ZATERDAG 20 FEBRUARI 193/ DERDE BLAD - PAG. 10 AFDEELING LEIDEN R K. DIOC. VROUWENBOND MEDEDEELING Copie voor de eerstvolgende rubriek moet uiterlijk 3 Maart in 't bezit zijn van een der redactieleden: Mevr. Fehmers, War- monderweg 37, Leiden, of Zuster van den Abeelen, W. de Zwijgerlaan 25. Oegstgeest. HET GEBED VOOR ANDEREN. Gelijk onze Heiland voor ons bad gedu rende Zijn leven hier op aarde, zoo is Hij nu nog onze Helper in den Hemel. En wijl Hij in alles ons voorbeeld behoort te zijn en wij Hem in alles gelijkvormig be- hooren te wezen, moeten daarom ook wij voorelkander bidden en niet ophouden met die voorbede. De tijden zijn slecht, maar in plaats van te klagen over de boosheid der tijden, be- hooren wij God te Didden, dat hij op de slechte dagen goede late volgen. De zonden der menschen zyn vele en groote, ja hemeltergend, maar in plaats van hen daarover te oordeelen en veroor- deelen moeten wij God bidden om genade en erbarming en dat Hij met hen niet in 't gericht trede. In plaats van te klagen over de koude en onverschilligheid der men- schen voor geestelijke en eeuwige dingen moeten wij God bidden dat Hij zijn vuur op de aarde ontsteke en het spoedig late branden. In plaats van ons te ergeren over hun ongeloof en geest van ontkenning, moeten wij bidden, dat de waarheid op haar tocht door de wereld al meer en meer geopende deuren moge vinden. In plaats van ons op de borst te slaan en luide te jammeren over de verborgenheid der wet teloosheid, welke al meer en meer onder ons geopenbaaru wordt, moeten wij God bidden, dat Hij Zijne verborgenheid, de groote verborgenheid der godsvrucht, al meer en meer door ons geslacht late ge kend en bemind worden. Ai ons klagen dient tot niets. Maar met ons gebed kunnen wij groote dingen uitrichten. Uit „Voor Gods aanschijn", van Nils Beskow. En voegen we dan bij ons gebed ook nog goede werken, wat ons in dezen vasten tijd zoo zeer wordt aanbevolen, dan- zal door onze zelfheiliging, de vrucht van deze 40 daagsche vasten honderdvoudig zijn niet alleen voor onszelf, maar ook voor de zeer velen, wier geloof wankel en zwak is. voor HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD OUDE /TflGEL 120 719 DOE2Q/7MQT 22 TtlUM» LEIDEN VERSLAG RETRAITENFONDS VAN DEN R. K. VROUWENBOND, AFD. LEIDEN. Als leden van het retraitefonds stonden 1 Januari 1936 ingeschreven 12 leden, 22 dames ais donatrices. 10 leden maakten aoor bemiddeling van het retraitefonds een retraite mede. 2 dames bedankten helaas vo:r donatrice van het retraitefcnds. Moge in het komen de jaar vele dames zich als donatrice voor dit mooie fonds opgeven. „SANCTA VERONICA" Jaarverslag 1936, Wy hebben hiermede de eer, U ons acht ste jaarverslag aan te bieden. Met dank baarheid aan God kunnen wij getuigen, dat ook dit jaar niet vruchteloos was en wij weer veel nood hebben kunnen lenigen. Weliswaar waren de inkomsten aanmer kelijk minder en moest de tering naar de nering gezet worden, maar door de hulp van vele ijverige handen en ie zoo onont beerlijke flna.ntieele steun van veien uwer, was 't toch mogelijk ongeveer evenveel stuks kieedir.g aan de minderbedeelde Ge- loofsgenooten te verstrekken. Wij kunnen U daarom voor deze daad werkelijke belangsteJing niet dankbaar genoeg zijn; God zal U er echter wel voor loonen! Wij hopen, dat wij ook voor 't komende jaar weder op al deze medewerking mogen rekenen, want zondei Uw onmisbare steun s 't ons onmogelijk