M ZATERDAG 13 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 HILLEGOM. Installatie adspiranten St Jos. Gez. De St. Joseph's Gezellen hebben een mooien avond meegemaakt: de installatie can adspiranten. Nadat „de Gezellenvader" gezongen was, heette de vice-praeses allen van harte welkom, dankend voor de groo- te opkomst. Vervolgens wordt door de Tooneelclub „De Treffers" opgevoerd: „De schaduw", wat goed vertolkt werd en met applaus begroet. De vice-praeses heet dan den praeses, pastoor Kosters en den Cen- traal-praeses rector Drost, die inmiddels binnengekomen zijn, van harte welkom en noodigt eerstgenoemde uit, de adspiranten te installeeren. Dit geschiedt op plechtige wijze onder het zingen van het „Vlagge- lied", opzichtens 36 nieuwe leden. Thans wordt het woord gegeven aan rector Drost. Het is spr. een groote eer, voor deze mooie en grootste vereeniging van het Centraal Verband het woord te mogen voeren. Hij feliciteert vooreerst de nieuwe leden en verwacht, dat zij allen goede leden zullen worden: „Adel verplicht". Het is een groot voorrecht te mogen leven in dezen tijd, maar natuurlijk zeer moeilijk. Wij staan op een keerpunt in de geschiedenis. Wan neer het tegenwoordige geslacht God en Godsdienst zal bewaren, zal dit voor hon derden jaren behouden zijn. Wanneer dit zich echter van God zal afkeeren, zal het nageslacht voor honderden jaren verloren zijn. Eén enkele man en vrouw, die tijdens de reformatie ten koste van alles hun ge loof bewaarden en het kruis ongerept over droegen aan hun kinderen, hebben een ge heel nageslacht voor God bewaard. Deze tijd is veel ernstiger dan die der reforma tie: Luther, Calvijn en Zwingli predikten wel een ander geloof, doch zij geloofden toch aan God en beleden een Godsdienst. Thans zijn er duistere machten, die God uit de harten der menschen willen bannen en een wereld willen zonder God. Het is een sociale Godsmoord. Wij allen worden eenigszins besmet met den geest van de- zijn tijd. De slachtoffers der crisis, die hun stoffelijke welvaart verloren, trachten daarvan aan God de schuld te geven alsof Hij dit zou willen, die gezegd heeft: „Vre de op aarde aan de menschen van goeden wil". Wij moeten ons geloof verdiepen. Niet alleen des Zondags naar de kerk gaan, maar ons geloof werkelijk beleven. Wij moeten ons niet door dezen tijd laten overweldigen, doch ons eigen leven over weldigen. Het nageslacht zal hiervan de rijkste vruchten plukken. Zooals nu de Gezellenvereeniging is, zoo zal over 20 of 30 jaar de parochie zijn, daar wij de toe komst in handen hebben. Wanneer een jongeman voor God behouden wordt, dan is er een heel nageslacht voor Hem behou den. In Noord-Afrika en in Klein Azië was een bloeiend christendom, in de 5e eeuw was daar een geslacht, dat zijn tijd niet begreep. Mohamed wist toen met zijn nieu we leer die streken te veroveren en thans na 1300 jaar is het christendom er nog niet hersteld. Wij moeten als ons devies den Godsdienstzin boven -allen stellen en den vice-proeses ons volle vertrouwen schen ken. De band, die in onze vereeniging be staat tusschen Gezel en Priestervader, moet blijven bestaan en worden versterkt. Onze Gezellenvereeniging moeten wij hoog houden, zoodat zij een voorbeeld zal zijn voor het geheele Centraal-Verband. Spr. besloot zijn rede met: „Trouw aan Kol- ping, trouw aan Christus". Het enthou siaste applaus was een overtuigend bewijs, dat deze rede in den smaak was gevallen. De vice-praeses dankte rector Drost har telijk, toen nog een aardig tooneelstukje en sluiting van den avond op de gebrui kelijke wijze, WASSENAAR. NATUURBESCHERMING. En het gemeentelijk uitbreidingsplan. Het bestuur van de Algemeene vereeni ging voor natuurbescherming voor 's-Gra- venhage en omstreken heeft in verband met het ontwerp voor herziening van het uitbreidingsplan van de gemeente Wasse naar een adres tot den raad dier gemeente gericht. In dit adres wordt betreurd, dat de ontwikkeling der bebouwing in Wasse naar ten koste van veel natuurschoon heeft plaats gehad. Adressant verheugt zich er