VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 EEN VERJAARDAG. Vandaag 8 jaar geleden stonden wij voor den verschrikkelijken stadhuis-brand. Wanneer er een nieuw stadhuis zal verrij zen? Dat weet nog niemand zoo heel pre cies te zeggen! Vast staat gelukkig dat het werk aan den betonnen bovenbouw voor spoedig vordert, evenals het herstel van den ouden gevel. Wij hebben er onlangs enkele photo's van laten zien. Laten wij hopen, dat het na alle vroegere wederwaardigheden voorspoedig zal b 1 ij- ven gaan! Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 6821. Firma de Vries en Hellema. „Nooit Gedacht".", Koudekerk A 50. De zaak is verplaatst naar: Alphen a. d Rijn, Steekterweg 67. 6795. Stoomwasscherij „Nieuw Leven Woubrugge, Noordeinde B 170. Bovenge noemde zaak is omgezet in een vennoot schap onder firma onder den naam: Ros molen en Smits. Venn.: H. Rosmolen en B. Rosmolen en J. Smits, Woubrugge 4894. Naamlooze Vennootschap Dubbel- deman's Boekhandel. Leiden, Breestraat 7. N. Adj. di.: F. J. Dubbeldeman, Leiden. N. Seer.: v. aandeelh.: J. Dubbeldeman, Lei den. 321. N.V. Eerste Leidsche Hulpbank, Lei den, Oude Rijn 104. Uittr. Comm.: J. Óppe- laar. Leiden. N. Comm.: J. C. van Eek, Leiden. 5521. Maison Mary. Leiden, Breestraat 3b. Dames- en heerenkapsalon. Wijz. uit- geoef. bedr.: Heerenkappersbedrijf is opge heven. 5772. Handelsmaatschappij De Wetering N.V. Alkemade, A. no. 179a. Handel in zand, grint, olie, brandstoffen, enz. N. Öir. W. den Hertog, Haarlem. Opheffing. 916. J. F. Westen, Lei den, Donkersteeg 1. Heeren-modeartikelen. Nieuwe inschrijvingen. 6885. Fir ma Volder's Heiwerken. Leiden, de Sitter- laan 30. Venn.: C. Volder en G. Volder, Leiden. Gevolm.: P. Volder, Leiden. 6884. Electr. Brcod- en .Banketbakkerij „De Munnik", Leiderdorp, Dr. de Bruine- straat 1. E.: H. S. van der MeerDragt, Leiden. Gevolm.: J. H. van de Laar, Zoe- terwoudeH Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. LEIDEN. R. K. VOLKSBOND. De jaarvergadering. Gisteravond werd in het Bondsgebouw aan de Steenschuur de jaarvergadering ge houden van afd. Leiden van den R. K. Volksbond. De voorzitter heette de vele aanwezigen hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat door zakelijke, opbouwende besprekin gen de wel zware maar niet overladen agenda op vruchtbare wijze zou worden af gewerkt. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris, den heer D. Haverkorn, ge lezen, worden onveranderd vastgesteld. De begrooting. De voorzitter leidde hierna de gewij zigde begrooting bij de leden in. Na rijp overleg in het bestuur en in den bestuurs raad is deze oegrooting aldus opgesteld. Daarin is begrepen de verhooging der con tributie met 2 cent per week. Dan krijgen de leden het weekblad „Herstel" thuisbe zorgd. Verschillenden leden verzetten zich hier tegen, wijl dan de verplichting stelling van „Herstel" toch* een feit zou zijn. „Natuurlijk" aldus de voorzitter, „dat is een uitgemaakte zaak, waarop niet terug te komen is". Een der aanwezigen maakte eenige be merkingen over den inhoud van „Herstel". De voorzitter van St. Raphaël, de heer Naber, deelt vervolgens mede, dat zijn af- deeling voor de verpiienting van „Herstel" niets gevoelt. De spoor- en trammannen hebben hun eigen vakblad, hebben de Leidsche Courant en .zij voelen geen be hoefte aan meer. De voorzitter- betreurt de houding van St. Raphael, waarop de heer Naber zegt, dat de afd. voornamelijk tegen de ver plichting is. Over dit „Herstel" ontspint zich nog een langdurige discussie. De geestelijk adviseur, prof. Cleophas, wijst