iH RADIO-PROGRAMMA'S WOENSDAG 10 FEBRUARI 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 GEMENGDE BERICHTEN Auto op drie wielrijders ingereden Een doode, één zwaar gewond in den afgeloopen nacht om één uur is nabij het buitengoed „Hemelrijk" onder St. Michielsgestel een auto op een drietal wielrijders ingereden, waardoor één per soon gedood werd en een ander zware ver wondingen opliep. Op genoemd tijdstip reden drie jonge mannen per rijwiel van 's-Hertogenbosch naar hun woning te St. Michielsgestel. Ter hoogte van het buitengoed „Hemelrijk" naderde uit tegenovergestelde richting een personenauto. De chauffeur reed links van den weg, terwijl slechts één lamp brandde. Hij reed recht op het groepje in. De gevolgen waren ontzettend. Een der jongemannen, van der Berselaar, werd op slag gedood, terwijl M. v. d. Groenendaal ernstig gewond bleef liggen. De derde wielrijder een broer van v. d. Groenen daal liep slechts enkele schrammen op. Hij begaf zich onmiddellijk naar de nabij gelegen woning van den landbouwer Vis- schers, die op zijn beurt geestelijke- en geneeskundige hulp inriep en de politie van het gebeurde in kennis stelde. Toen een dokter op de plaats van het ongeluk arriveerde, was van Berselaar reeds overleden. M. v. d. Groenendaal bleek zwaar gewond te zijn. Hij had o.m. een hersenschudding opgeloopen. Het stoffelijk overschot van van Berse laar werd naar het lijkenhuisje te St. Mi chielsgestel overgebracht, de zwaar ge wonde werd naar de ouderlijke woning vervoerd. Zijn toestand is redelijk. De burgemeester van St. Michielsgestel heeft onmiddellijk na het ongeluk de aan houding van den chauffeur van de perso nenauto, die na het ongeluk was doorge reden, verzocht. De politie van 's-Hertogenbosch vond vrij spoedig in een garage aldaar een auto, die sporen van een aanrijding vertoonde. De chauffeur was echter met een andere auto vertrokken. Toen hij terug kwam, werd hij aan een streng verhoor onder worpen. De man zekere H. uit den Bosch bekende, de aanrijding te hebben veroorzaakt. Hij werd hierna in arrest gesteld. WIELRIJDER DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermiddag is nabij Oudewater de 50- jarige wielrijder Van den Boogaard uit Willeskop door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. BRAND TE ROTTERDAM. Zolder uitgebrand. Gistermiddag ruim drie uur is brand uit gebroken op den zolder van pand 28 aan de Crooswijkschekade te Rotterdam, waar in is ondergebracht het pension van den heer A. Ocké. Omstreeks drie uur was de 70-jarige G. Tegelaar naar den zolder gegaan. De man zocht iets en daarbij heeft hij niet gelet op een brandende petroleumlamp, die achter hem stond. Op een gegeven moment heeft de man de lamp omgestooten en de uit vloeiende petroleum vatte direct vlam. Om de vlammen te dooven, heeft de man toen een .deken gegrepen en deze op het vuur gegooid om aldus te trachten het vuur te dooven, doch dit gelukte niet. De deken brandde door en zoo deelde het vuur #ch weldra mede aan de andere zich op den zolder bevindende voorwerpen. Den heer Tegelaar, die brandwonden opliep aan hoofd, gelaat en handen, heeft men tijdig in veiligheid kunnen stellen, evenals twee kinderen en een anderen man, die zich eveneens op den zolder bevonden. De direct gewaarschuwde brandweer was binnen zeer korten tijd met veel materiaal ter plaatse. De brand had zich intusschen reeds uitgebreid en weldra brandde het dak door. Eenige tijd sloegen de vlammen fel naar buiten en aangezien het vuur ook overgeslagen was naai de onder den zolder gelegen étage, vond men het raadzaam, het aantal stralen van vijf tot zeven te ver- grooten, waarna men het vuur snel onder de knie had. Men heeft evenwel niet kun nen verhinderen, dat