NIEUWS VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Meest matige wind uit Noordelijke rich tingen, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, regen of sneeuwbuien, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 765.2 te Kuopio Finland Laagste barometerst.: 729.7 te Reykjavik. De depressie op de Noordzee vult op en verplaatst zich naar het Zuiden. Het ge bied van hoogen luchtdruk boven Finland begint zich naar het Zuiden uit te breiden. De Oceaan-depressie trok naar het Noor den en deed in den nacht in het Noord- Westen den barometer snel dalen en de temperatuur sterk stijgen. In Ierland ging de wind naar Zuid terug en steeg de tem peratuur eveneens, terwijl het in Enge land en Schotland dezen nacht vroor. In geheel Europa zijn de temperaturen, be houdens langs de kust van de Golf van Biscaye, slechts weinig boven het vries punt en in het Oosten begint de vorst weer toe te nemen tot matig en streng. De bo venlucht is nog steeds arctisch koud en in het niveau van 5500 meter is de tempe ratuur onder minus 40 graden Celsius. Ook in de Alpen heerscht groote koude en Saen- tis en Zugspitze melden thans minus vijf tien en minus negentien graden Celsius met nog steeds sneeuw en mist. In de Oos telijke middelgebergten ligt de sneeuw 70 cm. hoog. In Midden- en Oost-Duitsch- land valt voortdurend sneeuw. De veran deringen in den toestand worden thans gunstig voor uitbreiding van het gebied van koude uit het NoordOosten naar Cen- traal-Europa en ook naar onze omgeving. LUCHTTEMPERATUUR. 4.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 5.36 uur tot Zaterdagmorgen 6.52 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 13 Febr. voorm. 4.00 en nam. 4.24 uur. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen geneeskunde mej. J. H. Moes, Den Haag; Artsexamen le gedeelte de heeren W J. Kolff. Beekbergen en W. J. Wissema, te Oegstgeest; Candidaats-examen wis- en natuurkun de letter F, de heer D. Hoegen, Den Haag. Bevorderd: tot arts de heeren A. J. Bouwman, Den Haag en Que Keng Lead, Leiden. RECHTZAKEN UIT EEN TRAMWAGEN GESTOLEN GELDKIST. Nog twee vonnissen. De rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in nog twee strafzaken tegen twee mannen, die worden verdacht, betrokken te zijn geweest bij den op 1 October 1936 op klaarlichten dag gepleegden diefstal van een kist met bijna zevenduizend gulden uit den goederenwagen van de Rotterdamsche A. van der *E., 34 jaar, beiden gedetineerd Tramweg Maatschappij, welke stond-op het terrein van de gemeenetlijke handelsin richtingen aan de Rosestraat. Het geld was bestemd voor de Coöpera tieve Suikerfabriek te Puttershoek en af komstig van de incassobank te Rotterdam, de benadeelde. Veroordeeld zijn nu J. J. E. van BI., 35 jaar, los werkman en de spoorlijnarbeider te Rotterdam, wegens diefstal in vereeni- -ing tot twee jaar en zes maanden gevan- gennisstraf. De derde verdachte is, zooals men zich zal herinneren, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. BELEEDIGING VAN DE POLITIE TE WINTERSWIJK. De Rechtbank te Zutphen veroordeelde heden den Winters wij'.cschen koopman H. P., die op 11 December jl. aldaar een ge schrift der N. S. N. A. P. (partij majoor Kruyt) had verspreid met beleedigenden inhoud voor de politie te winterswijk, con form den eisch tot een maand gevangenis straf. VAN ONZE ADVERTEERDERS. DE RECORD-DAS. Wij verwijzen naar een aankondiging in ons nummer van heden van den heer Her man Trossel betreffende een sensatie in de stropdassenwereld. Tot en met morgen wordt in de zaak Hoogewoerd 109 de Recorddas gedemon streerd. We twijfelen er niet aan, of velen zullen het stropdassenvraagstuk tot het verleden doen behooren. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Ter zake van diefstal van een heerenrij wiel stond terecht de gedetineerde losar- beider C. M. B. uit Haarlemmermeer. Ver dachte had op 23 Januari j.l. te H i 11 e- gom een onbeheerd staand rijwiel toebe- hoorende aan de 17-jarige kantoorbedien de J. v. d. Sch., hetwelk voor een perceel daar stond, weggenomen en er mede naar zijn woning gereden. Op een vraag van den politierechter, waarom verdachte dit toch gedaan had, daar verd. met een rij wiel naar Hillegom was gereden en het daar had gestald, deelde hij mede, dat hij ruzie had gehad met zijn vrouw en zijn kop in den wind had gegooid. Het strafblad van verdachte is ook niet erg fraai, gezien zijn reeds eerdere ver oordeelingen en een nog loópende voor waardelijke straf van 2 maanden. -Gezien de ernst van het feit en alles in aanmer king nemende, eischte de officier van Jus titie tegen verdachte 6 maanden gevan genisstraf, met aftrek van voorarrest. De politierechter veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch met aftrek van voorarrest tot en met heden. Terzake van verduistering van een bak fiets welke verdachte in huurkoop had, stond terecht de 30-jai-ige bloemenkoop- man W. de J. uit Hillegom. Verdachte had van een zekere P. C. W. aldaar een bakfiets in huurkoop en de fiets verkocht aan een zekere P. H. te Bennebroek, daar deze nog een vordering op verdachte had, en wel voor een bedrag van f 30.Ver dachte is reeds 3 maal veroordeeld. Gezien het gunstig reclasseeringsrapport over ver dachte uitgebracht eischte de officier van Justitie tegen verdachte 3 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstel- ling van het Leger des Heils. De politierechter veroordeelde verdach te tot 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar en onder de zelfde voorwaarden. DOODELIJK ONGEVAL IN GEMEENTE GASFABRIEK TE AMSTERDAM. Arbeider tusschen muur en lorrie bekneld geraakt. Een ernstig ongeval heeft zich hedenmor gen in de vroegte te ruim zes uur voorgedaan in de gemeentegasfabriek aan den Haarlemmerweg te Amsterdam. In de stokerij van de gasfabriek bevindt zich een lorriebaan, waarop gloeiende co kes door middel van lorries vanuit ovens naar de bluschinrichting van de fabriek wordt gereden. De wagens worden auto matisch in beweging gezet door op een knop te drukken. Door nog niet opgeloste oorzaak is plotseling de stroom ingescha keld, waardoor de lorries in werking zijn gekomen. Een 43-jarig arbeider, die zich in de nabijheid van de rails bevond, werd door een der wagens gegrepen en tegen een muur gedrukt. Onmiddellijk werd de stroom uitgeschakeld, doch het was toen reeds te laat. De ongelukkige bleek te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis vervoerd. HET OFENSIEF DER RECHTSCHEN BIJ MADRID. Gaat men in Madrid het hoofd verliezen? AVILLA, 12 Febr. (A.N.P.) Een spe ciale correspondent meldt: Gisteravond hebben de rechtsche colonnes van gene raal Varela onder leiding van generaal Mola, na den rechteroever van de Jarama geheel te hebben „gezuiverd" en San Mar tin de la Vega te hebben bezet, waar een kern van tegenstanders nog weerstand bood, haar voorhoede opgeschoven tot voorbij den weg van Chinchon, die dienst doet als verbinding met Valencia tusschen Vaciamadrid en Arganda. Sinds den aan vang van het nieuwe offensief zijn de rechtschen nu opgerukt over een diepte van 20 K.M. en een breedte van 12 tot 15 K.M. De rechtsche colonnes zijn met haar eerste afdeelingen in het Noorden bij Ar ganda aangekomen en in het Zuiden voor Morata de Ta j una. De regeeringstroepen zijn volkomen uit het veld geslagen door den aanval en bieden slechts schoksgewijze