er in deze kwestie op, dat het niet gaat om de vraag of de leden „Herstel" willen hebben, doch slechts of zij meegaan met het geheel, dat dit blad voor alle leden voorschrijft. Spr. zegt van tip-top organisatie-men- schen te mogen verwachten, dat zij de lei ding getrouw zullen zijn, dat de alge- meene voorlichting die in „Herstel" wordt gegeven, op prijs zullen stellen. Zulks is te meer noodig, wijl onze tegenstanders op dit punt niet alleen niet stil zitten, doch ons trachten te overvleugelen. Daarom hoopte spr., dat de leden zich zullen beden ken en het voorstel aannemen De heer B. Klein, aanvankelijk van mee ning, dat een contributieverhooging in de zen crisistijd niet gemotiveerd zou zijn, zegt thans, dat men de zaak nuchter moet be kijken en verder moet zien dan het oogen- blik. Spr. is van meening, dat de leden van een besparing van 2 cent op het oogenblik later veel meer nadeel zuÜen hebben. De heer de Jong vindt het jammer, dat het bestuur thans met een voorstel tot ver hooging van 2 cênt komt terwijl op de be stuursraadvergadering een voorstel van 1 cent werd goedgekeurd. De voorzitter antwoordde hierop, dat het bestuursvoorstel veel beter is, omdat men er dan verzekerd van is, dat het blad thuis bezorgd wordt. De bondssecretaris, de heer Angenent, zette nog eens de geschiedenis uiteen van het Verbondsblad met zijn voorgangers en nakomelinge „Herstel" en beval het be sluit van het Werkliedenverbond in aller belangstelling aan. Na eenige besprekingen werd het voor stel tot verhooging van de contributie met 2 centen verworpen, zoodat „Herstel" door de vakafdeelingen bij de leden thuisbezorgd zal moeten worden. Hierna bracht de voorzitter de artikels- ge wij ze behandeling der begrooting in be spreking. Bij den post vergoeding dag. bestuur ad 360, wees de. heer Streefland erop, dat deze post destijds van 650 op 380 was teruggebracht, om aldus een bedrag voor de werkloozen uit te trekken. Nu mist hij dezen post. De voorzitter merkt naar aan leiding hiervan op, dat de contributie-ver laging van vorig jaar reeds dezen post deed verdwijnen. De begrooting werd tenslotte vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 7045.—. De voorzitter doet hierna mededeeling van een ingekomen schiijven van den heer Streefland om een bedrag van 100 op de begrooting te brengen tot het organiseeren van een of twee uitstapjes voor de kinde ren van leden. De voorzitter zegt, dat. dit voorstel niet op de begrooting is gebracht omdat dit be drag zeker onvoldoende is om tenminste één uitstapje te organiseeren. Zoo ooit een kinderuits'tapje mogelijk is, wil het be stuur hiertoe gaarne overgaan. De heer Streefland wijst hierna nog op de principieele zijde van de uitgaansdagen voor de Katholieke Kinderen. De geest, adviseur weidt hierover nog verder uit en beveelt de gedachte aan te komen tot een algeheele samenwerking op dit gebied. Daartoe kunnen Volksbond, Bond van Gezinshoofden wellicht de Hanze ook, samenwerken, zooals dit ook b.v. in Den Haag geschiedt. Dan zouden de k:n- deren in de vacanties geregeld enkele malen per week naar buiten kunnen. Bestuursverkiezing. De voorzitter stelde tenslotte de belang rijke bestuursverkiezing aan de orde. Naar aanleiding hiervan deelde de voorzatter mede, dat door het bestuur was besloten aan twee candidaten van het bestuur de vraag te moeten stellen of zij lid van de K.D.P. waren. Hierop was geen antwoord binnengekomen, doch beiden gaven op de vergadering de verzekering, dat zij geen lid dier partij waren. De heer Hensing stelde hierover het be stuur