iets te bereiken! In den loop van 't jaar onderging ons be stuur een groote verandering, n.l. het ver wisselen van presidente. Mevrouw L. Poll- rnann Schoondergang, die ongeveer 7 jaar zitting in ons bestuur had, waarvan 5 jaar als presidente, zag zich door omstandig heden genoodzaakt deze functie neer te leggen. Mevr. Pollmann heeft al die jaren met hart en ziel voor de ver. gewerkt en heeft gemaakt, dat onze Ver. een waardige naam verworven heeft onder de charitatieve in stellingen in Leiden. Dit aftreden beteekent echter nog geen afscheid, daar zij als vice-presidente voor onze Ver. behouden blijft. Mejuffrouw M. R. J. Niemer werd bereid gevonden als presidente in ons bestuur zitting te nemen. Moge 't haar gegeven worden, vele jaren een goede voorzitstei voor onze afdeeling te zijn. Ons bestuur ziet er dus thans als volgt uit: Mej. M. R. J. Niemer, presidente. Mevr. L. Pollmann Schoondergang, vice presidente. Mej. Em. Aalders, secretaresse. Mevr. T. Beckers Schmitz, penningm.esse. Mevr. A. Jongmans Weenink le magazijnm.esse. Mej. T. Bayer, 2e magazijnm.esse. Mevr. A. Rippe Dingjan, 3e magazijnm.esse. Geestelijk. Adviseur: Prof. A. Cleophas. Dit jaar werd in October voor 't eerst een gecomb. vergadering gehouden tusscnen de Ver. Hulp in de Huishouding en de Baby en ons, om tot een betere waardeering van 't werken van de verschillende onderafdee- lingen te komen. Deze vergadering is zeer geanimeerd verloopen en werd besloten ieder jaar zoo'n bespreking te houden. Om aan de noodige geldmiddelen te komen werden ten le circulaires rondge bracht, welke de bestuursleden zelf gingen terughalen; ten 2e de jaarlyksche bloempjesdag ge houden op 20 Dec.; en ten 3e was de zeereerw. heer Pastoor R. Smitz O.F.M. zoo goedgunstig ons een schaalcollecte op Zondag 11 Oct. toe te staan. Met onze jaarlijksche donaties bracht dit alles totaal 800.op. Hartelijk dank aan allen die hiertoe bij droegen Moge ik thans besluiten met een warme aanbeveling voor het jaar 1937 en thans het woord geven aan de le Magazijnm.esse. Em. Aalders, Secretaresse. Jaarverslag „Sancta Veronica" van de Magazijnmeesteress. Onze afdeeling heeft dit jaar haar werk, om voornamelijk in de stille nood der betere gezinnen hulp en bijstand te ver- leenen, naar beste krachten uitgeoefend, riet is te betreuren, dat door de nood der tijden de hulpbehoevendheid stijgt en er zooveel ontbering geleden wordt.' Gelukkig hebben wij menig huismoedertje met wat kleedingstukjes gelukkig kunnen maken en de hoogst noodzakelijkste onderkleeren kunnen geven. Hoevele nette gezinnen klopten bij ons aan! En wat waren wij dan blij, als wij konden helpen! De ijver van de dames en jongedames, die dit jaar weer zooveel voor ons vervaar digden, waar zéér groot. Om 1422 stuks te kunnen uitreiken, moet menig uurtje gearbeid worden! Wat een mooi en heerlijk werk hebt U hierdoor ver richt, Dames! Wij brengen U dan ook uit naam van de velen, die door ons geholpen worden, onze oprechte en hartelijke dank! Laten wij hopen dat 't komende jaar onze kast toereikend genoeg mag zijn en blijven, om toch zooveel mogWijk aan de aanvragen te kunnen voldoen, 't Is zoo hard, te moe ten teleurstellen. Dit jaar kregen wij 340 stuks kleeding cadeau. Laten wij hopen, dat Gods rijkste zegen op onze Vereeni- ging mag rusten en wij een voorspoedig Vereenigingsjaar mogen tegemoet gaan, tot heil van vele R. K. Stadgenooten. A. Jongmans-Weenink, le