tegenstand. In de nabijheid van de hoofd stad worden de teekenen veelvuldiger, dat men het hoofd gaat verliezen. De strijd in het Noorden. BILBAO, 12 Febr. (A.N.P.) Een offi cieel communiqué van den Baskischen verdedigingsraad meldt, dat aan alle fron ten rust heerscht. Regen en nevel hebben alle militaire operaties belet. STADS 2 SWAMMERDAM 1637-1937 De Leidsche Universiteit herdenkt een beroemd natuurkundige Jan Swammerdam werd den 12den Fe bruari 1637 te Amsterdam geboren. Hij studeerde te Leiden in de geneeskunde en wijdde zich vooral aan de ontleedkunde. Na Parijs bezocht te hebben en in 1667 tot doctor in de geneeskunde te Leiden bevorderd te zijn, wijdde hij zich te Am sterdam aan anatomische en zoölogische studiën. Hij deed de voor de ontleedkunde be langrijke ontdekking, om de vaten met een harsachtige, door het vuur vloeibaar ge maakte stof te vullen, die, wanneer zij koud wordt, deze nu uitgezette vaten voor bederf bewaart. Bovendien heeft men aan hem de uit vinding van een thermometer te danken, ter onderzoeking van den graad van warm te bij de dieren. Tot zijn eerste geschriften behcoren: „Historia Insectorum generalis" ofte Alge- meene verhandeling van de bloedelooze Dierkens; en „Miraculum naturae seu uteri muliebris fabrica". Wonderbaarlijk mogen we de resultaten noemen welke Swammerdam bij zijn diep gaande studies heeft bereikt. Hij bracht leven en inzicht in de tot dan toevrijwel onbekende wonderen der in sectenontwikkeling. Hij was het b.v., die door het ijverig bestudeeren van het bijen volkje tot de ontdekking kwam, dat de ko ningin den bijenstaat bijeen houdt en niet een koning, zooals aanvankelijk werd ver ondersteld. Zijn proeven voor ontleedkunde gingen zoo ver, dat hij een luis ontleedde en daar in een bewijs wist aan te voeren voor de almacht Gods. Dat een leeuw forsch ge bouwd was en in staat om zijn kracht te toonen, dat was voor hem niets vergeleken bij een diertje als een luis, dat teer en fijn vein samenstelling veel meer en veel beter getuigenis aflegde van de grootheid des Scheppers. Een brief aan Thevenot getuigde dan ook zeer sterk van zijn godsdienstzin, waar hij dezen aldus aanving: „Ik presen teer Ued. alhier den Almachtigen Vinger Gods, in de anatomie van een Luys, waar in gij wonderen op wonderen opeengesta- pelt suit vinden, en de Wijsheid Gods in een kleen puncte klaarlijk sien ten toon- gestelt". Door zijn aanhoudend studeeren tot zwaarmoedigheid vervallen, maakten de dweepzuchtige geschriften van Antoinette Bourignon een diepen indruk op hem, zoo dat hij zijne werkzaamheden, als onwaar dig voor de bemoeiingen van 'smenschen geest, staakte en haar naar Holstein volgde. Door verdriet en gebrek ontzenuwd, keerde hij naar Amsterdam terug, waar hij in 1680 overleed. Een deel zijner papieren, voor 'n baga tel verkocht, kwam later Boerhaave voor veel geld in handen, doch deze sorteerde ze zorgvuldig en gaf ze in het Hollandsch uit onder den titel: ,Bybel der nature, of Historie der Insecten enz., en in het Latijn Biblia Naturae sive Histcria Insectorum in certas classes reducta". Bovendien heeft men nog van Swammerdam een werk over het haft, „Ephemeri vita enz." (Amster dam 1675) en „Over het ademhalen en het gebruik der longen" (Leiden 1735). Vele van de merkwaardige werken van dezen Nederlander, die als de beroemdste entomoloog ter wereld beschouwd wordt, hebben we dezer dagen mogen aanschou wen in de tentoonstelling, welke te zijner eere is ingericht in het Natuurhistorisch Wetenschappelijke Museum, dat is geves tigd in een gedeelte van het oude Boer- haave-ziekenhuis aan de Steenstraat. De volledige manuscripten van zijn Boek der Nature, door Boerhaave aangekocht