nog eenige vragen en merkte o.m. op, dat een lid plichten heeft, doch ook rech ten. Een dezer reenten is zijn verkiezing tot bestuurslid. Nu vroeg hij hoe het bestuur iemand het bestuurslidmaatschap kon ver bieden. De voorzitter antwoordde hierop, dat het Centraal Bestuur in 1936 deze beslis sing genomen had zoodat daaraan niet te tornen valt. Ex ontstond nog eenige discussie over de vraag of een katholieke het recht had als lid van de K.D.P. er een eigen politieke over tuiging op na te houden, waarna tot stem ming werd overgegaan, terwijl inmiddels het jaarverslag door den secretaris werd voorgelezen. Aftredende en herkiesbare bestuursleden waren de heeren J. A. v. Oyen, J. P. M. de Keuning, E. J. Neuteboom en D. Haver korn. Aftredende-niet herkiesbaar, wegens bedanken als zoodanig, was de heer S. P. Strijk. Tegen-candidaten waren de heeren J. Bekkering, W. Bull, H. ter Haar, W. v. Hug- ten, Th. v. d. Kleij en A. de Kruif. Het resultaat van de verkiezing was: uit gebracht werden 176 stemmen, van on waarde 18. geldig 158, volstrekte meerder heid 80. Hiervan verkregen: D Haverkorn 124, W. Bull 111, A. de Kruif 97, E. Neute boom 95 en W. v. Hugten 86 stemmen. Deze vijf personen waren dus gekozen. Niet herkozen werden de heeren v. Oyen en de Keuning, die resp 62 en 55 st. behaalden, terwijl de heeren Ter Haar, Bekkering en v. d. Kley, resp. 61, 59 en 51 stemmen ver wierven. Terwijl de stemopnemers hun taak ver vulden werd de agenda verdei afgewerkt. De penningmeester, de heer v. Dam bracht financieel verslag uit over het afge- loopen jaar. De rekening sloot met een bedrag aan inkomsten en uilgaven van 5244.84, waarbij een nadeelig saldo van 259.67. Op voorstel van het bestuur werden de afdeelingen Bouwvakken. Metaalbewerkers en Transportarbeiders 'aanwezen een ver tegenwoordiger aan te wijzen, die zitting neemt in de kascommisisie. Bij de rondvraag werden nog verschil lende zaken besproken, terwijl de voorzit ter wees op de mogelijkheid mee te gaan ter beevaart naar Rome Hoewel deze bee vaart eerst in het jaar 1941 wordt gehou den, ter gelegenheid van de uitvaardiging vóór 50 jaar van de Encycliek „Rerum No varum" en de uitvaardiging van vóór 10 jaar van de Encycliek „Quadragesimo An no", verzocht de voorzitter e.v deelnemers zich nu reeds op te geven Door sparen kan men den prijs voor deze bedevaart op ge makkelijke wijze bijeen krijgen. De voorzitter spreekt nog een woordje van opwekking voor het lidmaatschap der R. K. Coöperatie, terwijl de heer v. Dam eenige klachten en wenscnen ten aanzien van de werkloozen naar voren bracht. Inmiddels was het reeds half twaalf ge worden. De uitslag van de stemming voor de bestuursverkiezing was nog steeds niet bekend en de vergadering begon er was reeds 31/2 uur vergaderd te verloopen. Er werd een tweede stembureau bij be noemd, doch zoovele leden verlieten de ver gadering, dat de voorzitter mededeelde, dat de uitslag van de verkiezing wel in de cou rant zou worden bekend gemaakt. Mocht geen algeheele uitslag verkregen zijn, dan zou in de Maat-vergadering verder gestemd worden. Hierna sloot hij de bijeenkomst met den chr. groet. Zooals men uit bovenstaande kan lezen is de beslissing bij eerste stemming geval len. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Anke Juliana Jeanne Mar iene d. v. H. J. V. van de Voort en G. C. E. J. Kamps. Johanna Catharina Maria d. v. M. J. Faes en E. W. Redegeld. Overleden: D. Verkerk, m. 72 j. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Hand tusschen vleeschmachine bekneld. Gistermiddag geraakte een 14-jarige sla gersgazel met de rechterhand tusschen de worm dar vleeschmachine. E.H.B.O. ver leende eerst bijstand, waarna dr. Versluys een noodverband legde en den jongen naar de Mariastichting te Haarlem deed vervoeren. Men vreest, dat de jongen een gedeelte der hand zal moeten missen. Verkooping. Gisteravond had in hotel Sistermans ten overstaan der notarissen mr. J. A. de la Hayze te Heemstede en D. Lodder alhier, de verkoop bij gunning plaats van: 1. Het winkel-woonhuis, Mo lenstraat 11; in bod gezet op ƒ2800; niet gemijnd. 2. Twee woonhuizen, Molenstraat 13 en 15; in bod gezet op 6200; niet gemijnd. Combinatie 1 en 2 niet gemijnd. Kooper J. S. Philippo qq. alhier voor 9000. Bouwen. Aan de firma B. Imthorn G.zn. alhier is opgedragen het bouwen van een landhuis aan Loosterweg II voor re kening van den heer P. Seljé. HOOGMADE. Stille Omgang. Voor de goed bezette zaal van Café Witteman opende de voor zitter te ruim acht uur gisterenavond de vergadering van bovengenoemde vereeni- ging met gebed. Aan de bestuurstafel had den o.m. plaats genomen Rector Beune en Pater Frigge, alsmede enkele bestuursleden vanuit Leiden. Nadat de voorzitter alle aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, las de secretaris de notulen der vorige vergade ring, welke onveranderd werden goedge keurd. De leden van het zangkoor brachten vervolgens een drietal Eucharistische ge zangen tengehoore, waarna het woord was aan Rector Beune, die een levendig beeld gaf van de geschiedenis van het Mirakel van Amsterdam, van de plechtige proces sies voor de Hervorming rond de Heilige Stede en hoe na dien tijd door vele katho lieken de stille omgang afzonderlijk werd gemaakt. Ondanks de moeilijkheden van onzen tijd is, hoewel op de plaats der Hei lige stede een groot zakenpand werd ge bouwd, het gebruik van den Stillen Om gang uitgegroeid tot een machtigen stroom van pelgrims. Een bijzondere aandacht vraagt spr. voorts voor de intentie van dit jaar nJ. de wering in ons land van het Communisme en ander nieuw Heidendom. Wij leven al dus spr. in een tijd van Godsbestrijding, welke in de geschiedenis der wereld haar weerga niet vindt en als voorbeeld haalt hij hier aan de tegenstelling tusschen het Eucharistisch congres te Manilla en het ge lijktijdig gehouden congres van Godloozen te Moscou, alwaar' tientallen verschillende landen vertegenwoordigd waren. In het verder verloop van zijn redevoering wekt hij degenen, die nog geen lid van het Ge nootschap zijn op, zich alsnog als lid op te geven of den tocht mede te maken. Een dankbaar applaus volgde op de schoone woorden van den Rector, welke dank door den voorzitter onder woorden werd ge bracht. Als volgend punt stond op de agenda de bespreking der reisgelegenheid naar Leiden. Na eenige discussie wordt besloten de reis gezamelijk per bus te maken. Een ten bate der kas gehouden collecte bracht de som op van 5.99 1/2. Na een rondvraag, welke weinig stof tot spreken opleverde, spraken de Pastoor en Pater Frigge nog een kort woord van op wekking, waarna de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering sloot. Staatspartij. Hedenavond (Vrijdag) te 7.30 uur houdt de R K. Kiesvereeniging haar jaarvergadering in Café Witteman. Gezien de belangrijkheid der agenda, n.l. het voorzien in een bestuursfunctie en de verkiezing van afgevaardigden, zullen de leden door groote opkomst het belang der vereeniging en dat van de kiezers in het bijzonder kunnen dienen. Opmerkelijk is, dat de vrouwlijke leden bijna nimmer ver tegenwoordigd zijn. Laat het dezen keer anders zijn; ook