VRIJOAG 12 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Officieele Crisisberichten De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen der varkens boven het zoutersgewicht, welke bestemd zullen worden om voor uitvoer, anders dan als bacon, te worden geslacht voor de week van 8 tot 13 Februari 1937 als volgt zijn gewijzigd: tot 100 K.G. geslacht kwaliteit A 58 cent kwaliteit B 56 kwaliteit C 54 van 101125 K.G. geslacht 55 van 126—150 K.G. geslacht 54 van 151 K.G. geslacht en daarboven 53 alles per K.G. geslacht gewicht. De prijs per varkens, welke bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd, blijft op 45 cent per K.G. levend gewicht gehand haafd. DE A.S CONFERENTIE DER „OSLO"-STATEN. Van alle z.g. Oslo-staten is thans de toe zegging ontvangen, dat zij experts naar de a.s. hier te lande te houden conferentie zullen afvaardigen. Naar wij vernemen zal de conferentie niet voor 1 Maart bijeenkomen. THEORIE EN PRACTIJK. „Medezeggenschap" bij de Arbeiderspers. Wij lezen in „De Nederlandsche Werk gever": Reeds meermalen hebben wij kunnen constateeren, dat de medezeggenschap bij de N.V. De Arbeiderspers niets is dan een wassen neus. Kostelijk is wat het jaarverslag 1935 van den Algemeenen Nederlandschen Typogra fenbond. afdeeling Amsterdam, erover ver meldt. vooral wanneer men bedenkt, dat nog enkele jaren geleden dooi N.V.V. en S.D.A.P. met de medezeggenschapsleus ge weldige reclame werd gemaakt en den ar beiders in geschriften, op demonstratieve vergaderingen en in redevoeringen in de beide Kamers der Staten-Generaal werd voorgespiegeld, dat de medezeggenschap hen zou brengen in het beloofde land, ter wijl ook thans nog telkens opnieuw pogin gen worden gedaan om langs wettelijken weg medezeggenschap ingevoerd de krijgen. De passage uit het bedoelde jaarverslag luidt als volgt: „Bij de N.V. De Arbeiderspers was al ge- ruimen tijd ontevredenheid over de wijze, waarop de directie uitleg gaf aan de voor die onderneming gereglementeerde voor schriften ten aanzien der medezeggenschap. De oorzaak van deze ontevredenheid lag in het niet erkennen van de ondernemings raad, gekozen uit het technisch personeel, aanleiding om als lid van dezen raad te be danken. Daar volgens reglement van deze instelling de betrokken vakbond in die vacature moet voorzien, werd opgave van candidaten verzocht. Geen onzer leden werd bereid gevonden zitting te nemen, zoodat wij geen enkele candidaat voor deze functie ontvingen. Voor dé goede orde werd het hoofdbestuur van deze situatie kennis gegeven. Dit gaf opdracht een personeels vergadering uit te schrijven, om daar den toestand te bespreken. Op deze vergader.ng kwamen de grieven naar voren en werd door het hoofdbestuur toegezegd deze kwes tie af te handelen. Uitvoerige briefwisseling, besprekingen met 't N.V.V.-bestuur en de directie- der N.V. De Arbeiderspers konden geen bevre digende oplossing brengen. Uiteindelijk ontvingen wij van het Hoofdbestuur be richt, dat het niet langer eenige verant woordelijkheid wenschte te aanvaarden voor het instituut medezeggenschap. Voor ons was de kwestie hiermede afgedaan". Conclusie: Van medezeggenschap is bij de socialistische pers in de practijk niets niets terecht gekomen. 