de zolderverdieping geheel en de ondergelegen verdieping ge deeltelijke is uitgebrand. De benedenver diepingen hebben veel water- en rook schade gekregen. Omstreeks vier uur had men den brand gebluscht. FABRIEKSBRAND TE VENLO. Enveloppenfabriek uitgebrand. Omstreeks zeven uur werd Dinsdagavond brand ontdekt in de enveloppenfabriek Holland, gelegen aan de Heibeek te Venlo. De brandweer rukte uit met groot mate riaal. Zij slaagde er in den vuurhaard, die zich ongeveer in het midden van de fabriek be vond, te bereiken, nog voordat de vlammen naar buiten konden slaan Na ongeveer een half uur blusschen was het gevaar voor uit breiding geweken. De machines vooral had den ernstig van het vuur te lijden. Het ge deelte van de fabriek, waa de brand woed de, is uitgebrand. Een groote voorraad pa pier liep belangrijke waterschade op. De oorzaak van den brand is onbekend. De. schade wordt door verzekering gedekt. HET WATER ROND BREDA BLIJFT STIJGEN. Landerijen en straten staan blank. gewezen op dé zeer onvoldoende afwate ring van Mark en Dintel. Sinds honderd jaren zijn plannen gemaakt om deze te verbeteren, doch tot nu toe is het bij plan nen maken gebleven. MOORDAANSLAG? Te Echt werd j.l. Vrijdag een pistool- schot gelost op W. S. en H. V. Na onder zoek door' de gemeentepolitie' is gisteren aangehouden dé 18-jarige P. U. O., aldaar, die bekende, in de richting van S. en V. té hebben geschoten. Niemand -werd echter getroffen. O. is naar het huls van Bewaring te Roer mond overgebracht. Een _groot pistool van Duitsche origine werd in beslag genomen. ZONDERLINGE INCASSEERDERS. Geven zich voor politie uit. Een te Amsterdam'gevestigde firma in accoi'deons en harmonica's, heeft eenige reizigers in dienst, dié in Limburg en Bra bant werken, en daar op afbetaling har monica's verkoopen. De "Limburgsche be volking is zeer muzikaal en hier lag dan ook een goed afzetgebied. Doch dat bij stofzuigers e.d. gebeurt, ge schiedde ook bij accordeons. De eerste ter mijnen werden vlug betaald'en later hoor de men niets meer. De Amsterdamsche fis- ma heeft nu echter een maatregel genomen, welke niet te geloven is. Ze heeft in dienst gesteld een drietal mannen. Deze trekken er met den auto op uit en moeten trachten het geld te incasseeren of anders de mu ziekinstrumenten weer in bezit te nemen. Deze lieden treden zeer eigenaardig op, wat reeds aanleiding gaf tot conflicten met de politie in verschillende plaatsen. Van de politie vernamen wij," dat men als volgt te werk'gaat: Men verschijnt plotseling met een auto voor de woning van een der men- schen die op afbetaling hebben gekocht en doet zich voor als politieambtenaren. Men zwaait met een tweekleurig lint en penning en spreekt over de gekochte harmonica's. Men overrompelt de menschen en weet zich van het instrument meester te maken. Op andere plaatsen doet men zich voor als ambtenaren der douane en zoekt naar smokkelwaren. Het gevolg is dat men in de woning het muziek-instrument vindt. Bewoners, die later inzagen dat men met uitgezonden employé's van de firma te ma- ken had, dienden reeds een aanklacht in. Verleden week kwam het voor, dat deze mannen in Hoensbroek eenzelfde truc toe pasten, doch bij vergissing een verkeerde harmonica meenamen. Daar is een aan klacht tot diefstal tegen hen ingesteld. De firma te Amsterdam verklaart echter, dat haar menschen moeten trachten het geld te innen, doch zij mogen zich niet van der gelijke trucs bedienen-. In elk geval waarschuwt de politie, dat men niet op de voorspiegelingen moet in gaan en zoo noodig huiszoeking moet wei geren,. of dadelijk de politie ervan in ken nis stellen. SMOKKELAARS STELENHUN PANTSERAUTO. Smokkelaars hebben ^van het Carnaval te Heerlen gebruik gemaakt