zij hebben toch belang bij een goede vertegenwoordiging!! SASSENHEIM. Geboren: Maria Cornelia d. van J. v. d Hulst en M. P. van der Lans. Overleden: J. J. Turk lj. W. van Klaveren 74 j., echtgenoot van C. van Ra- vensbergen. VOORSCHOTEN. Aanranding. Een 15-jarig meisje, ge- heeten de W., werd op de laan naar haar woning door een onbekenden jongen aan gerand en van haar rijwiel getrokken, schijnbaar met oneerbare bedoelingen. Toen het meisje begon te gillen is de aanrander gevlucht. Het meisje kon een vaag signa lement opgeven aan de politic. Aangehouden. De dader, die in Juni 1936 bij J. F. N. van O. alhier geld uit de lade heeft gestolen is nu door de politie aangehouden. Het bleek te zijn C. G. H. zonder vaste woonplaats, die al meerma len voor dergelijke feiten veroordeeld is. Hij is ter beschikking gesteld van den Of ficier van Justitie te Rotterdam. LAATSTE BERICHTEN TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Aan den heer Smeenk wordt ver,lof ver leend tot het richten van vragen aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart betreffende de weigering der verzoe ken om verbindendverklaring van de on dernemersovereenkomsten in de baksteen industrie en in de bakkersbedrijven te Amsterdam en te Rotterdam. Deze interpellatie wordt gehouden op na der te bepalen dag, tezamen met die van den heer Wendelaar. INDISCHE BEGROOTING. Vorrtgezet wordt de behandeling der In dische begrooting voor 1937 c.a. De Minister van Koloniën, de heer CO- LIJN, zet zijn rede voort. Spr. komt terug op wat er is gezegd over de bestuurswis seling in Indië. Het beleid van den vorigen Gouverneur-Generaal is geprezen zoowel als bestreden. Spr. behoeft niet terug te komen op de waardeering, bij de behan- deilng van de vorige begrooting jegens G.- G. de Jonge door hem uitgesproken. T.a.v. den nieuwen G.-G. moeten we wachten, hoewel de weinige maanden, dat deze aan het bewind is, spr. geen reden geven, de keuze te betreuren; integendeel. Een van de redenen der benoeming van den te- genwoordigen G.-G. is, dat deze volkomen onbevangen staat tegenover wat voor In dië vereischt wordt. In de geschiedenis der laatste honderd jaren zal men er moeilijk vier kunnen aan wijzen waarin de moeilijkheden van ons bewind grooter waren, en waarin meer is gedaan om hulp te verleenen en nood te le nigen. Men staat verbaasd dat er nog zoo veel behouden kon blijven van wat er in In'lië opgebouwd was, nu de middelen zoo gering waren. Het aantal leerlingen der volksscholen is in dien tijd nog met 300 000 toegenomen; voor de volksgezond heid is nog 46 millioen uitgegeven. Er is nu weder eenige vooruitgang in de economische toestand. De allesbeheerschen- de vraag is of de stijging blijvend zal zijn. Men kan zelfs riet zeggen, hoe de prij zen over 3 maanden op ''e wereldmarkt zulen zijn. In de beurskoersen kan men aLexminst een aanwijzing- dienaangaande zien. Voor de rubber is vrijwel zeker te zeggen, dat de prijzen niet gehandhaafd zullen worden. Wel is spr. bereid, aan te nemen, dat een deel der gunstige verschijn selen blijvend zal zijn. Spr. denkt b.v. aan den invloed der rubberrestrictie voor de inlano'ïche bevolking. Evenzoo is het met andce producten voor die bevolking, b.v. de ccpra. PLEGER VAN KERKINBRAKEN AANGEHOUDEN. De politie van Princenhage heeft giste ren zekeren M. L. aangehouden, die in de St. Martinuskerk te Princenhage had inge broken. Bij het verhoor heeft L. bekend in October 1936 eveneens in de St. Martinus kerk te hebben ingebroken. Bovendien be kende hij tweemaal te hebben ingebroken in de kerk