GRATIS ONGEVALLEN VERZEKERING. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang VRIJDAG 19 FE3XUARI 1937 No. 8653 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetafing: Voor Leiden li» cent pei week i 2.ö0 per k.wartaal Bij onze Agenten 20 cent pei week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Heden keerden wij aan Mej.de Wed. C. MANK te Langeraar, wegens het ongeval haar man op 9 Februari l.l. over komen, en dat den dood tengevolge had, de som uit van BRIE HONDERD GULDEN. Directie N.V. „De Leidsche Courant". Een paar opmerkingen in een liberaal blad De „N. R. Crt." merkt in een artikel „Vrijheid of dwang" op: „Rome wil en beoefent, waar zij kan, de dictatuur; tegen die overheersching van Rome komen wij op", verklaarde, evenals ds. Lingbeek en evenals de heer Mussert in zijn vermaarde „bloed- raad"-artikel, ook ds. Kersten. Maar Lingbeek of Mussert of Kersten het zijn allen vossen, die de passie pree- ken, zoolang zij hun kans voor de eigen dictatuur niet krijgen. Dat laatste is niet slecht gezegd! Intusschen trekken die passie-prediken de vossen méér publiek uit ons nuchter volk, dan men verwachten zou! In datzelfde artikel schrijft het Rotter- damsche liberaal orgaan ook nog: Verdeeldheid is nu eenmaal de kan ker van het godsdienstig leven van on zen tijd, de eenige, diepste grond wel licht van al onze kwalen. Moet in die verdeeldheid dan ook het staatkundige leven worden betrokken? Wat hier wordt opgemerkt, is niet heele- maal juist. „De diepste grond wellicht van alle kwa len" is niet de verdeeldheid in het gods dienstige, maar is de godsdienstloosheid: de bestrijding van, de haat tegen den Gods dienst de onverschilligheid, waarmede men in liberale en neutrale kringen den Godsdienst buiten beschouwing laat, als niets beteekenend, zelfs bij de meest be langrijke vraagstukken in het publieke le ven. Die onverschilligheid vooral is, naar onze overtuiging, de diepste grond van al onze kwalen! Al beschouwen ook wij vanzelfsprekend de verdeeldheid in het godsdienstige als een kwaad. Als de „N. R. Crt." constateert, dat ver deeldheid „nu eenmaal de kanker van het godsdienstig leven van onzen tijd" is, dan zal zij wel willen erkennen, dat het Ka tholicisme onder die verdeeldheid, dien „kanker" niet lijdtDe Katholieken zijn één in het Geloof, in den Godsdienst. Die godsdienstige eenheid der Katholie ken moet ook zeker in ons vaderland, in de omstandigheden, waaronder wij hier leven voor alle Katholieken een stuw-i kracht zijn, om, ondanks verschillen van meening, óók een te zijn in de politiek wij bedoelen: één in een organisato rische eenheid. Organisatorische verdeeldheid in de po litiek moet voor ons katholieke leven zeker als een „kanker" worden beschouwd. NIEUW HEIDENDOM Een wolfsangel dragen 't Is een feit, dat de N.S.B. hier te lan de het Nationaal-Socialisme in Duitschland in heel veel navolgt, slaafs navolgt. Ook in het invoeren van heidensche ge bruiken. Dit is geen bewering zonder meer. Het is een feit. Een feit, dat wij vandaag willen bewijzen uit een circulaire, met in structies voor den komenden verkiezings strijd, welke heden aan de leden is ver strekt. „Zoodra wij de macht in den staat hebben overgenomen, zullen wij het Parelmentarisme, het uitvloeisel van de Fransche Revolutie, met al zijn uit wassen opdoeken!!" „En allen hebben tot taak onzen wolfsangel te verspreiden. Vraagt uw blokleiders om wolfsangels en brengt ze overal, want de wolfsangel is het strijdteeken van de N.S.B. en in het teeken van den wolfsangel zal onze ge- heele actie worden gevoerd. Waarom is de wolfsangel ons strijd teeken? De wolfsangel is het teeken (ver moedelijk ontstaan uit een verbinding van de runen, zege, overwinning en nood, gevaar) waarmede de Germaan- sohe volken, die plaatsen plachten te kenmerken, waar wolven zich hadden vertoond. De wolsangel diende tegelijk als waarschuwing voor wie ter plaatse mocht komen en als magisch teeken ter bescherming in gevaar. Daarom is de wolfsangel het strijdteeken van de N. S. B.". „In runen en symbolen school daar om een geheimzinnige kracht, die