is blijkbaar voldoende. Nieuwe taktiek. De nieuwe taktiek der communisten is duidelijk. Aan den eenen kant willen ze samenwerken met de Socialisten in parle ment en vakbeweging. Van den anderen kant wordt onder deze vermomming een felle campagne gevoerd tegen de socialis tische pers, om deze tenslotte ook totaal onder invloed van de Komintern te bren gen. Reeds thans is er een verschuiving ten gunste van de Communisten waar te nemen. Tegenover de 350.000 lezers van „L'Humanité" staan nog slechts 120.000 abonné's van de Socialistische „Populaire". Door de aankoop van de reeds bovenge noemde bladen en de redactie wisseling is de positie der Socialisten nog slechter ge worden. De Communisten hebben dezen strijd die door middel van de pers wordt ge voerd ook overgebracht naar het terrein der vakbeweging. De bekende agent der Komintern Belin geeft thans een eigen blad uit „Syndicats" dat beweert te strij den voor de onafhankelijkheid van het Syndicalisme, doch intusschen worden openlijk Communistische theoriën verkon digd. Langs een omweg tracht men de leden der vakvereenigingen in Communis tische geest te beinvloeden. De Socialis ten zijn intusschen overgegaan tot een tegenoffensief: in de fabrieken hebben zij plakkaten opgehangen waarop te lezen staat dat „Syndicats" met geld van de pa troons wordt uitgegeven: Conclusie Leest daarom „La Vie Ouvrière". Communisme en Vrijmetselarij. Thans is bovendien komen vast te staan dat deze Communistische Persactie wordt gefinancierd door Fransche Vrijmetse laars-kringen, die ook op de redactie en inhoud der bladen hun invloed doen gel den. Onder deze omstandigheden zijn de overige feiten gemakkelijk te begrijpen, daar het Groot Oosten er zich op beroem de de vader van de Fransche Perswet te zijn geweest, terwijl de Loge gezorgd had dat deze wet werd aangenomen. De Komintern was zich bewust van den machtigen invloed der pers. Daarom was het voor haar niet te veel om 100 millioen Fransche francs te moeten neertellen ter ondersteuning van de Communistische Pers. Het offensief tegen de rechts-georiën- teerde bladen is thans begonnen: het Com munistisch vergif zal langzaam bij de ar- gelooze lezers doordringen. Deze aanval is wel de gevaarlijkste die tot nog toe door Moscou werd onderno men. Nu is het ook te begrijpen dat de Ko mintern zich slechts zoo „Nationaal" aan stelt, totdat zij haar doel bereikt zal heb ben. Dan zal zij haar schijnheilig masker af werpen en zal het Communisme zich in zijn ware gedaante vertoonen. Controle op Portugeesche grens levert nog moeilijkheden op De verbinding met Valencia hersteld? Volgens een nog niet bevestigd bericht uit Madrid, zijn de regeeringstroepen er in geslaagd, door een réeks overvallen de na tionalisten te verdrijven uit de stellingen, die zij hadden ingenomen in een wigvorm met den punt naar Vaciamadrid, vanwaar zij den weg naar Valencia beheerschen op de plaats, waar deze over de brug van Ar- ganda loopt. Voorts worden belangrijke troepenbewegingen en de aankomst van versterkingen aan het front van Maranosa en Morata de Tajuna gemeld. Men ver wacht, dat de rechtschen in dezen sector spoedig een nieuw offensief zullen ontke tenen. Voorts wordt uit Madrid gemeld, dat vierhonderd en dertig ton levensmiddelen door het internationale fonds voor de ra vitailleering der hoofdstad naar Madrid gezonden worden. Verscheidene convooien voedingsmiddelen zijn reeds in Madrid aan gekomen. Volgens mededeelingen uit rechtsche bron zijn de regeeringstroepen niet geslaagd m hun aanval op Maranosa aan den weg naar Valencia, welke nog steeds afgesne den is. De verdedigers van Madrid kunnen vol gers deze rechtsche bron, niet meer de ge wone versterkingen uit Valencia en Cata- lonië ontvangen. De secundaire wegen blij ven n.l. onder het vuur der rechtsche ar tillerie en luchtstrijdkrachten. ZES EN TWINTIG DOODEN BIJ BOMBARDEMENT VAN ANDUJAR De vertegenwoordiger van Havas aan het front van Cordoba, die het bombarde ment van Andupar heeft meegemaakt, zegt dat dit bombardement 26 dooden heeft ge kost, waarvan slechts drie mannen waren. Vier en dertig personen werden gewond, waarvan verscheidene zeer ernstig. DE STRIJD OM AL MER IA De radioclub van Teneriffe deelt mede, dat door rechtsche vliegtuigen Vrijdag bo ven Almeria opnieuw vlugschriften wer