om uit een garage hun dóór rijksambtenaren in be slag genomen smokkelauto te stelen, meldt de „Tel." Het was een gepantserde wagen, die eenige dagen geleden te Heer- lerbaan na een achtervolging door amb tenaren van den crisis-opsporingsdienst werd achterhaald. Zij vonden de auto met een groote partij margarine op de binnen plaats van den groentehandelaar B: De inzittenden waren verdwenen. De wagen met smokkelwaar wérd - naar Heerlen ge bracht en ondergebracht in een garage. De smokkelaars kregen er den neus van en wachtten een gunstige gelegenheid om hun slag te slaan. En toen met het Carnaval om acht urn 's avonds het personeel der garage G., aan het Wilhelminaplein te Heerlen afwezig was, hebben zij onopgemerkt de smokke laarsauto teruggenomen, DE „KERTOSONO" OP SLEEPTOUW GENOMEN. De Nederlandsche bergingssleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co.'s Inter nationale Sleepdiensten, is gistermiddag om 5 uur bij het vrachischip „Kertosono", van den Rotterdamschen Lloyd, dat dezer dagen een aanvaring had, aangekomen na een moeilijke reis. De „Zwarte Zee" heeft onmiddellijk kun nen vastmaken. Het cónvooi zet thans de reis naar Lissabon voort De weersomstan digheden zijn op het oogenolik iets gunsti ger, LETTEREN EN KUNST HET VONDEL-JAAR. Hageveld voerde j,Samson" op. Men moge in dit Vondelj aai-, nu de cul- tuurdragende gemeente zich opmaakt den driehonderd-vijftigsten geboortedag van Neerlands grootsten"'dichter te vieren, al geen volksche betoogingen verwachten, zooals Italië die bijvoorbeeld kende bij de grootsche Dante-feesten, er zijn toch nog van die stille plaatsen, waar de cultus van den poëet levend is gebleven en zelfs de minder bekende dichtwerken, die in geen schoolsche bloemlezing te vinden zijn, re gelmatig worden genoten. Onder deze ver borgen wijkplaats neemt het Seminarie Hageveld een eereplaas in. Hier werd in 1888 voor de eerste maal na twee eeuwen (de traditioneele Gijsbrecht natuurlijk uit gezonderd) een Vondel-spel gespeeld. Op Vastenavond van dat jaar kwam „Jozef in Dothan" voor het voetlicht en bewees mgr. Callier, die toentertijd de leiding van het studententooneel had, dat de oude Vondel, wat hooggeleerde aèsthetener óók van Hilversum II, 301 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en Gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus Handenarbeid v, d. jeugd. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Viool en harp. 7.00 Berichten. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7.45 Muzikale causerie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Reportage. 8.30 Prot. Chr. Harmonie „Jubal". 9.00 „Lod. de Geer, de Krupp der 17de eeuw", causerie. 9.30 Vervolg concert. 9.45 Berichten ANP. 9.50 Orgelspel. 10.30 Gramofoonpl. Hierna: Schriftle zing. Hilversum I, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Orgelconcert. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Het Omroeporkest en soliste. 12.30 De Octophonikers. In de pauze: Or gelspel. 2.00 Voor de Vrouw. 2.30 AVRO-Dansorkest. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Voor de kinderen. 5,30 Het Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Viool ën piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15-Concertgebouw-orkest en solist. I. d. pauze: Klarinet en piano. 10.30 Gramofoonplaten. 11.00 Berichten ANP. Hierna: tot 12.00 AVRO-Dansorkest en Gramofoonplaten. Droit wich, 1500 M. 11.05 „At home today", causerie. 11.2511.50 Gramofoonplaten. 12.10 Het BBC Welsch orkest, m.m.v so list. 1.05 De BBC Zangers. I.352.20 John Reynders. en zijn orkest. 3.10". „Mén talking" causerie. - 3t35 Sted. Orkest Bournemouth m.m.V. soliste." -------- -- J"~5705~GramöfuöTipiaten. 