DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937 No. 8652 3)e £eki&eh£(Boii/fca/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruittehfing: Voor Leiden l> cent pej week 2.&0 per «.wartaal Bij onze Agenten 20 cent pei veek 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is vooi de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Onzinnige onverdraagzaam- he d Het is ergerlijk, te constateeren uitingen van anti-papisme, als bij de Staatkundig Gereformeerde partij en de Hervormd (Ge reformeerde) Staatspartij onder leiding resp. van de heeren Kersten en Lingbeek. Het is ergerlijk maar wij mogen geen struisvogel-politiek spelen en die uitingen niet willen zien. Ten slotte is er naast het ergerniswek kende ook iets meelijwekkends te constateeren in dergelijke uitwassen van bekrompen geesten. Gisteren heeft de Staatkundig Gerefor meerde partij te Utrecht haar jaarcongres «ehouden. De voorzitter, ds. G. H. Kersten, heeft bij den aanvang daarvan een rede gehouden, waarin hij ojti. het volgende zeide: Door het monster-ver- bond met Rome te sluiten, hebben de z.g.n. Christelijke partijen gemeene zaak gemaakt met onzen aartsvijand. Zij zyn verraders van ons volk gewor den. Niet alleen de coalitie, die Colijn weder wil herstellen, zal ons land ver derfelijk zijn, maar cok de coalitie- Kuyper is ons land op de allerver schrikkelijkste wijze verderfelijk ge weest. Roomsche burgemeester; Room- sche kloosters; ziekenhuizen en scho len, lagere en middelbare en hoogere. Millioenen vloeien jaarlijks naar de kloosters. Roomsche burgemeesters; Roomsche rechters; Roomsche exami natoren worden bij getale benoemd. Voor de lagere ambtenaren wordt door hen dan wel gezorgd. Zóó gaat ds. Kersten nog verder voort. Is 't niet droevig, dergelijke onzinnige onverdraagzaamheid Onzinnig onverdraagzaam is 't, te mopperen, dat de Katholieken, die re latief veel te weinig openbare ambten en publieke functies bekleeden, er nog veel te veel bezetten. Ze mogen er zeker eigenlijk geen één hebben! Onzinnig onverdraagzaam is 't, te phantaseeren over de millioenen, die vloeien naar de kloosters, terwijl men we ten kan, hoe de kloosterorden het van het rechtmatig ontvangen salaris hunner leden overschietende geld besteden voor zoo vele maatschappelijk-nuttige zaken. Bovendien bedraagt dat bedrag geen... „millioenen"; en wij herhalen het: het is geld, dat ont vangen wordt voor gepraesteerden arbeid, dat den kloosterlingen rechtmatig toekomt. Eveneens heeft gisteren de Hervormd (Gereformeerde) Staatspartij haar jaarlijk- sche vergadering gehouden. Wij willen on zen lezers ook van die vergadering wat la ten hooren! Wy ontleenen aan een verslag in de „N. Rott. Crt.": De afdeeling Groningen bracht de kleuren van de nationale vlag ter spra ke, welk vraagstuk bijzonder actueel is geworden sedert de bekendmaking van het voornemen der regeering om het rood-wit-blauw bij Koninklijk be sluit tot onze nationale vlag, maar ook een poging om de groote daden Gods in onze historie te verdonkeremanen, het geen een aanstoot moet zijn aan ons Oranjehuis. Het is een hernieuwde ver werping van Gods Woord. De zegenin gent Gods zijn immers steeds aan ons volk bewezen onder de kleuren Oranje, wit en blauw. Algemeen bleek men van gevoelen, dat het onjuist was, de oude geuzenvlag af te schaffen. Gevraagd werd, of het dan in de toekomst verboden zou zijn, deze vlag uit te steken. Het voorstel werd gedaan, een request aan de re geering of aan de Koningin te sturen, met het verzoek, dit plan niet uit te voeren. De vergadering besloot, deze aange legenheid in handen te stellen