DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 CRISIDIENSTEN ZIJN WAT ZUINIGER GEWORDEN. Het toezicht der Algemeene Rekenkamer had goede resultaten. Reeds eerder is gebleken, dat de controle der Algemeene Rekenkamer op de crisis organisaties geen overbodige werkzaam heid is. De commissie voor de Rijksuitga ven uit de Tweede Kamer gewaagt dan ook in haar rapport over het verslag-1935 der Rekijkamer met voldoening van de gunsti ge resultaten, welke het toezicht dezer in stelling heeft gehad. Men denke, aldus de commissie, aan de aan crisispersoneel toegekende rijwielver goedingen van 200 a 300 per jaar, welke thaps tot het nog rijkelijk hooge bedrag van 50 epr jaar zijn teruggebracht; aan de beëindiging van het verstrekken van koffie, thee en sigaren zoowel aan be stuursleden als aan ambtelijk personeel van crisisorganisaties, waardoor in totaal een niet onbelangrijke besparing werd verkregen; aan de opheffing van het pro- pagandafonds van de Varkenscentrale; aan de op initiatief der Rekenkamer tot stand gekomen reorganisaties, waardeur de uit gaven voor salarissen, vacantiesgelden, reis- en verblijfkosten e.d. werden ver laagd en uitbreiding van personeel werd voorkomen; aan de besparing van circa 10.000 's jaars alleen als gevolg van een wijziging met. betrekking tot het oormer ken van varken^; aan de besparing ook van ƒ40.000 's jaars op den Centraïen Crisis controledienst. De commissie heeft de Rekenkamer ge vraagd, of sinds de afsluiting van het ver- slag-1935 nog belangrijke feilen van soort gelijken aard ter kennis van het College waren gekomen. De Rekenkamer antwoordde daarop on der dagteekening van 14 December j.l.: „Bij de z.g. Crisisdiensten is tnans over het geheel genomen een streven waar te nemen naar het betrachten van de zuinig heid, die in den openbaren dienst vereischt wordt. Intusschen zijn ook in 1936 van de zijde dar Alg. Rekenkamer meermalen aanwiizingen gegeven of voorstellen ge daan, welke konden leiden tot verbetering van de werkwijze dezer instellingen en tot bezuiniging". De Commissie wijdt voorts enkele opmer kingen aan de uitgaven, welke de Crisis- varkenscentrale heeft besteed aan propa ganda, voornamelijk in het buitenland. Deze uitgaven werden als geheim aange merkt. Toen ae Rekenkamer daartegen be zwaar maakte, werd aan den Crisisaccoun tantsdienst opgedragen een onderzoek in te stellen. Het rapport, waartoe dat onderzoek leidde, bevatte tal van opmerkingen, o.a. wijzende op een gebrekkige administratie en op het ontbreken van bewijsstukken. Kort nadat de opdracht tot het bedoelde onderzoek was gegeven, hief de Veehou derijcentrale in welke de Crisisvarkens- centrale inmiddels was opgelost het pro- pagandafonds, waarin in totaal ƒ36.742.42 was gestort, op. De Commissie meent, dat hier van eon zeer onbevredigend verloop van zaken moet worden gesproken. Uiteraard zal in het gebeurde moeten worden berust. Hei zal echter noodig zijn, er met ernst tegen te waken, dat een toestand als de hier be sprokene opnieuw zal kunnen ontstaan. DE A.S. KAMERVERKIEZINGEN De aanbevolen anti-revolutionaire candidatsn. Het centrale ccmité van de Anti-revolu tionaire partij heeft aan de kiesverenigin gen geaaviseerd voor de komende Kamer verkiezingen de ministers dr. H. Colijn en mr. J. A. de Wilde als no. 1 en 2 op de lijst te plaatsen. Voor de nummers 3 tot en met 14 worden aanbevolen de zittende Kamer leden, behalve mr. G. v. Baren, burgemees ter van Delft, mr. C. S. v. Dobben de Bruyn, burgemeester van Bodegraven, mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Maas sluis en