den uitgeworpen, waarin de bevolking ver zocht werd zich niet te verzetten en zich over te geven, teneinde een bombardement te vermijden. Vanuit de vliegtuigen werd opgemerkt, dat men voortgaat versterkingen om de stad aan te leggen. COMMUNIQUé VAN DEN VERDEDIGINGSRAAD VAN BARCELONA De verdedigingsraad van Barcelona heeft een communiqué uitgegeven, waarin het volgende wordt medegedeeld: „De vijandelijke druk in het uiterste Zui den, aan het front van Aragon, wordt voortgezet, maar alle fascistische aanval len zijn door onze troepen afgeslagen". Volgens het dagblad „El Noticiero" heb ben de rechtschen in den sector van Mon- talban een buitengewoon hevigen aanval ondernomen, die naar men meent ten doel had de verovering van het mijncentrum, in dezen sector. In de laatste middaguren waren de opstandelingen echter gedwon gen terug te trekken, tengevolge van het hevige artillerievuur. In den sector Alca- niz nabij Almoncid de la Cuba, hebben de regeeringstroepen een colonne van zeven honderd rechtschen teruggeslagen, waarbij zij den rechtschen zware verliezen toe brachten. Op het terrein heeft men later verscheidene Italiaansche helmen gevon den. DE KWESTIE DER VRIJWILLIGERS Over de controle nog geen overeen stemming De bijeenkomst van de sub-commissie der niet-inmengings-commissie heeft giste ren 214 uur geduurd. Groot-Brittannië en Portugal zijn, naar men meent te weten, voortgegaan met de beraadslaging over bij zonderheden van dat deel van het con troleplan, volgens hetwelk Britsche waar nemers in Portugal zouden worden gesta tioneerd. Ook de kwestie der zones voor de vloot- patrouilles werd besproken. Er werd geen beslissing genomen, maar Reuter meent, dat lord Plymouth verklaard heeft te ho pen, Maandag de beslissing te kunnen mededeelen aangaande de controle in Por tugal. Maandag zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden. In het communiqué, dat de niet-inmen- gings-subsommissie gisteren heeft gepubli ceerd, wordt gezegd, dat de subcommissie nota heeft genomen van de maatregelen, welke alle mogendheden, vertegenwoordigd in de subcommissie, hebben genomen om het vertrek van vrijwilligers naar Spanje te beletten. De subcommissie heeft verder kennis genomen van de gelijke maatrege len, welke de overige mogendheden heb ben genomen. De voorzitter verklaarde, dat vooruit gang is te bespeuren in de onderhandelin gen tusschen Portugal en Engeland inzake de toepassing van de controle in Portugal en hij hoopt binnenkort mededeeling te kunnen doen van de tusschen deze beide landen getroffen overeenkomst. Verder is een rapport inzake sommige aspecten inzake een vlootcontrole aan de regeeringen overhandigd. Ook Portugal neemt maatregelen Het Portugeesche staatsblad publiceert een decreet, waarin formeel het dienstne- men van Portugeesche onderdanen bij de Spaansche strijdkrachten wordt verboden, evenals de propaganda, die ten doel heeft dienstneming en aanwerving uit te lokken. Portugeezen, die thans in de Spaansche le gers dienen, moeten binnen een maand naar Portugal terugkeeren. Het verblijf op Portugeesch gebied zal voor een tijd van vijf maanden verboden zijn voor vreemde lingen, die in Portugal wonen en die dienst zullen nemen bij de Spaansche strijd krachten. Bovendien zullen vreemdelingen, die door Portugeesch gebied reizen, om zich naar Spanje te begven, strafbaar zijn. Alleen Spaansche onderdanen zullen bui ten deze bepalingen vallen. Het decreet wordt onmiddellijk van kracht. Belgische maatregelen In den Belgischen ministerraad heeft de minister van justitie een ontwerp inge diend, strekkende, tot het handhaven van de Belgische niet-inmenging in Spanje. Het ontwerp verbiedt ieder recruteeren, het vertrek of de doorreis van personen, van andere dan de Spaansche nationaliteit, be stemd voor de versterking van de strijd krachten in Spanje. Heden zal een beperkte ministerraad bij eenkomen om het ontwerp nader te be spreken. De ministerraad keurde verder de sup plementaire credieten voor de landsverde diging goed. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ONTPLOFFING IN EEN KRUITHUIS. Gistermorgen is het kruithuis te Liepaja door een ontzettende ontploffing volkomen vernield. Een der bewakers werd 180 meter weggeslingerd en vreeselijk verminkt ge vonden. Een tweede bewaker is stervende. Vele huizen in de nabijheid van het ma gazijn hebben ernstige schade opgeloopen. BANDIETEN ONTVOEREN VIER EN TWINTIG PERSONEN Volgens een uit Charbin ontvangen te legram zijn 24 personen, die, per vracht auto reisden, aangevallen door zestig „be reden" bandieten en ontvoerd. De reizigers bevonden zich toen bij Ilan in het Z.W.- deel van de Mandsjoeprovincie San Kiang. De karavaan bestond uit vijf auto's, die van Ilan naar Foenan Ying waren ver trokken. BUITENLAND ENGELAND HET HERSTEL DER HABSBURGERS. Geen Duitsche nota. In tegenstelling met mededeelingen van een buitenlandsche krant wordt in Brit sche officieele kringen verklaard, dat geen enkele nota van de regeering te Ber lijn inzake een eventueel herstel van de Habsburgers is ontvangen, evenmin wordt een dergelijke nota te Londen verwacht. Volgens bovengenoemde mededeeling zou de Duitsche rijkskanselier de regee ringen van Engeland en Italië ter kennis hebben gebracht, dat hij bereid was han delend op te treden, teneinde iedere po ging tot een eventueel herstel van de Habsburgers te voorkomen. ROEMENIE. NA HET BEGRAFENIS-INCIDENT. Duitsche en Italiaansche verontschuldiging In antwoord op de mededeeling der Roemeensche regeering over de tegen woordigheid van de gezanten van Duitsch- land en Italië bij de begrafenis van twee leden der IJzeren Garde, die als vrijwil ligers aan de zijde van Franco zijn gesneu veld, verklaart de Duitsche regeering, dat een „persoonlijk gebaar" van haar verte genwoordiger niet moet worden uitgelegd als een overtreding der diplomatieke ge bruiken. Berlijn doet uitkomen, dat Fabricius slechts werd gedreven door het verlangen een kerkelijke plechtigheid zonder poli tiek karakter bij te wonen. De Italiaansche regeering zou een over eenkomstig antwoord hebben gegeven. RUSLAND STALIN EN DE LEGERLEIDING. Een opmerkelijke Duitsche waarschuwing. De Duitsche minister van oorlog acht het noodig het Duitsche publiek te waar schuwen tegen onjuiste berichten, die ver spreid worden door de pers over Rusland. Het politiek-militaire weekblad „Deutsche Wehr" publiceert in de aflevering van vandaag een sensationeel artikel onder het opschrift „Brief uit Moskou", dat afkom stig schijnt te zijn van een hooge Duitsche militaire persoonlijkheid, die in Rusland verblijft. Het artikel, dat eind Januari t.e Moskou gedateerd is, behelst technische militaire details, bijv. gesprekken met kringen van den generalen staf over pro blemen van bewapening, recruteering en tactiek. Het geheel wordt voorafgegaan door de volgende redactioneele opmerking: „In de pers zijn den laatsten tijd berich ten verschenen, die melding maakten van spanningen tusschen Stalin en de roode generaals. Onze correspondent bestrijdt deze feiten. Wij hebben geleerd de be trouwbaarheid van zijn oordeel op prijs te stellen. Wij zijn van meening, dat van militair standpunt gewaarschuwd moet worden tegen de verleiding tp gelooven aan de zwakheid van Rusland, zoolang deze zwakheid niet evident is". De briefschrij ver zegt dan o.m.:' de trouw van het roode leger is onbetwistbaar. Dergelijke berich ten (bedoeld zijn de berichten over arres taties van zekere legerleiders etc.) getui gen van een volstrekte miskenning van den toestand. Het zijn fabeltjes en zij zul len dat blijven, zelfs in de toekomst. De schrijver zet dan uiteen, dat de militaire chefs altijd buiten den politieken strijd zijn gebleven: „Hun realistisch denken heeft hen zeer duidelijk doen inzien, dat na den dood van Lenin Stalin de sterkste was en daarom hebben zij zich achter hem geschaard". Hieraan voegt de schrijver nog toe, dat alle groote legerchefs, met name Worosjilof, Jegorof, Boedjenni, Blu- cher, Poesjatsjefski, en Kamenef met Sta lin verbonden zijn, hetzij door een oude vriendschap, hetzij door hun gezonde ver stand. ,,De chefs, die een hooge positie be- kleeden, denken er geenszins aan deze te ruilen voor een volstrekt onzekere toe komst, die tot niets leidt". PALESTINA OPLEVING DER ONGEREGELDHEDEN? Handgemeen te Tiberias .Te Tiberias heeft gisteren een bloedig handgemeen plaats gevonden tusschen Jo den en Arabieren. Een aantal Arabieren begon steen en te gooien tegen eenige Jood- sche revisionisten, die in uniform door de stad marcheerden. De oorzaak van de ver bittering moet gezocht worden in een boy