van het hoofdbestuur. Daarna hield het lid der Tweede Ka mer ds. G. A. Lingbeek een causerie over: de Hervormd-gereformeerde Staatspartij en de Staat. De H. G. S. is gesticht om Gods Woord niet alleen in de kerk, maar ook in het parlement te laten hooren. Sommigen zeggen: het beginsel van de H. G. S. is wel goed, maar wat hebben we bereikt? We moe ten echter niet eerst vragen naar suc ces, maar naar de bedoelingen. Het succes van dr. Kuyper is geweest, dat nu Rome aan de regeering is gekomen. De schoonste vruchten van de coalitie waren1 voor Rome; het is hier voor Rome het neusje van den zalm. Wat succes schijnt, is nog geen succes en een schijn van vruchteloos werken is nog geen vruchteloos werken. Het is met de coalitie gegaan als met het sprookje van he jongetje, die met een zwaan wandelde en door een simpel bevel ieder, die de zwaan aanraakte, daaraan kon laten vastkleven. De paus wandelde met een zwaan door het land. Dr. Kuyper kwam langs en zei- de: „Wat is dat een mooie zwaan". „Zwaan kleef aan", riep de paus en dr. Kuyper zat vast. Toen kwam dr. De Visser en die gaf dr. Kuyper een hand. „Zwaan kleef aan", riep weer de paus en ook dr. De Visser zat vast. Is het niet fraai? Rome is d e vijand; Rome sticht niets goeds, alles wat van Rome komt is kwaad; Rome moet achter volgd, vervolgd, vernietigd worden! Er hebben in den loop der eeuwen meer zulke soort muizen aan den berg geknab beld!.... Maar toch, tóch en daarom vestigen wij er de aandacht op mogen wij de beteekenis van dat gewroet en geknauw tegen Rome niet gehéél onderschatten. Wij moeten waakzaam zijn; wij, Katholieken, moeten ook in de politiek één en sterk blijven! Déze les geven ds. Kersten en ds. Lingbeek ons! De wereld in voqelvlucht De strijd in Spanje is thans vrijwel ge concentreerd rondom Madrid. Van de zege vierende insluitingspoging der rechtschen is niet veel overgebleven. Uit Madrid wordt het volgende overzicht gegeven van het recente offensief van Franco. Op 7 Februari hebben de nationale troe pen een hevig offensief ontketend met het doel, de verbinding tusschen Madrid en Valencia af te snijden. Zij vertrokken van Pinto de Valdemoro en maakten zich mees ter van de strategische stelling Maranosa, waarna zij oprukten in de richting van San Martin de la Vega. De verraste regeerings- troepen trokken terug, waarop inderhaast toegezonden versterkingen het offensief tot staan brachten. Op 10 Februari lag de brug van Arganda onder het mitrailleurvuur der rechtschen; Malaga viel, de druk in den sector van de Jarama werd duidelijker. Den 13den Februari werd Arganda gebom- De Planeten en hun Raadsels bardeerd en Morata de Tajuna bedreigd, terwijl de rechtschen eveneens trachtten de verbindingen van Madrid af te snijden langs Alcala de Henares. Op 14 en 15 Fe bruari werd de slag voortgezet, maar de aanval was tot staan gebracht. De aanvallen der rechtschen in den sec tor van Guadalajara, Somosierra en het Es- coriaal werden onmiddellijk na den aan vang gestuit. Den 16den Februari gingen de regee- ringstroepen tot den tegenaanval over. Zij sloegen krachtig de rechtschen terug, die op het front van ie Jarama een open flank boden. Op 17 Februari kondigde generaal Miaja den aanvang van het offensief aan. Voorspellen is moeilijk, wij kunnen het niet en wij gelooven, dat generaal Queipo de Llano, die voorspelde, dat binnen enkele dagen Madrid zou vallen, het ook niet kan! Overigens valt er niet zoo heel veel bij zonders in de wereld te vermelden. Engeland zal z'n defensie-leening van 400 millioen pond sterling wel goedgekeurd lederen avond, wanneer de zon onder