en uitgegeven liggen hier achter glas verbor gen en daarnaast zijn origineele teekenin- gen over diverse onderwerpen. Zijn dissertatie „De Respiratione", zijn „Algemeene Verhandeling van de Bloed- looze Dieren" met het origineele hand schrift van den herdruk hiervan en zooveel andere manuscripten liggen hier als de stille getuigen van het wonderbaarlijke werk van een man, wiens nagedachtenis thans zoo roemvol geëerd wordt. Noemen we verder nog een origineelen brief van Antoinette Bourignon aan Swam merdam en zijn portret, dat niet het zijne is, aangezien de vervaardiger daarvan een beeld gebruikte uit een Rembrandt-schil- derij, dat vijf jaar voor Swammerdam's geboorte was vervaardigd, dan hebben we genoeg bewijzen aangevoerd, dat deze kleine doch exquise tentoonstelling de be zichtiging ten volle waard is. DE HERDENKING IN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. In een plechtige bijeenkomst m het groot- autoditorium der Leidsche Universiteit, is hedenmiddag het feit herdacht, dat 300 jaar geleden de beroemde natuurkundige Jan Swammerdam werd geboren. Na een inleidend woord van den rector- magnificus, prof. dr. J. van der Hoeve, en een korte beschouwing over Swammerdam's beteekenis voor de wetenschap door prof. dr. J. Huizinga, voorzitter der Koninklijke - -== ii Akademie voor Wetenschappen, was het woord aan dr. A. Schierbeek, privaat-do cent in de geschiedenis en de didaktiek der biologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, die de herdenkingsrede uitsprak. Spr. begon met er aan te herinneren, dat Jan Swammerdam opgroeide te midden van door zijn vader verzamelde curiosa, waaronder veel naturalia doch geen insec ten waren. In 1661 werd hij student te Leiden, waar hij onder leiding kwam van bekwame hoogleeraren, terwijl hij kennis maakte met Steno en Reynier de Graaf. Na zijn candidaatsexamen trok hij naar Frank rijk. waar hij o.a. bij Thevenot logeerde, aan wien hij later zijn manuscripten ver maakte. Reeds in 1663 deed hij enkele ontdekkin gen en in 1666 werd een deel van zijn ana tomisch en physiologisch werk gepubli ceerd door Blasius. Dit werk handelt o.a. over de spieren van de kikvorschen en de werking der zenuwen. Ook vindt men hier zijn ontdekking van de bloedlichaampjes die door Malpighi wel iets eerder gezien waren, doch niet voor bloedlichaampjes ge houden. In 1667 kwam Swammerdam op de ge dachte 'om de bloedvaten op te spuiten met weeke was, een methode, die Fred. Ruys tot in de perfectie zou uitwerken. Toen Swammerdam met van Horne bezig was met zijn onderzoek van de vrouwe lijke organen verscheen het werk van R de Graaf hierover zoodat e^ een ernstige twist tusschen deze geleerden ontstond. Dit gaf spr. aanleiding om wat nader in te gaan op de psychologie van Swammerdam. Hij meende op grond van wat wij van dezen weten, hem te mogen teekenen als een ge passioneerde, in den zin van Heymans, dus als iemand gekenmerkt door groote activi teit, groote emotionaliteit en groote secun daire functie. Hiermee komt geheel over een, dat Swammerdam gerekend moet wor den tot het homogeen-veelzijdige type dat dr. A. F. M. Reynders heeft gegeven en tevens strookt Hiermede dat Swammerdam in vele opzichten een querulant was en dat nij later geheel onder invloed kwam van de godsdienstige voorstellingen van An toinette Bourignon. Deze mengeling van onderzoekersneigin gen en zich overgeven aan godsdienstiige bespiegelingen komt prachtig uit in zijn boek: Ephemeri Vita, een verhandeling over de haften (Eendagsvliegen 1675). In 1669 was reeds verschenen zijn boek: algemeene verhandeling der bloedloose dierkens, waarvan zijn latere groote werk: Bijbel der Nature, in 1737 door