Magazijnm.esse. VERSLAG VAN HET RUSTFONDS VAN DEN R. K. VROUWENBOND, AFD. LEIDEN, OVER HET JAAR 1936. Op 1 Januari 1936 telde het Rustfonds aid. Leiden 30 leden. In den loop van het jaar bedankten 6 leden voor het lidmaat schap, 1 lid werd door het Rustfonds uit gezonden. Het Rustfonds afd. Leiden mocht zich dit afgeloopen jaar niet in veel belangstelling verheugen, ofschoon net voor de leden, d.e hiervan gebruik maken, door op medisch advies eenigen tijd buiten familiekring te rusten, toch zeer groote voordeelen heeft. Immers het Rustfonds betaalt aan de leden, die hiervoor in aanmerking komen, 30 dagen 3.dit is dus f 90.—, wat een con tributie van 45 leden beteekent. Wat de af deeling Leiden, dus onze afd. betreft, waar ieder jaar 1 of meer leden gebruik maken van het Rustfonds, is het ledental van dien aard, dat, als het plaatselijk verzorgd zou moeten worden, onze afdeeling dit niet zou Kunnen doer.. Laten alle leden van den R. K. Vrouwenbond afdeeling Leiden ook lid worden van ons Rustfonds; hierdoor doen we mooi en groot werk, oaar wij door ons lidmaatschap elkander helpen in de moeilijkste dagen van ons leven. G. M. Peperzak, Adviseuze R. K. Rustfonds. IMTERPAROCHIEELE GOUD IN T ZICHT. Het feit, dat de St. Jos. Gez. Ver. in onze Sleutelstad vijftig jaar bestaat, zal met grooten luister worden gevierd. Reeds bleek uit de plannen, met welk een toe wijding het gezin der Kolpingszonen er op uit is, dit feest te maken tot een groot familiefeest. Daarom is het ook niet beperkt tot de stad, maar is het geheele district in de feestviering betrokken. Zeer duidelijk blijkt dat uit de schitterende tentoonstel ling, die momenteel in „Den Burcht" ge houden wordt, en waar stad en dorpen zich beyveren'om aan de bezoekers te too- nen, hoe overal de Kolpingsgedachte leeft en werkt. Wat een zegen is dan toch de Gezellen- vereeniging. Een zegen voor onze katho lieke jongemannen en in hen en door hen een zegen voor kerk en maatschappij. Godsdienstzin en arbeidsiust worden bij de Gezellen gevormd en daardoor alleen reeds is de Gez. Ver. van onschatbare waarde. Hoeveel arbeidsiust en arbeids- liefde wordt er niet doodgeranseld door de rationalisatie en recht daar tegenover predikt de Gez. Ver. om allen arbeid te vervullen als een roeping van God. Niet dus in het ijzeren harnas van plicht al leen, maar veeleer en vóór alles in het be sef, dat de arbeid van iederen dag waarde heeft voor de eeuwigheid. De Gez. Ver. van Leiden staat dit jaar in het goud. De feesten zijn ingeluid door de bloemen-, vak- en huisvlijttentoonstel ling. Katholiek Leiden biedt de Gez. Ver. een grootsche, oprechte en duurzame belang stelling! Met het goud in 't zicht verdient ze dit tenvolle! District s-S enior. DE TENTOONSTELLING. De bloemen-, vak- en huis vlij ttentoon- stelling is vandaag in den namiddag ge opend van 2 tot 11 uur, en morgen van 12 uur 's middags tot 1 uur 's avonds. De entréeprijs is maar 10 cent op den dag en 25 cent 's avonds. Niet enkel uit de stad, maar ook uit de dorpen verwachten wij vele belangstel lenden. De ouders en familie-leden van Gezellen komen natuurlijk met hun zoons mede. Maar ook verwachten wij vele an dere belangstellenden, zooals K.J.C.