daarentegen over, dat bij de herziening van het thans aanhangige plan gestreefd is naar concentratie der bebouwing. Toch meent adr., dat door de thans ont worpen bestemming van verschillende buitenplaatsen, bosschen en daarbij aan sluitende terreinen de bestaande natuur lijke gesteldheid geheel verloren zal gaan om plaats te maken voor een verspreide bebouwing, zJi het ook, dat deze minder intensief zal zijn dan tot nog toe moge lijk was. In het adres worden hiervan verschil lende voorbeelden genoemd. Het adres ver volgt dan: Het zal niet alleen noodig zjjn voor de meeste der terreinen verdere be bouwingsmogelijkheid uit te sluiten. Op deze wijze zou slechts conserveering van het bestaande natuurschoon plaats hebben maar niet worden bereikt, dat dezë terrei nen de bestemming als recreatiegebied ten behoeve van het algemeen welzijn zouden verkrijgen. Daartoe is een positieve daad van de overheid noodig. Slechts wanneer de over heid (of een door haar gesteunde instel ling, die zich met het beheer daarvan in het algemeen belang wil belasten) de be schikking over de terreinen krijgt Nvordt de zekerheid verkregen, dat ook op den duur het algemeen belang op de meest doeltreffende wijze wordt gediend. Adressant meent, dat door den gemeen teraad moet worden overwogen, welke stappen kunnen worden genomen om al thans de allermooiste terreinen voor be bouwing te vrijwaren en een blijvende be stemming in ongeschonden staat te ver- zekëren. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. De heer J. Kuil, brigadier bij de rijksveldwacht, gaat met 1 April a.s. den dienst met pensioen verlaten. BOSKOOP Gemeenteraad. Woensdag 17 Febr. des avonds om 7 uur zal de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen komen. Agenda: 1. Opening, trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststelling van de notulen der vergade ring van 27 Januari 1937. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Aanbieding van de ingekomen aanvragen van bestu ren van bijzondere scholen om toekenning van de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1936. 6. Voorstel om te beslui ten tot toekenning van voorschotten aan de besturen van scholen voor bijzonder ge woon lager onderwijs, op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920, voor het jaar 1934. 7. Vo:rstel om te besluiten tot toekenning van voor schotten aan de besturen van scholen voor bijzonder uitgebreid lager onderwijs, op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der La ger Onderwijswet 1920 voor het jaar 1937. 8. Voorstel tot verhuring van kweekerij- land aan de Zuidkade. 9. Voorstel om te besluiten to vonversie van een geldleening. 10 Voorstel to deelneming in het waar borgfonds van de voorgenomen 5-daagsche rozententoonstelling te Boskoop, uitgaan de van de Vereeniging „Nos Jungunt Ro- sae". 11. Voorstel van den burgemeester tot vaststelling van een verordening, rege lende het verleenen van pensioen aan de wethouders der gemeente. 12. Voorstel tot wijziging van de begrootingen van het elec- triciteits-, gas- en waterbedrijf dienst 1936 13. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1934. 14. Rondvraag. NÏEUWKOOI Vereeniging voor Rietcultuur. Nadat in December alhier in beginsel is opge richt een vereeniging voor de rietcultuur voor Nieuwkoop en omgeving is inmid dels ook voor de Noordelijke provinciën en wel te Oldemarkt een zoodanige ver eeniging gesticht, terwijl gisteravond on der leiding van den Burgemeester dezer gemeente ook voor Kortenhoef en omge ving een dergelijke organisaie is tot stand gekomen. De vergadering werd gehouden in Hotel „Ruimzicht" nabij Hilversum en werd bijgewoond door den voorzitter van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale te Den Haag, de burgemeesters van Korten hoef en Oldemarkt en de leden van het comité alhier, de heeren W. Leliveld, C. Kwakkenbos en J. Z. van Hellemond. Statuten en reglement zullen thans ont worpen worden voor een landelijke orga nisatie met drie afdeelingen. GEMEENTERAAD Afwezig de heeren Zon en Leenenburg; de