de ziel versterkte in ongeluk en nood. Daarom bracht men runen en symbolen aan op huis en huisraad, op vaatwerk en wapens, opdat, wie deze teekens aanschouwde, uit hun aanblik ziels kracht en verzekerheid van het eeuwig bestel der wereld zou putten". Zal nu niet ieder Christen zulk ge doemisselijk vinden en er zich van afwenden! De actie van de N.S.B. zal gevoerd wor den in het teeken.... van den wolfsangel! Als bij een dergelijke actie een Katho liek zich kan aansluiten is dat voor ons teneenenmale en volkomen onbegrijpelijk. Dat is onze eerlijke meening. Wie het wél begrijpen kan, moge het ons duidelijk ma- De wereld in vogelvlucht De gevechten, welke plaats hébben ten Oosten van Madrid, leveren een wisselend succes op. Nadat aanvankelijk de natio nalisten erin geslaagd waren vooruit te dringen en den weg MadridValencia af te snijden, volgde een tegenaanval van de roode verdedigers, waardoor de aanvallen de witten wederom eenige kilometers wer den teruggeworpen. Gisteren schijnt de krijgskans echter wederom teruggedraaid te zijn en moeten de nationale strijdkrach ten successen hebben bereikt in de richting van Alcala de Henares. Dit moet worden toegeschreven aan de versterking, welke de rechtsche troepen hebben verkregen uit het Zuiden, waar sinds de inname van Ma laga een bsla«*»riik troepencontingent vrij kwam en naar het Jarama-front kon wor den gestuurd. In de niet-inmengingscommissie blijkt de kwestie van het vrijwilligersverbod toch nog niet heelemaal opgelost te zijn. Portu gal blijft bezwaren houden tegen de con troleering van zijn grenzen. Gisteren kan men nog niet tot een vergelijk komen, doch vandaag wordt een compromis verwacht. Verschillende landen maken zich overi gens reeds op, om verboden uit te vaardi gen voor het vertrek en het aanwerven van vrijwilligers voor Spanje. Dat betee- keht een aanmerkelijke verbetering in de politieke situatie van Europa, omdat een groote bron van wantrouwen daarmee wordt gestopt. Zooals wij giseren reeds veronderstelden, heeft het Britsche Lagerhuis inderdaad de voorgestelde defensie-leening van 400 mil- lioen pond sterling goedgekeurd. Minister president Baldwin, die het debat sloot, heeft de meerderheid van de Lagerhuis leden ervan kunnen overtuigen, dat En geland sterk moest zijn om zijn positie van vredeshandhaver in Europa te kunnen be houden. De wankelmoedige houding van de laatste jaren was niet anders dan zwak te en deze zwakte is Europa niet ten goede gekomen. De Kerkenstrijd in het Derde Rijk DE ZELFBESCHIKKING IN DE PROTESTANTSCHE KERK. Wat beteekent zij in de practijk? LONDEN, 19 Februari (A.N.P.). De Berlijnsche correspondent van de „Times" doet belangwekkende mededee lingen over de voorgeschiedenis van het besluit der regeering waarbij de Protes- tantsche Kerk in Duitschland zelfbeschik king werd toegekend. De rijksminister voor Kerkzaken, Kerrl, had reeds een decreet uitgewerkt, toen de verrassende beslissing bekend werd. Krachtens dit decreet zou de staat het volledige beheer hebben gekregen over de financiën van de kerk gouverneurs zouden drastische volmachten hebben ge kregen om de rechten der kerken te be knotten, de „Duitsche Christenen" zouden opnieuw in een bevoorrechte positie wor den gebracht. Kerrl riep op zekeren dag de leden der Rijkskerkcommissie en der provinciale commissiën bijeen te Berlijn. Hij zette zijn decreet in forsche bewoor dingen uiteen en verklaarde, dat discussie niet meer mogelijk was: het decreet was reeds naar den drukker. De volgenden dag werd Kerrl naar Berchtesgaden ontboden, blijkbaar op aan dringen van invloedrijke personen, die het grootste belang hebber bij een vlotte ten uitvoerlegging van het vier jaarsplan. Er was hier uitsluitend politieke voorzichtig heid in het spel, geen als zoodanig bedoel de vriendelijkheid jegens de Kerk. Want het was duidelijk, dat strenge maatregelen slechts een verbitterden „Kulturkampf" tot gevolg konden hebben, en zij die belast waren met de verwezenlijking van het vier- jaarsplan, waren er z:ch van bewust, dat zij een zoo groot risico niet konden nemen tijdens