P. Wielenga, cud-hoofdinspecteur van het lager onderwijs te Utrecht, wier namen op de candidatenlijst niet meer voorkomen. Als nieuwe candidaten op kansbiedende plaatsen worden voorgedra gen de heeren W. Wagenaar te 'sGraven- hage en J. Tjalma, burgemeester van Hoo- geveen. De aanbeveling luidt aldus: 3. J. Schouten, Rotterdam, J. J. C. v. Dijk, den Haag. L. F. Duymaer van Twist, den Haag C. v. d. Heuvel, den Haag, W. Wagenaar, den Haag, H. Amelink, de Bilt, C. v. d. Zaal, den Haag> J. Tjalma, Hoogsveen, A. Zijlstra, Groningen en mr. T. A. v. Dij ken, Den Haag. Voor de plaatsen 15 totc*i met 18 worden voorgedragen mr. G. A. Diepenhorst te Zeist, H. J. W. A. Meije- rink te Arnhem, A. B. Roosjen te Amster dam en mr. J. Algera te Leeuwarden. Lijst van „Nationaal Herstel" „Nationaal Herstel" zal by de komende Tweede Kamer-verkiezingen met een ge lijkluidende lijst voor alle kiesdistricten, wat betreft de eerste zes candidaten uit komen. Deze eerste zes candidatsn zijn de volgende: 1. dr. W. Emmens, algemeen se cretaris van het Verbond; 2. dr. W. K. H. Feuillettau de Bruijn, oud-lid van den Volksraad; 3. L. J. Quant, gep. vice-admi- raal; 4. J. H. Crucq, lid van den Amster- damschen gemeenteraad; 5. mr. P. P. J. M. Geradts, lid van den gemeenteraad van Roermond; 6. mr. P. C. L. Eschauzier, lid van den Haagschen gemeenteraad. Een nieuwe partij! Op 5 Februari j.l. is opgericht het Ned. Verbond van politiek onafhankelijken! De leden hebben zich ,met uitsluiting van elk streven naar politieke macht" ver- eenigd, cp basis van een aantal „doelstel lingen", waarvan de eerste luidt: „Hand having van den democratischen staatsvorm en den Nederlandschen rechtsstaat". De overige „doelstellingen" zijn even gloednieuw als deze. De nieuwe partij is voornemens bij de Tweede-Kamerverkiezing candidaten te stellen. BETAALZEGELBEDRIJVEN EN DE WERKING VAN DE GELDSCHIETERS- WET. De voorgestelde aanvulling van artikel 2 eerste lid van de Geidschieterswet met een bepaling, die ten doel heeft, uitdrukkelijk te doen uitkomen, dat ook het betaalzegel- bedrijf onder de werking der wet valt, heeft aanleiding gegeven tot een actie van da zijde der belanghebbenden. Hier tegen over heaft de Nederlandsche vereeniging voor volkscredietwezen en woekerbestrij ding (mr. Th. A. Fruin, voorzitter en de heer P. A. v. Aggelen, Leiden, sacretaris), haar meening uiteengezet in een adres aan de Tweade Kamer dar Statan-Ganeraal. Da vraag of het bataalzegelbedrijf onder de werking der geldschieierswet bahoort te vallen, aldus adressante, lost zich in twee andere vragen op: is wettelijke regeling van het bataalzegelbedrijf gewenscht en, zoo ja, behoort die regeling in de geldschieters- wet thuis? Indien thans de door de betaalzegelbe- drijven in rekening gebrachte rente over hat algameen tot redelijker peil dan voor heen verlaagd is, valt zulks stellig mede aan den invloed der o.m. juist met dit doel in het leven gcroepan wetgeving te dan ken. Hat schijnt onlogisch en niet verant woord om, door de betaalzegelbedrijven buiten de werking der wet te brengen, te rugkeer tot de oude toestanden mogelijk te maken. Wat nu de baweerde sociaal nuttige func tie der betaalzegelbedrijven aangaat, die functie is, ondanks alle vormverschillen, in wezen dezelfde als die van geldschiet- bsnken en afbetaiingsbedrijven. Deze alle verschaffen consumptief crediet, hetzij zij verbruiksgoederen op afbetaling verkoo- pen dan wel geld of zegels op crediet le veren om daarmede verbruiksartikelen aan te schaffen. Dit consumptieve crediet ver vult een nuttige functie indien en in zoo verre als het aan