NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang ZATERDAG 13 FEBRUARI 193. No. 8648 S)e £eiebefie6oti/fc<Mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbehÜng: Voor Leiden li» cent »>ej week S 2.SU per nwartaal Bij onze Agenten 20 cent pei week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. De vlag In verband met wat dezer dagen in onze courant is medegedeeld over de vlag, bren gen wij hier onder de aandacht, dat de cul tuurhistoricus prof. dr. J. Huizinga in het „Handelsblad" eveneens zijn vreugde over het regeeringsbesluit de vastlegging van de officieele vlag: rood-wit-blauw te kennen geeft. Hij uit de hoop, dat het Koninklijk Be sluit „de hoedanigheid der kleuren meteen duidelijk zal omschrijven". En dan zegt Huizinga: „Maar tenslotte: de kwestie is geen kwes tie meer, en de Regeering spreekt zeer te recht enkel van „vastleggen". De vraag is niet uitgemaakt in 1572, en niet in 1630; zij zal niet uitgemaakt worden in 1937, zij is beslist in 1813. Wij leven in het Koninkrijk der Nederlanden. Toen in November 1813 te Amsterdam, naast het oranje (let wel, niet het oranje-blanje-bleu, maar de oran jevlag) het rood-wit-blauw geheschen werd, was de jonge Willem de Clercq ..ver rukt over die, zoo geliefde vlag, die eens op het schip van De Ruyter waaide (Dag boek I, blz. 55). Door die vlag, al had zij dan eens de Statenvlag geheeten, voor den herstelden Staat te aanvaarden, heeft ko ning Willem I haar als symbool van het Koninkrijk erkend. Laat dit thans vastge legd worden, opdat die vlag veilig zij! Het spreekt van zelf, dat het niemand verboden zal worden, oranje-wit-blauw uit te ste ken, als hij meent, daarmee beter van zijn Oranjeliefde te getuigen. Zijn vrijheid zal zeer zeker op dit stuk niet geschonden worden. Zoo ver zijn wij nog niet". Neen, wij zij ook levendige voorstanders van een zoo groot mogelijke vrijheid. Wij willen daarom ook graag zelfs vrij heid laten voor de keuze van vlag. Maar toch vast zal nu moeten blij ven staan, dat er is één officieele Neder- landsche vlag. En dat die ééne vlag is het historische, het mooie rood-wit-blauw! Waanzin De strijd in Duitschland tusschen Kerk en Staat is van internen aard. La ten wij, buitenstaanders, ons er maar lie ver niet zoo veel mee bemoeien. Dit is het advies, dat ons wordt gegeven van de zijde der N.S.B.! De strijd in Duitschland tusschen Kerk en Staat is een gevolg van de hei- densche denkbeelden, die door en onder het officieele Duitsche nationaal-socialisme worden gepropageerd en beleefd. Zoo stel len wij het. En dan moeten wij er ons wèl mee bemoeien, zooals wy ook niet onver schillig mogen zy'n voor wat er geschiedt in Mexico, in Spanje en Rusland. En de stelling, dat de kerkstrijd in Duitschland niet veroorzaakt wordt door de Kerk, maar noodzakelijkerwijs voort vloeit uit het heidendom, uit het gods- öienstlooze en godsdienst-bestrijdende van het Duitsche nationaal-socialisme, wordt als 't ware iederen dag met bewijzen gestaafd. Dezer dagen bij voorbeeld heeft de leider van het Duitsche arbeidsfront, dr. Ley, een redevoering gehouden ter in- deiding van een wedstrijd, waarin zal wor den uitgemaakt, wie de beste Duitsche leer jongen is. In het Sportpalast verklaarde dr. Ley in aanwezigheid van 15.000 toehoor ders: Wij gelooven op aarde uitsluitend aan Hitierwij gelooven, dat er een God is in den hemel, die ons gescha pen heeft, die ons leidt en richt, die ons duidelijk zegent en wij gelooven, dat God ons Hitier heeft gezonden, opdat Duitschland voor alle eeuwigheid een basis voor zijn bestaan zal hebben. Dat is toch inderdaad verschrikkelijke taal! Voortkomend uit een mentaliteit, die verschrikkelijk is. En ook van de Katholieken in Duitsch land wordt verlang, dat