de uiterste" moeilijke voorjaars maanden, waarin alles in het werk moet worden gesteld om de ontevredenheid zoo gering mogelijk te doen zijn. Men was reeds genoeg gewaarschuwd. Bovendien deden de Katholieke* betoogingen te Mün- chen en Berlijn vreezen, dat een golf van Roomsch-Katholiek verzet zou samenvallen met Protestantsche ontevredenheid. Toen nam Hitier zijn besluit, waarbij de Protestantsche Kerk zelfbeschikkingsrecht werd toegekend. Maar er was blijkbaar geen tijd geweest voor de bestudeering der moeilijkheden, waartegenover Kerrl zich nu plotseling geplaatst zag. Het is bijvoorbeeld niet duidelijk, of mei. bij de bevoegd ver klaring der kerkelijke bestuursorganen ook de organen der Belijdenis Kerk op het oog heeft of uitsluitend de formeele organen, die benoemd zijn na de verkiezingen van 1933, welker geldigheid de Belijdende Kerk altijd heeft betwist. Blijven de organen der Belijdende Kerk genegeerd, dan zal het besluit van Hit1.er in het geheel geen gunstigen indruk maken. Als de methode van 1933 wordt gevolgd bij de verkiezing van een Generale Synode, zullen dezelfde klachten rijzen: de aanhan gers der Belijdende Kerk staan namelijk op het standpunt, dat de „Duitsche Chris tenen" in dat jaar de overwinning hebben behaald, doordat talrijke kerkelijk onver schilligen in het vuur werden gebracht, die alleen nog als Evangelisch te boek stonden, omdat zij niet formeel de Kerk hadden ver laten. Intusschen is door deze nieuwe ontwik keling het vereenigde front der Belijdende Beweging hersteld. De vertegenwoordigers van de meer gematigde en voorzichtige Luthersche kerken van Beieren en Würt- temberg hebben deelgenomen aan bespre kingen met de vertegenwoordigers der strijdbare Pruisische Belijdende Kerk, on der leiding van dr. Niemöller. Tezamen werkt men aan de opstelling van eischen, die ten doel hebben, een redelijk eerlijke verkiezing te waarborgen. Indien die eischen niet worden ingewilligd, zal men, naai thans verklaard is, niets met de ver kiezingen van doen willen hebben. SPORT-TRIDUUM. Gisteravond is- het groote Triduum be gonnen voor de Katholieke Sportvereni gingen van de stad. De verschillende afdeelingen van Docos, Actief en Groen-Wit waren door hun le den zeer goed vertegenwoordigd; onge veer vier honderd sporters vulden het voor ste gedeelte der kerk. De algemeene Sportadviseur kondigde aan, in dit Triduum te behandelen de vraag: waarom katholiek georganiseerd ook in de sport en te zullen spreken over de gevaren en over de deugden der sport. Gisteravond werd de vraag: waarom ka tholiek georganiseerd ook in de sport voor eerst beantwoord mst te verwijzen naar het geloof, dat elk levensterrein en elke uiting van menschelijk handelen moet doordee- semen; vervolgens door het feit, dat de ziel zooveel meer waarde heeft dan het lichaam en dus de lichamelijke opvoeding nimmer de ziel mag schaden, maar inte gendeel moet zorgen, dat het lichaam des te beter de ziel kan dienen. Vanavond heeft te half negen weer in de Hartebrugskerk de tweede oefening plaats, terwijl de derde gehouden wordt door een gezamenlijke H. Mis met gemeenschappe lijke H. Communie op Zondagmorgen, waarna voor wie dit wenschen een geza menlijk ontbijt genomen wordt. GEEN LOF MET DUITSCHE PREEK. Het Lof met Duitsche preek, dat heden avond zou worden gehouden in de Harte brugskerk, gaat niet door vanwege het sport-triduum. Het zal gehouden worden volgende week Vrijdag 8.30 uur. HET GOUDEN FEEST DER ST. JOSEPH S GEZELLENVEREENIGING De bloemen- en huisvlijttentoonslelling in Den Burcht. Er is al veel en door velen geschreven over d e tentoonstelling, welke den inzet moet vormen van de herdenking van het gouden feest der St. Josephs Gezellenver- eeniging. Thans is de beurt aan ons om hierover een en ander mede te deelen en mochten vorige berichten gewag maken van een veelbelovende expositie, welke de moeite van een bezichtiging waard zou zijn, het waren alle maar gissingen over hetgeen zou komen. Nu echter kunnen wij na de exposi tie van bloemen en huisvlijt, te hebben aan schouwd met een gerust hart zeggen dat wie verzuimt