't Gaat er in dit opzicht zuiver„Ka pitalistisch" naar toe. In theorie is men er héél erg voor, maar socialistisiche werkgevers en socia- lisitische commissarissen eener N.V. zijn er in de practijk tegen! TERUG NAAR DE VRIES EN TE WINKEL Naar wij vernemen, zal het „Drukkers weekblad" in het vervolg weer in de oude spellingverschijnen. In de vergadering van het Algemeen Hoofdbestuur der Federatie d.d. 27 Januari, werd besloten, zoowel bij de briefwisseling van het Bondsbureau als in het „Drukkersweekblad" weer de spel ling De Vries en Te Winkel te gebruiken. Toen in het najaar van 1934 minister Marchant de gewijzigde spellingsregelen aan het onderwijs dwingend voorschreef, werd de verwachting gewekt, dat binnen afzienbaren tijd deze spelling algemeen zou worden gebruikt. Hoewel het Algemeen Hoofdbestuur de nieuwe spelling niet be wonderde en een groot gedeelte der drukkers het h.i. overijld genomen besluit afkeurde meende het als drukkersorga nisatie op die dichtbij zijnde toekomst te moeten vooruitloopen, door reeds per 1 Ja nuari 1935 het systeem Marchant toe te passen. De zaak is echter anders geloopen dan men had gedacht. En nadat kort geleden de steendrukkers het besluit hadden geno men, weer tot de vroegere spelling terug te keeren, volgen thans de boekdrukkers, die uit den aard der zaak een veel uitge breider groep vormen. Het is te verwach ten, dat spoedig ook de papierleveranciers e.t., die in 1935, eenigszins noodgedwongen, hun voorbeeld volgden, dit ook thans zullen doen. ONTSLAGAANVRAGE COMMISSARIS DER KONINGIN IN GRONINGEN. Naar wij vernemen heeft dr. J. P. Foc- kema Andreae bij H. M. de Koningin een verzoek om ontslag ingediend als commis saris der Koningin in de provincie Gro ningen. Mr. Fockema Andreae werd in 1879 te Leiden geboren. Na het gymnasium al daar doorloopen te hebben, studeerde hij aan de universiteit in de rechtswetenschap pen en promoveerde in 1904 tot doctor in de rechtsgeleerdheid. In datzelfde jaar ving hij zijn ambtelijken loopbaan aan in dienst der gemeente Utrecht, in welken dienst hij een zeer belangrijk deel van zijn leven heeft doorgebracht en waaraan hij zijn beste krachten heeft gewijd. Hij genoot in Utrecht, waar hij als commies ter gemeentesecretarie zijn carrière aan ving en die als burgemeester beëindigde, een groote populariteit. Toen hij tot het hooge ambt van Commis saris der Koningin in de provincie Gro ningen werd geroepen, bleek dit wel uit de hartelijke wijze waarop stadsbestuur en burgerij van hem afscheid hebben geno men. In 1907 werd hij lid van den Utrecht- schen raad en kort daarna koos dit college hem tot wethouder. In 1914 volgde zijn benoeming tot bur gemeester, in welke functie hij bijna 20 jaar werkzaam bleef. Voorts was hij eerst curator en in de laatste jaren president- curator van de Utrechtsche universiteit. Na zijn vertrek naar Groningen werd hij in 1934 benoemd tot president-curator van de Groningsche universiteit. Van tal van vereenigingen en instellin gen heeft de heer Fockema Andreae deel uitgemaakt. O.m. was hij lid van de rijks commissie van bijstand voor het woorden boek der Nederlandsche taal. Voorts was hij voorzitter van de staatscommissie voor advies inzake de bevordering der toon kunst van staatswege. Ook tal van publicaties zijn in den loop der jaren van zijn hand verschenen. Wij noemen hierbij de hedendaagsche steden bouw, de kunst