de kim zakt, ziet men thans aan den Wes telijken hemel een schitterende ster ver schijnen, lang voor de andere sterren hun lampje aanknippen. „Daar heb je de avondsterverklaren boeren en bur gers, zonder ooit erop gelet te hebben, dat als de avondster „acte de présence" geeft, de morgenster huisarrest heeft opgeloo- pen. Want de avond- en morgenster is niet één ster, maar in 't geheel geen ster; zij is van universeel standpunt bekeken veel minder dan een ster, maar zij is veel méér in onze beperkte menschelijke ge- dachtengang. De avondster, die zoo ge- heimzinnig flonkert in de voornacht, is de planeet Venus, onze zuster en onze soortgenoot in het onmetelijk heelal. En welke faam de aardsohe Venus ook moge hebben, van de hemelsche Venus weten wij, dat zij zich kuisch hult in een on doordringbaar wolkenkleed. Zelfs niet met de Amerikaansche reuzen-telescopen heeft men ooit een vierkante kilometer van de oppervlakte van Venus (die een donkere bol is evenals en bijna even groot als onze aarde) kunnen aanschouwen! Venus is een van acht planeten, die, met ons, het gevolg uitmaken van de ko ninklijke zon. Zij zijn onze naaste buren in de onbegrensde ruimte, zij zijn huisge- nooten en mede-reizigers op onze wilde vaart door het sterren-rijk en juist omdat zij onze huisgenooteri en mede-reizigers zijn, hebben zij van oudsher de bijzondere belangstelling van de astronomen getrok ken. De planeten zijn geen onbekenden meer voor de moderne wetenschap, maar niettemin herbergen zij vele raadsels Van de meeste planeten, behalve van de onlangs ontdekte Pluto, weet men nauw keurig hoe groot en hoe zwear zij zijn, hoe warm en hoe koud het op deze werelden is. hoe lang er de dag en.hoe lang er een jaar duurt, hoeveel manen zij tellen en hóe-vér zij van ons verwijderd z(jn; van enkele ervan heeft men zelfs „landkaar ten" geteekend en men heeft naarstig on derzocht (en er niet maar op los gephan- taseerd!) of zich ook op onze zuster-pla- neten, dat mysterieuse verschijnsel zou kunnen voordoen, hetwelk wij het Leven noemen. Dr. Wanders voor de radio-luisteraars geen onbekende heeft over de planeten een prachtig boek geschreven, een boek, dat wij van harte aanbevelen aan allen, die eens wat verder willen zien dan het straatje of stadje waarin zij wonen en die eens wat meer willen weten van de god- delijk-grootsche Schepping. Zelfs bij alle misère is het zoo heerlijk en verademend, onder geleide van een .ervaren astronoom, door het heelal te zwerven. Daartoe be hoeft men geen droomer of phantast zijn, want zoo'n hemelreis is een reis door een wondere werkelijkheid. Wanneer reizen op aarde reeds den blik verruimt, hoeveel te meer een reis naar de andere wereld! Maar neem als gids geen droge geleerde, die niet begrijpt hoe dom wij domme men- schen zijn! Neem als. gids voor een toer langs de planeten het:boek van dr. Wan ders: „De Planeten en: hun Raadsels". Dit boek laat zich lezen als een roman; het verhaalt op zulk een onderhoudende en genoegelijke manier over het planeten stelsel en over de ingewikkelde en won derlijke problemen, welke bij de bestu deering van onze hemelsche collega's op duiken, dat het dengene, die met lezen be gint, tot de laatste bladzijde gevangen houdt. Men versta ons niet verkeerd: in dit boek wordt niets gephantaseerd, doch integendeel, met alles, wat niet weten schappelijk is verantwoord, op een jolige manier de draak gestoken. Wij hebben nog nooit een boek over cosmographische onderwerpen gelezen, waarbij de lezer zich verkneutert van de pret over het ont dekken van een maantje of iets dergelijks. Dat is in het boek van