-lei- ders met hun jongens, K.J.M.V.'ers, de le den van de Graal en die jongemannen, die nog staan buiten de Gez. Ver. en nu kunnen zien, wat wij willen. Onze bekende onderafdeeling „Frans Schweitzer" zal op bepaalde uren musi- ceeren in de schitterend bloemenhof van de Graanbeurs. MEDEDEELINGEN. Het werkkamp te Egmond is in volle be drijvigheid. Bij de eerste groep van 90 personen zijn 8 Leidar.aars, waarvan 2 Gezellen. Indien voor het tweede kamp, dat half Maart begint, jeugdige werkloo- zen van onze stad worden aangewezen, zal de secr. voor oproep zorg dragen. Do revue, welke in April wordt opge voerd in de Stadsgehoorzaal, heeft een aantal medewerkers van 60 Gezellen. In Maart komen de groote repetities! Bestu ren van tooneel, muziek en zang, rekent daar op. „Franz Schweitzer" zal dit jaar een extra uitvoering geven bij gelegenheid van het tienjarig bestaan der club. Dat wordt wat! Verhulzen is geen onaardig karwei. Minder aardig is vor onze vereeniging, dat adres-verandering niet gemeld wordt. Denk er eens aan. „Van Nispen', de tafeltennis-club, heeft het plan, om dit jaar een tournooi te orga- niseeren voor alle clubs in ons centraal verband. VERPLICHTE VERGADERING. Dinsdagavond is de verplichte vergade ring voor de afd. Gezellen. In ons feest jaar moeten we ook daaraan goede aan dacht blijven geven.; Tevens een goede bijeenkomst om candidaten te stellen voor de comm. verkiezing, die in de vergade ring van 9 Maart moet plaats hebben. Hoogstwaarschijnlijk komt op dezen avond father Simons spreken over zijn ervarin gen in de Missie. VOOR HET DISTRICT. De cursus voor asp. opleiders wordt Maandagavond voortgezet. De cursisten dragen er zorg voor, om half negen pre sent te zjjn. De biljart-competitie heeft 12 deelne mende vijftallen. Nog "lang niet allen heb ben betaald: voldoet hef s.v.p. spoedig. En denk ook aan de" afspraak, de benoodigde lijsten van het district te betrekken. Nog APOSTEL MATHIAS. N.B. Als niet anders wordt aangegeven geen Gloria en geen Credo. De Prefatie v. d. Vasten. Kleur: Paars. ZONDAG 21 Februari. Tweede Zondag v. d. Vasten. Mis: Rcminiscere. 2e gebed A Cunctis (om de voorbede der Heiligen); 3e Omnipotens (voor levenden en doo- den). Credo. Tot heiligheid heeft God ons geroepen. Om ons zelf te heiligen moeten wij ons levensgedrag ondergeschikt maken aan Zijn heilige geboden. Wij kennen die (Epistel), maar onze gedachten, woorden en werken zijn er zoo menigmaal mee in strijd. Wij erkennen onze zonden *n nede righeid en bidden den goeden en barm- hartigen God om vergiffenis (Introïtus; Graduale; Tractus). Om bescherming van onze innerlijke en uiterlijke vermogens, bijzonder echter om zuivering van onze verbeelding en ons verstand (Gebed). Hij zal ons verhoren (Communio). Getroosten willen wij ons ook de moeite ons versTand beschouwend te richten op Gods neilige Wei (Offertorium), om met de genade van God door de beschouwing te komen tot de daadwerkelijke beleving van de heilige Wet van God. (Postcommunio). Dan zul len wij bezitten het ware geluk, dat de Vadei van ons ook zal kunnen getuigen, dat wij Zijn welbeminde kinderen zijn. (Evangelie). MAANDAG 22 Febr. Feestdag van St. Petrus Stoel te Antiochië. Mis: Statuit. Gloria. 2e gebed v. d. H. Paulus; 3e v. d. Maandag in de 2e week v. d. Vasten. Cre do. Prefatie v. d. Apostelen. Laatste Evan gelie v. a. Maandag. Kleur: Wit. Of. De H. Mis v. d. Maandag in de 2e week v. d. Vasten :Redime. 2e gebed van St. Petrus' Stoel te Antiochië; 3e v. d. H. Paulus Laatste Evangelie van St. Petrus' Stoei. Vandaag herdenkt de H. Kerk de voor- loopige vestiging door den heiligen Petrus van zijn bisschoppelijken zetel te Anti ochië. DINSDAG 23 Febr. Mis v. d. H. Patrus Damiani, Bisschop, Belijder en Kerklee raar: In medio. Gloria. 