van wetgeven, verzamelde redevoeringen, en het geheim van de raadkamer. Van zijn liefde voor de stad Utrecht was zijn boek: de stad Utrecht, haar his torie en haar toekomst, dat in 1926 het licht zag, een sprekend bewijs. Mr. Fockema Andreae is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bestuurslid Nederlandsche Sierteelt centrale. De Minister van Landbouw en Vissche- rij heeft den heer Jac. P. Nijssen, te Sant poort, benoemd tot iid van het dagelijksch bestuur van de Stichting Nederlandsche Sierteeltcentrale. Lid commissie voor de Bloembollen- kweekerij. De Minister .n Landbouw en Visscherij heeft den heer D. W. Lefeber, te L i s s e, lid van de commissie voor de Bloembollen- kweekerij, eervol ontslag verleend als zoo danig en tot lid van deze commissie be noemd den heer Jac. P. Nijssen, te Sant poort. FINANCIëN EN ECONOMIE OBLIGATIE-LEENING H. T. M. De N.V. gemengd Bedrijf „Haagsche Tramweg Mij." (H. T. M.) kondigt de uit gifte aan van een Obligatie-leening groot 4.700.000 a 3y2 pet. in stukken van 1000 nominaal aan toonder tot den koers van 98 3/4 pet. De inschrijving wordt opengesteld op Woensdag 17 Febr. 1937 van 94 uur bij de banken, genoemd in de advertentie van heden in ons blad. De coupons zijn betaal baar op 1 Januari en 1 Juli (de eerste op 1 Juli as.) De aflossing a pari zal plaats hebben telkenj are op 1 Januari tot een bedrag van 188.000.— (zijnde 1/25 der hoofdsom van de leening), voor de eerste maal op 1 Ja nuari 1939. De vennootschap behoudt zich het recht voor te allen tijde tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing over te gaan, doch niet eerder dan 1 Jan. 1943. De houders van liet uitgelote 4 y2 pet. obligatiën der leening van 1927 ten laste van de N. Gemengd Bedrijf „Haagsche Tramweg - Maatschappij", waarva 4.624.000.— nominaal uitstaan en welk bedrag in zijn geheel per 18 Maart 1937 wordt aflosbaar gesteld, hebben bij de in schrijving recht van voorkeur, met dien verstande, dat iedere 4V2 pet. obligatie H. T. M. preferentie geeft voor de toewijzing tot bovengenoemden koers van een 3y pet. obligatie, behoorende tot de leening waarvan de inschrijving thans is openge steld. Zij, die van hun recht van voorkeur ge bruik willen maken, moeten bij inschrij ving de nummers hunner 4jg pet. obliga tiën aan de achterzijde van het daarvoor bestemde inschrijvingsb:ljet vermelden en verplichten zich daardoor deze obligatiën op 18 Maart 1937 in te leveren ten kan tore van inschrijving. Het recht van voorkeur vervalt 17 Febr. 1937 des nam. te 4 uur. KERKNIEUWS ST. CLEMENSRETRAITEHUIS NOORDWIJKERHOUT. Retraite Heeren Middenstand. De retraite"voor de Heeren Middenstand wordt niet gehouden van 1316 Maart, maar van 25 Maart a.s. VASTEN- EN ONTHOUDINGSWET EN DISPENSATIëN. I. VASTENDAGEN zijn: 1. Alle dagen van de 40-daagsche Vas ten, uitgezonderd de Zondagen en Paasch- Zaterdag na 12 uur 's middags. 