dr. Wanders het geval, en toch wordt door deze vroolijke toon aan de wetenschappelijke waarde van het vertelde geen afbi-euk gedaan. Het is een zeer leerzaam boek, geschre ven door een kundigenblijmoedig astronoom. Een revue van de titels der veertien hoofdstukken zal wellicht eenige kijk ge ven op den rijken inhoud van dit plane- tenboek, dat, juist omdat het een speciaal- studie is van ons zonnestelsel, van de pla neten en haar manen, van de planetoïden, van de Aarde en van onze eigen Maan, krijgen, ondanks de :oppositie van Labour, en gezien de situatie, in de wereld is een sterke Engelsche weermacht dan ook de eenig mogelijke oplossing. Met Chamber lain betreuren wij hei,, dat de „beschaving" liever haar loevluchi neemt tot bewapening dan tot rechtsmiddelen, maar het is nu eenmaal zoo en men moet meevaren. zelfs iemand, die een trouw verslinder is van populaire cosmographische lectuur, veel nieuws en veel wetenswaardigs zal brengen. Hier volgt de korte inhoud deT hoofdstukken: Zon en planeten in het Heelal De verovering van het zonne- rijk Mercurius in kaart Nieuws van de Avondster Het Mysterie van de Ve- nusnaam Hoe oud is de Aarde Leven op de maan (Pickering ontdekte donkere en lichte vlekken, wier vreemd gedrag op plantengroei en sneeuw wijzen Marskanalen en Marsbewoners (met zeer duidelijke kaarten) Een wereldbol in splinters Maneschijn op Jupiter Vreemde dingen op Saturn us Het raad sel der reuzenplaneten (spannend als een roman van Wallace!) Aan de grenzen van het Zonnerijk Wat overkwam Vul- canus? (Vulcanus overkwam het ongewo ne lot van ontdekt te worden, terwijl hij in werkelijkheid heelemaal niet bestond!). Het boek is met prachtige Maanphoto's en vele zeer interessante teekeningen ver lucht. Eenige tabellen aan het slot verhoo- gen nog de overzichtelijkheid van dit werk, dat met recht een populair stan daardwerk over het planetenstelsel mag heeten. „De planeten en hun Raadsels", door dr. A. J. M. Wanders. Uitgave Erven J. Bijleveld te Utrecht. Auto tegen een boom in brand gevlogen Vier inzittenden gewond, van wie één levensgevaarlijk Vanochtend omstreeks half zeven is nabij het bekende landgoed Salentljn op den Rijksstraatweg tusschen Put ten en Nijkerk, een vrachtauto, toe- behoorende aan de wasscherij Van der Vegt, te IJsselmuiden, door nog onop gehelderde oorzaak tegen een links van den weg staanden boom gereden en in brand geraakt. Van de vier inzittenden werden de chauffeur A. H. van der Putten, en de naast hem zittende mej. C. Schil der, levensgevaarlijk gewond De bei de andere inzittenden, de 16-jarige jongeman R. Riesebos en een 6-jarig zoontje van mej. Schilder, bekwamen eveneens ernstig letsel. Nadat den gewonden de eerste genees kundige hulp was verleend, zijn zij door een passeerenden automobilist naar het Ziekenhuis te Nijkerk vervoerd. Mej. Schilder was er het ernstigst aan toe. Zij had vermoedelijk een zware her senschudding gekregen en was tegen den middag nog steeds bewusteloos. Voorts bekwam zij brandwonden, de drie overigen hadden verschillende verwondingen opge- loopen, voornamelijk aan hoofd en gelaat, doch hun toestand is redelijk wel. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft, is het niet. uitgesloten, dat deze gezocht moet worden in het breken van een veer van een der voorwielen. Een onderzoek dienaangaande wordt ingesteld. Volgens verklaringen van een automobilist die op korten afstand achter den verongelukten wagen reed, zou. de vrachtauto een zeer groote snelheid hebben gehad. Het voer tuig is aan den linkerkant van den weg tegen een boom opgevlogen, omgeslagen en vervolgens in brand geraakt. De vier personen, die zich in de cabine bevonden, zijn met een der portieren uit den wagen geslingerd. Ware di+ niet gebeurd, dan zouden zij ongetwijfeld in de vlammen zijn omgekomen. De brand is tot den mo tor en de cabine beperkt gebleven. De laadruimte van de auto bleef onaangetast, zoodat het waschgoed geen schade bekwam Met een andere auto van dezelfde firma is de lading later naar haar bestemming ver voerd. De genoemde automobilist heeft dade lijk na het gebeurde hulp gehaald waar na hij de gewonden op last der doktoren naar Nijkerk heeft gebracht. Dit nummer bestaat uit vier bladen. DE OVERSTROOMINGEN IN MOZAMBIQUE. Niet meer dan 100 slachtoffers? Volgens de laatste officieele schattingen zijn bij de overstroomingen in Mozambique nog geen honderd inboorlingen om het le ven gekomen. Meer dan duizend bewoners konden gered worden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. 's Pausen gezondheidstoestand blijft voor uitgaande. (2de blad). Geen Joden meer in het Duitsche leger. (2de blad). De Engelsche defensie-leening door Ne ville Chamberlain verdedigd. (2de blad). Gespannen binneDlandsche toestand in Japan. (2de blad). Ongeluk in de „Gouden Poort" té San Francisco. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. Op den weg PuttenNijkerk is een vrachtauto tegen een boom gereden en in brand gevlogen, waardoor de vier inzitten den werden gewond. (1ste blad). Een moutfabriek te Gennep afgebrand. De directeur gearresteerd. (Gem. Bet. 3e blad). Zware brand in een meubelfabriek te Beek (L.). (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De voetbalwedstrijd NederlandBelgië in Amsterdam of Rotterdam? (3e blad). DE KERKVERVOLGING IN HET DERDE RIJK. „De geest van den Antichrist heeft thans beschikking over macht en terreur gekregen. De Aartsbisschop van Bamberg vestigt in een herderlijk schrijven de aandacht op verschillende belangrijke godsdienstige vraagstukken, die zich thans overal aan het Duitsche volk voordoen en die zooveel verwarring stichten. Thans is het meer dan ooit noodzakelijk om voor zijn geloof uit te komen. Want allerlei volksredenaars trekken door stad en land om op vergade ringen het Christendom en de Christelijke belijdenissen te belasteren en te beschim pen. Ook Katholieken zijn soms op derge lijke vergaderingen aanwezig, zij het dnn ook, dat ze wellicht gedwongen worden daarbij tegenwoordig te zijn. Zij moeten vaak hun hand opheffen en teekenen van instemming geven. Kan dit nog wel in overeenstemming gebracht worden met de moedige geloofsbelijdenis, die Christus van ons eischt? Met fanatieken ijver wordt er propagan da gemaakt om uit de Kerk te treden en naar men mij van betrouwbare zijde me dedeelt wordt een dergelijke campagne in ons Bisdom zelfs formeel georganiseerd. De geest van den Antichrist heeft thans beschikking over macht en terreur gekre gen. Daarom is het gevaar der verleiding zoo geweldig groot. Met een oproep om standvastig te blij ven besluit de Bisschop zijn ernstige ver maning. MODERN HEIDENDOM IN HET DERDE RUK. In het tijdschrift „Am Heiligen Quell Deutscher Kraft" biedt Generaal Luden- dorff aan de lezers lidmaatschapskaarten van de heidensche secte „Deutsche Gotter- erkenntnis" aan. Deze kaarten kan men heel gemakkelijk in den zak dragen: de kosten bestaan alleen in het porto voor de toezending: de onkosten daarvoor worden betaald, zoo vertelt de Generaal, uit de „Heidensche Schat van Ludendorff'. Her inneringsplaten van denzelfden inhoud, die men ingelijst kan ophangen, kosten 1 Mark.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1