2e gebed v. d. Dinsdag in de 2e week v. d. Vasten. 3e ge bed v. d. Vigilie v. d. H. Matthias. Laatste Evangelie v. d. Vigilie Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Dinsdag in de 2e week v. d. Vasten: T;bi. 2e gebed v. d. H. Petrus Damiani; 3e v d. Vigilie. Of: De H. Mis v. d. Vigilie: Ego autem. 2e gebed v. d. H. Petrus Daniani; 3e gebed en laat ste Evangelie v. d. Dinsdag. De heilige bisschop van Ostia (Italië) streed aan de zijde v. d. H. Paus Grego- rius VII zonder ophouden door raadge vingen, woord en geschrift voor de rechten van de Kerk en het herstel van de ker kelijke tucht. WOENSDAG 24 Febr. Feestdag v. H. Mathias, Apostel. Mis: Mihi autem. Glo ria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Woensdag in de 2e week v. d. Vasten. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Het Epistel leert ons, dat de heilige Mat thias zich reeds vroeg aan Jesus Christus had verbonden. Want „van de doop van Joannes tot de dag, waarop Hij (Christus) van ons is opgenomen" had hij Christus niet verlaten. Vóór zijn roeping tot het Apostolaat behoorde Matthias dus tot het getal der leerlingen van Christus. Van zijn Apostolaat is niets zeker bekend. Vol gens een oude overlevering predikte Mat thias in Cappadocië en aan de kusten van de Kaspische zee en bezegelde hij de waarheic met zijn bloed in Colchis of Ethiopië. DONDERDAG 25 Febr. Mis v. d. Don derdag in de 2e week v. d. Vasten: Deus. 2e gebed A Cunctis; 3e Omnipotens. VRIJDAG 26 Febr. Mis v. d. Vrijdag In de 2e week v. d. Vasten: Ego autem. Ge beden als gisteren. ZATERDAG 27 Febr. Mis v. d. H. Ga- briël van de Moeder van smarten: Oculus Dei. Gloria. 2e gebed en laatste Evange lie v. d. Zaterdag in de 2e week v. d. Vas ten; 3e voor den Paus. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Zaterdag in de 2e week v. d. Vasten: Lex Domini. 2e gebed V. d. H. Gabriël; 3e voor den Paus. Den len Maart werd de heilige Gabriël te Assisië geboren in het jaar 1938. Bij zijn heilig Doopsel ontving hy den naam van Franciscus. Toen hij vier jaar oud was verloor hij zijn moeder, maar vond in zijn vader een goede, doch strenge opvoeder. Dat had Franciscus ook wel noodig, want bij zijn goede hoedanigheden had hij ook zyn gebreken. Hij was nogal werelds. Hij voelde wel, dat hij tot het kloosterleven ge roepen was, maar zóó krachtig trok hem de wereld, dat hij niet den moed had die te verlaten, ondanks de vele beproevingen, welke God hem overzond en ondanks zyn dikwijls in die beproevingen herhaalde belofte van naar het klooster te zullen gaan. Totdat Maria, die hij als Moeder van smarten bijzonder vereerde, tusschen- beide kwam. Bij een plechtige processie zou een oud genadebeeld van O. L. Vrouw, waarnaar hij met kinderlijke liefde op zag, hem hebben aangezien met weemoed en Franciscus een stem hebben gehoord: „Franciscus weersta niet langer. De we reld is niet voor u, gij behoort in het klooster". Hoe hot ook zij, Franciscus gevoelde zich van toen af gehael veranderd en hij, die vroeger zoo geaarzeld had, zette nu door met al de kracht van zijn edel karakter. En na eerst met moeite de toestemming van zyn vader te hebben verkregen, trad hij, ongeveer twee weken na zijn geheele ommekeer in het noviciaat der Passionis- ten. Op het feest van O. L. Vrouw van smarten 1856 werd hij gekleed