2. De Quatertemper-Woensdagen, Vrij dagen en Zaterdagen door het jaar. 3. De Vigiliedagen van Pinksteren, Ma ria ten Hemelopneming, Allerheiligen en Kerstmis, behalve wanneer zij op een Zon dag vallen. Op al deze dagen zijn tot VASTEN ver plicht, zij, die hun 21e jaar voleind hebben en hun 60e jaar nog niet zijn ingetreden,'en niet om wettige reden ontslagen zijn. Zij mogen op die dagen slechts éénmaal daags een vollen maaltijd, des avonds een z.g. collatie en 's morgens een stukje brood ge bruiken; het volle maal mogen zij echter ook des avonds en de collatie tegen het middaguur nemen. II. ONTHOUDINGSDAGEN zijn: 1. In de 40-daagsche Vasten: Asoh- woensdag, alle Vrijdagen, Quatertemper- Woensdag en Zaterdag in de eerste volle week en Paasch-Zaterdag tot 12 uur 's mid dags. Op de overige Zaterdagen, behalve de twee genoemde, ontslaan Wij krachtens bijzondere volmacht, voor dit jaar van de onthoudingswet. 2. De Quatertemperdagen door het jaar. 3. De bovengenoemde Vigilie-dagen be halve wanneer zij op een Zondag vallen. 4. Alle Vrijdagen des jaars. Op al deze dagen zijn tot onthouding ver plicht zij, die hun 7e jaar voleind hebben en niet om wettige reden ontsiagen zijn. Zij mogen op die dagen geen vleesch noch jus uit vleesch gebruiken; maar eieren, melk, boter, kaas en spijzen met dierlijk vet bereid, zijn op alle dagen des jaars, zelfs op Goede Vrijdag, aan allen geoor loofd. III. Indien op Vastendagen vleesch is toegestaan, mogen zij, die tot vasten gehou den zijn, slechts éénmaal daags en wel al leen bij hun hoofdmaal vleesch en jus uit vleesch gebruiken; zij, die van de verplich ting tot vasten ontslagen zijn, mogen meer malen daags vleesch en jus uit vleesch en visch nemen bij denzelfden maaltijd. IV. Indien buiten de 40-daagsche Vas ten, een geboden feestdag op een vasten- en onthoudingsdag valt, houdt daardoor vanzelf die dag het vasten- en onthóudings- gebod op; en indien een Vigiliedag op een Zondag valt, behoeft hij niet op een Za terdag vervroegd te worden. V. Krachtens bijzondere volmacht staan Wij voor dit jaar het gebruik van VLEESCH en JUS UIT VLEESCH toe op alle dagen, behalve alleen op Goede Vrij dag, aan de volgende personen, ook als zij buiten ons Bisdom verblijven: 1. Aan de Militairen, Marechaussees of Gendarmen, Douaniers of Tolbeambten, in zooverre deze allen in actie ven dienst zijn, alsmede aan het Politiepersoneel, als het denzelfden zwaren arbeid heeft te verrich ten als de Gendarmen en aan hunne huis- genooten. 2. Aan de gevangenen. 3. Aan het personeel der stoom- of elec- trische booten, treinen en trams namelijk de stokers, machinisten, conducteurs, sein- bewerkers, postbeambten en remmers in vasten dienst. 4. Aan de arbeiders, die doorgaans of bovenmate zwaren of zeer ongezonden ar beid verrichten, zooals b.v. de arbeiders der mijnen, (zoowel onder- als bovengrond- sche), de stokers en arbeiders bij ring-, glas- en aardewerk-, porcelein- en glas oven de glasblazers en glasslijpers, de z.g. faienciers; de arbeiders die in de papier fabrieken onder een zeer hooge warmte graad werken; de arbeiders der suiker- en zinkwitfabrieken; de steenbakkers en de gravers en kruiers van natte turf. Deze dispensatie geldt eveneens voor de huisge zinnen, waarvan de vader of een ander in wonend lid bovengenoemden arbeid ver richt en ook voor inwonende dienstboden. 5. Aan de samenwonende familieleden en inwonende dienstboden van de onder 1, 3 en 4 genoemden, alsmede van de huis gezinnen, waarvan de vader of eenig an der hoofd niet-Katholiek is. Met inwonende dienstboden worden gelijkgesteld alle dag bedienden, als zij de kost des huizes ge bruiken waar zij in dienst zijn. 6. Aan allen, die op reis in een hotel of restaurant hun maalijd gebruiken, met dien verstande, dat Onze onderhoorigen ook buiten ons Bisdom van deze dispensatie ge bruik kunnen maken. 