deze tentoonstelling te bezoeken, zeer veel zal missen. Maar, vragen velen zich af, wat kunnen de Leidsche Gezellen in dezen tijd van een bloemententoonstelling terecht bren gen? Dat is te haastig geoordeeld, want het zijn niet slechts de Leidsche Gezellen, die hier gewerkt hebber, ook verschillende afdeelingen uit de omgeving hebben aan dit verrassend prachtige resultaat meege werkt. De groot Burchtzaal is in een bloemen hof omgetooverd van de heerlijkste en wel- riekenste bloemen, "re de kassen op het oogenblik leveren. Bij den ingang der groote zaal vinden we de inzending van Roelofarendsveen, een fraaie collectie tulpen, hyacinthen, crocussen, alle keurig geordend en helder afstekend tegen het bed van mos en gras, dat den onder grond vormt. Daarachter zien we hooger opge bouwd de groep van Voorhout, waarvan men ons speciaal verzocht te noemen de fraaie dubbele tulpen der Gebroeders v. d. Nouland en de collectie cactussen van A. Vlasveld. De derde groep in de middenzaal wordt in beslaggenomen door de afd. Benne- broek. Daarachter tegen het tooneel opgebouwd bevindt zich de zeldzaam prachtige voor- jaarsgroep van den heer G. Lubbe uit Oegstgeest, een inzending ter opluistering, die een fraaien achtergrond vormt op dit kleurig tafereel van bloemenschoonheid. Tusschen lagere en hoogere boomen, tus- Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nieuwe krachtsinspanning bij Madrid. (2de blad). De Engelsche defensieleening van 400 millioen pond door Lagerhuis aangenomen. (2de blad). Volkscommissaris te Moskou plotseling overleden. (2de blad). BINNENLAND. Jongen te IJsselmuiden slaat zijn zuster dood met een klomp. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het voorloopig Ned. elftal tegen Crystal Palace samengesteld. (3de blad). DATUM VAN DE VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER IS 26 MEI. schen planten en dennengroen zijn hier de narcissen van verschillende soorten in pollen bijeengezet, hetgeen een fraai ar- tistieken indruk maakt. Aan den linkerwand bevinden zich de inzendingen van de afdeelingen Oegst geest, Lisse en Warmond, aan de rechter zijde die van de afd. Sassenheim en een inzending neesters ter opluistering van den heer K. Ravensbergen uit Hazerswoude. Verder zijn er nog kl-inerp inzendingen ter opluistering van de heeren Oudshoorn uit Oegstgeest en het jurylid, den heer Heems kerk. De opbouw van deze werkelijk fraaie bloemenexpositie was in goede handen van den heer J. Jonker, chef der afdeeling Plantsoenen der gemeente. Het geheel, omlijst met een kraag van groen, maakt een hoogst verzorgden indruk. De St. Josephsgezellen uit onze omgeving hebben ongetwijfeld ee. van hun werk en wij twijfelen er niet aan of zij zullen er eer mee inleggen. Alleen reeds om deze bloemenexpositie durven we vanavond, morgen of Zondag een bezoek aan Den Burcht aanbevelen. Niemand zal er spijt van behoeven te heb ben. Maar er is nog meer. In de achter de groote zaal gelegen kleinere zaal wordteen huisvlijt- en vaktentoonstelling gehouden, welke eveneens door ieder gezien mag worden. Bakkers, slagers en timmervaklieden le verden voor deze expositie verschillende voorwerpen, maar daarnaast toonden nij vere gezellen, dat ook cp amateurgebied veel te bereiken valt met houtsnij-, koper- snij- of schilderwerk. We kunnen kier niet alle geëxposeerde voorwerpen opnoemen, doch wijzen d.v. op den kunstig geconstrueerden windwa termolen, lampekappen en ijzersmeedwerk, een theemeubel en zoovele andere dingen, die eigenlijk zeker vermeld moesten wor den, maar waarvan een vermelding of een beschrijving zelfs toch niet zoo nauwkeu rig is als een persoonlijk bezoek ook aan deze tentoonstelling zal doer zien. De heer Bronsgeest zorgde op deze afdee ling voor deskundig arrangement. Wij kunnen niet bete.* doen dan een be zoek aan den Burcht van harte aanbeve len. De expositie is het tenvolle waard. Zr. Maria Eusebia en Zr. Maria Christo phora uit het St. Eiisabeth-Ziekenhuis te Leiden, die einde Maart naar de Missie in Medan zullen vertrekken.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1