aan het Liesbosch te Princen hage. Het onderzoek van de politie duurt nog voort. H. B. S.'ER OP AVONTUUR. Jan Ris te Grasse (Frankrijk) aangehouden. -De Alkmaarsche H. B. S.'er Jan Ris ,aie sinds vorige week Vrijdag was verdwenen en sedert dienniets meer van zich heeft laten hooren, is gisteren opgespoord. Te Alkmaar werd gisteravond laat be richt ontvangen, dat de jongen zich te Grasse, een plaatsje ten noorden van Can nes, bevond, Vermoedelijk is de jeugdige avonturier een oud-schoolkameraad, die thans te Grasse woont, gaan bezoeken. De jongen zal op transport worden ge steld naar zijn woonplaats. EEN REIZENDE INBREKER. Te Zaandam is heden een 37-jarige man, zonder vaste woonplaats, voorgeleid, ver dacht daar ter stede tweemaal geld en goe deren uit winkels te hebben ontvreemd. De man is te Schiedam gearresteerd, waar hij op heeterdaad betrapt werd bij het stelen van geld uit een sigarenwinkel. Gebleken is, dat de man zich behalve aan gemelde feiten, nog heeft schuldig ge maakt aan inbraken te Wassenaar, Haarlem, Wormerveer, Zaandam, Bussum, Zeist, Den Haag en Rotterdam. De aangehoudene .ontként alle schuld. Hij is evenwel door een winkelier te Zaan dam herkend. EEN KOSTBARE ARMBAND GESTOLEN Een heer en dame uit Rottei'dam, die te Amsterdam op ziekenbezoek, waren ge weest, hebben daarna eenige oogemblik- ken vertoefd in een café aan het Kleine Gartman-plantsoen. De dame heeft daar bij het bezoeken van het toilet een gouden armband met diamanten afgedaan en vergeten het kleinood mee te nemen. Toen zij enkele oogenblikken later terugkeerde, nadat zij haar armband had gemist, bleek het kost bare sieraad te zijn verdwenen. Bij de politie is van dezen diefstal aan gifte gedaan. HARDHANDIG GELD INNEN GEEN- REDEN TOT ARREST. Drie mannen, die in opdracht van een firma in muziekinstrumenten te Amster dam naar Brabant en Limburg zijn ge weest om koopers van muziekinstrumen ten, welke op afbetaling waren gekocht, aan hun verplichtingen te herinneren, zijn gisteren door de politie van het bureau Warmoesstraat gearresteerd. Deze in hechtenis neming had plaats omdat klachten waren ingekomen, dat deze drie mannen hier en daar hardhan dig waren opgetreden en zich zouden heb ben uitgegeven voor rijksambtenaren. Na een verhoor door den commissaris van het bureau zijn reeds gisteravond weer twee der drie arrestanten op vrije voeten gesteid en is ook de derde heden morgen weer uit de hechtenis ontslagen, omdat er geen voldoende termen waren de mannen te houden. TELEGRAMMEN HERDENKING DER KRONING VAN DEN PAUS. VATICAANSTAD, 12 Febr. (A. N. P.) Ter herdenking van de kroning van den Paus, die vijftien jaar geleden geschiedde, is in de Sixtijnsche kapel een plechtige Mis opgedragen in de tegerwoordigheid van 31 kardinalen, de diplomatieke ver tegenwoordigers bij der. Heiligen Stoel, de familie van den Paus, den gouverneur van Vaticaanstad, den grootmeester van de Orde van Malta en andere hoogwaardig heidsbekleders. De Paus zelf, die nog eenige pijn leed was niet aanwezig. Het pauselijk koor heeft onder leiding van maestro Perosi de vierstemmige Mis van Palestrina gezongen. Na deze plechtige heid heeft Pius XI drie kardinalen ont vangen, die hem uit naam van hun college de beste wenschen kwamen aanbieden. Ver volgens verleende de paus eenige audiën ties. DE R. K. SCHOLEN EN HET NATION AAL-SOCIALISTISCHE BEWIND LONDEN, 12 Febr. (A.N.P.). De „Daüy Telegraph" meldt uit München, dat daar gisteren is medegedeeld, dat de nationaal- socialistische autoriteiten hebben besloten, alle Roomsch-Katholieke scholen te