7. Aan de zeevarenden, voor zoover zij als Onze onderhoorigen kunnen beschouwd worden, doch slechts wanneer zij zich be dienen van de scheepskost en dan alleen gedurende de zeereis. yi. Degenen, die op de Zaterdagen in de 40-daagsche Vasten krachtens Onze dis pensatie vleesch of jus uit vleesch gebrui ken, zullen op elk dier Zaterdagen zeven maal het Onze Vader en het Weesgegroet met de twaalf Artikelen des Geloofs bid den, of met Paschen minstens 15 cents of feren. Nog vermanen Wij alle aan Onze zorgen toevertrouwde geloovigen, om door aal moezen en andere goede werken aan te vullen, wat door het gebruik maken van de door de Kerkelijke Overheid ingevoerde verzachtingen en verleende dispensatiën aan hunne boetedoemng ontbreekt. De offers en aalmoezen zullen gestort worden in een daartoe bestemde bus, door de Eerw. Heeren Pastoors aan te wijzen. 't JOANNES PETRUS HUIBERS, Bisschop van Haarlem. TWEEDE KAMER De Indische begrooting De stemmingen over de wetsontwerpen tot herziening der grondwet werden reeds in de vorige editie vermeld. De grondwetsherziening heeft hiermee echter nog niet haar beslag gekregen. Na de ontbinding der tegenwoordige Eerste en Tweede Kamer zullen na de verkiezin gen de beide Kamers de thans goedgeiteur- ue wetsontwerpen in tweede lezing moeten aannemen, dan echter met een meerder heid van twee derden der stemmen, zoo dat verwerping van thans met een aan zienlijk aantal stemmen tegen aangeno men voorstellen dan nog mogelijk is. Na de stemmingen werden de algemee- ne bescnouwingen over de Indiscne be grooting voortgezet. De heer K. TER LAAN (S.D.) verklaarde zich tegen het voorstel inzake dé herberekening der pensioenen, terwijl de heer RUTGERS VAN ROZEN BURG (C.H.) er ook wel bezwaren tegen had, maar meende dat de goede kanten ervan zwaarder wogen, zoodat hij het ant woord van den minister wilde afwachten. De heer VAN DIJK (A.R.) kon zich in het algemeen met het regeefingsbeleid vereemgen. Hij verklaarde zich tegenstan der van het toekennen van het interpella- tierecht aan den Volksraad en zou even tueel een amendement op de anders ge richte conclusie van de meerderheid der commissie op het request van den Volks raad indienen. De heer KORTENHORST (R.K.) bepleit te betere voorlichting ter bevordering van cie economische samenwerking tusschen Neder«and en Ned.-Indië. Hij waarschuw de tegen de gevolgen van een niet-geco- ordineerden industrialisatie hier te lande en in Indië. Is het niet mogelijk, buiten de gouver nementen om een particuliere instantie in het leven te roepen om coördineerend op te treden? Voor het buitenland zijn er allerlei organen, de Intern. Kamer van Koophandel enz. Zou hier geen taak kun nen zijn neergelegd voor het Koloniaal In stituut? Ter bevordering niet alleen van den afzet van producten uit Indië doch ook van Nederlandsche producten naar In dië, Japan enz.? Zooals 't nu gaat zonder commissies van samenwerking dreigen er groote moeilijkheden. De heer DE GEER (C.H.) verdedigde tenslotte de heffing van het extra-uitvoer recht zooals de regeering dat voorstelt. De heer MOLLER (R.K.) vindt de hou ding der regeering t.o.v. de pensioenen niet juist. De bezoldiging plus