zy een dergelijken waanzin aanhooren met.... eerbied. Waarlijk 'n diep-beklagenswaardige toe stand! PRINSELIJK PAAR TE WEENEN Bezoek aan Schönbrunn Prinses Juliana en Prins Bemhard heb ben te Weenen Vrijdag de lunch gebruikt in de groote eetzaal van hotel Bristol. In den middag begaf het Prinselijk Paar zich naar Schoenbrunn het vroegere keizerlijke lustslot, waar het geruimen tijd vertoefde. Met groote belangstelling bezichtigden de 'hooge bezoekers de onderscheiden vertrek ken, met name de feestzalen, het vertrek, waar keizer Napoleon I logeerde, de ka mer, waar zijn zoon, de hertog van Reich- stadt, overleed en die, waar keizer Frans Jozef I in zijn soldatenbed stierf. Na twee en een half uur keerde het Prinselijk echt paar voor het gebruiken van de thee naar zijn hotel terug. Des avonds bleef Prinses Juliana op haai kamer rusten. Prins Bernhard begaf zich naar het vermaarde theater An der Wien, voor het bijwonen van de avondvoorstel ling van het blijspel Krach im Hinterhaus. Na afloop hiervan hebben de Prinses en de Prins gesoupeerd in de onder hun hotel gelegen Dubarry-bar. H.M. DE KONINGIN TE ZELL AM SEE AUTORIT DOOR DE BESNEEUWDE BERGEN Met een dichten aanhoudenden sneeuw val is de winter te Zei1 am See terugge keerd. In de vroege morgenuren was 't bij de opnieuw ingetreden vorst nog aanlokke lijk weer voor een wandeling en H.M. was, iangs de door haar zoo zeer geliefen weg, die door het dal naar Buck leidt, het dorp al bijna genaderd, toen de sneeuwjacht in zette en H.M. tot terugkeeren noopte. In den namiddag lokte het mysterie van de stil en zwaar neervallende sneeuw de Koningin opnieuw naar buiten; per auto reed zij weer naar Bruck en liet daar den Grosr-Glocknerweg inslaan. Het was het gemeentebestuur ter oore gekomen, dat H.M. wilde trachten ten minste tot Ferleiten te rijden, dat op 1150 M. hoogte een heel eind voorbij de eerste tolbarrière ligt en het beginpunt is van de eerste sterk stijgende weg-etappe. De sneeuwploeg was daarop uitgestuurd, om voor den auto van H.M. een doortocht te banen, doch kort voorbij het dorpje Fusch, op ruim 800 meter hoogte, bleef de ploeg in de zware, versch gevallen sneeuw ste ken, zoodat de auto reeds hier moest te rugkeeren. Op den terugrit naar Zeil kruisten vier groote herten, waarvan één een zwaar ge wei droeg, den weg. Het door sneeuw en honger uit de hooggelegen bergwouden naar het dal gedreven wild was zoo tam geworden, dat het den wagen tot op twin tig meter afstand liet komen. Ook toen H.M. den auto liet stilhouden en uitstap te, verroerde de herten zich niet. Langen tijd kon H.M. het edele wild bewonderen, totdat de herten plotseling schuw werden en met groote sprongen in het bosch aan den wegkant verdwenen. Het schijnt in het voornemen van H.M. te liggen nog ongeveer zes dagen in Zeil te blijven. DROEVIG ONGELUK OP DE MAAS. ZANDSCHUIT OMGESLAGEN. Een der opvarenden verdronken. Gistermiddag is op de Maas onder Box meer een zandschuit in aanvaring met een schip geweest, waarbij een der opva renden van de schuit is verdronken, ter wijl de tweede opvarende gewond werd. Door nog onbekende oorzaak kwam de schuit, geladen met zand, in aanvaring met een schip, tengevolge waarvan de schuit omsloeg. De beide opvarenden van B. en R. van der P. beiden uit Cuyk zagen kans in het reddingbootje te komen, maar ook dit kantelde en kwam onder de schuit terecht. Van B. verdween in de diepte en kwam niet meer boven. Van der P. kon zich nog aan een plank vast grijpen en wist zich boven water te hou den. Aan den wal had men het ongeluk ge zien en spoedig stelde men pogingen in het werk, de slachtoffers te redden. De heer van Dijk slaagde er in, van der P. behou den op het droge te brengen. Het bleek, dat hij een arm had gebroken en aan het hoofd gewond was. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis in Boxmeer vervoerd en daar opgenomen. De politie heeft ge- ruimen tijd gedregd naar het lijk van B. Hedenmorgen was het nog niet gevon den. Crisispachtwet verlengd HAAR WERKINGSSFEER TEVENS AANZIENLIJK UITGEBREID. Alle voor 1 Januari 1937 gesloten contracten zullen eronder vallen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de crisis- pachtwet 1932. Ter toelichting daarvan wordt het volgende opgemerkt: De verwerping door de Tweede Kamer van artikel 1 van het ontwerp-crisisland- bouwhypotheekwet 1936 heeft de regee ring genoopt het geheele ontwerp in te trekken. Als gevolg hiervan zijn ook de bepalingen, welke strekten tot wijziging van de crisispachtwet 1932, vervallen. Die wijziging was destijds voorgesteld, omdat artikel 13 der crisispachtwet voorschreef, dat uiterlijk op 1 Januari 1936 een voor stel van wet moest worden gedaan tot in trekking van de crisispachtwet, zoomede tot regeling van den overgang tot den nor malen toestand en de regeering van oor deel was, dat de ook thans nog in den land bouw heerschende omstandigheden besten diging van de in genoemde wet ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten getrof fen bijzondere maatregelen noodig maak ten. Echter is de hulp, die de crisispachtwet biedt, niet alleen onmisbaar, voor zoover contracten, vóór 1 Januari 1932 aange gaan, in het geding zijn; in de huidige om standigheden kunnen evenzeer pachtprij zen, gebaseerd op na 1932 - gesloten over eenkomsten, correctie behoeven en het is derhalve gewenscht ook in die gevallen den pachters in het kader der crisispacht wet de helpende hand te bieden. Op grond van een en ander wordt voor gesteld, de werkingssfeer der crisispacht wet uit te breiden tot overeenkomsten, aangegaan tusschen 1 Januari 1932 en 1 Januari 1937 en haar duur te verlengen tot 1 Januari 1943. De wereld in vogelvlucht Uit de berichten omtrent de situatie bij Madrid blijkt thans wel, dat de rechtsche troepen den weg naar Valencia weliswaar niet bezet hebben, maar toch wel beheer- schen, zoodat de weg practisch is afge sneden. Nadat de verdedigingsraad van Madrid dit tot nog toe steeds ontkend had, wordt nu toegegeven, dat dit inderdaad zoo is. Echter wordt (men zie onder Tele grammen) later weer gemeld, dat de re- geeringstroepen een helling langs dien weg weer op de witten hebben heroverd, zoodat deze verbindingsweg niet langer meer bestreken wordt door het mitrail- leurvuur der rechtschen, hoewel hij nog wel ligt binnen het bereik hunner kanon nen. Hoewel de positie van Madrid der halve met den dag hachelijker wordt de nationalisten melden de bezetting van steeds meer plaatsjes, ofschoon deze zoo klein zijn, dat ze op geen kaart te vinden zijn, is het toch wel waarschijnlijk, dat de hoofdstad zelf nog niet aan de overga ve toe is. Dat zal nog wel enkele weekjes duren. In het Zuiden schijnen de nationalisten grooter vorderingen te maken Volgens mededeeling van generaal Queipo de Llano tenminste, zouden de nationale troe pen nog maarenkele uren van Almeria verwijderd zijn. De mededeeling van den Engelschen minister Neville Chamberlain, dat een groote millioenen leening zal worden aan gegaan voor de organisatie van de Brit- sche weerbaarheid, neeft in Duitschland blijkbaar indruk gemaakt. Men was daar van meening, dat in West-Europa alleen Duitschland het recht had zich te wapenen en nu Engeland blijk geeft, dat het daar ook meenens is, begint men te beseffen, dat dit wel eens een reactie'kon zijn op de Duitsche wedloop in bewapening en be ijvert men zich om bij voorbaat de schuld van zich af te schuiven. Gezien de heele situatie is het aan geen twijfel