sluiten. Te München aldus het blad zijn de meest katholiexe scholen reeds overgeno men. Men heeft geen acht geslagen op het protest van katholieke zijde, volgens het welk de stemming ender de ouders van schoolgaande kinderen niet op corTecte wijze zou zijn geschied. Ontkenning van Duitsche zijde. BERLIJN, 12 Febr. (A.N.P.). Het Duit sche Nieuwsbureau heeft van bevoegde zijde vernomen, dat het bericht, volgens hetwelk alle katholieke scholen in Beieren gesloten zouden worden, niet in overeen stemming is met de feiten. Het ligt slechts in de bedoeling, eenige confessioneele scholen te München. die door zeer weinig leerlingen bezocht worden, te veranderen in openbare scholen. Een dergelijk geval is in het concordaat uitdrukkelijk geregeld. Er bestaat geen plan tot het overnemen van confessioneele scholen buiten München. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. De regeering probeert te sussen. ORIZABA, 12 Febr. (A. N. P.). De Mexi- caansche minister van binnenlandsche za ken heeft bekend gemaakt, dat hij een agent van politie uit zijn functie ontheven heeft, aangezien deze zonder bevelschrift binnengedrongen was in een huis, waar een clandestiene H. Mis werd gecelebreerd en daarbij een Katholiek had gedood. Dit feit heeft zich eergisteren voorgedaan. Te vens is de chef van den agent van politie uit zijn functie ontheven. De beide politie mannen zullen voor het gerecht moeten verschijnen. De gouverneur van Orizaba heeft een beroep op de bevolking gedaan kalm te blijven. Hij heeft beloofd, dat de schuldi gen gestraft zullen worden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Febr. Vee. Totaal aanvoer: 478 runderen, 308 kalveren, 1280 schapen, 988 varkens, 3 paarden, 4 veulens, 15 bok ken of geiten. Prijzen: 10 stieren 90260, schoon gewicht 5258 cent, handel kalm; 156 kalf- en melkkoeien 140230, handel tamelijk; 161 varekoeien e.a. 120180, en 151 vette koeien 130265, schoon ge wicht 4670 cent, handel tamelijk vlug: 6 vette kalveren 5085, schoon gewicht 6290 cent, handel tamelijk; 302 nuchtere kalveren 48, 100 vette schapen 2036, 600 vette lammeren 1622, 580 weide- schapen 1317, 32 zeugen f 3658, han del tamelijk; 571 mestvarkens f 1430, 385 biggen f 8.5011, handel tamelijk; 15 bok ken of geiten 414, handel matig. Kaas. Aanvoer 55 partijen waarvan 39 partijen Goudschekaas le soort 2223. 2e soort 2021; 16 partijen Leidsche kaas 1920.50 per 50 kg. Handel matig. ALKMAAR, 12 Febr. Kaas. Aanvoer: 32 stapels, zijnde 430000 kg. Fabriekskaas 22.50 per 50 kg. Handel goed. VOORHOUT, 11 Febr. Veiling. De aan voer was deze week, gezien de tijd des jaars, groot te noemen. De navolgende prijzen werden besteed: konijnen 0.22 1.70, raskonijnen tot f 2.55, kippen 3560 cent, hanen 6080 cent, duiven 1223 cent. Alles per stuk. LEEUWARDEN, 12 Febr. Vee. Prijzen: 37 Enterstieren 100—175, 72 Twenterstie- ren 175—295. 582 vette koeien 115—235 per stuk, 3858 cent per kg.; 928 melk- en kalfkoeien f 110240, 125 pinken f 40120, 24 vette kalveren f 2462, 1469 nuchtere kalveren f 3—8. 798 vette schapen 1230 76 weideschapen 10—20, 607 vette var kens 30—120 per stuk, 38—46 cent per kg., 42 magere varkens 1540, 83 kleine biggen f 612 per stuk, 41 bokken of gei ten, 17 paarden. Totale aanvoer 4901 stuks. Kaas. Goudakaas f 2737, Edammer kaas 2127, Aanvoer 975 kg. Boter Veilingboter f 1.421.31 per kg. Aanvoer 4 zesde vaten. Commissie f 0.69. NIEUWVEEN, 11 Febr. Eierenveiling. Prijzen: kippeneieren 901 stuks f 3.004 25 en 20 eendeneieren 2.75 per 100 stuks.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3