laatste wegens ziekte. Na opening met gebed doet de voorz. mededeeling van ingekomen stukken, waar van de meeste voor kennisgeving worden aangenomen. Het blijkt, dat het plan, de huizen in de Julianastraat te verkoopen in de oogen van Ged. Staten geen genade heeft kunnen vinden. Het bestuur der zwem inrichting Tournooiplas heeft een nadeelig saldo van ruim 261, veroorzaakt door on gunstige weersomstandigheden en verzoekt nu een tegemoetkoming. De heer de Vries legt er de klemtoon op, dat niet bedoeld wordt een subsidie. Naar B. en W. om advies. De bewoners van den Stationsweg zon den een dankbetuiging aan het gemeente bestuur voor de gratis electriciteit waar door de versiering bij gelegenheid der Ju- lianafeesten tot zijn recht kon komen. Nog werd de waarn. ontvanger be- eedigd, door den voorz. gelukgewenscht met het vertrouwen door den Raad in hem gesteld. Punt 2. Renteverlaging geldleeningen bracht heel wat tongen in beweging. Er blijken in onzen Raad heel wat finan- cieele specialiteiten te zitten. Met de ver laging van 4H op 4 pet. was men natuur lijk ten zeerste ingenomen, doch minder met de bepaling, dat in 5 jaar niet zou mogen worden afgelost tenzij met 1 pet. boete. B. en W. zullen trachten nog eenigszins gunstiger voorwaarden te be dingen vooral omdat het geld ruim is en de rentevoet steeds neiging toont te zak ken. Wordt 950 gevoteerd voor laagspan- ning-batterij. De heer Snel is het er niet mee eens nog weer gelden te storten in het vernieuwings fonds voor de gem.bedrijven, nu een voor stel der R.K. franctie aanhangig is tot ta riefsverlaging en invoering van gezins tarief. Z.i. zijn de winsten ook in 1936 ge maakt veel te hoog, hooger zelfs dan op de begrooting was voorzien. Daarom zou hij willen, dat over 1936 een gedeelte van het betaalde zou worden teruggegeven, De voorz. merkt op, dat ook bij B. en W. voor stellen tot tariefsverlaging in overweging zijn. Een voorstel van 100 uit te trekken voor voorbereidende werkzaamheden wordt dan ook afgewezen en het dat van B. en W. aangenomen. Bij punt 5 merkt de heer v. Doom op, bij den aanleg van gas, water en electri citeit aan de Baan met 2 maten is gemeten en b.v. de heer Versloot minder toegeeflijk is behandeld dan een paar andere bouw ondernemers. Wanneer de heer Versloot meent niet rechtvaardig behandeld te zijn kan hij zich tot den Raad wenden om her stel, is de slotsom. Bij punt 8 bespreekt de heer Snel de samenstelling der raadscommissie, die zoo danig is, dat een lid, van de belangrijkste fractie, is uitgesloten. Hij zou dit willen veranderen door deze commissies met één lid uit te breiden. Het bewuste lid, de heer v. d. Lee, voert nu zelf ook het woord en betoogt, dat het zeer wenschelijk is dal alle leden behoorlijk aan het werk in de commies kunnen deelnemen ten einde van de, gemeentezaken volledig op de hoogte te zijn. 't Mocht niet baten, de zaak bleef bij het oude. Van de overige punten valt nog op te merken, dat de voorschotten aan de school besturen wat betreft het ULO. in overleg met die besturen zijn vastgesteld op 60 pet. in plaats van op 80, terwijl de school geld-verordening werd afgevoerd. Nog enkele punten werden aan de agen da toegevoegd, zoo werd besloten van de auto-markt tot 1 Juni geen marktgeld te heffen; werd de huur van vier perceelen Oud Heusdenstr. met 10 pet. verlaagd; werd aan P. v. Breukelen opnieuw verhuurd voor 350 's jaars, echter met het oog op de nieuwe pachtwet voor 2 jaar in plaats van 3, werd de Steenkuilen omgedoopt in Prinsenlaan, het laatste echter na ampele bespreking en met 6 tegen 5 stemmen. Bij de rondvraag vestigt de heer Gnos- sen er de aandacht op, dat bij het aanstel len van werklieden-werkloozen voor ge ringe tijdsduur te veel naar richting werd gekeken wat door den weth. werd ontkend, en door een over te leggen staatje wel zal blijken. ZOETERWOUDE (Dorp). Franciscaansche avond. Op Dinsdag 16 Februari heeft de afdeeling van de Derde Orde in de beide parochiën een buiten kerkelijke viering georganiseerd in het Patronaatsgebouw. Deze