onderhevig of de Engelsqhe vastberadenheid om zich geducht te versterken is een gevolg van de Duitsche politiek. Engeland laat zich niet vangen door mooia woorden. De tuinbouw-steun In aansluiting op het bericht van giste ren met betrekking tot de steun aan de tuinders, vermelden we enkele der voor naamste producten, die rond Leiden geteelt worden en voor deze steun in aanmer king komen: Spinazie van 30 Mrt. tot 24 Mei 20 ct. p. 100 K.G. Knolselderie van 29 Juni tot 31 Dec. 90 ct. p. 100 stuks. Radijs van 23 Mrt. tot 14 Juni 10 ct. p. 100 bos. Breekpeen van 27 Juli tot 31 Dec. 60 ct. p. 100 K.G. Was- peen van 27 Juli tot 31 Dec. 90 ct. p. 100 K.G. Gele kool van 2 Nov. tot 31 Dec. f 1.— p. 100 K.G. Roode kool van 2 Nov.31 Dec. 80 ct. p. 100 K.G. Kroten 31 Aug.31 Dac. 10 ct. per 100 K.G. Peulen 15 Juni 28 Juni f 2.p. 100 K.G. Doperwten 15 Juni28 Juni f 1.p. 100 K.G. Snijboo- nen 1 Jan.12 Juli 40 ct. p. 100 K.G. Snij- boonen 13 Juli13 Sept. 20 ct. p. 100 K.G. Augurken van 1 Jan.—27 Sept.: per 100 K.G.: A en B f2.—, C en D f 1.—, A en B stippel f 0.60. C en D stippel f 0.30. Andijvie 15 Juni20 Sept. 15 ct. p. 100. Komkom mers naar gelang van tijdvak en (of) kwa liteit f 0.25 tot f5.30 per 100 stuks. Toma ten naar gelang van tijdvak en (of) kwali teit f 0.20 tot f3.20 per 100 K.G. OP ONDERGELOOPEN LAND VERDRONKEN. Op ondergeloopen land achter Neder- landsch Mettray te Eefde is gisteren de landbouwersknecht H. verdronken, toen hij met den landbouwer W. bezig was in een klein bootje een grootere boot weg te sleepen. H. sloeg achterover in het water en verdronk. W., die zijn knecht poogde te redden, raakte ook te water. Hij kon zich echter aan een tak vasthouden totdat omwonen den met een derde boot ter plaatse kwa men om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Madrid geeft thans toe, dat het van Va lencia is afgesneden. De rechtschen binnen enkele uren voor Almeria, (2de blad). De Engelsche weerbaarheidsleening heeft indruk gemaakt in Duitschland. (2de blad). De rijkskerkcommissie in Duitschland la afgetreden. (2de blad). De geboorte van het Italiaansche prinsje. (2de biad). BINNENLAND. De Duitsche regeering heeft den verkoop van het „Jungvolk Jahrbuch", waarin de Nederlanders „Grensduitschers" worden ge noemd, doen stopzetten. (2de blad). Ingediend is een wetsontwerp tot verlen ging van de crisispachtwet en uitbreiding van haar werkingssfeer. (1ste blad). Het verblijf van de Koningin en van het Prinselijk Paar in het buitenland. (1ste blad). Voor-ontwerp inzake werktijden voor koffiehuis- en hotelpersoneel, (2de blad). Zandschuit op de Maas bij Boxmeer om geslagen, waarbij een der opvarenden ver dronk, (1ste blad). Verschillende ernstige verkeersongeluk ken. (Gem. Ber., 4de blad). Adjunct-commies der posterijen te Heer len in arrest. (Gem. Ber., 4de blad). Oproep inzake den postauto-overval te Den Haag. (4de blad). STADS NED. R.K. BOND VAN BOUWPATROONS Oner voorzitterschap van den heer A. P. de Rcoij, hield de afdeeling Leiden haar /?arvergadering. De voorz. sprak een woord van welkom tot den geestel. adv. en wenschte den leden in hun gezinnen en zaken zalig Nieuwjaar. Spr. hoopte, dat allen met vertrouwen het jaar beginnen. 7r mogen nog geen duidelijk lichtpunten zijn, eenige reden voor optimisme is er wel Late men daarom den moed niet opgeven, doch op God vertrouwen en zich paraat houden. Na lezing en goedkeuring der notulen bracht de penningmeester een keurig ver zorgd jaarverslag uit, waaruit blijkt, dat de finaniciën nog gezond zijn, dank de in goeden tijd gekweekte reserve. Het jaarverslag van den secretaris, dat hierna volgde, getuige van stabiliteit. Het ledental onderging niet veel wijziging en het vergaderingbezoek was goed te noemen. Het bestuur houdt zich evenwel voor nog meer bezoek aanbevolen. Beide verslagen werden onder applaus goedgekeurd. Hier na brachten voorz. en secr. verslag uit be treffende de B.S.B.