het pensioen vormen samen de belooning voor den ambtenaar na volbrachten diensttijd, de tegenwaarde voor bewezen diensten. De consequentie hiervan moet aanvaard wor den. Spr. verzoekt de Regeering het pen sioenbeginsel duidelijk vast te leggen in wetten en verordeningen, zcodat er een bepaalde verhouding is tusschen bezoldi gingen en in een bepaalden tijd. Spr. vraagt nadere inlichtingen over voorge stelde pensioenregeling. De minister moet duidelijk maken dat hij die vier millioen niet kan missen. Te ruim 5 uur kwam de MINISTER VAN KOLONIËN, Dr. H. COLIJN, aan het woord. Hij sprak zijn vreugde uit over de saamhoorigheid, die bij de viering van het prinselijk huwelijk in Oost en West alsmede door het bezoek der vorstelijke Indische Zelfbestuurders of hun vertegen woordigers was gebleken. Al was er een begin van opleving men moest zich hoeden voor onvoorzichtigheid op het gebied van financieele uitgaven. De exorbitante rechten konden in Indië voor de handhaving van rust en orde nog niet gemist werden. De gratie aan de ge straften der „Zeven Provinciën" geldt ook voor de gestraften in Indië. Wanneer het vlootplan 1930 en de le- ger-reorganisatie zijn uitgevoerd is Indië niet onaantastbaar, maai- de verdediging zoodanig, dat wij ons tegen een aanval zullen kunnen verweren, totdat hulp van andere zijde opdaagt. Dat de opbrengst van het rubberfonds, wanneer in de behoeften van het betrok ken gebied is voorzien, ten gcede komt aan algemeene doeleinden, achtte dr. Co- lijn billijk en logisch. Tegen half 6 brak hij zijn rede af, om die hedenmiddag voort te zetten. LETTEREN EN KUNST KOSMOS-EERSTELINGEN-PRIJS. Onder dezen naam heeft de N.V. Uitge vers-Maatschappij „Kosmos" te Amster dam, ter aanmoediging van debuteerende schrijvers, een nieuwen letterkundigen prijs ingesteld, groot duizend gulden. Het ligt in haar bedoeling dezen prijs jaarlijks toe te kennen. Alle in het Nederlandsch schrijvende auteurs, van wier hand niet eerder een roman in boekvorm is verschenen, kun nen naar dezen prijs mededingen. Publi catie van gedichten, essais en novellen, of van romans in tijdschriften sluit deelne ming aan deze prijsvraag niet uit. De jury kent den prijs toe voor den besten inge zonden roman, doch behoudt zich het recht voor den prijs niet toe te kennen, in dien geen der ingezonden handschriften aan de door haar te stellen eischen vol doet. Behalve den Kosmos-Eerstelingen-prijs, groot 1000.ontvangt de auteur van den bekroonden roman het gebruikelijke honorarium over alle verkochte exempla ren van zijn boek. De jury bestaat uit: Dirk Coster, voor zitter. Antoon Coolen, A. M. de Jong, C. J. Kelk, dr. P. H. Ritter Jr., terwijl als secretaresse van de jury optreedt mejuf frouw M. G. van Kranendonk, Oude Delft 124, Delft. Voor den Kosmos-Eerstelingen-Prijs 1937 kunnen manuscripten worden ingezonden tot 1 Mei 1937 aan het adres van de secre taresse van de jury. De uitspraak van de jury zal vóór 15 Augustus 1937 worden be kend gemaakt. Het programma voor deze prijsvraag is op aanvraag verkrijgbaar bij de secretaresse van de jury en bij de N.V. Uitgeversmaatschappij „Kosmos" te Am sterdam. WILT U IETS WETEN? Vraag: Hoe moeten wij het tooneelstuk „Nathan der Weise" beoordeelen, dat van avond en morgenavond door „Litteris Sacrum" te Leiden wordt