vergadering is gratis toegankelijk voor de leden en ook voor alle parochianen boven 20 jaren. De zeereerw. Pater Matulpnus Hei er O.F.M. uit Weert zal spreken over het le ven van St. Franciscus van Assisië, waar bij ook lichtbeelden zullen vertoond wor den. Bovendien wordt ook een film ver toond uit het leven van de H. Theresia. AÜ//, Tusschen 'n hali uur na zonsonder gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwingsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met 4e koplampen. Tusschen 10 uur's avonds en 'n half uur vóór zonsopgang zijn geluids signalen verboden (behalve in 'n noodgeval). w Overbodige geluidssignalen zl]n altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohooms! (SST... STILTE LEIDEN. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: VerL Bloemistenlaan 45. Zondag: Het gebouw is geopend vanaf des nam. 7 üur. Zondag: Pr ijs jassen voor leden van den R. K. Volksbond, aanvang 7.30 uur. Maandag: Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken van 6.008.00 uur, Bondsge- oouw, Steenschuar 15. Maandag: Graf Studieclub, 8 uur. Maandag: Repetitie R. K. Gem. Zang- vereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Maandag: Cursus Kleermakers, 8 uur. Dinsdag: Bestuursvergadering Metaal bewerkers, 8 uur. Dinsdag: Bestuursvergadering Fabrieks- arbeidersbond, 8 uur. Dinsdag: Vergadering Comité Werkloo- zenzorg, 8 uur. Woensdag: Ledenvergadering H. K. W., B uur. Woensdag: Ledenvergadering Slagersge zellen, 8 uur. Woensdag: De Poedelaars. Woensdag: Bakkerscursus, 8 uur. Donderdag: Ledenvergadering Metaal bewerkers, 8 uur. Donderdag: Damclub „Gezellig Samen zijn", 8 uur. Donderdag: Bijeenkomst Damescongre gatie, 8 uur. Zaterdag: Sociale Adviezen, van 34 uur op het Kantoor. Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 7 uur. Zaterdag: Bibliotheek, 78 uur. N.B. De eerstvolgende Ontwikkelings avond voor werkloozen zal worden gehou den op Dinsdag 23 Februari a.s. Van Zaterdag 27 Februari tot en met 2 Maart wordt een retraite voor Volksbond leden gehouden. Ook van de buitenge meenten kunnen zich Volksbondleden aan melden bij den heer J. v. d. Weijden, Morschweg 154a, Leiden. INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Gelegenheid om zich a!s lid van de Ka tholieke Gezellen Vereeniging te doen inschrijven R K Jongemannen vanaf 17 jaren iederen 3den Maandag van den maand des avonds te half 9 in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis, Rapen burg 52 Heden Zaterdag van 8—9 uur Bibliotheek Beurtrooster: Zondag: H. Klein en F. v. Hal; Maandag: C. Bilderbeek en C. v. d. Meel; Dinsdag: G. Bot en A. Uphoff; Don derdag: P. Reizevoort en H. Brasker; Za terdag: G. Cambier en J. van Steen. Zondag: Derde der zeven Zondagen, die het feest \an St. Joseph voorafgaan. Zondag: is de zaal geopend van 12.30 2.30 uur en van 7.00—10 15 uur; verplich te bijeenkomst van 8.459.45 uur; om IC.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 1—2 uur Bibliotheek Geen zitting St. Joseph's Spaarkas. 8.30 uur Prijsbiljarten. Hoofdprijs een polshorloge. Maandag, 8.30 uur: Eerherstelavond voor alle leden, zoowel Gezellen als Ge huwden. Niemand mag deze avond ver zuimen. Sprekers: de WelEerw. Vice-Prae- ses en de Senior. 6.30 uur: Spreekuur van den Eerw. Vice- Praeses aan de Pastorie. Dinsdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. 8.30 uur Repetitie Spreekkoor. Woensdag, 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice-praeses aan de Pastorie. Donderdag is de groote zaal voor de le den gesloten. 8.15 uur: Vergadering van het Genoot schap „Stille Omang". Toegang voor fiet sers Pieterskerkhof. 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice- Praeses aan de Pastorie. 8.30 uur Repetitie Tooneelclub „Adolf Kolping". Vrijdag, 8.15 uur. Opening van de ten toonstelling van bloemen, Vak- en Huis vlijt in de Burcht door den ZeerEerw. Centraal Praeses H. Drost. Zie verder aan plakbiljetten. Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziekge zelschap „Frans Schweitzer". Zaterdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. 