5.35. Het BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 „This way out" causerie. 7.00 Orgelconcert. 7.20 Het Alfredo Campoli-Trio. 7.50 BBC-Orkest. 8.35 Revue-Programma. 9.00 Causerie over Shakespeare. 9.20 Berichten. 9.40 BBC-Theater-orkest. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Orgelspel. II.00- Viool en piano. 11.3512.20 Lou Preager en zijn Band. mochten zeggen, nog zeer goed speelbaar was. Toen het vorig jaar Hageveld voor de vijf-en-twintigste maal Vondel speelde, hebben we uitvoerig over de beteekenis van dit initiatief gesproken. Het gevolg ervan was, dat enkele beste Vondelstukken aan het Seminarie-repertoire werden toege voegd. Na „Jozef in Dothan" volgde „Peter en Pauwels", „Noah" en „Lucifer". In 1914 waagde de toenmalige modera tor van het studententooneel, de tegenwoor dige Bisschop van Haarlem, toen nog „mijn heer" Huybers, zich buiten het reeds lang gevestigde repertoire door voor de vasten avonduitvoering van dat jaar Vondels „Samson" te kiezen. Dit jaar heeft men deze opvoering her haald. Met veel zorg heeft de zeereerw. zeergel. heer M. Haring de niet altijd even doorzichtigen tekst voor de weinig doorge winterde spelers gecommentarieerd en hen met zijn enthousiasme begeesterd tot een uiterste inspanning, den grooten treur- poëet ten volle waardig. Zeer vele geestelijken uit het geheele bisdom hebben van dit pogen genoten en bijzonder voor Z. H. E. mgr. J. P. Huibers, toch eigenlijk de vader van de Hageveld- sche „Samson", moet het een groot genoe gen zijn geweest te constateeren, dat de beproefde en vruchtbare traditie nog steeds wordt hooggehouden. De dramatisch niet zeer sterk geconci pieerde „Samson" stelt aan zijn spelers bij zondere eischen. De hiaten, die de drama tische lijn in de eerste bedrijven vertoont, worden niet zeer overtuigend gevuld met duistere voorzeggingen en jammerklacht, terwijl de beruchte eenheid van tijd den dichter hier en daar parten schijnt te heb ben gespeeld. Het aantal boden en als bó- den-verhaal fungeerende monologen is ver dacht groot. We zouden ons echter scha men om deze overigens reeds dikwijls ge constateerde feilen in het werk van den grooten dichter aan te toonen, als we niet konden erkennen, dat regisseur en spelers er zich klaarblijkelijk van zijn bewust ge weest en alles hebben gedaan om deze fou ten zoo goed mogelijk te ondervangen. Vooral de beteekenis van de rei, die-in R a d i o P a r i s, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 11.2p Symphonieconcert. 12.35 Vervolg concert. 1.35 Zang. I.50 Vervolg concert, 2.50 Gramofoonplaten. 3.05 Zang. 4.50 Radiotooneel. 8.20 Poesjkin-Herdenking. 9.20 Tzipine-Trio en soliste. 10.05 Orkestconcert. Keulen, 456 M. 5.50 Omroeporkest. 7.50 Gramofoonplaten. II.20 Fabrieksorkest. 12.35 Concert. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Omroeporkest. 5.20 Blaasorkest. 6.20 Omroepkleinorkest. 8.20 Strijkensemble en volksmuziek. 10.0511.20 Land'esorkest Gouw Baden en schrammel-ensemble. Br u s s e 1, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Cabaret. 1.00 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Cabaret. 2.002.20 Gramofoonplaten. 5.20 Salonorkest en soliste. 6.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest en solisten. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.30 Salonorkest. I.502.20 Zang en Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest. 6.35 en 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Relais uit Parijs. 10.3011.20 Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Pianorecital. 8.20 Radiotooneel. 9.40 Sportnieuws. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Gramofoonplaten. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf te Leiden. 