Boerhaave in het licht gegeven, feitelijk oen zeer ver meerderde uitgave is. Spr. wees er op, dat op vele plaatsen in Swammerdam's werk de invloed van Descartes bespeurbaar is, zoo o.a. bij zijn opvatting van de instincten. Als men Swam merdam's werk vergelijkt met dat van Malpighi, dan ziet men, dat hij nog nauw keuriger was, vergelijkt men hem met Leeuwenhoeck, dan valt op, dat deze soms nog scherper waarneemt, doch dat Swam merdam, in overeenstemming met zijn psychologisch type, de litteratuur veel beter beheerscht en dat zijn onderzoekingen ge dragen worden door enkele grootsche ge dachten. Hij was een der eersten, die lagere die ren ontleedde (vooral de anatomie van de luis, van de bij, van de slak en van de inkt- visch werden door spr. genoemd) en hij was zeker wel de eerste, die er op wees, dat hier de verhoudingen zoo helder en klaar zijn, dat zij ons den sleutel geven de hoo- gere dieren betei te begrijpen. Harvey's boeken over den bloedsomloop en over de voortplanting hadden deze pro blemen weer in het centrum van de belang stelling geplaatst en het is dan ook wel duidelijk, dat Swammerdam een bepaald standpunt moest innemen tegenover deze problemen. Hij geloofde aan een praefor- matie in het ei (hij was dus ook ovalist), terwijl Leeuwenhoeck later aan een prae- formatie in de zaaddiertjes geloofde (dus animalist was) Spr. wees er op, dat de zip: omne vivum ex ovo (alle leven uit een ei) niet in Harvey's werk te vinden is, ter wijl deze ook aan een spontane generatie der lagere dieien geloofde. Swammerdam spreekt echter duidelijk uit, dat alle plan ten en alle dieren uit een zaad of ei ge boren worden. Wij danken aan Swammerdam verder een juist inzicht in de verhoudingen in den bijenstaat en dar. een eerste poging om or dening te brengen in de chaotische massa der insecten. Deze eerste poging v/as mees terlijk, onze huidige indeeling is hierop nog steeds gebaseerd. Spr. memoreerde nog, dat Swammerdam vrij veel gedichten heeft geschreven en hij citeerde een, dat gewijd is aan de praefor- matieleer. Hieruit blijkt, dat hij aannam, dat de voor ons nog onzichtbare kiemen door God in den loop der ontwikkeling „ge stremd" werden uit de vochtigheid. Spr. eindigde met te betoogen, dat de Leidsche universiteit Swammerdam die volgens beweren van zijn vader, zijn besten tijd had verloren in het waarnemen van zaken waarvan geen duit winst kwam vormde en zijn werken voor den ondergang behoedde en dat haar dit steeds tot eer zal strekken. Na afloop dezer plechtigheid begaven vele der aanwezigen zich naar het Neder- landsch Historisch Natuurwetenschappelijk Museum, gevestigd in een vleugel van het voormalig Academisch Ziekenhuis, waar geheel uit het bezit der universiteitsbiblio theek en van het museum voornoemd een Swammerdam-tentoonstelling is ingericht. De grootste attractie van deze expositie is wel het origineele manuscript van de „Bijbel der Nature" door Boerhaave voor 1500.— aangekocht, in druk uitgegeven en na zijn dood aan de Leidsche Universi teit vermaakt. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Bijeenkomst afd. Jongeren Staats partij, Jacobazaal, Den Burcht, 8.15 uur. Vrijdag, Uitvoering O.G.A.V., Stadsgehoor zaal, 7.45 uur. Woensdag, jaarvergadering R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden, R.K. Volksbond, Steen- schuur, 8.15 uur. Donderdag, R.K. Metaalbewerkersbond, jaarvergadering afd. Leiden, Bonds- gebouw, 8 ur. Donderdag, Genootschap van den Stil len Omgang, afd. Leiden, le denvergadering gebouw St. Jos.- Gez.