8.30 uur Kegelclub „de Poedelaars." Van 89 uur Bibliotheek. Verdere mededeelingen: Donderdag 25 Februari Recollectie-oefening voor de oud-retraitanten te 8.45 uur. Houdt dezen avond dus vrij. KRUISVAART. Cohort: St. Petrus. Burcht: Garenmarkt 36. Zondag, 7.30 uur: Alg. H. Communie voor alle Kruisvaarders in dc PetruskerK. 4 uur Missieclub Pater Damiaan. Maandag: 7 uur Don Boscoban. Maandag: 8.30 uur Tarcisiusban. 8.30 uur 'Godfriedban. Woensdag: 7 uur Don Boscoban. 8.30 uur Godfriedban. Donderdag 7 uur K. J. C. Mis voor Kruisvaarders der St. Joseph Parochie Zaterdag: 7 uur K. J. C. Mis voor Kruis vaarders der St. Petrusparochie. 2.30 uur Sloyd. 5.00 uur Lodewjjksban. P.S. Kruisvaarders a.s. Zondag 7.30 uur Alg. H, Communie in de St. Petruskerk. Cohort: St. Pancras. Burcht: Anna Paulownastraat. Maandag: 7.00 uur Gedialogeerde H. Mis voor Verkenners en Kruisvaarders. Woensdag 8 uur: St. JorisvendeL 8.00 uur Vendel St. Lodewijk. Donderdag: 7.30 St. Adelbertusvendel. Vrijdag: 7.30 St. NorbertusvendeL Zaterdarg: 56 Afrekenen 3 centsfonds en Kampspaarbank. Cohort: Aeterne Pater. Burcht: St. Antonius-Clubhuls. Zondag, 4 uur Ontspanning. 4.10 uur Aspirantenban I en II. 5 uur Afteekenen eischen. Na de meditatie ontspanning voor jon gens boven de 15 jaar. Maandag 7.30 uur Antonius-, Hubertus- en Arnoldusban. Dinsdag: 7 uur: Zaagclub. 7 uur Handenarbeidclub. Jongens, die liefhebberij hebben in hout snijwerk kunnen zich om 7 uur komen op geven. 7 uur Zwaarddansen I. 7.30 uur Zwaarddansen II. 7.45 uur Ontwikkelingsclub. Woensdag, 7.30 uur: Pascalisban. Donderdag, 7 uur Postzegel en Missie club. 8 uur Trommelen. 8.15 uur Esperantoclub. Vrijdag, 7.30 uur: Martinus en Serva- tiusban. Zaterdag, 7 uur Bibliotheek. Denkt om de kampspaarbank. ST. FRANCISCÜS-LIEFDEWERK. (Nieuwe Rijn 52). Zondag: 9 uur morgengebed waarna de H. Mis met preek; ontbijt. 's Avonds om 6 uur Lof waarna recreatie Maandag, 6.30 uur: Sloyd I. 8.00 Zangles. Dinsdag: 7 uur: Zaagclub A. 8.30 uur: Zaagclub B. Woensdag, 6.45 uur: Franciscus vrienden. Woensdag: 8.15 uur Lof en Onderrichting waarna ontspanning. Donderdag: 6 uur gymnastiek voor de vier ban. 7.30 Antoniusban. Vrijdag: 6.45 uur Sloyd n. 8.30 uur Tooneelclub. Zaterdag, 7.30 uur: Tarcisiusban. 7.30 uur Teekenclub. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Zaterdag: 2.304.00 uur Muloclubs. 34 uur gymn. kleuters in de Ursula- steeg. 6.30 uur reidansen. 7.30 uur cadettenclub. 3 uur reidansen II. 8.3010 uur contributiebetalen. De leden van de Parochie O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph mogen Maan dag en Dinsdag niet op de clubs komen, vanwege het 40-urengobed. Zondag: 121 uur contributie betalen. 5 uur Volkszangclub. Maandag: 7 uur H. Mis. 8.009.30 uur handwerken, zang, missiehandwerken, charitatiefnaaien en naaien. 8-309.30 uur „Actief" damesafdeeling I Dinsdag: 45 uur gym. kleuters St. Pe trusparochie. 56 uur gym. kleuters in de Heeren sin gelsch ooi. 7.309.00 uur handwerken en naaien. 8.009.30 uur Engelsch en huisvlijt. Woensdag: 23 uur kruiskinderen. 8.009.30 uur reidansen I en II, huis vlijt en naaien. Donderdag: 6.30 uur danscursus voor ge vorderden. 8 uur huisvlijt en viool. Vrijdag: 6.157.15 uur „Actief" adspiran ten I. 7.158.15 uur „Actief" adspiranten 8 309.30 uur: „Actief" damesafdeeling II 8.009.30 uur Tooneel en alg. ontwik keling. 8.30 uur Danscursus voor gevorderden. PROFESSOR SLIM EN Z00H. 171. Bij een bloem liet Professor Slim zien hoe de bijen nude honing uit de kelkjes zogen met behulp van een dun lang zuigbuisje dat tot in het hartje van de bloemkelk door drong. Hiermee vlogen ze dan naar de korf terug. 172. In de korf bevonden zich een heeleboel mooie zes hoekige vakjes. Die waren daar door de wasbijen gebouwd, om te maken, dat de honingbijen een plaatsje voor hun honing hadden. Natuurlijk was het Pietje weer die de boel in de war bracht. Tijdens een bezoek in de korf tuimelde hjj voorover in een van die bakjes.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8