opgevoerd? Antwoord: Genoemd werk is van den Duitschen diohter en wijsgeer Lessing (t 1781). In geheel het vyerk van Lessing komt tot uiting een levensopvatting, die vijandig staat tegenover eiken vorm van positief Christendom. Door zijn, vaak spot tende, twijfelzucht heeft hij bij velen den afval van het geloof voorbereid. Ook ge noemd werk is geschreven in den geest van Lessing's pantheïsme. Vraag: Gaarne zou ik van U, indien mogelijk, vernemen, wanneer de nieuwe zweminrichtingen op het Schuttersveld en aan de Haarlemmerstraat te Leiden geopend zullen worden. Antwoord: Wij zouden dat graag zelf willen weten! Inzake oprichting zwemin richting Schuttersveld Sportfondsenbad hebben Ged. Staten het daartoe strek kend raadsbesluit neg niet goedgekeurd. Ged. Staten schijnen met hun goedkeuring te aarzelen, omdat zij blijkbaar ook verno men hebben van een zweminrichting, die men aan de Haarlemmerstraat wil gaan bouwen zónder eenig risico voor de ge meente. Van den anderen kant dit is althans onze indruk schijnt men aan den bouw van een zweminrichting aan de Haarlemmerstraat riet te willen beginnen, alvorens men wat naders weet omtrent het al dan niet tot stand komen van het Sport fondsenbad. S. te W. Inderdaad, vroeger werd meer dan nu den oranje-wimpel aan het rood-wit-blauw gehangen. Maar 't ge beurt ook nu nog. Het is volstrekt niet af te keuren; integendeel. Wij veronderstel len, dat 't ook wel weer meer in gebruik zal komen. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. POELAU TELLO (thuisr.) vertr. 9 Sept. van Singapore. KON. NED. STOOMB. MIJ. ACHILLES vertr. 11 Febr. van Portimao naar Olhao. PLUTO arr. 11 Febr. van Odense te Am sterdam. POSEIDON vertr. 11 Febr. van Tanger naar Gibraltar. VAN RENSSELAER 11 Febr. van West- Indië 1. v. Havre te Amsterdam. VESTA van Barcelona naar Amsterdam, 11 Febr. 12 uur 135 mijl Z.W. van Oues- sant. KON. PAKETV. MIJ. SIBEROET arr. 9 Febr. van Auckland naar Batavia. TASMAN vertr. 10 Febr. van Zanzibar naar Bataviar. HOLLAND—AMERIKA LUN. BLOMMERSDIJK, v. Boston naar Rot terdam, 10 Febr. 12.52 uur voorm. 900 mijl W. van Valentia. ROITERDAMSCHE LLOYD. DEMPO (uitr.) arr. 11 Febr. te South ampton. SOEKABOEMI (uitr.) vertr. 10 Febr. van Marseille. KERTOSONO (thuisr.) arr. 11 Febr. 10 uur v.m. ter reede van Lissabon, gesleept door de sleepb. „Zwarte Zee" en „Seefal- ke". STOOMVAART MIJ. OCEAAN PROMOTHEUS arr. 9 Febr. van Li verpool te Batavia. TEUCER. van Rotterdam naar Japan, vertr. 10 Febr. van Sjanghai. 473e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 17de lijst Trekking van Vry'dag 12 Februari 1937 Hooge Prijzen 1500.— 13929 met.premie van 30.000 6816 met 70.— en premie van 3000.—. 200.— 15456 100.— 11331 13992 16371 Prijzen van 70. 16 867 1267 3933 4659 4732 5993 6837 6963 7419 7497 7853 8886 9914 11403 11433 11601 12504 13051 13141 14081 15913 16220 17167 18360 20202 Nieten 82 290 1086 1218 2140 2251 2317 2481 2582 2598 2739 2830 3034 3316 3669 3789 4785 5133 5290 5457 5885 6200 6583 6722 7063 7137 7417 7669 7788 8093 8384 8714 8843 9654 10023 10080 10172 10199 10250 10433 10519 10725 10840 10890 11724 12250 13312 13657 14399 14564 14625 14646 14933 14989 15838 16118 J6363 17921 17969 18016 18022 18424 18574 1938L 19879 20139 20385 20676

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7