gerechtvaardigde be hoeften voldoet, is daarentegen schadelijk, wanneer het leenkwaad daardoor in de hand gewerkt wordt. Nu is het groote sociale nadeel van alle commercieels instellingen ter voorziening in de consumptieve credietbehoefte, dat zij onvermijdelijk het leenkwaad in de hand werken. Haar doel, winst te maken, brengt n.l. mede, dat zij haar credietverstrekking zoo veel mogelijk uitbreiden. De betaalzegel- kassen, ontwikkelen ten deze nog grooter activiteit dan de geldschietbanken. Er is dus een tegenstelling tusschen het commercieel eigenbelang der geldschieters eensrzijds en hst welbegrepen eigen belang der leeners en het algemeen maatschappe lijk belang anderzijds. De expansiedrang van de commercieele geldschietbanken en betaalzegelonderne- mingen wordt alleen begrensd door de vei ligheid van het credietverlesnend bedrijf, d.w.z. door het risico en de daartegenover mogelijke risicopremie. Dit feit vormt het uitgangspunt van de geldschieterspremie. Door limiteering van den rentevoet, door andere beperkende bepalingen en controle op 't bedrijf, die onbehoorlijke dwangmid delen tegen de credietnemers verhinderen, worden de aan de geldschieterswet onder worpen creóietgevers gedwongen zich te beperken tot niet al te riskante credieten, die ook met behoorlijke middelen normaal door de leeners kunnen worden opge bracht. Daarmede is aan het leenkwaad nog allerminst een eind gemaakt, maar het blijft althans binnen zekere grenzen be perkt. De noodzafik tot beperking van het leen kwaad geldt voor alle vormen van con sumptief volkscrediet, de daartoe noodige wettelijke maatregelen vormen een aan eensluitend geheel. Zouden thans de belaalzegelbedrjjven buiten deze wettelijke regelen worden ge steld, dan ware dit niet slechts een weinig elegante en inconsequente schrede terug maar zou het reeds bereikte op losse schroeven worden gesteld en door middel van het betaalzegalbedrijf kunnen worden bereikt wat de wetgever aan geldschiet banken en verkoopers van afbetaling tracht te beletten. Eeantwcordt dus de vereeniging de vraag, of de betaalzegelbedrijven wettelij ke regeling behoeven, met volle overtuiging bevestigend, naar haar msening is, dat de in de memorie van antwoord reeds uiteen gezette gronden, die regeling in de geld schieterswet op haar plaats. Adressante verzoekt ten slotte de Kamer er toe mede te werken, dat de betaalzegel- kassen aan de werking der geldschieters- wet onderworpen blijven. RESTEN VAN DE VLOOT VAN MICHIEL DE RUYTER. Te Vlissingen koestert men de hoop, dat ook de thans gevonden kanonnen bij het standbeeld zullen worden opgesteld. De berichten, die meldden, dat men res ten van scheepsrompen benevens koperen kanonnen en een anker in de Straat van Messina heeft gevonden, welke afkomstig zcuden zijn van de vloot van Michiel de Ruyter, zijn te Vlissingen met zeer groote belangstelling ontvangen. De burgerij koestert de hoop, dat de Ita- haansche regeering ook ditmaal de nage dachtenis van onzen grooten vlootvoogd zal eeren door deze kanonnen en de overige voorwerpen van historische waarde aan Nederland aan te bieden. Ook de kanon nen, welke reeds eerder ten geschenke werden ontvangen, zijn bij het s! andbeeld van De Ruyter in de Scheldestad opge steld; Vlissingen zal het zich tot een eer rekenen als ook de nieuwe vondsten uit de Straat van Messina aan haar in bewa ring worden gegeveji en te zijner tijd aan den voet van het standbeeld kunnen wor den geplaatst. „Hbld." HET PRINSELIJK PAAR TE MITTERSILL. Gisteravond heeft een groot ba! plaats gevonden. Men meldde gisteravond uit W-eenen aan de „N.R.Crt.": Het