-Ver., 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18 tel. 85 en mej. J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel 274. JONGEREN-AFDEELING LEIDEN R.K. STAATSPARTIJ Wij herinneren de leden nog even aan de vergadering van de Jongeren-af deeling, welke gehouden wordt hedenavond te kwart over acht in de Jacoba-zaal van hotel „Den Burcht". Daar de agenda mel ding maakt van stemming over het nieu we reglement en verkiezing van een vast bestuur is het alleszins van belang deze vergadering bij te wonen. Het voorloopig bestuur rekent op de leden! De Jongeren zijn vanavond om kwart over 8 aanwezig! Komt allen! Het voorloopig bestuur. R.K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Na het verzenden der convocatie ge werd ons de mededeeling, dat mej. C. v. d, Steen, zich niet meer herkiesbaar stelt. Punt 4 van de agenda wordt dus als volgt: „Verkiezing van twee bestuursleden, we gens periodieke aftreding van C. J. v. d. Meer, secretaris en mej. C. v. d. Steen. De heer L. J. v. d. Meer stelt zich wel, mej. C. v. d. Steen, stelt zich niet meer herkies baar, enz.". Wij wekken onze leden nadrukkelijk op om Woendag, 17 Februari a.s. vrij te hou den voor onze jaarvergadering en even- tueele candidaten in te zenden voor het af- deelingsbestuur en hoofdbestuur. Hoe meer candidaten hoe beter. In verband met de belangrijke zeer uit gebreide agenda, verzoeken wij onzen le den op tijd, dus uiterlijk kwart over acht, aanwezig te zijn, zoodat wij vlot de agenda kunnen afwerken. U komt.... en op'tijd! SUIDAFRIKAANS STUDENTE- TONEELGESELSKAP. Gelijk uit bekenmakingen in dit blad en elders blijkt, zal cp Donderdag 18 Februari a.s. in den Leidschen Schouwburg optre den het tooneelgezelschap der Zuid-Afri- kaansche studenten van Stellenbosch. Se dert begin Januari bevinden deze studen ten-stamverwanten zich in ons land. en zij zijn reeds opgerteden te Antwerpen, Gent, den Haag, Hilversum Ede, Amsterdam, Almelo, Utrecht en Bergen. Ook hebben zij hun' kunst als hoorspel opgevoerd voor de radio te Hilversum en te Brussel. Overal waar de Afrikaansche studenten zijn opgetreden hebben zij welverdienden bijval geoogst. Daar dit de eerste maal is, dat een dergelijk ondernemen in Nederland en Vlaanderen wordt uitgevoerd, mag daarin een gunstig voorteeken voor de ver werkelijking van hun verdere plannen wor den gezien. Hun doel is namelijk in de eer ste plaats cultureel; door hun optreden wil len zij Nederland en Zuid-Afrika op cultu reel gebied nader bij elkander brengen en indien al hun plannen tot werkelijkheid ko men, zullen zij in het vervolg om.de twee jaar naar hier komen om dit even belang rijke als sympathieke doel te verwezenlij ken. Dat te Leiden, welks universiteit vooral door traditioneele banden met Zuid-Afri ka verbonden is, een tooneelopvoering van het gezelschap zal plaats vinden, is te dan ken aan het initiatief van de Leidsche af- deeling van het Algemeen Nederlandsch Verbond, welke terstond bij de voornaam ste studentenverenigingen en bij een aan tal andere burger-vereenigingen (Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde, Nationaal Jongeren Verbond, Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging) vollen steun en medewerking heeft mogen vin den. Het op te voeren stuk, „En hadde de lief de niet....", geeft een blik in het Afri kaansche familieleven en stelt den onder gang voor oogen van een man, die afgewe ken is van de oude Boerendeugden. Onge twijfeld is dit de eerste maal, dat te Lei den een stuk wordt opgevoerd in het Afri- kaansch. Dat er hoegenaamd geen moeite zal zijn den dialoog te volgen, zullen de velen kunnen getuigen, die in het vorige jaar de lezing van den Zuid-Afrikaanschen gezant dr van Broekhuizen voor het Na tionaal Jongeren Verbond hebben bijge woond.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2