3de Programma. 8.00 Keulen of diversen. II.20 Parijs R. 12.05 Brussel VL 14.20 Gram, muz, G. R. D. 14.50 Parijs R. 15.20 Keulen. 16.35 Londen Reg. 17.20 Keulen. 18.25 Parijs R. 19.30 Berlijn. "21.10 Boedapest of diversen. 22.05 Berlijn of diversen. 23.20 R. Danmatk. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Gram.muz. G. R. D. 10.35 Londen Reg. 13.35 Droitwich. 14.-25 London R. 15.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 19.00 Droitwich. 19.30 Sportpraatje door den heer J. G. A. Janssen, journalist. 20.00 London Reg. 21.20 Droitwich. 21.40 Weenen of Diversen. 22.20 Droitwich. dit Vondelstuk een opmerkelijk voorname plaats inneemt, werd bij deze opvoering op gelukkige wijze geprononceerd. De muziek voor de Reizangen was voor deze gelegen heid gecomponeerd door prof. A. Vol- laerts. Hij liet zich hierbij leiden door de herinnering, die hij heeft aan de koraal melodieën, welke vroegere Hageveldsche leeraren voor andere Vondeldrama's hebben vervaardigd. Hageveld heeft het Vondeljaar op waar dige wijze ingezet. FLORIS VERSTER. Tentoonstelling door Albert Verwey geopend. Zaterdag is in den kunsthandel Huinck en Scherjon te Amsterdam geopend een tentoonstelling van werken van Floris Verster. Hiervoor was veel belangstelling, zoowel uit de literaire wereld als uit die welke zich met beeldende kust bezig houdt. Wij noemen prof. van Eyck, Jan Sluyters. John Raedeeker, Charley Toorop, Eduard Karsen. De opening geschiedde door prof. dr. Albert Verwey, vriend van den 10 jaar overleden schilder. In een uitnemende toe spraak heeft prof. Verwey verteld van zijn eerste ontmoeting met Verster in de Cave de France te Amsterdam, van hun jaren lange vriendschap en van de wijze waarop de schilder werkte. Oprechtheid en nauw gezetheid noemde hij Verster's deugden, die echter eerst van bijzonder belang wer den, nu ze samengingen met zulke opmer kelijke gaven en vermogens. In onderschei ding van Breilner, die de beweging van de dingen beleefde, en van Toorop, die ze tot symbolen agstraheerde, zag hij in Verstel den man, wiens oog met zeldzame kracht en spanning de lichamen van de dingen omvatte, die ze in zich opnam en weergaf, tevens echter ze tot uitdrukking maakte van zijn gemoedsleven. Spreker noemde Verster een lyricus, niet een stemmingslyricus, zooals hun beider vriend Eduard Karsen het is, maar een lof zanger van de schoone lichamelijkheid. In een korte schets van Verster's ontwikkeling deed prof. Verwey dit karakter nader uit komen, „Tijd". "WEDUWE VERDRONKEN. De 70-jarige weduwe M. J. S., wonen de. in de nabijheid van de haven te Amersfoort, werd sinds Zondagavond vermist. Dinsdagavond omstreeks half zes is haar lijk drijvende gevonden in de Eem onder Soest. Zeer waarschijnlijk is de vrouw, door de duisternis misleid, te water geraakt. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje te Soest vervoerd. OP SCHOOL OVERLEDEN. Gistermiddag werd de G. G. D. te Utrecht opgebeld, dat een 13-jarige scholier op de Openbare Lager School aan den Weerd- singel onwel was geworden. Bij aankomst van de ziekenauto bleek de jongen echter reeds te zijn overleden. Met een lijkauto is het stoffelijk over schot naar de ouderlij kè woning overge bracht. Overval te Budel. Bedrijver deelt het zelf mede. Oude vrouw levensgevaar lijk gewond. Gistermorgen omstreeks tien uur werden omwonenden gewaarschuwd, dat een 69- jarige vrouw te Budel het slachtoffer was geworden van een brutalen en wreeden overval. De brenger van de jobstijding was een 23-jarige man, die vertelde, dat hij in de woning van de vrouw een kerel had ont moet, die de vrouw had mishandeld en met wie hij in een worsteling geraakte. De marechaussee, gemeente-politie en burgemeester waren