Prinselijke Paar zal 8 tot 10 dagen in het Sportclub Palace, in Mitiersill, aan de Passïhurnstrasse, blijven en intensief sport beoefenen. Vanavond is ter eere van het Prinselijke Paai een groot bal gegeven, waaraan tal rijke internationale aristocraten, alsmede voorname Engelschen en Amerikanen deel namen. DR. KORTENHORST OVER DE OSLO GEDACHTE. Niet veel hcop cp nuttig effect, indien Engeland niet meewerkt. Voor de Amsterdamsche studentenver - eeniging vcor sociale lezingen heeft dr. L. G. Kortenhorst, lid der Tweede Kamer der Staien-Generaal een uiteenzetting gegeven over „Internationale handelspolitiek". In deze lezing, die academisch van aard was, behandelde dr. Kortenhorst terloops ook het actueele vraagstuk van prakiisceh uitbreiding van de Oslo-gedachte. Spr. constateerde, dat het verdrag van Ouchy gestrand is op het gebrek aan me dewerking van Engeland. Dit land blijft meestbegunstiging eischen, ook ten aanzien van de in- en uitvoercontingenten. Bij de best mogelijke goede wil van de Oslo-Ouchy-groep is hst initiatief-Colijn tot vruchteloosheid gedoemd, als Engeland niet medewei kt. Engeland zal nooit toetre den tot dit Europeesche blok, zoolang het zijn verhoudin tot de dominions niet in een hernieuwde Ottawa-overeenkomst heeft herzien. Engeland zal aan zijn imperiaie blok de voorkeur blijven geven boven het Oslo-blqk. Naar de meening van dr. Kor tenhorst maakt toetreding tot het Oslo- blok in bevoegde Engelsehe kringen geen punt van overweging uit Spr. meent, dat men langs den weg van particulaire overeenkomsten tot een ver deeling der exportgebieden zal moeten ko men. Nederland zal een aandeel moeien trachten te verkrijgen bij kartelvorming in de internationale sleutelindustireën. Een meer planmatig verkeer kan nuttig worden bevorderd door de zgn. compensatietrans acties. Op het voorbeeld van Indië zal Neder land door ordening zijn koopkracht moeten vergrooten. De export naar „nieuwe lan den" als China en Rusland biedt ongekende mogelijkheden. UIT DE TEXTIELNIJVERHEID Acccord inzake een ploegenstelsel In de Twentsehe textielindustrie valt den laatsten tijd een flinke cpbloei te con- stateeren, hetgeen onder meer tot uiting komt uit het feit, dat tal van fabrieken het ploegenstelsel hebben ingevoerd, zoo dat dag en nacht kan worden gewerkt. Te Ootmarsum zelfs is de kleine fabriek daar ter plaatse onafgebroken in bedrijf. In verband hiermede heb en de drie sa menwerkende textielarbeidersbonden de „Eendracht", „St. Lambertus" en „Unitas" aan de werkgevers verzocht een uniforme wachtgeldregeling te willen invoeren. Hierover is gistermiddag in het Concert gebouw te Hengelo een conferentie gehou den, waarbij van werkgeverszijde de ver tegenwoordigers aanwezig waren van de Enschedesche Fabnkan+envereeniging, de Twentsch-Geldersche Fabrikanten Ver eeniging, de Bond van Textielondernemin gen in en buiten Twente en de Almalo- sche Fabrikanten Vereen. De drie arbei dersorganisaties waren door hoofdbestuurs leden vertegenwoordigd. Ten aanzien van het ploagenwerk kwam men tot een acoord. Overeengekomen werd, dat voor het werk in daeploegen een ex tra-vergoeding zcu worden gegeven van 5 pet. en voor het werken in nachtploegen van 15 pet. Fen en ander gebaseerd op een 44-ur:ge werkweek voor dagWoe-ïen en een 38-urige werkweek voor nachtploegen. Ten aanzien van de wachtgeldregeling kwam men niet tot een resultaat. Van werk geverszijde had men bezwaren te^en het invoeren van een uniforme wachtgeldre geling. „Handelsblad". De nieuwe bepalingen betreffende het onderbreken dar reis. Men deelt ons nog mede: Zooals bekend