cot. De politie had groote moeite om de orde te herstellen. Twee Britsche politieagenten, dertig Ara bieren en dertig Joden werden gewond. Naar het schijnt heeft de politie bij het gebruik van haar vuurwapens een Arabier getroffen. Tot laat in den middag werd nu en dan nog met steenen geworpen. De veiligheid op de wegen in het dis trict Jaffa is nog steeds niet verzekerd. De bewoners van deze streek hebben daar om tot den Britschen districtsgedelegeerde het verzoek gericht, de orde te herstellen. Officieele Crisisberichten PRIJZEN VAN VARKENS BOVEN HET ZOUTERSGEWICHT. De Nederlandsche Veehouderij centrale maakt bekend, dat in de week van 2227 Februari 1937 varkens boven het zouters- gewicht zullen worden afgenomen, deels bestemd om levend te worden uitgevoerd en deels bestemd om voor uitvoer te wor den geslacht. De prijs van de varkens, welke bestemd zijn voor levenden uitvoer is vastgesteld op 46 cent per kg. levend gewicht, zonder eenige korting volgens plaatselijk gebruik. Bij de uitbetaling zullen z.g. fondsgelden niet worden afgetrokken. De varkens moeten bij levering in goede conditie verkeeren. Zij moeten gezond en goed ter been zijn en gedurende ten min ste 12 uren vóór de levering gevast heb ben. Alle varkens, welke naar de meening van de Centrale op de leveringsplaatsen niet in goede conditie verkeeren of niet het vereischte gewicht hebben, zullen worden geweigerd. Voor de varkens boven het zoutersge- wicht, welke bestemd zullen worden om voor uitvoer, anders dan als bacon, te worden geslacht, zijn de volgende prijzen vastgesteld: tot 125 kg. geslacht kwaliteit A 59 cent kwaliteit B 57 cent kwaliteit C 55 cent van 126150 kg. geslacht 56 cent van- 151 kg. geslacht en 55 cent daarboven alles per kg. geslacht gewicht. De prijzen van de varkens, welke als zouters worden geleverd blijven ongewij zigd. 's-Gravenhage, 19 Februari 1937. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteits klasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 15 Februari 1937 tot en met 20 Februari 1937 1.30 per 100 kg. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steun vergoeding 0.80 per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn ge- dorscht, is vastgesteld op f 1.75 per 100 kg. 's-Gravenhage, 19 Februari 1937. AMERIKA TAL VAN STAKINGEN „MET GEKRUISTE ARMEN" Politie mag niet ingrijpen Het succes der stakingen met gekruiste armen in de automobielindustrie heeft ten gevolge gehad, dat overal in de Ver. Sta ten tal van fabrieken door stakers van verschillende industrieën zijn bezet. Zoo houden o.a. te Detroit meer dan 2000 stakers, voor het meerendeel vrou wen, vijf fabrieken, waaronder twee siga renfabrieken en een groote bakkerij, be zet, om een loonsverhooging af te dwingen. Te Waugekan (Illinois) hebben honderd vijftig politiebeambten met behulp van traangasbommen geprobeerd een honderd tal stakers, die sinds Woensdag de fabrie ken van de Fansteel Metallurgical Corp. bezetten, te verdrijven. De stakers sloegen den aanval af. Zij gooiden met stalen pro jectielen naar de beambten, terwijl zij ook met bijtende stoffen wierpen. Zes perso nen, van wie drie politiebeambten, wer- len door de vloeistoffen gewond. De poli tie zou een nieuwen aanval voorbereiden. Dit is de eerste poging de stakers met ge weld te verdrijven. De gouverneur van Illinois heeft echter de politie gelast, haar pogingen om de sta kers uit de gebouwen der Fansteel Metal lurgical Corporation te verdrijven, te sta ken. Het optreden der politie was gister middag aanleiding tot een hevige botsing met de stakers. Er worden thans pogingen aangewend een overeenkomst tot stand te brengen. MEXICO OM DE HEROPENING DER KERKEN In den Staat Chihuahua hebben thans evenals in Vera Cruz demonstraties plaats tot heropening der kerken. In de stad Chi huahua eischten 4000 Katholieken volledi ge genoegdoening wegens den dood van den onlangs gearresteerden priester, die in het ziekenhuis tengevolge van slechte be handeling was overleden. Bovendien eisch ten zij vrijheid van eeredienst. Ondanks de pogingen der bereden politie dit te verhin deren hebben de demonstranten de kathe draal en drie kerken bezet en luidden zij de klokken. Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik- j baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5