-regeling (Bestrijding beunhazerij). Op de door hen bijgewoonde bondsvergadering te Amsterdam is deze regeling in haar geheel goedgekeurd en eensluidend voor geheel het land. Tus schen aannemersbonden en handel is deze regeling tot stand gekomen en wij mogen vertouwen bij een goede doorvoering op succes. Wat den kring Leiden betreft, de voorbereidende werkzaamheden zijn beëin digd, dus ook hier zal deze regeling spoe dig in werking treden. Voor de rondvraag sprak de geestel. adv. pater ten Brink, nog een opwekkend woord en spoorde vooral aan te vertrouwen op God. Laat ons als Katholieken toch een voorbeeld zyn in Godsvertrouwen, om zoo des te beter de moeilijkheden te overwin nen. Bij de rondvraag kwamen aan de orde o.a. straatgeld, watertarieven en bouwen. Wat het bestratingsgeld betreft deelde de voorz. mede, dat beide bonden reeds een adres aan den gemexteraad zonden om verlaging. Doch men weet het: de gemeen telijke molen maalt langzaam. Wat de wa terleiding betreft, aan deze zaak wordt alle aandacht besteed, doch de voorz. moest nog steeds hetzelfde standpunt innemen en kon over deze zaak nog geen inlichtingen verstrekken. Verder werden de leden op gewekt steeds de eigen bonnen te kocpen. Hierna sloot de voorz. de feestelijke jaar vergadering. Nathan de Wijze. Gezelschap Jan Musch. De Kon. Ver. „Litteris Sacrum" heeft het gezelschap van Jan Musch uitgenoodigd, om het oude bekende tooneelspel van Lessing „Nathan de Wijze", dat dit gezelschap op zijn repertoire genomen heeft, voor haar leden te komen spelen. Gisteravond ging de eerste opvoering. Het bijna twee eeuwen oude spel, met z'n verwikkelingen uit een tijd, toen de tooneelsmaak nog zoo geheel anders was dan nu, moet men niet beoordeelen naar moderne maatstaven. Het is een stuk cul tuurgeschiedenis geworden, dat men wil doen herleven en waarvan men verschillen de aspecten kan bewonderen. Al zijn wy in onzen tijd ontgroeid aan sommige tooneel- effecten en aanvaarden wij niet meer zon der critiek de toevalligheden, welke in oude tooneelstukken zoo'n groote rol spelen, al verlangen wij een meer verantwoorde psy chologie in de karakteruitbeelding toch kan het een genot zijn het werk van het voorgeslacht herleefd te zien. Lessings werk „Nathan de Wijze" wijkt echter fundamenteel zoo zeer af van de Katholieke leer en openbaart in zijn grond stellingen zulk een vijandigheid tegen het Christendom, waarvan in dit spel de Ka tholieke Kerk nog de eenige draagster is, dat de opvoering juist van dit werk uit de 18e eeuw ons geen genoegen geeft. In de geschiedenis met de drie ringen ligt de moraal van dit stuk en de levensopvatting van den schrijver uitgedrukt. Boven alle godsdiensten staat de humaniteit; wanneer men maar een „goed mensch" is, komt de godsdienst er niet op aan. De verschillende godsdiensten moeten ophouden met te be weren, dat zij alleen de waarheid bezitten. Lessing zou Lessing niet zijn wanneer deze principieel onaanvaardbare stelling niet ge kleed was in een handigen en schijnbaar overtuigenden vorm, wat het stuk zelf nu nog een niet ongevaarlijk karakter geeft. Bovendien uit Lessings vijandigheid jegens de Kerk zich in het scheppen van een bui tengewoon onsympathieken rol voor den pa triach van Jerusalem. Om deze principieele redenen is de wijsheid van Nathan voor ons onaanvaardbaar. De goede kwaliteiten van de opvoering, de regie en de vertaling van Jan Musch erkennen wij gaarne, maar de fraaie schil kan ons niet verzoenen met de wrange vrucht.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1