is, heeft de reiziger, die de reis onderweg afbreekt, hetgeen hij thans zoowel op de heen- als op de terug reis, overal mag doen (behalve op tram wegen) volgens het reizigerstarief de ver- .plichting, bij het verlaten van het station, zijn plaatsbewijs voor dè verdere reis gel dig te latan maken, wat in den regel bij de uitgangsccntrole, automatisch plaats I vindt. Niettemin is het wenschelijk, dat de reiziger, bij het onderbreken van zijn reis, er telkenmale op toeziet, dat dit werkelijk gebeurt, teneinde onaangenaamheden bij het verder reizen te voorkomen. KERKNIEUWS NIEUW MISSIEGEBIED IN NEDERL. OOST-INDIë. In het Missiehuis Sparrendaal te Vught is bericht ontvangen, dat de Congregatie van de Propaganda te Rome aan de Missio narissen van Scheut (Sparrendaal) een missiegebied heeft toevertrouwd in Ned. Oost-Indië, nl. op Celebes. Dit geheele eiland, omtrent zes maal zoo groot als Nederland, behoort onder het Apostolisch Vicariaat van Celebes en wordt tot nu toe bediend door de Missionarissen van het H. Hart te Tilburg. De Apostoli sche Vicaris Mgr. Pahis heeft zijn zetel te Menado. Burgerlijk is het eiland ingedeeld in: de Residentie Manado. in het Noorden, en 'het Gouvernement Celebes en Onderhoorighe- den, in het Zuiden. Dit laatste driemaal zoo groot als Nederland, met 'n drie mil- lioen inwoners, waarvan bijna tweeduizend Katholiek zijn, werd nu toegpwezen aan de Mis~ionarissen van Scheut. Behalve de Missionarissen van Tilburg zijn thans in het Gouvernement Celebes en Onderhoo- righeden werkzaam de Fraters van Til burg, in de hoofdstad Makassar, en de Zusters van het Gezelschap van J. M. J. te Makassar en te Raha. Binnen eenige maanden zullen dè eerste Missionarissen van Scheut (Sparrendaal) naar dit nieuwe missiegebied vertrekken en voorloopig werkzaam z in onder de ju risdictie van Mgr. Pan is. CHARITATIEVE 'NSTELLINGEN IN CHINA. Volgens de nieuwste statistieken in het pas verschenen Jaarboek van de Katholie ke Missie in China voor 1937 hebben de charitatieve instellingen, die door de Ka tholieken worden onderhouden ten behoe ve van armen en zieken, ook in het afge- loopen jaar een steeds grootere activiteit aan den dag gelegd. In 1935 werden drie nieuwe inrichtingen gebouwd, waardoor het totale aantal tot 315 is gestegen.er worden verpleegd 3037 jongens en 24 781 meisjes; dat is 1544 meer dan het vorig jaar. De missiezusters ver zorgen 73.217 verlaten kinderen; in het af- geloopen jaar is dit aantal met 40.625 ver pleegden gestegen. Er zijn 238 Tehuizen voor Ouden van da gen; in 1933 werden drie nieuwe inrich tingen geopend. De medische verzorging en ziekenverpleging verkeert nog in haar beginstadium, hetgeen geen verwondering behoeft te wekken, als men weet welke enorme geldelijke bedragen daarvoor noo dig zijn. Maar de geneeskundige dienst wordt geleidelijk aan verbeterd. Van de 122 dokters die hun artsdiploma aan de Katholieke Universiteit van Sjanghai be haalden, zijn er 48 in dienst van de Medi sche Missie werkzaam. Er werden in 1936 weer 63 nieuwe volks- apothsken geopend, waardoor het totaal aantal tot 1002 is gestegen. In negen Missiestaties heeft men een af zonderlijke inrichting voor mc.V.atschén: de grootste mela-^sohen-kolonie bestuurd door de Priesters fan de Vreemde Missiën te Parijs bevindt zich in Sheklung in het Apostolisch Vicariaat van Kanton, waar 580 patiënten worden verpleegd. De Mis sionarissen van Maryknoll verzorgen 307 melaatschen in Kongmoon. Andere kleinere melaatschenkolonies bevinden zich o.m. in het Apostolisch Vicariaat van Yenchow en Shantung. In totaal werden in het afgeloo- pen jaar door de Missie verpleegd 1159 me laatschen tegenover 1095 patiënten in 1935. INBREKERS VEROORDEELD. Twee bekende Amsterdamsche inbre kers Ch. R. en J. R., hebben in December jl. ingebroken in de woning van een K. L. M.