weldra bij de woning van de vrouw, die alleen was haar zoon werkte op de zinkfabriek aangekomen. Hier vonden zij de vrouw in deerniswek- kenden toestand. Het bleek, dat de dader in het wilde weg met een zwaar broodmes zijn slachtoffer had gestoken, waardoor zeer ernstige hoofd wonden waren ontstaan, terwijl ook een arm was gebroken. In levensgevaarlijken toestand is de vrouw naar het ziekenhuis te Weert vervoerd, waar zij des middags om vier uur van de H.H Sacramenten der ster venden is voorzien. De 23-jarige man, die volgens zijn zeggen van de misdaad getuige was geweest, werd ter ondervraging naar de marechaussee kazerne medegenomen, doch weldra liep hij door zijn verklaringen vast, 'zoodat hij van getuige verdachte werd. Bij verder verhoor viel hij door de mand en bekende hij zelf den overval te hebben gepleegd. De man, die reeds eerder met de politie in aanraking is gekomen, zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. In en om Breda is in den loop van gis termiddag de abnormaal hoóge Waterstand toegenomen. In het stroomgebied van de rivier de Aa of Weerijs is een dijkje be zweken hetgeén tot gevolg had, dat nieuwe complexen bouw- en weiland blank kwa men te staan, aldus lezen we in de „Tel." De voormalige Boeimeerpolder is nage noeg in een binnenzee herschapen, waar door ook een groot gedeelte van het oefen terrein van het derde regiment veldartil lerie onder is geloopen. Voorts moesten de. werkzaamheden aan de nieuwe brug in het verlengde van den Boeimeersingel on derbroken worden. Groote schade is aangericht in de in aanbouw zijnde villawijk tusschen de Ba ronielaan en Wilhelminastraat te Ginni- ken. Verschillende straatwegen zijn ver zakt en tal van klinkers zijn uit het weg dek gespoeld. De hier gelegen Dr. De Vis- scherschool kon slechts bereikt worden door middel van inderhaast gelegde nood- brugjes. Voor de schooljeugd beteekende dat een waar festijn. In dit stadsdeel staan nagenoeg alle kelders onder water. Voorts dreigen nog meer straten onder te loopen. Van Breda tot ver over de Belgische grens staan ononderbroken honderden hectaren bouw- en weiland nog steeds blank. Een gevoelige schade voor de land bouwers: de wintergewassen zijn voor een groot deel bedorven. De weg over de Schelebrug welke de verbinding vormt tusschen Ulvenhout en Galder kan nog slechts met de grootste moeite bereden worden. Verschillende hofsteden zijn totaal door het water geisoleerd. Over de prachtige tuinen van kasteel Bouvigne, het vorige jaar met zooveel zorg aangelegd, spoelt het water; de vijver i~ond het kasteel vormt thans één geheel met de onder water staan de weiden. Diep in het water staat het ge bouw der Bredasche vereeniging „Ijsver maak". Water uit België. En nog steeds komt veel water uit Bel gië. In de Vlaamsche Kempen zijn in het afgeloopen jaar veel woeste gronden ont gonnen, waardoor de waterafvoer aanmer kelijk vergroot is. In het Nederlandsche grensgebied is door middel van werkver schaffing hetzelfde gebeurd. In beide ge vallen heeft dit tot resultaat, dat veel meer water naar Breda komt dan in vorige ja ren. Over de Keersluis, gelegen in de Mark nabij hel; dorp Meerle, stroomt nog steeds een enorme hoeveelheid water. De felle wind jaagt het op met wit schuimende koppen. Zoo ver het oog reikt is alles een watermassa. Zulks is ook het geval in de naburige gemeente Meer; Een hevige don derbui welke zich Dinsdagmiddag boven het grensgebied ontlastte, verergerde den toestand. Geen oogenblik was de bliksem van de lucht en de regen viel in stroomen neer tot het avondduister viel. Een zware plasregen, hield gedurende drie kwartier aan. Deskundigen hebben reeds bij herhaling

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9