en ontving" toen de naam van „Gabriël van de Moeder van smarten". In September 1857 legde hij zijn gelofte af. In het najaar 1861 over viel hem een kwijnende ziekte en 27 Fe bruari 1862 stierf hij, als jonge man van 24 jaar, met een lach op het gelaat, na een kloosterleven van slechts vijf en een half jaar. In zijn kloosterleven heeft de •heilige Gabriël enkel door de trouwe na leving van zijn dagelijksche plichten en vurige godsvrucht tot de Moeder van smarten zich opgewerkt tot de hoogste vol maaktheid. Zijn leven is een heel duide lijk' bewijs, dat heiligheid niet bestaat in hot verkrijgen van wonderbare gunsten en het doen van buitengewone dingen, maar in daden van zelfverloochening en in een onvermoeid streven om volmaakt te worden, voorzoover dat voor ons. men- schen, bereikbaar is. In 1908 is Gabriël zalig, in 1920 heilig verklaard. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: MAANDAG. Mis v. d. H. Margarita van Cortona, Boetelinge: Numquid. Gloria. 2e gebed van St. Petrus' Stoel; 3e v. d. H. Paülus; 4e v. d. Maandag. Laatste Evan gelie v. d. Maandag. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Maandag: Redime. 2e gebed v. d. H. Margarita; 3e van St. Petrus' Stoel; 4e v. d. H. Paulus. Laatste Evangelie van St. Petrus' Stoel. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Sebastianus van Apparizione, Belijder: Justus. Gloria 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Don derdag. Kleur: Wit. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Isabella, Maagd: Dilexisti. Gloria. 2e.gebed en laatste Evan gelie v. d. Vrijdag; 3e gebed A Cunctis. Kleur: Wit. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. maar enkele dorpen hebben aan die ver plichting voldaan. Praesidenten en Senioren, bevordert a.u.b. het bezoek aan de tentoonstelling te Leiden, die alle verwachting overtreft. RECOLLECTIE. Donderdagavond is de recollectie voor alle oud-retraitanten. Het is de eerste na onze prachtige Kerstretraite en dus rekent het bestuur op de aanwezigheid van hen, die de retraite gevolgd hebben. Ook de anderen komen, natuurlijk! De I recollectie bedoelt toch te zijn de voort zetting der retraite, de hernieuwing van ons geestelijk leven. „Bén jy by den oud papierhandelaar ge weest?" „Neen. ik kom van het redactiebureau, ze hebben me mijn werk teruggegeven!" WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke is de beste en kortste weg per auto van Sassen heim naar Rijs- sen (N.-Br.)? Hoeveel K.M? Antwoord: Wij hebben tevergeefs naar dit plaatsje in Noord-Brabant ge zocht. Vraag: Welke is de route per fiets van Noordwijk naar Antwerpen? Antwoord: Noordwyk, Wassenaar, Rijswijk, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Terheijden, Breda, Rijsbergen, Zundert, Maria ter Heide, Merxem, Antwerpen. Vraag: Welke is de kortste route per fiets van Leiden naar Tilburg? Hoeveel K.M? Antwoord: Leiden, Voorschoten, Veur, Rijswijk, Rotterdam, of Leiden, Stompwijk, Zoatermeer, Hillegersberg, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Moerdijk, Terheyden, Breda, Tilburg. Afstand 90 K.M. Overvaren van Zwijndrecht naar Dordrecht. Vraag: Welke is de kortste route per auto van Leiden naar Wychen? Hoeveel K.M? Antwoord: Leiden, Woerden, Utrecht de B'ildt, Zeist, Woudenbarg, Scherpen- zeel, Renswoude, Ede, Ginkel, Arnhem, Nijmegen, Wychen. Afstand 132 K.M. Geen ponter».

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10