-piloot in Badhoevedorp bij Schiphol en daarbij een cassette met 158 stuks tafel zilver en een electrische klok ontvreemd. Veerti-in dagen geleden stonden zij voor de Haarlemsche Rechtbank terecht. Het O. M. elschte tegen Ch. R. twee jaar ge vangenisstraf en tegen J. R. één jaar en drie maanden. Heden werden zij resp. tot twee jaar en anderhalf jaar gevange- nisztraf veroordeeld. Een Amsterdamsche chauffeur, die de inbrekers naar de wo ning van den vlieger had vervoerd, werd tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. te gelegd. Hij zou met een jeugdigen Hil versummer het plan hebben gemaakt B. v. d. D. neer te slaan en te berooven. De monteur wist, dat v. d. D. een auto wilde koopen en op zekeren dag, in No vember van het vorige jaar, vertelde hij hem, dat hij,, een mooien wagen te koop wist. Een Bussummer, die spoedig naar In dië zou vertrekken, wilde zijn auto voor 300 a 350 verkoopen. Intusschen zou de monteur met zijn jeugdigen vriend hebben afgesproken, dat deze v. d. D. in een schuurtje, waar de auto stond, zou opwach ten en met een bandenlichter neer zou slaan. Voor de rest zou verd. zorgen: hij zou zich van het geld meester maken. Als belooning loofde hij een motorfiets, een nieuw pak en wat geld uit. Verschillende malen kwam het a.s slacht offer in de buurt van het schuurtje, maar tot een overval kwam het niet. - De eene keer. aldus de jeugdige kroongetuige, die den doodenden slag zou toebrengen en die thans als hoofd tegen den auctor intellec tualis van dit misdrijf optrad, was de. gele-, genheid niet gunstig en de andere keer had v. d. D. de contanten niet bij zich. De jon geman had de plannen met zijn broer be sproken, deze waarschuwde de moeder en deze liep naar de politie. Den dag daarop werd de monteur in zijn woning te Bus- sum gearresteerd. Aan het plan was nog geen uitvoering gegeven. De monteur is eenige jaren geleden tot anderhalf jaar veroordeeld; toen had hij op de heide bij Hilversum gepoogd notaris P. te berooven. Thans ontkende hij hardnekkig. Volgens hem was er geen sprake van een beroo- ving of van een plan daartoe g-eweest. In tegendeel, hij wilde slechts een kleinigheid verdienen dcor de auto te verkoopen. De jongen, die vroeger in dienst is ge weest bij verd.'s vader handhaafde zijn le zing Enkele avonden had hij in het schuur tje gezeten, klaar om den a.s. kooper van de auto neer te slaan. Volgens v. d. D. was afgesproken, dat hij wanneer de wagen hem beviel het voertuig zou kocpen. Maar, was afgespro ken: „boter bij de visch". De verdediger, mr. W. van Everdingen had den vader en de moeder van verd. als geutigen a décharge gedagvaard. Zij ver klaarden, dat h.i. de kroongetuige nogal hield van „fantastische" verhalen en zijn "betrouwbaarheid te wenschen overliet. De Officier van Justitie, mr. Bosch, vond het feit hoogst ernstig. „De maatschappij moet tegen menschen als verd. worden be schermd". Spr. requireerde wegens uitlokking van fcerooving met geweldpleging vier jaar ge vangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. Een verzoek tot invrijheidstelling van verd. wees de rechtbank af AANRANDING TE DEN DUNGEN. De Bossche Rechtbank heeft heden von nis gewezen in de zaak tegen den 21-jari- gen gedetineerden schilder E. D. uit Den j Bosch, die op den avond van 8 November van het vorige jaar langs de Zuidwillems vaart onder de gemeente Den Dungen de twee meisjes B. van P en M. R. heeft aan gevallen en met een knuppel heeft mis handeld. De Officier heeft tegen D. drie jaar ge vangenisstraf geëischt en ter beschikking steling van de Regeering. De Rechtbank veroordeelde D. vandaag tot zes maanden gevangenisstraf, met af trek van het voorarrest en ter beschikking stelling van de Regeering. INGEZONDEN STUKKEN alleen deze vluchtheuvels «■KT» Pïlgroen Alleen vluchtheuvels met MBaH groen lichtgevende verkeers- •jfflirTTni' zuilen mag men linksof rechts voorbijrijden; alle andere Hgjgroen altijd ter rechterzijde. LUIKS OF RECHTS PASSEEREttfrÉfo SCHILDER DOOR DEN STROOM GEDOOD IN ZENDSTATION VAN SCHIPHOL. Op 22 December j.l. is in de radio-zend station van het vliegveld Schiphol aan den I Spaarn woud-er weg in den Haarlemmermeer I de 20-jarig-e schilder K.' bij het verrichten van werkzaamheden in aanraking gekomen met een onbeschermden geleidingsdraad, I waarop een spanning stond van 4000 volt. De man was op slag dcod. De chef-monteur, de 37-jarige O., stond veertien dagen geleden voor de Haarlem sche rechtbank terecht, daar het ongeluk aan zijn onachtzaamheid te wijten zou zijn gewesst. Het O M. had vijftig gulden boete, subs. 25 dagen hechtenis geëischt. PLAN TOT BEROOVING Vier jaar tegen monteur gerequireerd. De Haarl. Rechtbank sprak den chef monteur vrij, daar gebleken is, dat de schilder herhaaldelijk was gewaarschuwd, niet in de nabijheid van onder stroom staan de deelen van den zender te komen. Een 28-jarige monteur uit Hilversum, de recidivist C. van G., had zich vandaag voor de Rechtbank te Amsterdam te verantwoor den. Hem was een ernstig misdrijf ten las Leiden, 17 Februari 1937. OPENBAAR VERVOER TE LEIDEN Geachte heer Hoqfdredacteur! Ik las hedenavond onder bovenstaanden titel in uw blad een ingezonden stukje van S. met een onderschrift vanwege de Re dactie. Ik ben het met zijn beschouwingen in hoofdzaak eens. Ik ben in geen enkel opzicht bij de tram geïnteresseerd, doch billijkheid en gcede trouw ik denk hierbij aan de concessievoorwaarden eischen naar mijn meening, dat een conces sie, als thans aan de Eltax verleend, niet had mogen worden gegeven, Ik zeg dit „zonder wraakgedachte" en zonder dat ik deze aangelegenheid cp een „niet zakelijk terrein" breng. Het traject van het Station H.IJ.S.M. naar Oegstgeest en den Hoogen Rijndijk wordt naar mijn vaste overtui ging op goede wijze door de tramdirectie geëxploiteerd. Zij heeft groote kosten voor het onderhoud van de trambaan en het straaim akers werk mag alleen door in dienst zijnde straatmakers geschieden. Daar om gaat het mijns inziens niet op een auicbus-onderneming een traject te doen berijden over Breestraat, Korevaarsiraat, Levendaal, Plantage, Hooge Rijndijk enz. Voor zoover mij bekend schiet de N.Z.H. T.M. in haar plichten jegens het publiek niet tekort en het spijt mij als mijn mee ning hier te moeten uitspreken, dat ik in het verleenen van deze autcbusconcessie niets anders kan zien dan een zijdelijksch optreden van het gemeentebestuur tegen de N.Z.H.T.M., omdat.deze destijds wegens ds daaraan voor haar verbonden groote kosten niet heeft willen medewer ken aan het verleggen van de trambaan over de Hocgewosrd naar het Levendaal. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. Mr. L. WEIJL. Dat het gemeentebestuur zich laat leiden door een zekere antipathie, door een soort wraakgevoel ten opzichte van de N.Z.H.T. M., moet uitgesloten \Vorden geacht. Dat men toch de discussie over dit onderwerp zuiver zakelijk hcude! Red. L. C-t.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7